op de kêeuvtfM in cte HEMA T#T Zuid-Afrikaanse waarschuwing De „Rode Vlag" valt Chroesjtsjov aan Maatregelen tegen gouverneur Wallace Ontwerpresoluties Socialistische Internationale De bosbranden in Brazilië HET LEGIOEN DEELNEMERS GROEIT NOG STEEDS De toestand in Saigon WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6021 BISSCHOP IN CHINA ZIEK HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AANKLACHT TEGEN DR. ABRAHAMS INGETROKKEN DE JACHT OP DE BRITSE TREINROVERS Radio De Koek RUSSISCHE VISSERS HINDERDEN AMERIKANEN y- b9 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kieine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. „Ik zou Engeland en de Verenig de Staten de waarschuwing wil len geven, dat zij er niet al te zeker van moeten zijn, dat Zuid- Afrika hen in hun strijd tegen het communisme zal blijven steu nen, Het schijnt, dat deze landen het niet erg zouden vinden, wan neer er een negerregering in Zuid-Afrika zou komen. Maar hebben zij er wel eens aan ge dacht wat hiervan de gevolgen zouden kunnen zijn?" aldus de Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw in de toespraak, waarmee hij het congres, dat de nationale (rege- rings) partij thans te Bloemfon tein houdt, opende. De minister, die er op wees, dat de Amerikaanse en de Britse vertegenwoordiger in de Veilig- Raymond Scheyven, ex-mi nister van Economische Zaken van België, heeft dinsdag in Hongkong verklaard, dat de R.K. bisschop James Walsh een Amerikaan die 20 jaar gevange nisstraf in communistisch China moet uitzitten ziek is. De Chinese autoriteiten had den hem, toen hij in communis tisch China was, geen verlof willen geven om de bisschop te bezoeken omdat deze ziek was. Mgr. Walsh werd in 1958 ge arresteerd en in 1960 gevangen gezet. Volgens de Chinezen had hij zich schuldig gemaakt aan spionage en sabotage. heidsraad, respectievelijk Ste venson en Dean, bij het kortge leden gehouden debat over Zuid- Afrika, de Zuid-Afrikaanse poli tiek als „weerzinwekkend" had den gekenschetst, vervolgde: „De overeenkomst van Simonstown kan worden opgezegd en dat zou bijzonder nadelig voor Enge land en Amerika zijn. Er zijn nog andere landen, die maar al te graag ons goud zouden willen kopen. Indien wij hierop in zou den gaan, zou dit de leiders van de Engelse Staatsbank zware hoofdbrekens bezorgen, terwijl het voor het sterling-gebied in zijn geheel een gevoelige slag zou zijn", aldus spreker. Minister Louw vervolgde: „De reden voor de onvriendschappe lijke en soms zelts vijandige hou ding, die de Westerse mogend heden, waaronder Groot-Brittan- nië en de V. S., tegenover Zuid- Afrika aannemen, is dat deze lan den denken volkomen op de steun van Zuid-Afrika te kunnen reke nen, wanneer zij deze in hun strijd tegen het communisme no dig hebben. Ondanks deze Westerse houding heeft Zuid-Afrika in deze strijd altijd aan de zijde der Westerse Staten gestaan. Dij was zo in 194S, toen de Russen poogden Berlijn te blokkeren en de lucht brug werd ingesteld, en het was ook zo ten tijde van de Koreaan se oorlog en gedurende de crisis om het Suez-kanaal. Engeland en Amerika drijven een uitgebreide handel op Afrika en zij hebben veel geld in Zuid- Afrikaanse bedrijven gestoken. Laten zij wel bedenken dat er nog andere landen zijn, die gaar ne aan Zuid-Afrika willen leve ren", zeide de Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken. In de in 1955 gesloten overeen komst van Simonstown wordt be paald, dat deze vlootbasis onder Z.-Afrikaans gezag komt te staan. Engeland behoudt, het recht om de basis te allen tijde te mogen gebruiken, zelts in een oorlog, waarin de Zuid-Afrikaanse Unie neutraal zou blijven De overeenkomst voorziet voorts in volledige samenwerking tussen de Zuid-Afrikaanse en de Britse vloot. Het in Peking verschijnende „Volksdagblad" heeft dinsdag een artikel uit het tijdschrift „Rode Vlag" gepubliceerd, waarin Chroesjtsjov hevig wordt aange vallen wegens „verraad van het Russische volk, het socialistische kamp en de wereldbevolking". De „Rode Vlag", orgaan van het centrale comité van de Chi nese partij, beschuldigde Chroes jtsjov ervan zich openlijk te ver binden met wat de Chinezen zien als een nieuwe „heilige alliantie". Deze „alliantie" wordt gevormd door „het imperialisme, geleid door de Verenigde Staten, reac tionairen, vertegenwoordigd door Nehroe, en moderne revisionis ten, zoals de kliek van Tito", al dus de „Rode Vlag". Na de on dertekening van het gedeeltelijke RUSTIG WEER Het K.N.M. I. deelt mede; Een passerende rug bracht ons dinsdag op tal van plaatsen op klaringen en droog weer. Intus sen bewoog een depressie in lang zaam tempo over de Golf van Biscaye naar het oosten. Deze storing zal zijn invloed langzaam over het vasteland uit gaan brei den. In ons land verwachten we voor vandaag half tot zwaarbe wolkt met hier of daar een weinig regen. De wind gaat waaien uit oostelijke richtingen en wordt zwak tot matig. In de temperatuur zal niet veel veran dering komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Half tot zwaarbewolkt met hier en daar een weinig regen. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.13 7.4S 8.28 8.38 n.m. 7.49 8.24 9.04 9.14 DONDERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. 8.32 9.17 9.07 9.52 9.47 10.32 9.57 10.42 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden kernstopverdrag en de bespre kingen in Moskou die ten doel hadden de ideologisch^ kloof tus sen Rusland en China te over bruggen „zijn de Russische lei ders tenslotte openlijk in de rijen van de heilige alliantie getreden, waarmee zij ingaan tegen de wil van het Russische volk," zo voegt de „Rode Vlag" hieraan toe. Diplomatieke waarnemers in Peking zien deze uitgave van de „Rode Vlag", die vrijwel geheel is gewijd aan het Russisch-Chi nese geschil, als het begin van een nieuwe fase in het menings verschil. Niet alleen worden tal van details van tot dusver gehei me aspecten van de verhouding Rusland-China openbaar ge maakt, doch ook is het zwaarte punt van de Chinese aanval dit maal persoonlijk tegen Chroes jtsjov gericht. Volgens de Moskouse Prawda, het orgaan van het partijcomité van Moskou, levert Rusland op het ogenblik technische bijstand aan China voor 88 industriële on dernemingen. Het blad, aldus Tass, gaf deze bijzonderheden in antwoord op een artikel in hel weekblad van Feking, dat wordt beschuldigd van pogingen de Sowjet-Unie de schuld te geven voor de economische moeilijkhe den van China. De Moskouse Prawda schrijft, dat de Russisch- Chinese handel door toedoen van China in de afgelopen drie jaar met tweederden is verminderd. China heeft ook zijn economische betrekkingen met Oost Duits land, Tsjechoslowakije en an dere communistische landen ver zwakt. „De politieke lijn en de econo mische politiek van de Chinese leiders is ontworpen om de ban den van nauwe vriendschap tus sen de socialistische landen en de eenheid van de socialistische gemeenschap te verzwakken," al dus de Moskouse Prawda. De vroegere minister van Eco nomische Zaken van België Scheyven, die ook voorzitter van de Economische en Sociale Raad van de V. N. is geweest, heeft dinsdag een persconferentie in Hongkong gehouden. De Belg, die een maand door communis tisch China heeft gereisd, zei, dat het wellicht „zestig tot tachtig jaar" zal duren voordat China in dustrieel op hetzelfde niveau staat als het Westen. Scheyven zei, dat men hem had verteld, dat de terugtrekking var de Russi sche technici in 1961 niet tot enige vermindering in de econo mische activiteit van China had geleid. Het is echter niet moge lijk een economische analyse op te stellen als gevolg van de „vastbesloten en onbegrijpelijke weigering" van de Chinese rege ring om statistieken bekend te maken, aldus de vroegere Belgi sche minister. ZON MAAN Sept. op onder op onder 6 06 19.07 23.46 15.36 6 08 19.04 16.34 6.09 19.02 0.44 17.22 6X1 19.00 1.51 17.59 De officier van Justitie in Kaap stad heeft dinsdag de aanklacht tegen de negerarts dr. Kenneth Abrahams ingetrokken. Dr. Abra hams, die beschuldigd werd van sabotage, is kortgeleden door de Zuid-Afrikaanse autoriteiten naar Beetsjoeanaland teruggestuurd, waaruit hij naar zijn zeggen door Zuid-Afrikaanse politiemannen was ontvoerd. De negerarts werd „in het belang van goede nabuur betrekkingen" naar het Britse protectoraat teruggezonden. Scotland Yard heeft contact opgenomen met Interpol naar aanleiding van verkregen in lichtingen, volgens welke twee mannen die worden gezocht in verband met de grote treinroof van de vorige maand naar het Europese vasteland zijn gegaan om hun gezicht door plastische chirurgen te laten veranderen, zo is dinsdag meegedeeld. De Britse politie gelooft, dat de 41- jarige Bruce Richard Reynolds en de 32-jarige Ier John Tho mas Daly kort na de treinover- val met hun echtgenoten uit Engeland zijn gevlucht. 0 Vierentwintig blanke vrou wen, allen leden van de organi satie van de „zwarte sjerp" heb ben dinsdag een uur lang op de trappen van het stadhis van Jo hannesburg zwijgend geprotes teerd tegen de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten. De vrouwen droegen sjerpen als teken van rouw voor verloren vrijheden. Zaterdag j.l. liep een door de regering uitgevaardigd verbod op het houden van niet- godsdienstige openbare bijeen komsten af. SCHOOL IN BIRMINGHAM BLEEF VOOR NEGER LEERLINGEN GESLOTEN Leden van de staatspolitie van Alabama versperren een neger- leerling, die de „Highschool" van Birmingham binnen wilde gaan op de eerste dag dat de scholen daar weer geopend waren, de toegang. De maatregel, waarbij neger-leerlingen de toegang ge weigerd werd was afkomstig van de gouverneur. (Adv.) Noordctraat 102 - Telefoon 818# Terneuzen President Kennedy heeft dins dagochtend een proclamatie on dertekend, waarmee gouverneur Wallace van Alabama het bevel krijgt „af te zien van en op te houden met" wat genoemd wordt onwettige samenzwering om „zich tegen de toepassing van de wet van de Verenigde Staten te ver zetten en de uitvoering daarvan te belemmeren". De proclamatie werd onder tekend kort nadat Wallace de na tionale troepen van Alabama be vel had gegeven aan negerleer lingen de toegang tot scholen in Birmingham, Mobile en Tuske- gee te ontzeggen. De titel van de proclamatie luidt „Belemmering van het recht in de staat Alaba ma". In Mobile werden 300 militai ren van de nationale garde, die door gouverneur Wallace naar een middelbare school waren ge stuurd, in allerijl teruggeroepen nadat de president bevel gegeven had hen onder federaal bevel te plaatsen. Kennedy beval tevens 99 Een aantal resoluties over tal van onderwerpen zullen waar schijnlijk morgen op het congres van de socialistische internatio nale aan de -'eelnemende afge vaardigden worden voorgelegd. Ontwerp-resoluties zijn al opge steld over de ontwapening, de Europese economische integratie de hulp aan de ontwikkelings gebieden, de positie van de Jo den in de Sowjet-Unie en over de burgerrechten in de Verenig de Staten. De ontwapeningsresolutie be pleit o.a. het scheppen van mo gelijkheden voor verdere ontwa pening en het instellen van atoomvrije zones in de wereld. Met betrekking tot de hulp Rond Car ca vel en Guarapuava, ongeveer 350 kilometer ten wes ten en noordwesten van de hoofdstad van Parana, Curitiba, zijn de bosbranden opnieuw in hevigheid toegenomen. Duizen den soldaten, brandweerlieden en vrijwilligers vechten nu reeds een week onafgebroken tegen de vlammen. Uit een communiqué van de Braziliaanse militaire politie blijkt dat er op 64 plaatsen in de staat Parana nieuwe brandhaar den zijn ontstaan. Er wordt geen enkele grote stad bedreigd en nieuwe slachtoffers zijn er niet gevallen, maar de verliezen zijn niet te schatten. Te Monte Alegere, het grootste reservoir van dennen in Brazilië, zijn vierhonderd miljoen bomen ter waarde van twee honderd miljoen dollar verkoold. De cellu- losefabriek te Klabin, de belang rijkste in Latijns-Amerika, waar 3500 man personeel werkt, kon mede dank zij de hulp van Ame rikaanse technici die vorige week aankwamen, behouden blijven. Een andere cellulosefabriek, te Lucher in het gebied van Guara puava, wordt reeds drie dagen door het vuur bedreigd. In deze omgeving is de grootste schade aangericht. Er zijn daar 35 per sonen omgekomen, 60 gewond en 106 huizen vernield. Twaalf ver koolde lijken werden in een moe ras aangetroffen, dat door de hitte geheel is drooggelegd. Het waren boeren, die vergeefs had den getracht zich in te graven. Luchtverkenning van de ge troffen gebieden is door de ge weldige rookontwikkeling nog niet mogelijk. De verbinding met de belangrijke punten in de staat worden met kleine vliegtuigjes onderhouden. De telegraaflijnen zijn door het vuur vernield. Het tekort aan water in Curi tiba wordt nu zorgwekkend, de lang verbeide regen is er nog steeds niet gevallen. Op het re geringspaleis, waar de gouver neur de reddingsoperaties leidt, heerst een koortsachtige bedrij vigheid. De autoriteiten vrezen dat er in de getroffen gebieden epidemieën zullen uitbreken. Er zijn reeds twintig gevallen van tyfus gemeld. aan de ontwikkelingslanden zul len de socialistische leiders een aantal voorstellen doen ter over brugging van de kloof tussen de rijke en arme landen. Ook wordt gewezen op de noodzaak tot geboorteregeling om de groei van de wereldbe volking af te remmen. Over economische integratie in Europa zegt 'n ontwerp-reso- lutie, dat de landen van de E.E.G. en die van de E. V. A. naar meer samenwerking moeten streven. Men wil er nog eens de socialis tische teleurstelling over het af breken van de onderhandelingen tussen Engeland en de E. E. G. in uitspreken. Verwijzend naar de verklaring van de rechten van de mens zal het congres voor de Joden in de Sowjet-Unie gelijke rechten vra gen als voor andere groeperin gen in Rusland. Met name wen sen de socialisten, dat de Joden in staat gesteld zullen worden zich, indien zij dat wensen, bij hun families in Israël of elders te voegen. Over de rassenintegratie in de V. S. wordt in een ontwerpreso lutie gesteld, dat de socialistische internationale zich solidair ver klaart met het streven naar ge lijke rechten voor de hele Ameri kaanse bevolking. De socialisten veroordelen het voortbestaan van rassenscheiding en discriminatie. De Britse labourleider Harold Wilson heeft aangekondigd dat over de apartheid in Zuid-Afri ka nog een „kraehtige"resolutie zal worden ongesteld. Ook an dere afgevaardigden, o.w. de Deense premier Jens Otto Krag, hebben een pleidooi gehouden voor een duidelijke stellingname ten opzichte van de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek. (Adv.) het terugtrekken van de troepen die naar de scholen in Birming ham en Tuskegee waren ge stuurd. Korte tijd later gingen twee negerleerlingen, een jongen en een meisje, de voordien „blanke" middelbare schoo] van Mobile binnen. De 17-jarige jongen en het 16- jarige meisje gingen een paar minuten nadat de nationale gar de het schoolterrein verlaten had, naar binnen. De lessen zouden een half uur later beginnen. Achttien andere negerkinderen, die maandag eveneens voor de schooldeuren waren tegengehou den, gingen dinsdag naar school, dertien in Tuskegee en vijf in Birmingham. De leden van de nationale garde te Mobile werden, evenals de anderen die door de gouver neur waren opgeroepen en daar na door de president onder fede raal gezag waren geplaatst, door hun commandanten in hun wa penkamers bijeengeroepen en kregen het bevel paraat te blij ven. Bij het bekend worden van de tekst van de richtlijn van Ken nedy aan zijn minister van De fensie, bleek dat deze meer in houdt dan alleen maar de be voegdheid, de gefederaliseerde garde van Alabama te gebrui ken. McNamara kan ook „zoveel van de strijdkrachten van de Verenigde Staten als hij nodig acht" inzetten. De president stelde de leiders van de democratische partij in het congres tijdens het ontbijt op de hoogte van de maatregelen die hij in de schoolkwestie in Ala bama had genomen. Bij een middelbare school in Birmingham werd een blanke gearresteerd omdat hij geen ge volg gaf aan het bevel door te lopen. Enige honderden blanke leerlingen bij deze school begon nen te schreeuwen nadat twee negermeisjes waren binnenge gaan, en bleven zelf buiten staan. De menigte buiten de school groeide weldra aan tot enige honderden. Er werd onder meer geschreeuwd: „Ga naar huis, nik kers." Onmiddellijk werd politie- versterking ingezet. De president heeft de nationale garde van Alabama onder fede raal bevel geplaatst om de toe lating van de negers op de scho len in Birmingham, Mobile en Tuskegee af te dwingen. De na tionale garde was door gouver neur Wallace naar de scholen in genoemde steden gestuurd om de negerleerlingen tegen te houden. Het bevel van de president stelt de minister van Defensie, Robert McNamara, in staat het com mando over de nationale garde over te nemen en hen te gebrui ken ter volvoering van de beve len tot rassengelijkheid van het federale gerechtshof. Het bevelschrift van de fede rale rechters, waarin gouverneur Wallace wordt bevolen zich te onthouden van inmenging bij de rassenintegratie, is door een fe derale politiefunctionaris uitein delijk overhandigd aan zijn se cretaris Earl Morgan. De gouverneur had gezegd dat hij het bevelschrift wel wilde aannemen, maar dat hij het té druk had. (Adv.) De Amerikaanse kustwachf is zondag tussenbeide moeten ko men om een einde te maken aan een incident tussen Amerikaanse en Russische krabbenvissers. De schippers van vijf Ameri kaanse vissersvaartuigen, die ten westen van Kaap Low in inter nationale wateren visten, waar schuwden dat Russische schepen hun netten wilden vernielen. De Russen voeren gewoon door toen een kustwachtvliegtuig ver scheen, dat foto's nam. Zij ver dwenen echter direct toen een vaartuig van de kustwacht arri veerde. Gewapende stoottroepen heb ben dinsdagochtend in de Zuid- vietnamese hoofdstad, Saigon, alle middelbare scholen bezet. Zoals bekend is kondigde de regering begin deze week strenge maatregelen aan tegen scholieren die de orde verstoren. Militairen stonden in de klaslokalen terwijl de lessen normaal voortgang vonden. Slechts op een meisjes school ging niet alles even orde lijk toe, want toen de lessen be gonnen ontstond groot tumult. De meisjes sloegen op hun schoolbanken en lachten de mi litairen uit. Later werden vijf meisjes meegenomen, waarop de overige leerlingen de school, waar zich een militaire bezetting van ruim tweehonderdvijftig man bevond, verlieten. Een aantal andere scholen werd uit voorzorg gesloten voor dat de lessen begonnen. Welingelichte kringen ver klaarden dat de leerlingen van tot nog toe acht openbare mid delbare scholen in Saigon in sta king zijn uit protest tegen de politiek van de regering tegen over de Boeddhisten in Zuid- Vietnam. De ruim honderd par ticuliere middelbare scholen in de hoofdstad hebben zich echter afzijdig gehouden. In vele Vietnamese kringen is men van oordeel dat de school stakingen en incidenten niet door communisten worden geleid, zo als de regering doet voorkomen, doch door een andere anti-rege ringsgezinde groepering die de Boeddhisten wil helpen. P Generaal Mosje Dajan, die vorige week besloten had af te treden als minister van landbouw van Israël, heeft nu besloten toch aan te blijven, gevolg ge vend aan een beroep dat pre mier Esjkol op hem had gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1