u 14 16 17 HET MIDDEN STAN DSBELEID De dood loerde langs de spoorbaan BINNENLANDS NIEUWS BEURSOVERZICHT Mijnwerkers roken op afgelegen ondergrondse plaatsen Eric de Noorman - De eerloze krijg Vrijdag 13 september 1963 DE VRIJE ZEEUW I september VIER DODEN OP OVERWEGEN GENERAAL-MAJOOR DURST BRITT OVERLEDEN RASSENREL IN NOORD-CAROLINA NEGERBANK IN NEW YORK Noord-Borneo en Serawak voor aansluiting bij federatie-Maleisië TRUMAN TEGEN GEMENGDE HUWELIJKEN Pagina 3 gebruiks- goederen J aMrHbNeHu 2»terdag I september I Geopend van 9-17 uur Zondag gesloten Toegang f3.' maandag september s dinsdag In de middenstand leeft een stuk ontevredenheid over het ge voerde beleid, dat zijn ontlading heeft gevonden in onbehagen en balorigheid bij een deel van de middenstand, en dat een men taliteit heeft gekweekt van: „Het geeft toch niks". Dit verklaarde de heer P. J. de Kruif, algemeen secretaris van het Nederlands Verbond van Middenstandsver- enigingen, gisteravond in een openbare vergadering te Am sterdam (in Krasnapolsky), in een toespraak over; „Het mid- denstandsbeleid zoals wij dit zien." Spreker achtte 't zonder meer teleurstellend dat minister-pre sident Marijnen in zijn rege ringsverklaring slechts één regel aan de middenstand heeft gewijd n.l. dat de regering grote waarde hecht aan een gezonde ontplooi ing van het midden- en klein bedrijf. Spreker critiseerde de kinderbijslagregeling voor de zelfstandigen, waardoor de kin deren van de middenstand z.i. tot tweede klas staatsburgers zijn gedegradeerd, aan wie min der ontplooiingsmogelijkheid wordt geboden dan aan ieder an der kind. Deze toestand, deze discriminatie, noemde spreker- onhoudbaar, en het voorstel van de regering om de inkomens grens van 14.000 voor zelfstan digen af te schaffen, achtte hij een goedkoop gebaar, meer niet. Wanneer een begin moet worden gemaakt met het opheffen van de discriminatie, dan dient dit be gin, volgens spreker, niet bij de hoge inkomens maar bij de lage re inkomens te worden aange pakt. Eerst dient z.i. te worden begonnen om ook aan de zelf standigen kinderbijslaguitkering te geven vanaf het eerste kind. „Tienduizenden kleine zelfstan digen zouden daarmee een be langrijke tegemoetkoming ont vangen in hun vaak moeilijke positie." Voorts achtte spreker het een zaak van sociale rechtvaardig heid dat de A. O. W. wordt opge trokken tot een sociaal mini mum. Een wonderlijk geval achtte spreker de behartiging van de P. B. O., en hij vroeg zich af, of men in regeringskringen met de P. B. O. niet goed raad meer weet. Het N. V. M. staat op het standpunt dat het voor een krachtig middenstandsbeleid van belang is, dat er een afzonderlijk ministerie voor de Middenstand is. Op spoorwegoverwegen zijn don derdag vier personen om het leven gekomen. Om half drie kwam de 83-jari- ge heer J. Stuifzand uit Hooge- veen op een niet beveiligde over weg tussen Hoogeveen en Beilen op zijn fiets met de dieseltrein ZwolleGroningen in botsing. Volgens de machinist van de trein had de oude heer niet op gelet. Signalen van de treinma chinist en van een automobilist, die aan de overzijde stond te .waejl,ten,' vermochten de man, die (ihardhorend was, niet te waar schuwen'. De trein had 15 minu ten vertraging. Omstreeks vier uur is op een particulier overpad tussen Ra- venstein en Wychen een vijfjarig meisje, Anita Rutten uit Wychen door de trein Eindhoven's Her togenboschNijmegenZwolle gegrepen en gedood. Het is nog niet bekend, hoe het ongeluk is gebeurd. Het meisje kwam op de fiets uit school en had een 6-ja- rig vriendinnetje achterop. Dit kind heeft vermoedelijk net op tijd van de fiets kunnen sprin gen; ze werd niet gewond. De machinist van de trein was na het ongeluk geheel overstuur en kon nog niet worden verhoord. De trein had 12 minuten vertra ging. Even tevoren, bij een vorige overweg, had de machinist door signalen te geven nog bijtijds Op 69-jarige leeftijd is giste ren in een ziekenhuis in Zwolle overleden generaal-majoor H. J. ,T. W. Dürst Britt. Generaal-majoor Dürst Britt heeft- grote bemoeienis gehad met het vormen van de zogehe ten „expeditionaire macht", de 7 december-divisie, als comman dant waarvan hij tot 2 septem ber 1948 is opgetreden. Begin 1949 werd hij benoemd tot bevel hebber in de vierde militaire af deling te Groningen. Bij het uit breken van de oorlog was hij commandant van de eerste divi sie van de strijdkrachten te velde. twee mannen, die zich op dc baan bevonden, kunnen waarschuwen. De mannen konden nog net voor de trein wegspringen. Eveneens omstreeks vier uur is een 69-jarige vrouw, de onge huwde mej. G- de Vries uit Veen oord, op een niet-beveiligde over weg in Nieuw-Amsterdam ge grepen door de trein uit Zwolle en gedood. De vrouw was op de fiets onderweg met eten voor haar op 't land werkende broers, met wie zij samenwoonde. Donderdagavond is de 25-jarige onderwijzeres Maria Verhappen uit Mierlohout op de met halve bomen beveiligde spoorwegover gang bij Mierlohout door de trein van kwart over zeven van Eind hoven naar Helmond overreden en op slag gedood. Zij schijnt misleid te zijn geweest door een wegafsluiting. Mej. Verhappen bereed een nog bijna nieuwe scooter. Zij was in ondertrouw. De heer De Kruif herinnerde er aan, dat het N. V. M. als enige organisatie destijds aan de staatssecretaris zijn bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen de koppelverkoop van branche vreemde goederen met spaar- of bijbétalingssystemen. Het N. V. M. is van oordeel dat aan deze systemen van koppelverkoop een einde moet worden gemaakt, om dat hier niet van een normale distributie sprake is. Spreker zeide een duidelijk progressief beleid t-e missen o.a. bij het tegengaan van de speculatie in Winkelhuizen en andere bedrijfs ruimten en bouwgronden. Voor de middenstander is het vaak niet eenvoudig om aan een win kelpand in de nieuwe wijken te komen. Alleen bij de toepassing van een stuk ordening, met inacht neming van de belangen van ieder die daarbij is betrokken, kan z.i. een vooruitstrevend en constructief beleid worden ge voerd, en kan het onbehagen, dat bij vele zelfstandigen leeft, worden weggenomen. Het heeft tot heden, volgens spreker, in ons land ontbroken aan een mid denstandsbeleid, dat uitgaat van de kenmerkende eigenschappen van deze sector van het bedrijfs leven. Daarbij komt dat aan het essentieel belang van het bestaan van een gezond midden- en kleinbedrijf voor de maatschappij tot nu toe te weinig aandacht is geschonken. Het midden- en kleinbedrijf beschikt juist over bijzondere mogelijkheden, die het grootbedrijf altijd zal moeten missen n.l. de vakbekwaamheid, de persoonlijke bediening en de te verlenen service. Overgaande op het loon en prijsbeleid zei de algemeen secre taris, dat dit voor het midden- en kleinbedrijf problemen mee brengt, die moeilijk zijn te over winnen. Hij wees tot slot op die paragrafen van het urgentiepro gram, waarin de integratie van het middenstandsbeleid en het economisch beleid besproken worden. Beide zijn van bijzonder grote betekenis om tot een con structief beleid voor deze sector te komen. Bij het economische beleid gaat het om vraagstukken van financiering en kredietver lening, het tegengaan van spe culatie in bedrijfsruimten en bouwgrond, planning van de be nodigde bedrijfsruimten, en een rechtvaardige verdeling daarvan, research en voorlichting. Binnen het raam van de zich voltreKken- de veranderingen, zal de midden stand zijn plaats moeten vinden en behouden, aldus de 'neer De Kruif. Woensdagavond heeft de poli tie van Highpoint, in Noord-Ca- rolina, van traangas gebruik moeten maken om een menigte van meer dan duizend blanken te verspreiden, die met stenen, eieren en tomaten gooiden naar negers, die tegen de rassenschei ding demonstreerden. Eén blanke blanke werd gearresteerd. JONGETJE NA AANRIJDING OVERLEDEN Woensdag omstreeks half vier is dp vijfjarige Paul Surig, toen hij met een eigen gemaakt kar retje de Vening Meinesziaan in Amsterdam-Slotermeer over- UNILEVER EN KON. OLIE VAST, PHILIPS WEDEROM FLAUW De stemming ter beurze is gis termiddag voor de internationale waarden bij de opening verdeeld geweest. Unilever en Kon. Olie waren gevraagd, AKU, Hoog ovens en Philips aangeboden. Evenals dit de voorgaande beurs- dagen het geval is geweest, ging ook gisteren de meeste belang stelling uit naar de Unileverhoek. De stemming voor dit fonds was zeer vast bij een opening op 186,50, ofwel een rijksdaalder boven het slotniveau van woens dag. De vraag kwam zowel van het publiek als van Zwitserland. Daarnaast vonden er in deze hoek ruilingen plaats voor ver kopen van Philips in aankopen Unilever. Vandaag wordt een aanvang gemaakt met de handel in bonus-aandelen Unilever, ter wijl dit fonds dan tevens ex ƒ1.80 (negen procent) interim- dividend zal noteren. Ook Kon. Olie ontmoette goede vraag hoofdzakelijk van het publiek. Rond de 169,verbeterde Kon. Ölie bijna een gulden. Philips moest voor de vierde achtereen volgende beursdag met een koersverlies genoegen nemen. Dit bedroeg v-oor gisteren op ƒ154,30, twee gulden. AKU en Hoogovens werden genegeerd. Door licht aanbod, waartegen over bijna geen vraag aanwezig was, deed de koers van AKU een GROOTSTE BAND TER WERELD" Op de internationale auto-ten toonstelling in Frankfort zal de ze „grootste band ter wereld" f? zien zijn, welke zo hoog is als een klein huisje. Uit de rubber1, welke is gebruikt voor deze ene reuzenband zouden 3.000 gewone banden gemaakt kunnen worden. Het enorme reclame-objekt kost een slordige halve ton. De Amerikaanse regering heeft vergunning verleend voor de op richting van een door negers ge leide bank in New York. De „nationale bank van de vrijheid", zoals zij heet, zal in de New Yorkse negerwijk Harlem ge vestigd zijn en een kapitaal van anderhalf miljoen dollar heb ben. In de raad van beheer zu- len enige blanken zitting heb ben. Een der directeuren zal zijn, Jackie Robinson, de eerste ne- gerbasseballspeler, die tot een blank team werd toegelaten. daling ondergaan van vier pun ten tot 495. Hoogovens min 4 punt op 610. Wall Street sloot woensdag voor de eigen waarden vast met grote omzetten, 't Dow Jones- gemiddelde voor de industrie aandelen kwam er op een nieuw hoogterecord aller tijden op 740,34. Van de Nederlandse hoofdfondsen daalde Philips op de Newyorkse beurs 3t dollar, daarentegen verbeterde Unilever dollar. Gedurende de verdere beurs- duur kwam er leven in de Kon. Oliehoek. Grote vraag van het publiek alsmede voor Zwitserse rekening deed de koers oplopen tot 170,Het aanbod van de voorgaande dagen, hoofdzakelijk voor buitenlandse rekening, bleek te zijn opgedroogd. Het olie-aandeel sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de overige hoofdfondsen kwamen geen veranderingen van enige betekenis meer voor. Scheepvaarten lusteloos, de leidende cultures licht verdeeld. Staatsfondsen rond het vorige slotniveau. In de lokale afdelingen werden aandelen „Van Wijk en Heringa" hoger geadviseerd. „Transatian- tica" kreeg een lagere advies- koers op het forse verlies m liet afgelopen boekjaar. De aandelen van de chemische waarden lagen beter in de markt op drs. J. V. de Pous, die van mening is dat de vooruitzichten voor de chemische industrie nog grote perspectieven inhouden. „Havenwerken" werd hoger geadviseerd. Dit concern heeft aan het rijk goedkeuring gevraagd voor de houw van een y-mast, waarmede een bedrag is gemoeid van 6 miljoen. De K. L. M. ga.at per één april de vlucht naar Djakarta per week verdubbelen en brengen op twee. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 10/9 548.6 355.9 149.4 249.8 158.2 395.8 11/9 548.7 355.8 148.3 249.9 158.6 395.8 12/9 548.5 355.4 147.6 250.2 158.5 395.5 Nabeurskoersen AKU: 495—496 Hoogovens Kon. Olie: 169.50—170.80 Philips: 154—154.50 Unilever- 186.30—187.70 (494) (610) (169.90) (154.40) (186.50) Stemming: vast. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden geldend, luiden: Engels pond Amerik. dollar Canadese dollar Franse fr. (100) Belg. fr. (100) Duitse M. (100) Zweedse kr. (100) Deense kr. (100) Noorse kr. (100) Zwits. fr. (100) Ital. lire (10.000) Oostr. Sch. (100) Port. escudo (100) Spaanse peseta (100) grote coup. 10,04—10,14 3,583,62 3,30—,, 3,35 73,40—,. 73,90 7,12%— 7,17% 90,2590,75 68,80—,, 69.80 51,75—,, 52,75 49,85—,, 50,85 83,3583,85 57,25—,, 59,25 13,95—,, 14,05 12,52%- 12,67% 5,95—„6,10 stak, door een vrachtauto over reden. Met onbekend letsel werd hij'naar het Wilhelminagasthuis overgebracht waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD In de nacht van woensdag op donderdag, even na middernacht, is de 17-jarige H. Koppers uit de Boschstraat op slag gedood door een voorbijrijdende personen auto, bestuurd door S. uit Schin- veld. De jongen keerde per auto bus van zijn werk in Duitsland terug. De bus stopte vlak voor zijn ouderlijke woning. Hij liep na uitgestapt te zijn ven achter de stilstaande bus de rijweg op, waar hij werd overreden door de passerende personenauto. MAN VERDRONKEN In de nacht van woensdag op donderdag is in het Eindhoven- se kanaal onder de gemeente Geldrop de 68-jarige heer Ph. P. uit Eindhoven verdronken. P. was gepensioneerd en verbleef in een gezellenhuis te Eindhoven. Hoe hij te water is geraakt, is nog niet duidelijk geworden. Zijn fiets werd langs het kanaal aangetroffen. OUDE HEER BIJ OOGSTWERKZAAMHEDEN VERONGELUKT De 76-jarige heer L. Hage uit Brouwershaven is donderdagmid dag verongelukt terwijl hij bij oogstwerkzaamheden hielp. Hij gleed plotseling van een met pak ken erwtenstroo geladen wagen en kwam zó ongelukkig te vallen, dat een in allerijl ontboden arts slechts de dood kon constateren. KLEUTER ONDER AUTO Donderdag omstreeks half 12 is de driejarige Lambert Oppers uit Oirschot dodelijk veronge lukt. Het kind speelde met een andere kleuter bij de ouderlijke woning in de berm van de weg en stak plotseling de weg over, vlak voor een naderende auto, bestuurd door de 37-jarige docen te van het Wit Gele Kruis, mej. M. S., ui'. Boxtel. Het jongetje werd door de auto geschept en op slag gedood. De vader werkte aan de andere kant van de ver harde landweg op het land. SCHIP NA AANVARING OP DE WAAL BIJ TIEL GEZONKEN Het 516 ton metende binnen vaartschip „Saint Antoine" uit Luik, België, is donderdagmiddag op de Waal vlak voor de mon ding van het AmsterdamRijn kanaal gezonken. De opvarenden, schipper De Meij en zijn echtge note, konden door een in de buurt zijnde sleepboot in veiligheid ge bracht worden. Het schip werd aangevaren door een duwconvooi. waarvan één van de bakken lek stootte. Dit vaartuig kon aan de zuidelij ke oever aan de grond worden gezet. De aanvaring geseheidde om on geveer éen uur. De duwboot „Ja cob van Heemskerck" van de Steenkolen Handelsvereniging N.V. uit Utrecht, kwam met vier bakken erts uit het kanaal en was op weg naar het Ruhrge- bied. De „Saint Antoine" voer in tegengestelde richting met een la- ding zand voor de Hoogovens in IJmuiden en wilde het kanaal op varen, zoals een meevarende boot reeds had gedaan. Het schip met zand werd door een van de voor ste bakken van het duwconvooi geraakt. Het schip brak doormid den en zonk onmiddellijk. De „Saint Antoine" ligt midden in de rivier. Dit maakte het nood zakelijk, dat de rijkspolitie te wa ter en de rijkswaterstaat het drukke scheepvaartverkeer ter plaatse geruime tijd moesten ré gelen. Intussen is de plaats, waar de „Saint Antoine", die gedeelte lijk nog boven het water uit steekt, ligt, door bakens gemar keerd. De redding' van schipper De Meij en zijn vrouw slaagde voor spoedig. De toestand was wel kri tiek, daar mevrouw De Meij de zwemkunst niet meester is. AUTOMOBIEL- TENTOONSTELLING IN FRANKFORT GEOPEND De eerste seriewagen in de wereld, die uitgerust is met de revolutionaire wankelmotor en de als „Duitse Rolls Royce" aan geprezen „Mercedes 600" zijn de attracties van de Westduitse auto-industrie op de grootste Europese automobiel-tentoonstel ling, die gisteren in Frankfort haar deuren opende. In de door Felix Wankel ont worpen, thans voor serie-uitvoe ring rijpe, motor draait een ro tor in de vorm van een gelijk zijdige driehoek excentrisch in een verbrandingskamer rond. Bij een inhoud van slechts 500 kub. cm ontwikkelt de motor bij 5500 omwentelingen per minuut 55 pk en geeft zij de „spider" sportwa gen van de NSU een snelheid van rond 145 km per uur, een vermogen dat normaal slechts bereikt wordt bij een zuigermo tor met een inhoud van 1,5 liter. Op de auto-tentoonstelling in Frankfort exposeren ruim 800 firma's uit 13 landen. De Westduitse auto-industrie is op deze tot 22 september du rende tentoonstelling met 23 nieuwe modellen personenauto's vertegenwoordigd. Ook de grotere ondernemingen in het buitenland, vooral die uit Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, pogen door een uitgebrei de expositie van hun produkten hun marktaandeel in de Duitse bondsrepubliek te vergroten. Zweden is met twee nieuwe mo dellen, Nederland met één nieuw inodel vertegenwoordigd. Staatstoezicht op de mijnen met grootscheeps onderzoek begonnen Op een afgelegen plaats in de ondergrondse werken van de dominiale mijn te Kerkrade is een mijnwerker betrapt op het roken van een sigaret. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat reeds geruime tijd op afge legen ondergrondse plaatsen, Aangenomen kan worden dat de V. N.-waarnemingsmissie in Noord-Borneo en Sewarak de meerderheid van de bevolking voor aansluiting bij de federatie Maleisië heeft bevonden. Dit heeft een woordvoeder van de Verenigde Staten woensdag ge zegd. Tijdens een ochtendwandeling heeft oud-president Harry Tru man, toen hij door journalisten hierover werd ondervraagd, zich uitgesproken tegen gemengde huwelijken tussen blanken en negers. Kruising van rassen is volgens Truman in strijd met de bijbel. Toen Truman op zijn beurt aan een der journalisten vroeg of hij zou willen dat zijn dochter met een neger trouwde, antwoordde deze te hopen, dat zijn dochter de man zou trouwen van wie zij hield. „Dat is geen antwoord op mijn vraag", antwoordde de vroegere Amerikaanse president. „Zij zal niet verliefd kunnen worden op niemand (wie dan ook), te laten want u behoort uw dochter met niemand wie dan ook, te laten uitgaan. Ik heb het de mijne ook niet toegestaan en zij heeft de man getrouwd, die bij haar hoort". Truman's dochter, Margaret, is getrouwd met Clifton Daniels, adj. hoofdredacteur van de „New York Times", 60. Nog terwijl Erwin zijn bange gedachten uitspreekt, ziet hij ze tot z'n grenzeloze wanhoop bewaarheid, want een aantal Pie ten treedt binnen de lichtkring en in hun midden bevindt zich Ingrid. Met moeite onderdrukt Erwin een schreeuw van woede en vertwijfe ling en hij moet zich bedwingen om niet te voorschijn te komen, maar hoe zinloos is dat. Hij is nauwelijks bij machte zich voon te bewegen en de Pieten zullen hem doden, zodra zij hem zien, want dat was toch de wens van CamlechDe Pieten praten zacht met elkaar en zich tot het uiterste inspannend, kan Erwin delen van hun gesprek verstaan. „Voor de Britten terugkeren met versterking, moeten wij hier weg ziin," zegt er een. „Het kamp is op enkele dagreizen van hier d; zullen we veilig rijn." „Maar als die Noren de vrouw ontdekken," werpt een ander tegen. „In ons kamp komen die Noren niet, dus kunnen ze niets ontdekken," gromt de eerste. De kerels trappen het vuur uit en begeven zich naar hun paarden en Erwin staart verbitterd voor rich. „Er is dus een kamp van Pieten en Noren, zijn eigen Noren, hier dicht bijde mannen moesten eens weten hoe de vork in de steel zit Verbeten kruipt hij naar buiten als hij de Pictentroep de vallei ziet verlaten en moeizaam werkt hij zich tegen het rotsige pad opmaar als hij de rand van de hoogvlakte bereikt heeft, zijn de mannen die zijn vrouw mee voeren nog slechts stippen aan de horizon waar bijna geen contröle plaat# vindt, door tientallen mijnwer kers werd gerookt. Het staats toezicht op de mijnen is begon nen met een grootscheeps onder zoek, dat nog voortduurt. Reeds zijn bijna 50 mijnwer kers aan een verhoor onderwor pen geweest. Onder hen zijn mijnwerkers, die tientallen jaren ondergrondse mijnarbeid hebben verricht en zeer goed op de hoogte zijn van de gevaren van het roken in mijngangen. Zodra het onderzoek voltooid is worden de resultaten in een rapport be kendgemaakt aan de justitie, die dan zal beslissen of al of niet tot vervolging zal worden over gegaan. Het onderzoek van staatstoezicht wordt extra be lemmerd doordat in de dominiale mijn de familiebanden zeer sterk gelden. Het staatstoezicht op de mijnen deelde mee, dat een der gelijke massale overtreding van het mijnreglement nog nooit was voorgekomen. Het laatste geval dateert van vijf jaar gele den. Toen werd de overtreder op staande voet ontslagen en door de kantonrechter zwaar gestraft. Het mijnreglement verbiedt het bij zich hebben van rookartike len. Dat de overtreders deson danks toch in het bezit waren van lucifers en tabak was moge lijk omdat zij zich bij de aanvang van de dienst slechts bij de hoofdingang behoeven te melden en vandaar per auto naar een verder gelegen noodschacht werden vervoerd. Eerst hier maakten zij zich gereed voor het werk. De mijnwerkers zijn nog niet door de mijnd.reetie ontsla gen of geschorst. De voorzitter van de zaterdag jubilerende Ne derlandse Katholieke Mjjnwer- kersbond, de heer Frans Dol men, noemde het gedrag van mijnwerkers zeer onsolidair.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3