PROVINCIAAL NIEUWS Verf met w'doening De positie van Ngo Dinh Nhoe DE VERMETELE DOKTER Boterprijs weer omhoog met 5 cent Amerikaanse pers over Zuid-Vietnam Kennedy stelt Senaat gerust AGENDA Pagina 2 Vrijdag 13 september 1963 TERNEUZEN AXEL ZAAMSLAG SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE GESLOTEN De betrekkingen tussen de V.S. en Cuba NEDERLAND VESTIGT AANDACHT OP HAAR FOKVEE IN CPIILI OVERLEG OVER HET MELKPRIJSBELEID VOOR KOMENDE JAAR MEVROUW NGO DINH NHOE SPREEKT TOT PARLEMENTSLEDEN aoor TOENEMENDE ACTIVITEIT VAN REBELLEN IN ZUID-VIETNAM DE VRIJE ZEEUW Verkeersongeval Gisterochtend om 5 uur reed de heer L. B., varende op het bin nenschip „Louise Marie" met een door hem gehuurde auto op de Scheldekade in de richting van de vissershaven. Nabij de hoek van de oostelijke buitenhaven gekomen, kwam uit tegengestelde richting een auto gereden, waarvan de hem onbe kende bestuurder, bij het zien van de door B. bestuurde auto, naar lihks uitweek. Om een aanrijding te voorko men week ook B. naar links, doch kwam hierbij, ter hoogte van de woning van de heer De Klerk, tegen de heining van de Schelde kade terecht, waardoor de autp aan de linker-voorzijde zwaar be schadigd werd en de heining ter plaatse ontzet. Jaarvergadering Schaakclub. De deze week in het clublokaal „De Vriendschap" gehouden jaar vergadering van de Terneuzense schakers was goed bezocht. De heer H. Barentsen. de pe riodiek aftredende penningmees ter, werd bij acclamatie herkozen. In de bestuursvacature. ont staan door het bedanken Van de heer J. J. Kaan, werd voorzien door de benoeming van de heer A. Beishuizen, die tevens als wedstrijdleider zal optreden. Aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond zal worden deelgenomen met één tiental in de le klasse. De onderlinge clubcompetitie neemt een aanvang op dinsdag 3-4 september a.s. Nieuwe leden Zijn die avond van harte wel kom. Kermis. Aan de navolgende inschrijvers is een plaats gegund op de Markt 'gedurende de kermis van 16 tot en met 21 september. J. W. Janvier N.V., Bergen op Zoom, auto-scooter; P. Witte, Bergen op Zoom, open golfbaan; H. J. van de Zande, Dinteloord, luchtschommel; J. Cameron, Zundert, rupsbaan; G. A. du Pont, Bergen op Zoom, draai molen; Fa. Keijzer, Bergen op Zoom, 'babymolen; G. Kooistra, Rotterdam, balco roterspel; A. Brantenaar Jr., Apeldoorn, hol- lycranes; Jac. Janvier, Breda, bumperspel; F. H. Dauphin, Pur- merend, volleyball; A. M. Kleyn, Bergen op Zoom, piramidesport; J. H. DauphinDörenberg, foto- schietsalon; G. J. Vermeulen Jr., Amsterdam, kijktent; H. de Man, Scheveningen, de Man's muizen- stad; H. T. de Weijer, Tiel, Hol lands gebakkraam; R. Rijnsbër- gen, Winschoten, nougat-suiker- kraam; A. J. M. Goossens, Eind hoven, palingkraam; H. C. Geeris, Amsterdam, suikerspin en A. A. Krijger, Terneuzen, fri teskraam. Aanrijding. Donderdagmorgen om 7 uur reden twee personenauto's die uit de richting Zaamslag kwa men, achter elkaar over de Nieu we Zaamslagseweg. De voorste auto, bestuurd door de heer K. T. de O. uit Biervliet, stopte bij de aansluiting met de provin- cialeweg TerneuzenAxel om voorrang te verlenen aan een auto, die in de richting Terneu zen reed. De heer P. P. B. uit Ellewouts- dijk, die de achterste wagen be stuurde, keek naar rechts of er van deze zijde verkeer kwam en bemerkte te laat dat de heer De stopte en reed op de achter zijde van diens auto. Beide auto's liepen vrij ernsti ge schade op. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Bijeenkomst plattelands, vrouwen. Gistermiddag kwamen in de Stadsherberg de plattelandsvrou wen bijeen onder leiding van de presidente mevr. C. Dekker Becu. Het programma werd verzorgd door Thomassen en Drijver, Blik- emballagefabrieken N.V. te De venter, terwijl het werd gebracht door mevr. W. M. Geurts— Boogaars. Met haar praatje over blikcon- serven, de vertoning van de film „Leven in overvloed" en heel mooie dia's van opgemaakte schotels, wist zij de aanwezige dames zeker te boeien. Vanzelfsprekend viel ook de tractatie in de vorm van fruit in plastic cups bijzonder in de smaak. De belangstelling voor deze middag was zeer goed. WALSOORDEN. Schippersdochter over boord geslagen en verdronken. Gistermiddag is de 17-jarige Janine M. H. A. Bossemiers uit België, dochter van de schipper van het Nederlandse motorschip „St. Rita" op de Westerschelde bij Walsoorden over boord ge slagen en verdronken. De Rijkspolitie te water heelt het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Het schip was onderweg van Antwerpen naar Vlaardingen met ijzer. Concert „De Volharding" Bij gunstig weer zal de harmo- vereniging „De Volharding" al hier zaterdag haar laatste plaat selijk concert van dit seizoen geven. Zoals uit het onderstaand programma blijkt zal het eerste deel van dit concert bestaan uit moderne muziekstukjes, welke zeker door de teenagers op prijs zullen worden gesteld. Het laat ste deel wordt gevormd door en kele van de mooiste concertnum- mers, welke in de loop van dit jaar bijzonder succesvol zijn uit gevoerd. Er wordt niet aan ge twijfeld dat voor dit concert, dat om 7.30 uur aanvangt, grote be langstelling zal bestaan. 1. 10. 14. Wien Bliebt Wien, mars Schramme2Mol. In the Mood, Glen Miller. Happy day's are here again, M. AgerM. Everaarts. Tyroler Landler, wals Gos lingMol. Kabouter Dans, reinlandler P. B. Bisselink. Bras band Bogey, Siebert Molenaar. Paradiso, W. ZellJ. van de Veken. Einmal am Rhein, W. Ooster manJ. v. d. Veken. The Dambusters. mars, E. Coates. Leichte Cavalerie, ouverture, F. v. Suppé. Rhapsody Norvegiene, J. SvendsenJ. Pola. Het land v. d. Glimlach, fan tasie, F. LeharAndrieu. Mars der.Medicie, mars, Joh. Wiehers. die nu pei Met een aantal debatten over de taken van het socialisme in Afrika, Latijns Amerika en Azië, is de achtste socialistische inter nationale besloten. Een van de laatste sprekers was de Japanse afgevaardigde Eki Sone, die be toogde dat de ongewisse poli tieke situatie in Azië een grote groei van het socialisme in dit werelddeel heeft belemmerd. Sone deed een aanval op ver schillende Aziatische regeringen, waaronder die van Birma, Zuid- Vietnam en Indonesië. In deze landen worden de socialisten vol gens Sone onderdrukt en krijgen zij geen kans hun activiteiten te ■ontplooien. Sone veroordeelde met name de „geleide democra tie" in Indonesië. De debatten over het socialis me in Afrika en Latijns Ameri ka waren besloten. Nadat nog een aantal afgeV vaardigden van verschillende an dere internationale socialistische organisaties aan het woord was geweest, besloot de voorzitter Erich Ollenhauer het congres, dat naar zijn mening succesvol was verlopen. In verband met het 100-jarig bestaan van de SO' cialistische internationale zal het volgend jaar in Brussel een cere moniële bijéénkomst worden ge houden. Het eerstvolgende werk congres van de internationale zal in 1966 in een nog nader te bepalen plaats worden gehou den. De „Prawda", het blad van de Russische communistische partij, heeft gisteren gepleit voor her- Stel van normale betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba, zulks in het belang van beide volkeren en mede ter be vordering van de vrede en inter nationale veiligheid. De winkelprijs van boter, tussen 1,05 en 1,10 pakje ligt, zal in de komende da gen omhoog kunnen gaan tot 1,10 a 1,15. Zowel de coöperatieve zuivel- verkoopverenigingen als de par ticuliere handel hebben besloten, voortaan aan de fabrieken een prijs van 3,80 per kg uit te be talen. Voor de coöperatieve zui- velverkoopverenigingen, die zes tig procent van de Nederlandse boterproduktie in de handel bren gen, betekent dit een prijsverho ging met ongeveer twintig cent, voor de particuliere handel een prijsverlaging met hetzelfde be drag. De prijs van ƒ3,80 geldt voor onverpakte boter af fabriek. Verpakking e.d. meegerekend gaat deze boter de groothandel 3,90 per kg kosten. De daarmee vergelijkbare prijs, die de groot handel zal moeten betalen voor de Amerikaanse boter die begin oktober in ons land verwacht wordt en die hier door het V. I. B. aan de groothandel zal worden verkocht, bedraagt ƒ3,60, dertig cent per kilo minder dus. In de koelhuizen van de han del bevindt zich op het ogenblik ongeveer 8500 ton Nederlandse boter. Wekelijks blijft nog onge veer 600 ton over, maar de pro- duktie vermindert nu steeds sneller. Het V. I. B. had op 6 sep tember slechts een voorraad van 43 ton boter. Zoals bekend heeft de firma Buisman in Leeuwarden, een der grootste particuliere boterhande- laren in den lande, in augustus besloten de uitbetalingsprijs af fabriek van ƒ3,60 op ƒ4,— per kg te brengen. De andere parti culiere boterhandelaren volgden deze prijsverhoging. De Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopver. enigingen daarentegen besloot, voorlopig de prijs op 3,60 te laten. Er waren dus twee ver schillende af fabriekprijzen. Vol gens de Vereniging van Groot handelaren in Boter, de organi satie van de particuliere handel, is de hogere „particuliere" prijs echter in 't algemeen niet aan de consument doorgegeven. De Fa. Buisman heeft nu be sloten, zijn prijs van 4,tot 3,80 te verlagen en wederom zijn de andere particuliere han delaren gevolgd. Twee Nederlandse vee-inzendingen naar Zuid-Amerika Op de jaarlijkse Chileense landbouwtentoonstelling, die van 17 tot 29 oktober in Santiago de Chili wordt gehouden, zal van twee verschillende zijden de aan dacht worden gevestigd op het Nederlandse fokvee. In de eerste plaats komt er een zending van tussen de twintig en dertig stuks rundvee: koeien, stieren, vaar zen en kalveren, welke laatste op zee geboren zijn. Deze zen ding, die op 31 augustus is ver scheept, wordt verzorgd door een combinatie van vee-exporteurs, gevormd door de firma Schaap te Leeuwarden, de F. C. E. te Ak_ kru-m, de firma Dekker te Axel en de N. V. Internationale Vee export te Alkmaar. Een ander bedrijf, de G. O. S., Gelders-Overijsselse Coöperatie voor Slachtvee, Fokvee en Ge- bruiksvee te Zutphen, heeft ver geefs getracht, zich bij deze combinatie aan te sluiten. Bij de G. O. S. meent men dat de weige ring op concurrentie-overwegin- gen berust. Bestuur en directie van de G. O. S. een bedrijf met een jaaromzet van ƒ96 miljoen hebben nu besloten tot zelf standige deelneming aan de Chi leense tentoonstelling. Vier stam- boeksticren, tien stamboekvar kens, een schaap, drie ooilamme ren en een ramlam, drie melkgei- ten-en een bok zijn gistermiddag verscheept met het m.s. „Mont- ferland" van de Kon. Hollandsche Lloyd. Met dit schip reizen de dieren naar Buenos Aires en vandaar worden ze per vliegtuig naar Chili vervoerd. De Minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteren met vertegenwoor digers van het Landbouwschap overleg gepleegd over het melk- prijsbeleid voor het komende jaar. Besproken werd o.m. een door de minister gedane suggestie, het melkprijsjaar voortaan niet meer van november tot novem ber, maar van april tot april te laten lopen. Besluiten werden niet genomen. Van beide kanten wil men de aan uitvoering van deze suggestie verbonden pro blemen nog eens bestuderen, en ook willen beide partijen Minis ter en Landbouwschap, ieder voor zich eerst overleg plegen met het Produktschap voor Zui vel. het orgaan dat de melk prijsregelingen uitvoert. Een produkt van de Sikkens Groep NEDERLANDSE EENDAGS KUIKENS IN MANCHESTER In de stadshal van Manchester wordt op het ogenblik een ten toonstelling gehouden van voe dingswaren en alles wat daar mee direct of indirect ie maken heeft. Foto De 21-jarige Yvonne Ma- ris uit Den Haag zorgde in de stand met Nederlandse ééndags- kuikens door het „nationale kos tuum" voor een lief plaatje. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben woens dagavond gezegd dat de Ver enigde Staten bij monde van ambassadeur Cabot Lodge bij president Ngo Dinh Diem erop hebben aangedrongen zijn broer Ngo Dinh Nhoe uit diens gezag hebbende positie in de Zuidviet- namese regering te verwilderen. Zij lieten doorschemeren dat de Amerikaanse regering niet het ontslag van Nhoe wenst, maar al tevreden zou zijn wanneer diens gezag aanzienlijk zou worden beperkt. De Amerikaanse onderminis ter van Voorlichting. Robert Manning, zei woensdag in ant woord op vragen van verslag gevers: „Het is niet waar dat Lodge aan Diem gevraagd heeft Nhoe uit de regering te verwij deren". Volgens welingelichte kringen in Saigon heeft ambassadeur Lodge niet met zoveel woorden gevraagd Ngo Dinh Nhoe te ver wijderen, maar heeft hij de Zuid- viëtnamese president „het sterkst mogelijke advies" in die rich ting gegeven. Diem zou zich hierover boos gemaakt hebben. Lodge heeft maandag ongeveer anderhalf uur met Ngo Dinh Diem gesproken. Het wordt in Saigon zeer on waarschijnlijk geacht dat Diem de macht van zijn broer zal be knotten of dat Nhoe er zelf af stand van zal doen. Waarnemers menen dat door het optreden van Cabot Lodge en de reactie van president Diem de tot nu toe ernstigste crisis in de Ameri- kaans-Zuidvietnamese betrek kingen is ontstaan. De president en zijn broer zouden bevolen hebben alle Vietnamezen te scha duwen die in nauw contact staan met Amerikanen. De 63-jarige president steunt in grote mate op zijn jongere broer die zijn voornaamste in lichtingenbron en raadsman is. Beiden hebben nog onlangs gezegd dat de president nog steeds het land regeert, maar diplomatieke waarnemers zijn unaniem van mening dat Nhoe alle besluiten neemt en laat uit voeren. Hij zou tezamen met zijn vrouw verantwoordelijk zijn voor de maatregelen tegen de Boeddhisten. In een persconferentie voor de Zuidvietnamese pers heeft Nhoe de politiek van strategische dor pen de beste oplossing voor her eniging van het land genoemd. Hij zei dat de Vietcong-rebellen militair verslagen zijn en daar na een tegen de regering gerich te propagandacampagne begon nen zijn onder de militairen, in tellectuelen en studenten. „De regering heeft aan deze toestand het hoofd moeten bieden met het uitschakelen van een zeker aan tal communistische leiders", al dus Nhoe, volgens het Dagblad voor het Verre Oosten. Aan de universiteit van Sai gon zijn donderdag drie facili teiten opengesteld voor het af nemen van examens. Bij de ge bouwen was een sterke politie macht op de been, maar deze behoefde niet in te grijpen. In cidenten deden zich niet voor. De universiteit is enige weken gesloten geweest na de demon straties van studenten naar aan leiding van de bezetting van de pagodes. De zogenaamde Boeddhistem kwestie in Zuid-Vietnam wordt door de contra-revólutionaire re actie uitgebuit. Dit zei mevrouw Ngo Nhoe donderdag in een toe spraak tot parlementaire afge vaardigden uit een zestigtal lan den, die naar Belgrado zijn geko men voor een conferentie van de interparlementaire unie. De Boeddhisten zijn geen slachtoffer van welke onderdrukking ook, al dus de schoonzuster van de Zuid- Vietnamese president. Volgens haar trokken leiders uit Oost en West voordeel uit de situatie. Zij zijn in de Boeddhistische bewe ging gedrongen en leiden haar naar ideologieën die in strijd zijn met het Boeddhisme, zo riep zij uit. Haar toespraak ontlokte de aanwezigen meer applaus dan die van vorige sprekers. Er waren echter ook afgevaardigden die geen blijken van instemming ga ven. Mevrouw Nhoe, die aan,het hoofd staat van een zes leden tel lende delegatie, zei dat haar land evenals Zuid-Slavië geweigerd had voor buitenlandse dwang, hoe sterk ook, te buigen. De New York Times van don derdag schrijft dat de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, woensdag opnieuw bij president Diem van Zuid- Vietnam zou hebben aangedron gen op verwijdering van zijn broer uit de regering en ge vraagd zou hebben hem het land uit te zenden. „De voornaamste hoop schijnt nu te zijn dat president Diem zal inzien dat zijn broer en de helleveeg mevrouw Nhoe een blok aan het been zijn, in plaats van groot nut te hebben. En dat hij dan minstens een deel van hun macht uit handen zal nemen De Zwitserse lucht-reddings- brigade heeft in de afgelopen maand augustus dertig maal in actie gekomen, heeft aan 32 per sonen hulp verleend en zeven doden geborgen. Er zijn 124 vluchten gemaakt waarvan 19 in verzoek, verband met bergongelukken. 1. De ondergrondse proeven, die President Kennedy heeft woensdag in een brief aan de partijleiders Mike Manshield, democraat, en Everett Dirksen republikein, de Senaat verzekerd dat het Moskouse akkoord over een gedeeltelijke kernstop in geen enkel opzicht het eventuele gebruik van kernwapens voor de verdediging van de Ver. Staten en hun bondgenoten verhindert. 'Hij deed een beroep op de Se naat, die het akkoord thans in behandeling heeft, zijn goedkeu ring uit te spreken „in het be lang van de Ver. Staten en de mensheid". De president noemde vier pun ten ter ondersteuning van zijn door iiet verdrag worden toe gestaan, zullen met kracht worden voortgezet. De Ver. Staten zullen paraat blijven voor het geval het akkoord wordt geschonden en onder meer gereed zijn de proeven in de atmosfeer ie hervatten. De middelen om eventuele schendingen te ontdekken zullen worden verbeterd en uitgebreid. De Ver. Staten zullen actief blijven werkeft aan de ont wikkeling van wapens om een afdoende nationale ver dedigingskracht te handha ven. In het bijzonder zal een strategische strijdmacht wor den gehandhaafd waardoor iedere mogelijke aanvaller zou worden vernietigd, zelfs na een verrassingsaanval. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het meisje Tamiko". ZATERDAG 14 SEPTEMBER TERNEUZEN: Zuidersport- park, 4.15 uur: Tern. Boys I Chrislandia I. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Summer Holiday". MILL Y GANZ 74) De vreugde was echter niet v^n lange duur een werpspies raakte het linkeroog van Katha- rina, dat erg bezeerd werd. Dit was voor de dokter gerecje aan leiding" om dergelijke spelletjes voorgoed te verbieden. Soms probeerden de rakkers zich zelf te helpen, als zij weer een gat in hun hoofd of iets der gelijks voor hun vader wilden verbergen. Zo had Susi eens een snee in Peter's rechterhand met naald en garen uit het naaikistje van Mila onberispelijk dichtge naaid. Zij had daarbij, precies, zoals zij dat haar vader had zien doen, cie naald met een tang vast gehouden, het was wél niet de mooie nikkelen tang uit de spreekkamer geweest, maar de grove, ijzeren tang uit de gereed- schapkist. De gewonde trappelde heftig met- zijn voeten, maar hij trok zijn hand niet terug en wachtte totdat de laatste steek gedaan was. Het scherpe oog van de dok ter ontging de wond échter niét. Hij verwijderde de steken weer en desinfecteerde de wonde dege lijk maar terwijl hij stond te foeteren en alle mogelijke straf fen over de hoofden van Peter en Susi afriep, had hij alle moeite om zijn gezicht in een ernstige plooi te houden, daar hij er in wendig veel plezier over had. dat Susie de steken zo voortreffelijk gemaakt had en dat Peter zo goed had laten zien, hoe dapper hij pijn kon verdragen. Tussen al de drukke broertjes en zusjes en de rusteloze twee lingen viel de kleine Fee op als een vreemde, merkwaardige bloem. Zelfs haar mooie rokjes en fel gekleurde schortjes pasten niet erg bij de vaak gehavende kledingstukken van Katharina en Siisi. Het tere kind hield zich al-! tijd in de buurt van vader en moeder of van Ursula, waar haar iiiets kon gebeuren tenminste, dat dacht iedereen. Totdat op een heerlijke voor jaarsdag het noodlot zijn harde hand juist naar dit tere, zo om zichtig beschermd wezentje uit stak. Op die dag moest Christen 's morgéns vroeg voor herha lingsoefeningen in militaire dienst. In zijn mooie uniform! kwam hij de huiskamer binnen, om afscheid te nemen. Fee, die de dag ervoor vier jaar gewor den was, legde het poppetje, waar zij juist mee aan 't spelen was, weer in zijn bedje terug, en kwam met. stralende ogen voor haar vader staan. Voorzichtig streek zij met haar dunne hand jes over de stof van zijn mili taire pak en over de zilveren koorden van de sabel. Ook Hilda keek met bewondering naar de helderblauwe kapiteinsuniform. „Wat zie je daar knap in uit, liefste!" zei ze met al de kinder lijke opgewektheid, die haar trots een vijfvoudige moeder schap eigen was gebleven. „En vind je niet, dat die jas nog keurig zit nergens ook maar even te eng!" merkte hij overmoedig op en draaide zich voor zijn vrouw op de tenen rond als een ijdel jongmens. „Zie je schat, dat kan natuur lijk alleen maar, als men niet in een rijtuigje rondrijdt!" Ineens echter werd hij ernstig en zei peinzend: „Die dienst voor het vader land is natuurlijk iets moois, maar ditmaal komt hij me toch wel verdraaid ongelegen. Er zijn zoveel voorjaarszieken, en dan heb je nog de mazelenepidemie in het weeshuis en de ambtelijke werkzaamheden, die hoe langer hoe meer tijd vragen. Dat blijft nu allemaal liggen! Daar maak ik me wel een beetje bezorgd over". „Had je toch niet beter een plaatsvervanger kunnen nemen, lieverd?" „Een plaatsvervanger? Ja, dat kan natuurlijk altijd maar zeg nu zelf, schat, waar vind ik een plaatsvervanger naar mijn hart naar het hart van een dauwtrapper en zonaanbidder? Voorlopig vind je die alleen nog maar buiten Zwitserland. Met heel veel moeite heb ik mijn kliënten nu „gifvrij" gemaakt. En nu zou een pas van de uni versiteit gekomen jongeman de verstandig geworden mensen weer de smaak bijbrengen voor al die rommel? Nee dank je wel! Dat ze dan maar liever op hun eentje gezond proberen te worden ik heb hun genoeg aan het verstand gebracht, hoe ze dat moeten doen. En vooral Holl- mann is een zeer dankbaar leer ling gweest. Maar nu ga ik, want het is de hoogste tijd!" Toen de huisdeur zich achter hem gesloten had, kwam Ursula met natte handen uit de keuken en keek over de schouders van Mila haar meester na, hoe hij daar met snelle pas, terwijl de zon in zijn blinkende sabel speelde, over de weg liep. Beide vrouwen zagen niet het kleine wolkje, dat al zo dicht bij de zon stond en haar al spoedig dreigde te verduisteren. Christen had nauwelijks zijn intrek genomen in de kazerne van de kantonnale hoofdstad en nog niet eens tijd gehad, om de zorgen om zijn achtergelaten praktijk van zich af te zetten, of een dringend telegram riep hem naar huis terug. (Wordt vervolgd.) en hen het zwijgen zal opleggen, zoals het Vaticaan een derde broer, aartsbisschop Ngo Dinh Theoec, snel de mond snoerde toen deze in Rome scherpe din gen tegen de Verenigde Staten kwam zeggen. President Diem heeft in het verleden getoond in telligent en doortastend te zijn. Wanneer zelfs de kipderen van Saigon tegen zijn Vegering in opstand komen, zal het misschien tot het afgezonderde presiden tiële paleis doordringen dat er iets mis is. Hij moet weten dat zijn regering zonder steun van zijn volk niet voor onbeperkte tijd kan aanblijven, hoe meedo genloos en waakzaam de specia le troepen die onder bevel van zijn broer staan, ook optreden". De Herald Tribune schrijft in een hoofdartikel; „De rook en de vlammen die uit de pagodes in Zuid-Vietnam opstijgen hebben over de gehele wereld de indruk gewekt dat de toestand in Viet nam hopeloos is. En van hope loosheid is het maar een kleine stap naar hulpeloosheid en over gave." Het blad keert zich tegen de mening van sommigen in de Verenigde Staten, dat de hulp aan Zuid-Vietnam moet worden stopgezet. „Wij zouden Peking geen grotere dienst kunnen be- wijzen dan Saigon te verlaten en daarmee de rode vloedgolf langs de Indische Oceaan te ont ketenen. „Onze man in Saigon, ambas sadeur Lodge, zou president Diem verzocht hebben zijn broer, Ngo Dinh Nhoe, te verwijderen om de toestand te verbeteren. Of dat zal gebeuren is een open vraag. Wat wel duidelijk blijkt is dat onze openlijke interventie, het beledigen van een staats hoofd, het hem moeilijk, zo niet onmogelijk maakt, te doen wat wij hem graag zouden zien doen, zeifs als hij dat zou willen. Gé- duld, rustige diplomatie en vol ledige militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam zijn de essentiële middelen voor een op lossing. Voortgezette Ameri kaanse hulp zal onmiskenbaar de communisten en de anderen die Zuid-Vietnam van binnenuit willen veroveren, ontmoedigen". Communistische rebellen heb ben dinsdag een grote Ameri kaanse wentelwiekenbasis in het zuiden van Zuid-Vietnam met mortieren beschoten. Van deze basis uit bevoorraden de Ameri kanen belegerde buitenposten van het Zuidvietnamese leger. Vol gens een militaire woordvoerder waren de rebellen er niet in ge slaagd de landingsbanen te be schadigen. Het valt op dat de Vietcongre- bellen hun aanvallen verveelvou digd hebben na de religieuse en politieke crisis in de Zuidvietna mese hoofdstad. 9 In september vorig jaar be droeg het aantal motorvoertuigen in Zwitserland per duizend in woners 175 waarvan 118 perso nenauto's. In het kanton Génève was het 293 motorvoertuigen per duizend inwoners. In de gelijk namige stad zelfs 315 per dui zend.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2