Britse ambassade in Djakarta geplunderd MG/V Het weer Voorstellen inzake Zuid-Afrika en V. N. Maleisië paraat ZONDAG DUBBELE POT Verklaring van De Villiers Graaff HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN (ft J DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1965 19e Jaargang No 6028 Militairen nemen controle in de stad over Waarschuwingsstation tegen raketaanvallen DE HEER KODDE NEEMT ONTSLAG PRINS BERNHARD NAAR ARUBA Indonesische ambassade in Koeala Loempoer belaagd Frankering ba abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een duizendtal betogers heeft woensdagochtend de ambassade van Groot-Brittannië in Djakar ta bestormd en geplunderd. Zes motorvoertuigen van de ambas sade werden in brand gestoken. Onder het roepen van scheld woorden op de jonge statenbond Maleisië gooiden de Indonesische betogers archiefstukken en meu bilair naar buiten en staken dit in de tuin van liet gebouw in brand. Intussen beschermden politiemannen en militairen het ambassadepersoneel. Do betogers waren in optocht naar het gebouw van de Britse ambassade getrokken, waar zij stenen door de ruiten gooiden. Door de vernielde ramen dron gen zij het gebouw binnen, waar verscheidene personeelsleden door stenen waren getroffen. De talrijke Indonesische militairen, die tot. taak hadden het gebouw te bewaken, staken geen hand uit. Zij zorgden slechts voor de bescherming van 't ambassade personeel. De Britse ambassadeur, An drew Gilchrist, was niet in de ambassade. Hij vertoefde op het moment van de aanval in zijn woning. Toen een groep beto gers zich daarheen begaf en aanstalten maakte de ambassa deurswoning binnen te dringen, grepen de militairen in. Onder kreten „De Maleisiërs hebben onze president beledigd. De Britten steunen hen. Wij wre ken ons" sleepten de ordever stoorders het meubilair het ambassade erf op. waar zij het opstapelden. Nadat zij een twee de stapel hadden gemaakt van negen ambassade-auto's, staken zij het geheel in brand. Inmid dels riepen duizenden bij het ambassadegebouw samenge stroomde Indonesiërs „Doodt de Engelsen". Ook de 22 mannelijke en vrou welijke leden van de Britse am bassadestaf bevonden zich in een hoek van het erf, in de nabijheid van de brandstapels. Op dit ogenblik wist ambassa deur Gilchrist het ambassadege bouw te bereiken. Hij baande zich een weg door de joelende menigte, om zich bij zijn staf te voegen. Terwijl het ambassadegebouw in vlammen stond, drong de me nigte Indonesiërs steeds meer naar de Britse groep op. Een dozijn politiemannen met de ba jonet op het geweer en het ma chinepistool in de aanslag poog de de bestokers tegen te houden. Daarop begon de wild schreeu wende menigte stenen naar de groep Britten te werpen en het zag er op een gegeven ogenblik naar uit dat zij slechts weinig kans maakten om dit te over leven. Ambassadeur Gilchrist, die de beroering met gevouwen armen aanzag, werd door twee stenen getroffen. Verscheidene stenen vlogen rakelings langs enkele ambassadesecretaressen. Ook maandag was de Britse ambassade doelwit van Indone sische demonstraties tegen de nieuwe statenbond Maleisië Toen werden ruiten ingegooid en de Britse vlag neergehaald en verscheurd. Terwijl stenen hem om de oren vlogen marcheerde de plaatsvervangende militaire attaché, majoor Walker, strijd lustig op zijn doedelzak spelend door de tuin van de ambassade. Dinsdag maakte de Indonesi sche regering bekend dat zij de aanvallen van maandag op de Britse en Maleisische ambassa des in Djakarta „ernstig be treurde". Er zouden maatregelen worden genomen tegen de schuldigen, zo werd gezegd. Britse diplomatieke kringen in Singapore zeiden dat zij bericht hadden ontvangen van de am bassade in Djakarta waarin werd gemeld dat het gebouw in brand was gestoken en dat de staf bezig was het te ontruimen. Britse kringen noemden de toe stand in Djakarta „hoogst ern stig". In de laatste door diploma tieke kringen in Singapore ont vangen berichten uit Djakarta werd gemeld, dat het ambassa degebouw brandde als een fak kel. Enkele duizenden betogers hadden zich om het brandende gebouw verzameld. Onderwijl werden meubilair en archiefstuk ken op straat gegooid. Volgens deze kringen waren geen berich ten ontvangen die erop wezen dat pogingen in het werk wer den gesteld om de brand te be strijden. Dinsdagavond zijn de kinderen van Britse diplomaten, onder wie twee van de ambassadeur, per vliegtuig uit Djakarta ge- evacueerd. Toen de betogers de woning van ambassadeur Gilchrist aan vielen zocht deze zijn toevlucht bij de Amerikaanse ambassa deur, Howard Jones. Volgens in Singapore ontvan gen berichten zouden de beto gers ook de Britse cricketclub hebben aangevallen. Laat in de middag doorkruisten groepen opgewonden jongeren .gewapend met ijzeren staven, spaden en petroleumk-annen de stad op zoek naar huizen en auto's van Britse diplomaten. Woensdagavond waren, na 'n dag vol geweldpleging, ordever stoorders in Djakarta nog steeds bezig met het vernielen van Britse huizen en het in brand- steken van Britse auto's en huis raad. Ongeveer vijftig Britse man nen, vrouwen en kinderen, zijn samengebracht in 't hoofdkwar tier van de motorpolitie in Dja karta waar zij onder bescher ming staan. Vrouwen en kinderen van het Britse ambassadepersoneel hebben een „Reuter"-correspondent in Djakarta medegedeeld hoe zij in hun huizen bij elkaar kropen, ter wijl gróte aantallen vernielers alles ondersteboven haalden, huis raad naar buiten sleepten en auto's in brand staken. Mevr. Karin Peterson, de echt genote van de eerste ambassade secretaris, bevond zich met haar 18-jarige dochter Diana alleen thuis, toen de ordeverstoorders haar huis binnendrongen. „Een man gooide een stoel naar mij, maar ik werd niet getroffen. Dia na gooide daarop een pot pinda kaas naar hem. Ik ben nog nooit in mijn leven zó bang geweest", aldus mevr. Peterson. KOELER Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de Atlantische Oceaan afkomstig hogedrukgebied trekt via Schotland en het noorden naar Scandinavië. Tussen dit luchtdruk-maximum en een vlak depressiegebied boven Zuid- en Midden-Europa heeft zich een noordoostelijke stroming inge steld. Deze stroming verdrong bij ons aanwezige zeer vochtige lucht woensdagavond naar het zuiden. Aan het front dat deze lucht begrensde kwamen zeer sporadische doch fikse buien DONDERDAG 19 SEPTEMBER vm. n.m. Breskens 2.43 2.56 Temeuzen 3.18 3.31 Hansweert 3-58 4.11 Walsoorden 4.08 4.21 VRIJDAG 20 SEPTEMBER vm. n.m Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.15 3.50 4.30 4.40 3.26 4.01 4.41 4.51 voor, die o.a. op het vliegveld Deelen van onweer vergezeld gingen. Het ziet ernaar uit dat van daag met de noordoostelijke winden over het gehele land drogere lucht zal binnenstro men, zodat de kans op opkla ringen weer toeneemt. Het weer krijgt daarbij een koeler karak ter. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koeler Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Koeler. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag de Indonesische am bassadeur in Londen, Mohammed Diah, op het Foreign Office ont boden om hem te onderhouden over de aanval, die Indonesische demonstranten op de Britse am bassade in Djakarta hebben ge daan. Lord Home „verzocht" de Indonesische ambassadeur jn een gesprek dat vijf minuten duurde diens regering mee te delen, dat „dergelijke onbeschaafde gedra gingen (zoals de aanval op de Britse ambassade) terstond moe ten eindigen." De Britse minister eiste van de Indonesische autori teiten maatregelen ter bescher ming van Britse levens en eigen dommen. In Djakarta wonen ongeveer 1900 Britse onderdanen. Woensdag, laat in de dag, ver schenen er militaire patrouilles in de straten van Djakarta. De Ame rikaanse ambassadeur Jones ver klaarde tegenover verslaggevers vernomen te hebben dat het gar nizoen van Djakarta is opgedra gen de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de orde op zich te nemen. Het garnizoen kreeg te vens de opdracht de orde. zo spoe dig mogelijk te herstellen. SoebandrioGeen nationali satie van Britse ondernemin gen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heelt verklaard dat er geen plan bestaat om de Britse han delsondernemingen in Indonesië te nationaliseren. De minister zei dit in Bang kok tijdens een kort oponthoud j op zijn reis naar New York, waar j hij de zitting van de algemene vergadering der Verenigde Na ties zal bijwonen. De speciale commissie van de V. N. inzake apartheid heeft gis teren een beroep op de alge mene vergadering en de Veilig heidsraad gedaan om de uitsto ting van Zuid-Afrika uit de volkerenorganisatie te overwe gen. Ook zou de mogelijkheid moeten worden overwogen om onder auspiciën van de V. N. een verbod in te stellen op de leve ring van wapens en olie aan dat land. De commissie waarin elf lan den zijn vertegenwoordigd, pleit voorts voor stopzetting van de emigratie naar Zuid-Afrika en voor beëindiging van buiten- CAdv.) 1. In defies. 2. Als pap. 3 Droog uit de hand Krachtige Kóst voor het Kind! Een luchtfoto van het Bmews- station in Fylingdales, het En gelse graafschap Yorkshire. Bmews is een afkorting van Bal- listic Missile Early Warning System, oftewel een tijdig waar schuwingssysteem tegen geleide projectielen. De witte bollen op de achtergrond hebben een doorsnede van 28 meter. Zij be vatten de uitgebreide radar-ap- paratuur. Het station heeft 430.000.000 gul den gekost. Bij een eventuele verrassingsaanval door de Sow- jet-Unie wordt Engeland vier minuten tevoren gewaarschuwd, de V. S. 15 minuten. De basis is opgenomen in een keten van drie stations. De twee andere in Groenland en Alaska zijn reeds eerder In gebruik genomen. Premier Abdoel Rahman van Maleisië heeft gisteren meege deeld, dat zijn kabinet de verde diging van het land in staat van paraatheid heeft gebracht. Het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Indone sië en de Philippgnen, zo vertel de hij op een persconferentie, dwingt de regering op alles voor bereid te zijn. De regering heeft in overleg met de militaire leiders besloten een verdedigingsraad in te stel len. Er zijn maatregelen geno men tot oproeping van reservis ten en om op andere wijze de sterkte van het leger te vergro ten. Ook de politie zal worden versterkt. Aan de civiele diens ten ter bescherming van de be volking wordt eveneens gewerkt. Maatregelen worden voorts ge- ZON MAAN op onder op onder Sept. 19 6.19 18.48 7.42 19.49 20 6.21 18.46 8.49 20.07 21 6.22 18.43 9.56 20.26 Het aantal gevallen van tbc in Denemarken bedraagt nog een duizendtal per jaar, aldus is op het congres van de vereniging tot tbc-bestrijding meegedeeld. Thans zijn er in Denemarken 9000 patiënten en zijn er vorig jaar 161 patiënten gestorven. TWEEDE KAMER Het Zeeuwse lid van de Twee de Kamer de heer Kodde (Staat kundige Geref. partij) heeft aan de voorzitter van de Tweede Ka mer meegedeeld op grond van gezondheidsredenen ontslag te moeten nemen. Hij maakte sinds 1956 deel uit van de Tweede Kamer. De heer Kodde is 69 jaar. Hij bezocht de lagere school in zijn geboorteplaats Zoutelande en kwam daarna op de gemeentese cretarie. In 1921 werd hij burge meester en secretaris van deze gemeente. Hij is lid van Provinciale Sta ten van Zeeland en vervult tal van functies in de Staatkundig Gereformeerde Partij, nomen om troepen over te bren gen naar Serawak en Sabah op Borneo. Engeland heeft Maleisië al eer der laten weten, dat het bereid is de nieuwe staat te helpen zijn onafhankelijkheid te verdedigen. Op de vraag wat de reactie van Soekarno wel zou zijn op de Maleisische maatregelen, zei Ab doel Rahman, dat hij zich daar geen zorgen over maakt. „Ik heb al het mogelijke gedaan om de vrede te verzekeren. Ik kan niet meer doen". In officiële kring te Koeala Loempoer wordt de „toestand van paraatheid" een zuiver militaire maatregel genoemd, waarop even tueel een mobilisatie kan vol- Op 10 decmber a.s. zal Prins Bernhard naar Aruba komen om daar de chemische fabrieken te openen. De Prins zal in december een reis naar Amerika maken en deze onderbreken om op Aruba de openingsplechtigheid te verrich ten. Er zijn twee chemische fabrie ken op Aruba: ten eerste de „An tilles Chemical Company", die ammoniak maakt uit gas, ver kregen van de Lago olieraffina derij. Van de produktie gaat twee derde naar de tweede fabriek, de „Aruba Chemical Industry", die het produkt verwerkt tot sal peterzuur, ureum en gemengde kunstmest. De twee fabrieken vergden een investering van 21 miljoen dollar. Eerstgenoemde fabriek is voor 100 procent een dochteronderne ming van de Standard Oil Com pany of New Jersey. Van de tweede fabriek is 50 procent der belangen in handen van de Stan dard. De andere 5o procent wordt gedeeld door een Amerikaanse en een Westduitse onderneming. landse beleggingen in en het niet meer verstrekken van lenin gen aan dat land. Verreweg de meeste immi granten en het merendeel van het buitenlandse kapitaal in Zuid-Afrika zijn afkomstig uit Groot-Brittannië. In het afgelo pen jaar is het aantal Britse im migranten verdrievoudigd. Er komen voorts o.a. landverhuizers uit Nederland en West-Duits- land. De commissie inzake apart heid werd vorig jaar november ingesteld om voortdurend het. oog te houden op de Zuidafri- kaanse rassenpolitiek. Zij is van oordeel dat de „buitengewone ernst van de toestand in de republiek nieuwe maatregelen overeenkomstig het handvest vereist". Het handvest van de V. N. voorziet in „opschorting van de rechten en privileges als lid-staat en uitstoting uit de V. N. en de gespecialiseerde or ganen", aldus de speciale com missie. Volgens haar stoort Zuid-Afrika zich niet aan de resolutie waarin de Veiligheids raad vorige maand opnieuw pleitte voor beëindiging van de apartheidspolitiek. De commis sie dringt erop aan, dat de sta ten die aan Zuid-Afrika gren zende gebieden besturen, asiel en hulp verlenen aan Zuidafri kanen die hun land ontvluchten wegens de apartheidspolitiek. Secretaris-generaal Oe Thant zou ervoor moeten zorgen dat dergelijke vluchtelingen ook gesteund worden door de „ge schikte internationale organen". Voorts zouden de lid-staten maatregelen moeten nemen tegen de pogingen van de Zuidafri- kaanse regering om haar poli tiek te rechtvaardigen en te ver dedigen. De commissie herinnert eraan, dat een aantal landen Zuidafri- kaanse vliegtuigen verboden heeft door zijn luchtgebied te vliegen. „Koloniale" mogend heden hadden het echter moge lijk gemaakt dat de geweerde vliegtuigen andere routes vol gen. De V. N. zouden ervoor moeten zorgen dat de lid-staten zich houden aan de uitspraken van de algemene vergadering en de Veiligheidsraad. Een menigte van meer dan dui zend man heeft dinsdag in Koe ala Loempoer een felle demon stratie gehouden bij de Indo nesische ambassade en deze met stenen bekogeld. In een nabij gelegen houten consulaatsge bouw werd brand gesticht. Foto: Met geheven vuisten marcheert de menigte met span doeken op naar de ambassade. Op de voorgrond wordt een om gekeerd portret van president Soekarno meegedragen. Adv. KONINGIN BEZOCHT „FRISIAN A" De „Frisiana", de manifestatie in Leeuwarden, waarin Fries land zich deze week presenteert, telde gisteren een vorstelijke gast onder haar bezoekers: H. M. Koningin Juliana. Het bezoek van de vorstin vormde de bekroning van de de monstratie van samenhorigheid en volkskracht, die tot ver over de grenzen de aandacht trekt. Het weer, dat op de beide voor gaande dagen zo bijzonder mooi was, werkte op deze hoogtijdag in het kortstondig bestaan van de „Frisiana" niet in alle opzich ten mee. Er hing des morgens een dichte, grauwe mist. Die mist was er oorzaak van, dat de Koningin en haar gevolg ruim een uur later op de „Fri siana" arriveerden dan aanvan kelijk de bedoeling was. De reis naar Leeuwarden kon namelijk niet per vliegtuig worden ge maakt. De Koningin reisde nu per auto naar de Friese' hoofd stad. Ze arriveerde omstreeks twaalf uur in Leeuwarden. Sir de Villiers Graaff. de lei der van de Zuidafrikaanse „Ver enigde Partij", die in de opposi tie is, heeft het aanbod van pre mier Verwoerd om de Britse protectoraten Beetsjoeanaland, Basoetoland en Zwaziland „over te nemen" een „verschrikkelijke vergissing" genoemd. Op een congres van de „Ver enigde Partij" zei De Villiers Graaff, niet te kunnen begrijpen hoe dr. Ver woerd werkelijk kon denken, dat de Britse regering of de besturen van de protektoraten, waarin de Afrikanen hoe langer hoe meer zeggenschap kregen, gunstig op zijn voorstel zouden reageren. De Zuidafrikaanse minister van Financiën, T. E. Donges, heeft op een congres van de „Nationale Partij" opgemerkt, dat het ont waken van het zwarte nationa lisme samenvalt met de strijd tussen het Westen en de commu nisten om de jonge staten aan hun zijde te krijgen. Tot Zuidafrika's passiva rekende de minister de georga niseerde campagne tegen de Unie, zowel buiten als Jnnnen het land, die krachtige financiële steun had, de geografische lig ging van de Unie op het Afri kaanse continent en ten derde de golf van „zogenaamde menslie vendheid", die over de wereld was geslagen. Minister Donges vond het vreemd, dat de pro-Westerse houding van Zuid-Afrika tot dusver de Unie niet meer be scherming had geboden. De activa van Zuid-Afrika zijn volgens de minister zijn grote bodemschatten, zijn waarde als afzetgebied, zijn reusachtige en groeiende industriële produktie, zijn gezonde financiële toestand en zijn defensiemacht, die het zou kunnen opnemen tegen elk „be vrijdingsleger" ook, dat niet de financiële en militaire steun van tenminste twee grote mogend heden had. Tot de activa behoorde ook Zuidafrika's „eerlijke, realistische en rechtvaardige Bantoe-poli- I tiek".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1