PROVINCIAAL NIEUWS ■:1S*DE VERMETELE DOKTER Het resultaat van Chroesjtsjovs bezoek aan Zuid-Sla vië Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 Stichting Vormingswerk leerplichtvrije vrouwelijke jeugd in Midden-Zeeuws-Vlaanderen en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter AARDENBURG BRESKENS ïjpr De transparante kleurlak IS BEVER NEDO-MEX-11 kleure^watervast HULST VEERE ZAAMSLAG Dinsdag 10 september start niet 30 leerlingen Eerste aanloop succes voor initiatiefnemers Op 25 maart. j.l. vond in de raadszaal van het gemeentehuis de officiële installatie plaats van de Stichting met de lange naam, kortweg aangeduid als „Vor mingswerk Bedrijfsjeugd". Over wat in die ruim zeven maanden tot stand is gekomen werd de pers gistermiddag inge licht door de voorzitter der Stichting, de heer F. M. Berbers, de leidster van het Vormings werk, mrv. mr. R. H. Maas Berger, de bestuursleden mevr. W. KesSpruyt, de heer L. C. Vet en de directeur voor Maat schappelijke Zorg, de heer J Stenvert. De bijeenkomst vond eveneens plaats in de raadszaal. Elk jaar doet een groot aan tal meisjes reeds op jonge leef tijd direct nadat de leerplicht geëindigd is de stap van school naar maatschappij. Zij worden in het arbeidsproces op genomen in een leeftijdsperiode, waarin de vorming van de per soonlijkheid van groot belang is. Velen krijgen werk te verrich ten, dat geen of slechts weinig vakbekwaamheid vereist. De grote verschillen tussen school en bedrijf veroorzaken vaak moeilijkheden bij de over gang, vooral voor het jonge meisje. De korte schoolweek, regelmatig onderbroken door lange rustpauzes, biedt ruim schoots gelegenheid tot spel en ontspannning. In het bedrijf gaat het om de arbeidsprestatie van een ieder, als een noodzakelijke schakel in het gehele arbeidsproces. Dit vereist van alle werkneemsters een volwassen instelling, ook van de jongeren. Maar bij een meisje van 14 tot 18 jaar is nog geen sprake van een volwassen instelling. In haar doen en laten lijkt zij vol wassen, waardoor zij zich onder scheidt van het schoolmeisje. Achter dit kwasi-volwassen op treden schuilt echter onrust en onzekerheid. Deze schijnvolwas- senheid kan een rem zijn voor haar verdere ontwikkeling.1 Hier ligt meteen het doel van het vormingswerk. Wanneer het jonge meisje na haar schoolja ren in een nieuwe levenssituatie komt, is het voor haarzelf èn voor het bedrijf van belang: a. dat zij verantwoordelijkheid kan dragen en met anderen kan samenwerken; b. dat zij daartoe hulp ontvangt bij de ontwikkeling van haar persoonlijke gaven, c. waardoor zij, volwassen ge worden, haar eigen plaats in de gemeenschap zal kunnen innemen. Hier ligt een pedagogische taak, waarop het vormingswerk voor de bedrijfsjeugd is gericht. Sinds 1950 wordt dit werk ge daan en ruim 30.000 meisjes in ons land nemen er aan deel. Organisatorisch is het vor mingswerk ondergebracht bij het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd en de R.-K. Na tionale Stichting voor Mater Amabilisscholen. In ruim zestig plaatsen in ons land wordt deze vorm van onderwijs gegeven. Er zit duidelijk groei in dit werk. Ook vele werkgevers verlenen hun steun aan dit werk. Dit is van uitermate belang omdat bij voldoende zekerheid over mede werking van bedrijfszijde, de overheid een subsidie tot 80 van de exploitatiekosten ver strekt. In het verleden was reeds van verschillende zijden geprobeerd om dit belangrijke werk in Ter- neuzen te kunnen beginnen. Maar noch van Katholieke, noch van Protestants Christelijke zijde zag men kans de plannen te realiseren. Dit kwam de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, ter ore. Hij nam op zich de plaatselijk gaande zijnde activi teiten te stimuleren en vooral te coördineren. Hij werd voorzit ter van een werkcommissie, waarin naast enkele heren van de landelijke centra de volgende personen zitting namen: mevr. Haas, mej. Hommen, mej. Jurry, mevr. Kes en de heren pater Pisters, Vet en Stenvert. Deze commissie heeft de eer ste plannen gesmeed. Men kwam tot de conclusie dat een geza menlijke opzet in Terneuzen tot de mogelijkheden behoorde. Voorop werd echter gesteld dat de levensbeschouwelijke zijde van het werk veilig zou moeten gesteld worden. Dat dit mogelijk was, bleek uit de woorden van de burgemeester bij de installa tie van het bestuur toen hij zei, dat hel mogelijk was gebleken om in een uitnemende onderlin ge verstandhouding en met vol ledige erkenning van ieders uit gangspunt, een gezamenlijke ba sis en opzet te construeren. Hij noemde het een unicum in ons land. Voor het slagen van dit werk is natuurlijk allereerst de mede werking van ondernemers of dit nu een werkgever van een groot, klein of middelmatig groot bedrijf is, doet er niets toe noodzakelijk. De ondernemer immers moet hiervoor bereid en in staat zijn enige financiële of fers te brengen in de vorm van het beschikbaar stellen van eni ge uren per week om precies te zijn: vier van de werktijd, en het schenken van een gelde lijke bijdrage. De cursisten zelf moeten slechts 50 cent per week betalen. Dit is eigenlijk zo ge steld, zo deelde de voorzitter mee, om het gevoel aanwezig te laten zijn, er zelf ook iets voor over te moeten hebben. De cursussen zullen worden gegeven in de huishoudschool „De Leeuwtjes", het gebouw van het Wit-Gele Kruis en het gymnastieklokaal van de Her vormde school. Alle drie dus gelegen aan de Leeuwenlaan. A.s. dinsdag wordt er begon nen. De dertig meisjes in de leeftijd van 15 tot 16 jaar, die dus allen werkzaam zijn in loon dienst, zullen verdeeld worden in twee groepen. De lessen wor den gegeven op dinsdag en woensdag en bevatten een twee jarige cursus. De cursus is gericht op mens en maatschappij en wil een be geleiding zijn om het jonge meisje wegwijs te maken in deze maatschappij. Zij bevat als zo danig dan ook talrijke aspecten en wij geloven, dat niet veel, wat voor een goede levenshou ding noodzakelijk is, in de in deling van het leerplan ont breekt. De maatschappijleer bevat o.a. de plaats in het bedrijf, het hui selijk leven, de gezinsverhou dingen, o.a. ook het zelf stich ten van een gezin, sexuele voor lichting, vrijetijdsbesteding en excursies om al deze dingen te verlevendigen. Door al deze ac tiviteiten worden ook de groeps vorming en de gemeenschapszin bevorderd. Ook wordt aandacht besteed aan het zelf maken van kleding en, wat voor een vrouw zeer belangrijk is, de verzorging van het uiterlijk. Smaakont- wikkeling behoort eveneens tot de doceerstof, evenals hygiëne. De ontwikkeling van de crea tiviteit bevat o.a. handenarbeid. Verder worden er muzieklessen gegeven en sport en spel be oefend. De docenten in al deze dingen zijn de heer P. Klinkhamers (handenarbeid), mej. Krijger (naailes). De directrice van de Huishoudschool, mej. Van Mal- degem, zal de kooklessen ver zorgen, terwijl de muzieklessen voor rekening zijn van zr. Marie- Sophie. Mevr. Mast-v. Kruyssen geeft gymnastiekles en tenslotte zij vermeld dat mevr. mr. R. M. HaasBerger de maatschappij leer zal doceren. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de leidster mevr. R. M. HaasBerger, Koningin- nelaan 26, Terneuzen (telefoon 01150—3138). W" wensen dit frisse initiatief veel succes. il Waarnemers menen dat Chroe- sjtsjov tijdens zijn „werkvakan tie" in Zuid-Slavië vergeefs ge tracht heeft de Zuidslavische lei ders te winnen voor zijn opvat ting over de communistische „ge meenschappelijke markt". In zijn redevoeringen voor ar beiders en arbeidersleiders ha merde de Russische premier er steeds maar op. dat de commu nistische landen samen moeten werken bij de produktie. Elk land moet zich concentreren op wat het het beste kan maken en niet proberen om de produktie op alle mogelijke gebieden op te voeren. Dit was volgens Chroesjtsjov de manier om meer en beter goede ren te produceren dan de kapita listen, waardoor deze bij de eco nomische concurrentie verslagen zouden worden. Chroesjtsjov zou ook hebben laten doorschemeren, dat het eigenlijk de plicht is van de Zuid- slaviërs, na jaren weer aanvaard als fatoenlijke communisten, om akkoord te gaan met deze „so cialistische arbeidsverdeling". Chroesjtsjov bleef op dit aan beeld hameren, zelfs nadat pre sident Tito in het openbaar ver klaard had dat de Zuidslavische opvatting over de internationale arbeidsverdeling" niet alleen uit breiding van de handel met de landen van het Sowjetblok bete kent, maar ook versterking en uitbreiding van de economische betrekkingen met de Aziatische, Afrikaanse, Latijns-Amerikaanse en andere landen. President Tito, zo is onofficieel van bevoegde zijde in Belgrado meegedeeld, heeft bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie in december van het vorig jaar duidelijk laten blijken, dat er geen sprake van kan zijn dat Zuid-Slavië volledig lid wordt van de Comecon, de „gemeenschappelijke markt" van de landen van het Sowjetblok. De regering in Belgrado hul digt nog steeds dit standpunt. Wèl hebben de Zuidslaviërs des tijds om de status van waarne mer verzocht bij de Comecon, waardoor zij vertegenwoordigd konden zijn in bepaalde commis sies van deze organisatie die zich bezig houden met bepaalde tak ken van de industrie. Dit zou kunnen leiden tot een betere re geling van de Zuidslavische han del met de landen van 't Sowjet blok. Al vóór Chroesjtsjovs reis naar Zuid-Slavië willigden alle acht landen-leden van de Come con het verzoek van Zuid-Slavië in. In Belgrado meent men dat Chroesjtsjovs opmerkingen over de voordelen van de economische specialisatie mogelijk in de eer ste plaats gericht zijn geweest tot Roemenië dat zich zou verzet ten tegen de integratieplannen van Moskou. Overigens is nien in Belgrado wel van mening dat de kloof tussen Rusland en Zuid- Slavië nu aiet meer zo diep is. Chroesjtsjov heeft zich hoe wel in voorzichtige bewoordin gen goedkeurend uitgelaten over de omstreden arbeidersra den in Zuid-Slavië. Via deze ra den kunnen de arbeiders ook een I woordje meespreken bij het be leid in de bedrijven. Vroeger zijn die raden door Moskou als „re visionistisch" afgewezen. Chroestjsjov ging ook akkoord met de Zuidslavische opvatting over „de verschillende wegen die naar het socialisme leiden". Verder hebben sommige waar nemers een verschil in accent op gemerkt bij de* indirecte kritiek van Tito en Chroestjsjov op de Chinezen. Zo had de Russische premier meer het accent gelegd op het beoefenen van geduld en de pogingen om tot eensgezind heid te komen; terwijl Tito daar entegen had benadrukt dat Zuid- Slavië zou blijven vechten tegen hen in casu de Chinezen die het communisme de weg willen opdringen van rassenhaat en anarchisme. President Tito zou verder bij Chroesjtsjov aange drongen hebben op meer steun voor de tot geen wereldblok be horende landen op grond van het argument dat deze landen een belangrijke ro] spelen in de inter nationale politiek en waardevolle bondgenoten kunnen zijn. DANSEND WILD ZWIJN De heer Hubert, jagermeester en leider van een meute in de Franse stad Nevers, verzorgt behalve zijn honden en paarden ook een hert, een hinde en een wild zwijn. Het zwijn Nenette, dat uit de omgeving van Crepy komt, waar het als big werd gevangen, heeft voor een suikerklontje wel een dansje over. 2 ARBEIDERS OMGEKOMEN DOOR BREUK IN LIERKABEL Door een breuk in een lierka bel zijn de ongehuwde arbeiders J. S. (45 jaar) uit Zwolle en A. R. (40 jaar) uit Meppel gister middag om het leven gekomen. Zij stonden op een grote beton nen plaat die met behulp van een lier bij de elektrische centrale te Harculo (gemeente Zwollerkers pel) omhoog werd gehesen om het dak af te dekken. Toen het gevaarte 25 meter boven de grond hing brak de lierkabel, waardoor de mannen met de plaat naar beneden stortten. De heer R. overleed kort na aankomst in het R. K.-ziekenhuis te Zwolle. De heer S. stierf enkele uren later in het Zwolse Sophia- ziekenhuis. Haiti vraagt bijeenkomst van de Veiligheidsraad II-.lti heeft om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht omdat de Domini caanse republiek volgens dit land „hernieuwde vijandigheid" heeft getoond, zo is dinsdag in New York bekend geworden. Het verzoek werd schriftelijk ingediend door de minister van Buitenlandse Zaken van Haiti, Chalmbers. In mei van dit jaar heeft de Veiligheidsraad ook reeds de slechte betrekkingen tussen beide landen behandeld. .9 SB MALAKKA EN SINGAPORE De regering van Malakka is er van overtuigd dat de actie van premier Lee Koean Yew van Singapore, waarbij Singa pore de behartiging van zijn eigen buitenlandse betrekkin gen en defensie overnam, wet tig noch grondwettelijk is. Dit wordt gezegd in een ge zamenlijke verklaring, die gis teren werd uitgegeven na een langdurig onderhoud tussen ka binetsministers in Malakka en de Britse minister vap Kolo niën, Duncan Sandys. Sandys heeft bevestigd, zo zegt de verklaring, dat machts overdracht van Groot-Brittan- nië aan Singapore koninklijke goedkeuring vereist en dat se dert de ondertekening in juli van de overeenkomst inzake de federatie Maleisië is een derge lijke goedkeuring niet verleend. Maandag had Malakka ver klaard „krachtige stappen" bij Groot-Brittannië te zullen doen tegen machtsovername, die 31 augustus door premier Lee Koean van Singapore was be kendgemaakt. Gemeenteraad. De gemeenteraad stelde in zijn zitting van maandagavond de pensioengrondslagen vast van A. R. de Vos. Besloten werd tot de verkoop van een viertal noodwoningen in de wijk Eede. Deze woningen werden verkocht aan de hoogste inschrijver, zijnde de gebr. De Witte te Westkapelle voor een -bedrag van 1250. In de Brandtstraat zal één- riehtingverkeer worden inge voerd. Een verzoek om subsidie van 't Humanistisch Thuisfront werd afgewezen. De plaatselijke Kruisverenigin gen kregen een bijdrage, welke bepaald werd op de helft van de contributie tot een bedrag van maximaal 5 per lid. Overplaatsing en benoeming De heer B. Seekles, machinist bij de Koninklijke Zuid-Holland se Mij. tot redding van drenke lingen. is per 1 september over geplaatst naar Hoek van Holland. In zijn plaats is benoemd de heer R. Quekelberghe, alhier. West Zeeuws-Vlaanderen vakantieland. In hotel ..Het Casino" hebben de heren Gittenberger een kleu- ren-dia-avond gegeven onder de titel „West Zeeuws-Vlaanderen vakantieland". Tevens werden 50 dia's vertoond over de Visserij feesten 1963. Gezien de enorme belangstel ling zal a.s. zaterdag deze ver toning herhaald worden. aoor MILLY GANZ 66) Met uitzondering van de dok ter, die met zijn ontleedmes al lang uitgeschakeld was, trok de hele familie dan naar de keu ken. Ursula kneedde vol energie het deeg; Michaël en Catharina rolden het uit en de kleine Fee was al spoedig ook zo ver, dat zij met een vork de gaatjes in de broodjes prikken kon. Op het laatst kwamen Peter en Susi in functie en bestreken de broodjes, die klaar waren voor de oven, met eigeel. Mila was nog altijd een meesteres in het samenstel len van de vulling, waarvoor gedroogde bessen van de Leen hof, die nog nooit iets hadden hoeven te kosten, gebruikt wer den. De lachende, tevreden gezich ten van deze arbeidsgemeen schap waren doorgaans met meel besmeurd en de monden met bessengelei. Max en Morilz ech ter brachten Ursula vaak tot een liefelijke vertwijfeling. Rap als wezels, waren zij overal en ner gens tegelijk. Zij ravotten op de grond of vochten onder de keu kentafel. Ze zaten met hun han den, die als kwikzilver waren, nu eens in de zakken meel of woelden rond in de eiermand. In een onbewaakt ogenblik smeer den zij schoensmeer op de afge werkte broodjes of goten er pe troleum overheen. Ze hadden het voortdurend erg druk. Wie van de twee het ergst was, bleef altijd een open vraag, want Max heette ook wel Moritz ook Mo- ritz ook wel Max, daar men hen niet van elkaar kon onderschei den. Ais men ze niet snel op heterdaad betrapte, kon men geen van tweeën bestraffen, want de een liep bliksemsnel om de ander heen en op een gege ven ogenblik kon men met geen mogelijkheid meer zeggen, wie de dader geweest was. Zij wis ten dit maar al te goed en „werkten" daarom altijd zo veel mogelijk innig samen. Werd het Ursula te bont, zodat haar ge raas tot in de spreekkamer hoor baar was, waar zij het juist op gemunt had dan redde de dokter de situatie, door het tweetal binnen te toepen. Hij gaf hun lege poederdoosjes en kurken om mee te spelen, teken de manen en zonnen, bloemen en dieren, terwijl daarbij Max op zijn ene en Moritz op zijn an dere knie zat. Als het wijdingvolle uur ge komen was stonden, behalve het gezin van de dokter ook merk waardige gestalten onder de kerstboom. Ursula was met de blauwe slee door kou en sneeuw gegaan en had enkele van de eenzaamste oude mannetjes en vrouwtjes onder de cliëntèle bij- eengetrommeld. Bij die gelegen heid was zij zo trots en opge wonden als een paard uit een koninklijke stal, dat de uitver korenen naar de vorstelijke dis mag trekken. Het hart van dokter Christen vierde echter zijn hoogste triom fen als hij in de ogen van die door het leven misdeelde men sen een beetje geluk zal stra len, dat zij uit zijn handen ont vingen. Op zekere oudejaarsmorgen, toen hij, bestoven onder de sneeuw van zijn ziekenbezoek naar huis kwam, vond hij op zijn schrijftafel zijn benoeming lig gen tot dokter van het armen huis en het weeshuis. De betrokken autoriteiten had den al lang begrepen, dat hij beter geschikt was voor het ambt van armen- en wezendok ter, dan zijn deftige collega, die bovendien op het einde van ie der jaar een grote rekening voor geneesmiddelen presenteerde. Door deze benoeming werd zijn hart echter met nieuwe zor gen belast. En het was geen wonder, dat die zich natuurlijk weer concentreerden op Kerst mis dat was nu eenmaal het tijdstip, waarop hij bijzonder diep meevoelde in de eenzaam heid vooral van oude mensen, zoals hij die in zijn beroep zo vaak ontmoette. Het aantal der te bakken broodjes steeg dien tengevolge op een fantastische manier, zodat men nog het ver standigste gedaan zou hebben met over enkele jaren, als de afname zo bleef stijgen, maar een eigen bakkerijtje te begin nen. Tenminste, zo mopperde Ursula achter Christens rug, maar zij overdreef nu eenmaal graag een beetje, als het op het effect aankwam. Voortaan begon de functie van vreugdebrenger voor de dokter al heel vroeg op de Kerstmor gen. Als het nog donker was be gaf hij zich met zijn gevolg op weg. In de ene hand hield hij zijn vioolkist en aan zijn andere trippelde, ais een pas uit de hemel gevallen sneeuwvlok, de warm ingepakte Felicitas met hem mee, die verschillende uit rustingsstukken onder haar armpje geklemd hield, terwijl achter beiden Ursula aankwam met de zwaar met pakken be laden slee. Geheimzinnig verdwenen die drie dan achter de deur van het armenhuis. Daar werden zij even geheimzinnig door de bejaarde moeder van het huis ontvangen. (Wordt vervolgd.) Paratyfus. In Hulst en omgeving zijn de vorige maand nogal wat geval len van paratyfus voorgekomen. In een bejaardentehuis in Hulst kwamen zeven gevallen voör en in Hulst en omgeving verder nog 22 gevallen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, droeg de ziekte 'geen epidemiologisch karakter. Hoe de ziekte in 't „Land van Hulst" is ontstaan, is niet bekend. Alle patiënten, zo vernemen wij van dezelfde zijde, zijn inmid dels genezen. Man na val van paard overleden. De 48-jarige J. Bonthuis uit Middelburg is op de Schone Val. weg onder Veere van zijn paard geworpen en zeer ernstig ge wond. In het ziekenhuis is hij later aan zijn verwondingen be zweken. De man maakte deel uit van een gezelschap dat een tocht te paard maakte. Toen de paarden op hol sloegen verloor B. zijn evenwicht. Een dame uit Antwerpen die eveneens van haar paard viel, werd licht gewond. Bestuur,"; verga der ine Afd. Zaamslag van het Ned. Roodc Kruis. Maandagavond vond ten ge meentehuize een samenkomst plaats van het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis, waarbij mede aanwezig was de Kringsecretaris in Zeeland, de heer A. D. Constandse. De scheidende voorzitter, oud burgemeester Trimpe, verwel komde de aanwezigen en wees daarna in zijn afscheidstoespraak op de aangename tijd, die hij sinds november 1949 in dit be stuur had mogen meemaken, dank zij de goede en hulpvaar dige onderlinge verhoudingen. Hij stond stil bij verschillende activiteiten die door deze afde ling soms jaarlijks, soms inciden teel waren ontplooid, zoals de collecten met medewerking van de bejaarden, het uitzenden van patiënten met de ..Henri Dunant", de daadwerkelijke hulp bij de ramp in 1953, de opleiding vosr E.H.B.O.-diploma, Welfare-werk, Jeugd Rode Kruis. Spreker dank te voor de vriendschap, samen werking en medewerking onder vonden van het plaatselijk be stuur, Kring- en Hoofdbestuur. Hij stelde het op hoge prijs dat burgemeester Van Wijk zich de benoeming tot bestuurslid, tevens voorzitter, direct had laten wel gevallen en installeerde hem nu als zodanig, daarbij de wens uit sprekende dat de afdeling Zaam- slag onder zijn leiding een goede toekomst zou tegemoet gaan. De nieuwe voorzitter was ge troffen door de wijze waarop oud-burgemeester Trimpe hem had ingeleid in dit mooie werk, dat zijn medeleven en belang stelling volledig heeft. Hij dank te voor de toegezegde steun van het bestuur. Als oudste bestuurslid nam de heer Van Vessem in een op rijm gestelde toespraak afscheid van de heer Trimpe en overhandigde hem als blijk van erkentelijkheid een boekenbom Namens het Hoofdbestuur en de Kring Zeeland getuigde de heer Constandse van de waarde ring, die men daar had voor bur- I gemeester Trimpe en de afdeling Zaamslag. Ook hij memoreerde verschillende contacten uit de verstreken periode. Tot de nieu we voorzitter zich richtende stel de hij voor zich in de naaste toe komst toe te leggen op de leden werving, opdat mede daardoor het landelijk ledental van het Nederlandsche Roode Kruis bij het eeuwfeest kan worden opge voerd tot het miljoen. Hij ver heugde zich er op, dat de afdeling Zaamslag de laatste jaren met de collecte zo'n goed figuur slaat. Nadat de heer Trimpe de spre kers voor hun goede en welge meende woorden had bedankt, .werden nog enkele „huishoude lijke zaken besproken; o.a. de nog lopende, maar ree4s tiw,.geslaag- .dc postzegelverkoop. De Voorzitter sloot hierna deze bijeenkomst. Gemeentelijke badinrichting. Gedurende dö maand augustus zijn in de gemeentelijke badin richting S9S baden genomen, Dc staking in Santos De algemene staking, die eer gisteren in de Brazilaanse ha venplaats Santos is uitgebroken, dreigt zich over het gehele land uit te breiden. Van arbeiders zijde is aan de regering het ul timatum gesteld binnen 24 uur de politie van Sao Paulo op dracht te geven de gearresteer de vakbondsleiders vrij te laten en de maatregelen tegen de kan toren van de vakbonden onge daan te maken. Dit ultimatum is gesteld door het „pact van eenheid en actie", waarin haven arbeiders, zeelieden, spoorweg arbeiders en anderen zijn ver enigd. Wanneer de regering deze eisen niet inwilligt, zullen alle arbeiders van dit pact in heel Brazilië in staking gaan. Intussen heeft de minister van Arbeid toegestaan 20- miljoen cruzeiros te lenen aan de zie kenhuizen, om aan de eisen van loonsverhoging van het zieken huispersoneel tegemoet te kun nen komen. De staking van het ziekenhuispersoneel heeft de al gemene staking in Santos ont ketend. Volgens officieuze inlichtingen zouden sinds maandagmorgen 250 arrestaties verricht zijn. Het ziet er naar uit dat de militaire autoriteiten van de staat Sao Paulo het strenge optreden van de gouverneur zullen steunen. De pokken in Boedapest Radio-Boedapest heeft dinsdag avond gemeld, dat een zieke kelner van hotel Royal in Boeda pest pokken heeft. Zijn toestand was echter niet ernstig. Zoals bekend mogen de 700 mensen, onder wie vele toeristen uit het Westen, die zich in dit hotel be vinden, de straat niet op. Maandag is de stad Boedapest in haar geheel tot besmettelijk gebied verklaard. Duizenden Hongaren die graag met vakantie naar het buitenland willen, stonden dinsdag in rijen voor de lokaliteiten waar zij ingeënt konden worden. Intussen is na onderzoek geble ken dat geen van de toeristen uit het Westen, die in 't hotel Royal logeren, besmet is, In dit hotel zijn op het ogenblik rond 220 toe risten die uit Westelijke landen komen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2