Wenk voor Vietnams generaals Het weer Chroesjtsjov weer terug in Moskou Na de aardbeving in Kasjmier Radio De Koek Vertrouwen en vriendschap bij gesprek Lefèvre-Marijnen EXTRA PRIJS ZONDAG DUBBELE POT Russisch veto in de Veiligheidsraad WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Amerikanen maken er geen geheim van dat ze president Ngo Dinh Diern van Z.-Vietna onder zware diplomatieke druk zetten om zijn regiem te hervor men en onder meer de man die in feite de lakens uit deelt, zijn broer Nhu, te ontzetten uit zijn machts functie van hoofd van de geheime politie. Aan die uitgeoefende druk is het waarschijnlijk te danken, dat Diem de harde maatregelen van de laatste tijd wat verzacht. In middels werden gearresteerde studenten vrijgelaten en is de avondklok wat soepeler gewor den. Haar juist op dat moment gooide president De Gaulle roet in het Amerikaanse eten. Hij liet een verklaring de wereld ingaan, waarin op wat vage wijze wordt gezegd, dat de Fransen wel een handje zullen helpen als de Vietnamezen hun gesplitste staat weer één maken. Diem heeft ijlings zijn waardering uitge sproken over deze weinig con. crete aanbieding, waarschijnlijk omdat hij er dankbaar gebruik van kan maken om zich tegen de Amerikaanse druk te verzet ten. Washington was boos ovêr deze verklaring. De Franse am bassadeur daar kwam haastig verklaren dat het niet zo was bedoeld, maar hij kon de schijn van De Gaulles verklaring toch niet wegnemen, dat deze uitslui tend was gelanceerd om de Amerikanen dwars te zitten. Niet dat deze verklaring on zin bevatte. De Gaulle heeft ge lijk wanneer hij meent dat het het beste zou zijn als Noord, en Zuid-Vietnam weer één staat zouden vormen zonder burger oorlog. Maar een andere zaak is, of dat te bereiken is. Bovendien is het de vraag, of de Fransen de aangewezen lieden zijn om dat te verwezenlijken. Aan Pa rijs dankt Vietnam tenslotte een koloniale oorlog na .1945, com munistische guerilla's, de ver deling van het land en de cor. rupte keizer Bao Dai, alsmede diens opvolger Diem, Dat is nu niet bepaald een lijst die een goede indruk kan maken. SLECHTS AMERIKA RIEP JJET COMMUNISME EEN HALT TOE. WANNEER de Amerikanen er niet waren geweest, dan was Vietnam reeds lang één staat geweest, maar een communisti sche. Dat het op Peking georiën teerde communisme hier nog een halt heeft moeten maken, hebben niet de Fransen, maar de Amerikanen bereikt, door het enige regiem dat er was, dat van president Diem, te steunen met geld, wapens en ook met Amerikaanse levens. De Amerikanen weten heel goed, dat de beste verdediging tegen de uit het noorden op dringende communisten is, dat Zuid-Vietnam een bewind krijgt dat het respect heeft van de be volking en daarin aanhang heeft. Dat is met Diems regiem niet het geval. Het moet voor de Zuidvietnamezen moeilijk zijn om in te zien, dat de terreur van hun president te verkiezen is boven die van de Viet Cong. Diem zelf zou met zijn gehele familie al lang van het toneel verwijderd zijn, als er een alter natief was. Het enige dat er schijnt te zijn is het leger, dat in 1960 al vergeefs probeerde Diem ten val te brengen. Na tuurlijk is een militaire dicta tuur ook niet alles, maar wel licht dat daarvan zoals bij voorbeeld in Pakistan een beleid kan uitgaan, dat wel aan hang krijgt bij de bevolking. Alles duidt erop dat de Ameri kanen bereid zijn het met de generaals te proberen. In Wash ington is al zachtjes te kennen gegeven, dat de V. S. een gene- raalsbèwind natuurlijk zouden erkennen. Men kan het moeilijk anders zien dan als eèn zachte wenk. (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 - Telefoon 812» Terneuzen De Sowjetrussische premier en eerste secretaris van het centrale comité der Sowjetrussische com munistische partij, Chroesjtsjov, is dinsdag, onder meer vergezeld van zijn vrouw Nina en zijn doch ter Helena, per vliegtuig uit Bel grado in Moskou teruggekeerd. Chroesjtsjov, die uitgeleide ge daan werd door Tito, president van Zuid-Slavië, en algemeen secretaris van het Zuidslavische communistische verbond, diens echtgenote en de hoogste Zuid slavische leiders heeft een bezoek van veertien dagen aan Zuid-Sla vië gebracht. Hij heeft, onder meer op het eiland Brioni, be sprekingen met Tito gevoerd. Voorts heeft Chroesjtsjov een aantal steden in de Zuidslavische deelstaten Servië, Macedonië, Montenegro, Kroatië en Slovenië bezocht. President maarschalk Tito hield een afscheidstoespraak, waarin hij onder meer verklaarde: „U bent ons een zeer dierbare gast geweest, die ons vriendschappe lijk heeft toegesproken. Wij heb ben van gedachten kunnen wis selen op een wijze die voor en ons van waarde is geweest. Niets is belangrijker dan het verzekeren van de vrede. Wij hebben, ter bevordering hiervan, over nieuwe denkbeelden kunnen spreken. De strijd voor de vrede begint resultaten af te werpen", aldus Tito. De Zuidslavische president ver volgde: „Ik heb kunnen vaststel len dat de Sowjet-Unie welga meend streeft naar het bereiken van een vreedzame oplossing van alle vraagstukken. Ook is mij gebleken dat de Sowjetrussische communistische partij volhar dend streeft naar beveiliging van de vrede". Tito sprak opnieuw over „af wijkende opvattingen, die onze landen scheiden", doch hij voeg de hieraan toe: „Wij moeten de betekenis biervan niet overdrij ven Zeker is, dat de Russisch- Zuidslavische betrekkingen nog hechter zullen worden, daar zij in het vervolg op een degelijke ba sis zullen berusten". In zijn antwoord ver-klaarde Chroesjtsjov dat hij zich de „bij zonder hartelijke ontvangst, die mij in Zuid-Slavië is bereid", nog lange tijd zou herinneren. Hij voegde hieraan toe: „Ik-ben er zeker van dat mijn bezoek en de reis die president Tito in Decem ber 1962 naar de Sowjet-Unie ge maakt heeft, de zaak van de vre de en het socialisme zullen be vorderen. De vriendschap tussen onze volken is onverbrekelijk". Chroesjtjov bracht hulde aan de „Zuidslavische verrichtingen op elk gebeid". Hij besloot: „Ik wens Zuid-Slavië een algeheel welslagen bij zijn opbouw van het socialisme". De Chinese zaakgelastigde te Belgrado, Tsjoe Min, was niet bij het vertrek van Chroesjtjov aan wezig. Een tweede secretaris der communistisch-Chinese ambas sade en nog een Chinese diplo maat van lage rang draaiden zich om, toen de andere buitenlandse diplomaten zich o,p het vliegveld om Chroesjtsjov verdrongen, om zijn afscheidswoorden aan te horen. POLITIE CONTRA NEGERS IN PLAQUEMINE De polite van Plaquemine in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft traangashommen gegooid en brandspuiten gebruikt tegen negers, die na een demonstratie tegen de rassenscheiding een kerk waren binnen gevlucht. Foto: Twee politiemannen met gasmasker en wapenstok- ontdekken een negermeisje, dat zich angstig onder een bank heeft vastgeklemd. Minister-president V. G. M. Marijnen heeft dinsdag in Brus sel een gedachtenwisseling ge had met zijn Belgische collega, Th. Lefèvre, die „verliep in een sfeer van vertrouwen en vriend schap, welke een waarborg is voor de goede samenwerking in de Benelux". Dit werd medegedeeld in een communiqué, dat na afloop van het korte beleefdheidsbezoek van de Nederlandse premier werd verstrekt. Aan journalisten deelde mi- nister-premier Lefèvre mede, dat hoewel de auto van pre mier Marijnen door een ere- escorte van motorrijders werd begeleid het een informeel bezoek betrof, waarbij de be trekkingen tussen beide landen en de mogelijkheden om deze nog te verbeteren, zijn bespro ken. Minister-president Marijnen j herinnerde er aan, dat de heer [Lefèvre twee jaar geleden het initiatief heeft genomen tot de 'traditie van het bezoek bij de wisseling van het premierschap. De Sowjet-Unie heeft dinsdag avond haar veto uitgesproken over de door Engeland en de Verenigde Staten ingediende ont werpresolutie, waarin de moord op twee Israëliërs wordt veroor deeld. De twee Israëliërs werden op 18 augustus aan de grens tussen Israel en Syrië vermoord. VLIEGTUIG IN LAOS NEERGESTORT Vijftien vluchtelingen o.w. zes kinderen Het was het 101ste veto van de Sowjet-Unie. Over de ontwerpresolutie is wél gestemd. Vóór stemden Na tionalistisch China, Frankrijk, de Verenigde Staten, Ghana, Noor wegen, de Philippijnen, Engeland en Brazilië. Tegen stemden Ma rokko en de Sowjet-Unie. Vene zuela onthield zich van stemming. Eerder was gesproken over het amendement op de resolutie, ingediend door Marokko, dit land wilde de ontwerpresolutie ver zachten en de raad zijn „leed wezen" laten uitspreken inplaats van een veroordeling. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor dit amendement. De ande re landen onthielden zich van stemming. Hij noemde dit een goede ge dachte, gezien de vele gemeen schappelijke vraagstukken van België en Nederland, waarbij bepaalde ontwikkelingen paral lel lopen, en het feit, dat beide deel uitmaken van de Europese gemeenschappen. „Groot nieuws moet u overi gens niet verwachten van ons gesprek", waarschuwde premier Lefèvre lachend, hieraan toevoe gend: „Dat is alleen het geval wanneer de ministers van Bui tenlandse Zaken bijeenkomen". De Belgische regeringsleider bood zijn Nederlandse gast een lunch aan, waaraan zes leden van het Belgische kabinet, o.w. vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, aan zaten, alsmede de vice-voorzit- ter van de Europese Commissie, Mansholt, het Nederlandse lid van de Euratom-commissie, Sas sen, en de Belgische leden van de Europese executieven. Minister-pres. Marijnen keer de dinsdag in de namiddag per auto naar Nederland terug. Het Brusselse blad „Le Soir" liet overigens dinsdag een waar schuwend geluid horen naar aanleiding van het bezoek van rar. Marijnen. „Dit korte bezoek van de heer Marijnen houdt geen speciale betekenis in", al dus het blad. „Het is één van een serie ontmoetingen, die sedert enige tijd tussen bepaal de Nederlandse en Belgische ministers wordt gehouden". „In politieke kringen is men echter van mening, dat deze contacten niet van belang zijn ontbloot. Sommigen menen evenwel, dat de betrekkingen van goede nabuurschap niet ïn één richting mogen worden ge oriënteerd. Daarbij wordt erop gewezen, dat in vooraanstaande Vlaamse kringen er iéts teveel sprake is van de 20 miljoen Nederlands-sprekenden, die in het Europa van morgen een blok zouden moeten vormen. Derge lijke tendenties houden altijd het gevaar in tegenovergestelde reacties uit te lokken.Gelukkig zijn de beide regeringen waak zaam wat deze ontwikkeling be treft". Fraakering bh abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No. 6015 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VRACHTWAGEN REED OP LOGGER Bij het achteruit rijden is een kipauto in de Eerste Scheve- ningse Binnenhaven op een log ger terechtgekomen. Vissersboot en vrachtwagen werden licht beschadigd. Als de auto te wa ter was geraakt, zou het waar schijnlijk nog meer geld gekost hebben. Branclt: Internationaal orgaan moet vrije toegang naar Berlijn waarborgen Burgemeester Brandt van W.- Berlijn heeft in een vergadering van het parlement een beleids verklaring afgelegd. Daarin wordt o.m. opnieuw geëist, dat een internationaal orgaan de vrije toegang naar Berlijn waar borgt. ONBESTENDIG WEER Een intensief maar betrekke lijk klein buiengebied trok dins dag over de provincies Zuidi- Holland, Utrecht en Gelderland uiterst langzaam noordoost- waarts, met het gevolg dat het daar langdurig regende en vele weerstations om 19.00 uur 10 tot 15 mm regen aftapten. Daarentegen viel er bezijden dit spoor aanmerkelijk minder regen, op sommige plaatsen zelfs jn het geheel ndets en kwa men daar ook enkele zonnige pe rioden voor. De buienstoring hield verband met een depressie die langzaam over de Noordzee naar het noor den is getrokken, hoewel zij wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge druk, zal de weers- verbetering die hierbij optreedt van korte duur zijn. De rug wordt namelijk gevolgd door een regenfront van een actieve Oceaandepressie die zich met een herstellende westcirculatie snel naar het oosten verplaatst. Dit regengebied kan ons in de loop van vandaag bereiken. Op de nadering ervan zal de wind weer naar het zuidwesten gaan krim pen en iets in kracht toenemen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Kortstondige weersverbetering Enkele korststondige opklarin gen. Overigens veel bewolking met hier en daar nog een bui en later van het westen uit opko mende regen. Matige tot vrij krachtige en aan de kust in de namiddag krachtige zuidweste lijke wind. Dezelfde middagtem peraturen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.08 2.16 Terneuzen 2.43 2.51 Hansweert 3.23 3.31 Walsoorden 3.33 3.41 DONDERDAG 5 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.48 3.23 4.03 4.13 n.m. 2.56 3.31 4.11 4.21 ZON MAAN op onder op onder 4 5.54 19.23 20.09 6.18 5 5.56 19.21 20.32 7.40 7 5.59 19.16 21.18 10.26 8 6.01 19.14 21.45 11.49 9 6.03 19.11 22.17 13.10 Vijftien Laotiaanse vluchtelin gen, onder wie zes kinderen, zijn maandag omgekomen toen het vliegtuig neerstortte waar mee zij uit door de communis ten beheerst gebied werden overgebracht naar Vientiane. Dit is van betrouwbare zijde in Vientiane vernomen. Slechts één passagier, die zwaar werd gewond, overleefde de ramp. Prinses Alexandria van Griekenland nam te veel slaappillen in Prinses Alexandra van Grie kenland, de vrouw van ex- koning Peter van Zuid-Slavië, is in de nacht van maandag op dinsdag bij kennis gekomen. De prinses die in een zieken huis in Venetië was opgenomen, nadat zij zondagavond een grote hoeveelheid slaappillen had in genomen zei zich gelukkig te voelen in leven te zijn. Dit heeft een woordvoerder van het zie kenhuis dinsdag meegedeeld. Volgens de artsen is haar toe stand thans „veel beter". Ex.koning Peter en hun zoon Alexander hebben de prinses dinsdagochtend in het zieken huis bezocht. Politiemannen, militairen en leden van burger-reddingsploe gen zijn in de gehele nacht van maandag op dinsdag bezig ge weest met het zoeken naar overlevenden en het bergen van lijken in de 58 dorpen in Kasj mier, die maandagochtend door een aardbeving zijn getroffen. De beving, die veertig seconden aanhield, heeft, naar men vreest, aan honderd personen het leven gekost, terwijl er ongeveer vijf tig werden gewond. Er zijn tot nu toe 73 lijken ge borgen. Kasjmier ligt in een breuk, gebied, doch deze aardbeving is de ergste sinds mensenheugenis, waardoor deze streek is getrof fen. De aardschokken hebben zich hoofdzakelijk in plattelandsge bied-en voorgedaan, waar geen toeristen komen. Er is dan ook (nog) niets gemeld over slacht offers, die niet uit Kasjmier af komstig zijn. De slag Srinagar, die minder dan zestien kilometer van het getroffen gebied ligt, heeft niet in het minst van de aardbeving te lijden gehad. Uit de ruïnes van de woningen die maandag in de Kasjmier vallei door een aardbeving wer den verwoest, zijn dinsdag 77 lijken geborgen. Geschat wordt dat er tweeduizend woningen in zestig dorpen zijn vernield. Van de ongeveer 50o gewonden wor den er 370 in de ziekenhuizen in Srinagar en omgeving behandeld. H. M. de Koningin beëdigt staatssecretarissen Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft gis termorgen ten paleize Soestdijk beëdigd de heren drs J. A. Bak ker, mr L. de Block, mr J. H. Grosheide en dr A. J. H. Bartels, resp. staatssecretarissen van Economische Zaken, Buitenland, se Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Sociale Zaken en Volksgezondheid. kwamen om het leven

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1