Cl Minister geeft toestemming voor goedkope woningbouw voor eigen bewoning De arbeidsvoorwaarden bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij De kwestie Zuid-Tïrol Bosbranden in Parana bedwongen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6022 Aannemingssom mag de f 14.000,- niet overschrijden VOOR GROTERE GEZINNEN KUNNEN HOGERE KOSTEN WORDEN AANVAARD Niet in mindering op aan gemeenten toegewezen woningcontingenten Initiatief van Brabantse aannemers Vier mijnwerkers onder 500 kiepwagens met kolen bedolven in Hongarije In een mijn te Pecsbanyatelep, in Transdanubie, zijn door een gasontploffing 500 kiepwagens met kolen en stenen in een gang van de mijn gestort waardoor vier mijnwerkers bedolven wer den en naar later bleek, zijn om gekomen. INDISCHE VLIEGTUIG MET ACHTTIEN INZITTENDEN VERONGELUKT OVERSTROMINGEN IN GHANA BREIDEN ZICH UIT Chroesjtsjof: Siberië nu veel aangenamer Inenting van honden tegen hondsdolheid in Rome LOONMAATREGELEN VAN DE A. D. M. INBREUK OP HET GELDENDE LOONRECHT DE HONDERDDUIZEND ER UIT 176 doden; 352 gewonden; 5000 daklozen; voor miljarden guldens schade Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid drs. P. C. W. M. Bogaerts heeft woensdag middag bekend gemaakt dat hij deze week de hoofdingenieurs directeuren in de provincies mach tiging zal verlenen onmiddellijk na aanvraag rijksgoedkeuring te geven voor de bouw van wonin gen voor eigen bewoning in ge meenten waar onbenutte bouw capaciteit aanwezig is. Dan moet echter worden voldaan aan enige voorwaarden. De aannemingssom voor normale woningen mag een bedrag van 14.000,niet over schrijden. Voor woningen voor grote gezinnen en bij een even tuele zware fundering kunnen hogere kosten worden aanvaard. BOEDDHISTISCHE DEMONSTRATIE IN RANGOON In Rangoon, Birma, waar een wereldcongres van Boeddhisten werd gehouden, hebben Boed dhistische monniken een vreed zame demonstratie gehouden voor het- consulaat-generaal, ivaar zij 24 uur in honger staking gingen. De monniken hebben ge zworen hun acties te zullen voortzetten totdat de Zuidviët- namese regering zal hebben op gehouden de Boeddhisten in dat land te vervolgen. De foto toont de demonstrerende monniken voor het consulaat- generaal. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zelfde temperaturen Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Verander lijke bewolking maar slechts op enkele plaatsen een bui. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.32 9.17 Terneuzen 9.07 9.52 Hansweert 9.47 10.32 Walsoorden 9.57 10.42 De minister deelde woensdag middag in een persconferentie mede dat hierin soepelheid be tracht zal worden. De bouwkos ten mogen niet ten dele in de grondoverdracht worden ver werkt. De kwaliteit van de wo ningen mag niet liggen beneden de eisen, die voor woningwetwo ningen worden gesteld. De grond moet in eigendom van de aanvra- ger die de woning zelf gaat be wonen of de grondoverdracht moet zodanig verzekerd zijn dat de woning in opdracht van de toekomstige eigenaar-bewoner wordt gebouwd. Deze woningen zullen niet in mindering worden gebracht van de aan de gemeen ten toegewezen woningcontingen. ten. Het is wel de uitdrukkelijke bedoeling dat de hoofdingenieurs directeuren hun bevoegdheid al leen toepassen voor die gemeen ten, waar bouwcapaciteiten van kleine aannemers onbenut is of dreigt te raken. Daarom gelden nog enkele voorwaarden. Deze zijn: De rijksgoedkeuring kan slechts voor één of enkele woningen te gelijk worden afgegeven; De aannemer moet ter plaatse gevestigd zijn of tot de normali ter ter plaatse optredende bouw ondernemers behoren; voorts mag in het algemeen de plaatselijke bouwmarkt niet wor den verstoord; De aannemer moet aantonen, dat hij voor de uitvoering van het plan over de nodige arbeids krachten beschikt. De uitbreiding van de moge lijkheid tot verlening van rijks goedkeuringen is uitsluitend ge richt op bevordering van de op heffing van de woningnood. Zo zal bijvoorbeeld geen medewer king worden verleend aan de bouw van week7end-huisjes, de bouw „van de zgn. tweede woning en aan andere projecten, die de opheffing van de woningnood in Nederland niet zouden bevoor delen. Minister Bogaerts zeide woens dagmiddag voorts dat hij positie ve waardering voor de in de pro vincie Noord-Brabant genomen initiatieven tot het bouwen van goedkope woningen heeft. Vastgesteld dient evenwel te v/orden, dat voor complexen van woningen, al blijven de kosten van elke afzonderlijke woning bene den de 10.000,op grond van de circulaire van 23 februari 1962 een centraal verleende rijksgoed keuring vereist is. Alle pogingen om te komen tot goedkope wo ningbouw verdienen warme be langstelling en medewerking. Hierbij mag evenwel het alge meen belang van een verant woorde woningkwaliteit niet uit het oog worden verloren. Ook de goedkope woningen zul len daarom tenminste moeten voldoen aan de eisen, die voor woningwetwoningen zijn gesteld. Bij het huidige bouwkostenpeil moet het in het algemeen uitge sloten worden geacht, dat wonin gen, die aan deze eisen voldoen, voor een bedrag beneden 10.000 kunnen worden gebouwd, zo meent de minister. Heden zal een bespreking wor den gevoerd met de drie Bra bantse aannemers die de goed kope woningen voor tienduizend gulden willen bouwen. VRIJDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. BreskenX 9.58 10.49 Terneuzen 10.33 11.24 Hansweert 11.13 12.04 Walsoorden 11.23 12.14 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.08 19.04 16.34 13 6.09 19.02 0.44 17.22 14 6.11 19.00 1.51 17.59 Een vliegtuig van Indian Air lines is woensdag bij Lalitpoer in India neergestort. Het toestel, dat op weg was van Nagpoer, in Mid- den-India, naar Nieuw Delhi, had dertien passagiers en vijf beman- NOORDELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de druk boven het Noordzeegebied geleidelijk gestegen. Er ontwik kelde zich daar een flinke rug van hogedruk, welke van Ierland naar Zuid-Zweden wijst. Boven ZuidlFrankrijk en het Alpenge bied bleef de druk betrekkelijk laag. In ons land draaide de wind naar noordelijke richtingen. Deze zal heden lucht aanvoeren, waar in op de meeste plaatsen opkla ringen zullen voorkomen naast wolkenvelden, terwijl de kans op een bui klein is. De windkracht wordt zwak tot matig. De tempe raturen blijven op hetzelfde ni veau. OVERSTROMINGEN IN ARGENTINIË Doordat het water van de Rio de la Plata, opgejaagd door een wind met snelheid van zeventig kilometer per uur bijzonder hoog is gestegen, zijn sommige voor steden aan de noordzijde van Buenos Aires door overstromin gen getroffen. Foto Een familie, die een huis op palen bewoont wordt door reeders in een bootje uit haar netelige positie bevrijd. ningsleden aan boord. De passa giers waren Indiërs en Japan ners. Over het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Een woordvoerder van Indian Airlines zei later dat men het uitgebrande wrak van het toestel ten zuiden van Agra heeft waar genomen en dat de mogelijkheid op overlevenden uitgesloten moet worden geacht. De overstromingen die sinds een week grote delen van Noord- Ghana isoleren, hebben zich thans uitgebreid tot het oosten van het land. Volgens de politie is de sterk gezwollen rivier de Volta op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden, dor pen onder water zettend. Onge veer vierduizend mensen verlo ren daardoor hun behuizing. Vliegtuigen voorzien de ge- isoleerde bewoners in het noor den van het land van voedsel. Voor zover bekend is zijn hier vier mensen verdronken en vele dorpen in het water verdwenen. De Britse minister van Handel, F. Erroll, is woensdag in het Kremlin door premier Croesjts- jov van de Sowjet-Unie ontvan gen. Zinspelend op het bezoek, dat Erroll aan industrieën in Siberië zal brengen, zei Chroesjtsjov schertsend: „U bent nu niet bang meer om naar Siberië te gaan?" Erroll antwoordde: „Dat ben ik nooit geweest." De Russische lei der zei daarop in een ersntiger toon: „Siberië was in de ogen van de Westelijke landen mon sterlijk. Maar ook vöor de Rus sen. Het was een verbannings oord. Maar als u nu Siberië ziet, zult u iets geheel anders zien." De overheid van Rome zal de inenting gelasten van alle honden in de stad, waar deze maand twee mensen aan hondsdolheid zijn overleden. Een woordvoerder van het stadsbestuur heeft meege deeld, dat de eigenaars van niet- ingeënte honden geldboeten zul len krijgen. Volgens het blad „II Tempo" zijn in de eerste acht maanden van dit jaar in Rome 2292 men sen door honden gebeten en daan na medisch behandeld. Van de zijde der Algemene Ne derlandse Bedrijfsbonds voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie (A.N. M. B.), de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektro technische Industrie (C. M. B.) en de Nederlandse Katholieke Metaal Bewerkersbond (St. Eloy) is op een gisterochtend in Am sterdam gehouden persconferen tie medegedeeld dat er overleg is geweest tussen de direktie van de ADM (Amsterdamse Droogdok mij) en de bestuurders der ge noemde bonden over aan te brengen verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden van uurloners en beambten bij deze maatschap pij. Vanaf 9 september worden alle uurlonen met 10 cent per uur verhoogd. De eerste betaling van de verhoging vindt plaats op 19 september a.s. Dit' betekent een verhoging van de uurver- dienste van ongeveer 13 cent per uur. Eveneens met ingang van 9 september ontvangen alle niet- tariefwerkers het bedrijfstarief- gemiddelde min 4 Daarmee is de zo fel omstreden regeling, waarbij voor verschillende groe pen niet-tariefwerkers 12 en 8 werd afgetrokken van het be- drijfsgemiddelde, van de baan. Met ingang van half september worden de salarissen van alle beambten met 25,per maand verhoogd. Door deze verbeteringen wor den, aldus de genoemde bonden, de arbeidsvoorwaarden van alle werknemers van de ADM-uur- loners en beambten belangrijk verbeterd en kunnen deze nu de vergelijking met die van andere Amsterdamse bedrijven door staan. Naar wij vernemen heeft de Amsterdamse Droogdok Maat schappij, met het oog op het tus sen de directie van deze maat schappij en de werknemersvak bonden in de metaalnijverheid t gevoerde besprekingen over aan te brengen verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van uur loners en beambten bij deze maatschappij, haar lidmaatschap van „De Metaalbond", de in Den Haag gevestigde werkgeversvak bond in de metaalindustrie, op gezegd. Door de afloop van de bespre kingen tussen de directie van de ADM en afgevaardigden van de werknemersvakbonden die ge volgen kunnen hebben voor het geen bij collectieve arbeidsover eenkomst voor de metaalnijver heid is bepaald, en met het oog op de ernst van de thans ont stane situatie hebben bestuurde- ren van de werknemersvakbon den gisteren in Den Haag een aantal spoedvergaderingen ge houden. Deze spoedvergaderingen heb ben er o.m. toe geleid dat de werknemersvakbonden op korte termijn een bespreking hebben aangevraagd met het- sociaal be stuur van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische Industrie F. M. E. Deze spoedeisende bespreking werd nog dezelfde avond in Den Haag gehouden. Officiële reactie Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid werd aan het A.N.P. medegedeeld, dat de voorge nomen maatregelen van de Am sterdamse Droogdokmaatschap- De Italiaanse regering heelt woensdag bekendgemaakt dat zij tot Oostenrijk „zeer sterke ver togen" heeft gericht tegen wat zij noemt de onaanvaardbare Oostenrijkse verklaringen inzake de kwestie Alto Adige (Zuid- Tirol), die een „opzettelijke ver draaiing" van de feiten beteke nen. De verklaring werd uitgegeven na een kabinetsvergadering. Ge zegd wordt dat Oostenrijk niet heeft samgewerkt bij het onder zoek naar en bestraffing van de verantwoordelijken voor de re cente terroristische aanslagen in Alto Adige. Oostenrijk heeft met de on langs gehouden redevoeringen van verantwoordelijke personen „de spanning sterk verhoogd", aldus de verklaring. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Bruno Kreisky, heeft onlangs kritiek geuit op een proces in Trento, waarin een groep carabinieri werd vrijgesproken van mishan deling van terrorisme verdachte personen. Zij zouden „onmense lijke martelingen" hebben toege past. De naam van Kreisky wordt in de Italiaanse verklaring niet genoemd. De Italiaanse regering zegt in haar verklaring dat zij „de on gegronde beweringen en ontoe laatbare oordelen over de Itali aanse rechterlijke macht betreurt en verwerpt." „Dergelijke beweringen en oor delen worden ten stelligste ver worpen als onverenigbaar met de nationale soevereiniteit, en kunnen buitengewoon nadelig zijn voor de pogingen het geschil tussen beide landen te regelen, omdat zij de extremisten en de misdadigers aanmoedigen, ter wijl het aan de andere kant nood zakelijk is dat beide partijen blijk geven van grote evenwichtigheid en verantwoordelijkheid," aldus de verklaring. De Italiaanse regering zal zieh van haar pogingen tot het-vinden van een oplossing niet laten af brengen en verwacht dat de Oos tenrijkse regering eenzelfde hou ding zal aannemen en onbuig zaam zal zijn bij de strijd tegen het terrorisme. Volgens waarnemers in Rome kunnen tal van Italianen zich, pij daar gezien worden als een zeer ernstige inbreuk op het gel dende loonreeht en op het gel dende loonsysteem. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de looneontroledienst opdracht ge geven terzake een onderzoek in te stellen, en spoedig rapport uit te brengen en indien van een strafbaar feit blijkt proces-ver baal op te maken. De minister stelt zich voorts voor op zo kort mogelijke ter mijn contact op te nemen met de Stichting van de Arbeid ten einde zich op de situatie te kun nen beraden. Op lot nummer 14799 van de 560ste staatsloterij is de honderd duizend gevallen. Het winnende lot is in zes series verkocht, in respectievelijk Hilversum, Rot terdam, Den Haag, Purmerend, Tilburg en Gouda. Regen hielp een hanclfe De gouverneur van de Brazi liaanse staat Parana heeft mee gedeeld dat de bosbranden, die politieke overwegingen daarge laten, niet begrijpen hoe Oosten rijk kan protesteren tegen de behandeling van terroristen zon der ook maar een woord van veroordeling uit te spreken je gens die terroristen zelf. Velen in Italië geloven, dat de terroris ten in Oostenrijk een toevluchts oord hebben. Alto Adige is een klein berg- distriet met een bevolking van ongeveer 230.000 zielen. Het maakte vroeger deel uit van de Oostenrijks>Hongaarse monar chie en staat al meer dan 40 jaar onder Italiaans bestuur. Oosten rijk heeft reeds herhaalde malen grotere autonomie voor de Duits, sprekende bevolking geëist. Dit jaar zijn ongeveer tweeduizend Italiaanse politiemannen en mi litairen betrokken geweest bij de jacht op een aantal extremisten die afgelegen grensposten aan vielen en hoogspanningsmasten opbliezen. in zijn staat hebben gewoed, aan 176 personen het leven hebben gekost. 352 mensen zijn gewond en vijfduizend werden dakloos. Er is voor miljarden guldens schade aangericht. Het vuur js thans in hoofd zaak bedwongen, waartoe ook de gevallen regen heeft bijge dragen. De bevolking beeft God op de knieën gedankt dat het lijden, dat zij de laatste tijd heeft moe ten doormaken, nu van haar is afgewend. Aan het blussingswerk is deel genomen door brandweerlieden, militairen, burger-vrijwilligers uit alle delen van Brazilië en Amerikaanse technici. Ook het gevaar voor een ty- phus-epidemie schijnt, als ge volg van de krachtige afweer- maatregelen, die burgerlijke en militaire autoriteiten hebben ge troffen en het ingrijpen door Braziliaanse en Amerikaanse medische groepen, te zijn afge wend. Twee eellulosefabrieken, die door het vuur werden bedreigd, zijn behouden gebleven. Daaren tegen is twee derde gedeelte van de. pijnbomen, die over een op pervlakte van 160.000 ha waren geplant, door het vuur vernield.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1