De Gaulle's pokerspel met de E.E. G. GAS Binnenlands nieuws „Kippenoorlog": Neen van V. S. tegenover „billijk" van E. E. G. Amerikaanse Senaat ratificeert kernstopverdrag De arrestatie van Georges Paoques Als u extra verwarming wenst... Woensdag 25 september '63 Pagina 3 ZANZIBAR 10 DECEMBER ONAFHANKELIJK Uw ideale kontaktlijm is sa SNELFIX: lijmt snel en muurvast BH r voor meer comfort Duitse kustvaarder gezonken na aanvaring met Argentijns schip Resten van Koreaanse nationale held naar Korea Verkiezingsstrijd tussen de mannen en vrouwen in Arkansas VERLAGING VAN INVOERRECHT MET 10 PROCENT VOOR AMERIKA ONAANVAARDBAAR E. E. G.-MINISTERS HANDHAVEN HUN STANDPUNT IN KIPPENOORLOG PROF. Hallsteins mensen van de commissie der E. E. G. zSjn in Brussel weer aan het werk getogen in de laan die zo merkwaardig optimistisch naar de blijde inkomst is vernoemd. Of de heren met zoveel optimisme na de zomervakantie de gebouwen zijn binnen gegaan, staat nog te bezien. Er is geen twijfel aan mogelijk, de organisatie die tracht het eco nomisch leven van *uim 170 miljoen mensen in één verband te bren gen, krijgt het in de naaste toekomst zeer moeilijk. En wel voor namelijk door wat De Gaulle op zijn persconferentie van 29 juli vaaglijk zei: dat een S. E. G. die niet eens in staat is voor zijn eigen levensmiddelen te zorgen die naam niet waard was. Hij dreigde min of meer dat voor het eind van het jaar de agrarische regelin gen van de E. E. G. voltooid moeten zijn, en dat hij anders op zijn zachtst gezegd de belangstelling voor de gemeenschap zou verlie zen. Wat De Gaulle hei meest interesseert in die agrarische regelin- gen, is het garantiefonds waarover de ministerraad der E. E. G. in november moet beslissen. Dat is een kas die gevuld wordt door hef fingen op agrarische importen van buiten de zes landen wat be tekent dat vooral Duitsland moet storten en die weer geleegd wordt door er Europese boeren mee te steunen hetgeen betekent dat vooral Frankrijk en Italië er van zullen profiteren. Hiermee heeft De Gaulle eigenlijk duidelijker dan ooit gezegd dat hem aan de hele Europese integratie alleen maar interesseert dat de gemeen schap een gemakkeijk afzetgebied wordt voor zijn boeren. TEGENSTRIJDIGHEDEN Nu is het zeker zo dat de op zet van de E.E.G. is de economi sche omstandigheden der agra riërs in de zes landen te verbete ren: artikel 39 van het verdrag van Rome stelt dat uitdrukkelijk vast. Maar het verdrag heeft ook behalve een daarop doelend artikel in het algemeen de strekking de beperkingen in het internationale handelsverkeer zo klein mogelijk te houden. En daarmee is de door De Gaulle voorgestane agrarische autarkie strijdig. Men kan niet voorstander zijn van een zo groot mogelijke algemene wereldhandel en tege lijk tegen de handelspartners zeg gen dat ze met hun agrarische produkten in Europa aan het ver keerde adres zijn. Het is ook een puur stuk eigen belang van de gemeenschap om zijn markten niet te sluiten voor de agrarische produkten van an deren: als de Argentijnen bijvoor, beeld niet door vlees te leveren marken kunnen verdienen, kun nen ze ook niet de machines uit het Roergebied kopen en lopen ze bijvoorbeeld naar Bir mingham, waar ze hun vlees wel kunnen verkopen. Hier is een Duits voorbeeld gekozen, maar hetzelfde geldt voor België en Nederland en ook nog wel voor Frankrijk, zij het dan in veel min. dere mate. Dat la&tste verklaart ook wadr- om De Gaulle aan dit probleem minder'zwaar tilt. Het sluiten van de Euromarkt voor de land- bouwprodukten van anderen kan hem het minst schaden omdat zijn export er voor betaling min der van afhankelijk is, die gaat voor een groot deel naar de an dere landen van de E.E.G. en naar de vroegere Franse gebieden, die al min of meer een vaste band hebben met de Euromarkt en daardoor hun afzet niet bedreigd zien door een autarkische organi. satie. Voor de anderen is de „haantjesoorlog" een duidelijke les uit Washington dat men bui ten de E.E.G. niet voornemens is kalm toe te zien hoe die haar grenzen sluit voor andermans ex port. EEN SOORT CHANTAGE? Zoals gezegd moet de minister raad der E.E.G. zo langzamer hand op dit stuk spijkers met koppen gaan slaan en De Gaulle heeft een goed moment gekozen voor zijn pressie. Onmiddellijk daarna staan tariefsonderhande lingen de zogenaamde ronde van Kennedy op het program ma. De Gaulle laat nu min of meer doorschemeren dat de noodzake lijke medewerking van zijn kant daarvoor allereerst afhankelijk is van de mate waarin hij nu zijn zin krijgt. Het is eigenlijk chan tage, maar in de politiek is het niet netjes het zo te noemen. Het bezwaarlijke in de transactie is bovendien dat de andere vijf partners in de E.E.G. wel worden uitgenodigd een voor De Gaulle zeer voordelig stuk van de ge meenschap af te ronden, maar dat ze er niet meer voor terugkrijgen dan een vage t .dofte van de ge neraal dat hij wel eens zal zien hoe hij zich bij de ronde van Ken nedy zal gedragen. Voorlopig de beste tegenactie lijkt niet in te gaan op de pressie van de Franse president in de overtuiging dat hij de voor hem voordelige kant van de E.E.G. niet zal willen of kunnen opofferen. Hij kan dan wel dreigen de Euro markt stuk te laten lopen op dit agrarisch probleem maar het is wel de vraag of hij die bedreiging ook waar kan maken. Tenslotte I is het ook zonder dat voor zijn boeren zo voordelige garantie fonds voor de Franse economie zeer belangrijk tot de E.E.G. te behoren, vooral nu ook in Frank rijk de conjunctuur wat aan het teruglopen is. De Gaulle zou door zich uit de E.E.G. los te maken, of die verder maar door te laten sukkelen zoals ze nu is, meer nadeel hebben dan hij zich kan permitteren. Het is voor de an deren alleen van belang dat ze zich niet tot concessies laten be wegen, alleen uit angst dat de generaal toch zal doen wat hij zegt. De generaal is een goed po kerspeler en hij verstaat de kunst van het bluffen. Maar als hij ziet dat die bluf het niet haalt, is hij verstandig genoeg zichzelf niet te ruïneren met een al te gewaagd spel. (Nadruk verboden.) Het Britse protectoraat Zanzi bar in de Indische Oceaan zal op 10 december onafhankelijk wor den. Dit is dinsdagavond bekend gemaakt in een communiqué aan het einde van een onafhankelijk heidsconferentie over het ge bied, die vrijdag in Londen was begonnen. Overeengekomen werd aan te bevelen de sultan Seytid Jams- hid bin Abdoella, tot staatshoofd te benoemen, Zanzibar bestaat uit de eilan den Zanzibar en Pemba. Het heeft een bevolking van 300.000 mensen en er worden kruidna gels en kokosnoten verbouwd. PROTEST TEGEN MOGELIJK ROOD- KLEUREN VAN DE MIDDELLANDSE ZEE Vissers uit Cassis, Marseille, Ban- dol, Sanary, La Ciotat en andere plaatsen aan de Fi^nse Middel - landse-Zcekust bij,Marseille heb ben zondag de haven van Cassis volkomen gevuld met hun boten. Op deze wijze protesteerden zij tegen het plan een alluminiuni- verwerkende industrie het afval water te laten lozen op de Mid dellandse Zee. De vissers menen, dat die zee dan rood zal worden inplaats van, zoals nu. helder blauw, en dat vooruitzicht be zorgt hun de kriebels. '(Adv.) >W^" MOTORSCHIP GEZONKEN NA AANVARING Ten gevolge van dichte mist is maandag het 800 ton metende motorschip „Stiko", geladen met stenen voor Delfzijl op de Lem- ster Brekken na een aanvaring met de tanker „Veenendaal" ge zonken. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Aan gezien het gezonken schip in de vaargeul ligt is het scheepvaart verkeer via de Lemster Brekken van 's avonds acht uur tot des morgens negen uur gestremd Getracht zal worden de „Stiko" zo spoedig mogelijk te lichten. De „Stiko" was met drie an dere schepen zij aan zij voor an ker gegaan wegens de dichte mist. De „Veenendaal" liep met vrij grote vaart op de „Stiko", waardoor een groot gat aan bak boordzijde ontstond. Binnen vijf minuten verdween het zwaar ge laden schip geheel onder water. (Adv.) wend 17 dan tot een Esso Gas depothouder... ■voor een speciaal Esso Gas-kacheltje. 't Geeft U een dubbele garantie: 1) het kacheltje is goedgekeurd door het Gasinstituut en 2) het gas is veilig Esso Gas in.,veilige flest MET GESTOLEN AUTO OVER DE KOP EN DAARNA GEVLUCHT De zestienjarige W. V. uit Hilversum is maandagmiddag op de provincialeweg te Weesper- karspel met een gestolen auto over de kop geslagen, toen hij bij het uitwijken voor een ande re auto in de berm was terecht gekomen. De jongen nam na het ongeval de vlucht, hoewel hij aan het hoofd was gewond. Een bewoner van een woonark in de Vecht heeft hem verbonden. Toen de achtervolgende politiemannen bij de ark kwamen, liet de vluch teling zich via een keukenraam in het Vechtwater zakken en trachtte de overzijde van de ri vier te bereiken. Met behulp van een bootje wisten de agenten dit te voorkomen. V. is in de R. K. ziekenverpleging te Hilversum verbonden en daarna aan de re cherche overgedragen, I7-JARIGE PLEEGDE SERIE DIEFSTALLEN Een 17-jarige Rotterdamse kantoorbediende, die kort gele den op heterdaad werd betrapt toen hij uit een geparkeerde Franse auto een transistorradio en een filmcamera stal, blijkt een hele serie diefstallen te heb ben gepleegd. Behalve deze jongen zijn vier volwassenen gearresteerd die al len als helers zijn opgetreden. De jongen heeft maandenlang uit winkels en geparkeerde auto's vooral van buitenlanders kostbare zaken, zoals radio's, filmcamera's, vulpennen en hor loges gestolen, Hoeveel wist bij zelf niet meer, maar de waarde van zijn buit moet in de dui zenden guldens lopen. Nadat hij gearresteerd was bleef hij aanvankelijk zeer zwijgzaam maar na een paar da gen heeft hij zijn misdaden toe gegeven tegenover de kinderpo litie. Hij is voor de officier van jpstitie voorgeleid en blijft voor lopig in het huis van bewaring. WEER „STRAATTERREUR" IN ROTTERDAM Opnieuw heeft de Rotterdamse politie een zestal jongemannen ingerekend, die er een spelletje van maakten in de late avond uren voorbijgangers te moleste ren. In totaal zijn nu in Rotter dam in korte tijd elf jongeman nen gegrepen die zich met dit soort praktijken „vermaakten". De Rotterdamse politie is van plan rigoureus een einde aan de ze „terreur" te maken. De Hamburgse kustvaarder „Roland" van 249 ton is dinsdag ochtend gezonken na in aanva ring te zijn geweest met de 3166 ton metende Argentijnse vracht boot „Rio Quequen". De aanva ring deed zich voor op 20 mijl ten noord-noordwesten van Warne- münde in de Oostzee. Twee van de vier opvarenden van de „Roland" werden gered door de Deense Veerboot „Ged- ser". De overige twee opvarenden worden nog vermist. Een lid van de bemanning van de „Roland", de Westduitser Frank Markmann, is later in het ziekenhuis overleden. „Wij hopen, dat de Verenigde Staten overtuigd zullen raken van de billijkheid van ons aan bod," zei de voorzitter van de ministerraad van de E. E. G., staatssecretaris L. de Block, dinsdagavond op een persconfe rentie na afloop van de twee daagse vergadering van de mi nisters van de zes E. E. G.-lan- den. Hij antwoordde op een vraag of de ministerraad hoopte met het aanbieden van een verlaging van de invoerrechten met 11 Pfennig per kilo op Amerikaans slaehtpluimvee een einde te ma ken aan de „kippenoorlog". Hij gaf echter geen direct antwoord op een tweede vraag, of het aan bod van de E. E. G. ook „het laatste woord" in deze kwestie zal zijn. Dat echter de Amerikaanse re gering het aanbod niet „billijk" acht bleek een half uur later door een mededeling, die op de Ame rikaanse vertegenwoordiging bij de E. E, G. in Brussel werd ver strekt: „De Amerikaanse rege- Het stoffelijk overschot van de wierf. Volgens de keizer, die van Koreaanse nationale held Li Tsjoeng dat sedert 1907 in de Nederlandse bodem rust, zal deze week worden opgegraven en naar Zuid-Korea worden ge bracht. De tevens in Nederland geaccrediteerde Zuidkoreaanse ambassadeur te Parijs, de heer Soen Joep Paik, is met enkele functionarissen in Nederland om donderdag aanwezig te zijn bij de opgraving op Oud Eik en Duinen in Den Haag. Eén van de aangekomen functionarissen die voor deze gelegenheid uit Seoel is gekomen, zal het stoffe lijk overschot begeleiden dat vrij dagochtend per vliegtuig uit Ne derland vertrekt. Li Tsjoeng, een in 1858 gebo ren rechter, was in 1907 als af gezant van keizer Li van Korea naar de tweede Haagse vredes conferentie gezonden om daar 'n uiteenzetting te geven van het oordeel van de keizer over het verdrag van 1905 waarbij Japan het protectoraat over Korea ver- elke macht ontbloot in zijn paleis te Seoel woonde, was het ver drag onder druk getekend en daarom ongeldig. Li Tsjoeng kreeg echter geen toegang tot de conferentie waarna hij uit pro test zelfmoord zou hebben ge pleegd in de hal van het confe rentiegebouw. Later werd Korea een deel van Japan, wat het tot 1945 is gebleven. Russische ruimtevaarder Titov werd vader De tweede Russische ruimte vaarder, Gherman Titov, en zijn Tamara hebben een dochter ge kregen. Zowel de moeder als het kind maken het goed. De kleine Titov is het eerste kind in het gezin. Het is de eerste maal dat een Russische ruimtevaarder na zijn ruimtevlucht vader wordt. De Amerikaanse senaat heeft gisteren het beperkte kernstop verdrag, dat in augustus in Mos kon werd getekend, bekrachtigd. Er was een meerderheid van twee derden nodig. Volgens de onofficiële telling zijn 77 stem men voor en 17 tegen uitge bracht. De officiële uitslag van de stem ming is 80 vóór en 19 tegen. Het verdrag', dat inmiddels al door 101 landen is getekend, verbiedt alle kernproeven met uitzonde ring van de ondergrondse. 55 democraten en 25 republikei- nen stemden vóór ratificatie van het verdrag; 11 democraten en 8 republikeinen stemden tegen. Op senator Frank Lausche van Ohio na, zijn alle democraten die tegen stemden, uit het zuiden af komstig. Vier exemplaren van de rati ficatie-oorkonde zullen nu pre sident Kennedy ter tekening worden voorgelegd. Het verdrag zal van kracht worden als de ratificatie-oor konden door de V. S., Engeland en de Sowjet-Unie in de drie hoofdsteden van deze landen ge deponeerd worden. Voor het eerst in de geschie denis van de senaat is er dins dag een foto genomen van een senaatsvergadering. De senaat ging ermee akkoord, dat een of ficiële fotograaf een plaatje maakte van de stemming over het kernstopverdrag. Deze foto zal in de nieuwe gids van het Kapitool gepubliceerd worden. Van welingelichte zijde in Washington is intussen vernomen dat de V. S., ondanks de ratifi catie door de senaat van het kernstopverdrag, bepaalde in stallaties voor het doen van kern proeven in de dampkring zullen handhaven. De Amerikanen zul len voorts de installaties voor het nemen van kernproeven in de atmosfeer, die zich bevinden op het eiland Johnston, blijven verbeteren. Dit voor het geval het kernstopverdrag gesehonden mocht worden. Het eiland John ston ligt op rond 1.000 km ten zuidwesten van Hawaï. De campagne voor de verkie zing van een burgemeester en leden van de gemeenteraad van het dorp Sulphur Rock in het noorden van de Amerikaanse staat Arkansas gaat ditmaal tus sen de mannen en de vrouwen. Op het ogenblik zijn de mannen in het dorp aan het bewind. De vrouwen, die de mannelijke dorpsregering moe zijn, hebben zich verenigd in een partij die zeven kandidaten heeft gesteld om de manlijke functionarissen te vervangen. Mevr. Travis, de presidente van de vrouwenpartij zei geen heftige verkiezingsstrijd te ver wachten. „Het blijft een vriend schappelijke strijd. Wanneer wij winnen zullen we de verliezers een maaltijd aanbieden." De kans dat een herstemming noodzake lijk zal zijn is overigens groot, want van beide geslachten zijn er ongeveer evenveel stemge. i'echtigden. ring ziet zich gedwongen het aanbod van de gemeenschap af te wijzen." Daarbij werd her haald. dat de Amerikaanse rege ring zich voor arbitrage tot het G. A. T. T. zal wenden. Als voorbeeld van de belem meringen, die aan de uitvoer van Amerikaanse kippen naar de E. E. G. in de weg worden ge legd, werd van Amerikaanse zijde betoogd, dat de rechten op kippen van 4,6 (dollar)cent per pound in 1962 zijn gestegen tot het huidige niveau vsn 13,43 cent. Het aanbod van de E. E. G. zou dus aanzienlijk achterblijven bij de stijging sinds het vorig jaar. toen de Verenigde Staten voor het eerst protesteerden, al dus de mededeling. De kippenoorlog Hoge regeringsfunctionarissen in Washington hebben dinsdag te kennen gegeven dat het aan bod van de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) het invoerrecht op Amerikaanse be vroren kippen met 10 te ver lagen „onaanvaardbaar" is. Ze lieten echter doorschemeren nog steeds te hopen dat via onderhan delingen een oplossing kan wor den gevonden voor het geschil. Overigens toonde men zich in Amerikaanse kringen bijzonder verwonderd over het feit zo als door de Nederlandse voorzit ter van de E. E. G.-ministerraad op zijn persconferentie was me degedeeld dat de raad bij de beperking van het voorstel niet de kwestie van de arbitrage door de G. A. T. T. had betrokken. Dit Amerikaanse voornemen was maandagmiddag door de Amerikaanse ambassadeur bij de E. E. G., J. W. Tuthill, mede gedeeld aan de voorzitter van de Europese commissie, prof. W. Hallstein, en later aan de ver tegenwoordigers van de zes E. E. G.-landen in Brussel. Pat dit zelfs niet ter sprake is gekomen bij de beraadslagingen in de E. E. G.-ministerraad werd door Amerikaanse kringen in Brussel onbegrijpelijk genoemd. De afwijzing door de Verenig de Staten van liet voorstel van de E. E. G.. bedoeld om een ein de te maken aan de kippenoor log, heeft green wijziging ge bracht in het standpunt van de ministerraad van de Europeso Economische Gemeenschap. De ministers van „de zes" be sloten dinsdagochtend in Brussel het aanbod van een verlaging van de invoerrechten met elf Pfennig per kilo op Amerikaans slaehtpluimvee te handhaven. Een belangrijke voorwaarde is, dat de Amerikaanse regering af ziet van het recht op verdere on derhandelingen over dit nieuwe tarief, dat overigens eerst van kracht zal worden nadat er een akkoord tussen de E. E. G. en de Verenigde Staten zal zijn be reikt. Het kostte de ministerraad van de E. E. G. slechts een twintigtal minuten om tot dit besluit te komen. Over de afwijzende hou ding van de Verenigde Staten werd niet gesproken. Wel onder streepte de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murviile. dat het besluit defini tief is te aanvaarden of te ver werpen door de Amerikaanse re gering. De Duitse delegatie trachtte nog de beslissing in een wat mil der kader te plaatsen door er op te wijzen, dat het besluit niet meer is dan een „richtlijn" aan de Europese Commissie om met de Amerikaanse regering te gaan onderhandelen. In de kippenoorlog is in ieder geval het iaatste woord nog niet gesproken. Toen Georges Paques bij de generale staf van de Franse na tionale defensie werkzaam was kreeg hij door zijn functie hoe- wel deze niet op het eerste plan lag te maken met alle aspec ten van de Franse defensie, met uitzondering van technische kwes ties die meer van rechtstreeks belang waren voor de strijd krachten, zo merkten dinsdag mi litaire waarnemers op naar aan leiding van de arrestatie van Pa ques op beschuldiging van spio nage voor een vreemde mogend heid. Paques moet dus op de hoogte zijn geweest, aldus deze waar nemers, met alle militaire be leidskwesties betreffende de Franse kernbewapening, behalve de vervaardiging van de wapens. Het behoeft dus geen verwonde ring te wekken, dat in militaire kringen grote verbijstering heerst. Men bewaart zoveel mogelijk het stilzwijgen over de juiste werk zaamheden van Paques bij de ge nerale staf van de nationale de fensie later het permanente secretariaat-generaal van de na tionale defensie genaamd. Enkele maanden geleden is Paques, naar gemeld, overgegaan naar de voor lichtingsdienst van het NAVO- hoofdkwartier bij Parijs. In 1958 trad Paques, die eerder ieraar was,, in dienst by de gene rale stat van de nationale defen sie, waar hij plaatsvervangend hoofd van de voorlichtingsdienst werd. De 49-jarige ambtenaar maakte op de journalisten die hij ontving altijd een hoffelijke in druk. vriendelijk maar gereser veerd en enigszins ironisch. In datzelfde jaar zou hij ook met zijn spionage, waarschijnlijk voor de Russen, zijn begonnen. Hoe hij daartoe gekomen is schijnt voor alsnog een raadsel te zijn. Zijn vrienden zagen hem altijd als een rechtschapen man. De belang rijkste inlichtingen heeft hij door kunnen geven toen hij in Franse dienst was, ook al omdat het toe zicht bij de NAVO strenger was. Paques is de eerste Franse ambtenaar die sinds de oorlog wegens militaire spionage voor een vreemde mogendheid is ge arresteerd. Hij blijkt reeds begin augustus te zijn aangehouden in zijn woning te Parijs. Toen re chercheurs zijn woning binnen drongen was Paques juist in ge zelschap van een van zijn Russi sche vrienden die later, samen met een lid van de Russische am bassade in Parijs, is uitgewezen. Zijn vrouw, een letterkundige, was toen met hun achtiarig doch tertje op vakantie.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3