Sowjet-Unie waarschuwt China voor verdere agressiviteit De arrestatie van de Amsterdamse zakenman in Leipzig Regeringswijziging in Tsjecho-Slo wakij e Noorse kabinet afgetreden Afrikaanse uittocht uit algemene vergadering HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6031 Antwoord op Chinese verklaring van 1 September DE LANDBOUWBE- SPREKINGEN MET ENGELAND Hartkleptransplantatie mislukt Britse nota aan Indonesië UITZONDERINGSTOE STAND IN ARGENTINIë OPGEHEVEN ZWEEDSE STRAAL JAGER VERONGELUKT De verkiezingen in Singapore AFGEVAARDIGDEN DEMONSTREREN TEGEN VERDEDIGING VAN DE APARTHEID ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ENGELAND OP HANDEN Noodlottige brand in Londens hotel Oostduitse vluchtelingen GEVLEUGELDE KUNSTMANEN Vraaggesprek met vluchtelingen uit Sinkiang Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 et. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm lfi et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het officiële Russische pers bureau Tass heeft een uittreksel gepubliceerd van het Sowjetrus- sische antwoord op de verklaring van de Chinese regering van 1 september. Het antwoord wordt in zijn volle engte in de Rus sische bladen van zaterdagoch tend afgedrukt. „De Chinese leiders hebben een ernstige morele en politieke nederlaag geleden door stelling te nemen tegen het verbod van kernwapenproeven. De wereld opinie, die zich na de onderte kening van het akkoord van Moskou op alle continenten heeft gevormd, heeft dit duidelijk aan getoond", aldus de Russische verklaring. (Adv.) TIJDELIJK OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Rusland bevindt zich een hogedrukgebied met in het centrum een luchtdruk- waarde van 1035 rob. Een uitlo per hiervan strekt zich uit over West-Europa. Hierin zijn de luchtdrukversehillen zeer klein, zodat er weinig wind is. In de on derste lagen is de lucht vrij vochtig, waardoor zich in de nacht oip vele plaatsen mist vormt, die in de loop van de dag overgaat in laaghangende bewol. king en hier en daar geheel op lost. In Frankrijk kon dan ook de middagtemperatuur tot om- srteeks 25 graden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer Overwegend droog en rustig weer met in de ochtend mistban ken en in de middag op de mees te plaatsen perioden met zonne schijn. In het algemeen iets ho gere middagtemperaturen. MAANDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.46 4.59 Terneuzen 5.21 5.34 Hansweert 6.01 6.14 Walsoorden 6.11 6.24 DINSDAG 24 SEPTEMEMBER v.m. n.m. Breskens 5.19 5.39 Terneuzen 5.54 6.14 Hansweert 6.34 6.54 Walsoorden 6.44 7.04 ZON MAAN op onder op onder Sept. 23 6.26 18.39 12.08 21.12 24 6.27 18.36 13.12 21.43 25 6.29 18.34 14.13 22.22 26 6.30 18.32 15.10 23.09 27 6.32 18.29 15.59 28 6.34 18.27 16.41 0.07 29 6.35 18.25 17.15 1.14 30 6.37 18.22 17.45 2.29 De Sowjetregering vestigt er de aandacht op, dat „de verkla ring van Peking van 1 septem ber evenals de omvangrijke pro pagandacampagne, die de laatste tijd door de Chinese leiders wordt gevoerd, de grenzen van een vriendschappelijke gedach- tenwisseling tussen communis ten hebben overschreven." „Dit zijn handelingen van lie den, die zich ten doel hebiben ge steld tot elke prijs de communis tische partij van de Sowjet-Unie en de Sowjet-Unie zelf in diskre diet te brengen, de communisti sche beweging te splitsen en de eenheid van de anti-imperialisti sche krachten te ondermijnen. De Russische verklaring ver werpt de Chinese kritiek op het gedeeltelijke kernstopakkoord. China zou tegenstander zijn van het verdrag omdat het land „tot elke prijs" in het bezit wil komen van de atoombom. Het stand punt van de Chinese regering houdt een volledige afval in van de algemene, collectief vastge stelde lijn van de communisti sche beweging ten aanzien van deze vraagstukken. „De Chinese leiders kunnen nog duizend en een verklaring naar aanleiding van het kernstopverdrag publi ceren, ze zullen echter niet in staat zijn hun verraad en hui chelarij in de ogen van commu nisten en in de ogen van de ge hele mensheid uit te wissen," al dus de verklaring. In het tweede deel van een Russische verklaring over China wordt gezegd dat Chi- se militairen en burgers sinds 1960 „stelselmatig" de grens met de Sowjet-Unie heb ben geschonden. Vorig jaar wa ren er 5000 grensschendingen ge weest. De Chinezen hadden zelfs getracht zich gedeelten van het Sowjetrussische grondgebied toe te eigenen. China wordt gewaarschuwd dat het „gevoelig op de vingers zal worden getikt" als het de vijandige activiteit jegens de Sowjet-Unie voortzet. De Chi nese leiders zouden „een grote fout maken" als zij „de Russische lankmoedigheid verkeerd op vatten". De Sawjet-Unie, aldus de ver klaring, heeft herhaaldelijk over leg over omstreden grensgebie den voorgesteld, maar China wil de niet. De politiek van ontspan ning past kennelijk niet in de Chinese plannen. Het veroorza ken van grensconflicten schijnt voor de Chinezen het middel te zijn om nationale hartstochten en vijandschap jegens andere vol ken te wekken. Met nadruk wijst Moskou de stelling van China af, dat een atoomoorlog tot de toegestane middelen in de politiek behoort. Het argument van de Chinese leiders, dat een door de „imperia listen" begonnen atoomoorlog „in het ergste geval" de halve mensheid zou vernietigen, noemt Moskou verschrikkelijk. Het is voor communisten eenvoudig on aanvaardbaar een politiek te bou wen op de vraag hoeveel men sen er in een thermo-nucleaire ramp zullen omkomen. „Ons, Marxisten-Leninisten, gaat het lot van alle volkeren ter harte", aldus de Russische verklaring. „Op de keper beschouwd tracht ten de Chinese leiders ons tijdens de Cuba-crisis in een gevaarlijk De Amsterdamse zakenman Th. J. L. die sedert twaalf da gen in Leipzig in ai'rest is wordt verdacht van het smokke len van goud, zo heeft de advo caat Wolfgang Vogel in Oost- Berlijn zaterdag meegedeeld. Deze advocaat is gespecialiseerd in het verdedigen van vreemde lingen die in Oost-Duitsland zijn aangehouden. Hij deelde aan een journalist van het persbureau Reuter mee, dat de staat hem de dag na de arrestatie had ge vraagd de verdediging op zich te nemen. Het onderzoek kan zes tot twaalf weken in beslag nemen, zo deelde de heer Vogel mee. Het proces zal plaats vinden in Leip zig. De heer Vogel heeft nog geen Vragen aan de minister De heer Vredeling, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., heeft schriftelijk aan de minis ters van Landbouw en Visserij, van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken vragen ge steld over de bilaterale bespre kingen die de Engelse regering wil houden met enkele lidstaten van de E.E.G., waaronder Frank rijk en Nederland, over de export van landbouwprodukten naar En geland. Is het juist, zo vraagt hij, dat Nederland rechtstreeks met En geland wil onderhandelen met uitschakeling van de E.E.G.-com- missie. Dit ondanks de gemaakte afspraken op het terrein van de gemeenschappelijke handelspoli- litiek der E.E.G. met name voor landbouwprodukten. Voorts vraagt hij of het juist is, dat Nederland weigert deze besprekingen in het kader van het G.A.T.T. aan de orde te stel len. Acht de regering dit in over eenstemming met de voorberei dingen, die getroffen worden voor het betrekken van de land' bouwproblematiek bij de onder, handelingen in het kader van het G.A.T.T. aan de zg. Kennedy- ronde tussen de E.E.G. en de Ver. Staten van Amerika. Tenslotte vraagt hij of de bewindslieden bereid zijn hierover de mening van de Europese commissie in te winnen en aan de Kamer bekend te maken, contact gehad met zijn cliënt. Hij heeft een aanvraag ingediend voor een gesprek met de heer L., maar heeft daarop tot dusver geen antwoord ontvangen. Een van de medewerkers van deze Oostberlijnse advocaat heeft meegedeeld dat mevr. L. ter zelf- der tijd als haar man is aange houden, maar dat zij enkele uren later werd vrijgelaten, nadat was komen vast te staan dat zij niet schuldig was aan het smokkelen van 1000 Nederlandse guldens Onderzocht zal worden of de heer L. goud heeft gesmokkeld met de bedoeling er Oostduitse Marken voor te kopen, aldus het advocatenbureau. De heer L. wordt er verder van verdacht dat hij zonder toestemming „relatie geschenken" heeft ingevoerd. De auto van de heer L. is voor lopig in beslag genomen. De 38-jarige vrouw, wier hart klep de vorige maand was ver vangen door die van een over leden man, is vrijdag in het zie kenhuis, waar de operatie werd verricht, gestorven. Aanvankelijk werd haar toe stand „zwak doch bevredigend" genoemd, doch later trad ver slechtering in. (Adv.) membre „comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing avontuur té storten en Cuba in een slagveld te veranderen, waar voor het eerst de in Peking voor de kleine volken geschapen rol zou worden gespeeld zich voor „een heerlijke toekomst voor de mensheid op te offeren",, aldus de Russische verklaring, die za terdag in het dagblad „Izwestja" werd gepubliceerd. Zij vervolgt: „Het wordt steeds duidelijker, dat China de agres sieve krachten van het imperia lisme in de kaart speelde door de maatregel, welke de socialisti sche landen ter bescherming van Cuba namen, te saboteren." In de Russische verklaring wordt voorts gezegd, dat China geen enkel voordeel heeft be haald uit het conflict met India. De lijn, die de Chinese leiders volgden, was gericht tegen de belangen van de volksmassa's in alle landen. De Chinezen hadden in feite het somialisme en de zaak van de wereldrevolutie ver raden. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het centrale comité van de Sow jetrussische communistische par tij en de Sowjetrussische rege ring al het mogelijke zullen doen om de eenheid van de Chinese en Sowjetrussische partij te ver sterken, maar „als de Chinezen van plan zijn om door te gaan met hun vijandige acties tegen de Sowjet-Unie en de Russische partij blijven belasten, dan zul len zij zich moeten realiseren, dat zij zullen stuiten op het vastbe raden verzet en een afwijzing van de Sowjetrussische commu nistische partij en het gehele volk van de Sowjet-Unie. De „Prawda", het officiële dag blad der Sowjetrussische com munistische partij, schreef zon dagochtend o.m.„De verklaring der Sowjetrussische regering is in de landen van het socialisti sche kamp met grote instemming ontvangen. Zij heeft in de gehele wereld bijzonder grote aandacht getrokken. De verklaring wordt uitgelegd als een nieuwe bevestiging van de Sowjetrussische vastbesloten heid om vastberaden voort te gaan op de weg naar een inter nationale ontspanning. Voorts wordt zij als een nieuw bewijs gezien van de getrouwheid der Sowjet-Unie aan de Leninistische beginselen, waarin het principe van vreedzame internatioanle sa menwerking is neergelegd. Premier Viliam Siroky van Tsjecho-Slowakije is zaterdag vervangen door Joezef Lenart, die voorzitter is geweest van de Slowaakse nationale raad. Het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka meldt dat Siroky, die sinds maart '53 premier is ge weest, is ontslagen als premier en lid van het presidium van het centrale comité van de commu nistische party, omdat hij werk niet goed heeft gedaan. Hij had de door de party uitgestippelde politieke lijn niet voldoende ge volgd. Ook zijn gezondheidstoe stand liet te wensen over. Niet alleen Siroky is vervan gen. Ook andere ministers heb ben hun functie moeten opgeven. De minister van Financiën Julius Doeris is vervangen door Richard Dborak, die o.m. minister van Buitenlandse Handel en ambassa deur in Moskou is geweest. Tot minister van Landbouw is be noemd Jiri Boerian. Hij komt in de plaats van Wratislav Kroeti- na. Voorts zijn nog de minister van Cultuur en Onderwas ver vangen en voorts nog twee vice- premiers plus de ministers voor de Levensmiddelen en het Ver voer. DE NIEUWE PREMIER Lenart, de nieuwe premier, is evenals zijn voorganger een Slo- waak. Op het twaalfde congres van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, dat het vorig jaar werd gehouden, werd hij tot lid van het presidium van het centrale comité gekozen. Lenart, Engeland heeft zaterdag van de Indonesische regering nieuwe verzekeringen geëist omtrent de Britse ondernemingen die onder regeringstoezicht zouden zijn ge plaatst, nadat zij door vakbonds leden waren bezet, zo is van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken vernomen. De Indonesische ambassadeur in Londen, Diah, is zaterdagoch tend op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden,r waar hem een nota werd over handigd. In de nota wordt de Indonesische regering gevraagd wat zij bedoelt met „toezicht op de Britse ondernemingen" en wanneer dit toezicht zal zijn af gelopen. Een Indonesisch antwoord wordt op zijn laatst vandaag ver wacht. In officiële kringen heerst „grote ongerustheid" omtrent de Indonesische bedoelingen. De uitzonderingstoestand in in Argentinië, die in 1958 door ex-president Frondizi werd afge kondigd en tot nu toe is gehand haafd. behalve in verkiezings perioden. is thans opgeheven. In de uitzonderingstoestand was de regering gerechtigd tot arres taties over te gaan zonder een gerechtelijk bevel daartoe. Drie straaljagers van Zweedse makelij van het type „Lansen" zijn vrijdag neergestort. Vier mensen kwamen om het leven en twee worden er vermist, aldus een bekendmaking van de Zweed se luchtmacht. De „People's Action Party" van premier Lee Koean Lew heeft bij de zaterdag in Singa pore gehouden verkiezingen voor de wetgevende vergadering de absolute meerderheid behaald. Van de 51 zetels die op het spel stonden kwamen er 37 in haar bezit. De uiterst linkse „Barisan So cialist", die in oppositie is, kreeg 13 zetels der Verenigde Volkspar tij kreeg er maar 1. De rechtse Alliantiepartij, de afdeling in Singapore van de partij van pre mier Abdoel Rachman van Ma leisië, is over alle linies versla gen. Premiei Lee Koean Lew, die zichzelf „non-conformistisch so cialist" noemt, heeft zich tijdens de verkiezingscampagne als een fel vóórstander van de federatie Maleisië, waar Singapore thans deel van uitmaakt, doen kennen.. Tevens achtte hij een „krachtige regering" noodzakelijk voor de strijd tegen de communisten in Singapore. Hy heeft zich ook uit gesproken vóór handhaving van de Britse bases in zijn staat. die Üd is van de nationale verga dering, werd in 1923 geboren. Tijdens de laatste wereldoorlog deed hij ondergronds werk voor de communisten. Hij heeft mee gedaan aan de opstand van de Slowaken tegen het nazi-bewind. Van 1950 tot 1953 was hij vice- minister voor de lichte industrie. In 1958 werd hij secretaris van de Slowaakse communistische partij en het vorig jaar werd hij tot voorzitter benoemd van de Slowaakse nationale raad. Premier Lenart wordt be schouwt als een deskundige op economisch gebied. Men ver wacht dat hij maatregelen zal nemen ter verbetering van de economische toestand in 't land. Ceteka meldt dat het centrale comité ook nog vier commissies in het léven heeft geroepen en wel een voor economische kwes ties, een voor de landbouw, een voor de levensstandaard en een voor de ideologische vraagstuk ken. SIROKY De 61-jarige Viliam Siroky, die tien jaar premier is geweest, heeft vroeger bij de spoorwegen gewerkt. Hij heeft in de laatste wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld in de Slowaakse ver zetsbeweging. Toen hij in 1938 in de gevangenis zat, onder meer wegens zijn aandee] in het orga niseren van stakingen, werd hij tot lid gekozen van de Tsjecho slowaakse nationale vergadering. Na München vertrok hij naar Frankrijk. In 1941 keerde hij in het geheim naar Slowakije terug. Hij werd later door de Gestapo gearresteerd. Siroky weigerde de namen te noemen van zijn aanhangers. De Duitsers zetten hem toen onder druk en dreigden hem te zullen ophangen. Siroky bleef echter zwijgen. Daarna werd hij veroor deeld tot 14 jaar gevangenisstraf. In 1945 wist hij te ontsnappen en het rode leger te bereiken. Van 1950 tot 1953 was hij mi nister van Buitenlandse Zaken. Het ontslag van Viliam Siroky wordt in politieke kringen te Belgrado als een overwinning beschouwd voor de anti-Stalinis ten in de Tsjechoslowaakse par tij. Volgens in de Zuidslavisehe hoofdstad ontvangen berichten begonnen de aanvallen op Siroky al begin dit jaar, en nog wel in zijn geboorteland Slowakije. Pre sident Novotny, die ook partijlei_ der is, leek hem echter in be scherming te nemen tegen de kritiek op zijn rol In de Stalinis tische processen. President No votny moet volgens waarnemers te Belgrado uiteindelijk voor de druk zijn gezwicht en toestem ming hebben gegeven voor het ontslaan van Siroky. Het Noorse kabinet van pre mier John Lyng, het eerste niet- socialistische sinds 28 jaar, is vrijdagavond na een bestaan van slechts vier wéken afgetreden Premier John Lyng van Noor wegen heeft zaterdag het ontslag van zijn regering aangeboden aan koning Olav. Vrydagmiddag gaven de Afri kaanse afgevaardigden in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties door van hun zetels op te staan en weg te lopen het sein voor een massale uittocht zoals nog nooit in de geschiedenis van de Verenigde Naties is voor gekomen. Dit gebeurde uit pro test tegen het feit dat de Zuid- Afrikaanse afgevaardigde werd toegestaan, enkele woorden ter verdediging van de apartheid te spreken. Al eerder was de bijeenkomst bij wijze van protestdemonstratie voor twintig minuten verdaagd hetgeen ook nog nooit was voorgekomen omdat een voor stel van Algerië dienaangaande de goedkeuring kreeg van een meerderheid in de algemene ver gadering. Deze verdaging was, naar de Algerijnse afgevaardigde Chanderli zei, een „symbolische demonstratie" tegen de apart heidspolitiek. Het is wel eerder voorgekomen dat afgevaardigden wegliepen, maar nog nooit op een dergelijk grote schaal. De leider van de Zuid-Afri kaanse delegatie, Gerhard Jooste, stond op het spreekgestoelte kliar om zich te keren tegen het plaat, sen van een agendapunt over de apartheid, toen de Algerijnse af gevaardigde voorstelde de verga dering twintig minuten te verda gen. Het voorstel werd met 68 tegen 17 stemmen bij 2 onthou dingen aangenomen. Tegen ver daging stemden o.m. de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, Portugal, Zuid-Afrika. Ierland, Noorwegen en Finland. Tot de landen die zich van stemming onthielden behoorden Denemar ken, Italië, Oostenrijk, Spanje en Zweden. Bij de hervatting werd aan Jooste toegestaan de bezwaren van zijn regering tegen behande ling van het apartheidsvraagstuk in te brengen. Verwacht wordt, dat premier MacMillan van Engeland een ver zoek zal afwijzen van de Labour- partij om het parlement volgen de maand bijeen te roepen voor bespreking van het rapport van lord Denning. Begin deze week wordt een regeringsbeslissing hierover verwacht. Wanneer het rapport, dat naar aanleiding van het Profumo- schandaal werd opgesteld, woens dag of donderdag zal worden ge publiceerd, zal dit zelfs niet uit veiligheidsoverwegingen worden bekort. Hiermee wordt volledig aan één van de eisen van de La- bourpartij tegemoetgekomen. De weigering om het parlement, dat op reces is, bijeen te roepen, zal echter waarschijnlijk een nieuwe politieke storm veroorzaken. Sommige politici van de oppo sitie zijn er bang voor, dat Mac Millan evenals in 1959, het par lement zal ontbinden'om verkie zingen te kunnen uitschrijven voordat het parlement weer bij een is geweest. De verkiezingen zouden dan in oktober of novem ber kunnen worden gehouden. Een brand, die in de nacht van zaterdag op zondag in een West- Londens hotel heeft gewoed, aan vier vrouwen het leven ge- lieeft aan 4 vrouwen 't leven ge dingen op. De toestand van één hunner is ernstig. Drie vrouwen zijn in de vlam men omgekomen. De vierde sprong uit een raam op de derde verdieping en verloor daarbij het leven. In het hotel bevonden zich ruim 150 gasten, onder wie een groep van dertig doofstommen, die een bezoek aan Londen bracht. Vier Oostduitse jongelingen zijn er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd naar West- Duitsland uit te wijken. Minder goed verging het een Oost-Berlijner, die poogde de Franse sector van Berlijn te be reiken. Hij werd door Oostduitse grenswachten neergeschoten en later op een draagbaar wegge dragen. Het is niet bekend of hy om het leven is gekomen. Een Oostduitser, die, vergezeld door vrouw en kind, in een bootje over de Oostzee de bondsrepu bliek wilde bereiken, is met de zijnen door een Westduits schip aan boord genomen en in Trave- munde aan wal gazet. Premier Lyng had de uitslag van de stemmingen over twee socialistische voorstellen inzake de regeringspolitiek die vrijdag avond in het parlement waren gehouden, uitgelegd als 'n uiting van wantrouwen. Koning Olav zal, op advies van de socialistische fractieleider Hoensvald, de 66-jarige socialis tische partijleider Gerhardsen verzoeken een nieuwe socialisi- tische minderheidsregering te vormen. Gerhardsen was premier van alle na-oorlogse Noorse regerin gen op een periode van vier jaar na. Verwacht wordt dat de nieu we regering, die op 74 van de 150 stemmen in 't parlement steunt, woensdag door de koning zal worden benoemd. Zij zal dan donderdag in functie treden. De Verenigde Staten zullen in de loop van de volgende maan den zes van vleugels voorziene kunstmanen van het type „Asset" lanceren, De eerste lancering ger schiedt in december, Woensdag heeft de Ameri kaanse luchtmacht een eerste proef met een „Asset" genomen. De kunstmaan bleef' in verbin ding met de grondstations vanaf haar terugkeer in de dampkring tot aan haar verdwijning in de Atlantische Oceaan. Tot dusver was de verbinding tussen kunst manen en de aarde bij de terug keer van de kunstmanen in de dampkring, altijd voor een zeke re periode weggevallen. De gegevens, die verkregen worden met de „Assets", zullen gebruikt worden voor het pro gram „Dynasoar", dat voorziet in de terugkeer in „glijvlucht" naar de aarde van ruimtevaar ders, in tegenstelling tot de ver ticale val van de Mercury-ruim- tecabines. Het blad van de Sowjetrussi sche jeugdbeweging. „Komso- molskaja Prawda", heeft vrijdag vraaggesprekken gepubliceerd met vier mannen die onlangs uit Sinkiang, in het noordwesten van communistisch China, naar Rus sisch centraal-Azië zijn uitgewe ken. In deze vraaggesprekken wordt melding gemaakt van arrestaties van voormalige partij werkers in Sinkiang, omdat zij met de Sow jet-Unie zouden sympathiseren. De arrestanten waren opgesloten in zogenoemde „opvoedingskam pen". Volgens doorgaans welingelich te Westelijke kringen in Moskou was van Russische zijde meege deeld, dat sinds het midden van het vorige jaar ongeveer 50.000 mensen uit China over de grens met de Sowjet-Unie zijn gevlucht. De vluchtelingen zouden voorna melijk leden van de Kazach- en de Oeigoer-stam zijn. Op 6 september j.l. beschuldig de het in Peking verschijnende „Volksdagblad" de Sowjet-Unie ervan, dat zij „verscheidene tien duizenden" Chinese burgers ge dwongen had van Sinkiang naar Sowjatrgabiëd te trekken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1