Brits veto in Veilig heidsraad Nieuwe aanval van China «op Chroesjtsjov De uitlatingen van Oe Thant Russische Chinese officieren aan grens teruggewezen Oude kasteelfundamenten opgegraven in Axel Zaterdag 14 september '63 DE VRIJE ZEEUW Pagina S \NDIAN ToNlC Kechte Griekenland aanvaardt geen buitenlandse bemoeiing Voor mensen die kwaliteit verlangen I Terneuzensc oud-militairen gedecoreerd met het Nieuw-Guinea-Herinneringskruis Chroesjtsjov schuift schuld op anderen om de eer voor zichzelf op te eisen CUBA WEIGERT GEVANGEN CUBANEN naar BAH AM A-EILAND TERUG TE ZENDEN ANTI-BRITSE DEMONSTRATIE IN SOERABAJA ZUID-AFRIKA KAN JAARLIJKS 30.000 IMMIGRANTEN OPNEMEN COMMUNISTEN DEMONSTREERDEN IN NIEUW-DELHI INCIDENT IN CONGRESCOMMISSIE QUININE Tegen de 48-jarige Ameri kaanse zanger Frank Sinatra is een klacht ingediend door de voorzitter van de commissie van toezicht op speelgelegenheden van de staat Nevada, Edward Olson. Sinatra zou aan Sam Giancane uit Chicago, die door de federale recherche een leider van de georganiseerd misdaad in de V. S. wordt genoemd, gast vrijheid hebben geboden in zijn luxueuze gokgelegenheid te Car son City in Nevada. De speel- commissie van Nevada heeft Giancana het recht ontzegd speelgelegenheden in deze staat te bezoeken. Olson zou door Si natra zijn beledigd toen hij hem over deze kwestie onderhield. Verder wordt Sinatra verwe ten, dat niemand van zijn casino- personeel heeft getracht belas tinginspecteurs om te kopen. Als de speelcommissie de klacht van haar voorzitter ge grond acht, loopt Sinatra gevaar zijn vergunning tot het exploite ren van speelgelegenheden te verliezen. De Griekse premier, Pipinehs, heeft vrijdagavond gezegd, dat Griekenland geen enkele buiten landse bemoeiing aanvaardt met zijn binnenlandse aangelegen heden. Pipinelis gaf commentaar op 'n donderdag door de socialisti sche internationale in Amsterdam aangenomen resolutie, waarin op de Griekse regering een beroep wordt gedaan het volk „vrije al gemene verkiezingen en volledi ge democratische vrijheden" te garanderen. De Britse afgevaardigde sir Patrick Dean heeft vrijdag in de Veiligheidsraad zijn veto uitge sproken over een Afrikaans- Aziatische resolutie waarin Groot-Brittannië werd gevraagd geen soevereiniteitsbevoegdheden en strijdkrachten over te dragen aan de huidige (blanke minder heids-) regering van Zuid-Rho- desië. Hierdoor was de resolutie verworpen, hoewel zij acht (één meer dan de vereiste zeven) stemmen had gekregen. Frank rijk en de V. S. onthielden zich. Dit is de derde maal dat Enge land van zijn veto-recht gebruik heeft gemaakt. Op het hoogte punt van de Suez-crisis sprak Engeland, samen met Frankrijk, zijn veto uit over twee resoluties, die beoogden een einde te maken aan het Brits-Frans-Israëlische conflict met Egypte in 1956. Sir Patrick verklaarde dat de Britse regering de ordelijke ont binding van de Centraal-Afri- kaanse Federatie (van Rhodesië en Niassaland) als een noodzake lijke voorwaarde voor verdere vooruitgang in Centraal-Afrika beschouwt. Wij zijn ervan over tuigd dat dit op gang zijnd-pro ces onherstelbare schade onder vindt indien wij de regering van Zuid-Rhodesië haar bevoegdhe den niet teruggeven, aldus sir Patrick BOTTLED UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM De vertegenwoordiger van Ghana, die de resolutie had in gediend, zei dat dit een droeve dag voor de Veiligheidsraad is. Er was voor het eerst een veto uitgesproken over een resolutie die gericht was op dekolonisatie van een gebied. De resolutie was afkomstig van Ghana, Marokko en de Philippij- nen en werd in het bijzonder door Egypte en de Sowjet-Unie on dersteund. Enkele afgevaardig den, zoals die van Noorwegen en Brazilië, stemden weliswaar vóór omdat zij het voorstel in het be lang van de dekolonisatie acht ten, maar gaven uiting aan hun vertrouwen in de goede bedoelin gen van de Britse regering om Zuid-Rhodesië uiteindelijk een status te geven waardoor er geen bedreiging van de naburige Afri kaanse staten mogelijk zou zijn. De Ghanese vertegenwoordiger had zijn betoog gegrond op het volgens hem aanwezige gevaar dat de blanke minderheidsrege ring in Zuid-Rhodesië een „wa pencoalitie" met de Portugese „kolonialisten" en Zuidafrikaanse „racisten" tegen andere Afri kaanse staten zal aangaan. (De Centraal-Afrikaanse federatie grenst aan Zuid-Afrika en de Portugese gebieden Mozambique- en Angora.) De Britse afgevaardigde zei dat zijn regering het dekolonisatie- werk in Zuid-Rhodesië zou voort zetten, zoals zij het had gedaan in Noord-Rhodesië waar een re presentatieve regering was ge vormd. Hij wees de resolutie niet alleen af als inmenging in bin nenlandse aangelegenheden maar ook omdat zij de onafhankelijk heid, waarheen Londen Zuid- Rhodesië wil leiden, juist zou vertragen. Ghana zal de kwestie weer ter sprake brengen in de algemene vergaaernig der V. N., die vol gende week haar werk begint. DODELIJK ONGEVAL In Wijnjeterp is vrijdagmiddag de 41-jarige D. van der lest met zijn bromfiets onder een pas serende autobus geraakt en op slag gedood. De man was gehuwd en had één kind. In een stijlvolle plechtigheid heeft burgemeester mr. H. Rijpstra, In tegenwoordigheid van de wethouder van openbare' werken de heer M. de Vos, de gemeente-secretaris de heer A. J. van Pagee en als bijzondere gast overste IJ. Meeter, gamizoens-commandant te Middelburg, aan 5 oud-militairen, die in Nieuw-Guinea hebben gediend, het Nieuw-Guinea-herinneringskruis uitgereikt. De zesde militair, de heer C. J. Harding, kon bij deze plechtigheid niet aan wezig zijn. De 5 oud-militairen, die met hun oudfls en verloofden in dc raadszaal aanwezig waren, wer den op de meest hartelijke wijze door mr. Rijpstra toegesproken. De burgemeester las daarbij het Koninklijk Besluit voor, waarin werd bepaald dat de mi litairen, die in 1961/'62 ten min ste 3 maanden in Nieuw-Guinea in aktieve dienst zijn geweest bij marine, land- of luchtmacht, voor dit kruis in aanmerking komen. Daarna werd het Nieuw-Gui- nca-kruis met gesp uitgereikt aan korporaal J. D. de Caluwé; dpi. soldaat H. Jonkman; dpi. soldaat le klas P. L. Leunis en dpi. soldaat C. J. v. d. Velde. Het Nw.-Guinea-kruis (zonder gesp) aan korporaal J. Pijpelink. Daarna zei de burgemeester dat de oud-militairen ongetwij feld zullen terugdenken aan '61/ '62 en ook de ouders zul'en zich hebben afgevraagd, wat er uit dit alles zou groeien. Het is mij opgevallen, aldus j mr. Rijpstra, dat do oproepen voor uitzending hier rustig zijn I opgenomen en wij mogen in I dankbaarheid constateren dat al- allen in goede gezondheid zijn teruggekeerd. De burgemeester zei verheugd te zijn dat overste Meeter bij deze plechtigheid aan wezig was. „U kunt deze onderscheiding met ere dragen", zo zei de bur gemeester tot de oud-militairen, „en u kunt er van op aan, dat zij door vele burgers wordt ge waardeerd." Na nogmaals zijn gelukwensen te hebben uitgesproken gaf mr. Rijpstra het woord aan overste Meeter, die na een dankwoord voor de ontvangst, namens de minister van Defensie de gede coreerden van harte dankte voor wat zij in Nieuw-Guinea gedaan hebben. Overste Meeter, die zelf bij de politionele actie in Indo nesië is geweest, verklaarde be wondering te hebben voor de wijze waarop de Nederlandse sol- daat zich weet aan te passen. Na de gedecoreerden, ouders en verloofden eveneens zijn ge lukwensen te hebben aange boden, dankte overste Meeter burgemeester Rijpstra voor de sfeervolle wijze waarin deze plechtigheid had plaats gevon den. Hierna werden do aanwezigen verversingen aangeboden. bii km stand: "A te /WM' %x !Co^f jx pUt- V.I.n.r.: Overste Meeter, de gedecoreerden Pijpelink, De Caluwé, Leunis, Jonkman en Van de Velde, en burgemeester Rijpstra. China heeft premier Chroesjt sjov er vrijdag van beschuldigd „vuile, gemene en kwaadaardige taal" te hebben gebruikt bij zijn aanvallen op Stalin. In een artikel in het „Volks dagblad". en in de „Rode Vlag", dat werd aangehaald door het persbureau „Nieuw-China". wor. den de Russische leiders beschul digd van een demagogische per soonlijke aanval op Stalin om „de gedachten van het volk te Vergiftigen". Het artikel is het tweede com mentaar op de open brief van de Russische communistische partij, die twee maanden geleden werd gepubliceerd tijdens de bespre kingen in Moskou over het Chi nees-Russische conflict. Gezegd wordt, dat Chroesjt sjov Stalin „een moordenaar, een misdadiger, bandiet, gokker, des poot van het soort van Iwan de Verschrikkelijke, de grootste dic tator in de Russische geschiede nis, een gek en een idioot" had genoemd, maar dat Chroesjtsjov Stalin, toen deze aan het bewind was, herhaaldelijk prees als „het grootste genie, leraar en leider van de mensheid" en zelfs als „zijn eigen vader". Als Stalin iets verkeerd deed, was hij in staat zichzelf te kri tiseren, maar Chroesjtsjov weet eenvoudig niet wat zelfkritiek is, aldus het artikel. Alles wat Chroesjtsjov heeft gedaan is de schuld op anderen schuiven en de gehele eer voor zichzelf op eisen. Chroesjtsjov zal er nooit in slagen zijn bevoorrechte positie te benutten om het grootse beeld van Stalin uit de gedachten van het Russische volk en van de volkeren der wereld te bannen. Ook zal hij er niet in slagen het Marxisme-Leninisme uit te wis sen. Stalin handelde in hoofd zaak juist en zijn fouten kwa men pas op de tweede plaats. Zijn fouten moeten worden ge kritiseerd vanuit een juist stand punt en op de juiste wijze. Het artikel besluit met premier Chroesjtsjov aan te raden zijn dwalingen in te zien en „van het verkeerde pad terug te keren op het pad van het Marxisme-Le ninisme". Brits protest verworpen Cuba heeft een Brits protest, verworpen en geweigerd 19 Cu banen, die op 13 augustus op het Britse Bahama-eiland Anguilla Cay gevangen werden genomen, terug te sturen, zo is vrijdag uit gezaghebbende kringen in Lon den vernomen. Engeland heeft op 21 augustus in een nota scherp geprotesteerd en teruggave van de gevangen genomen Cubanen geëist. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het Cubaanse ant woord onbevredigend. Het was begin deze week aan de Britse ambassade in Havanna overhan digd. De Cubaanse regering ont kent de overval van 13 augustus niet, maar verwerpt het Britse protest door te zeggen dat zij zich daartoe gerechtigd achtte. Demonstranten tegen de voor gestelde federatie Maleisië heb ben donderdag de Britse vlag, de „Union Jack", van een vlagge- stok van het Britse consulaat in Soerabaja op Oost-Java neerge haald en in stukken gescheurd. Een bord met het Britse wapen werd van de muur gerukt en ver trapt, zo heeft het Indonesische persbureau Antara vrijdag be kendgemaakt. Enige minuten voor deze inci denten hadden de leiders van de demonstratie bij de Engelse con sul een protest ingediend, waar in de federatie Maleisië werd beschreven als „een Brits kolo nialistisch plan dat bedoeld is om Indonesië te belegeren". De uitlatingen van de secreta ris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, donderdag geuit tijdens een persconferentie in New York hebben. v.Oor wat zijn kritiek op Zuid-Vietnam betreft, in Saigon scherpe veroordeling ten gevolge gehad. Bepaalde kringen in de Zuidvietnamese hoofdstad verklaarden dat de secretaris-generaal door openlijk een standpunt in te nemen zijn bevoegdheden belangrijk heeft overschreden. Secretaris-generaal Oe Thant, zo meldde het Vietnamese pers agentschap, is' een Birmaan die volledig schijnt te vergeten dat in zijn eigen land het leger een wettig gekozen regering in de gevangenis heeft geworpen. Zoals bekend is zei de secre taris-generaal van de volkeren organisatie donderdag op een persconferentie in New York dat de toestand in Zuid-Vietnam van kwaad tot erger wordt. De grondvesten waarop de demo cratie behoort te rusten zijn in dit land niet aanwezig, zo zei Oe Thant. In bevoegde kringen toonde men zich verbaasd over de uit latingen van Oe Thant ten aan zien van de Franse buitenlandse politiek. Zij verklaarden dat het de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, die een interna tionale functie bekleedt, niet past om publiekelijk zijn uitleg van de Franse buitenlandse politiek ruchtbaarheid te geven. Het is overigens duidelijk, zo verklaar de men in Parijs, dat de houding van Frankrijk met betrekking tot het Atlantisch bondgenoot schap en de rol van de V. S. bij de verdeling van Europa, bij herhaling officieel kenbaar ge maakt, niets gemeen heeft met de beschrijving die de heer Thant daarvan gegeven zou hebben. Zuid-Afrika kan jaarlijks 30.000 immigranten opnemen zonder dat de samenstelling van de be volking merkbaar wordt ver anderd. Dit heeft de Zuid-Afri kaanse onderminister van immi gratie, Viljoen, vrijdag in Co- logny in Transvaal verklaard. Hij zei dat het vorig jaar 12.000 immigranten waren binnenge komen en dat de werkloosheid met ongeveer 10.000 was vermin derd. Ons probleem is thans niet een tekort aan investeringskapi taal maar aan technici, weten schapsmensen en geschoolde krachten die nodig zijn om de economische groei te handhaven en te versnellen, aldus VBjoen. In Nieuw Delhi zijn vrijdag ongeveer 50.000 communisten met hamer-en-sikkelvlaggen op getrokken naar het parlements gebouw, ter ondersteuning van een massa-petitie die eerder bij het Indische parlement was inge diend Het parlementsgebouw werd door honderden politieman nen bewaakt. De demonstratie zou de grootste zijn geweest sinds het land 16 jaar geleden onafhankelijk werd. Lang voordat de demonstran ten bij het gebouw aankwamen waren de zware ijzeren poorten reeds gesloten. De leider van de communisten, A. K. Gopalan, had een petitie ingediend waarin belasting- en prijsverlaging, opheffing van een verplicht spaarsysteem, nationa lisatie van bedrijven en bestrij ding van corruptie v"»rd - eist. Gopalan beweerde dat de petitie door 10.200.000 Tm s was ondertekend. Het verzoek schrift bestond uit 90 zware pak. ken. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldt dat vijf officieren van het Chi nese leger maandag j.l. in de Russische grensplaats Zabaikal- je door douane-beambten en grenswachten gedurende twee uur zijn vastgehouden, waarna zij naar China terug werden ge stuurd. Dit geschiedde nadat de bagage der officieren was door zocht en beslag was gelegd op onder meer dagbladen, die ar tikelen bevatten over „vraag stukken der internationale com munistische beweging". De vijf Chinese officieren, die in de Sowjet-Unie een militaire cursus volgden, waren, na een verlof in China, met de trein Peking-Moskou onderweg naar Rusland. „Nieuw-China" meldt nog dat de vijf bij hun terugkeer op vrij dag, op het station in Peking, een hartelijke officiële ontvangst werd aangeboden. Ambtenaren van de Chinese ministeries van Buitenlandse Zaken en Lands verdediging en hoge officieren waren ter verwelkoming aan wezig. Kapitein Jang Teh-Lin, een der betrokken officieren, ver klaarde te Peking: „Dit is weer een opzettelijk door de Sowjet- Russische autoriteiten genomen maatregel om de Chinees-Rus sische betrekkingen te verslech teren en de saamhorigheid in het Sowjetrussische kamp en in de internationale communistische beweging te vernietigen. Doch kan als vaststaand wor den aangenomen dat allen, die prijs stellen op bestendiging van de vriendschap tussen het Chine se en het Russische volk, dit lage optreden krachtig zullen veroor delen", FRANK SINATRA Enige jaren geleden, toen een nieuwe riolering werd aangelegd van de kleine kreek naar de Buthdijk, stiet men tijdens de graaf werkzaamheden op een gegeven ogenblik op blijkbaar heel oude fundamenten achter de Zuidsingel. De heer J. R. de Jonge alhier, die goed op de hoogte is van de Axelse historie, sprak het vermoeden uit, dat men hier wel eens te doen zou kunnen hebben met de overblijfselen van het kasteel van de Heren van Axel. Na veel studie en onderzoekingen, waarbij o.m. oude tekeningen en plattegronden een belangrijke rol speelden, kwam het voor hem vrijwel vast te staan, dat het hier inderdaad om de restanten van dat kasteel ging. In de loop van deze week is men onder leiding van ir. Trimpe- Burger van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bodemonderzoek met het verdere graafwerk begonnen. Vrij spoedig was men erin geslaagd een fundament bloot te leggen. De dikte van de muren evenwel deed vermoeden dat deze niet van het kasteel zelf afkom stig waren, maar van de voorburcht. Daarom werd het graafwerk ongeveer vijftig meter verder voort gezet, waar men dan werkelijk op de fundamenten van het kasteel terechtkwam. Zo kwam allereerst de ondergrond van de toren tevoorschijn en voorts een schoorsteen of haard. Meter voor meter gaat men nu verder en geleidelijk worden de muren van dit kasteel zichtbaar, hetwelk gebouwd is in de dertiende eeuw. Het is eenmaal bewoond geweest door de Heren van Axel. Waar schijnlijk is het kasteel tengevolge van oorlogsgeweld en over stromingen omstreeks het midden van de zestiende eeuw tot ver val geraakt. Na 1586, toen de stadhouder prins Maurits van Axel een nieuwe vesting maakte, heeft hij de wallen laten optrekken over de aan die zijde van Axel in verval geraakte gebouwen. Hier door is het te verklaren dat een en ander zo lange tijd voor de ge schiedvorsers verborgen is gebleven. Op de foto te zien de fun damenten van een toren kamer. In de commissie voor anti- Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden is het donderdag tot een handgemeen tussen studenten en politie ge komen. De commissie hoorde een aantal studenten die, ondanks een verbod van het departement van Buitenlandse Zaken, een reis naar Cuba hebben gemaakt. Toen de student Levi Laub weigerde de namen te noemen van hen die de reis hebben ge organiseerd, werd er van de pu blieke tribunes geapplaudiseerd en geroepen. Terwijl de politie de zaal binnenviel, schreeuwde een student de voorzitter toe: „Er is op Cuba meer vrijheid dan in Louisiana". Van de tribu ne klonk de kreet: „Fascisten verdwijn". AANKLACHT TEGEN

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3