PROVINCIAAL NIEUWS Drs. Sjarif terug uit Indonesië Najaarsbeurs zonder officieel vertoon geopend 15 jaar Noordkoreaanse republiek Drie maanden korter dienen in Frankrijk Ir. Van Osselen voorzitter van jaarbeursbestuur AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 10 september 1963 TERNEUZEN BRESKENS SLUIS VLISSINGEN IJZENDIJKE Socialistische kopstukken in Amsterdam bijeen Brandt: Verpersoonlijking van nieuwe generatie Onderdrukking van de Joden in de Sowjet-Unie Wereld dank verschuldigd aan president Kennedy Streven naar vrede in étappes Ontwerpresolutie RECHTSZAKEN Terneuzense schipper wegens botersmokkel tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld in België Hakenkruis op dak van fabrieksgebouw Debat over kemstopverdrag in Amerikaanse Senaat begonnen In de Amerikaanse Senaat is het debat begonnen over het be perkte kemstopverdrag met de Sowjet-Unie. De stemming wordt in de loop van de volgende week verwacht. Voor aanvaarding is een meerderheid van twee der den nodig. Men verwacht dat deze meerderheid wel te vinden zal zijn. De fractieleiders van democraten en republikeinen in de Senaat, Mansfield en Dirksen, hebben zich vóór het verdrag uitgesproken. PRITS BACONVARKENS NOGMAALS VERHOOGD WITTE KRUIS 1 WITTE KRUIS SCHADE AAN HET LANDINGSGESTEL OORZAAK VAN HET VERONGELUKKEN VAN SWISSAIR CARAVELLE OVERLEG OVER FINANCIËLE REGELING BIJ DOORWERKEN IN DE WINTER Franse maatregelen ter bestrijding van de inflatie PRIJSSTOP VAN ENKELE LEVENS MIDDELEN IN FRANKRIJK Debat in Veiligheidsraad over Zuid-Rhodesië? Marktberichten Geen voorrang verleend Op het kruispunt Zeventrini- teitsstraatLindenlaan had gis termiddag te half twee een aan rijding plaats tussen twee auto's. De bestuurder van een auto, de heer R. J. C. K. uit Temeuzen, verleende aldaar geen voorrang aan een voor hem van rechts ko mende auto, bestuurd door de heer G, M. T., eveneens alhier wonende. Door de botsing wei-den beide auto's vrij zwaar bescha digd. Ontvreemde bromfiets te recht. In ons vorig nummer werd ge meld, dat een bezoeker van het cafetaria „De Gastronoom", in de Axelsestraat, bij het verlaten van het cafetaria bemerkte, dat de door hem aan de straatzijde ge plaatste brommer, was verdwe nen. Gisternamiddag zag de zoon van de heer Van Tricht, wonende na bij het Zuiderdok, tegen een „klas" stenen een brommer staan, waarvan hij aanvankelijk dacht dat deze toebehoorde aan een per soon. die aan de stenen had ge werkt. Bij het in „De Vrije Zeeuw" lezen van het bericht over de ontvreemding van een brommer, ging hij eens kijken of het wel licht een N. S. Ü.-brommer was, hetgeen het geval bleek te zijn. Door de heer Van Tricht werd de gemeente-politie met een en ander in kennis gesteld en wel dra was de eigenaar weer in het bezit van van zijn bromfiets. Dia-avond. In hotel „Casino" heeft een dia-avond plaats gevonden onder de titel „West Zeeuws-Vlaande- ren, vakantieland". In het openingswoord kon de heer E. Gittenberger een groot- aantal aanwezigen, waaronder burgemeester Eekhout en echt genote, welkom heten. Spreker zei dat het doel van deze avond tweeledig is. Ie beter leren ken nen van eigen streek en 2e het toerisme. Vóór de pauze werden dia's over West Zeeuws-Vlaanderen vertoond en na de pauze een 50- tal kleurendia's van de Visserij feesten 1963, welke voor de Bres- siaanders zeer aantrekkelijk wa ren daar velen zichzelf op deze dia's konden aanschouwen. Vergadering gemeenteraad. Donderdagavond zal de ge meenteraad zijn oordeel over enige belangrijke zaken dienen uit te spreken. Het college van B. en W. stelt voor om hen mach tiging te verlenen over te gaan tot het aanknopen van onder- laandelingen voor vergroting van het terrein, bestemd voor scho lenbouw. Het terrein, dat be stemd is voor „openbare gebou wen" binnen het uitbreidingsplan blijkt te klein te zijn, nu men tot grotere scholenconcentratie wil komen en in de naaste omgeving vermoedelijk de nodige grond kan worden gekocht. Voor het cursusjaar 1963/1964 wil het college 1000 beschik baar stellen voor leerlingen uit Sluis, die de Zeeuwse muziek school bezoeken. Het is niet de bedoeling om toe te treden tot. de gemeenschappe lijke regeling inzake de kosten verdeling omdat hierin ingrij pende veranderingen voor de deur staan. Pas als het definitie ve statuut bekend is zou tot al of niet toetreden zijn te besluiten. Er is een verzoek binnengeko men van 63 middenstanders te Sluis om vergunning tot het op hangen van in de handel ge brachte goederen aan de buiten zijde van hun panden, zulks in het belang van het toerisme en de grotere omzet van hun koop waar. Het college wil voor 1964 een geringe verhoging invoeren van de tarieven op het gemeentelijk kampeerterrein. Een reclamebureau uit Maas tricht wil 60 lichtmastasbakken plaatsen en is bereid hiervoor ƒ7.50 precariorecht per bak te betalen. Koninklijke onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer H. van Rooijen, hoofd controleur A van 's rijks belas tingen, alhier. Drumbandshow. In hotel Lievens te IJzendijke kwamen afgevaardigden van de in Oost- en West-Zeeuws-Vlaan- deren bestaande drumbands, op uitnodiging van „Jeugdbelang", bijeen. De bedoeling van deze (Vervolg van pag. 1.) Liefst twaalf sprekers wen sten tijdens de middagzitting iets te zeggen over de problemen van vrede en veiligheid. De eerste was de Oostenrijkse vice-kanse- lier Bruno Pittermann, die het volledig eens bleek te zijn met de Brit Wilson en de Duitser Brandt. Voorts pleitte Pitter mann voor een geheel nieuwe aanpak van dc internationale problemen: „Willen wij 'n duur zame vrede bewerkstelligen, dan zal dat niet met de huidige me thoden gaan". Namens de socialisten uit Is raël sprak de voorzitter van de Mapai, Moshe Sharett. Hij vroeg allereerst aandacht voor de dis criminatie en de onderdrukking van de Joden in de Sowjet-Unie en besprak daarna Wilson's plannen voor het scheppen van atoomvrije zones, met name in het Midden Oosten. Daar zou een atoomvrije zone volgens Sharett haar doel voorbijschieten als deze niet gepaard ging met een totale ontwapening. Zolang de Arabische staten met conven tionele wapens de strijd tegen Israël voortzetten, staan wij op het standpunt, dat alleen een al gehele ontwapening het Midden- Oosten uit de impasse kan hel pen. Over het kemstopverdrag zei Sharett, dat de wereld veel dank verschuldigd .is aan president Kennedy voor diens ontwape- ningspolitiek. Ook de Sowjet- Unie moet echter geprezen wor den voor haar aandeel hierin. Het Chinees-Russische geschil is door het kernstopakkoord ver ergerd. In dit verband zei Moshe Sharett dat nieuwe pogingen ge daan zullen moeten worden om China te laten delen in de ver antwoordelijkheid en dat de wei gering dit land toe te laten tot de Verenigde Naties „absurd" is. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, meende dat zich sedert twee jaar belangrijke verande ringen in de internationale si tuatie hebben voorgedaan. Men kan zeggen, aldus Spaak, dat de Sowjet-politiek aan dynamiek heeft-ingeboet, mede omdat Rus land een moeilijke periode heeft moeten doormaken. De Belgische minister verwees o.a. naar de Cuba-crisis, de krachtige houding van het Wes ten in Berlijn en het ideologische geschil met China. De tijd is nu gekomen om de situatie positief tegemoet te treden, aldus Spaak. Een eerste reden hiervoor noem de hij het kernstopakkoord, dat hij zag als een uitgangspunt naar een pacifistische politiek. Spaak wierp de vraag op door welke positieve stappen het kernstopakkoord gevolgd kan worden. In de eerste plaats zul len volgens Spaak op verschil lende plaatsen in de wereld waarnemingsposten moeten wor. den ingericht, zodat verrassings aanvallen met conventionele wa pens uitgesloten zullen zijn. Een niet-aanvalspact tussen de Nato en de landen van het Pact van Warschau zal volgens Spaak niet wezenlijk kunnen bijdragen tot een verbetering van de situatie. Wel vond hij de door Harold Wil son uitgewerkte plannen met be- trekking tot atoomvrije zones de moeite waard. Voor zover deze zones zich uitstrekken in Latijns Amerika, Afrika, en het Midden- Oosten kon Spaak zich volledig achter Wilson scharen. In Cen- traal-Europa is de situatie ech ter ingewikkelder: Spaak kon wat dit betreft dan ook niet vol ledig overeenstemmen met de ideeën Van de Britse labour lei der. Spaak besloot zijn redevoering met de opmerking, dat het on mogelijk is onmiddellijk een nieuwe wereld, zonder koude oorlog te scheppen. „We zullen ons streven naar vrede in étap pes moeten uitvoeren", aldus Spaak. De voorzitter van de middag zitting, de heer Suurhoff, sloot de bijeenkomst tot hedenochtend negen uur. Dan zullen nog enige andere afgevaardigden het con gres toespreken en zal Harold Wilson aan het woord komen om de discussies over „vrede en veiligheid" af te ronden. Overigens waren reeds zoveel afgevaardigden aan het woord geweest, dat men over de ont wapening een ontwerpresolutie kon samenstellen. Daarin wordt een beroep gedaan op alle lan den uitbreiding van het kern wapenarsenaal in meer landen tegen te gaan. Een dergelijke ontwikkeling zal volgens de ont werpresolutie het gevaar van 'n kernoorlog slechts kunnen ver groten. Voorts wordt in de ontwerpresolutie, die heden in stemming zal worden gebracht, aangedrongen op een plan voor algehele ontwapening, dat ge baseerd moet zijn op de tot nu toe bereikte overeenstemming. bijeenkomst, welke werd geleid door de heer J. Everaard uit IJzendijke, was, om met elkaar de mogelijkheden te onderzoeken om de drumband op een hoger peil te brengen. Ook de finan ciële kant er van werd bespro ken. Het ligt in de bedoeling ieder jaar in Oost en West een drum bandshow te organiseren. Daar de drumband van IJzen dijke op deze avond reeds de me dewerking van V.V.V. en de win. keliersvereniging kreeg toege zegd, werd besloten op zaterdag 12 oktober deze eerste show in IJzendijke te houden. Daar Axel met drie drumbands toetreedt werd besloten om in het voorjaar 1964 deze show in Axel te laten doorgaan, indien tenminste ook daar op financiële medewerking gerekend kan worden. De 21-jarige Nederlandse schipper A. M. uit Terneuzen is maandag door de rechtbank in Antwerpen wegens het smokke len van boter naar België ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 850.000 Belgische frank (on geveer 60.000 gulden). In de lading zand in zijn schip had hij zés ton boter verstopt, die echter bij de grenscontróle door de Belgische douane werd ont dekt. Jarenlang blijkt op het dak van een van de gebouwen van een textielfabriek in Almelo, die vroeger eigendom van een Jood se firma (N. V. Hedeman) is ge weest, een geschilderd haken kruis te hebben gestaan, dat on geveer vijf meter groot was, werd de vorige week ontdekt door een man, die werkzaam heden op het dak had te ver richten. Ook op enige jaren ge leden gemaakte luchtfoto's is een hakenkruis zichtbaar op het dak van het fabrieksgebouw, dat van na de oorlog dateert. Het hakenkruis is onmiddellijk ver wijderd. De politie acht het on begonnen werk te gaan speuren naar degene, die zich aan deze antisemitistische daad heeft schuldig gemaakt. Gezien de verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het pro- duktschap voor vee en vlees de prijs voor bacon varkens ingaan de maandag D september 1963 met 5 cent per kg te verhogen. Dientengevolge geldt met in gang van genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteits klassen 1 t/m 4 een prijs van respectievelijk 2,59, 2,53, 2,50 2,47 per kg koud geslacht ge wicht. PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. De luchtvaartmaatschappij Swissair heeft maandag bekend gemaakt, dat met een zekerheid van negentig procent is vastge steld dat de schade opgelopen aan het landingsgestel bij het op stijgen van het vliegveld Zürich geleid heeft tot het verongeluk ken van de Caravelle waarbij vorige week tachtig mensen om het leven kwamen. Uit het on derzoek is gebleken dat de be schadiging van het landingsge stel brand veroorzaakt heeft in de hydraulische apparatuur. Het vuur heeft zich na korte tijd uit gebreid tot de brandstoftoevoer, waardoor het toestel brandend neerstortte. Gebleken is dat de twee straalmotoren normaal heb. bengewerkt en dat zich daarin geen brand heeft voorgedaan. Achterdocht ten aanzien van het uitgestelde bezoek der Indo nesische studenten aan Neder land behoeft niemand te koeste ren: slechts de Ganefo-spelen, die op 10 november a.s. in Indonesië beginnen, zijn er de oorzaak van. Met nadruk heeft drs. Moh. Sjarif, de Indonesische zaakge lastigde, dit maandagmiddag bij zijn terugkomst uit Djakarta op Schiphol medegedeeld. „De studenten spelen een on misbare rol bij de voorbereidin gen", zei hij „Zij zijn de werk bijen der organisatie en daarom meenden wij dat het beter was nu niet overhaast nog eerst dat bezoek aan Nederland in te las sen. Het is geen afstel. Zodra de winter en de kou voorbij zijn, zul len de Indonesische studenten hier op bezoek komen. Dit uitstel geeft ons bovendien de tijd het programma nog beter voor te be reiden." Naar bekend zullen aan de Ga nefo-spelen, die voor het eerst worden gehouden, sportlieden kunnen deelnemen uit alle jonge, pas onafhankelijke staten ter wereld. Drs. Sjarif, die twee weken ge leden voor een werkbezoek naar Indonesië vertrok, vertelde voorts dat hij in Djakarta president Soe- karno had voorgelicht over de situatie in Nederland ten aanzien van de verbetering der betrek kingen tussen beide landen. „Hebt U er al enig idee van wanneer de landen in plaats van zaakgelastigden ambassadeurs gaan uitwisselen?" werd aan Sja rif gevraagd. Diens antwoord luidde: „Daar kan ik niets over zeggen". „Misschien over een aanstaand bezoek van president Soekarno dan?" „Nog minder." Wel wist hij te bevestigen, dat thans door Indonesië alle restric ties op economisch gebied zijn in getrokken, zodat normale handel tussen Nederland en Indonesië weer mogelijk is. Dit gold volgens hem zowel voor het geld-, als het goederen- en het personenver keer. Of ook het verbod tot in voer van Nederlandse dag- en weekbladen al was opgeheven betwijfelde hij. Hij verwekte gro te hilariteit onder de aanwezige journalisten, toen hij in dit ver band mededeelde, dat hem uit zijn vriendenkring tijdens dit be zoek dringende verzoeken had den bereikt om opzending van twee bladen: „Libelle" voor de vrouwen en „De Lach" voor de mannen. „Die willen graag weer lachen", merkte hij op en hij voegde er aan toe: „Dit is geen scherts van me, enkele van zijn eigen vrien den heb ik moeten beloven dat ik hier abonnementen voor hen op die tijdschriften zou afsluiten. Of ze terecht zullen komen, is een tweede, maar ik kan het toch proberen." Zonder enig officieel vertoon is maandagochtend in Utrecht de internationale najaarsbeurs ge opend. Aan deze beurs nemen ruim 1200 firma's deel, waarvan er 451. buitenlandse produkten exposeren. De bezetting van de Vreden- burggebouwen geeft het beken de beeld van de gebruiksgoede ren. Men treft er kantoor-, schrijf, en tekenbenodigdheden aan naast baby- en kleuterarti kelen, goud, zilver en byoute- rieën, maar ook glas, porselein, kristal en. aardewerk. De gehele vierde verdieping staat in het teken van speelgoed en sportar tikelen. Hiervan komt het groot ste deel uit het buitenland. Van de 207 inzendingen in deze sec- Tn communistisch China is maandag veel aandacht besteed aan het feit, dat vijftien jaar gei leden de communistische repu bliek Noord-Korea werd gesticht. Gelukwensen en artikelen over Noord-Korea namen verschei dene pagina's van de Chinese bladen in beslag. Zoals bekend staat Noord- Korea aan de zijde van Peking in het ideologische geschil met de Russische communisten. Aan de nationale dag van Bulgarije, dat de opvattingen van Moskou steunt, werd in Peking nauwe lijks aandacht besteed. Zondagavond woonden vele Chinese leiders een massa-bijeen komst in Peking bij ter ere van Noord-Korea. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, pleitte voor een streven naar een zelfvoorzienende econo mie van de afzonderlijke com munistische landen. Hij oefende kritiek op de Russische opvatting inzake een arbeidsverdeling in Een regeling op grond waar van financiële steun wordt ver leend bij doorwerken in de bouw onder moeilijke omstandigheden, kan in oktober klaar zijn als het overleg met overheid, bedrijfs leven en andere instanties tijdig tot resultaten leidt. Aldus deelt de Stichting Vcrietbestrijding Bouwnijverheid mee. De Stichting heeft een zelf standige status en werkt samen met overheid en bedrijfsleven. Voorzitter van de Stichting is ir. M. Gout, lector aan de T.H. te Delft. Voorlopig wordt gedacht aan doorwerken tol vijf graden vorst. De regeling voor het eerste jaar zat een experimenteel karakter dragen; de ervaring zal leren in hoeverre wijziging en aanpassing later nodig is, aldus de Stichting, die ook overweegt regelmatig technische aanwijzingen te ver strekken. Ofschoon de Franse minister van Financiën, Valery Giscard d'Estaing, pas woensdagnamid dag aanstaande zijn aangekon digde plan ter bestrijding van inflatie na goedkeuring door het kabinet openbaar zal ma ken en toelichten, meent men reeds te weten dat dit plan on der meer verkorting van de mi litaire diensttijd van eenentwin tig tot achttien maanden zal in houden. Verwacht wordt dat dc moge lijkheden tot kopen op afbetaling beperkt zullen worden om de prijzen van auto's, wasmachines, koelkasten en dergelijke omlaag te brengen. De minister zou ver der samenwerking uit zaken- kringen verwachten om de prij zen zo stabiel mogelijk te hou den. Een van de vooraanstaande Franse economen, Jacques Rueff. de „vader" van de munt- stabilisatie van 1958, heeft de huidige toestand in Frankrijk vergeleken met die van een man die van de achtste verdieping is gevallen en bij het passeren van de vijfde tevreden opmerkt dat „tot zover alles goed gaat". In twee jaar tijds zijn de prij zen in Frankrijk met dertien pro cent gestegen, tegen zestien a ze ventien in Italië en acht procent in West-Duitsland en Groot- Brittannië, en slechts drie pro cent in België en twee in de Ver enigde Staten. Frankrijk heeft daarentegen de grootste alge mene produktie-toeneming acht procent binnen de ge meenschappelijke markt, groter ook dan in Engeland en Ameri ka. Van een nieuwe devaluatie zou, meent men, geen sprake zijn. Verrassing van dorpsgemeenschap voor invalide Toen zondagavond de heer J. Walsma en zijn vrouw thuis kwa men, vonden ze in hun huiska mer de verrassing van hun leven. Er stond een tv-toestel, een ge schenk van de dorpsgemeenschap aan de heer Walsma, die al ruim dertig jaar invalide is. Van de gelegenheid dat de heer Walsma met zijn vrouw een week vakan tie in de Noord-Oostpolder door bracht hadden de dorpsbewoners gebruik gemaakt om in een snel le actie de nodige gelden voor dit toestel en de bijbehorende an tenne bij elkaar te brengen. het communistische kamp. Dit stelsel was z.i. bedoeld om de Russen zelf te bevoordelen ten koste van de andere communis tische landen. Hij sprak in dit verband van „nationalisme, na tionaal egoïsme en het chauvinis me van een grote mogendheid". Intussen heeft het Russische blad „Nieuwe Tijden" in ant woord op een vraag van een lezer verklaard, dat men de Chi nese leiders voortaan niet rneer als communisten kan beschou wen, omdat deze zich van het Marxisme en Leninisme hebben verwijderd. In Moskou hebben premier Chroesjtsjov en andere leiders deelgenomen aan bijeenkomsten ter gelegenheid van de dag van Bulgarije. Ook in de Sowjet-pers werd veel aandacht besteed aan het feit dat Bulgarije 19 jaar ge leden een republiek werd. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft be sloten de ledenvergadering voor te stellen ir. W. van Osselen te benoemen tot voorzitter van het bestuur van de Jaarbeurs. Zoals bekend heeft de huidige voorzit ter, dr. G. van der Wal, de wens te kennen gegeven zijn functie die hij sinds 1957 bekleedt, neer te leggen in verband met zijn te verwachten benoeming tot vice-president van de K. L. M. Ir. W van Osselen is op 28 ok tober 1900 geboren. Na de H.B.S. in Amsterdam doorlopen te heb ben studeerde hij scheepsbouw- kunde aan de technische hoge school in Delft. In 1926 behaalde hij zijn ingenieursdiploma, hij werkte als scheepsbouwkundig ingenieur bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Van 1928 tot 1932 was hij als chef-ontwerpbureau verbonden aan C. van der Giessen en Zo- nen's scheepswerven te Krimpen aan de IJssel. In 1932 werd hij benoemd tot directeur van Gis- pen's fabriek voor metaalbewer king N. V. welke functie hij thans nog bekleedt. De heer Van Osselen is voorzitter van de raad voor industriële vormgeving. Hij was tot mei 1963 voorzit ter van de federatie metaal- en electro-technische industrie. Hij Woningzoekend gezin kreeg leegstaand raadhuis De onlangs door de gemeen ten Haarlemmermeer en Aals meer aangestelde inspecteur van onderwijs, de heer E. Dijkstra, kreeg dezer dagen tijdelijk een nogal ongebruikelijke woning aangewezen. Namelijk het voor malige raadhuis van Aalsmeer, dat leeg stond sinds deze ge meente in begin 1962 de beschik king kreeg over een nieuw ge bouw. Er zijn in het raadhuis echter geen bijzondere voorzie ningen getroffen, het gezin van de heer Dijkstra gebruikt thans de raadzaal als gemeenschappe lijke slaapkamer en de voorma lige trouwzaal als woonkamer. De Franse regering heeft gis teren de prijzen van een aantal levensmiddelen en anti-vries middelen op de huidige stand vastgelegd. Het betreft de prij zen van bepaalde soorten vis, rundvlees en eieren. Verder wordt in een andere besluit de winstmarge op mechanische en elektrische artikelen geregeld. Uit gezaghebbende Franse kringen wordt vernomen dat de ze maatregelen een technisch ka rakter hebben en geen onder deel vormen van het regerings programma om een einde te ma ken aan de stijging der prijzen dat donderdag zal worden be kendgemaakt. is officier in de Orde van Oran je Nassau. Vanaf 1955 had Ir. van Osse len zitting in het vroegere alge meen bestuur van de jaarbeurs. In 1961 werd hij benoemd tot lid van de raad van beheer, waardoor hij thans deel uitmaakt van het bestuur van de Konink lijke Nederlandse jaarbeurs, zo als dat na de statutenwijziging van 10 juli 1963 is samengesteld. Ir. van Osselen kan worden ge zien als een exponent van het georganiseerde bedrijfsleven, dat in de georganiseerde structuur van de jaarbeurs meer invloed zal krijgen, zo wordt van jaar beurszijde medegedeeld. DINSDAG 10 SEPTEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Stad op stelten". WOENSDAG 11 SEPTEMBE. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Stad op stelten". De Veiligheidsraad heeft gis teren een verzoek van de Afri kaanse landen behandeld om een volledig debat over de toe stand in Zuid-Rhodesië. De Britse afgevaardigde, sir Patrick Dean, die fel tegen het verzoek protesteerde, zei dat de raad niet bevoegd is om de bin nenlandse toestand in Zuid-Rho desië te onderzoeken. Bovendien zei hii. vormen de maatregelen die Groot-BrittaniN in centraal- Afrika heeft genomen om de problemen van dit gebied op te lossen geen bedreiging van de internationale veiligheid. Sir Patrick verzette zich overigens niet tegen bespreking van de kwestie, ook al achtte hij de raad niet bevoegd tot een uitspraak. De vertegenwoordiger van Ghana, Alex Quaison Sackay, achtte de raad wèl bevoegd. Hij noemde de toestand in Zuid- Rhodesië een bedreiging van de veiligheid in Afrika. Sackay zei dat in Zuid-Rhodesië een lucht macht is gevormd, die „machti ger is dan die van Zuid-Afrika en Portugal samen". De lucht macht die op het punt staat aan de Zuid-Rhodesische regering te worden overgedragen is „veel te groot voor een koloniaal gebied, laat staan voor een blanke min derheidsregering, die 'slechts zes procent van de bevolking ver tegenwoordigt", aldus Sackay. Volgens hem moet de veilig heidsraad er bij de Britse rege ring op aandringen geen strijd krachten of belangrijke soeve- reiniteits bevoegdheden toe te kennen aan de Zuid-Rhodesische regering, zolang deze niet re tor presenteert West-Duitsland er 53, Engeland 19, Frankrijk 12 en de Verenigde Staten 10. Ver* der is er nog speelgoed uit Bel gië, Canada, Denemarken, Oost- Duitsland, Hongarije, Italië, Ja pan, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwitserland. Geheel los van de jaarbeurs manifestatie op het Vredenburg staat de inzending van de Stich ting Nederlandse Textieljaar- beurs in de Julianahal op het Croeselaanterrein. De textielaf- deling is dit jaar uitsluitend ge richt op woningtextiel. De Utrechtse politie heeft liet gisterochtend niet gemakkelijk gehad toen honderden auto's de jaarbeursstad binnenreden. Er vormden zich lange files, vooral uit de richting Den Haag en Rot terdam, die via de Weg der Ver enigde Naties Utrecht bereikten. De bottleneck vormden de ver keerslichten aan weerszijden van de Leidscheveertunnel. Hier stokte het verkeer te lang, waar door de gehaaste jaarbeursexpo santen en -bezoekers twintig minuten tot een half uur vertra ging opliepen. Toen de jaarbeurs gisterochtend om negen uur haai' poorten opende, was het dan ook bepaald nog niet druk. De verkeerspolitie in Utrecht heeft meegedeeld, dat de ver- keerslichten op hun voordeligst waren afgesteld voor het verkeer naar het centrum. OVERLEDEN NA VERKEERSONGEVAL In het ziekenhuis te Sittard overleed zaterdagavond de 46- jarige ongehuwde heer J. H. Sal- den uit Urmond aan de gevol gen van een verkeersongeval. Toen de heer Salden enkele da gen geleden met vijf andere Ur*- mondenaren van de kermis in Geleen huiswaarts keerde, bots te de auto waarin het gezelschap zat in volle vaart in de Burge meester Lamensstraat te Geleen tegen een stilstaande truck. Alle zes inzittenden moesten naar een ziekenhuis te Sittard worden overgebracht. De toestand van twee andere slachtoffers is nog zorgwekkend. EXPLOSIE AAN BOORD VAN KRAANBOK Bij een explosie, gisterochtend, in een compartiment aan bak boordzijde van een op de scheepswerf van de N. V. Ver- schure en Co. aan de Zamen- hofstraat Amsterdam noord in aanbouw zijnde drijvende kraan- bok heeft de 42-jarige classifi ceerder G. F. Jurriaans die daar spuitwerk verrichtte zeer ern- sige brandwonden opgelopen. De man is ter verpleging in het Binnengasthuis opgenomen. De bok werd zwaar beschadigd. De rijkspolitie te water stelt een on derzoek in. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe doorsneekwaliteit 17 procent vocht ƒ33,25, met kor ting voor eventueel schot, fran co Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster ƒ22ƒ26, haver volgens mon ster ƒ20—ƒ24. Groene erwten volgens mon ster ƒ45ƒ52,50, schokkers vol gens monster 4565, franco Rotterdam. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 1942 stuks vee aange voerd, zijnde 1540 vette koeien en 402 varkens. De notering is als volgt: Vette koeien: ƒ2,50—ƒ3,30; Varkens ƒ2,12—ƒ2,16. Alles per •kg. Overzicht; Vette koeien: aan voer even groter, handel redelijk, lste kwaliteit onveranderd in prijs, 2de en 3de kwaliteit ge drukt, prima's boven notering: Varkens: aanvoer korter, handel willig, prijzen aanmerkelijk ho ger, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen 1,85— ƒ1,90 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM: Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers ƒ12ƒ15. Klei-aardappelen 38 mm op waarts: Eigenheimers ƒ12ƒ15. Bintjes 35 mm opwaarts: f 10,5013. Bintjes 38 mm opwaarts: ƒ11 13. Binnenland: aarzelend, export; afwachtend, Voer-aardappelen 2ƒ4. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con_ presentatief is voor de bevol- sumptie-aardappelen op wagon, king van dat gebied. schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2