Afluisteren met een omweg k sjah verkiest zijn parlement DE VERMETELE DOKTER De betoging in Koeala Loempoer Binnenlands nieuws Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 20 september 1963 IN de bondsrepubliek heerst enige beroering over het afluisteren van telefoongesprekken. Het weekblad Die Zeit uitte de beschul diging, wellicht niet voor .het eerst, maar dan toch wel zo, dat het niet meer te negeren was. De minister van Binnenlandse Zaken Hermann Höcherl verklaarde eerst dat hij van dit soort praktijken uiteraard niet op de hoogte was, dat hij een onderzoek zou gelas ten en dat de schuldigen gestraft zouden worden. Dat is ook wel ongeveer wat men van een minister in een democratisch land mag verwachten. Tenslotte stelt de grondwet vast, dat brief-, telegraaf- en telefoongeheim onaantastbare zaken zijn. Slechts bij wet, zo staat er, mag ervan afgeweken worden en een dergelijke wet is er niet. Het kordate eerste optreden van de minister is intussen danig verflauwd. Zijn officiële standpunt is dat inderdaad wel eens een telefoongesprek wordt afgeluisterd, maar dat dit toch volkomen binnen het kader van wet en recht geschiedt: Höcherls geweten is zuiver, zegt hij. Wat gebeurt is dit: de geallieerden hebben in het verdrag waar bij de bondsrepubliek souverein werd voor zichzelf het recht voor behouden om met het oog op de veiligheid van hun troepen in Duitsland telefoongesprekken af te luisteren. OMWEG IS TOEGESTAAN! WAT het Bundesamt für Ver- fassungsschutz zelf niet mag, vraagt het nu de geallieerde mi litaire instanties te doen. En dat wel in zo'n mate dat er gedrukte formulieren voor gereed liggen. Aangezien er een ander verdrag uit dezelfde tijd bestaat waarin samenwerking tussen geallieerde en Duitse instanties wordt voor geschreven bij de maatregel voor de veiligheid van de troepen en de bondsrepubliek, is deze gang van zaken dus geheel in orde, zegt minister Höcherl. Het is op zichzelf een curieuze zaak dat de geallieerde instan ties er zich voor lenen om in op dracht van een Duits bureau telefoongesprekken af te luiste ren. Maar bedenkelijker is dat het bureau van minister Höcherl via deze omweg praktijken uit oefent die de grondwet waar op de minister en de ambtena ren beëdigd worden uitdruk kelijk verbiedt. Het is duidelijk dat hier door een overigens be paald aanvechtbare uitleg te ge ven aan twee verdragen en die te gebruiken voor een doel waarvoor ze niet gesloten zijn, onder auspiciën van een minis ter de grondwet waarschijnlijk al naar de letter, maar in elk geval naar de geest wordt ge schonden. Hoe dit verder gaat is in de eerste plaats een interne Duitse kwestie, die de leden van de bondsdag moeten oplossen. Maar voor het buitenland geeft deze manifestatie van handje lichten met de grondwet en schending van telefoongeheim weer een zeer onbehaaglijk gevoel. EN WIE DOEN DIT? ONBEHAAGLIJK temeer om- dat dit gebeurt door een insti tuut waarvan onlangs nog eens toegegeven moest worden dat er vrij wat vroegere S. S.'ers in ac tief waren Dat aan dit soort lieden de verdediging van de grondwet dat is de verta ling van de officiële naam van dit binnenlandse spionagebu- reau wordt overgelaten is al bedenkelijk, maar men kan dan nog hopen dat deze vroegere keursoldaten van Hitier intussen volledig bekeerd zijn tot de de mocratie. De manier waarop nu blijkt dat ze hun werk bedrij ven, geeft weinig reden tot die hoop, maar men zou dan nog de verwachting kunnen koesteren dat althans de minister onder wiens verantwoordelijkheid dit gebeurt, het verlossende woord spreekt en ingrijpt. En die poogt slechts recht te praten wat ge beurd is. Een voorval als dit doet de naam van de bondsrepubliek be paald geen goed. Het geeft de indruk of er toch niet teveel veranderd is in Duitsland. Toch is een dergelijke conclusie ook weer wat te voorbarig. Het blad dat in deze zaak op de bres is gesprongen, Die Zeit, en dat al meermalen aanvallen leidde op wat het als een gevaar voor de Duitse democratie zag, dat blad is nu ook veruit het grootste van opinieweekbladen geworden. Dat zovelen de demo cratische bewustheid van het blad op prijs stellen is toch wel weer een der veranderingen in Duitsland. Men moet hopen dat die verandering zover doorzet, dat ook lieden als Höcherl er door bekeerd worden. Of dat ze vervangen worden. (Nadruk verboden.) Boeddhist in Pary's schrijft protestbrief met bloed Terwijl enige honderden mensen toekeken heeft dinsdag in hel park tegenover het gebouw van de Unesco in Parijs de Boeddhist Nguyen Thang Thai, secretaris generaal van de Boeddhistische federatie, zich in de borst ge sneden (foto) en met zijn bloed een brief geschreven aan de UNO, om te protesteren tegen het bewind van Ngo Dinh Diem in Zuid-Vietnam. Foto: Zittend voor een tafel, waarop een gouden pot met brandende wierook staat, snijdt de Boeddhist zich met een lange vlijmscherpe dolk in de borst. Met zijn bloed, dat in een zilve ren bekertje was opgevangen, schreef hij vervolgens zijn brief op geel papier. Rood en geel zijn de kleuren van Vietnam. Jacht van sjeik van Bahrein koos zee Gisteren is van Rotterdam uit een zeer kostbaar jacht de lange zeereis van Rotterdam naar Bahrein begonnen. Het motor jacht „Gazal" (Gazelle) is in op dracht van sjeik Khalifa Bin Sjeik Sulman Al-Khalifa van Bahrein op Akkerboom's Jacht en Scheepswerf te Lisse ge bouwd en maakte in het begin van deze maand zijn technische proefvaart. Met een bemanning van Smit en Dirkzwager Inter nationaal Schepentransport N.V. aan boord en extra brandstoffen- tanks in de romp, zal het in on geveer 33 dagen naar de Rode Zee varen. Het is geheel airconditioned en wordt voortgestuwd door twee snellopende dieselmotoren van tezamen bijna 1000 pk, die het op zee een snelheid van ruim 13 knopen kunnen geven. Het jacht is uitgerust met de meest mo derne navigatiemiddelen als ra dar, echolood, snelheid- en wind meters, en met een zeer uitge breide radio zend- en ontvangst installatie, waarmede de gehele wereld bestreken kan worden. Het schip is voorzien van televi sie (o.a. een gesloten circuit) en heeft voorts twee zeer snelle mo torboten aan dek. De hoofdaf metingen van het jacht zijn: 104 voet lengte o.a., 25 voet breedte met 11 voet holte bij een gemid delde diepgang van 6 voet. E.V.O. dankt minister Van Aartsen in open brief voor middenbermbeveiling Het hoofdbestuur van de Al gemene Verladers- en Eigen Ver voerdersorganisatie E.V.O. is zeer verheugd over het snelle besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat de middenbermbevei liging krachtig aan te pakken. In een open brief wordt minister Van Aartsen dank gebracht door de algemeen voorzitter, mr. F. E. Spat. De brief is donderdag ge publiceerd in het officiële orgaan van de organisatie Bedrijfsver- voer. De heer Spat, mede sprekend namens The International Road Federation en The International Road Transport Union schrijft onder meer: „Het zal in onze parlementaire geschiedenis zel den zijn voorgekomen, dat een nieuwe bewindsman zo kort na de aanvaarding van zijn ambt reeds tot een daad overgegaan is, waardoor hij blijvend op ons al ler erkentelijkheid aanspraak kan maken en zichzelf een mo nument heeft gesticht. De rege ringen wordt wel eens verweten, dat het tegenwoordig ontbreekt aan regeerkracht, dat het regen- tenbloed niet meer aanwezig is. U heeft daarentegen, nauwelijks uw portefeuille aanvaard hebben, de, reeds blijk gegeven regeer der te zijn in de ware zin des woords." o INCIDENT IN ALABAMA Een 23-jarige blanke, Dean Barber, heeft te Selma in de Amerikaanse staat Alabama, vier negers aangevallen die voor een kerk stonden waar een bijeenkomst tegen de rassen scheiding werd gehouden. Het wapen van Barber was een levende slang, die hij, ondanks het verzet van de negers, in de mond van één van hen trachtte te stoppen. De blanke werd aan gehouden op beschuldiging van mishandeling en aanzetting tot ongeregeldheden. Betogers in Koeala Loempoer, de hoofdstad van Malakka, die donderdag de woning van de in middels naar zijn land vertrok- ken Indonesische ambassadeur bezetten, hebben later op de dag drie leden van het ambassade personeel, die zij gevangen hiel den, vrijgelaten toen premier Abdoel Rachman persoonlijk in greep. De premier sprak enige tijd met de dertig betogers, die gedreigd hadden het gebouw met de gijzelaars in brand te zullen steken, waarna de drie Indonesiërs ongedeerd konden vertrekken. De betogers stelden zich toen tevreden met het in brand steken van foto's van Soekarno. In Penang, in het noorden van Malakka, hebben Maleisiërs gis teren een aanval gedaan op de woning van de Indonesische consul. Het huis van de consul, die zelf niet thuis was, stond onder politiebewaking. De poli tie stond de demonstranten toe de vlag van Maleisië te hijsen en het Indonesische wapen te verwijderen. Dit laatste werd vertrapt. Een poging van de demonstranten om het huis bin nen te dringen werd door de po litie onder bedreiging met traangas verijdeld. Duncan Sandys, de Britse mi nister van Koloniën, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de Staten bond Maleisië, verklaarde don derdag voor zijn vertrek naar Londen dat de spanningen tus sen de federatie en haar buren slechts een tijdelijke fase waren. Premier Ikeda van Japan zei donderdag dat zijn regering be reid is om, wanneer de betrok ken landen hierom verzoeken, in het geschil om de Statenbond Maleisië te bemiddelen. Premier Ikeda, die binnenkort vertrekt voor een reis langs een aantal Zuidoostaziatische landen, waar onder Indonesië, de Philippijnen en Australië, zei dat deze bezoe ken al enige tijd terug waren af gesproken en dat men er geen verband in moest zoeken met het geschil om Maleisië. Japan wilde de banden met deze lan den door dit bezoek verstevigen, aldus Ikeda. Premier Rachman zei tot ver slaggevers dat hij, als Indonesië en de Philippijnen zouden voor stellen een „topconferentie" te houden, bereid was een dergelijk voorstel in overweging te nemen. De verslaggevers hadden de Maleise premier om commen taar gevraagd op onbevestigde berichten dat president Soekar no en diens Philippijnse ambte- noot Macapagal de mogelijkheid van een gesprek met de Toenkoe overwogen. Premier Rachman vetrok gis teren naar Singapore. WONING VAN INDONE SISCHE AMBASSADEUR IN KOEALA LOEMPOER BEZET. Ongeveer 30 Malakaanse beto gers hebben donderdagmorgen de woning van de gewezen Indonesi sche ambassadeur in Koeala Loempoer bezet en houden een Indonesische functionaris en twee bedienden als gijzelaars vast. De Indonesische ambassadeur, luitenant-generaal G. P. H. Dja- tiskoesoemo, die vorige week te ruggeroepen werd, is woensdag avond met zijn vrouw en 94 an dere vrouwen en kinderen van de Indonesische ambassade uit Koe ala Loempoer vertrokken. De betogers hebben de functio naris en de twee bedienden in hun slaap overvallen. Zij sleep ten een groot portret van presi dent Soekarno van Indonesië naar buiten en verbrandden het. Toen driehonderd man politie ter plaatse verscheen, verschansten de betogers zich in het door hen bezette gebouw en dreigden de zaak in brand te zullen steken als de politie zou pogen hen er uit te krijgen. Zij zeggen pas te zullen heengaan als alle Maleisi sche functionarissen veilig uit Djakarta zijn teruggekeerd. De betogers hebben de drie gij zelaars later vrijgelaten. De voormalige Malakaanse zaak gelastigde in Djakarta, Inche Ab- doelah Ali, heeft donderdag in Koeala Loempoer, gezegd, dat hij en zijn medewerkers er nauwe lijks het leven hadden afge bracht toen Indonesiërs woens dag de Mallakaanse ambassade in Djakarta vernielden. WAT officieel de verkiezingen wenst (in het algemeen verbe- in Perzië heet, wordt in het land vaak betiteld als: de benoemin gen. En daarin ligt al gelijk op gesloten dat er wel enige beden kingen tegen deze volksraadple ging zijn, die volgens de sjah een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van zijn land moet inluiden. Inderdaad is er vrij wat nieuws: al was het alleen dat nu ook de vrouwen naar de stembus mogen gaan'. Bovendien zouden er zulke maatregelen genomen zijn dat niet kan gebeuren wat bij vroegere verkiezingen ge beurd zou zijn dat de uitsla gen grondig vervalst werden om de regerende partij te gerieven. NU is dat dit keer ook niet zo èrg nodig, want voor de meeste zetels in de Majlis die gevuld moeten worden, staat maar één kandidaat, die van een coalitie die de Progressieve Centrum Partij is aangegaan met groepen die de vrouwen, de middenstand en de arbeiders heten te verte genwoordigen. De kandidaten van deze Unie der Nationale Krachten zijn dus al haast zeker van hun verkiezing, waaraan in dit geval het element keus ont breekt. EN HET PROGRAMMA? DIE merkwaardige unie heeft zich niet de moeite genomen een politiek programma op te stel len, maar zich vergenoegd met de verklaring dat ze mensen naar het parlement wenst te zenden, die de wensen van de sjah zullen uitvoeren. 'In de senaar is het nog simpeler: daarvan benoemt de sjah de helft der leden. Nu zijn die wensen van de sjah niet gering: hij wil van bo venaf een grondige revolutie in leiden, die radicaal breekt met een traditie van eeuwen. Wat hij tering van de sociale omstandig heden) stuit eigenlijk niet op weerstand. Wie zou de natie geen beter bestaan toewensen? Maar zijn methoden worden niet altijd gewaardeerd. Bijvoor beeld niet in de strenge islamie- tische kringen, die er tegen zijn dat de sjah o.m. breekt met de door religieuze overlevering ge heiligde erfrechtsprocedure, die echter een versnippering van agrarische bedrijven in de hand werkt tot volslagen onrendabele miniatuurbedrijfjes, die amptfl de boer zelf en zijn gezin in le ven kunnen houden. DE OPPOSITIE VELE Mullah's zullen pogen hun gelovigen tegen deze ideeën van de sjah op te zetten en daar mee gelijk tegen de rest van zijn sociaal program. Dan zijn er on der de studenten grote groepen tegen de sjah en eveneens onder het Nationaal Front, de linkse groepering die nog kracht bezit al zitten de meeste leiders in de cel. Die oppositie is nu de moge lijkheid begonnen zich in het parlement te verzetten tegen de uitvoering van de sjah's voort varende plannen. Het is logisch dat ze dan een uitweg zullen zoeken door actie op de straat, op zichzelf ook al een traditie in Perzië. De sjah heeft ook met de par lementaire procedure op dat punt gebroken, dat niet een premier verantwoordelijk is voor slagen of falen van een politiek; hij heeft er nu duidelijk zelf de ver antwoordelijkheid voor aanvaard. Mislukt zijn streven en tot dusver kan men niet zeggen dat hij al te veel succes heeft dan is hij zelf het logische doelwit voor de gramschap van de men sen die in hem hebben geloofd toen hij verbetering in hun lot in het verschiet stelde en die hij bitter teleurstelde. De sjah neemt grote risico's, waarvoor ook een majlis vol jazeggers hem niet kan beschermen. (Nadruk verboden.) TWEE DODEN BIJ AUTOONGEVAL Donderdagmorgen om kwart vóór 8 is op de provinciale weg VenraijHorst ter hoogte van Castenraij een personenauto in botsing gekomen met twee bo men en vervolgens in een grep pel gereden. In het wrak van de auto werden de inzittenden leven loos aangetroffen. Het zijn de 23- jarige heer Lenarts, ongehuwd, en de eveneens ongehuwde 56- jarige G. Driessen, resp. afkom stig uit Mierlo en Venlo. AMERIKAANSE PURSER VERDRONKEN. Bij het aan boord gaan van zijn schip, het Amerikaanse m.s. „Cornet", dat aan de Schiehaven te Rotterdam ligt, is donderdag morgen vroeg de 52-jarige pur ser Donald Devin uit New York te water geraakt en verdronken. Reddingspogingen van opvaren den van de „Cornet" en leden van de Rotterdamse rivierpolitie leverden geen resultaat op. BROMFIETSER OMGEKOMEN. Donderdagavond om half zes is op de rijksweg te Heyen bij Bergen in Limburg een dodelijk ongeluk gebeurd. De 55-jarige landbouwer P. Koenen stak met zijn bromfiets onverwachts de rijksweg over, waarbij hij door een personenauto, komende uit de richting Venlo werd gegrepen en op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. BOEREN IN HET GEVANG Vijf-en-veertig boeren in de gemeente Ermelo hebben deze week bezoek ontvangen van de plaatselijke politie. Het betrof hier boeren die de inventarisa tieverordening van het Land bouwschap niet willen nakomen en daarvoor zijn veroordeeld. Zij hebben nu tot zaterdag ge legenheid te betalen. Doen zij dat niet, dan wacht hen weldra de arrestatie. De boetes variëren van ongeveer 20 tot 100 gulden. DODELIJK VERKEERSONGELUK Op de Lochemseweg in Warns- veld is donderdagnacht omstreeks twaalf uur een ongeluk gebeurd, MISLUKTE SCHAAKPARTIJ In de Kaukasische stad Ordz- jonikidze zijn dezer dagen vier mannen tot vrijheidsstraffen veroordeeld, omdat zij zich schuldig hadden gemaakt aan schaking, een weliswaar oud maar thans verboden gebruik in de Kaukasus, aldus meldt het Russische blad „Sovietskaja Rossija". De vonnissen betekenden het sluitstuk van een toch al niet zo geslaagd avontuur. De 29-jarige Zauprbek Kisijev had zijn oog laten vallen op een meisje uit de stad. Samen met een neef, die een vrachtauto bezat, en twee sterke vrienden die zouden moeten helpen als men op tegen stand stuitte, trok Zaurbek er op uit om de vrouw van zijn keuze te schaken Hij ontdekte haar in het centrum van de stad toen zij uit een tram stapte. In een oog wenk sprongen de twee „sterke mannen" uit de auto, pakten het meisje op en wierpen haar in de laadbak. Het slachtoffer rea geerde echter op een buitenge woon krachtige wijze. Haar twee belagers die haastig in de auto klommen, gooide zij mins tens even snel weer op de straatstenen, waarna zij ook de verbouwereerde organisator van het plan en diens neef uit de cabine sleurde. De vier mannen waren blij, toen de politie hen uit hun netelige positie kwam verlossen. Hun enige angst is nu, dat het „slachtoffer" van de schaakpartij hen staat op te wachten als zij op vrije voeten komen. aoor MILLY GANZ 80) Christen vocht inwendig een moeilijke strijd: hier zijn doodzieke vrouw ginds de doodbloedende doodsvijand! Geen mens kon toch van hem verlangenIedere minuut kon de laatste zijn van het leven van Mila! Toen drong weer het gesnik van het kleine meisje tot boven in de ziekenkamer door. Zou hij het met zijn geweten kunnen overeenbrengen, dat die man stierf! Plotseling opende Mila met moeite haar ogen. Weer keek zij een paar seconden lang helder en met bewustzijn haar man aan, terwijl haar lippen zich eventjes bewogen. Hij boog zich naar toe: „Wou je iets hebben, lieve ling?" „Dat je daarheen gaat, Joost!" antwoordde de zieke nauwelijks verstaanbaar maar met een merkwaardige vastbeslotenheid in haar zwakke toon. „Het zou de eerste keer zijn, dat je je plicht niet deed!" Langzaam stond dr. Christen op. Toen hjj de deur bereikte, wachtte Ursula hem daar al op met het instrumentenkoffertje in haar hand. „Nou wat moet dat nu?" zei hij nijdig en nam het van. haar over, „zo even moest Pfen ning nog naar de hel lopen?" „Maar als mevrouw het nu niet hebben wilanwoordde zij rustig. Voor hij de kamer uitging, wierp Christen nog een lange blik op het roodgloeiende gezicht in het kussen. Toen draaide hij zich met een .bruuske beweging om Even later was hij in het slachthuis. Pfenning lag in een plas bloed naast hem het massale lijf van de gedode koe. Niemand had de houding van de gewonde durven veranderen alleen had men hem een kussen onder het hoofd geschoven. Zwijgend begon de dokter met het moeilijke werk. Hij slaagde erin het bloeden te stelpen en de lange, gapende wonde volgens al le regels der kunst dicht te naai en. Terwijl hij in een erg onge makkelijke houding steek voor steek legde, keek de slager ver legen langs hem heen of hield zijn ogen dicht. In zijn trekken viel echter geen vijandschap meer te bespeuren. Toen hij ein delijk, door het vele bloedver lies zo zwak als een kind, in zijn breed, echtelijk bed lag, greep hij ineens de handen van Chris ten en mompelde: „Dank je wel, dokter! Ik heb het wel niet aan u verdiend. Maar, weet uik hield van die hond. Ik had hem grootge bracht en mijn enige kind heeft hij eens uit de molenvijver ge haald". Daarna zonk hij weg in een diepe slaap van uitputting. Merkwaardig aangedaan door wat hij nu gehoord had en wat hem het innerlijk van deze uiter lijk zo grove man in een nieuw licht deed zien, liet Christen hem aan zijn familieleden over. Het werd al donker, toen hij in de looppas, met onrust in zijn hart, zich naar huis haastte. Hoe zou het met Mila zijn? Met een toenemend verlan gen naar zekerheid sprong hij de stoep op. In de gang brandde het olielichtje. Vertroostend flik kerde de kleine vlam en ver spreidde een stil vreedzaam schijnsel. Christen voelde, dat Ursula het zo pas met een rus tige, vaste hand had aangesto ken. En hoorde hij haar niet lachen? Een hartelijke, vrolijke lach? De dokter zette zijn koffertje in een hoek en beklom geruisloos de houten trap, die naar boven leidde. Voorzichtig, met voelbaar kloppen van zijn hart, maakte hij de deur van de ziekenkamer open. Ook hier brandde de lamp al, maar naar de kant van het bed was zij te zwaar afgeschermd, om iets te kunnen onderscheiden. In de kleine lichtkring, aan de an dere kant, zat de stevige gestalte van Ursula in een leuningstoel, zij hiéld een groot boek op haar knieën. Het was het prachtwerk van Wilhelm Busch uit de biblio theek van de dokter. Ursula las. Met een eentonige stem las zij de geschiedenis van de vrome Helena. Even stond de dokter ontzet, te kijken naar de uitvindster van die nieuwe methode om zware zieken in het uur van de crisis te verzorgen. Maar ineens klonk er weer ge lach. Het kwam uit het half duister van het bed, het was het prettige, kinderlijke lachen van Mila! En nu voegde zich ook nog haar zwakke stem bij het gelach: „Schei uit, Ursula! In Gods naam, schei uit! Het zweet loopt me al een half uur langs mijn rug van het lachen. Het wordt bepaald onbehagelijk!" Eindelijk bespeurde Ursula de onbewegelijke schaduw van Christen in de omlijsting van de deur. Vlug legde zij het boek op zij, stond op en stotterde verle gen: „Neemt u me niet kwalijk, dokter! Ik vond het zo griezelig, toen u weg was en toen heb ik me maar een boek uit de kast gehaald om me wat op te mon teren." (Wordt vervolgd.) dat aan de 25-jarige heer A. Hanelt uit Nordhorn (Duitsland) het leven heeft gekost. De heer Hanelt was met een trekker met oplegger, geladen met bloembollen van Hillegom op weg naar Bentheim. Door on opgehelderde oorzaak is de trek ker tegen enkele bomen langs de weg gebotst. De heer Hanelt raakte bekneld in de cabine. Een kwartier voordat hij uit het wrak kon worden gehaald, overleed de bestuurder. Drie uur is men bezig geweest met het stuk branden van de cabine. Een buurjongen van de be stuurder, die naast hem zat, do vijftienjarige J. G. H. Schütte moest zwaar gewond naar 't Al gemeen Ziekenhuis in Zutphen worden gebracht. Door het ongeval was het ver keer over dc Lochemseweg ge stremd van gisternacht 12 uur tot kwart vóór vijf donderdag morgen. JEUGDIGE DUITSER PLEEGDE SERIE INBRAKEN De Utrechtse politie heeft da 19-jarige S. uit de Westduilse plaats Höxter gearresteerd. De knaap wordt er van verdacht een reeks inbraken te hebben ge pleegd in onder andere Venlo, Eindhoven, Utrecht, Zaandam, Leiden, Alphen aan de Rijn en Zwolle. Sedert midden juli van dit jaar was hij op het inbrekers pad. De politic kon dc jongeman in dc kraag vatten via de spoorweg-, recherche. In het begin van deze week word hij in een trein aan getroffen zonder kaartje, dit en. het nogal vreemde gedrag van de jongen waren voor de spoorweg recherche aanleiding zich met hem-bezig te houden. Men tro£ twee tassen bij hem aan, de een vol levensmiddelen, de ander met meer verdachte zaken als een alarmpistool, stiletto en enige in brekerswerktuigen. De spoorwegrecherche achtte het na deze vondst raadzaam dat de Utrechtse politie zich met de jonge Duitser ging bemoeien. De jongen wist echter, toen hij van het station naar het hoofd bureau van politie werd overge bracht, te ontkomen. Toch kon hij nog dezelfde dag in Utrecht worden aangehouden. Hij vertelde de politie dat hij als leerling-journalist in Duits land was werkzaam geweest, maar was ontslagen omdat hü meer droomde dan schreef. Uit angst voor zijn vader ook journalist was de knaap na zijn ontslag weggelopen. Hij was de grens overgetrokken en voor zag in zijn levensonderhoud doop her en der in te breken, ,Qeld was zijn voornaamste doel, maar levensmiddelen kon hjj. p.pk. goed gebruiken. De jongeman maakte meest kleine bedragen buit. Al waren er enkele uitschieters als bij voorbeeld de 1200 die hij buit- maakte bij een slager in Eind hoven. BOK DOOD ZELDZAAMSTE DIER UIT ARTIS In de Amsterdamse dierentuin Artis heeft een zwijnshertbok een wijfje baweanhert, het zeld zaamste dier, zó ernstig ver wond dat het dier aan de gevol gen is overleden. Het was het enige exemplaar van dit dier soort dat buiten Indonesië in gevangenschap leefde. Een spoedoperatie heeft het hert niet meer kunnen redden omdat de longen beschadigd waren. De bok van een nauw ver want soort hield het hert al enige jaren gezelschap, zonder dat dit ooit tot ernstige moei lijkheden heeft geleid. Wel werd het gewei van de bok in de bronsttijd afgezaagd, wat nu noo; niet was gebeurd. In Artis is men zeer ontdaan over deze gebeurtenis. Het komt hoogst zelden voor dat derge lijke ongelukken zich bij zoog dieren voordoen. ROVERS UIT HAAGSE OPGEPAKT De Haagse politie heeft van een roversbende, die in het Haagse Bos opereerde, zes leden achter slot en grendel gezet. De daders zijn allen jongens tussen zeventien en negentien jaar. Deze bende heeft vijftien mensen beroofd. Er was maar zelden aangifte bij de politie ge daan. Op 9 september werd iemand uit Voorburg in het Haagse Bos onder meer een sigarettenaan steker afhandig gemaakt. De politie vernam, dat deze aanste ker in een café was aangeboden door een 17-jarige classificeer der, ondanks zijn jeugdige leef tijd een goede bekende van de politie. Hij werd aangehouden. Na de classificeerder volgden geleidelijk aan nog vijf van zijn vrienden de weg naar het politie bureau en de cel. Onder hen was een 19-jarige los-werkman, die bekende, dat jongelui uit de Haagse wijken Laakkwartier en Spoorwijk en uit Rijswijk de laatste maanden zeker vijftien keer voorbijgangers in het Haag se Bos beroofden. De knapen opereerden in diverse combina ties. Aanvankelijk hadden de jon gens het op geld gemunt. Bij buit latere berovingen namen zij hun slachtoffers ook wel voorwerpen van waarde af. Van de groep was de classificeerder de heler. Hij zorgde er steeds weer voor,, dat de geroofde goederen in geld werden omgezet. De politie verwacht, dat de ko mende dagen nog meer jongelui in verband met deze berovingen zullen worden onnenakt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2