Hv Nederland stelt contingent mariniers ter beschikking van Ver. Naties Minister Veldkamp gaat met werkgevers-en werknemers organisaties spreken over de loonkwestie Bakkers willen verhoging van de broodprijs met 1 cent Indonesië verbiedt luchtvervoer naar Maleisië Heden installatie van nieuwe Noorse regering BEKERS VOL ONGEDACHTE KANSEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Typografenstaking bij „De Telegraaf" opgeheven BEKER WEDSTRIJDEN ZON- en MJ kANSTAIS [DEN Radio De Koek - Franlteringr *>9 abonnement: Terneuzen Direeteur-HooMreaaeteur I. van Ge Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon 01150—2073 Gironunnner 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6033 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 «ur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MINISTER LUNS SPRAK TOT V. N,-ASSEMBLEE In het algemene debat in de assemblee van de Verenigde Na ties heeft gisteren minister Luns het woord gevoerd. Hij begon met te zeggen dat de V. N. niet is toegerust voor het oplossen van de fundamentele conflicten die het lot van de we reld bepalen. Dit komt door het vetorecht dat vijf grote landen in de Veiligheidsraad genieten. Wel kan de V. N. echter de in tensiteit van die conflicten ver minderen. De laatste tijd is de politieke hemel wat opgeklaard en in de loop van deze zitting zal blijken of wij de zonsopgang mogen ver wachten, Het beperkte kernstop- verdrag was een stap in de goe de richting. Vele landen, waar onder ook Nederland, hebben het verdrag inmiddels getekend. Wat mijn eigen land betreft, zo ging minister Luns voort, de aanvaarding van de overeen komst met Indonesië over Wes telijk Nieuw-Guinea was geen gemakkelijke zaak. Niettemin stel ik er prijs op te zeggen dat de zeven maanden van V. N.-be heer nuttig zijn gebleken. Het was voor het eerst dat de secre taris-generaal van de V. N. werd belast met het volledige beheer van een groot gebied. Toen hij het aan Indonesië overdroeg, was het eerste deel van de taak van de V. N. afge lopen. Het tweede deel blijft. Dit zal voortduren tot de V. N. de plicht heeft vervuld die zij een jaar geleden plechtig op zich heeft genomen, namelijk erop toe te zien dat de Papoeabevol- (Adv.) KOUDER Bij IJsland bevindt zich een aktiève depressie die zich naar het noordoosten beweegt. Een koufront dat hiermee samen hangt en dat wordt voorafge gaan door een regenzone is van nacht ons land gepasseerd. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk die van daag het weer bij ons zal be palen. De wind ruimt na de frontpassage naar richtingen tus sen west en noordwest en voert koudere polaire lucht aan. Hier in komen opklaringen voor, ook enkele buien, medegedeeld door het K.N.M.Ï .te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking rnet en kele buien. Matige nu en dan vrij kraohtige westelijke wind. Lage re middagtemperaturen. WOENSDAG 25 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.00 6.27 Terneuzen 6.35 7.02 Hansweert 7.15 7.42 Walsoorden 7.25 7.52 DONDERDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.52 7.27 Terneuzen 7.27 8.02 Hansweert 8.07 8.42 Walsoorden 8.17 S.52 ZON MAAN op onder op onder Sept 25 6.29 18.34 14.13 22.22 26 6.30 18.32 15.10 23.09 27 6.32 18.29 15.59 28 6.34 18.27 16.41 0.07 29 6.35 18.25 17.15 1.14 30 6.37 18.22 17.45 2.29 king gelegenheid krijgt haar recht tot zelfbeschikking vóór 31 december 1969 uit te oefenen. Wij mogen redelijkerwijs ver wachten dat er zich andere ge vallen zullen voordoen waarin een beroep op de V. N. zal wor den gedaan de vrede te helpen bewaren. Als dat zo is kan de door het tijdelijk V. N.-bestuur in Westelijk Nieuw-Guinea ge volgde methode, namelijk dat de kosten worden gedeeld en door de twee betrokken landen voor uit worden betaald, als voorbeeld dienen. Een dergelijke regeling kan latere moeilijkheden voor komen. Het doet mij genoegen te kun nen meedelen, aldus minister Luns, dat de Nederlandse rege ring als blijk van vertrouwen in het vrede herstellende vermogen van de V. N., de secretaris-gene raal er zojuist van in kennis heeft gesteld dat zij een contin gent mariniers ter beschikking van de V. N. heeft gesteld. Het korps mariniers is een elite korps met een traditie van eeuwen. Het maakte al deel uit van de eerste internationale po litiemacht, die een jaar of der tig geleden door de volkenbond werd gebruikt om toe te zien op de vreedzame oplossing, door middel van een volksstemming, van een van de problemen die uit de eerste wereldoorlog waren overgebleven. Ofschoon er nog enige techni sche details moeten worden uit gewerkt, kan het Nederlandse aanbod als volgt worden samen gevat; 1. een eerste contingent van on geveer 300 man wordt gereed gehouden om binnen 24 uur in actie te komen, 2. dit contingent bestaat uit een eenheid infanterie, uitgerust met machinegeweren, mortie ren en terugstootloze kanon nen, en aangevuld met ver- kennings-, medisch- en ver bindingspersoneel. Wat logis tiek en administratie betreft is het contingent onafhanke lijk. binnen het kader van de voorzieningsdienst van de V. N 3. binnen enkele dagen zullen, zonodig, meer contingenten tot optx-eden gereed zijn, 4. bekwame stafofficieren kun nen onmiddellijk worden ver bonden aan het hoofdkwartier van een V. N.-leger waarvan de Nedexlandse mariniers deel zullen uitmaken, 5. zolang de eenheden niet daad werkelijk ter beschikking van de V. N. staan, zullen geen kosten aan de V. N. in reke ning worden gebracht. Toen ik hier in 1952 het woord voerde, zei minister Luns. waren er 60 landen lid. Nu is dit aan tal tot 111 opgelopen. Dit is een reden tot blijdschap,omdat het betekent dat er zoveel landen on afhankelijk zi.in geworden. Te vens echter geeft deze toeneming ons aanleiding tot voorzichtig heid, omdat de som van al onze (Adv.) Woordstraat 102 Telefoon 812* Terneuzen afzonderlijke aspiraties en ambi ties verdubbeld is. Onze weder zijdse betrekkingen zijn nog on ontwarbaarder döox-eengeweven en de ruimte voor individueel, onafhankelijk handelen is kleiner geworden. Er is minder plaats voor ons nationale streven, maar deze be perking wordt gecompenseerd door de voordelen die een geza menlijk optreden op boven-na- tionaal vlak afwerpt. Het berei ken van deze voordelen is echter afhankelijk van ons vermogen om onze eisen te matigen en te vreden te zijn met minder dan wij als ons deel beschouwen. Zulk een zelfbeheei'sing komt niet vanzelf, maar om te leven moeten wij leren te laten leven. Aan het begin van deze 18e zit ting van de algemene vergade ring vraag ik de Almachtige ons wijsheid te geven, zo besloot mi nister Luns. ZAAK TEGEN A. D. M. UITGESTELD De zaak tegen de Amsterdamse Droogdok Mij wordt niet, zoals eerder gemeld, vrijdag 27 sep tember voor de rechtbank te Amsterdam behandeld. De ge- dagvaarden de N.V. (rechts persoon) en haar directeur ir J. W. R. Thomson hebben n.l. bezwaar ingediend tegen de dag vaarding. Een meervoudige ka mer van de rechtbank zal dit be zwaar op een nadoe door de pre sident te bepalen tijdstip behan delen. VOORAF VERGADERING VAN MINISTERS Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid deelt men 't ANP des- vi-aagd mede dat hedenmiddag, om vier uur op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr G. M. J. Veldkamp, in zijn ministerie een oriëntei'end gesprek zal worden gehouden over de loonkwestie. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de voorzitters van de centrale organisaties van werknemers, de voorzitter van de centrale organi saties van industriële werkgevers en twee vertegenwoordigers van de werkgevers in de middenstand en de landbouw. Waarschijnlijk zullen ook en kele andere ministers bij het overleg aanwezig zijn. Het eerste gesprek met het be stuur van de Stichting van den Arbeid is bepaald op maandag 30 september des middags in het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad. Aan het overleg zullen, naar wij nader vernemen, o.a. deel nemen de heren Roemers, Mid delhuis en Van Mastrigt voor zitters van resp. N.V. V., K. A. B, en C. N. V., dr ir B. Bölger uit Rotterdam, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond; de heer A. C. van Beek uit Woerden voor de heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Protestants-Chris telijke Wei-kgevèrs in Nederland die met vakantie is; de heer F. H. Tei-windt uit Nijmegen voor mr P. M. H. van Boven uit Breda, algemeen voorzitter van het Ne derlands Katholiek Werkgevers Verbond; een ï-epresentant van het Verbond van Nedelandse Werkgevers voor- de heer H. J. de Koster, voorzitter van dat verbond, die buitenslands is. Verder: de heer P. G. van der Weele. voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Middenstands bond, en ir C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw-Comité. Ministers vergaderen Naar het zich laat aanzien officiële bevestiging daarvan heeft 't ANP tot nu toe niet kun nen krijgen zal, voorafgaande aan het overleg van minister Veldkamp met werkgevers en werknemers, een aantal ministers nogmaals een vergadering hou den over de loonpolitieke situa tie. Vei-moedelijk zullen aan dit ministeriële beraad voornamelijk dezelfde bewindslieden deelnemen die ook donderdagavond in het gebouw van het departement van Sociale Zaken en Volksgezond heid over dit onderwerp hebben vergaderd. Toen waren dat de ministers Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat), Andilessen (Ec. ZakenBiesheuvel Landbouw en Visserij), Bogaers (Volks huisvesting en Bouwnijverheid), Toxopeus (Binnenlandse Zaken), Veldkamp (Soc. Zaken en Volks gezondheid) en Witteveen (Fi nanciën), a'smede staatssecreta ris van Economische Zaken drs Bakker. Het is op dit ogenblik nog on waarschijnlijk dat minister Bies heuvel het ministeriële beraad heden zal bijwonen, omdat hij zich te Brussel bevindt. Het ligt voor de hand aan te nemen dat een aantal van deze bewindslieden hedenmiddag in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het oriënte rende gesprek eveneens zal bij wonen. Opgemerkt kan nog worden dat aan het oriënterend gesprek van hedenmiddag niet zullen deelnemen vertegenwoordigei-s van de Ned. Rooms-Katholieke Middenstandsbond, de Christe lijke Middenstandsbond, de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederlands Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. Waren ook deze laatste af gevaardigden bij de oriënterende bespreking, dan zou n.l. in feite het gehele bestuur van de Stich ting van den Arbeid daar zijn ge weest. Gisteravond om acht uur is het technische pei'soneel van het dagblad „De Telegraaf" weer aan het werk gegaan. Vandaag zullen dus De Tele- Bloemprijzen blijven stijgen; bezorgingskosten kosten steeds meer geld De bakkers, verenigd in de Nederlandse Bakkerij Stichting, zijn van mening, dat de broodprijs op korte termijn wederom met één PRINSES BEATRIX OPENDE NYLONFABRIEK Prinses Beatrix heeft In Ontrixn, Noord-Ierland, een nieuwe nylon- fabriek van de British Enkalon geopend. Het Nederlandse AKU- concern neemt voor 61 procent deel in de British Enkalon. Op de foto krijgt de Prinses bloemen aangeboden door de 10-jarige Betty Agnew. dochter van een bedrijfsleider. Links dé heer R. Schierbeck, algemeen directeur. Da Tnttöfiesfsöhe minister voor Luchtvervoer heeft dinsdag be kend gemaakt, dat het met in gang van aanstaande vrijdag verboden Is aan alle buitenland se luchtvaartmaatschappijen die in Indonesië werken om passa giers, post of goederen met be stemming Maleisië te vervoeren. Het verbod geldt, aldus het communiqué, de verbinding tus sen Djakarta en Singapore en tussen Koeala Loempoer, Pe- nang, Medan en het noorden van Sumatra. De maatschappijen „Quantas" (Australië), „Pan- American", „Aair India" en „Thai Airways" worden door de maat regel getroffen. De Indonesische maatschappij „Garoeda" heeft bekendgemaakt, dat zij haar vluchten op Singa pore en Koeala Loempoer sinds 22 september heeft gestaakt. Onder aanvoering van de Brit se ambassadeur in Djakarta, sir Andrew Gilchrist, zijn dinsdag westerse ambassadeurs en diplo maten het beschadigde gebouw van de Britse ambassade „bin nengetrokken" om belangrijke documenten uit de kluis in vei ligheid te brengen. De Britse ambassadeur had toestemming van het Indonesi sche ministerie van Buitenland se Zaken gekregen de kluis te openen, die sedert maandag werd 'bewaakt door Britse functiona rissen en Indonesische politie functionarissen, nadat Indonesi sche werklieden van de regering hadden gepoogd haar te force ren. Gedurende het rustuur in de middag liepen Deense, Australi sche, Fi-anse, Canadese en Ame rikaanse diplomaten met dozen uit de kluis te sjouwen, die met vrachtwagens naar de Amexl- kaanse ambassade werden ge bracht. Inmiddels zijn dinsdag weer 56 Britten per vliegtuig naar Singa pore vex-trokken. Tot hen be hoorden de laatste vijf vrouwen van Brits ambassadepersoneel in Djakarta onder wie mevrouw Gilchrist. De Indonesische regering heeft bekendgemaakt, dat alle wonin gen van Britse onderdanen on der haar toezicht zijn gesteld, en dat niemand daarin mag trek ken, zo meldt het persbureau „Antara". ■fr Het sultanaat Zanzibar zal 10 december aanstaande onafhan kelijk worden. Dit js dinsdag of ficieel in Londen bekendge maakt. ■fr Geheel Zuid-Kox-ea is tot door cholera besmet gebied ver klaard. Tot dusver zijn aan de ziekte dertien mensen bezweken. cent moet hoogd. worden ver niveau, zoals door de vakbonden is bepleit, zou verdére conse quenties voor de broodprijs heb ben. De laatste verhoging dateert van 22 juli en bedroeg eveneens één cent. De Nederlandse Bak kerij Stichting had echter reeds toen bij de minister van Econo mische Zaken aangedx-ongen op een verhoging met twee cent. Een andex-e wens van de bak kerijwereld is, een grotere vrij heid in doorberekening van de kosten van bezorging. Naar de mening van de Nederlandse Bak kerij Stichting behoeft, indien aan deze wensen gehoor wordt gegeven, niet voor misbruik te worden gevreesd. Zou echter deze wens niet wor den vervuld, dan vreest de Stich ting, dat zeker in verafgelegen wijken of wijken met weinig klanten de bezorging zal worden gestaakt. Nog steeds stijgende bloemprijs De verhoging van de brood prijs, die de bakkerswereld voorstaat, wordt gemotiveerd i met de nog steeds stijgende bloemprijs, mede als gevolg van opslagkosten. Naar de mening van de stichting is de minister te optimistisch ge weest, toen hij enkele maan den geleden verwachtte, dat de bloemprijs zou dalen. Boven dien hebben de bakkers, aldus de stichting, nog een vorde ring van 14 weekcenten. Bezorgingskosten stijgen Voor wat betreft de bezor ging wijst de Stichting erop, dat de loonkosten de laatste jaren sterk zijn gestegen. Ook de motorisering kost veel geld. De rationalisatie in de bezor ging heeft naar het ooi'deel van de Stichting een punt be- reikt. waarop verdere verbe tering niet meer mogelijk is. Bovendien neemt de omzet ieder jaar met twee procent af. De Stichting wijst er voorts op, dat in E. E. G.-landen zoals Frankrijk en Duitsland de brood- is nog aanmex-kelijk hoger is dan bij ons. Ook aanpassing van de lonen aan het Westeuropese men. SOEKARNO VOORSPELT ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN President Soekarno heeft het Indonesische volk gisteren ver teld dat het economische moei lijkheden zal ondervinden als gevolg van het verbreken der handelsbetrekkingen met Malei sië, maar dat deze moeilijkheden slechts een paar maanden zullen duren. Daarna zal Indonesië de krachtigste economie van Zuid- oost-Azië bezitten, zo zei hij. Indonesië zou in staat moetexi zijn voldoende voedsel en indus- triepi'odukten voox-t te brengen voor het eigen vex-bruik, zo meent de Indonesische president. „We moeten ons schamen dat we nog steeds rijst importeren hoewel Indonesië beschikt over rijke na tuurlijke hulpbronnen", aldus "oekarno. graaf en het Nieuws van den Dag, De Volkskrant en Het Pa rool weer normaal verschijnen. Moeilijk overleg De gehele dag is er overleg gevoerd tussen de vertegenwoor digers van het technisch perso neel in de personeelsraad en de directie van De Telegx-aaf. Het was een moeilijk overleg. Het heeft er in de vooravond toe ge leid, dat beloten werd weer aan het werk te gaan. Ook de betrokken zetter-, wiens zaterdag j.l, aangezegde ontslag aanleiding werd tot voortzetting der vrijdagavond uitgebroken staking, gaat weer aan het werk. De directie van De Telegx-aaf heeft te kennen gegeven, dat geen onderscheid zal wox-den ge maakt in de mate van verant woordelijkheid voor het uitbre ken der staking. Naar het ANP nader verneemt zullen binnenkort de onderhan delingen over de lonen bij het Telegraaf-concern worden ge opend. Ben Bella dreigt met ationalisatie van alle Franse eigendommen Px-esident Ben Bella van Alge- rië heeft maandag op een pers conferentie duidelijk te verstaan gegeven, dat hij de overgebleven Franse eigendommen in Algerië zal nationaliseren als Frankriik nieuwe kernproeven in de Sa hara neemt. Einar GeiTiardsen heeft dins dag zijn nieuwe socialistische minderheidsregering bekeridge- maakt. die woensdag officieel zal worden geïnstalleerd na een niet-socialistische regeringspe riode van precies vier weken. De 66-jarige Gerhardsen, die sinds de oorlog steeds pi-emier van Nooi'wegen is geweest op vier jaar na/heeft het merendeel van zijn ministers gehandhaafd. On der hen bevinden zich Haivard Lange, minister van Buitenland se Zaken, Gudmund Harlem, minister van Defensie, en de voormalige secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, minister van Industrie. In politieke ki'ingen merkte men op dat Gerhardsen door Trygve Lie (industrie) en Gud mund Haxlem (defensie) als mi nister te handhaven niet had toegegeven aan de eis van de links-socialistische volkspartij om hen niet meer in de nieuwe socialistische regeling op te ne- De volkspartij, die verantwoor delijk is voor de val van de vo rige socialistische regering, is vooral tegen Lie die zij be schouwt als een „lakei van het Amerikaanse dollaiMmperialis- me" HANDELSAKKOORD TUSSEN E. E. G. EN IRIAN De ministerraad van de E.E G. heeft dinsdag in Brussel de tekst goedgekeurd van een handels- akkoox*d met Iran. Het zal heden in Brussel worden geparafeerd en op korte termijn worden onder tekend. Het akkoord voorziet o.m. in faciliteiten op het gebied van de douanerechten bij de invoer van enkele belangrijke Ix-aanse pro- dukten in de E.E.G.-landen. Het is het eerste handelsakkoord tussen de E.E.G. en een derde ogendheid.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1