Britse vakbeweging drijft Wilson in 'tnauw m HEMA Het De Chinese beschuldigingen tegen Rusland weer Serawak en Noord-Borneo Wallace gelast weer sluiting van scholen Radio De Koek HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN 4 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6018 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V-. v/h Firma P. J, van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het lijkt bijna zeker dat de socialist Harold Wilson de stoel van MacMillan zal gaan bezetten zodra de volgende Britse verkiezingen worden gehouden, waar van niemand nog de datum weet. Hij zal dan te maken krijgen met dezelfde problemen. Een belangrijk punt bierbij is de economische ontwikkeling van liet land, die er onder conservatief beleid minder goed is afge komen dan in menig ander land. Dat beeft het huidige kabinet ook gezien en sinds nog niet zo lang zijn er twee instituten, in de wandeling Neddy en Nicky genoemd, die proberen een beetje lijn te brengen in de economi sche ontwikkeling en die van de inkomens. Dat zelfs de conservatieven een dergelijk plan-economische aan pak nodrg achtten, is een van de argumenten bij een aantal Britten om de volgende keer labour te stemmen: als er dan toch op dat gebied plannen gemaakt moeten worden laat Wilson en zijn man nen dat dan doen, want die staan op goede voet met de vak beweging en die heb je bij de uitvoering van al die plannen nodig. Daarom heeft het congres waarmee de overkoepelende vakorga- ïisatie T. U, C. de trits opent (voor labour en conservatieven) dit Jaar extra betekenis. GEZONDE GEDACHTE De algemeen secretaris, de voor een professoraat voorbe stemde econoom George Wood cock, heeft een groot plan opge steld, waarin hij o.m. de gedachte uitwerkt dat het vaak nonsens is als een bond een eis ingewil ligd krijgt om zijn leden meer pondenen shillings in het loon zakje te bezorgen. Op die ma nier stijgt vaak het ioonbedrag dat in het land komt wel, maar als de produktiviteit ook niet omhoog gaat is er voor die gro tere hoeveelheid geld toch niet méér te koop en dat houdt in dat men er beslist niet beter van wordt. En de economie kan er slechter door worden door dat een bedrijfstak vanwege de hoge lonen niet meer met het buitenland kan concurreren en zijn mensen dus maar op straat stuurt. Voor een paar mensen die er éventjes op vooruit gaan tot de prijzen hun loonsverhoging weer inhalen worden er op de duur velen slechter op. voor al ook de pensioentrekkenden die er nooit iets bijkrijgen. Er is niet aante ontkomen, zegt Wood cock, een beetje zelfbeheersing bij looneisen zal wel eens nodig zijn in het algemeen belang. Dat plan van Woodcock is met grote meerderheid aange nomen. ANDERE GELUIDEN Maar wat ook is aangenomen is een resolutie van de ketel maker-leider Ted Hill, gesteund o.m. door de eveneens machtige mijnwerkersbond, die pal tegen een dergelijke kaim-aan-actie bij de looneisen is. En om het nog verwarder te maken is ook een derde opvat ting met flinke meerderheid door het congres aanvaard, waarbij de idee van de leider van de grootste vakbond, Frank Cousins naar voren kwam die meent dat van Wodcoks plan alleen maar wat kan komen als ook de dividenden even scherp in het oog worden gehouden als de lonen; hij ziet eigenlijk niet veel in het plan-Woodcock. Ondanks de toezegging van Kill dat hij onder Labour wellicht zijn standpunt Jaat varen (wat hij onder het vorige socialisti sche kabinet beslist niet gedaan heeft, integendeel betekent dit dat het congres door zo drie kanten tegelijk uit te kijken al, leen maar twijfel laat bestaan over wat de vakbeweging zal doen onder Labour. Wilson mag voorlopig dus uit die kring niet op al te veel steun rekenen, als hij dit of vol- gend jaar minister-president wordt. En zijn kansen op een stembusoverwinning zijn, al blijven ze nog altijd groot, door dit merkwaardige alle-kanten- uit. van liet vakbewegingscon gres niet bevorderd. (Nadruk verboden.) Congres T.U.C. gesloten Het Britse vakverbond T. U. C. heeft vrijdag aan liet slot van zijn jaarvergadering in Brighton ge pleit voor een 40-urige werk week voor alle arbeiders. De afgevaardigden werden er voor gewaarschuwd dat praten alléén niet voldoende zou zijn om dif te verkrijgen. Een vakbonds leider zei, dat het werk van com. missies en het houden van open bare demonstraties „doeltreffen de wapens zouden zijn bij de aan spraken op een kortere werk week". Een resolutie van de bond van winkelpersoneel om een beroep te doen op de volgende Labourrege- ring gelijke vergoeding voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid wettelijk te verzekeren, werd zonder tegenstemmen aan vaard. De waarnemers van Malakka, die het werk der V.N.-opiniepei- lers in Serawak en Brits Noord- Borneo hebben gadegeslagen, verklaren dat een overweldigen de meerderheid van de inwoners van deze gebieden achter de voor genomen stichting van de Sta tenbond Maleisië staat. Malakka heeft er, zoals be kend, onder druk van Indonesië en de Philippijnen mee ingestemd dat waarnemers der Verenigde Naties een onderzoek zouden in stellen naar de mening der in woners van Serawak en Noord- Borneo over de voorgestelde op neming van hun gebieden in de te stichten Maleisische Staten bond. „Reuter" verneemt te Djakarta nog van betrouwbare zijde, dat Indonesië voornemens is zich bij de Verenigde Naties te bliiven verzetten tegen de vorming van de Statenbond Maleisië. Een In donesische vertegenwoordiger zal hierover een onderhóud hebben roet secretaris-generaal Oe Thant. Hij zal hierin bezwaar maken tegen de wijze, waarop de V.N.- waarnemers in Serawak en Noord-Borneo hun peilingen van ,'.e openbare mening aldaar heb ben uitgevoerd. Volgens de Indonesische rege ring zijn Indonesië en de Phi lippijnen „niet op de juiste wijze bij dit onderzoek betrokken". Voorts is het onderzoek volgens Indonesië „te snel uitgevoerd". Het communistisch-Chinese persbureau „Hsinhua" meldt in een telegram uit 'Djakarta, waarin het Indonesische pers bureau „Antara" aanhaalt, dat driehonderduizend Indonesiërs kortgeleden te Malang, in Mid- den-Java, een bijeenkomst heb ben gehouden, waarin werd ge protesteerd tegen de voorgeno men stichting van de statenbond Maleisië, „zoals die door de sa menzwerende Britse imperialis ten wordt voorgestaan". Op de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin werd verklaard dat het Indone sische volk „zich zal blijven ver zetten tegen de voorgenomen instelling van Maleisië". Het zal verder „de vaderlandslievende worsteling van de inwoners van Noord-Borneo voor vrijheid steunen". In de resolutie wordt geëist dat de Indonesische regering de Britse bezittingen in Indonesië zal „overnemen", indien Enge land voortgaat met zijn plan Het staatsbezoek aan Thailand De plaatsvervangende minister president van Thailand. Thanon Kittikatsjorn, heeft vrijdag mee gedeeld dat de Thanaratuniversi- teit Koningin Juliana tijdens het staatsbezoek aan Thailand in ok tober een eredoctoraat zal ver lenen. De plaatsvervangende minister president, tevens voorzitter van de commissie van ontvangst voor de koninklijke bezoekers, zei ook dat de Koningin later een bezoek aan het Rode Kruis zal brengen. Koning Bhoemipol en Koningin Sirikit van Thailand zuilen op 15 oktober op het vliegveld hun gasten uit Nederland welkom heten. Waarnemers in Peking menen, dat de Chinese onthulling van de moeilijkheden aan de grens tus sen Sinkiang en de Sowjet-IJme grotendeels een bevestiging is van aanhoudende berichten van vorig jaar in Westelijke bladen dat Rusland sympathiseert met de opstand van nationale minder heden in Sinkiang en deze aan moedigt. Er bestaan tot op heden echter geen directe aanwijzingen voor dat er gewelddaden zouden zijn gepleegd. De waarnemers menen ook dat het artikel in het „Volksdagblad" .'erreweg het grootste en meest openlijke aanval op Chroesjtsjov n de zijnen is, die tot nog toe is gedaan. Voor het eerst vallen de Chi- tezen Chroesjtsjov openlijk aan omdat hij Stalin geheel van zijn voetstuk heeft gestoten. Zij be- chuidigen hem ervan „boosaar dige en demagogische leugens" aver Stalin te vertellen. De Chinezen vinden het wel noodzakelijk dat bepaalde zijden van Stalins politiek worden be- ZORG OM V. N.-MISSIE In Serawak, in het noorden van Borneo, zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen ter bescherming van de V. N.-mis sie, welke een onderzoek instelt onder de bevolking betreffende de wens tot toetreding van Serawak tot de Maleise federa tie. Toen de missip zitting hield in het bureau van de districts- raad in Serian was het stadje door een cordon van politie om sloten. Iedere auto, welke van of naar de stad reed, werd van onder tot boven doorzocht naar gevaarlijke contrabande. nen tot het in het leven roepen van de Maleisische statenbond. Tenslotte wordt nog de eis gesteld dat „de Britse koloniale troepen zo spoedig mogelijk uit Noord-Borneo zullen worden teruggetrokken". Gouverneur Wallace van de Amerikaanse staat Alabama heeft vrijdag opdracht gegeven tot de tijde'ijke sluiting van viei scholen in Huntsville die op grond van een gerechtelijke uit spraak negers moesten verla ten. De onderwijsraad van de stad had eerder een verzoek van de gouverneur om het begin van de nieuwe cursus op te schor ten van de hand gewezen. De leerlingen konden vrijdag morgen niet naar school gaan doordat de staatspolitie de toe gangen had afgesloten. De gouverneur ging vier da gen geleden tot soortgelijke ac tie over in Tuskegee waar een school eveneens negers moest toe laten. Ondanks de sluiting van de vier scholen drie lagere en een middelbare tot maandag a.s., brachten een twintig vast besloten blanke, vrouwen hun kinderen naar sinool. Zij liepen bij één der scholen langs de staatspolitiemannen die door gang verleenden toen via een luidspreker van een politie-auto het bevel kwam dat de vrouwen zonder letsel moesten worden binnengelaten. Twee negerjon gens, van wie één vergezeld was van zijn ouders en twee agenten van de federale recherche, wer den echter teruggewezen. De blanke kinderen werden inge schreven. Er werd nog geen les gegeven. (Op elk der vier scho len moest één negerleerling worden toegelaten.) Een twaalfjarige jongen die door een staatspolitieman werd tegengehouden, zei tegen hem: „Jij en Wallace zijn gek". Een protesterende blanke vrouw zei: .Waar willen jullie ze naar school sturen? Is dit Amerika?" Huntsville is een stad met 100.000 inwoners. Slechts onge veer 17 procent van de bevol king bestaat uit negers een veel geringer percentage dan el ders in de staat. De gemeenteraad had donder dagavond een resolutie aan vaard waarin werd gesteld dat de gouverneur zich buiten de scholenkwestie moet houden. Een raadslid zei van de gouver- ZUIVERINGSACTIE IN IVOORKUST Volgens welingelichte kringen in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, voert de president van de republiek, Houphouet Boigny, op het ogenblik een zui veringsactie uit. Vijf ministers, waaronder de minister van Defensie, 3 leden van het parlement waaronder de vice-voorzitter en een 40-tal functionarissen en militairen zijn langdurig verhoord. Het blijkt dat een groot aantal politici heeft geprofiteerd van de vier maanden afwezigheid van de president om propagan da tegen de regering te maken waarbij zij gebruik maakten van de ontevredenheid van de be volking. Deze ontevredenheid wordt veroorzaakt door de lage wereldprijzen voor tropische produkten waardoor het land in een moeilijke economische toe stand is geraakt. Begin augustus, toen de presi dent in Frankrijk was, heeft een groep samenzweerders getracht om met behulp van militairen 64 mensen te bevrijden die wa ren veroordeeld wegens een komplot eind vorig jaar. President Houphouet Boigny probeert thans door middel van een zorgvuldig onderzoek ach ter de identiteit van de werke lijke leiders van de samen zwering te komen. neur: „Hij wordt de dictator van Alabama". In Washington verklaarde de republikeinse senator Jacob Ja- vits in de Senaat dat president Kennedy eventueel militairen naar Alabama moet sturen, later tot matig of vrij krachtig iuidwest. Middagtemperaturen toenemende wind uit west of omstreeks 16 graden. Onafhankelyke Koerdenstaat? Het hoofdkwartier van de Koer dische strijdkrachten in Irak heeft een onafhankelijke Koer denstaat uitgeroepen, zo wordt van Koerdische zijde in Londen vernomen. Tot voorlopige presi dent is benoemd Moellam Moes- tapha el Barzani. Aan het einde van de vrijheidsstrijd zullen er verkiezingen voor een algemene vergadering worden gehouden, aldus deze Koerdische bron. Het Europese secretariaat van het comité voor de verdediging van de rechten van de Koerden in Genève heeft echter verklaard geen enkele inlichting te hebben ontvangen dat er een onafhanke lijke Koerdenstaat in Irak is uitgeroepen. Een demonstrant van de „States Right Party" in Alabama, gaat boos tekeer tegen een onver stoorbare agent van politie, na dat deze hem heeft verhinderd met zijn bord „Houdt Alabama blank" het terrein van de West end High-school in Birmingham te betreden. De rassenonlusten in Birmingham laaiden hoog op door het besluit van sommige schoolbesturen bij de aanvang van het nieuwe cursusjaar ook negerleerlingen toe te laten. Hoofdstraat 102 - Telefoon >18* Vorneuaen TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Het koudegebied in de hogere luchtlagen dat vrijdag in ons land voor talrijke buien zorgde, die plaatselijk van onweer en hagel vergezeld gingen, is ge passeerd. Er stroomt nu in de hogere niveaux minder koude lucht binnen, waardoor de at mosfeer geleidelijk stabiliseert. ZATERDAG 7 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.03 4.14 Terneuzen 4.38 4.49 Hansweert 5.18 5.29 Walsoorden 5.28 5.39 ZONADG 8 SEPTEMBER v.m. n.m Breskens 4.37 4.51 Terneuzen 5.12 5.27 Hansweert 5.52 6.07 Walsoorden 6.02 6.17 MAANDAC SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 Aan de grond passeert daarbij een rug van hoge luchtdruk. De opklaringen en de onder drukking van de buienaktiviteit, die het gevolg van deze veran deringen zijn, duren echter slechts kort. Verwacht wordt dat aan het einde van de dag ons land onder invloed kan komen van een regenzóne, die bij een depressie tussen IJsland en Groenland hoort. Deze regen- zóne bracht vrijdagavond in Ierland en Schotland reeds regen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Krimpende wind Tijdelijk opklaringen, maar ook nog plaatselijk enkele bui en. In de vroege ochtenduren weinig wind en plaatselijk mist, ZON MAAN op onder op onder Sept. 7 5.59 19.16 21.18 10.26 8 6.01 19.14 21.45 11.49 9 6.03 19.11 22.17 13.10 kritiseerd. maar zij menen, dat Chroesjtsjov veel te ver is ge gaan met zijn politiek van „ver werping van het Marxisme-. Volgens onbevestigde berich ten van vorige herfst zouden de Russische consulaten in de hoofd stad van Sinkinang, Oeroemtsji en andere steden op verzoek van de Chinezen zijn gesloten. Dit blijkt in overeenstemming te'zijn met de Chinese beweringen van vrijdag, volgens welke Russische „organen en ambtenaren in Sin kiang zich bezig hadden gehou den met ondermijnende activiteit. Ili zou het centrum zijn van de huidige onlusten. Het is de hoofdstad van het autonome Ili- Kazakh, het grootste district van de provincie Sinkiang in het noordwesten van China. In dit district wonen enkele honderd duizenden Kazakhs. Enkele groe pen Chinese Kazakhs zouden zich bij de verscheidene miljoe nen Russische Kazakhs in Rus sisch Kazakhstan willen voegen. Vóór de revolutie in China had Ruland een grote politieke en economische invloed in Sinkiang; vooral in de jaren dertig toen de Chinese gouverneur voor een groot deel steunde op Russische hulp om zijn gezag te kunnen handhaven. Voorts wordt nog gezegd, dat de Russen zich niet alleen in Hongarije hebben vergist. Vol gens twee Chinese bladen heb ben de Russische leiders in Polen een tegenovergestelde vergissing begaan." Door troepen te zenden om te trachten de Poolse kamera den te onderwerpen, hebben zij de vergissing gemaakt van het chauvinisme van een grote mo gendheid", zo zeggen deze bla den. Het artikel in het „Volksdag blad" is ook in het theoretische partijblad „Rode Vlagversche nen. De Engelse vertaling ervan bestaat uit 40.000 woorden. Radio Peking las het voor, wat drie uur in beslag nam. In het artikel wordt de Sow- jet-Unie ervan beschuldigd de betrekkingen „op de rand van een breuk" gebracht te hebben en dat de geschillen in een nieuw stadium gekomen zijn „dat ern stiger is dan ooit tevoren". De eerste vier pagina's van alle kranten in Peking zijn door het artikel in beslag genomen. Chroesjtsjov wordt op een hele serie vraagstukken aangevallen: „Al het water van de Wolga kan de blaam die U op de Sowj et- Russische communistische partij en de Sowjet-Unie hebt gewor pen, niet wegwassen". Gezegd wordt dat de oorzaken van de Chinees-Russische ge schillen teruggaan tot het 20ste congres van de Sowjet-Russische partij, waarop Chroesjtsjov in zijn „geheime" rede Stalin aan viel. Tot nu toe niet onthulde verslagen van een serie commu nistische wereldvergaderingen tussen 1957 en 1961 worden in het artikel bekendgemaakt zoals de Chinezen ze zien. Chroesjtsjov wordt erin beschuldigd steun verleend te hebben aan „anti- partij"-elementen in de Chinese communistische partij en „ge stookt te hebben tegen leiders van andere partijen. Tegen het einde somt het ar tikel tien punten op om aan ta tonen „hoe de leiders van de Sowjet-Russische communistischs partij de Chinees-Russische een heid en de eenheid van de zus terpartijen sinds het 22ste con gres (in 1961 in Moskou) hebben benadeeld. Waarnemers in Peking menen dat er een passage in voorkomt die de hoop van verzoening tus sen beide partijen onder hun hui dige leiding volledig teniet doet. In deze passage wordt de uit spraak in de jongste Russische „open brief", dat de Chinese partij „anti-Sowjetrussisch" is. verworpen. „Onze kritiek op uw fouten is juist bedoeld voor de verdediging van de grote Sowjet- Russische communistische partij en de Sowjet-Unie en om te voor komen dat Hun prestige ernstig door U wordt aangetast". Volgens betrouwbare Weste lijke kringen in Moskou zijn mid den vorig jaar ongeveer 50.000 Chinezen de grens over gevlucht naar Sowjet-Russisch Centraal Azië. Men had dit vernomen van verantwoordelijke Russen, die hun ongerustheid hadden geuit over de grenssituatie. De ge vluchte Chinezen zouden Moham medanen zijn. Russische functio narissen hadden gezegd dat zij Kazakhstan. Tadzjikistan en Kir gizië waren binnengekomen, waardoor „enige consternatie" was ontstaan onder de Sowjet- Russische grensbewoner. De Chi nezen zouden gevlucht zijn we gens „geloofsvervolging en kolo nisatiemaatregelen". De Sowjet-Unie kan volgens de Westelijke zegslieden de Chi nese beschuldigingen, dat de Sowjet-Unie de Chinese vluchte lingen „weggelokt' zou hebben en in Sinkiang „ondermijnende activiteiten op grote schaal" zou hebben gepleegd gemaisJceiyk onteenuwen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1