J St. Willibrordus" zegt medewerking aan huidige loonpolitiek op 100.- Het weer Frankrijk verlaagt invoerrechten Belgische opperbevelhebbers afgetreden Goedkope woningen kwantitatief niet zogoed als woningwetwoningen gulden terug... WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 1 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6024 BESLIST NU Radio De Stook MINISTER SCHOLTEN WIL SPOED MET BEHANDELING LOONKWESTIE A. D. M. VERLAGING VAN 15 a 20 PROCENT BINNEN DE E. E. G. Zeven Nederlandse arbeiders in België bij verkeersongeluk gewond Druk op de prijzen GRENSBEWAKING VAN PORTUGEES TIMOR EN INDONESISCH TIMOR VERSCHERPT VRAGEN OVER GOEDKOPE WONINGEN RITKSGOEDKEURINC VEREIST - rrankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het hoofdbestuur van de Katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Willibrordus" heeft zich reeds in augus tus j.l. op het standpunt gesteld, dat „St. Willibrordus" geen ver dere medewerking aan de huidige loonpolitiek kon geven. Het was tot dit standpunt gekomen na beraad over de loonpolitieke situatie, omdat na één jaar van de nieuwe loonvorming was gebleken, dat de loonpolitiek volkomen was vastgelopen. Er was een onwerkelijke situatie ontstaan, waardoor door in stanties op papier wordt vastgehouden aan een loonpeil, dat slechts met 2,7 procent is verhoogd, terwijl over de gehele linie met zwarte lonen veel meer wordt betaald. Sedert het hoofdbestuur zich in augustus op het standpunt had gesteld, dat het niet verder kon meewerken aan deze loonpolitiek is er het nodige gebeurd. Ge dacht wordt aan de onverbin- dendverklaring door de minister van een tweetal C. A. O.'s, on der anderen die voor de wasse rij-industrie, waarbij „Sint Wil librordus" partij is, alsmede de moeilijkheden in de metaalin dustrie. Deze ontwikkeling heeft het hoofdbestuur van „Willibror dus" genoodzaakt om het reeds in augustus ingenomen stand punt nu publiekelijk bekend te maken. Dit wordt gezegd in een ver klaring, die de heer H. M. de fAdv.) voor uw oude wasmachine. Dat kan, bij aankoop van een nieuwe wasmachine. Vraagt nü inlichtingen. Vc ir service en kwaliteit Noordstraat 8486 Telefoon 01150-2573 Terneuzen Groodt, voorzitter van „Sint Willibrordus". in een vrijdagmid dag in Den Haag gehouden be stuursvergadering heeft afge legd. „Sint Willibrordus" meent, al dus gaat de verklaring van de voorzitter verder, dat voor 1964 slechts medewerking kan wor den gegeven aan een loonoob- tiek, welke gekenmerkt wordt door werkelijkheidszin. Het Is daarom van oordeel dat aan de vakbonden een zodanige vrijheid moet worden gegeven dat zij in hun loonpolitiek veel meer reke ning kunnen houden met de eco nomische mogelijkheden in de ondernemingen of de bedrijfs takken. Dit betekent in de hui dige omstandigheden de be voegdheid voor de vakbewe ging om de zwarte lonen zoveel mogelijk in de C. A. O.'s op te nemen en legaal te maken. „Daarnaast dienen, daar waar grote winsten gemaakt worden, de lonen niet beperkt te blijven door een landelijk cijfer. De ver antwoordelijkheid zal daarom meer gelegd moeten worden daar waar ze werkelijk ligt en dat is in de eerste plaats bij de C.A.O.- partners. Naar onze mening zitten de toetsende instanties zo vastge roest in het jarenlang gewend zijn zich te bemoeien met de kleinste details van de C. A. O. en met het hanteren van het mil limeterlatje, dat er tot op heden van een reëel en soepel loonbe- leid weinig sprake was. Wij me nen daarom dat het voldoende is wanneer er een bepaalde mel dingsplicht is voor de belang rijkste bedrijfstakken, zoals o.a. de metaal-, de bouw- en che mische industrie, waarbij dan de' toetsende instantie de bevoegd heid heeft op een bepaalde ma nier een loonsverhoging terug te wijzen. „Terwijl weer een groot aan tal C.A.O.-onderhandelingen voor de deur staat", aldus de AF EN TOE WOLKENVELDEN Een zeer actieve .randstoring van een depressie bij IJsland veroorzaakt in het zeegebied bij Schotland een zware zuid- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van heden ochtend tot hedenavond Overwegend droog weer. Enkele overdrijvende wolkenvel den en overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig, later zwak ke tot matige en langs de Wad- denkust vrij krachtige weste- lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 14 SEPTEMBER westerstorm. Het stormveld bréidt zich geleidelijk tot over het noordelijk deel van de Noordzee uit. Ten zuiden van de ze sterke west-circulatie be vindt zich een rug van hoge druk boven Engeland en het zuidelijk deel van de Noordzee. Deze rug verplaatst zich nog maar heel weinig en wordt op de noord flank zelfs nog iets versterkt. Dit betekent voor ons land, dat de kans op regen gedurende het weekeinde gering blijft. Wel zal een oud Oceaanfront af en toe wat wolkenvelden veroorzaken, die afgewisseld worden door zonnige perioden. De wind krimpt naar westelijke richting en zal zwak tot matig en langs de Waddenkust vrij krachtig zijn. De temperaturen zullen evenals gisteren waarden berei ken van 19 tot 22 graden. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. n.m. 11.17 11.25 11.52 0.32 12.40 0.42 12.50 heer De Groodt, „is er over de mogelijkheden voor 1964 nog niets bekend, omdat volgens het huidige systeem het rapport'van het centraal planbureau en van de S.E.R. moet worden afge wacht. De minister heeft wel de uitlating gedaan dat er voor 1964 wat meer ruimte zal zijn, maai wij betwijfelen of de ruimte die de minister bedoelt groot ge noeg zal zijn om de problemen met werkelijkheidszin op te los sen. Wij zijn van mening dat te 'age ionen ook een gevaar voor cle economie kunnen zijn en het 'ijkt er alleszins op dat wij in "'eze situatie terecht gekomen zijn, gezien de uitwassen die er op loonpolitiek gebied zijn en welke steeds meer om zich heen- grijpen. Door al te sterke ioon- heheersing dreigt er nu chaos te ontstaan. Het constante enorme tekort aan arbeidskrachten met Qls gevolg zwarte lonen, dure vuiten'andse arbeidskrachten, koppelbazen etc. bewijzen dat de mogeli'kheden voor i963 beslist ruimer waren dan 2,7%. Wij betreuren het dat voor de metaal-C.A.O. voor 1964 reeds een verhoging van 8% is ge noemd, omdat bekend is dat het noemen van zulk een cijfer in de metaalsector een sterke magneet werking uitoefent waaraan zich iedereen probeert op te trekken. Wanneer de vakbonden de be voegdheid krijgen om de zwarte lonen wit te maken hetgeen in werkelijkheid toch geen loon kostenstijging met zich mee brengt zal in sommige geval len de loonsverhoging zelfs ho ger zijn dan dit percentage, ter wijl in een aantal andere geval- (Adv.) Voorstraat 102 Telefoon 8128 Terneuzen Het ministerie van Justitie heeft gisteravond medegedeeld, dat dc minister van Justitie, mr. Y. Scholten. gistermiddag een be- sbreking heeft gehad met mr. W. B. J. Abcrson. waarnemend Dro- cureur-generaal bij- het gerechts hof te Amsterdam, mr. F. C. Kist, advocaat-generaal belast met economische zaken, en mr. J. F. Hartsuiker, officier van justitie, hoofd van het arrondis sementsparket te Amsterdam, De minister heeft zich laten voorlichten over de strafrechte lijke aspecten van dé loonkwestie bij de Amsterdamse Droogdok maatschappij, welke zaak reeds in behandeling was genomen door het openbaar ministerie. De minister heeft opdracht ge geven spoed te betrachten, aldus de mededeling van het ministe- len dit niet het geval kan zijn. rie van Justitie. ONTVANGST OP SOESTDIJK Een delegatie van het internatio nale kankercongres dat op het ogenblik in Amsterdam wordt gehouden, is donderdagmiddag door H. M. de Koningin op het paleis te Soestdijk ontvangen. Het werd een ongedwongen sa menzijn in de zonovergoten tuin achter het witte paleis. De verlaging van invoerrech ten voor bepaalde produkten een van de maatregelen van het donderdag bekendgemaakt rege ringsplan voor economische en financiële stabilisatie is on middellijk tot uitvoering ge bracht door een besluit, dat vrij dagochtend in de Staatscourant werd gepubliceerd. Zeven Nederlandse arbeiders zijn donderdagavond bij een ver keersongeluk in Wuustwezel, België, gewond geraakt. Zij moes ten in het ziekenhuis in Bras- srhaat worden opgenomen. De arbeiders zaten in een auto bus, waarvan de chauffeur door de mist niet tijdig een vrachtwa gen kon ontwijken, die even eer der bij een ongeluk was betrok ken en juist uit een sloot was ge haald. De chauffeur van deze vrachtwagen, geladen met groen ten, had plotseling moeten af remmen voor een obstakel op de weg: een andere autobus met eveneens Nederlandse arbeiders. Deze autobus had in de mist een geparkeerde vrachtwagen ge ramd. Binnen dc E^opese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) zijn de tarieven met 15 a 20 procent verlaagd. Ten opzichte van derde landen is de zeer uiteenlopende verlaging gelijk aan de helft van het verschil tussen de rechten, die tot nu toe golden en die van het ge meenschappelijk buitentarief der E. E. G., als dat integraal zal worden toegepast. De maatregel heeft ten doel druk op de binnenlandse prijzen Adv.) uit te oefenen door versterking van de concurrentie, zo merkt men in bevoegde kringen op. Zij is in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag van Rome, volgens welke elk land van de gemeenschap op elk mo ment de invoerrechten ten aan zien van de medeleden kan ver lagen. of zelfs geheel afschaffen. Er was dus geen reden voor de Franse regering zich hierover tevoren met de Europese Com missie in verbinding te stellen. De verlaging is zuiver con junctureel en werd niet genomen vooruitlopende op latere étappes van de afschaffing van invoer rechten. Zij zal weer worden af geschaft als de binnenlandse stabiliteit van de bedoelde pro dukten verzekerd zal zijn. Voor de overzeese departementen blij ven de speciale tarieven die reeds werden toegepast en die lager zijn dan de nieuwe tarie ven gehandhaafd. De verlaging geldt onder meer voor de volgende produkten: voedingsmiddelenbepaalde vis sen en schaaldieren, haring, ma kreel, zeebaars, zalm, tarbot, griet, langousten, kreeft, conser ven van zalm en van haring, me- lasses voor veevoeder, kinder meel, biscuits, groentenconser- ven. Textielprodukten: wollen en katoenen garen, kleding en onderkleding, en bepaalde ge breide goederen. ZONDAG 15 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.01 0.36 1.16 ,1.26 n.m. 12.20 12.55 1.35 1.45 MAANDAG 16 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.53 1.08 1.28 1.43 2.08 2.23 2.18 2.33 ZON MAAN Sept. 14 15 16 17 13 op onder op onder 611 19.00 1.51 17.59 612 18.58 3.01 18.28 614 18.55 4.13 18.52 616 18.53 5.24 19.13 6.18 18.50 6.34 19.31 'f Als protest tegen reorganisatie van de legerleiding De opperbevelhebbers van de drie onderdelen van de Belgische strijdkrachten hebben gisteren hun ontslag ingediend als pro test tegen een reorganisatie van de legerleiding waarin zij een devaluatie van hun bevoegdhe den zien. De drie waren tot dusver chef van de gehele staf van hun on derdeel en tevens inspecteur daarvan. Minister van Defensie Segers besloot onlangs aan de hand van een rapport van militaire des kundigen, dat er voortaan slechts één generale staf zou zijn, be staande uit de drie bevelheb bers, onder voorzitterschap van een officier van de landmacht. Andere officieren zouden als in specteurs worden aangewezen. Deze zouden rechtstreeks aan de minister verantwoording schul dig zijn. Tot de reorganisatie is onder meer besloten, omdat de functies stafchef en inspecteur onverenig baar worden geacht. Minister Segers liet de drie opperbevel hebbers de keus tussen stafchef van hun ondedeel en inspecteur- generaal daarvan. De betrokken officieren zijn Lt.-gen. Thomas van de land De autoriteiten op Portugees Oost-Timor hebben de bewaking van de grens met Indonesisch Oost-Timor verscherpt, zo heeft het Indonesische persbureau An- tara vrijdag meegedeeld. Het heeft van een correspondent op het naburige Ambon vernomen dat de grenspatrouille intensie ver is en dat onlangs een Por tugees oorlogsschip een com pagnie soldaten in een haven in Oost-Timor aan land heeft ge bracht. Op Portugees Timor zouden tevens samenscholingen langs de grens en grensoverschrijding verboden zijn. Voordat de grens macht, gen.-maj.-vlieger Henry gesloten werd zouden veel van de luchtmacht en commodo- vluchtelingen Indonesië binnen- re Petitjean van de marine. gekomen zijn, aldus Antara, De pokken in Boedapest De auarantaine in het hotel Royal te Boedapest, waaraan o. m. 220 toeristen uit het Westen waren onderworpen nadat een lid van het personeel met pok ken besmet bleek te zijn, is vol gens radio Boedapest vrijdag ochtend vroeg opgeheven. In to taal zijn sinds 31 augustus een 700 mensen in het hotel opgeslo ten geweest. Radio Boedapest zei voorts dat in Miskolc, in het noorden van het land, nog 51 Hongaarse toe risten in afzondering' zijn we gens het vermoeden van pokken bij een Oostduitser. Zij zullen nog minstens een week in qua rantaine moeten blijven. In een school voor verpleegsters in Boedapest zal de quarantaine de ze week worden oDgeheven. Hongaarse toeristen die voor 25 september naar het buitenland vertrekken, zullen tegen pokken worden ingeënt, aldus radio Boe dapest. De directie van hotel Royal heeft de kosten voor het ge dwongen verblijf van de gasten voor haar rekening genomen. Al leen voor drank moest worden betaald. Om de verveling enigs- "s te verdrijven speelde een "•nmerstrijkje romantische mu ziek. In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Twee de Kamer de heer Brandsma (P. v. d. A.) in .yerband met de bauw van woningen beneden de kost prijs van 10.000 deelt de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, mee dat hij geen kwa lificatie wil uitspreken of deze en dergelijke woningen arbei derswoningen kunnen worden genoemd. Hij merkt op, dat hoewel de woningen naar het oordeel van het gemeentebestuur voldoen aan de minimumeisen van de in zijn gemeente geldende bouw verordening de kwaliteit en de uitrusting niet voldoen aan de eisen, welke van rijkswege aan de bouw van woningwet woningen worden gesteld. Het is juist, aldus de bewinds man, dat op initiatief van de ge meentelijke dienst van openbare werken te Fijnaart een woning type is ontworpen en ifi uitvoe ring gebracht, waarvan de kost prijs eveneens beneden 10.000 is geb'even. Blijkens een verkla ring van het gemeentebestuur is het thans, nu de bouwkosten sedert die woningen werden ge bouwd zijn gestegen, moeilijker, hoewel niet perse onmogelijk ge worden, beneden genoemde prijs dergelijke woningen tot stand te brengen. Het is ook juist, dat enkele aannemers bereid zijn meer van vorenbedoelde woningen te bou wen. De bewindsman wijst er dan op, dat voor de bouw van alle ongesubsidieerde woningen alle ongesubsidieerde woningen, ambtsvoorganger genomen be slissing een rijksgoedkeuring is vereist. Dc bevoegdheid tot het verlenen dezer goedkeuring is gedelegeerd aan burgemeester en wethouders voor afzonderlijk te bouwen woningen, waarvan de bouwkosten minder dan 10.000 bedragen. Boven deze grens berust die bevoegdheid bij de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid in de provincie. Terzake van deze goedkeu ringsbevoegdheid heeft zijn ambtsvoorganger in zijn aan de gemeentebesturen gerichte cir culaire van 23 februari 1962 ge schreven „Voorts is mij gebleken, dat ten aanzien van bet verlenen van rijksgoedkeuringen voor de bouw van woningen misverstanden zijn ontstaan, met name indien de goedkeuring betrekking heeft op meer dan één woning. Om deze misverstanden uit de weg te ruimen, verklaar ik nadruk kelijk, dat met betrekking tot do verlening van rijksgoedkeuring, woningen, die tot één complex behoren en die tezamen worden gebouwd, als één werk worden aangemerkt. Wanneer dus rijks goedkeuring wordt aangevraagd voor een comp'ex woningen zal deze dus steeds centraal moeten worden verleend, óók als de bouwkosten van elk der wonin gen van dat complex.minder dan 10.000 bedragen". Voor de in de vragen bedoelde woningen werden door de col leges van burgemeester en wet houders rijksgoedkcuripgen af gegeven. Gelet op de algemeen gecon stateerde stijging der bouwkos ten heeft de hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en de bouwnijverhied io de pro vincie Noord-Brabant:enkele ge meentebesturen er op geatten deerd dat bij overschrijding- van de gestelde bouwkoStengrens door hen geen rijksgoedkeuring mag worden afgegeven, doch dat de .aanvraag daartoe bij hém moet worden ingediend. Bovendien zijn deze gemeente besturen er aan herinnerd, dat, indien de bóuw in blokjes van twee of meer woningen ge schiedt, deze woningen als één bouwwerk worden beschouwd en derhalve een door de' hoofdinge nieur-directeur af te geven rijks goedkeuring behoeven. Zoals is gebleken zijn geen vergunningen geweigerd, doch is slechts gepoogd de afwijkingen van de voorgeschreven proce dure voor het aanvragen en het verlenen van rijksgoedkeuringen te voorkomen. De minister voegt hieraan toe, dat hij sympathiek staat tegen over initiatieven, die beogen ook in de ongesubsidieerde sector goedkope woningen tot stand te brengen, mits deze woningen aan redeliike eisen vo'doen. Mede om eventueel in kleinere gemeen ten aanwezige onbenutte bouw capaciteit voor de woningbouw te mobiliseren heeft hii nadere regels vastgesteld om dergelijke initiatieven, die aan bepaalde criteria voldoen, bij voorrang te honoreren met een rijksgoedkeu ring. De aldus goedgekeurde wo ningen zullen niet in mindering worden gebracht van de aan de gemeenten toegewezen woning contingenten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1