Provinciaal nieuws Hoe oud werden onze voorvaderen AGENDA Prawda over het Chinees- Indische grensgeschil De Philippijnen en Maleisië Vrijdag 20 september 1963 DE VRTTE ZEEUW Gemeente Terneuzen Pagina 3 PARLEMENTARIËRS NAAR ZEELAND. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft een aantal leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal uitge nodigd voor een excursie naar Zeeland op vrijdag 27 september a.s. Het betreft voornamelijk de leden van de vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat, Eco nomische Zaken, Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Landbouw en Visserij en het Maatschappelijk Werk. 's Morgens wordt een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijn de brug over de Oosterschelde. Daarna wordt een vaartocht over de Oosterschelde gemaakt om de juiste bouwplaatsen te kunnen bezichtigen. Daarna wordt in Goes een lunch gehouden, tijdens welke een inleiding zal worden gehouden over de economische groei van Zeeland, 's Middags zullen de leden van de Tweede Kamer een bezoek brengen aan het nieuwe haven- en industrie gebied in het Zuidsloe, waarna tot slot om kwart vóór vijf een bijeenkomst in de Statenzaal te Middelburg zal plaats hebben. BRAMENAANVOER LOOPT TERUG. In het Zeeuwse bramenteelt- centrum Kapelle-Biezelinge gaan de aanvoeren van dit produkt thans reeds belangrijk minder worden. Bedroeg in de voorgaan de weken de dagaanvoer op de veiling in Kapelle-Biezelinge da gelijks 810 ton, op het moment is dat al teruggelopen tot drie tot vier ton per dag en een verdere teruggang wordt verwacht omdat door het koude en regenweer van de laatste weken de zgn. „na bloei" in de bramen niet tot haar recht is gekomen. Hierdoor is er dit jaar sprake van een kort bramenseizoen waarin de opbrengsten belangrijk lager zijn dan in de jaren met een normale oogst. De afzet van de Zeeuwse bramen had een vlot verloop door grote vraag van de zijde der fabrieken in binnen- en buitenland. De prijs van de goede kwaliteiten lag regelmatig rond 1,60 per kg. DE MOSSELZAADVAL Dinsdagmorgen S oktober zul len in de Zeeuwse stromen de mosselzaadbanken weer worden opengesteld. De mosselzaadbanken zijn die plaatsen in Grevelingen, Ooster schelde en Westersehelde, waar .het „mosselzaad" dat zijn de zeer jonge mosselen, gelegen heid krijgt zich vast te hechten, nadat het als larfjes in het wa iter, heeft gezweefd. "c'Öe laatste jaren had de mos- iJéèl2aöSvdl in Zeeland weinig te betekenen. Nu echter hopen de kwekers op veel mosselzaad; op enkele plaatsen heeft men het reeds ge zien. Zij gronden hun hoop op het feit, dat 1963 in allerlei op zichten voor de mosselen in Zee land een bijzondere blijkt te zijn. Het bijzondere van de Zeeuw se mosselteelt is dit jaar in de eerste plaats de groei. Jaren aan een waren er klachten, dat de mosselen op de Grevelingen niet meer groeien wilden, in 1963 blijkt nu dat op vele percelen een groei voorkomt, die men niet voor mogelijk had gehouden. Ook de hoeveelheid Zeeuwse mosselen, die nu het contingent Waddenzeemosselen komt aan vullen, is zeer belangrijk en er is voor het komende seizoen niets anders nodig dan een grote export. Ook dit schijnt de goede kant op te gaan, want vergeleken bij vorig jaar is de export over de periode half juni—half septem ber met 20% toegenomen. TERNEUZEN Bevrijdingsdag. Heden zal aan alle openbare gebouwen de vlag worden uitge stoken ter herinnering aan het feit, dat Terneuzen 19 jaar ge leden werd bevrijd van de be zetters. Burgemeester Rijpstra zal hedenochtend bij het monument aan de Westsluis een krans leg gen. Dodelijk bedrijfsongeval Op het in aanbouw zijnde fa briekscomplex van Dow Chemi cal International in de Nieuw- Neuzenpolder, is gistermiddag de 42-jarige lasser M. C. van D., wonende in de Zuidlandstraat alhier, door een vallende stalen balk dodelijk getroffen. Arbeiders hadden even tevoren een staalconstructie recht gezet, waarna één van hen, de te Sou burg wonende E. E. M. naar boven klom om de monorail te bevestigen. De gehele ijzeren constructie sloeg om. Een balk trof de heer Van D., die aan de gevolgen hiervan ter plaatse overleed. Hij was gehuwd en had twee kin deren. De arbeider M. liep bij zijn val een lichte hersenschudding op en werd aan beide benen gewond. Beiden werden naar het Julia na-ziekenhuis overgebracht. Waarschuwing De Inspecteur-Korpschef van i3e gemeentepolitie te Terneuzen vestigt de aandacht van de ouders op het grote gevaar voor spelen de kinderen bij de opspuiting van de Serlippens- en een gedeelte van de Nieuw-Othenepolder te .Terneuzen. Het is niet denkbeeldig dat kin deren zich vanaf de Scheldedijk in die polders begeven. De onder langs dia. dijk gelegen opgebro ken weg komt thans gedeeltelijk onder water te staan evenals de naast die weg gelegen zeer diepe sloot. Er is dan geen verschil meer te zien tussen de weg en de sloot. SAS VAN GENT Auto-Ralley Zaterdag j.l. organiseerde de bedrijven Zuid-Chemie en Glas fabriek een auto-ralley voor zijn personeel te Sas van Gent en voor het zusterbedrijf „Isoverbel" te Etten. De oriëntatierit voerde door Sas van Gent, Zandstraat, Hoek, Biervliet naar IJzendijke, waar het eindpunt zich bevond in hotel „Hof van Koophandel". De uitslag was als volgt: 1. Ir. J. Lachas, Zuid-Chemie; 2. A. de Jonge, Isoverbel; 3. J. Al, Zuid-Chemie; 4. R. Klein, Zuid- Chemie; 5. mej. M. Dhuyvetter, Zuid-Chemie; 6. ir. H. F. Kok, Glasfabriek; 7. M. L. Remery, Zuid-Chemie; 8. A. Schauwvlie- ghe, Glasfabriek; 9. A. G. v. d. Brink, Glasfabriek; 10. G- Braam, Glasfabriek. BRESKENS Vergadering afd. Breskens Bond van Bejaarden. Door de afdeling Breskens van de algemene bond van bejaarden werd haar jaarlijkse vergadering gehouden. Door de voorzitter kon een groot aantal leden welkom worden geheten. Door de rayonbestuurder, de heer Rookus, werd een propa gandistisch woord gesproken over het belang van een bond. Tijdens de rondvraag werden verschillende vragen gesteld, welke aanleiding gaven tot uit voerige discussies. Bedrijfongeval. Tijdens onderhoudswerkzaam heden aan de nieuwe veerha ven is de heer C. v. d. B. uit Hansweert van de steiger geval len en op een vlot terecht kwam, waarna hij te water raakte. Door mede-arbeiders kon hij spoedig weer op het vlot worden getrokken, waarop hij enigszins versuft bleef liggen. De ijlings toegeschoten wegen wacht C. Dieleman waarschuw de onmiddellijk dokter Osse- waarde, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende. Hij liet v. d. B. per ambulance voor nader onderzoek naar het ziekenhuis te Oostburg over brengen. Judo-examens. Bij de Breskense Judo-sport vereniging slaagden voor de gele bloem (jiu jitsu): P. Pilaat, A. Voogd, P. dé Looze, J. Ris- seeuw sr., J. Risseeuw jr., J. Cornelis, J. de Hulster, J. Ver hagen en H. Fenijn. De gele band (judo) verkregen I. v. d. Broecke en M. Verberk- moes. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gekken trekken de kaart". ZATERDAG 21 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gekken trekken de kaart". Concertgebouw, 7 u.: Dwars door de vuurlinies. Zuidersportpark, 3 uur Tern. Boys ISpui I. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Seminole". Terrein Buitenweg, 4.15 u.: A.Z.V.V.S.S.C. ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag IKloetinge II Waarom er geen Russische vakbondsdelegatie naar Spanje gaat Het vakbondsorgaan „Troed" schreef naar aanleiding van het uitstellen van het bezoek, dat een afvaardiging der Sowjet- russische vakbonden aan Spanje zou brengen, onder meer: „De Russische vakbonden zijn nim mer van plan geweest zich op welke wijze dan ook in verbin ding te stellen met de vakver enigingen der Spaanse Falangis- ten, die door het Spaanse volk zelf niet worden erkend. Een Russische vakbondsaf vaardiging zou, in het kader van de Unesco, Spanje hebben bezocht, doch wij hebben dit be zoek uitgesteld in verband met de hardnekkige strijd, die de mijnwerkers van Asturië thans tegen het bewind van Franco vieren. De fascistische Falanx zou namelijk van een dergelijk bezoek voor propagandistische doeleinden gebruik kunnen ma ken", aldus ,,Troed"v DE VERBINDING OVER HET KANAAL Zowel Groot-Brittannië als Frankrijk hebben donderdag te kennen gegeven voorstander te zijn van een dubbele spoorweg tunnel onder het Kanaal door, maar geen van de twee regerin gen heeft nog een beslissing ge nomen over de bouw. Het voorstel voor de bouw van een spoorwegtunnel, dat de Kanaalstudiegroep in maart 1960 deed, wordt bevredigend geacht vanuit technisch oogpunt bezien. De deskundigen zijn het eens over de volgende hoofdpunten van het project: 1. Tussen Dover in Engeland en Sangatte in Frankrijk, een afstand van ruim 51 km, moet een verbinding komen. 2. Er dienen twee afzonderlijke tunnels te komen, elk met enkelspoor voor autotreinen, die met tussenpozen van 5 tot 30 minuten zouden moeten rijden. 3. Van de totale lengte van de tunnel zou 37 km onder het zee-oppervlak komen te lig gen. 4. De bouw van de verbinding zou 1,4 miljard gulden en zes jaar tijd vergen. Het rapport is voorgelegd aan de Britse minister van Verkeer, Ernest Marples, en zijn Franse ambtgenoot Mare Jacquet, die het zullen bestuderen en uitein delijk zullen voorleggen aan de respectievelijke parlementen. Belgische Katholieke metaalarbeiders eisen drie weken vakantie Na het Belgisch socialistisch vakverbond heeft ook de Katho lieke centrale van metaalarbei ders in België een jaarlijkse va kantie van drie weken geëist. Op een vergadering in Brus sel werd besloten, dat voor deze en andere eisen vóór het einde van dit jaar een „voldoening- gevende" oplossing moet wor den bereikt. De andere eisen betreffen de geleidelijke ver mindering van de wekelijkse ar beidsduur tot 40 uur en ver vroegd ouderdomspensioen, zon der vermindering, voor arbei ders in bedrijven met zware en ongezonde arbeid. GAAT MR. STIKKER AFTREDEN? Naar in Parijs verluidt over weegt mr. dr. D. U. Stikker om gezondheidsredenen af te treden als secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie (NAVO). In diplomatieke kringen wordt de voormalige Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange genoemd als eventuële op volger. Een woordvoerder van de NAVO heeft later de berichten over een mogelijk aftreden van mr. Stikker om gezondheids redenen tegengesproken. Volgens welingelichte NAVO- kringen geniet de secretaris generaal op het ogenblik een goede gezondheid. DE MOEILIJKHEDEN IN DE METAAL INDUSTRIE De moeilijkheden in de Am sterdamse metaalbedrijven duren, zij het in verminderde mate, voort. De (circa 700) arbeiders van Verschure en Co. hebben donderdagochtend wederom van 11 tot 12 uur het werk neerge legd. Zo wij vernemen zijn zij voornemens dit dagelijks-een- uur-staken voort te zetten tot hun eis tot verhoging der lonen is ingewilligd, desnoods tot 31 december. Het personeel van Du Croo en Brauns (circa 350 man) dat woensdagochtend een uur heeft gestaakt en 's middags reeds om drie uur de fabriek heeft veria ten, is gisterochtend weer nor maal aan het wérk gegaan. Bijna 1,5 miljoen aangegeven televisietoestellen Op 1 september waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.478.721 televisietoestellen aan gegeven tegen 1.464.654 op 1 augustus (t/m 18 september 1.491.496). Er waren op 1 september j.l. 2.635.175 geregistreerde radio ontvangtoestellen tegen 2.634.034 op 1 augustus. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg per 1 sep tember 461.541 tegen 462.081 op 1 augustus. De Sowjet-Unie wenst dat het Chinees-Indische grensgeschil zo spoedig mogelijk vreedzaam wordt geregeld, zo schreef don derdag „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, in commentaar op Chi nese beschuldigingen, dat Mos kou de zijde van India heeft ge kozen in het conflict met China. In een lang hoofdartikel wordt gezegd, dat het geschil al lang door middel van overleg had kunnen worden opgelost. De Chi nezen wordt verweten dat zij niet zijn ingegaan op de voor stellen tot regeling van de kwes tie van enige niet tot enig blok behorende landen, terwijl India zich bereid had verklaard op basis van deze voorstellen met Chinese vertegenwoordigers aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. „Misschien wilden de Chinese leiders het grensgeschil met mili- Deense havenarbeiders beëndigen boycot De Deense havenarbeiders heb ben woensdagavond besloten hun boycot tegen goederen uit Zuid- Afrika op te heffen. Zij zijn bui ten de rechtbank om tot een re geling met de werkgevers geko men. De arbeiders zullen een boete van 13.000 kronen betalen. De werkgevers zullen op hun beurt zes klachten wegens con tractbreuk intrekken. De boycot, die door een recht bank onwettig is verklaard, be gon op 3 juli, eerst in Kopenha gen en later ook in Aarhuus. Vlugschriften tegen UIbricht in Oost-Duitslancl Naar het anti-communistische voorlichtingsbureau West in West-Berlijn heeft medegedeeld, zijn in Oost-Duitsland vlug schriften gevonden, waarin staats- en partijleider UIbricht wordt aangevallen. De pamfletten zijn gevonden door een Poolse pantser-officier, die op weg was naar manoeu vres, die in de nabijheid van Dresden door strijdkrachten van de landen van het verdrag van Warschau worden gehouden. Het bureau West kon geen mededelingen doen over de in houd. taire middelen oplossen en hoop ten zij op steun van de Sowjet- Unie. Als dit de wens van Peking was, zou men daar natuurlijk terecht verontwaardigd zijn over de vredelievende opvattingen van de Sowjet-regering" aldus „Prawda". Het blad is van oor deel dat het Chinees-Indische ge schil veel schade heeft berok kend aan „de eenheid en solida riteit van de landen van' Azië en Afrika in hun gezamenlijke strijd tegen het imperialisme en het kolonialisme". De regering van de Philippij nen heeft woensdag bekendge maakt, dat zij al haar diploma tieke en consulaire vertegen woordigers in Malakka heeft teruggeroepen naar aanleiding van het besluit van de autoritei ten in Koeala Loempoer, de di plomatieke betrekkingen met Manilla te verbreken. In de bekendmaking van het Philippijnse Ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt nog ge zegd, dat de Philippijnse rege ring het „overhaaste" besluit van Koeala Loempoer betreurt en dat president Macapagal van de Philippijnen de terugkeer van de Philippijnse Minister van Bui tenlandse Zaken uit New York afwacht alvorens een definitieve beslissing te nemen over de kwestie van erkenning van Ma leisië. (De Philippijnse Minister van Buitenlandse Zaken, die de algemene vergadering der V. N. bijwoont, is teruggeroepen.) Tenslotte meent de Philippijn se regering, dat Maleisië zich be reid moet verklaren, de door Ma lakka aangegane verplichtingen over te nemen aangaande een vreedzame regeling van de terri toriale eisen van Manilla, in het bijzonder met betrekkking tot Sabah (het vroegere Brits noord- Borneo). B.O.A.C. en Afrikaanse luchtvaartmaatschappijen verbreken relatie Het deelgenootschap van de Britse B.O.A.C. en de Zuidafri- kaanse, de Centraal-Afrikaanse en de Oostafrikaanse luchtvaart maatschappij op de routes tussen Zuid-Afrika en Europa zal op 12 oktober eindigen, zo is donder dag in Johannesburg bekend ge maakt. Vertegenwoordigers van deze vier luchtvaartmaatschappijen zijn tot de conclusie gekomen dat de overeenkomst, die de vier destijds hebben gesloten, niet langer uitvoerbaar is gezien de maatregelen op luchtvaartgebied door diverse Afrikaanse staten tegen Zuid-Afrika genomen en de Zuidafrikaanse reactie hierop. KENNEDY VRAAGT STEUN President Kennedy heeft woensdagavond voor radio en televisie om steun gevraagd voor zijn programma voor belas tingverlaging, dat in het Huis van Afgevaardigden zal worden behandeld, en om ratificatie van het gedeeltelijke kernstopverdrag door de senaat. „Ik twijfel er niet aan dat het kernstopver drag door de Senaat zal worden aangenomen met een zodanige meerderheid, dat de wereld ge toond wordt dat het Ameri kaanse volk alleen maar vrede wenst", zei hij. Hij noemde het verdrag „een enigszins hoopvol teken dat een oorlog kan wor den vermeden". STAGNATIE IN ITALIAANSE KERNONDERZOEK Het Italiaanse instituut voor kernfysica heeft medegedeeld, dat het kernonderzoek in Italië als gevolg van gebrek aan geld middelen vrijwel tot stilstand is gekomen. De financiering van het kernonderzoek is over hei gehele land dermate slecht dat het betrokken wetenschappelijk en technisch personeel vrijwel tot stilzitten is gedoemd. Deze mededeling werd gedaan na een driedaagse bijeenkomst van het bestuur van het insti tuut, tijdens welke de crisis in de Italiaanse commissie voor atoomenergie werd besproken. De secretaris-generaal van deze commissie, prof. Ippolito, werd kortgeleden geschorst, hangende een regeringsonderzoek naar de gang van zaken bij de commis sie. DE FEDERATIE MALEISIë Tijdens een persconferentie in Koeala Loempoer heeft premier Abdoel Rachman (midden, wit kostuum) verklaard, dat Malak ka in staat van paraatheid wordt gebracht in verband met de moeilijkheden met Indonesië en de Philippijnen van het uitroe pen van de federatie Maleisië. OOGSTRAMING TARWE, HAVER EN GEMENGDE GRANEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming, welke op 10 sep tember j.l. is gehouden. Hieruit blijkt, dat de produktie van tar we voorlopig wordt geraamd op rond 526.000 ton, wat ruim 76.000 ton of 13 pet lager zou zijn dan verleden jaar. Deze achteruitgang is zowel het gevolg van een inkrimping van het areaal, als van een la ger rendement per ha. Van de wintertarwe wordt de opbrengst per ha 11 pet, die van zomer- tarwe 7 pet lager geschat dan in 1962. Toch zouden deze opbreng sten nog boven het 10-jaarlijks gemiddelde (1953/1962) liggen. Van haver en gemengde gra nen wordt eveneens een klei nere oogst verwacht, n.l. van haver ruim 56.000 12 pet) en van gemengde granen 30.000 18 pet) ton. De opbrengst per ha zou resp. 7 en 6 pet la ger zijn dan verleden jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek vestigt er de aandacht op dat bovenvermelde gegevens betrekking hebben op de op brengsten veldgewas en dus geen indicatie geven omtrent het vochtgehalte en de kwaliteit der gewassen. De suikerbietencampagne In de tweede week van ok tober zullen de meeste Neder landse bietsuikerfabrieken hun campagne beginnen. De Centra le Suiker-Maatschappij streeft ernaar, omstreeks de twaalfde in haar zes fabrieken (Oud- Beijerland, Breda, Halfweg. Sas van Gent, Steenbergen en Vier- verlaten) de eerste bieten te verwerken. De leveringen aan de drie verenigde coöperatieve suikerfabrieken in Zevenbergen, Stampersgat en Roosendaal zul len op 8 oktober beginnen, de leveringen van Zeeuws-Vlaan- deren uit al wat eerder: 3 ok tober. De Coöperatieve Suiker fabriek in Puttersboek zal 8 ok tober gaan draaien. WEST-DUITSLAND BEPERKT INVOER VAN APPELEN Met ingang van zaterdag a.s. zal de invoer van appelen in West-Duitsland opnieuw worden beperkt. Enige tijd geleden werd reeds besloten de invoer van ap pelen van de kwaliteitsklasse II niet meer toe te staan en thans gaat op 21 september de West- duitse grens ook dicht voor ap pelen van kwaliteitsklasse I, echter met een uitzonderingsbe paling voor enkele rassen. De variëteiten Cox's Orange Pippin, Red en Golden Delicious, Goudreinette, Ingrid Marie, Jo nathan en Stayman/Winesap mogen na 21 september nog in West-Duitsland worden inge voerd. Met uitzondering van de Stayman/Winesap worden alle rassen die nog wel naar West- Duitsland mogen worden uitge voerd, geteeld op het moderne Nederlandse fruitbedrijf, zodat verwacht mag worden dat de uitvoer van appels uit ons land naar West-Duitsland voortgang zal kunnen vinden. Er zijn overigens wel heel wat Nederlandse appelrassen die er nu niet meer uit mogen. Daar toe behoort ook het ras James Grieve dat op het ogenblik op grote schaal wordt aangevoerd op de veilingen. De vraag naar goede kwali teiten en rassen appelen is vrij groot. De mindere rassen en kwaliteiten zijn moeilijk te ver kopen en brengen lage prijzen op. VAN DE STEENTIJD TOT DE MIDDELEEUWEN WAS 20 JAAR DE GEMIDDELDE LEEFTIJD Het steeds toenemen van het aantal aardbewoners, vooral in de zogenaamde onderontwikkelde gebieden, is een probleem van wereldformaat. Hoe lang zal onze voedselproduktie in staat zijn de toenemende wereld bevolking te voeden? Een vraag die de wetenschap bezighoudt is, of de steeds snellere was van de bevolking behoort tot een normale natuurlijke ontwikkeling, of dat voor de opval lend snelle vermeerdering van de laatste tientallen jaren andere oorzaken zijn aan te wijzen. In een kort geleden gepubli ceerd werk over de prehistorie en de cultuurgeschiedenis, heeft de antropoloog dr. Gottfried Kurth hier een en ander over ge schreven. Deze geleerde kreeg bij zijn onderzoekingen zijdelings met dit probleem te maken. Als basis voor zijn studie beschikt prof. Kurth over een grote hoe veelheid skeletmateriaal dat van verschillende vindplaatsen kwam. zowel uit Europa als Azië en dat behoort tot verschillende perio den, zoals prehistorie, oudheid en middeleeuwen. NIEUWE STATISTIEKEN Wanneer we weten, dat bij het opgraven van kerkhoven uit die perioden zowel in Europa als Azië, slechts zelden skeletten werden bewaard, dan beseffen we pas hoeveel moeite het bij eenbrengen van dit materiaal moet hebben gekost en welk een enorme waarde het vertegen woordigt. De skelettencollectie van prof. Kurth bestond in dit geval uit resten van kerkhoven van Khi- rokitia op Cyprus uit de jong- steentijd, van Jericho in Jorda nië uit de steen-kopertijd, van Westerhus in Zweden uit de mid deleeuwen en van Espenfeld in Thüringen eveneens uit de mid deleeuwen, terwijl daarnaast nog een aantal alleen gevonden ske letten en oud statistisch mate riaal. Professor Kurth heeft aan de hand van dit materiaal nieuwe statistieken opgesteld, waarbij in eerste instantie werd getracht een gemiddelde levensduur van deze mensen vast te stellen, ter wijl tevens de belangstelling uit ging naar vaststelling van leef tijden waarop de meeste mensen in die tijden stierven. De uitkom sten kwamen wonderlijk goed overeen met de oude statistieken. 20. HOOGUIT 30 JAAR Het bleek, dat de gemiddelde levensduur van de mens vanaf 30.000 jaar voor onze jaartelling tot in de middeleeuwen rond de twintig jaar lag. Wat de „sterfte- pieken" betreft ontdekte men dat er twee waren en wel één tussen DODE EN GEWONDE BIJ AUTO-ONGELUK Bij een auto-ongeluk op het kruispunt de Drie Hoefijzers in Zevenbergsehoek is de 24-jarige B. S. uit Tilburg om het leven gekomen. Zijn 24-jarige verloof de B. v. d. E. is zwaar gewond in een ziekenhuis te Breda opge nomen. Het verloofde paar zat in een kleine autobus, die op de krui sing, waarschijnlijk omdat de heer S. geen voorrang vei'leende, werd gegrepen door een vracht auto met aanhanger. ECHTPAAR VERONGELUKT Donderdagavond is op de Pur- merenderweg te Beemster een echtpaar uit Amsterdam met de bromfiets geraakt door de aan hanger van een vrachtwagen. De 56-jarige mevr. A. v. S.-G. uit Amsterdam-Noord, die bij haar man achterop zat, werd zó ern stig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. Haar echtgenoot, de 61-jarige J. H. v. S. werd ernstig gewond in het zieken huis te Purmerend opgenomen. De bestuurder van de vracht wagen is doorgereden. De kans bestaat dat hij niets van het on geval gemerkt heeft. 0 en 20 jaar en één tussen 30 en 40 jaar. De minste kans om te sterven hadden onze voorouders dus tussen 20 en 30 jaar. Wie eenmaal de twintig was gepas seerd, maakte een goede kans om ook de dertig jaar te halen, maar daarna nam de sterftekans weer ernstig toe. Heel interessant waren de uit komsten van het onderzoek naar de kindersterfte. Niet minder dan 30 van de kinderen stier ven in het eerste levensjaar. Telt men hierbij op de jeugdigen die stierven voor het bereiken van de twintigjarige leeftijd, dan kwam men tot 50 Waaruit we mogen vaststellen, dat de helft van de mensen stierven voordat ze twintig jaar werden. De rest stierf daarna. We zien hieruit, dat van elke honderd geborenen er hoogstens vijftig overbleven, die zich kon den voortplanten, waarbij er uiteraard ook zijn geweest, die om de een of andere reden hier toe niet in staat waren. Deze omstandigheid is oorzaak ge weest van het feit, dat de we reldbevolking slecht op peil bleef en nauwelijks toenam. PAS DEZE EEUW De verandering hierin dateert pas van de jongste tijd. Uit een oude statistiek blijkt, dat in 1829 in Neder-Oostenrijk de kinder sterfte in de leeftijd tussen 0 en 12 jaar op 50,7 lag. In het jaar 1900 bedroeg dit nog 44,3 en pas in de loop van deze eeuw daalde dit sterftecijfer met sprongen. Deze gegevens klop pen vrij goed met die uit andere delen van Europa. Parallel hiermee zien we de tweede sterftepiek naar hogere leeftijden verschuiven. Lag hij in de oude tijd tussen de 30 en 40 jaar, in onze tijd treffen we hem bij 60 jaar en hoger. De oorzaken van deze verbe terde levenskansen moeten we ongetwijfeld zoeken in de ver beterde hygiënische omstandig heden en in da sterke vooruit gang van de medische weten schap. Het gevolg hiervan is ge weest, dat de levenskansen toe namen, het aantal mensen dat tot voortplanting kwam steeds toenam, waardoor we de grote bevolkingstoeneming van de laatste tientallen jaren kunn-en verklaren. De zeer grote kindersterfte heeft in de voorgaande duizen den jaren een sterke aanwas van de wereldbevolking verhinderd. Dit natuurlijk evenwicht is door de mens in de 19de en 20e eeuw zelf verstoord. Voor de mens bracht dit het nieuwe prob'eem om een evenwicht te vinden tus sen de bevolkingstoeneming en de noodzakelijke verhoging van de levensmiddelenproduktie. (Nadruk verboden) Dr. M. M. De Gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 5 september 1963 besloten ingevolge art. 72 van de Lageronderwijswet gelden ter beschikking te stellen aan het be stuur van de Hervormde School voor de aanschaffing van meu bilair en leermiddelen ten be hoeve van de school aan de Leeu wenlaan 29. Terneuzen, 12 september 1963. get - Gemeentebestuur

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3