Gemeenteraad van Terneuzen r Zaterdag 21 september 1963 VRIJE ZEEUW Pagina 5 gehouden op donderdag 5 september 1963 te 19.30 uur. Aanwezig Voorzitter: Mr. H. Rijps tra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, A Ramondt, P. Fijn van Draal, R. Hol, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, W. J Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: Mevr. E. DoornsOrte- lee en H. A. Brakman. De Voorzitter: Mijne Heren, ik open de vergade ring van de raad en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van mevr. Doorns en de heer Brakman. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 22 juli 1963. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 30 mei 1963 tot aankoop van grond e.a. aan de Nieuwe Kerk straat te Sluiskil en tot het aangaan van een overeenkomst van ruil; b. idem van 12 juni 1963 tot aan- en verkoop van gronden ten behoeve van de aanleg van de industrie-spoorlfln naar het industrieterrein Nieuw Neuzenpolder; c. idem van 26 juni 1963 tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Leeuwenlaan; d. idem van 30 mei 1963 Inzake het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen" e. idem van 26 juni 1963 inzake aanpassing van het besluit tot toetreding tot de N. V. Wa terleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen"; f. idem van 7 maart 1963 tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen „Zuid II", tevens partiële herziening van het uitbreidings plan in onderdelen „Zuid"; g. het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot gedeeltelijke goedkeuring van het raadsbesluit van 31 januari 1963 tot vaststelling van een partiële herziening van het partieel uit breidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oostelijke Kanaaloever"; h. het bij Koninklijk Besluit goedgekeurde raadsbesluit van 25 april 1963 tot wijziging van de inkomensgrens van de verordening op de hef fing en invordering van reinigingsrechten; i. mededelingen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat het tweetal raadsbesluiten van 28 maart 1963 tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement en de Arbeidsovereen komstenverordening geen bedenkingen ontmoet; j. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie- en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; k. jaarverslag over 1962 van Centraal Bouw en Woningtoezicht en Dienst van Gemeente werken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; I. jaarverslag over 1962 en begroting over 1964 van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen"; in. brief van dc Coördinatie-Commissie „Axel 750 jaar stad", inhoudende een dankbetuiging voor het,-,.beschikbaar stellen van een bedrag voor het blijvend aandenken ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Axel; ïi. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de gang van zaken bij de veerdiensten ten tijde van het defect aan de toegangsbrug te Kruiningen De heer Huijbrecht: Ik zou nog even over de veerdiensten willen spreken, want ik vind het antwoord van Gedeputeerde Staten vrij onvolledig. Tijdens het defect te Perkpolder werden de auto's opgesteld te Terneuzen voor de boot naar Hoedekenskerke. Men heeft echter de automobi listen, waarvan men, gezien de aantallen, zeker wist dat deze niet meekonden, niet gewaarschuwd. Men heeft ze laten wachten, zodat ze daarna alsnog naar Breskens moesten rijden. En dat vind ik fout in deze zaak. De Voorzitter: De hele kwestie van de scheu ren in de gebouwen heeft de bijzondere aandacht van ons college. Ik kan U zeggen, dat wij niets onbeproefd zullen laten om de bevolking, wan neer ons dat dienaangaande wordt gevraagd, de weg te wijzen voor het nemen van de noodzake lijke stappen. De bevolking kan er integraal op rekenen, dat dit met tact opgevangen zal worden. Het antwoord inzake de veerdiensten, is inder daad niet helemaal volledig. Ook wij hebben ge mist, dat werd ingegaan op het onzerzijds gestel de ten aanzien van de gedane mededelingen aan do weggebruikers. Ik zou U willen voorstellen, dat dit nog eens overlegd wordt met het lid van Gedeputeerde Staten, dat hiermede in het bijzon der belast is. In de tweede plaats zullen wij, wanneer ons iets bekend wordt van stagnatie, zelf diligent zijn in het belang van de mensen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het. voorstel besloten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van de heer M. van Lan gevelde te Terneuzen tot lid van het bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen". De Voorzitter verzoekt de heren Weterings en De Feijter samen met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 12 op de heer M. van Langevelde en 3 blanco. De heer Van Langevelde is benoemd. Desgevraagd verklaarde de heer Van Lange velde deze benoeming te aanvaarden. 4. 0. mededeling van Burgemeester en Wethou ders inzake de al of niet noodzakelijke aan schaffing van een autoladder ten behoeve van de brandweer; p. overzicht van door Burgemeester en Wet houders genomen besluiten krachtens artikel 212 van de Gemeentewet: 1. besluit van 10 januari 1963 tot aankoop van grond c.a. goiegen in do uitbreidingsplannen „Sluiskil" en „Industrieterrein Oostelijke Kanaal oever"; 2. besluit van 26 maart 1963 tot aankoop van percelen weg, watergang en zijkantweg, ge legen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „In dustrieterrein Oostelijke Kanaaloever; 3. besluit van 7 mei 1963 tot aankoop van enige percelen grond, gelegen aan de Javastraat; 4. besluit van 28 mei 1963 tot aankoop van enige percelen watergang en een perceel weg, gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oostelijke Kanaaloever"; 5. besluit van 18 juli 1963 tot aankoop van de onverdeelde helft van een perceel grond aan de Nieuwe Kerkstraat, te Sluiskil; 6. besluit van 28 februari 1963 tot verkoop van een perceel grond in het gemeentelijk industrie terrein; 7. besluit van 21 mei 1963 tot verkoop van een gedeelte sloot, gelegen in het gemeentelijk industrieterrein; 8. besluit van 28 mei 1963 tot verkoop van een gedeelte sloot, gelegen in het gemeentelijk industrieterrein; besluiten van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van kasgeldleningen, respectie velijk groot ƒ1,miljoen en ƒ1.600.000, r. brief d.d. 2 september 1963 van Burgemees ter en Wethouders, waarbij beantwoord worden een aantal vragen van de heer P. Fijn van Draat, terzake van het verband tussen de aan wezigheid van scheuren in gebouwen etc. en de uitvoering van de kanaalwerken. De heer Weterings: Ik ben het met de beant woording van de vragen van de heer Fijn van Draat volledig eens. Stellig zijn wij momenteel nog geen partij, maar ik verwacht dat het college van Burgemeester en Wethouders de nodige zorg besteden zal aan deze zaak en de inwoners zal helpen en steunen, ook op dit terrein. Ik ben bang, dat, nu Rijkswaterstaat geen kleur heeft bekend ,hier calamiteiten van komen, en dan zal er zeker een beroep worden gedaan op openba re werken, waardoor de gemeente er wel aan te pas komt. Ik verwacht, dat dan de nodige mede werking verleend zal worden. De heer Fijn van Draat: Ook ik kan mij met de antwoorden wel verenigen. Wij moeten nu maar afwachten en vertrouwen, dat het college van Burgemeester en Wethouders diligent zal zijn. De heer Ramondt: Ik heb met belangstelling kennis genomen van de brief van Gedeputeerde Staten onder punt n. van de ingekomen stukken. Ik lees daarin, dat men bekent, dat met het uit vallen van die boot inderdaad iets niet in orde was. Maar wat ik er in mis, is, dat men alsnog na dere voorzieningen zal treffen bij eventuele vol gende gevallen. De heer Hamelink: Ik wou nog even terug komen op het probleem van de scheuren in de woningen. Ik zou het advies willen geven, om, zodra ia gebleken dat deze door de kanaalwerken ontstaan, men zich terstond met de Rijkswaterstaat in ver binding stelt. Dan kunnen deze gevallen geregistreerd worden en Rijkswaterstaat kan dan aan de hand van die lijst zien, hoe het staat. Als dit dan ontstaan is door de kanaalwerken, kan een en ander gemak kelijker- afgewerkt worden. Idem tot het verlenen van eervol ontslag, op hun verzoek, aan dc heer P. -I. de. Later als onderwijzer aan dc openbare Schippers- sehool cn aan de heer P. Mulder als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Holidius Lyceum zulks met ingang van nader door Burgemeester en Wethouders te bepa len data. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van eervol ontslag, op hun verzoek, aan de heer M. F. Meijer, als vak man le klasse (ambtenaar groep 5) en aan de heer G. L. Minnik, als straatmaker le klasse (ambtenaar groep 6), respectievelijk met ingang van 1 januari 1964 en 6 sep tember 1963. De heer Van Langevelde: Hoe zit het met de salariëring van het personeel in gemeentedienst in verhouding met dat van het vrij bedrijf? Gaat men daardoor weg? De heer De Vos: Deze ontslagen zijn daar in ieder geval geen gevolg van. De heer Meijer gaat namelijk met pensioen en de heer Minnik gaat zich als zelfstandige vestigen, reden waarom hij op zo'n korte termijn dit ontslag wilde hebben. Wij hebben gemeend hieraan te moeten tegemoet komen. Wat nu tie verhouding tussen de salarissen be treft ten aanzien van de verschillende c. a. o.- lonen, geloof ik te kunnen zeggen, dat deze voor ons personeel niet. ongunstig is. Met de mogelijkheden echter, die er in het vrije bedrijf zijn om in tarief extra te verdienen, voor al op de grote in uitvoering zijnde werken, kun nen wij niet meekomen, hetwelk echter ook geldt voor vele particuliere bedrijven. Overigens zou ik elke mogelijkheid om de lonen van het personeel, vooral van het lager betaalde personeel, op te trek ken, met vreugde begroeten, maar daarover heb ben wij het al vaker gehad. De heer Van Langevelde: En daar zijn geen mogelijkheden voor? De heer Dc Vos: Niet in betekenende mate. Misschien in incidentele gevallen door inpassing in een hogere loongroep, maar de meeste zijn al ingedeeld in de hoogste groep die voor hun functie mogelijk is. Wij zijn gebonden aan de rijksvoor schriften en wij kunnen in betekenende mate niets doen. De heer HolKan op korte termijn worden voor zien in beide vakatures? De heer De Vos: Dat weten wij ook niet. Wij zullen het in elk geval proberen en dal. lukt ons ook nogal eens. In de vakature van straatmaker zal zeker niet gemakkelijk te voorzien zijn Het is erg jammer, dat de heer Minnik weg aat, maar als de mensen bij ons weg willen, wil len wij ze niet tegenhouden. Wij zulten al het mo gelijke doen om te trachten in dc vakature te De heer De Vos: Dit zijn geen grote afwijkin gen. Aanvankelijk waren andere flats geprojec teerd, dan die er nu komen. Voorts worden de complexen anders gegroepeerd, zodat er in totaal iets meer woningen gebouwd kunnen worden. Omdat dit een afwijking is van het uitbreidings plan, moet dit een „artikel 20-plan" worden. Dat hier staat „zoals U bekend enz." js inderdaad een „slip of the pen"; men heeft 'er blijkbaar geen erg in gehad, dat dit stuk voor de raadsleden was en niet voor Burgemeester en Wethouders. De heer De Feijter: Het is mij opgevallen, dat de meest zuidelijke gronden van het plan „Zuid- West" niet bij deze verkoop inbegrepen zijn. Zijn die voor een ander doel bestemd? De heer De Vos: Deze gronden betreffen een ander bouwplan. De heer De Feijter: Daar was de raad ook niets van bekend. De Voorzitter: Dat is destijds planologisch vast gelegd. Een aantal belanghebbenden willen hier particuliere huizen neerzetten. De heer De Vos: Dat is alweer zo lang geleden en wij dachten, dat het uw raad bekend was. Dit bouwplan is anderhalf jaar geleden ingediend en wacht nu op de rijksgoedkeuring. Daarom zijn die gronden niet in deze verkoop begrepen. De heer De Feijter: Is hier dan optie voor ver leend De heer Dc Vos: Een optie is er niet verleend, want dat kan alleen de raad. Wèl is er een recht van voorkeur gegeven. Dit houdt in, dat wij te zijner tijd aan de gemeenteraad een voorstel zul len doen de grond aan hen te verkopen. Wanneer het. bouwplan is ingediend, duurt het soms lange lijd vóór men dit kan realiseren en toch moeten de belanghebbenden weten over welke grond ze kunnen beschikken en daarom wordt lang van te voren recht van voorkeur verleend. Het risico, dat de raad dit niet goed zal keuren, moet men nemen De heer Huijbrecht: Wij weten met welke moei lijkheden men te kampen heeft gehad om dit plan rond te krijgen. Daarom wil ik onze waardering uitspreken tegenover het gemeentebestuur en niet in het minst ook tegenover het bestuur Van de Woningbouwvereniging voor de moeite, die men zich heeft moeten getroosten om dit zover te krij gen en om de woningnood wat te helpen lenigen. Het is alleen aan het doorzettingsvermogen van deze vereniging en van uw college te danken, dal dit erdoor gekomen is. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. BRAND VERNIELT STEENFABRIEK IN OUDE PEKELA 10. idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen in het uitbreidingsplan in onderdelen „Sluiskil", aan de heer G. P. M. de Caluwë te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. stemming 11. idem tot verkoop van percelen grond, gelegen in het exploitatieplan „Noord" aan het Aan nemingsbedrijf Gebr. Van der Poel N. V., alhier. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. idem tot wijziging van de „Destructieveror dening voor de gemeente Terneuzen". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. idem tot stichting van een openbare kleuter school in de omgéving van de Dokwcg. De heer Hamelink: Onze fractie kan met dit voorstel volledig akkoord gaan. Met de toekom stige woningbouw zal er zeker een tekort aan schoolruimte komen en wij verheugen ons er over dat uw college in dezen een vooruitziende blik toont. De heer Fijn van Draat: Ik sluit me gaarne hiérbij aan. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. idem inzake het onderwijs in lichamelijke oefening aan de lagere scholen. De heer Hol: Ook onze fractie vindt het aanbod van de Hervormde Öchool zeer acceptabel. Het vóór ons liggende voorstel getuigt van een praetische inslag en, gezien het grote gebrek aan dergelijke lokalen, zullen wij er zeker mee gebaat zün- Wij zullen dan ook onze steun aan dit voorstel geven. De heer Ramondt: Ik wil mij hier graag bij aan sluiten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. idem tot het verlenen van een vergoeding voor het vakonderwijs over 1963 aan de be sturen van de scholen voor bijzonder gewoon lager onderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van dc Hervormde .School; b. het bestuur van de Christelijke School te Sluiskil. voorzien en wij doen dat ook o.a. door het opleiden) donder bespreking en hoofdelijke stemming' van jongeren, maar dat gaat tegenwoordig ook WOrt]t conform de voorstellen besloten met zo gemakkelflk meer. Het feit ligt er nu een maal dat de werkgelegenheid hier belangrijk is toegenomen, wij hebben daar zelf aan meegehol pen en wij zijn daarover ook verheugd. Maar dat zich hierdoor tijdelijk moeilijkheden zullen kun nen voordoen bij de personeelsvoorziening zal ook de gemeente ondervinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel, besloten. 5. idem tot aankoop van de percelen Baandijk 4, Stêenkamplaan 29 en VloosWijkstraat 37, alhier. Dinsdagmiddag tussen half 1 en 1 uur heeft een felle brand de steenfabriek Strating in Oude Pekela grotendeels vernield. Bij de brand verloren vele arbeiders hun bromfietsen, die op het ter rein van de fabriek stonden ge stald. Eén man liep lichte brand wonden op bij het redden van zijn brommer. Foto: Dikke rookwolken verhul len de hoge schoorsteen van de fabriek. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. stemming 6. idem tot aankoop van percelen grond, gelegen in liet uitbreidingsplan in onderdelen „Sluis kil". Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. stemming 7. idem tot aankoop van percelen grond, ge legen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein Oostelijke Kanaalocvcr". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten, waarbij ge acht wordt, dat de heer Ramondt ten aanzien van de aankoop, vermeld sub A 2 en van de pachters vergoeding, vermeld sub B 2, zich van stemming heeft, onthouden. 8. idem tot verkoop san percelen z.g. crfpachts- grond, gelegen aan liet Achterom, aan dc heer P. F. Standaert, alhier. Zonder bespreking en hoofdelijke wordt conform het voorstel besloten. stemming 9. idem tot verkoop van percelen groiul, ge legen in het uitbreidingsplan in onderdelen „Zuid-West" aan de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" De heer Bleijenberg: Op de eerste pagina van het voorstel zie ik staan: „Zoals U bekend wijkt het bouwplan voor de bovengenoemde woningwet woningen, waarvoor bij Uw besluit van 22 juli 1963 bouw- en grondvoorschotten werden verleend, op een aantal punten af van het vorenvermelde uitbreidingsplan." Mij persoonlijk is hier niets van bekend en ik heb gehoord dat de andere raadsleden ook van niets wisten. Zijn dat grote afwijkingen? 17. idem tot liet benoemen van de leden van een commissie voor het onderzoek vah de gemeen terekening over 1961. De Voorzitter: Hanterende een zekere systema tiek in de bezetting van deze commissie meen ik voor dit jaar te mogen benoemen de heren Bleij enberg, Hamelink en Ramondt. Desgevraagd verklaarden genoemde herélj zich bereid zitting te nemen in deze commissie. 18. idem tot wijziging van de gemeentebegro ting voor 1963. De heer Van Langevelde: Ik zou iets willen vragen over de kapitaalwerken, die door de 16e begrotingswijziging worden afgevoerd. Is dit door gebrek aan personeel van de gemeente of ligt dit aan de aannemers, die niet op tijd klaar zijn? De heer De Vos: Wij kunnen eigenlijk niet zeg gen of dit aan één van beide oorzaken ligt. Het is zo, dat ieder jaar een aantal werken in de be groting worden geraamd, maar de jaren schijnen steeds korter te worden. Deze Werken kunnen niet altijd in zo'n kort tijdsbestek uitgevoerd worden en daarom worden ze nu naar een volgend jaar verschoven. De oor zaak is dus zeker niet een gebrek aan personeel. Op het ogenblik zijn voor verschillende werken rijksgoedkeuringen aangevraagd, maar deze komen niet altijd af. Overigens zult U deze posten op de nieuwe be groting weer terugvinden. De heer Van Langevelde: Ik ben dankbaar, dat op het ogenblik het tekort weggewerkt is op de begroting. De heer Dc Vos: Ik zou willen aanraden niet te vroeg dankbaar te zijn, want er is pas weer ruim 50.000,tekort, waarvoor nog dekking moet worden gevonden. Dat zult U wel zien hij een volgende begrotingswijziging. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 19. Rondvraag. De heer Bleijenberg: Ik zou het college eens willen wijzen op de voor automobilisten levens gevaarlijke situatie op de rijksweg nabij de Zeve- naarhaven, waar de pijpleiding over de weg ligt. Zou het college hier iets aan kunnen doen, zodat deze situatie verbetert? De Voorzitter: Ik kan toezeggen, dat wij dit met de Rijkswaterstaat zullen opnemen. Dit is vooral in het donker inderdaad gevaarlijk. Ik heb dit ook zelf al geconstateerd. De heer Bleijenberg: Mag ik nog even een op merking maken? De heer Huijbrecht heeft terecht de loftrompet gestoken over 't doorzettingsvermo gen van de Woningbouwvereniging. Ik hoop, dat de Sluiskilse bejaarden dit binnen korte tijd óók kunnen doen. De Voorzitter: Ook het doorzettingsvermogen ten aanzien van de bejaardenwoningen is zeer duidelijk aanwezig. De heer De Vos: Uit de woorden van de heer Bleijenberg zou men kunnen opmaken, dat ten aanzien van de bejaardenwoningen voor Sluiskil niet al het mogelijke wordt gedaan om dat plan te realiseren. Ik kan U zeggen, dat men voort durend bezig is te trachten een en ander te ver wezenlijken. Maar wanneer men geen aannemer kan vinden, die de woningen voor een aanvaard bare prijs wil bouwen, moet men niet de schuld aan de Woningbouwvereniging geven. Ik wil hier mede het eventuele misverstand, dat er niet hard aan gewerkt wordt, voorkomen. De heer De Feijter: Ik zou willen vragen ol het mogelijk is, dat er op Driewegen een wachthokje geplaatst wordt voor de buspassagiers, zoals dit ook in de kom gebeurd is. Ik weet wel dat dit een provinciale weg is, maar misschien is hier met overleg wel een oplossing voor te vinden. De heer De Vos: Wij zullen onderzoeken of dit mogelijk is. Dit is altijd moeilijk. De Z. V. T. M. gaat er niet zo gauw toe over. Maar wij zullen dit met deze onderneming opnemen. Ik ben hier overigens zelf een voorstander van. De heer Ollebek: Ik heb met verwondering ge constateerd, dat in de laatste week een enquête wordt gehouden voor een zogenaamde nieuwe openbare leesbibliotheek. Temeer heeft, mij dit ver wonderd, omdat het bestuur van de huidige open bare leesbibliotheek hier niets van bekend is. Ik zou willen vragen of er bij uw college hiervan iets naders bekend is. De heer Huijbrecht: Ik heb dit enquête-formu lier ook gelezen, maar dit gaat niet uit van de openbare leesbibliotheek, maar van de Rooms- Katholieke openbare bibliotheek. Destijds is de opening van die bibliotheek jn een plaatselijk blad ook aangekondigd als openbare bibliotheek en er is toen in deze raad gesteld, dat dit fout was. Nu zich weer een dergelijke misleiding voordoet, be gin ik mij af te vragen of het bestuur van deze Rooms-Katholieke openbare bibliotheek zich schaamt om zich Pvooms-Katholiek te noemen. Ik dacht, dat dit iets was wat men wel naar buiten mocht laten merken. Als men dat. namelijk niet doet, dan werkt dat erg misleidend. Deze enquête is gevoerd door een aantal jonge mensen, die geen nadere inlichtingen konden geven over deze enquête. Men wist zelfs niet to vertellen van welke openbare bibliothek die uitging. Ik wil hier wel stellen, dal. ik het betreur dat op deze wijze de bevolking van Terneuzen wordt misleid. De heer Weterings: Meneer dc Voorzitter, ik zou hier ook nog even op willen terugkomen. Aangezien wij deze vraag verwacht hadden, heb ben wij eens bij de diverse bestuursleden van de Katholieke openbare bibliotheek geïnformeerd. Daarbij is ons gebleken, dat bedoelde opinie peiling voor hen volkomen nieuws was. Het bestuur van de Katholieke openbare biblio theek heeft voor deze opinie-peiling geen enkele opdracht gegeven, zodat derhalve bedoeld bestuur geen enkele verantwoordelijkheid in deze wenst te aanvaarden. Het bestuur heeft reeds de verant woordelijke persoon opgespoord en ernstig hier over onderhouden, temeer daar deze persoon zich niet aan de strikte opdracht gehouden heeft om bij acties, publicaties etc. de naam Katholieke openbare bibliotheek onder alle omstandigheden duidelijk naar voren te laten komen. De Voorzitter: Ook ik heb door een toevallig heid van deze circulaire kennis genomen en ik kan U, namens het college van Burgemeester en Wethouders zeggen, dat wij hel; bijzonder jammer vinden, dat een dergelijke circulaire is rond ge gaan. Daar wil ik aan toevoegen, en dat vind ik bijzonder prettig, dat het mij persoonlijk, komen de uit een ander deel van Nederland, altijd frap peert, dat de onderlinge verstandhouding hier zo goed is. Het heeft, mij herhaalde malen getroffen, dat men wederzijds verdraagzaam is. Ik ben blij te horen van de heer Weterings, dat dit een individuele vergissing betreft, want ik zou het bijzonder jammer vinden, dat men op deze weg zou voortgaan, mede omdat dit werk dooi de gemeente Terneuzen op zulk een voorbeeldige wijze wordt gesubsidieerd. Ik vertrouw er op, dat men nu zodanige stap pen zal ondernemen dat dit niet weer voov kan komen. Ik ben blij, dat deze zaak bekeken is en dat men maatregelen zal treffen. De heer Huijbrecht: Uit het antwoord van de heer Weterings blijkt, wel, dat het bestuur van deze bibliotheek hier onwetend van was. Ik neem dan graag mijn woorden terug aan het adres van dit bestuur. Deze woorden zijn dus nu voor de betrokkene bedoeld. De heer De Vos: Ik hen door verschillende men sen op deze zaak geattenteerd. Vorige week ben ik door de persoon, die hier verantwoordelijk voor' is, namelijk de leider van de bibliotheek, opgebeld en wel als voorzitter van het bestuur van de openbare bibliotheek, en dus niet als wethouder. Deze heeft mij verteld, dat dit een zaak was, die hij met geen enkele bedoeling heeft gedaan en ook hij betreurde het, dat dit gebeurd is. Wij zijn natuurlijk niet tot overeenstemming gekomen, maar ik heb hem gezegd, dat het toch geen schan de is er voor uit te komen, dat men Rooms-Katho- iiek is. Hij heeft mij ook zijn verontschuldigingen aangeboden. Hij heeft gezegd, dat wij het er dan maar op moesten houden, dat een en ander een gevolg is van zijn jeugdige onervarenheid. Overigens is dat een kwaal, die met de jaren overgaat. Ik geloof thans wel, dat. wij deze zaak als geslo ten kunnen beschouwen. Ik neem er, ook als voor zitter van de openbare bibliotheek, gaarne akte van, dat het bestuur van de Rooms-Katho-lieke bibliotheek hiervan geen kennis droeg en hiervoor dus ook niet verantwoordelijk is. Men heeft maat regelen genomen om herhaling te voorkomen. Ten slotte hebben wij er geen van allen iets aan, dat de verhoudingen vertroebeld worden door derge lijke dingen. De heer Weterings: Ter aanvulling kan ik nog mededelen, dat onze fractie vóór de aanvang van deze vergadering heeft besloten het bestuur van de Roo-ms-Kalholieke bibliotheek van onze afkeu ring te doen blijken. Ik heb sterk de indruk, dat dit niet meer zal voorkomen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, hét wordt misschien wel een beetje eentonig, maat wij hebben een foto-folder van Terneuzen ontvan gen en ik wil onze waardering uitspreken over de uitvoering hiervan. Het is een prettig aandoend boekje, hetwelk zijn weg zeker wel zal vinden. De Voorzitter: Wij zullen dit graag aan de be treffende functionarissen overbrengen. Ook wij vinden het. een bijzonder aardig geheel geworden. De heer Weterings: Ook ik vind het boekje heel mooi. In het andere boekje dat er bij is, mis ik nog iets, dat wel belangrijk is voor eventuele industrie-vestigingen of voor personen die hier mede te maken hebben. Bij het hoofdstuk over het onderwijs wordt men ;econfronteerd met dc scholen. Ik had wel graag gezien, dat men de diverse scholen van openbaar en bijzonder onderwijs daarin gesplitst had, zodat men direct kan zien wat voor soort scholen er in Terneuzen zijn. Ik voel dit enigszins als een gemis. Ik wil hier zeker geen „halszaak" van maken; het boekje is goed verzorgd en het ziet er alle maal keurig uit. Het zou misschien bij een her druk eens bekeken kunnen worden. De Voorzitter: Het accent van deze uitgave iigt dus eigenlijk op de foto's. Het gestencilde werkje is meer ter toelichting. Het komt daarin inder daad niet naar voren, maar hieraan is eerder, bij andere uitgaven, wèl aandacht geschonken. Wij zullen in het oog houden, dat dit zo moge lijk bij een volgende uitgave geaccentueerd wordt. De heer De Vos: Het is zó, dat dit gestencilde boekje als een bijlage is bedoeld. Als zodanig moet het ook beschouwd worden. Er zijn ook nog andere folders en het is dus niet zó, dat de mensen alleen maar deze krijgen. De Voorzitter: Wij zullen hierop letten. Ik kan U overigens wel toezeggen, dat er binnenkort een nieuwe lolder verschijnt, welke momenteel ge drukt wordt, waarin met toelichting en foto's is weergegeven de resultaten van het industrialisatie beleid in onze gemeente aan de hand van de Se industrialisatienota. Over een maand zal deze on geveer gereed zijn. De heer Hol: Kunt U ons met. betrekking tot de realisatie in de industriële sector nog mede delingen doen? Pas is weer gebleken van hoeveel belang hot is snel rijksgoedkeuringen te krijgen. De "Voorzitter: Ik kan U mededelen, dat. verschil lende bedrijven aan het bouwen zijn, terwijl men bij verschillende andere bedrijven druk bezig is met het ontwerpen van plannen, die veel tijd vra gen. Dit gaal gestadig door. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft pas een vergunning kunnen verlenen voor een plan, dat beneden de 50.000,— bleef. Ik kan nog wel vertellen, dat wij morgen een bespreking hopen te hebben met de technici over de plannen van onze nieuwe insteekhavens. Ik denk, dat met een paar maanden deze kwestie afgerond is. De heer Ramondt: Door het aannemen van punt. is dus bijna alle benodigde grond in het plan „Industrieterrein Oostelijke Kanaaloever" aange kocht. Ik wou nog graag iets vragen over de uit voering van de Mr. F. J. Haarmanweg. Ik heb niet de indruk, dat dit buitengewoon snel gaat. Verder wou ik nog vragen hoe ver U staal met de voorbereiding van het nieuwe industrieterrein. De heer De Vos: De uitvoering van de weg gaat inderdaad niet zo snel en wij zouden ook wensen, dat het sneller ging. Dit is echter een enorm werk, waar men niet met veel mensen adn kan werken. Dit vindt voortdurend voortgang. Wan neer men buiten de bebouwde kom is, gaat het sneller. De Voorzitter: Voor wat betreft het nieuwe droge industrieterrein kan ik U mededelen, dat wij momenteel de verkaveling nader bekijken. Wij doen dit echter verder liever in overleg met geïnteresseerden en in dit geval zou het gaan om twee gegadigden. Wij verwachten binnenkort U voorstellen te kunnen doen om gronden aan deze te verkopen, hetwelk zeker interessant zal ziir De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5