Hebt U hei ETEN wel eens vergeten? cU \jtouw Na de schoolvakanties fit zijn en blijven OP ZIJ GEZET LMMi Het driejarig koninkje Hoge laarzen zijn mode - maar schaars FLUWEEL Pagina' 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 21 september 1963 NIEMAND DE DEUR UIT ZONDER ONTBIJT OESTERGAARD ONTWERPT PARAPLU'S 'N HUIZEN WAAR WE GRAAG TOEVEN EN MENSEN DIE WIJ MIJDEN neem WANNEER BEN JE EEN VOLWAARDIG TAFELGENOOT HET STOFFENPALEIS De gewetensvolle huisvrouw laat haar man en kroost de deur niet uitgaan zonder'ontbijt. Een haastig kopje thee met daarnaast alleen een sigaret is echt niet vol doende. Want niemand kan zijn werk met een lege maag beginnen, ook al menen velen van wel. Wij huisvrouwen hebben het voor een groot deel in de hand ons gezin gezond te houden. De allereerste en eenvoudigste maatregel hiervoor is wel, dat de maal tijden dagelijks op een vast uur op tafel komen. De éne dag om twaalf uur eten, de volgende dag om één uur, of 's zaterdags voor het gemak maar om zeven uur is helemaal fout. En verder moeten we goede voeding op tafel bren gen. De maatstaf hiervoor is voor elk gezin vaak weer anders. Natuurlijk moet er op gelet worden dat een zekere hoeveelheid vitaminen en een bepaalde samen stelling van grondstoffen in elke maaltijd, voorkomt. Maar wat er op tafel moet komen, hangt ook af van het soort werk dat de man verricht, de leeftijd, het gewicht en de lengte van de huisgenoten en ook nog van de ma nier waarop de vrije tijd in het gezin wordt besteed. er eens iets, wat ze minder graag eten, och, door er toch wat van op te scheppen en nog wat anders er bij te nemen, valt dat zeker niet op. Boven dien kan het gebeuren, dat je aan dit gerecht hoe langer hoe meer gaat wennen en het op de duur zelfs met smaak eet. Een groente die bij het hele gezin niet zo in de smaak valt (iedereen lust nu eenmaal niet alles even kan op een heel andere ma- De bekende Duitse mode-ont werper Heins Oestergaard heeft in Frankfort laten zien, dat zijn nieuwste bezigheid is het ont werpen van stof voor paraplu's! Foto Oestergaard toont hier een paar van de modellen waar mee de dames niet alleen droog, maar ook modieus door de regen kunnen gaan. DOE HET EENS ANDERS Ook het voorbeeld van vader en moeder met eten is voor kinderen erg belangrijk. Is het niet zo, dat kleine Jan niet eet wat vader niet graag eet, zuiver uit ijver om vader na te doen? En eet Basje niet juist gTaag wat „grote mensen" lekker vinden? Verstandige ouders Ieren hun kin deren alles te eten en dit kan in hun latere leven zeker van veel belang zijn. Om dit te bereiken zullen de ouders zelf ook alles moeten eten. Is nier klaargemaakt, soms wel graag gegeten worden. En moeders moeten natuurlijk nooit zeggen als ze eens iets anders op tafel brengen: „Als je liet niet lust, mag je het laten staan". Met enthousiasme iets nieuws op tafel brengen of heel geheimzinnig het nieuwe toetje tot het allerlaatste moment verbergen, zal meer kans op succes geven. VOORAL VOOR DE JONGEREN Het dagelijks voedsel dient als bouwstof en energiebron. Is het dan wonder dat opgroeiende kinderen meer voedsel nodig hebben omdat zij meer energie gebruiken nu zij nog volop in hun groeiperiode zitten? Bij onze „tieners", de jongelui van der tien tot en met negentien jaar, dienen we wegens hun snelle groei extra op hun voeding te letten. Bij onvoldoen de voeding kan het voorkomen, dat ze een slappe lichaamshouding krij gen. Ze kunnen het echt niet stellen zonder een dagelijkse warme maaltijd en het drinken van een flinke portie melk. De ene mens heeft meer voedsel nodig dan de andere. Zijn er niet mensen die veel eten en toch slank blijven, terwijl anderen, die veel min der gebruiken dik worden of blijven? Toch is zwaarder worden bij veel mensen een „ziekte" die de bescha ving met zich mee brengt. Velen kun nen, zonder al te veel inspanning, veel voedsel kopen. De meesten gaan per auto, bromfiets, tram of scooter naar hun werk. De mechanisatie maakt dat het lichamelijke werk steeds meer af neemt en zittend of staand werk bevordert nu eenmaal vetzucht, die dan eigenlijk alleen maar met minder eten te lijf kan worden gegaan. EVENWICHT NODIG Onze gezondheid hangt van zoveel dingen af; wie onder de druk van verantwoording ononderbroken aan het werk is, zich nauwelijks vakantie gunt en zicti steeds zorgen maakt, be vordert vast zijn gezondheid niet. Verstandig leven is een eerste ver eiste. Dii betekent zeker dat we ons geestelijk evenwicht zo goed moge lijk moeten trachten te bewaren. Ru ziën en vitten horen daar niet bij. Een streven naar steeds meer ma teriële welvaart kan ook funest op onze gezondheid werken. We zijn im mers zo gauw geneigd te veel hooi op onze vork te nemen? Man en vrouw samen kunnen elkaar helpen om dit te voorkomen. Niet door ontspannin gen in de vorm van het jagen achter allerlei partijtjes en andere plezier tjes aan, maar door de sfeer en rust van eigen omgeving. Een bobby, goed boek, gezellige wandelingen heeft ieder mens no dig. Ook vakantie die werkelijk rust geeft en niet een periode is van achter zoveel mogelijk beziens waardigheden aanhollen of zo ver mogelijk weg willen gaan. Voor vrouwen de zware, maar dankbare taak om de lichamelijke en geeste lijke spanningen waaraan haar ge zin buiten de deur onvermijdelijk bloot staat, binnenshuis zó goed mogelijk op te vangen. BETTY TEELING. TIPS U KUNT NIET ALLES WETEN Veel last van vliegen? Er zijn tegenwoordig „gordijnen" van gezellig ge keurde plastic strips, die de plaats van horren in kunnen nemen. Men kan gemakkelijk van binnen naar buiten lopen, het staat fleurig en vliegen blijven abspluut buiten. Er zijn ook aardige kralen gordijnen voor dit doel. U kunt zo'n gordijn gemakkelijk verplaatsbaar maken door het aan een paar haakjes op te hangen. Gaat u 's zomers naar uw zomerhuisje, ver geet het dan zeker niet mee te nemen. Als iemand thee zonder melk en zonder suiker drinkt, krijgt het kopje dagelijks een nare bruine aanslag, die zich niet zo gemakkelijk met afwas sen laat verwijderen. Een lepeltje soda in het af was water en de aanslag is zo verdwenen. Hebben uw planten ondanks uw goede zorgen last van luis? Maak een sopje van zachte zeep, gooi hier een scheutje spiritus door en bespuit de planten er mee. Gaat de ritssluiting van uw rok of jumper wat stroef op en neer? Even met een kaarsje er langs en het euvel zal snel verholpen zijn. Witte no iron overhemden, die wat te vuil gedragen zijn, kunnen hel beste voor-geweekt worden in water met zout. Daarna gewoon in een sopje wassen. Ze zullen op deze manier veel beter schoon te krijgen zijn. (Nadruk verboden.) Illllllllll In de vakantie hebben uw kinde ren weer vodoende energie opgedaan om flink aan de slag te gaan. Mis schien vraagt u zich af hoe u ervoor kunt zorgen, dat ze van de nieuw- opgedane gezondheid en werklust zo lang mogelijk profijt trekken. Dat ze goed bestand biljoen tegen de lusten en lasten van hun bezige kinderle- ven-van-alle-dag en daarenboven dat ze kunnen voldoen aan de eisen, die hun groeiende lichaam stelt. Weliswaar groeien lagere-school- kinderen niet zo snel als kleuters, maar ze worden toch aanzienlijk lan ger. Alleen al aan het regelmatig te rugkerende uitleggen van hun kle ren zult u dat merken. Als u uw kinderen zo nu en dan tegen de maat lat en op de weegschaal zet, zult u ontdekken, dat ze in 6 jaar tijds ge middeld 34 cm langer en 16 kilo zwaarder worden. Dat is een kwestie van groei en ontwikkeling van het geraamte en de spieren. Om te groeien en daarnaast nog fit en energiek genoeg te blijven om te leren, te spelen, thuis een handje te helpen, sport te beoefenen en wat niet al, heeft uw kind de beste ver zorging nodig, die u kunt geven. Een verzorging, die zoals u eigenlijk even goed weet als wij op 3 be langrijke dingen neerkomt: voldoen de nachtrust (ongeveer 10 uur voor 612 jarigen en dus niet te lang naai de t.v. kijken!), spel en sport op z'n tijd en als zéér belangrijke bijdrage een goede voeding, die alles levert wat een kind voor groei en lichame lijke ontwikkeling nodig heeft. Het is in het algemeen niet zo belangrijk, dat kinderen veel eten, als ze maar eten wat goed voor ze is. Maak u dus ll|i!lllllllllllli|l|llllllllllllinillllll!llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll""""l""l"""'l'"l"'""'""""l'l'"""l""'«"""""" OM DE DUIZEND WEKEN „Gaan jullie vanavond maar op je kamer zitten, steek het elek trisch kacheltje maai' aan als jc het koud hebt. We krijgen van avond de Idema's", of: „Hier heb je wat geld, ga maar naar de bios. Dc Bakkertjes komen vanavond bridgen". Als je dit zo door vader of moeder gezegd wordt, mag je je dan een beetje dwars en op zij gezet voelen? Of, als het mooiste servies en tafelzilver uit de kast gehaald wordt en je hoort dan dat liet niet gewenst is, dat je aan tafel verschijnt om van al dat moois mee te genieten, zul je je dan later op jc kamer niet een beetje ongelukkig voelen? niiiiiKuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiini' WAT een tranen! Paultje trapt, slaat en huilt! Hij drukt zijn beide handjes tegen zijn gezicht aan en veegt af eii toe zijn tranen weg. Als moeder hem tracht te kalmeren, wil hij niets van haar weten en begint, in dien mogelijk, nog harder zijn lied uit te kraaien. Ieder ouderpaar kent deze heftige scènes, die zich zo omstreeks het derde levensjaar bij kinderen vrij plotse ling openbaren. Was vóór die leeftijd hun kind gemak kelijk op te voeden, deed het tot nog toe alles wat moe der verlangde, nu weigert het herhaaldelijk. Er schijnt een kritieke fase in het jonge leven te zijn aangebroken, die Haberlan niet ten onrechte „de eerste puberteit" heeft genoemd. Anderen daarentegen geven er de voor keur aan om deze leeftijd te betitelen als „das Trotzal- ter". Beide namen zijn typerend. Immers, bij de drie jarigen worden, gelijk als bij de rijpende jeugd, sporen van zelfstandig worden zichtbaar, conflicten tussen ou ders en kind treden op, het kind verdraagt de autori teit niet meer zo goedschiks. De kleuter, het baasje daagt zijn omringende wereld uit. De Javanen noemen (zeer karakteristiek) de driejarige „het koninkje." Dit koninkje nu trotseert zijn wereldje. Zonder te willen ingaan op de diverse „trotstypen", die bij kinderen te onderscheiden zijn en terloops slechts wijzend op de drie wijzen, waarop het kind op deze leef tijd op de omgeving kan reageren, namelijk: a. het kan zich er actief tegen verzetten. b. het kan terugvallen in een vroeger stadium van ont wikkeling en c. hel kan zich geheel uit de omgeving terugtrekken, willen wij liever bespreken de wijze, waarop opvoeders het koppige kind dienen aan te pakken. BEHEERSING NODIG VóóR alles dienen de ouders zich te beheersen! Wie zich daartoe op dat ogenbik niet in staat voelt, moet maar weggaan. Verricht in een andere kamer een werk je, al is dit maar schijn. Een koppige bui van het kind beantwoorden met zelf boos te worden, is absoluut te veroordelen! Het betekent, dat men feitelijk naast, in- plaats van boven het kind staat. Kinderen zijn fysionomisten, zij bemerken al heel gauw iedere disharmonie in praat en daad van de ouders. Indien de ouders zich niet beheersen kunnen en zelf in drift handelen of driftig spreken, kunnen zij van het jonge kind moeilijk verwachten, dat het zich zal be heersen. Het beheersen houdt tevens in, dat zij niet luider spreken dan strikt noodzakelijk is. Spreek tegen koppige kinderen zachtjes of in het geheel niet. Kijk de oproerling gedurende enkele minuten strak aan! In vele gevallen zal" zijn houding veranderen. Mocht de kleu ter evenwel van plan zijn door te koppen en zou het zo ver komen, dat hij ingeoorloofde dingen zou gaan doen, zoals b.v. een kopje van het servies opzettelijk stuk gooien of moeder schoppen, dan is in deze extreme ge vallen een lichamelijke straf op zijn plaats. In andere gevallen heeft lichamelijke bestraffing slechts een tijde lijk uiterlijk succes. De innerlijke spanning van het kind blijft heersen en deze kan oorzaak zijn, dat het kind blijft namopperen en dat leidt tot een foutieve karakterontwikkeling, tot een geniepige geslotenheid. ORDE EN REGELMAAT ALS tweede raad zouden we willen geven: kweek van jongsaf aan vaste gewoonten. Laat de opvoeding van het jonge kind niet te veel aan het lot, aan willekeur over. Niets is noodlottiger, dan het voortdurend veran deren van opvoedingsmethoden. Steeds op hetzelfde uur eten! Niet nu eens om 7 uur dan weer eens om acht uur naar bed. Neen, een vaste tijd! Op tijd opstaan! Kinde ren hun eigen speelgoed en kleren laten opbergen. Dr. Maria Montessori, de bekende Italiaanse pedagoge, schrijft in haar mooie boek „Het geheim van het kinder leven", een der gevoelige perioden, die zich reeds vroeg bij het kind openbaart, is „zin voor orde". Onordelijk heid maakt een jong kind onrustig en verdrietig. Het zal zijn narigheid te kennen geven door te gaan huilen. Vaste gewoonten en orde voorkomen talrijke ergenissen van de dag, voorkomt onaangenaamheden en huilpar- tijen. EN NIET VERWENNEN EEN derde raad is: Verwen Uw kinderen nooit! Ver wende kinderen stellen steeds meer eisen en menen, dat de hele wereld om hun persoontje alleen moet draaien. Gebeurt het nu op zekere dag, dat vader of moeder niet meer aan deze eisen kan voldoen, dan wordt het zoontje of zusjelief lastig en gaat tot dwing over. Als besluit van- ons artikel zouden wij willen zeggen: houd na ie&er conflict de weg tot toenadering open! Meestal komt de ondeugd uit eigen beweging om de liefde van vader en moeder bedelen! Reik de schelm de hand en vertel hem, hoe lelijk het staat als iemand boos is, tiert, raast en scheldt. Vertel hem, dat hij baas over zich zelf moet leren worden, want anders wordt hij riooit een flinke, grote kerel. Breek de wil dus niet, maar leid haar in goede banen, langs de weg van het verstand. Voorwaar geen gemak kelijke taak, maar opvoeding is ook het enige vak, waar geen vakdiploma voor kan worden uitgereikt (Nadruk verboden.) Mag je wel bij zo'n feestelijk eten tje zijn, dan is de kans groot, dat je na zo'n' avond vol plichtplegingen de volgende keer uit je zelf zegt„Mams, ili heb zoveel werk, vindt U het goed dat ik op mijn kamer blijf?" Het kan ook zijn dat de avond aan alle kanten een succes is. Vanzelf zul ,ie dan, als er zich weer zoiets voor doet, je best doen om er leuk uit te zien en je zo goed mogelijk te gedra gen. Je zult er een volgende keer beter aan gewend zijn de goede toon voor een gesprek te vinden. Dan be merk je, dat als je zelf aan eon ge sprek kunt deelnemen, jij ook zeker als volwaardige tafelgenoot be schouwd wordt. Dan tel je mee en dat is toch zeker je bedoeling? Och, en als de belangrijke zaken relatie van vader komt en paps en mams vragen je dan wat vroeger dan gewoonlijk naar jc kamer te gaan, dan ben je zeker niet in je wiek ge schoten. LIEVER ONDER ELKAAR Als je ouders je vertellen, dat er iemand komt, die graag zijn hart 'ns bij hen uitstort, dan begrijp je ook best, dat die hij of zij dat niet doet als je er bij zit. Dan sta je na een poosje uit jezelf wel op. Omgekeerd is het toch ook zo dat als je zelf een vriendin op bezoek hebt, dat je graag even samen op je kamer kruipt om gezellig honderd uit te babbelen? En mag je een avondje geven, om dat je jarig wordt of omdat je ge slaagd bent, dan ben je ook graag eens een poosje onder elkaar. Dat weten je ouders best. Daar kun je clan ook gerust met elkaar over pra ten van te voren, zonder geïrriteerd te zijn of boos te worden. In een gezin hoor je nu eenmaal bij elkaar, maar toch wil iedèr een zekere mate van vrijheid. Eén vrij heid, die je juist de verplichting op legt, rekening te houden met de an deren. HET GROTE VERSCHIL In het gezellige gezin van een fa milie die ik heel goed ken, is het van zelfsprekend, dat jong en oud veel met elkaar optrekt. Zo hebben een boot aan de Meer liggen, waar ze veel heen gaan. Soms komt er plotseling één met het plan om een wandeling te gaan maken. Wie geen andere af spraak heelt, gaat mee. Komt er plotseling een vriend, dan loopt die graag mee op, omdat ze er altijd iets leuks van weten te maken. Dit alles is veel en veel prettiger dan wanneer vader en moeder er ge regeld alleen op uit trekken, als hun verplichtingen hen steeds maar op eisen en de vele kennissen zo vaak beslag op hen leggen. Alle tieners zijn niet hetzelfde, maar alle ouders nu eenmaal ook niet. Je komt liever bij Henk thuis dan bij Jan, omdat hot bij Henk veel gezelliger is. LEVEN EN LATEN LEVEN En je weet ook waar dit door komt. In het huis van Henk wordt „ge leefd", daar zijn ze creatief en daar om ben je er graag. De moeder van Gerda wil eigenlijk helemaal geen vreemde snuiters in huis, want die konden wel eens iets vuil maken, maar de moeder van Ans bewondert je om je nieuwe handschoenen, de pa van Bep vraagt naar je cijfers en prijst je om de 8 voor je liefste vak. En dat is nu juist het verschil. Je voelt dat sommige mensen zich ergeren aan je zwartomliinde ogen en je soms zo malle verhalen. Maar dat is niet erg. Het kan jou toch ge beuren, dat je lawaaiig doet en juist net met deuren smijt als je moeder zo'n hoofdpijn heeft? Zulke moeilijk heden zijn dat nu ook weer niet. BETTY TEELING. (Nadruk verboden.) niet te gauw ongerust als de veror berde porties u te klein lijken. Pro beer er wel voor te zorgen dat uw kind dagelijks de hieronder genoem de porties gebruikt. Wat moet een 6'22 jarige dagelijks eten (en drinken)? Melk, karnemelk of yoghurt heb ben onze schoolgaande kinderen da gelijks nodig. En wel Va a liter. Er zijn veel mogelijkheden en variaties denkbaa.r om die hoeveelheid te ver werken. Geef ze liefst bij iedere maaltijd een meikprodukt in één of andere vorm. Al kunnen groente en fruit bij iedere maaltijd gegeven worden, toch is de warme maaltijd de gelegenheid bij uitstek om de kinderen de portie groente te geven, die ze nodig heb ben (2 a 3 flinke lepels). Groente is de voornaamste bron van sommige vitamines en veel voedingszouten. Afhankelijk van de soort is de sa menstelling zeer verschillend. Veel variaties in de groente is dan ook ge wenst. Het zal u geen moeite kosten uw .kind iedere dag een vrucht te la ten eten. Als dat te kostbaar is, kan rozebotteljam uitkomst brengen: ién boterham met die kostelijke jam le vert net zoveel vitamine C als één sinaasappel. Kaas verdient net als melk, iedere dag een plaatsje bij de broodmaal tijd: voor de 69 jarigen zeker één boterham met kaas, voor de oudere kinderen tenminste twee. Een ei is een lekkernij voor veel kinderen en het is ook een goed voe dingsmiddel. Als ze er van houden en u het niet te duur vindt mag ze er wel iedere dag één geven. Het is gewenst de hoeveelheid vlees of vis, die per weck gebruikt wordt, niet over 1 of 2 dagen te verdelen, maar over alle dagen, die de week telt. Aanbevolen wordt tenminste 5075 g per dag, waarbij de vlees waren, die op de boterham worden gebruikt, kunnen zijn inbegrepen. Spek bestaat voor 't grootste deel uit vet en heeft dus niet dezelfde waarde als vlees. Af en toe kan het vlees worden vervangen door peulvruch ten. In dat geval moet, net als anders, verse groente in de maaltijd voorko men. Eén of meer keer per week kunt u in de plaats van vlees of vis bij de warme maaltijd een kaas- of eierge- recht geven. Aardappelen en brood (liefst bruin- brood of een combinatie van wit en bruin) horen er natuurlijk ook bij. Hoeveel de kinderen hiervan nodig hebben hangt af van hun persoonlijke behoefte en eetlust. Hecht geen overdreven waarde aan margarine en boter. „Verwen" ze niet teueel en te oaalc met snoep. Niet alleen kan hun eetlust erdoor bedorven worden, maar het is ook heel slecht voor hun gebit, zeker als de snoepjes kleverig zijn (toffees, no ga, lollies). Stop ze dus liever een peentje of een handjevol krenten of rozijnen toe en beleg de „zoete" bo terham eens met vruchten of groente b.v. tomaat, komkommer, radijs, ba naan of appel. Wen ze eraan weinig suiker te gebruiken. Een verstandig samengestelde voe ding, voldoende nachtrust, sport en spel in de buitenlucht, zullen ervoor zorgen, dat uw kinderen nog lang hun in de vakantie opgedane energie behouden. De nieuwe wintermode, waarin het accent ineens oalt op de voet en beenbekleding heeft velen verrast. Niet het minst de schoenfabrikanten en kousenwevers; want vele winter collecties waren niet op deze sensa tie afgestemd. Zeker, de laatste jaren verschenen er steeds meer laarsjes, doch niet zo lang als de maatlaarzen, die Parijs nu. heeft gebracht. De kousenindustrie heeft vele war me kousen gebracht met, matig suc ces. Zij zal echter binnen enkele we- kan wel aan een groot deel van dc nieuwe vraag kunnen voldoen. De plastic-industrie schijnt een groot deel van de hogelaarzen-markt te willen opslokken. Deze laarzen zul len, in serie gemaakt, veel goedkoper kunnen worden dan haar leren zus ters, hetgeen een voordeel is, als de hoge laarzen een modegril blijken. 0 Een schitterende kwaliteit 0 Absoluut plctvrij cn was echt PER METER "J 3 50 90 cm breed TERNEUZEN NIEUWSTRAAT 6—8 TELEFOON 2940

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 10