1-, Tachtig doden bij vliegtuigramp in Zwitserland Schuman overleden Rustige integratie in Birmingham Het weer WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De man van de Europese gedachte Fiaakering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No. 6016 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitetbaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Gistermorgen om ongeveer kwart over zeven Neder landse tijd is een Caravelle-straalvliegtuig van de Zwit serse luchtvaartmaatschappij Swissair kort na het ver trek van het Ziiricher vliegveld Kloten neergestort bij het doip Dürrenasch, in het kanton Aargau. Naar de luchtvaartmaatschappij mededeelde, had het vliegtuig 74 passagiers en een bemanning van zes leden aan boord, die naar is komen vast te staan allen zijn omgekomen. De wrakstukken van het toestel kwamen op twee nabij gelegen boerderijen terecht, die als gevolg daar van in brand vlogen. Het vuur kon echter spoedig wor den geblust. Van de bewoners werd niemand gewond. Het vliegtuig was om 7.05 uur opgestegen en vijf minuten later had de verkeerstoren het radio contact ermee verloren, terwijl het ook van het radarscherm verdween. Het was op weg naar Rome, met een tussenlanding in Genève. Volgens ooggetuigen werd kort vóór de ramp een zware ontploffing gehoord. Het vlieg tuig kwam brandend op de grond terecht en explodeerde in dui zenden stukken. Dürrenasch ligt in een dal op een hoogte van 565 meter in het merendistrict van het kanton Aargau. De „Caravelle" is een twee- motorig vliegtuig van Frans ont werp en fabrikaat en bestemd voor middellange afstanden. Het biedt plaats aan 64 eerste klasse-passagiers of 80 in de toeristenklasse. Naar Swissair mededeelde, was het voor deze vlucht geheel volgeboekt. Het verongelukte vliegtuig werd bestuurd door de 37-jarige piloot Eugen Bohli, die al tien jaar bij de maatschappij als vlieger in dienst was. Verder be stond de bemanning uit een tweede piloot, drie stewardessen en een steward, die allen met de 74 passagiers zijn omgeko men. Bij het vertrek van het vlieg veld van Zürich scheen alles normaal, deelde Swissair verder nog méde. De Caravelle werd verleden jaar in dienst gesteld en was bijna nieuw, zo werd gezegd. Het verongelukte vliegtuig kwam op een veld terecht, op een twintigtal meters van een wo ning, die door de druk der ont ploffing gedeeltelijk werd ver nield. Een nabij gelegen schuur vloog in brand. Op de plek waar het neerkwam, ontstond een krater ter diepte van vijf a zes meter. Na de aanraking met de grond explodeerde de Caravelle in duizenden brokstukken, het grootste ervan woog slechts en- ke'e tientallen, kilogrammen Identificatie der slachtoffers zal vermoedelijk slechts aan de hand van op hen aangetroffen persoonlijke bezittingen kunnen plaats hebben. Swissair deelde nog mede, dat is vastgesteld dat het vliegtuig toen het nog tien kilometer van de plaats, waar het terecht kwam, verwijderd was. in brand stond. Commissies van onderzoek van de Zwitserse dienst voor de luchtvaart en van Swissair trachten de oorzaak van de rnmn vast te stellen. Swissair deelde later mede, dai zich onder de passagiers viji buitenlanders bevonden, t.w, wn Amerikaan (althans iemand die in de Verenigde Staten woont), een Israëliër, een Egyp- Ir-ri-ar. een Pers en een Belg. Voorts waren er aan boord 19 echtparen en 5 ongehuwde mannen uit het 200 inwoners mllende dorpje Humlikon. in het kanton Zürich. TIERDE FATALE ONGF,- T.TTK IN CARAVELLE- HTSTORIE Sinds de Caravelle nu circa 5 ia ar geleden in gebruik werd genomen is het ongeluk dat gisterochtend in Zwitserland is gebeurd het derde uit de historie van dit Franse straalvliegtuig. Het eerste ernstige ongeluk met een Caravelle trof de S.A.S toen oo 19 januari 1960 bij An kara een van haar Caravelles neerstortte waarbij in totaal 42 inzittenden om hef leven kwa men. Ruim anderhalf jaar later ver ongelukte op 12 september 1961 ecu Caravelle van Air France bij Rabat in Marokko. Daarbij wa len 78 doden te betreuren. 40 WEZEN Door de ramp met de Cara velle van de Swissair zijn onge veer 40 kinderen uit Humlikon, een rustig boerendorpje van net over de 3ÖQ inwoners, wees ge worden. Hun moeders en vaders kwamen om het leven toen de Caravelle die hen naar een proefboerderij bij Genève moest brengen. dinsdagmorgen bij Zürich neerstortte. Acht kinderen hebben moeder of vader verloren. Aan boord bevonden zich 42 boeren met hun vrouwen, allen afkomstig uit Humlikon. Bij de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij zijn uit heel Zwitserland aan biedingen binnengekomen van mensen, die bereid zijn de zorg voor de wezen op zich te nemen. De gehele bevolking van Hum likon is verdoofd door deze ver schrikkelijke slag. De meeste zitten maar bij hun radiotoestel te wachten op nieuws. Men zag in de loop van de dag een vrouw heen en weer door de straten van het dorpje lopen, die als maar mompelde: „Waf kunnen wij toch voor de kinderen doen". Humlikon ligt niet ver van de Rijn. De boeren van het dorpje houden melkvee en concentreren zich op de fruitkwekerij. Hun vrouwen dragen nog steeds de traditionele kleding van de streek als zij zondags naar de kerk gaan. De wezen en de andere inwo ners van het dorp een vijfde van de bevolking kwam bij de ramp om hebben de handen in elkaar geslagen en proberen het werk op de boerderijen gaande te houden. De tarwe oogst is binnen, maar de aard appels moeten nog gerooid en de druiven moeten nog geplukt worden. ISRAëL PARAAT Ik hoop dat de rust weerkeert aan onze grenzen want anders zullen wij gedwongen zijn te 'aten zien dat wij nog kunnen schieten. Dit heeft generaal Zvi Tsoer, stafchef van de Israëli sche strijdkrachten, dinsdag ver klaard in een commentaar op de jongste incidenten aan de grens tussen Israël en Syrië. De gene raal zei dat Israël de plicht had om met alle mogelijke middelen de veiligheid van zijn burgers in de grensgebieden te waarbor gen. FELLIN EN THRONE UIT ZIEKENHUIS ONTSLAGEN Misschien herkent U hen niet meer. maar de twee mannen die zj hartelijk met elkaar omgaan zijn David Fellin (links) en Henry Throne, die het zieken huis in Sheppton bij Hazelton in Pennsylvania' verlaten, na te zijn bekomen van een 14-daags verblijf onder de grond. De po gingen om de derde mijnwer ker, Louis Bova, te redden, die evenals Fellin en Throne op 100 meter diepte ingesloten geraak te, zijn dezet week gestaakt. Aan genomen moet worden dat er geen enkele kans meer was, dat hij nog leefde. NIEUW INDONESISCH PROTEST Naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mededeelde, heeft Indo nesië bij de Britse regering een formeel protest ingediend tegen het inbeslagnemen door de auto riteiten van Sera-wak van een radiozender van die groep Indo nesische waarnemers, die het V". N.-onderzoek iö Serawak in verband met de voorgenomen vorming van de federatie Ma leisië bijwoont. Volgens de woordvoerder be horen alle leden van de groep tot de staf van het ministerie van Buitenlandse Zaken en ge nieten zij diplomatieke on schendbaarheid. In Birmingham, de grootste stad in de zuidelijke Ameri kaanse staat Alabama, zijn gis teren de eerste negerleerlingen zonder strubbelingen naar vroe ger slechts voor blanken toegan kelijke scholen gegaan. Eén van deze scholen, waar twee neger jongens zichlieten inschrijven, werd door een zestigtal ge meentelijke politiemannen be waakt. De rust werd slechts verstoord door een aantal perso- n die borden meedroegen waarop stond „Houdt Alabama blank". verlieten werden zij door een aantal blanken uitgejouwd. Een demonstratie voor het schoolge bouw leidde tot de arrestatie van minstens drie blanken en een neger. Sommige demonstran ten droegen gestapo-achtige uni. formen. In Mobile zijn twee negerkin deren ingeschreven op een school, die tot dusver alleen voor blanken toegankelijk was. Zij werden door politieagenten begeleid. Er waren geen andere leerlingen aanwezig en er deden zich geen incidenten voor. In Folcroft, een voorstad van Philadelphia, is de politiebewa king, die tijdens het weekeind was ingesteld om een jong ne ger-echtpaar tegeneen woeden de menigte te beschermen, inge krompen nadat het echtpaar was gaan winkelen zonder moeilijk heden te ondervinSep. Het echt paar heeft zich in 71' blanke wijk "gevestigd. Robert Schuman, voormalig Frans premier, is woensdagoch tend op de leeftijd van 77 jaar in zijn landhuis te Scy-Chazelles, aan de Moezel, overleden. Hij leed reeds verscheidene maanden aan een hartkwaal. Zijn toestand is in augustus tengevolge van een hersentrombose verergerd. Robert Schurrtan, een verstokt vrijgezel, was een goed christen, even trouw aan zijn denkbeel den als aan zijn vrienden. Hij heeft altijd een voorbeeldig leven geleid. Schuman, de „vader van Euro pa", was krachtig beïnvloed door zowel de Duitse, als de Franse cultuur. Zijn leven lang heeft hij gedroomd van een Frans-Duitse "verzoening -en zijn gehele poli tieke leven werd door deze ge dachte beheerst. Ex-president Vincent Auriol noemde hem „een radicaal, die de mis bijwoont". Om de Franse binnenlandse politiek heeft Schu man zich nooit erg bekommerd. Hij is ook minister van Finan ciën geweest en een zeer goe de. Hij had in die tijd de ge woonte om 's avonds een soort ronde op het ministerie te maken, waarbij hij zelf lichten, die nog aan waren, uitdeed. Schuman hield niet van lintjes, ministeriële auto's en een poli- tie-escorte. Hij gaf de voorkeur aan de autobus. Als premier be woonde hij een zeer klein appar tement aan de Parijse Rue de Verneuil en hij at in zeer be scheiden restaurants. Maar hij had een zwak voor de platte Lotharingse koeken met stukjes spek, die zijn oude dienstbode Marie thuis voor hem bereidde. Schuman was ook een harts tochtelijk liefhebber van boeken, waarvan hij er meer dan acht duizend bezat. Een van zijn meest geliefde werken was een uitgave van de fabels van La Fontaine. Hij was ook een liefhebber van gedichten... en van detectieve- films. Men heeft vaak gedacht dat Schuman zijn laatste dagen nog eens in een klooster zou slijten. "Hij zei zelf wel eens tegen vrien den: „Wanneer de politiek mij definitief gaat tegenstaan, zal ik mij terugtrekken bij de Benedic tijnen". Hij heeft dit nooit ge daan, doch hij heeft wel herhaal delijk in de nabij gelegen abdij van Liguge vertoefd. Toen de Franse nationale ver gadering zich op 13 december 1950 met 377 tegen 233 stemmen achter Schumans wetsontwerp schaarde, dat de stoot gaf tot de oprichting van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, hetgeen de eerste schrede was op de weg naar economische Europese eenwording, woonde Schuman, in zijn functie van Frans minister van Buitenlandse Zaken, te Straatsburg een bij eenkomst van de Raad van Euro pa bij. Normaal een man, die geen blijk gaf van gemoedsaan doeningen, was Schuman zo ge troffen. toen hij dit nieuws ver- De dag tevoren had gouver neur Wallace, die zelf zich tegen de rassengelijkstelling verzet, honderden leden van de staats politie naar Birmingham ontbo den. Woensdag was er echter geen enkele in de stad te zien. De gemeenteraad en federale autoriteiten hadden de gouver neur verzocht zich niet met de toelating van de negerleerlingen te bemoeien. Bij de inschrijving van woens dag zijn de lagere en middelbare scholen in Alabama geïnte greerd. Een groep mensen aan gevoerd door de leider van de partij voor de réchten van de staat Edward Fields, trok naar een middelbare school. De mees te demonstranten waren blanke leerlingen. Twee broers, die door vier volwassen negers werden bege leid, bleven tien minuten in een lagere school om ingeschreven te worden, Toen zij het gebouw Wallace wil ook In Tuskagee geen neger kinderen op school Het bestuur van de openbare staatsschool van Tuskagee in Alabama heeft een bevel van gouverneur Wallace van Alaba ma, de school nog een week ge sloten te houden, naast zich neergelegd en de school geopend. Dertien negérkinderen zouden de lessen gaan volgen. De gou verneur gaf het bevel om te trachten te voorkomen dat negers op de school toegang krijgen. Foto: Gouverneur Wallace heeft nu staatstroepen een cor don om de school laten leggen om iedereen te verhinderen er binnen te gaan. NOG STEÈftE KOUD EN NAT Het K.N.M.I. deelt mede: Op het noordelijk deel van de Noordzee handhaafde zich een met koude lucht gevuld lage drukgebied dat opnieuw in ons land op de meeste plaatsen nu en dan regen bracht, waarbij de grootste hoeveelheden in de kuststreken vielen. Een van de oceaan afkomstige nieuwe depressie verplaatste zich naar Zuid West-Engeland en trekt, in oostelijke richting verder. Het bijbehorende regen- gebied veroorzaakte woensdag avond in vrijwel het gehele land regen. Daar het depressiecentrum vermoedelijk dicht langs ons land zal trekken, blijft er ook vandaag veel bewolking waaruit nu en dan regen zal vallen. Bij winden uit uiteenlopende rich tingen zullen de temperaturen opnieuw belangrijk onder nor maal blijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud weer Veel bewolking met af en toe regen. Matige wind uit zuidelijke richtingen, later draaiend naar west of noordwest. Aanhoudend koud weer. BENOEMING VAN AMBASSADEUR TE LEOPOLDSTAD Naar het A.N.P. verneemt, is binnenkort de benoeming te ver wachten van mr. W. G. Zeylstra, laatstelijk buitengewoon en ge volmachtigd 'ambassadeur te Quito, tot buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Leopoldstad. Mr. Zeylstra is in 1908 te Haarlem geboren. Hij doorliep het gymnasium te Deventer en studeerde rechten aan de ge meentelijke universiteit te Am sterdam. Voordat hij in 1946 eerste handelssecretaris te Stockholm werd, was hij onder meer voor een Nederlandse fa briek in Zweden werkzaam en als ambtenaar verbonden aan het ministerie van Economische Zaken. Van 1940 tot 1946 was hij afdelingschef en adjunctdirec teur van het rijksbureau voor rubber. Na Stockholm waren mr. Zeylstra's standplaatsen Frank fort. Bonn, Buenos Aires, Dja karta en van 1960 tot 1962 Qui to, eerst als gezant en later als ambassadeur. nam, dat er enkele tranen over zijn gezicht gleden. In januari 1961 overkwam Schuman een ongeval, waarvan hij zich in feite nooit heeft her steld. Hij had, op een koude win teravond zijn landhuis te Scy- Chazelle, in Lotharingen, verla ten om een wandeling te maken op de hellingen van de St. Quen- tin-berg. Hij keerde die avond echter niet in zijn woning terug. Men ging hem zoeken en hij werd, bij het aanbreken van de dag, in een holle weg gevonden, zonder dat hij ook maar een lid kon bewegen. Dank zij zijn krachtige gestel kon Schuman zich herstellen van de gevolgen van zijn verblijf in de open lucht in deze koude win ternacht, doch hij werd nooit meer de oude. Hij kon zich dan ook bij de in november 1962 ge houden verkiezingen niet meer beschikbaar stellen voor het be zetten van een zetel in de Franse nationale vergadering. Hij heeft te Scy-Chazelles een boek voltooid, waarin verslag wordt gedaan van door hem bij gewoonde conferenties en bijeen komsten. Hij noemde dit boek, dat een Europees karakter droeg, zijn „geestelijke boodschap". BRIEF VAN PRESIDENT DE GAULLE. Generaal De Gaulle heeft aan de naaste familie van Schuman een brief gezonden, waarbij hij zegt met bewogenheid het over lijden te hebben vernomen van president Robert Schuman, „wiens persoonlijkheid de hulde en eerbied van allen verdient". „Namens het land breng ik hulde aan het hoge plichtsgevoel waarmee hij het land heeft ge diend en de eminente' bijdrage die hij aan de zaak van het Ver enigde Europa en het werk van zijn organisatie heeft bijgedra gen." Paus Paulus heeft Schumans familie een telegram gezonden, waarin hij zijn medeleven be tuigt en verklaart voor de eeuwi ge rust van de overledene te zul len bidden. Jean Lecanuet, voorzitter van de M.R.P., waartoe Schuman be hoorde, verklaarde in Parijs dat de overleden staatsman een juiste visie op de Europese toekomst had gehad. „Hij heeft een bewe ging in de richting van de Ver enigde Staten van Europa in gang gezet, die onstuitbaar is". PONP^DAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.48 2.56 Terneuzen 3.23 3.31 Hansweert 4.03 4.11 Walsoorden 4.13 4 21 VRIJDAG 6 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.28 3.33 Terneuzen 4.03 4.08 Hansweert 4.43 4.48 Walsoorden 4.53 4.58 ZON MAAN op onder op onder Sept. 5 5.56 19.21 20.32 7.40 6 5.58 19.18 20.54 9.03 7 5.59 19.16 21.18 10.26 NEDERLANDSE REACTIE OP HET OVERLIJDEN VAN SCHUMAN. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft naar aanleiding van het overlijden van de heer Robert Schuman het volgende meegedeeld: „De Nederlandse regering be treurt het heengaan van een voor- aanstaand Frans staatsman en groot Europeaan, die een voor name rol heeft gespeeld bij het leggen van de grondslagen voor de Europese eenwording. De ach ting van de Nederlandse rege ring voor de heer Schuman kwam in 1950 tot uiting in zijn benoe ming van grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In de nagedachtenis van Robert Schuman eert de Nederlandse regering één van de grote zonen van Frankrijk, die de nauwe ver bondenheid van dat land met alles wat zich in Europa afspeelt door zijn onvermoeid streven ge stalte heeft gegeven". DE BEGRAFENIS VAN ROBERT SCHUMAN. Op een persconferentie werd een brief van Schuman voorge lezen waarin hij verzoekt zijn begrafenis, die zaterdag zal plaats vinden, zeer eenvoudig te hou den, zonder bloemen, kransen en toespraken. Het woord toespra ken was enige malen onder streept. „Personen, die aldus van de mogelijkheid zouden zijn ver stoken van hun sympathie voor mij te getuigen, zouden er god vruchtige en liefdadige doelein den mee kunnen dienen". De brief was in 1950 geschre ven. 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1