Verwoerd wil „Bantoestans besturen Amerikaanse boter voor Nederland DE VERMETELE DOKTER Binnenlands nieuws Verwachte oogst Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 september DE GOUDDIEFSTAL IN THAILAND 6.891 NIEUWE WONINGEN IN JULI e MOTORZESDAAGSE GEEN PRETJE „MAAN-WAUDELAAR" Voormalig medewerker van Mccarthy beschuldigd van rogge, gerst, erwten, vlas en consumptie aardappelen HET PROCES TEGEN VANUXEM VIJF ARRESTATIES In Thailand zijn in verband met dc verdwijning van baren goud ter waarde Van ruim De Zuidafrikaanse premier, dr. Hendrik Verwoerd, heeft dinsdag, avond aangeboden de drie Zuid afrikaanse gebieden, die onder Brits bestuur staan. Beetsjoeana- land, Basoetoland en Swaziland, te besturen. Hij deed dit bij de opening van de jaarvergadering van de afdeling van zijn Natio nale Partij in Pretoria. „Ik doe een aanbod, die haast een uit daging is, de inwoners van die gebieden duidelijk te maken wat onze politiek werkelijk is en hoe wij de toekomstige samenwer king zouden zien", zei hij. De drie gebieden worden be stuurd door een Britse hoge com- missaris, die tevens ambassadeur in Zuid-Afrika is. Nog onlangs ontstond wrijving tussen Zuid- Afrika en Engeland omdat poli tieke vluchtelingen uit Zuid- Afrika er hun toevlucht hadden gezocht. Verwoerd verklaarde, dat, wan neer Zuid-Afrika deze gebieden onder zijn hoede zou krijgen, wij hen veel sneller en doelmatiger tot onafhankelijkheid en econo mische welvaart kunnen bren- gen dan Engeland". Verwoerd zei dat Zuid-Afrika geen territoriale ambities heeft voor deze gebieden, maar „onder zijn leiding hen naar de vrijheid wil leiden, op dezelfde manier als het in Transkei doet". Hij zei dat Engeland van de protectora ten landen met gemengde rassen tracht te maken. Men moet zich realiseren dat deze gebieden af hankelijk zijn en economisch ver bonden zijn met Zuid-Afrika. Zuid-Afrika wil deze gebieden „geen enkele vooruitgang ont houden." De Zuidafrikaanse premier stelde voor, dat Engeland de be volking van de drie Britse pro tectoraten in staat stelt zich over het voorstel uit te spreken. Als zijn aanbod niet zou worden aan vaard, zou dit betekenen dat de bevolking geen zelfbeschikkings recht krijgt en dat zij niet „de gelegenheid krijgt om te leren kennen welk een goede vriend de republiek Zuid-Afrika kan en wil zijn". Basoetoland ligt geheel binnen Zuidafrikaans gebied, terwijl Beetsjoeanaland en Swaziland lange gemeenschappelijke gren zen met de republiek hebben. Beetsjoeanaland, dat als grootste van de drie iets groter is dan Frankrijk, telt 320.000 inwoners, van wie het merendeel neger. Swaziland heeft een bevolking van ongeveer 237.000 zielen, ter wijl Basoetoland 642.000 inwo ners telt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft er dinsdagavond aan herinnerd, dat de Britse regering herhaaldelijk heeft ver klaard dat Beetsjoeanaland, Basoetoland en Swaziland onaf hankelijk van Zuid-Afrika zijn. Hij wilde geen nader commen taar geven op de uitlatingen van Verwoerd en zei, dat hem niets bekend is over een officieel aan bod van Groot-Brittannië. In New York toonden vertegen woordigers van Afrikaanse en Aziatische landen bij de Ver enigde Naties zich geschokt en bezorgd over Verwoerds aanbod. Enkele leden van de V.N.-com- missie voor kolonialisme noem den zijn verklaring' een „uitda ging" aan de Verenigde Naties. De Afrikaanse nationalistische leider in Noord-Rhodesië, dr. Kenneth Kaoenda, zei dat het „het toppunt van dwaasheid" zou zijn wanneer Engeland de drie protectoraten aan Zuid-Afrika zou overdragen. „Elke stap van dien aard zal door de onafhanke lijke Afrikaanse landen met alle beschikbare middelen worden tegengegaan", zei hij. Het ministerie van Koloniën in Londen wilde geen commentaar geven op de rede van Verwoerd, maar zei dat diens aanbod niet tevoren met Londen was bespro ken. Een woordvoerder herinner de aan recente verklaringen van Engelse ministers, dat er geen sprake van is dat de protectora ten aan Zuid-Afrika zullen wor den overgedragen zonder toe stemming van de inwoners en het Britse parlement. Twee leden van de Britse Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek werden in juli 6.891 nieuwe woningen opgeleverd. In juli '62 kwamen 6.565 nieuwe woningen gereed. In de eerste zeven maanden van 1963 kwamen 36.957 nieuwe woningen gereed, tegen 41.281 in de overeenkomstige periode van 1962. Van de in juli voltooide wo ningen werden er 387 in sys teembouw uitgevoerd. In de eerste zeven maanden van dit jaar kwamen 3.079 systeemwo ningen gereed. Gerekend t/m juli 1963 zijn sedert de bevrijding 1.051.061 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1963 werd begonnen, bedroeg 5.307, tegen 6.565 in juli 1962. In de eerste zeven maanden van 1963 werd begonnen met de bouw van 48.367 woningen, tegen 48.275 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal gereedgeko men woningen in juli groter was dan dat van de in aanbouw ge nomen woningen, daalde het aantal in aanbouw zijnde wo ningen tot 133.64 op het eind van die maand. labourpartij verklaarden woens dag na een gesprek met de mi nister van Koloniën, dat zij de bewindsman verzocht hadden zich zo sterk mogelijk te keren tegen iedere toepassing van apartheid in de drie protectoraten. De labourpartij zal een debat over de betrokken gebieden vragen wanneer het parlement in novem ber bijeenkomt. De Zuidafrikaanse minister van Voorlichting, Frank Waring, heeft woensdag gezegd dat de pers Verwoerds rede van dins dagavond „verwrongen" heeft weergegeven. Hij zei op het con gres van de Nationale Partij in Pretoria dat „de premier duide lijk gezegd heeft dat Zuid-Afrika geen territoriale ambities heeft zover het de protectoraten be treft. Hij heeft niets meer gezegd dan dat Engeland aan Zuid-Afri ka behoort toe te staan, de Zuid afrikaanse zaak aan de protecto raten voor te leggen om de ver keerde indruk die zij van de Zuidafrikaanse politiek hebben, recht te zetten". Waring had het hierbij over de koppen in enige buitenlandse kranten en zei: „Dergelijke din gen gebeuren dagelijks. Dat zijn de dingen die er in gaan bij de overzeese pers. Dit zijn de ver draaiingen die aan de mensen worden voortgezet en die de we reld een volslagen verkeerd beeld van Zuid-Afrika geven." Het bestuur van het Prodkt- schap voor Zuivel heeft in zijn op woensdag gehouden verga dering besloten 4.000 ton Ame rikaanse boter in Nederland in te voeren. De toewijzing hier van geschiedt op basis van de laagste aanbiedingen, variërend van circa ƒ4,08 tot ƒ4,14 per kg De ingevoerde boter zal on middellijk na aankomst in Ne- derand in de handel worden gebracht. Verwacht kan worden dat dit in de loop van oktober het geval zal zijn. De Ameri kaanse boter zal aan de handel worden afgeleverd tegen een prijs die iets lager is dan de huidge prijs van Nederlandse boter. De inkoopprijzen en de te ver krijgen opbrengsten voor de in gevoerde boter zullen geen na deel voor het Zuivelfonds op leveren. Indien het bestuur van het Produktschap voor Zuivel dit nodig acht ter stabilisatie van de binnenlandse boterprijs zal nog meer boter worden ingevoerd. Het besluit om boter te im porteren vloeit voort uit de be raadslagingen in vorige verga deringen, toen de botersituatie werd geanalyseerd. Bij die ge legenheden werden in ogen schouw genomen de tot eind maart 1964 beschikbare hoe veelheden Nederlandse boter, de geschatte binnenlandse bo- terafzet in die periode en de situatie op de internationale bo termarkt. Het bestuur kwam toen tot de conclusie, dat er tot het einde van het lopende melkproduktie- jaar evenwicht is tussen het aanbod van Nederlandse boter en de hiervoor aanwezige, com mercieel aantrekkelijke afzet mogelijkheden. Het heeft noch tans gemeend er goed aan te doen bij wijze van veiligheids maatregel een hoeveelheid bo ter te importeren, om zodoende een marge te scheppen tussen aanbod en vraag, waardoor de stabilisatie van de binnenlandse boterprijs wordt gediend. Voor invoer in Nederland is daarna circa 40.000 ton buiten landse boter aangeboden, af komstig uit de Verenigde Sta ten, Frankrijk, België en Oost- europese landen. De gevraagde prijzen liepen uiteen van circa ƒ4,08 tot 5,50 per kilogram. In deze prijzen zijn begrepen de invoerheffing op boter van 75 ct per kilogram en het invoerrecht op boter, hetwelk voor uit niet- E. E. G.-landen, afkomstige bo ter 17,7 procent bedraagt. De in- leveringsprijs voor Nederlandse boter bedraagt ongeveer 3,55 per kilogram. Hoeveelheid en prijzen van de aanbiedingen wijzen er duide lijk op, dat op de internationale botermarkt een ruim aanbod bestaat, zo meent het Produkt schap voor Zuivel. rtoor MILLY GANZ 67) Vervolgens werd er een dooi de houtworm half opgevreten harmonium op de gang gezet en de deuren naar de slaapkamers van de inwoners wijd opengezet Een zacht preludium ge speeld door oude, verdorde han den. en dan begon de viool van de dokter te zingen en het weer klonk overal langs de grauwe, vochtige muren van het huis. Verdwenen levensdromen ont waakten weer. Een enkele kaars flikkerde naast het witte muziek blad op het harmonium en wierp fantastische licht- en schaduw vlekken naar alle kanten. De oude mannetjes en vrouw tjes werden wakker, wreven zich ongelovig de slaap uit de ogen en ontwaarden midden in de kamer op de wankele tafel een brandend kerstboompje. Tegelij kertijd zagen zij een aardig, klein engeltje, met een gouden kroontje op zijn blonde lokken, dat van bed tot bed trippelde en daar een pakje op neerlegde. Over de gezichten, die van lang geleden nood en zorg getekend waren, gleed dan de weerschijn van een ver kindergeluk. Zij dachten allen, dat zij al lang op zij geschoven en vergeten waren en nu was er ineens nog eens 'n echt kerst-ontwaken voor hen'. En zij hoefden niet als genum merde gevangenen op een rij langs de muren te gaan staan om bejaarde comité-dames zo luid en deemoedig mogelijk te bedan ken voor hun seriekousen en goedkope seriehemden neen! een engeltje bracht hun op een geheimzinnige manier een pakje, dat merkwaardiger wijze juist dat bevatte, wat zij zo erg nodig hadden en zo graag gehad hadden. En net als voor rijke mensen, waren de geschenken in mooi, met dennctakjes en rode besjes beschilderd papier ver pakt. Nu mochten de dames met hun tanige gezichten en spitse of dik ke neuzen gerust voor de dag komen men kon nu glimlachen over hun stijve, neerbuigende bemoeiingen! Nee, naast dit mooie engeltje verzonken zij helemaal in het niet. Het engel tje intussen werd, goed ingepakt en met een dikke witte pelsmuts op het hoofd inplaats van het gouden kroontje, door de stevige armen van Ursula op de slee ge zet en de terugreis naar de „Wei- dehof" werd aangevangen. In de schemering van de aan brekende Kerstdag liet Mila hen alle drie binnen in het warme huis. 175.000 gulden uit een vracht zending van de K.L.M. vijf perso nen aangehouden voor een ver hoor. Het goud is vrijdag j.l. geroofd uit de douaneloods op het vlieg veld van Bangkok. Volgens de politie zijn drie van de gearres teerden employe's van de K.L.M. Alle goudsmeden en lommerd houders in Thaiand zijn gewaar schuwd, uit te kijken naar het vermiste goud. Het betreft zeven baren van elk vijf en een halve kilo. Het goud is, naar bekend, afkomstig uit Zwitserland en Bangkok tot bestemming. De zending arriveerde daar don derdag met het K.L.M.-lijnvlieg- tuig voor Tokio. De vermissing werd ontdekt nadat het vlieg tuig de reis naar Tokio reeds had voortgezet. Het slechte weer maakt de in ternationale motorzesdaagse, die op het ogenblik in het Reuzen gebergte wordt verreden, tot een zware beproeving voor mens en machine. De Nederlander D. J. Muller maakt hier op een bijzonder moeilijk stuk van het trajekt met zijn C. Z. een vreemde schuiver. In de Amerikaanse laboratoria wordt reeds lang serieus ge werkt aan de ontwikkeling van een maan-voertuig, dat de mens, eenmaal geland op de maan, het mogelijk moet ma ken zich over het oppervlak van onze satelliet voort te be wegen. Hier een model van een maan-wandelaar, ontwikkeld door de Bendix-fabrieken. In de U. S. A. noemt men een der gelijk voertuig een. „I,em" Lu- nar Excursion Module. Roy Cohn, de voormalige rech terhand van wijlen de „commu nistenjager" senator McCarthy, is woensdag door een federale jury in staat van beschuldiging gesteld. Cohn en een andere advocaat, Murrey Gottesman, worden be ticht van „samenzwering om de justite in haar werk te hinde ren en meineed te plegen" bij getuigenverklaringen voor de jury. De jury stelde een onderzoek in naar een eventuele samen zwering om een ambtenaar om te kopen en de justitie te hin deren in verband met een effec- tenzwendel in 1959. AUTO TE WATER: BESTUURDER VERDRONKEN Woensdagmorgen is de 69-ja- rige A. W. uit Kampen, als ge volg van een verkeerde manoeu vre bij het wegrijden, met zijn personenwagen in de IJssel te rechtgekomen en verdronken. De heer H. Bres uit Kampen, die in de buurt aan 't werk was, HOOFDSTUK XXII. BE VADER VAN HET WEESHUIS. Ook in het weeshuis viel er voor dc nieuwe benoemde dokter van het huis veel te doen. Christen had daar geen spijt van, want hij had voor niemand in heel Sonnwil zoveel verering als voor de wezenvader Holl- mann; er was niemand met wie hij zo graag te doen had. Hij vond dikwijls zijn eigen wezen in hem terug. Wat hem vooral trof was, dat Hollmann de moed had, om bij de opvoeding van de kinderen, die aan hem waren toevertrouwd, eigen wegen te gaan. Hij zag daarin het bewijs, dat die man geen automaat was en grondig nadacht over alle problemen die de jeugd aangingen. Hollmann zorgde niet alleen op een voorbeeldige manier voor het lichamelijk welzijn van de kindei-en, die aan hem waren toevertrouwd, maar hij deed ook oneindig veel moeite om hun karakter te vormen, er flinke mensen van te maken, die tegen het leven zouden zijn opgewas sen. - Urenlang kon hij met zijn huis dokter, in wie hij een „mede- rebel" vermoedde tegen gedach- tenloze gebruiken en gewoonten, over alle mogelijke vraagstukken van het opvoedingswerk praten en Christen was van zijn kant een te bezorgde vader, om zich niet buitengewoon voor de op vattingen van de pientere man te interesseren. Op een avond, toen Hollmann zijn huisdokter na het invallen van de duisternis naar buiten vergezelde en met hem voor het heerlijk gelegen instituut stond, liet hij zijn blik over het mooie dorp dwalen, dat daar in het schijnsel van honderden lichtjes Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 20 augustus j.l. gehouden voorlopi ge oogstraming. Volgens de op die datum ter beschikking staan de gegevens wordt van rogge een produktie geraamd van ruim 317.000 ton, wat ruim 20.000 ton aan hun voeten lag, terwijl de kerkklok haar stem liet horen boven de spitse daken. Minuten lang bleef hij zo staan kijken, toen legde hij ineens een hand op de arm van de dokter en zei peinzend: „Hoe vreedzaam ligt dat def tige Sonnwill van ons daar nu! En toch hoeveel boze geesten spelen daar onder die daken hun spel! Vooral de achterklap met zijn vader: de nijd. Ik hoor daar soms voorbeelden van.... En zo gaat het van de ene generatie tot de andere en het wordt maar niet beter, ondanks rui mere ontwikkeling en groeiende welstand. En toch zou dat be slist allemaal veranderen als de kinderen maar anders werden opgevoed minder egoïstisch, minder hersenloos, meer in liefde voor hun medemensen. De kin deren, die men mij van daar be neden hier in huis stuurt, zijn precies jonge boompjes, die op het punt staan krom te groeien, omdat men vergeten heeft hen tijdig te stutten en ze van begin af aan recht te laten groeien. „Zegt u me eens, dokter: hoe veel ouders hebben voldoende verstand en de nog veel noodza kelijker zelfbeheersing en geduld, om hun spruiten op te voeden zoals het behoort? Zijn de .mees ten onder hen niet juist de be dervers van het kinderkarakter? Terwijl zij de kinderen met hun tong, die nooit stilstaat, overstel pen met een zondvloed van goede lessen, geven zij hun in 't dage lijks leven het voorbeeld van de nijd, het egoïsme, het geroddel, de gierigheid of de verspilling, en zij doen dat met een haast kinderlijke onnozelheid. Dit alles hoeft niet allemaal tegelijk voor te komen een' of twee van die afschuwelijke kwalen zijn al vol doende." (Wordt vervolgd.) of 6 minder zou zijn dan ver leden jaar. Deze daling wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een lagere opbrengst per ha. Ook van de gerst wordt een lagere produktie vernacht. De totale opbrengst wordt geraamd op ca. 387.500 ton tegen 431.000 ton in 1962. Deze achteruitgang is het gevolg van een rende mentsdaling per ha van de win- tergerst met 7 en van de zo- mergerst met 11 Bij de erwten vertonen de op brengsten per ha ten opzichte van verleden jaar eveneens een teleurstellend beeld Zo ver wacht men. dat bij de groene erwten de ha-opbrengst 32 lager zal zijn. Deze daling wordt door de uitbreiding van het areaal, welke dit jaar plaats vond, slechts gedeeltelijk opge vangen. Er wordt een totale pro duktie verwacht van rond 46.500 ton. wat 17 minder is dan in 1962. Het rendement per ha van de schokkererwten is voorlopig eveneens aanmerkelijk lager ge taxeerd, n.l. 35 Door een aanzienlijke grotere uitzaai wordt echter een produktie ver wacht van ruim 11.500 ton, het geen 9 meer is dan verleden jaar. De oogst van kapucijners en grauwe erwten wordt op onge veer 3.600 ton geraamd 7 ten opzichte van 19621. Als gevolg van de grotere uit zaai vertoont de vlasproduktie (veldgewas) een stijging van 197.000 tot bijna 217.000 ton 10%). Van de consumptie-aardappe len werden op 20 augustus j.l. lagere produktiecijfers verwacht dan verleden jaar. De netto-produktie van klei- aardappelen wordt voorlopig geraamd op ruim 1.297.000 ton. tegen 1.366.000 ton in 1962 5 Van de zand- en veenaardap- pelen wordt een netto-opbrengst verwacht van bijna 675.000 ton 2% ten opzichte van 1962). Het Centraal Bureau voor de Statistiek vestigt er uitdrukke lijk de aandacht op, dat het een voorlopige raming betreft. In welke mate het ongunstige weer van de laatste weken de oogst- resultaten nog zal beïnvloeden, zal eerst blijken bij de definitieve raming, welke begin december a.s. zal'worden gehouden. Uit de aard der zaak geven deze gege vens geen aanwijzingen om trent de kwaliteit der gewassen. was, sprong gekleed te water om te trachten de bestuurder nog uit de auto te bevrijden, het geen niet gelukte. De schipper van een nabij gelegen vaartuig, heeft nog de achterruit van de wagen, met een bootshaak ver brijzeld, maar ook dit mccht niet baten. Aanvankelijk dacht men dat het slachtoffer zich nog in de wagen bevond, maar nadat de auto was opgetakeld, bleek dit niet het geval te zijn. Enige tijd later is het stoffelijk overscho opgedregd. VERDACHTE VAN GROTE KONTDIEFSTAL AANGEHOUDEN In de nacht van dinsdag op woensdag is in Amsterdam op de Martelaarsgracht een Ameri kaanse soldaat gearresteerd die de hoofddader zou zijn van een enige tijd geleden in Duitsland gepleegde diefstal. Daarbij zijn uit een Amerikaanse legeropslag- plaats ongeveer 100 kostbare bontjassen met een totale waar de van ongeveer 400.000 gulden gestolen. De militair werd door de marechaussee in samenwerking met de Amstedamse politie, aan gehouden. In Eindhoven is een groot deel van de buit terugge vonden. De militair is naar deze plaats overgebracht ,onj te wor den verhoord. VERDACHTE VAN INBRAAK IN ZEISTER GEMEENTEHUIS IN ARREST Naar de Zeister politie eerst thans bekend maakte, heeft de van inbraak in het Zeister ge meentehuis verdachte Zeiste- naar, de 22-jarige W. van V., zich dinsdagmiddag, moe van het zwerven, bij de rijkspolitie te Baarle-Nassau, aan de Belgi sche grens, gemeld. De knaap, die direct op transport naar Zeist werd gesteld, heeft be kend de inbraak in het gemeen tehuis in de nacht van 22 op 23 augustus te hebben gepleegd. Hij zei te hebben verwacht er minstens een bedrag van 10.000 te zullen vinden. In plaats daar van moest hij genoegen nemen met nog geen 5 uit 'n kistje in de bodenkamer, de ambts keten en een briefopener van de burgemeester. De zilveren ket ting had hij getracht te smelten en van het gemeentewapen, waarmee de keten was versierd, had hij een broche willen ma ken. Beide pogingen mislukten. De jongeman is in afwachting van zijn voorgeleiding bij de of ficier van Justitie in het Zeis ter politiebureau ingesloten. De Franse generaal Paul Van- uxem, voormalig onderbevel hebber van de Franse strijd krachten in Duitsland, heeft woensdag voor de rechter ont kend dat hij „Verdun" is, een leider van de „Organisatie van het geheime leger" (O.A.S.) in Frankrijk. De 59-jarige generaal wordt ervan beschuldigd tot aan zijn arrestatie in 1961 een leidende rol in de O. A. S. te hebben ge speeld. Hij zei „Verdun" niet te kennen, „maar hij lijkt mij een slappe figuur, omdat hij niets heeft gedaan. Wanneer ik ook maar iets had willen doen, zou er een goede kans geweest zijn dat ik het niet zou zijn die nu voor de rechter staat", zei hij. Met Vanuxem staan zes ande ren terecht onder dezelfde be schuldiging, een kapitein van het leger wordt bij verstek be recht. Eén van de medebeklaagden, kolonel Herve le Barbier da Blignieres, die tegenover de po litie verklaard zou hebben dat Vanuxem de gezochte „Verdun" was, zei woensdag voor de rechtbank dat de politie hem deze zienswijze had opgedron gen. Hij had Vanuxem sinds 1958 niet meer gezien en had zich bij het eerste verhoor „on beholpen" gedragen, zo zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2