a. Eerste beraad over loonkwestie Indonesische betoging in Moskou ging niet door Opnieuw Typografen- staking in Amsterdam Antwerpen beschuldigt Rotterdam van oneerlijke concurrentie De rassenkwestie in Amerika Op hoog niveau ZON- en s,ept. VerT met VOlUOeOinU denten hadden gehoopt, dat nog PRESIDIUM OPPERSTE SOWJET KEURT KERNSTOPVERDRAG GOED WEERBERICHT AMERIKAANSE HULP AAN INDONESIË „BEVROREN" FRANKRIJK GAAT DOOR' MET KERNPROEVEN NEMFN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6034 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h l?lrma P. J. van de Sande te Terneuzen Woensdagmiddag heeft in het gebouw van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag het oriënterende gesprek plaats gehad over de loonkwestie. Dit gesprek, dat wordt gehouden op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr G. BI. J. Veldkamp, werd bijgewoond door af gevaardigden van de drie vakcentralen, van drie werkgeversver bonden op het gebied van middenstand en van landbouw. Naast gastheer minister Veldkamp waren ook aanwezig diens collegae Bogaers (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid), Andrles- sen (Economische Zaken) en Witteveen (Financiën): Voor de drie vakcentralen waren er de voorzitters Roemers, Van Mastrigt en Middelhuis. Voor het Centraal Sociaal Werkgevers verbond voorzitter dr ir B. Bölger, voor het Verbond van Neder landse Werkgevers de heer W. Bruynzeel, voor het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland de heer Van Beek. voor het Ned. Katholiek Werkgeversverbond de heer Terwindt; voor de middenstandsbonden de heer P. G. van der Weeie, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, en voor de landbouworganisaties ir Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité. Tegen zeven uur woensdagavond was het oriënterende gesprek beëindigd. Het zal, zij het dan in het verband van het overleg tus sen regering en bestuur van de Stichting van den Arbeid, maan dagmiddag worden voortgezet. Niet aannemelijk is dat maandag al de door de werkgroep der commissie ontwikkeling nationale economie van de Sociaal-Eco nomische Raad aan het Centraal Planbureau verzochte cijfers over andere loonstijgingspercentages bekend zullen zijn. De werkgroep der commissie ontwikkeling nationale economie van de S. E. R. komt hedenmiddag bijeen en volgende week dinsdag. Vermoedelijk zal het Centraal Planbureau voor de bijeenkomst van de werkgroep op dinsdagmiddag met zijn berekeningen gereed zijn. Loonsverhogingen alleen niet voldoende, ook aan de prijzen moet iets gebeuren Tn het oriënterende gesprek van gisteren zijn geen percentages genoemd. Eigenlijk, zo verneemt het ANP. heeft men gesproken over de problemen waarvoor de gehele vakbeweging, werkgevers en werknemers, zich geplaatst ziet, maar indirect ook vraagstuk ken waarvoor tengevolge daarvan de overheid zich ziet gesteld. Het gesprek is een aftasten geweest van "het complex van moge lijkheden en maatregelen die een einde zouden kunnen maken aan een langzamerhand min of meer uit de hand gelopen situatie. „Bijzonder goed", noemde men tegenover het ANP de sfeer van het gesprek van gistermiddag. Bij het aftasten van mogelijkheden en maatregelen van ge dachten gewisseld over gevolgen. Er Is, zo vernemen wij, de aan dacht op gevestigd dat de zgn. „vergeten groepen" bij het inge slopen zwart loon ook achterop geraken. Voorts is in het licht gesteld dat loonsverhogingen alleen op dit moment niet voldoende zijn; ook op het gebied van de prij zen zal, ais tot loonsverhogingen wordt overgegaan, iets moe ten gebeuren. Op het gebied van de prijzen zal met name iets moeten gebeuren ■naarmate het geraamde percentage dat voor loonsverhoging be schikbaar is geacht door het Centraal Planbureau verder buiten die raming uitgaat. Tussen woensdagavond en het overleg tussen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het bestuur van de Stichting van den Arbeid is er gelegenheid voor intern beraad. Sommige organisaties hebben aan zulk intern beraad behoefte, zo is ons ge bleken. Loonsverhoging komt er toch De voorzitter van het N. V. V., drs D. Roemers, verklaarde des gevraagd aan intern beraad geen behoefte meer te hebben. Het standpunt van het N. V. V. heb ik eind vorige week uiteengezet, aldus de heer Roemers, doelende op zijn rede voor de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Een revaluatie, zo zei (Te heer Roemers verder in antwoord op een vraag, waarvan sprake is in de pers zal de moeilijk heden m.i. alleen maar vergroten, omdat de loonsverhoging er immers toch komt. De situatie van het ogenblik, waarbij werkgevers individueel overleggen met het personeel noemde de voorzitter van het N. V. V. uit den boze. Hij ontkende ten stelligste dat het N. V. V. licht over dit gehele vraagstuk zou denken. Toen hem werd gevraagd of hij nut ziet in de vergadering van minister Veldkamp maandagmiddag met het bestuur van de Stichting van den Arbeid terwijl dan nog niet de aan het Centraal Planbureau gevraagde berekeningen be kend zullen zijn, antwoordde de heer Roemers, dat de regering er kennelijk wèl heil in ziet. Vertrouwen in het overleg moet blijven De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr G. M. J. Veldkamp, aan wie de heer Roe mers gaarne zijn plaats tussen de journalisten afstond „omdat deze mij toch al uitgemolken hebben, nu is de de beurt aan U, Tmnrnr*T!?n uuuunmLix DONDERDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.52 7.27 Terneuzen 7.27 8.02 Hansweert 8.07 8.42 Walsoorden 8.17 8.52 VRIJDAG 27 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON 26 27 28 v.m. 7.55 8.30 9.10 9.20 n.m. 8.38 9.13 9.53 10.03 MAAN op onder op onder 6.30 18.32 15.10 23.09 er" 18.29 15.59 6.34 18.27 16.41 0.07 6.35 18.25 17.15 1.14 6.37 18.22 17.45 2.29 Excellentie", begon met te ver klaren dat de verschuiving van het aanvankelijk voor deze week nog voorziene overleg tussen hem en de Stichting, niets te maken heeft met de werkzaam heden van de werkgroep der S. E. R.-commissie ontwikkeling nationale economie. Toen minister Veldkamp bleek dat een speciale zaak aandacht zou vragen van de vrijdag te houden ministerraad, heeft hij getracht het voorgenomen over leg met de Stichting op vrijdag morgen te laten doorgaan. Dit was echter niet mogelijk omdat dan de Sociaal-Economische Raad in openbare vergadering bijeen is en bestuursleden Van de Stichting daarbij zijn. Het overleg is daarna bepaald op maandagmiddag. De minister acht het geen bezwaar dat dan de nieuwe gegevens van het Centraal Planbureau nog niet bekend zijn, omdat de regering de normale, tot dusverre gevolg de procedure, blijft volgen. Die procedure zal zijn dat de werkgroep der S. E. R.-eommis- sie het voorbereidende werk doet voor het door de S. E. R. aan de minister uit te brengen advies dat daarna in het bestuur van de Stichting van den Arbeid aan de orde wordt gesteld. De minister zei over het oriën terende gesprek van gistermid dag o.m. dat men aandacht heeft geschonken aan de schaarste op Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. REGERING SPREEKT GERUCHTEN OVER REVALUATIE VAN DE GULDEN TEGEN Naar aanleiding van de vooral in het buitenland cir culerende berichten, dat de Ne derlandse regering een verdere revaluatie van de gulden zou overwegen, deelt de persdienst van het ministerie van Finan ciën aan het ANP desgevraagd mede, dat alle geruchten over een eventuele revaluatie van de Nederlandse gulden uit de lucht zijn gegrepen. (Adv.) Bescherm U tegen Griep Rillerig? Onprettig? Vlug: Toestand in het door een wolkbreuk getroffen Alicante weer normaal Naar van Spaanse zijde wordt meegedeeld, is de toestand in het door een wolkbreuk ge troffen gebied bij Alicante thans weer normaal. Het verkeer op de hoofdweg AlicanteValencia vindt ongestoord doorgang. Er hebben zich onder de aanwezige buitenlanders geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Meer dan honderd toeristen, die hun bezittingen grotendeels verloren zagen gaan, worden door de Spaanse autoriteiten geholpen met kleding, onderdak en maal tijden en in staat gesteld voor rekening van de autoriteiten naar hun land terug te keren. Het Spaanse ministerie van Voorlichting had hiervoor on middellijk na de ramp een sub sidie van 250.000 peseta's ter be schikking gesteld. de arbeidsmarkt en aan „de zie kelijke uitwassen op het stuk van zwarte ionen" en andere dingen. Ook dingen die niet in de openbaarheid komen, zo voegde hij er aan toe. Het vraagstuk van de krapte op de arbeidsmarkt kan benaderd worden langs de weg van de vraag en langs de weg van het aanbod. Primair is de zaak van de loonvorming door het georgani seerde bedrijfsleven, een zaak die dat bedrijfsleven zelf heeft gewild. De minister deelde mee aan de vertegenwoordigers van de centrale organisaties te hebben gezegd dat het kabinet groot be grip heeft voor de bijzondere si tuatie die is ontstaan door de gapingen in het overleg, dat het gezag van de vakbeweging schaadt, maar ook het over heidsgezag. De regering staat lieel positief tegenover het handhaven van het gezag van de centrale orga nisaties. Minister Veldkamp zou gaar ne zien dat men blijft vertrou wen in het overleg. Het kabinet gaat niet buiten dit overleg te werk en volgt de gewone proce dure. Het wachten is straks op het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad en de minister vertrouwt erop dat dit advies hem spoedig z,al worden uitge bracht. BAILYBRUG VAN DE GENIE OVER RIJKSWEG 4 BIJ SCHIPHOL Een groep van veertig man van de 480 geniegroep kern uit de Oranjekazerne in Schaarsbergen, onder leiding van majoor G. A. v. d. Geld, is op het ogenblik bezig met het bouwen van een Bailey-brug over Rijksweg 4 bij Schiphol. Deze brug, welke wordt gebouwd op verzoek van de dienst publieke werken in Amsterdam, zal vrachtwagens in staat stellen, ongehinderd door het verkeer op de drukke rijksweg, materialen voor de uitbreiding van het vlieg veld te vervoeren van een los plaats aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer naar Schiphol. Foto: Eén van de brugdelcn wordt op de pijiers geplaatst. Het is de bedoeling, dat deze brug geruime tijd blijft, liggen. (Adv.) Indonesische studenten in Moskou hebben woensdag een voorgenomen demonstratie bij de Britse ambassade afgelast zon der een reden daarvoor op te ge ven. Toen zich al een veertigtal studenten bij de Leninbibliotheek had verzameld werden gestencil de verklaringen uitgereikt waar in stond, dat de betoging „tot onze grote spijtom verschil lende redenen niet zal doorgaan". Onder deze verklaring stond de handtekening van de secretaris van de Indonesische studenten vereniging in de Sowjet-Unie, M. Ridvan. Volgens zegslieden van de In donesische ambassade in Mos kou bevinden zich in de Russi sche hoofdstad ongeveer <300 In- 1 r1 ..«IJ»*»!»., donesische studenten. De stu- enkele honderden studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen deel zouden nemen aan de beto ging tegen de Britse steun voor de nieuwe federatie Maleisië. Westelijke waarnemers achten het waarschijnlijk, dat de Russi sche autoriteiten de hand hebben in de afgelasting van de beto ging. Hoewel de Sowjet-Unie het eens is met de Indonesische hou- Een produkt van de Sikkens Groep ^en opzichte van Maleisië, Loonsverhoging van 8 procent geëist Een deel van het technisch personeel van de Arbeiderspers in Amsterdam is gisterochtend in staking gegaan. Tevoren zou in een bespreking van dit per- Het presidium van de Opper ste Sowjet heeft woensdag met algemene stemmen het kern- stopverdrag geratificeerd, dat de vorige maand In Moskou is ge tekend door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland. soneel met een kleine meerder heid zijn besloten het werk 24 uur neer te leggen. Geëist wordt de lonen met acht procent te verhogen. Personeelscommissies van de dagbladen en van de grote druk kerijen in Amsterdam en wijde omgeving zullen hedenavond opnieuw in de hoofdstad bijeen komen om zich te beraden over de situatie die gisterochtend in de grafische sector is ontstaan. Demonstraties tegen en voor het bezoek van Tito aan Chili In Santiago hebben dinsdag avond Rooms-Katholieke en linksgezinde jongeren tegen en voor het bezoek van president Tito aan Chili gedemonstreerd. Beide groepen raakten met el kaar slaags en werden door de politie uiteengedreven. Antwerpse havenautoriteiten hebben volgens berichten in de Belgische pers Rotterdam be schuldigd van „oneerlijke con currentie". Rotterdamse onderne mingen zouden namelijk brieven hebben geschreven aan Luikse industrieën met de mededeling, dat de correspondentie met transportondernemingen in de Nederlandse havenstad in het Frans kan geschieden en dat de douaneformulieren in deze taal kunnen worden gesteld. Men spreekt in Antwerpen van „oneerlijke concurrentie", omdat er moeilijkheden zijn ont staan als gevolg van de nieuwe taalwetten in België. Aangezien Antwerpen uiteraard tot het Ne derlandstalige deel van België behoort, kunnen bijvoorbeeld in het Frans opgestelde douane formulieren worden geweigerd, hetgeen trouwens ook is ge beurd Bij de regering is reeds aangedrongen op speciale voor zieningen voor de Antwerpse haven, evenals voor de interna tionale luchthaven van Brussel, Zaveniem, die ook op Vlaams ge bied ligt. Sommige Belgische kranten herinneren er aan, dat een ini tiatief als dat thans aan Rotter damse firma's wordt toegeschre ven, niet nieuw is. Nadat een Vlaamse betoging voor het gebruik van het Neder lands in het Belgische kustge bied tot woelige tonelen had ge leid in Oostende, werden daar de volgende dag pamfletten ver spreid, waarin werd gezegd dat jn de Nederlandse badplaatsen Franssprekende bezoekers van harte welkom waren en geen last zouden ondervinden van de taalstrijd. wil zij hier waarschijnlijk de be trekkingen met Groot-Brittan- nië niet door laten schaden, nu er nieuwe onderhandelingen tus sen Oost en West over belang rijke vraagstukken in het voor uitzicht zijn. De Britse ambassade had met het oog op de demonstratie reeds de nodige voorzorgsmaat regelen genomen. Zo waren de auto's van de diplomaten al in veiligheid gebracht. In de buurt van de ambassade bevonden zich Russische rechercheurs in bur ger en politie-agenten. Een woordvoerder van de In donesische ambassade, volgens wie de ambassade geheel buiten de plannen van de studenten staat, deelde mee dat ,de Russi sche autoriteiten de betoging „ongewenst" hadden genoemd. Later op de ochtend verscheen toch een aantal Afrikaanse en Aziatische studenten in de buurt van de Britse ambassade, maar zij gingen na een poosje weer weg. Voor de ambassade hebben acht Russische politiemannen post gevat. Vijf federale rechters hebben dinsdagavond een gerechtelijk be- vel uitgevaardigd waarin gou verneur Wallace van Alabama wordt bevolen zich niet langer te mengen in de opheffing van de rassenscheiding op de scholen in Mobile, Birmingham en Tuske- Het gerechtelijk bevel werd door de advocaat van Wallace in ontvangst genomen. In het stuk wordt de gouverneur verboden vijftien bepaalde maatregelen te nemen, waaronder zijn bevel tot tijdelijke sluiting van de scholen. Voor de derde achtereenvol gende dag zijn negerstudenten in Shreveport (Louisiana) dinsdag slaags geraakt met de politie, die wilde verhinderen dat zij tegen HET UJTE*? STORMACHTIG HERFSTWEER Achter een koufront, dat in de nacht van dinsdag op woensdag over ons 'land oostwaarts trok, stroomde aanmerkelijk koudere lucht binnen, die bovendien een onstabiele opbouw bezat. In de loop van, de da? kwamen hierin talrijke buienwoiken' tot ontwik keling, die af en 1oe vergezeld gingen van hagel of onweer. Dé temperaturen waren belangrijk lager dan het vorige etmaal en' schommelden rond de dertien graden. Inmiddels ontplooide zich op de Atlantische Oceaan een grote depressie-aktiviteit. Woensdag avond trok een in diepte toene mende depressie in een snel tem po in de richting van Schotland, terwijl een gordel van hoge luchtdruk zich handhaafde bovert Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje. Deze ontwikkelingen deden aan de voorzijde van een in oos telijke richting opdringend warmtefront de wind krimpen naar zuidwest tot zuid en aan wakkeren tot storm. Vandaag zal. ook ons land tijdelijk in de zóne met stormweer uit zuid tot zuidwest liggen. De aangevoerde lucht is voch tig en tamelijk zacht. Er komt veel bewolking in voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onstuimig weer Zwaar bewolkt met tijdelijk regen en motregen. Harde tot stormachtige, zuidwestelijke wind, aan de kust tijdelijk toene mend tot storm of zware storm. Dezelfde middagtemperaturen lals gisteren of iets hogere. de rassenscheiding demonstreer den. De politie loste schoten in de lucht om de 200 studenten uiteen te drijven. De leerlingen gooiden voor hun school stenen naar voor bijrijdende auto's, de politie en zelfs naar hun eigen professoren, die hen wilden kalmeren. In Selma (Alabama) zijn dins dag ongeveer honderd deels zeer jonge negers gearresteerd toen zi j zich onder het zingen van geeste lijke liederen naar het centrum van de stad begaven. Zij werden wegens het houden van een beto ging waarvoor geen toestemming was verleend in de gevangenis van Selma opgesloten. Aan de enige négerstudent aan de hogeschool te Oxford (Missis sippi), Cleve McDowell, is dihs- dag verdere toegang tot de uni versiteit ontzegd omdat hij een geladen pistool bij zich gehad zou hebben. De 21-jarige McDowell is de tweede neger die tot de uni versiteit is toegelaten, de eerste was James Meredith. McDowell werd maandag gearresteerd en dinsdag op borgtocht vrijgelaten. In afwachting van mededelin gen over de plannen van Indo nesië ten opzichte van de nieuwe federatie van Maleisië en van Groot-Brittannië is fiieuwe Amerikaanse economische hulp voor Indonesië „bevroren", zo is van regeringsfunctionarissen in Washington vernomen. Het internationale Monetaire Fonds heeft de Indonesische re gering ervan op de hoogte ge steld'dat de kredietregeling voor 50 miljoen dollar, die in juli j.l. werd getroffen', tijdelijk is opge schort. Frankrijk blijft kernoroeven nemen. Dit heeft president De Gaulle gisteren te Orange ge zegd in de eerste toespraak van zijn 20ste provinciale tournee. Frankrijk, zo zei hij, kan zich niet neerleggen bij de „dubbele hegemonie" van twee bevoor rechte landen. „Wij zijn niet van plan iemand aan te vallen, maar nemen er geen genoegen mee dat anderen over ons lot kunnen beslissen", aldus de president. De bevolking in het gebied van Orange is in meerderheid tegen de politiek van De Gaulle. Er waren dan ook nog geen 2.000 mensen naar hem komen luisteren 'f

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1