Looninflatiesprong (New-York Times' over Amerikaanse politiek jegens Indonesië en Zuid-Afrika en Portugal Concentratiekamp voor pro-Russen in China Chemicus dr. Minnaert nog niet gevonden Rusland 100 heeft atoombommen van megaton Hebt U het óók al ontdekt? Woensdag 25 sèptèmbèr '63 DE VRIJE ZEEUW Pagina REMMEN KUNNEN NIET .WORDEN LOSGEGOOID Economie in gevaar De spiraal draait verder HET GRENSINCIDENT TUSSEN HAITI EN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK ONRUST OP WERF VAN PIET SMIT Jr NIEUWE ORKAAN IN CARIBISCHE ZEE Zuidafrikaanse politièagent die gevangenen hielp ontvluchten veroordeeld HANDEL IN JOODSE KINDEREN Schroeder sprak met Kennedy over ontspanning tussen Oost en West BOMAANSLAGEN IN MADRID SENATOR VERZET ZICH TEGEN ZENDEN VAN MEER AMERIKAANSE KERNWAPENS NAAR EUROPA Vier belangrijke „Mafiosi" aangehouden Spanje wil overleg met Engeland over de kwestie-Gibraltar Het aftappen van telefoonlijnen in West-Duitsland UI I i1'- Jl. U.. U.. .11.. .-i.üim 1 Adv.)' M-S12 (van onze söciaal-econ. medewerker) DE ontwikkeling aan het loonfront van de laatste weken is in derdaad zeer dreigend, wanneer men haar beziet in internationaal en Europees verband en daarbij het oog gericht houdt op hetgeen de regering verwacht blijkens haar uitlatingen in de miljoenen nota. Hoe is het nu tot de revolutie gekomen in het loonregiem In ons eigen land blijkt de economische activiteit in 1963 veèl groter te zijn dan verwacht werd. In alle kringen is dit toegege ven. Van werknemerszijde is nu gesteld dat de maximale loonstij ging in dit jaar van 2,7veel te laag is geweest. Men meent daar dat met name in de bedrijfstakken met een zeer gunstige ontwik keling de werknemers een veel grotere verhoging hadden kunnen krijgen. In dit verband wil het C. N. V. naar afschaffing van de macro- economische cijfermatige ruimteaanduiding. Men streeft dus naar een grotere differentiatie dan bij het thans vigerende stelsel in de praktijk mogelijk is. In dezelfde richting denken de R.K. vakbonds mensen, die gedeeltelijk hun medewerking aan de loonpolitiek heb ben opgezegd. Zij willen de mogelijkheid hebben zwarte lonen in werkelijke lonen om te zetten en ook leeft daar de wens naar be- drijfstaksgewijze verschillen. 4% of 8% IN de miljoenennota wordt door de regering gesteld dat de stij ging van de lonen in 1964 eigenlijk nog beperkter moet zijn dan in het lopende jaar. Er wordt een verhoging van de totale loonsom Verwacht met 6%. Er wordt met zoveel woordèn gesteld dat de verhoging van de lonen in de laatste jaren groter is dan de toe neming van de produktiviteit. De gemiddelde raming voor het ko mende jaar voor de loonsverhoging bij vernieuwing van contracten is door de directeur van het Centraal Planbureau op 4% gesteld en deze verwachting is door de (oude) regering bij het opstellen van de rijksbegroting 1964 overgenomen. Dit is een geheel andere koek dan ons door de feitelijke ontwik keling van de laatste weken wordt opgedist. In de metaalsector wordt reeds frank en vrij gesproken over een loonsverhoging van 8% en wij mogen aannemen dat ook andere bedrijfstakken deze eis zullen stellen. Zij worden nog in hun ferme eisen gesterkt door de uitlating van minister Veldkamp dat er in 1964 meer ruimte zal zijn voor loonsverhoging. Als het bovendien waar is hetgeen minister Witteveen in de slot beschouwing van de miljoenennota zegt, dat er met inbegrip van de doorwerking van de gehandhaafde progressie in de inkomsten belasting beslist geen speelruimte meer is, dan is het duidelijk dat er binnenkort straffe loon- en prijsmaatregelen, moeten volgen, wil de regering de sociaal-economische ontwikkeling in dè hand kun nen houden. HET is niet moeilijk in het licht van het bovenstaande te voor spellen dat er in Nederland een periode van grote sociale spannin gen voor de deur staat, die de gezondheid van onze staatsfinanciën en van de gulden en wellicht die van onze gehele economie kan aantasten. De ontwikkeling van de lonen kunnen in ons land niet los wor den gezien van die in Europa en dan behoeven wij maar naar 'n land als Frankrijk te zien om te weten dat Nederland niet alleèn staat. Het prijspeil van de Fransen stijgt zo snel alsof het in het verlèden maar met een Franse slag was vastgesteld. De prijs- en loonin- flatie in de veste van De Gaulle wordt echter vermoedelijk meer veroorzaakt door een te geforceerde expansiepolitiek. In Italië vliegen de prijzen bijna even snel omhoog als in het Franse buurland. In beide landen worstelt men echter niet met een arbeidsschaarste, zoals bij ons. Evenmin is de arbeidsmarkt in Engeland en de Ver. Staten zo gespannen, en het is dus bij al die partners gemakkelijker om de looninflatie in de hand te houden dan bij ons. Met name Frankrijk maakt daarop een uitzondering, omdat men daar ten aanzien van de loon- en prijspolitiek tot he den geen vastomlijnd systeem kent. De Franse regering meent door improviserende maatregelen de ontwikkeling te kunnen afremmen. Zij zoèkt het in verhoging van aanbetalingen op afbetalingskre dieten, het afkondigen van prijsdalingen op artikelen waarvan dé staat de prijzen in de hand heeft en in verlaging van invoerrechten. De opgesomde middelen zouden bij ons beslist niet voldoen. WAT kan ten naaste bij over de ontwikkeling van het Neder landse prijs- en loonpeil worden gezegd? Met zekerheid zullen de prijzen en lonen vérder omhoog gaan. In de miljoenennota werd reeds gezinspeeld op tariefverhoging bij de posterijen en een niéuwe huurronde. Van socialistische zijde wil men als tegenwicht voor hetgeen gaande is een straffere prijsbeheersing en een belasting op de spe- culatiewinsten van huizen en grond. Ook de vérmogensaanwas wil men daar fiscaal (zwaarder) treffen. Het is echter duidelijk dat dit geen afdoende middel is tegen verdere muntontwaarding. Laat de regering de verhoging uitwoeden, dan komt er tenslotte een automatische correctie via een geringere export en een ver mindering van de werkgelegenheid. Zover zal het echter wel niet komen voordat er direct of indirect wordt ingegrepen in de beste dingsmogelijkheid. Zelfbeheersing geboden HET zou dom zijn de regering verwijten te maken over eén te straf gevoerde loonpolitiek. Het hele land is bij die politiek wél gevaren en niet alleen de ondernemers hebben geprofiteerd, zoals van bepaalde zijde zo graag wördt gesuggereerd. Worden de loonremmen los gemaakt, ,dan kunnen op kort zicht daar een aantal werknemers baat bij hebben, echter ten koste van alle pensioentrekkers en andere aan vaste inkomens gebonden groe pen en dat is Uit een oogpunt van nationale sociale politiek niet toe laatbaar. In de naaste toekomst zujlen betrokkenen in het belang van het land grote zelfbeheersing moeten.betrachtep. De voormalige Haïtiaanse ge neraal Leon Cantave die vorige maand aan het hoofd van twee honderd politieke vluchtelingen Haïti binnendrong om te proberen het bewind van president Duva- lier omver te werpen, is maan dag met een twintigtal getrou wen in de Dominicaanse repu bliek teruggekeerd. Achterhoede gevechten die hij met troepen van Duvalier leverde waren oor zaak van een grensincident door dat de Haïtiaanse troepen bij hun achtervolging het dorp Djabon beschoten. Tegenover de pers verklaarde generaal Cantave, die naar San to Domingo vertrok voor een on derhoud mét de minister van De fensie. dat hij tachtig man in Haïti had achtergelaten. Zij be schikten over voldoende munitie. Volgens Cantave was hij gedwon. gen de wijk over de grens te ne men toen, nadat zijn manschap pen een aanval hadden gedaan op het Haïtiaanse dorp Ouana- minthe, de munitie uitgeput ge raakte. Op de Scheepswerf van Piet Smit Jr aan de Stadionweg in Rotterdam is het gistermorgen even onrustig geweest. Een klein deel (circa 150 man) van de 1500 a 1600 werknemers heeft name lijk anderhalf uur 't werk neer gelegd uit protest tegen de be slissing van de ondernemings raad die maandagavond verga derde, de C. A. O. volledig na te komen. Vorige week had het per soneel enkele eisen gesteld met betrekking tot secundaire voor waarden, die indirect zouden moeten leiden tot verhoging der lonen. Deze eisen zijn door de directie afgewezen. Terwijl de andere arbeiders hun werk voortzetten ging een deel van de stakers de poort uit. Toen de steun van hun collega's uitbleef keerden zij terug. Om elf uur was de situatie bij Piet Smit Jr weer min of meer nor maal. Het weerbureau van San Juan op Puerti Rico heeft gewaar schuwd voor een orkaan, die de naam Edith heeft gekregen. Schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben ge rapporteerd, dat een tropische depressie in de Atlantische Oce aan ten oosten van het eiland Barbados is toegenomen en nu de omvang heeft van een tro pische storm. De tropische storm Edith schijnt zich te verplaatsen tus sen west en noordwestt met een snelheid van vijftien mijl per uur. Er zijn waarschuwingen uit gegaan, die betrekking hebben op een gebied dat zich uitstrekt van Guadeloupe naar St. Vin cent en Barbados. Voor de komende twaalf uur wordt verwacht, dat de storm zich zal verplaatsen in een rich ting tussen west en noordwest met dezelfde snelheid van nu. Ver wacht wordt dat de „Edith" in omvang zal toenemen en de kracht van een orkaan zal krij gen later op de dag en woens dagochtend tussen de eilanden Martinique en St. Lucia zal door gaan. De mensen in het betrokken gebied is aangeraden voorzorgen té nemen tegen een mogelijke orkaan, hoog water en hevige regenval. De mogelijkheid be staat dat het water in het be treffende gebied tussen de rif fen vier tot zes voet boven nor maal zal zijn. De Amerikaanse commentator Arthur Krook schrijft in de New York Times" dat het lot De afvaardigingen van de Afri kaanse landen naar de dertiende zitting van de regionale commis sie voor Afrika van de Wereld gezondheidsorganisatie in Genève hebben dinsdagochtend de zaal verlaten uit protest tegen de aan wezigheid van de vertegenwoor digers van Zuid-Afika en Portu gal. De zitting werd toen bij ge brek aan quorum voor onbepaal de tijd geschorst. Op het zevende jaarlijkse con gres van het internationale bu reau voor kernenergie, dat dins dag in Wenen werd geopend, deed eèn Zuidafrikaanse. vertegen woordiger een beroep op de ver gadering om zijn land niet om politiekè redenen uit te sluiten. De Ghanese vertegenwoordiger Dadzie antwoordde dat zijn dele gatie „althans voor het ogenblik" gehoor zou geven aan het be roep, dat werd gesteund door de aftredende voorzitter, zijn land genoot dr. Robert Baffour. Overi gens betekende dit, volgens de Een achttienjarige Zuidafri kaanse politieagent is dinsdag in Johannesburg tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeel d omdat hij gevangenèh had geholpen te ontvluchten en zich zou hebben laten omkopen. De politieman, Johannes Greef, die steeds zijn onschuld had vol gehouden, bekende dinsdag twee blanken, Goldreich en Wolpe en twee Indiërs té hebben laten ontsnappen. Goldreich èn Wolpe zijn maan dag in Londen aangekomen, waar zij een verblijfsvergunning voor twee maanden hebben gekregen. De twee mannen wérden in Zuid- Afrika vastgehouden volgens het wetsartikel dat verdachten zon der nader onderzoek .90 dagen mogen worden vastgehouden. (Nadrukiv.erhodén.) r spreker, niet dat Ghana „de wreedheden tegen miljoenen negers" in Zuid-Afrika vergoe lijkte. Een afgevaardigde van Mali zei zich het recht voor te behou den om later op de zaak terug te komen. „Wij kunnen er niet mee akkoord gaan, dat er aan deze conferentie mensen deelnemen die negers beschouwen als bees ten". Later koos de conferentie de Ceylonese ambassadeur in West- Duitsland, Benjamin Franklin Perera, tot voorzitter. Tijdens een proces tegen oor logsmisdadigers in I-Iannover zijn maandag onthullingen gedaan over het „afkopen" van het leven van Joodse kinderen, die bestemd waren om tijdens de jongste wereldoorlog in vernietigings kampen te worden omgebracht. Het ging hier om kinderen uit hel getto van de Poolse stad Lodz, wier leven kon worden gespaard door het betalen van steekpen ningen aan Duitse functionaris sen. De „prijzen" lagen tussen '20.000 en 25.000 mark. Eén der getuigen in dit proces, de 52-jarige David Gertler, die destijds werkzaam was bij de lei ding van het getto in Lodz, ver telde zelf voor dit doel een half miljoen mark te hebben bijge dragen. Eén der beklaagden in dit pro ces is de vroegere S.S.-majoor dr. Otto Bradfisch, destijds comman dant van een in' Oost-Europa opererend „moordbataljon", aan wie medeplichtigheid aan moord op 85.700 Poolse Jodén ten laste wordt gelegd. Een andere be klaagde Günther Fuchs, toen een aan Bradfisch ondergeschikte of ficier en „expert in Joodse za ken", wordt beschuldigd van hulpverlening aan het vermóór den van 70.000 Joden. De Westduit.se minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, heeft dinsdag in het Witte Huis een uur met president Kennedy gesproken over de voor uitzichten van ontspanning tus sen Oost en West, toekomstig overleg tussen de V. S. en West- Duitsiand en een kernvloot met bemanningen van verschillende nationaliteit. De minister zei na afloop van het onderhoud tegenover journa listen dat de landen die voor de vorming van de bedoelde kern- vloot voelen, zich niet moeten laten afhouden van het plannen door de gereserveerde Britse hou ding ten opzichte van het pro ject. Men zou echter moeten po gen Engeland tot deelneming aan het plan te bewegen. Schroder verklaarde dat het ge' sprek met Kennedy in een zeer hartelijke sfeer was verlopen. VROUW DOOR GOEDERENTREIN AANGEREDEN Maandag is de 82-jarige wedu we J. M. Alfrink op de Mr. de Boerlaan te Deventer door een goederentrein aangereden en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een spoorlijn van het spoorwegemplacement naar een industrieterrein, die vlak langs de Mr De Boerlaan loopt. De ma chinist, die voor een in reparatie zijnde brug had gestopt, trok toen alles veilig werd gegeven, lang zaam op. Op dat moment wilde de bejaarde vrouw voor de trein langs lopen. Zij kwam tegen de bumper terecht en was vrijwel op slag dood. In totaal hebben thans hon derd landen 't verdrag van Mos kou over de gedeeltelijke kern stop ondertekend. De jongste on dertekenaar is de republiek Ma dagaskar. het leven van de ambassadeur en zijn personeel in gevaar bracht. Voor de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur in Madrid is dinsdagavond een lich- te bom ontploft. De bom, die voor een der ingangen was geplaatst, heeft geen schade aangericht. Dit was de 6e bomontploffing in drie dagen tijds in de zelfde' wijk van de Spaanse hoofdstad. van de poging van de Ameri kaanse regering om vrede in Zuid-Oost-Azië te kopen door president Soekarno van Indone sië een chantageprijs te betalen, aan geen twijfel meer onderhe vig is. Sedert de Amerikaanse regering in overeenstemming met de secretaris-generaal van de V. N., Oe Thant, Soekarno's gebruikmaking van geweld om Nederlands Nieuw-Guinea te annexeren heeft vergoelijkt en bevorderd, duurde het niet lang of de gewone gevolgen van het toegeven aan onrechtmatige ge weldpleging deden zich voor. Het begon er al mee dat Soekarno het tijdschema voor de over dracht van het gebied waarop Indonesië op etnische noch his torische gronden aanspraak kon maken, te lang vond, aldus de Amerikaanse commentator. Vervolgens kwam Soekarno zo mogelijk op nog vriendelijker voet dan tevoren met de na tionale agenten van het wereld communisme. In de laatste tijd, nadat hij vergeefs had gepoogd vroegere Britse bezittingen bang te maken voor toetreding tot het vreedzame nieuwe land Maleisië, stonden zijn soldaten en zijn politie-agenten aan de kant, toen een door de Indonesische regering opgezette menigte de Britse ambassade vernielde en thuis gaan vasten. Het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties heeft, 100.000 dol lar (ongeveer ƒ360.000) beschik baar gesteld voor mensen, die door de aardbeving in Skoplje dakloos zijn geworden. De Zuid-Afrikaanse veiligheids politie heeft dinsdag een Afrikaan se predikant, Joseph Maloekazi, er van weerhouden voor drie dagen in het openbaar te gaan vasten als demonstratie voor rassengelijk- heid. Toen hij dinsdagmorgen bij het standbeeld van koning Edward VII arriveerde om zijn hongerstaking' te beginnen, werd ffij door de poli tie naar het hoofdbureau gebracht' waai' hem werd verteld, dat een openbare hongerstaking niet is toe gestaan. Dominee Maloekazi wil nu De democratische senator Geor ge McGovern heeft zich dinsdag verzet tegen het zenden van nog meer Amerikaanse kernwapens naar Europa. „Wij hebben al 10.000 kernwapens in Europa, wat genoeg is om de dood van het continent te verzekeren als er een oorlog komt", verklaarde hij in een toespraak in de senaat. Deze was begonnen met een debat over een wetsontwerp voor toewijzing van gelden voor de defensie. Hij sprak zich uit voor be snoeiingen daar de tactische kernwapens, waarvoor naar hij zei meer dan 500 miljoen dollar zijn uitgetrokken, „eerder 'n be dreiging van onze veiligheid dan een waarborg betekenen". Hun aanwezigheid in Europa is vrij wel een garantie dat elk conflict daar in een kernoorlog tussen ons en de Sowjet-Unie zal ont aarden, aldus McGovern. Honderden niet-Chinese inwo ners van de Chinese provincie Sinkiang zijn geplaatst in „wat in feite concentratiekampen zijn", aldus een brief die is gepubli ceerd door het Russische blad „Kazakhstanskaya Prawda". De schrijver, Usman Mamye- tov, die een collectieve boer ge noemd wordt uit een grensdorp in Kazakhstan, zegt dat hij tot vier jaar geleden in China heeft gewoond. Hij beschuldigt de Chinezen van „onderdrukking' van zogenaamde .nationale minderheden" (Oeig- Dank zij het bekwame optreden van vier Italiaanse rechercheurs konden maandagavond in Mi laan vier vooraanstaande leden van de Siciliaanse Mafia worden gearresteerd. De rechercheurs hadden zich in Mafia-kringen weten in te dringen door zich voor te doen als werklozen. Na dat zij de wens te kennen hadden gegeven om in de organisatie te worden opgenomen werden zij in contact gebracht met de mannen die zij zochten. Deze zouden on der meer hebben deelgenomen aan een aanslag op Sicilië op 30 juni j.l., die aan negen mensen het leven kostte. De actie tegen de Mafia heeft zich sinds enige tijd tot de grote Italiaanse steden uitgebreid, daar men vermoedt dat de gevaarlijk ste elementen van deze beruchte misdadigersorganisatie daarheen zijn gevlucht, omdat de Sicillaan. se grond hun te heet onder de voeten werd. De 33-jarige dr. K. Minnaert uit Eindhoven is nog niet gevon den. Hij heeft vorige week woens dag per auto zijn woonplaats ver laten. Toen hij enkele dagen later nog niet terug was, is men be gonnen de chemicus van het na tuurkundig laboratorium van Philips op te sporen. De politie heeft aanwijzingen, dat dr. Min naert de bossen bij Liende en Heeze heeft verlaten en-per auto bus naar Weert is gegaan. Maandag zochten tientallen po litiemannen, boswachters en an dere personen nog in de bossen naar dr. Minnaert. Deze naspo ringen werden gestaakt, toen een tip was geverifieerd van een vrouw, dat een man, wiens signa lement beantwoordde aan dat van dr. Minnaert, in Liende in dc bus was gestapt, die naar Weert ging. Tot dan toe had de politie haar aandacht vooreerst gericht op de bosrijke omgeving van Eindho ven, waar ook de auto van dr. Minnaert werd aangetroffen. Van de verdwenen chemicus is be- De Sowjet-Unie beschikt over operationele atoombommen van 100 megaton (met eén explo sieve kracht die gelijk is aan 100 miljoen ton t.nt.), zo heeft het orgaan van het Russische leger „Krasnaya Zvozda" dinsdag ont huld. De Russische leiders heb ben al meerdere malen laten weten, dat hun land kernwapens van een dergelijke kracht kan vervaardigen, maar dit is de "fdr?: HERMES, ^eerste maal - daW uit .Russische bron vernomen wordt, dat deze wapens al bestaan. Het blad schrijft onder de ti tel „Met kernwapens vait niet te spotten": „Dc Chinese leiders weten heel goed dat er kern proeven zijn genomen waarbij ladingen van 50 megaton tot ont ploffing werden gebracht, maar in de arsenalen komen ladingen voor van wel 100 megaton. Men vraagt zich af waarom dan de lêidéfs-yan een, land, welhs vei ligheid wordt gewaarborgd door de volledige kracht van het so cialistische kamp, de atoombom nodig hebben. Zij vinden klaar blijkelijk, dat het bezit van het kernwapen hun invloed in de Aziatische, Afrikaanse en La tijns-Amerikaanse landen zal vergroten en dat zij hiermee vanuit een machtspositie bepaal de internationale kwesties kun nen oplossen. Het spreekt vanzelf dat de socialistische landen, niét van plan zijn, deze voornemens, die de zaak van het internatio nalisme schaden, te steunen, al dus het blad. kend, dat hij graag in de vrije natuur ronddoolt. Het is al eerder voorgekomen, dat hij enkele da gen zoek was. Hij keerde evenwel telkens na korte tijd uit eigen be weging terug. De rijkspolitie en de gemeente politie van Eindhoven hebben in middels ook Interpol ingelicht over de verdwijning van de Eind- hovense chemicus, de grenspos ten zijn eveneens gewaarschuwd. De politie in Nederland blijft zoe ken naar de man, die waarschijn lijk overspannen is. Op de dag, dat hij verdween, had hij op het laboratorium verschil van mening met een paar collega's. A. N. W. B. EN K. N. A. C. MET GEZAMENLIJKE WEGENINFORMATIE DIENST Als gevolg van dc nauwe sa menwerking waartoe de K.N.A.C. en de A.N.W.B. in het begin van dit jaar besloten, zullen de wegen-inlichtingendiensten van beide organisaties per 1 novem ber worden gebundeld. Het publiek zal deze dienst dag en nacht, ook in de weekeinden, kunnen bereiken onder het tele foonnummer van de wegen-infor matiedienst 070-614241 dat voor lopig blijft. Men kan dan via dit nummer inlichtingen krijgen om trent de laatste wegsituaties in Nederland en ook over die van de wegentoestand in een belang rijk deel van West-Europa. De te lefonische inlichtingen worden verstrekt door employe's op het A.N.W.B.-hool'dkantoor. Het uitgangspunt van deze nieuwe vorm van samenwerking is, dat. het publiek meer gebaat is bij het perfect functioneren van een centrale wegen-informatie dienst dan bij twee los van elkaar .werkende diensten, hoers (waartoe de boer behoort),'' Kazakstanen en Kirgiezen), voor al wanneer zij het Russische staatsburgerschap bezitten". Volgens Mamyetov wordt hun het recht op arbeid en deelne ming aan het sociale leven ont houden. Hij voegt er aan toe: „Honderden van onze landgeno ten, die openlijk hun sympathie voor het Russische volk uitdruk ken, zijn in zogenaamde „kampen voor opvoeding door arbeid" ge gooid hetgeen in feite concen tratiekampen zijn met een streng regime". Spanje heeft dinsdag in de al gemene vergadering der V. N. overleg niet Engeland voorge steld over de kwestie-Gibraltar. Dit overleg zou zo nodig onder auspiciën van de volkeren-orga nisatie gevoerd kunnen worden. De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Fernando Ma ria Castiella y Maiz, zei dat Gi braltar, het Britse bolwerk aan de Middellandse Zee, een „kPlo- nie op Spaanse grond" en een „kanker" was die de Spaanse economie bedreigde. Hij vond de V.N. een geschikt orgaan voor de regeling van internationale geschillen en meende dat de kwestie-Gibraltar in V. N.-ver- band op vriendschappelijke wijze met Engeland geregeld kon wor- den. j De minister waarschuwde voorts tegen elke poging om een land, dat lid is van de V.N. uit de volkerenorganisatie te stoten, De Britse afgevaardigde, sir' Patrick Dean, wees de 'Spaanse aanspraak op Gibraltar van de hand. Er is geen twijfel over de Britse soevereiniteit over het ge bied van Gibraltar, aldus sir Patrick die niet inging op het voorstel van de Spaanse minis ter tot Brits-Spaans overleg over de kwestie. De openbare aanklager in Karlsruhe heeft dinsdag gezegd, dat hij onderzoekt of een ver miste functionaris van het Fede rale Bureau voor de Bescher ming van de Grondwet die be trokken zou zijn bij de kwestie van het aftappen van telefoon lijnen, mogelijk verraad heeft gepleegd. De functionaris, wiens naam dinsdag werd bekendgemaakt als Hans Patsch, verdween vorige week donderdag. In Miinchen zei de advocaat Josef Augstein dinsdag, dat hij optrad namens Patsch, die zich verborgen houdt. Zijn cliënt is geen spion, zo zei hij. Ook was hij niet naar Oost-Duitsland ge vlucht. Volgens Augfetein had Patsch besloten te „verdwijnen" in verband met een „gewetens conflict" omtrent zijn rol bij het beweerde aftappen van telefoon lijnen. De aftappingen zijn door de Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Höcherl, ontkend, kend. Patsch zou zich verborgen houden in afwachting van een antwoord op zijn aanbod om voor de parlementaire commissie van Binnenlandse Zaken getuigenis af te leggen over zijn activiteiten bij. het federale bureau. Minister Höcherl verklaarde dinsdag, na een onderhoud met de voorzitter van het Bureau voor de Bescherming van de Grondwet, dat Patsch tijdens zijn werk voor dit bureau geen enkele telefoon had afgetapt. I-

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5