Malakka protesteert bij Groot-Brittannië De kankerbestrijding De rassenscheiding Televisie-interview van president Kennedy De regeringswisseling in West-Duitsland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kwestie-Maleisië VIJF DODEN EN TWINTIG GEWONDEN BIJ VUURWERK IN MEXICO C.D.U. OVER WILSONS VERKLARINGEN Stichtingsbestuur en gemeentebestuur Nijmegen zitten met de kosten ISRAëL EN W.-DUITSLAND f frankering bi.i abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordsti-aat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No. 6014 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VELE DORPEN IN KASJMIER GETROFFEN DOOR AARDBEVING De „Kasjmier Vallei" is gis teren door een hevige aard beving getroffen. Gemeld wordt dat 50 dorpen zijn getroffen. Radio-India heeft omgeroe pen, dat gevreesd wordt dat 100 mensen zijn omgekomen en 500 zijn gewond. In één dorp zijn 32 lijken ge borgen, zo is in Srinagar ver nomen. In het geheel zou in de getroffen dorpen een duizendtal woningen zijn verwoest. Er zou ook veel vee zijn omgekomen. Malakka heeft maandagavond op verrassende wijze bekendge maakt, dat het „krachtige stap pen" onderneemt bij Groot-Brit tannië tegen de verlening van onafhankelijkheid aan Singa pore. In een communiqué, dat na een spoedzitting van het kabinet van Malakka werd uitgegeven, wordt gezegd, dat het verlenen van onafhankelijkheid aan Sin gapore wettig, noch grondwet telijk is. Ook wordt ophelde- 15 plaatsen. In al deze plaatsen werden betogingen gehouden. De V.N.-groep is naar de hoofd, stad Jesselton teruggevlogen. Twee waarnemers uit Indo nesië en twee uit de Philippijnen hebben alleen de laatste bijeen komst, in Sandakan, bijgewoond. Zij hoorden daar 18 vertegen woordigers van de Sabah-bond il ezich vóór de federatie Ma- 'eisië uitspreken. Verwacht wordt dat de groep nog enige bijeenkomsten zal houden om de waarnemers een kans te ge ven te zien. hoe deze worden geleid. „Wanne" ontvangst voor V.N.- waarnemers in Serawak Met knuppels en stenen doen demonstranten in Siboe, in Serawak, hier een aanval op een politie-auto tijdens een felle demonstratie tegen toe treding van Serawak tot de llaleise Federatie. De demon stratie, waaraan 3.000 mensen deelnamen, begon bij de aan komst van een groep waarne mers van de V. N., welke moet nagaan of het volk vóór of tegen opneming in de federa tie is. ring gevraagd aan de Britse re gering omtrent het grondwette lijk verlenen van zelfbestuur aan Brits-Noord-Borneo en Serawak. Het kabinet vraagt waarom Groot-Brittannië deze daad, „die in tegenstelling is tot de federatie Maleisië", nodig achtte, veertien dagen vóórdat de federatie een feit zal worden. Zaterdag kregen Brits-Noord- Borneo en Serawak zelfbestuur en trok Singapore, dat reeds zelfbestuur heeft, de behartiging van zijn buitenlandse zaken en defensie aan zich. Tot op heden was dit in Britse handen. Groot- Brittannië protesteerde echter niet. De federatie Maleisië zal op 16 september a.s. een feit wor den. De V.N.-missie in Noord- Borneo heeft gisteren het voor genomen werk beëindigd met het horen van verklaringen in In 1962 zijn er 3142 mannen aan longkanker overleden „Er worden momenteel bij massale doorlichtingen op long- tuberculose tweemaal meer ge vallen van longkanker aangetrof fen dan van longtuberculose". Dit heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, geschre ven in „Taak en toekomst van de kankerbestrijding", een officiële uitgave van de afdeling Den Haag van het Koningin Wilhel- minafonds. De minister besteedt in een in leidend artikel ook aandacht aan de kankerbestrijding. Hij zegt dat het de taak is van iedere minis ter van Volksgezondheid te steu nen waar hij kan en voor zover hem dat mogelijk is. Deze steun zal voorlopig moeten bestaan uit het bevorderen van speurwerk en uit het innemen van een krach tig positief standpunt ten aan zien van het massale Röntgen onderzoek. Minister Veldkamp herinnert er aan dat in 1962 aan longkan ker 3142 mannen zijn overleden. Ruim een kwart van de kanker gevallen bij mannen zijn long kankergevallen. Het is vooral deze vorm van de gevreesde ziekte, die ons allen tot ernstig beraad moet brengen, aldus de minister. Hij wijst er op dat er wel degelijk voortgang wordt ge maakt bij het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en de bestrijding van de kanker. De medici hebben de beschikking over de radio-therapie, de che motherapie en de chirurgie. „Het is geen loze frase als jvjj constateren, dat er op de gehele wereld in tal van laboratoria hard wordt gewerkt om de oor zaak van deze ziekte te ontdek ken en het bestrijdingsarsenaal uit te breiden. Op het congres in september in Amsterdam, waar de kankerspecialisten zullen samenkomen, zal stellig blijken hoe de huidige stand van zaken is." Minister Veldkamp heeft dit artikel in het blad van de Haag se afdeling van het Koningin Wilhelminafonds geschreven ter ondersteuning van de landelijke actie van het Koningin Wilhel minafonds. In de maand septem ber zal het fonds in alle Neder landse steden en plaatsen inza melingen houden. Doordat zondag in de buurt van het voorportaal van een kleine Mexicaanse kerk een driehonderdtal vuurpijlen voor tijdig ontplofte, verloren vijf mensen het leven en werden er twintig gewond. De inwoners van Santa Rosa, een dorpje op een 20-tal km van Mexico-City, zouden juist de kerk binnengaan om er het feest van hun be schermheilige te vieren toen het ongeluk gebeurde. Waarschijn lijk is het te wijten aan de on voorzichtigheid van een aantal dorpelingen die, ondanks het verbod van de plaatselijke auto riteiten, vuurwerk ontstaken. In Sandakan waren de winkels gesloten en was het openbare vervoer stil gelegd uit protest tegen de aanwezigheid va nde waarnemers, taxi-chauffeurs wilden hen niet vervoeren. Betogers met traangas granaten uiteengejaagd Politie heeft maandagochtend te Bau, in Serawak, met behulp van traangasgranaten 'n menig te van 300 personen verspreid, die een vrachtauto van het departement van openbare wer ken verhinderde door te rijden. De betogers wilden pamfletten, waarin stelling werd genomen tegen de voorgenomen stichting van de statenbond Maleisië, op het voertuig annorengen. Er waren geen slachtoffers. Goerka's doodden Indonesische terroristen Goerka-soldaten hebben tij dens een gevecht in het oer woud van Serawak zes, uit In donesië afkomstige, terroristen gedood, zo heeft een Britse legerwoordvoerder maandag ge zegd. Bij het gevecht, dat plaats had in het Soengai Bangkit-gebied op 300 km ten oosten van Koet- sjing, werd een Goerka gewond. Oostduitse hoogleraar naar het Westen gevlucht De 56-jarige hoogleraar in de Duitse litteratuurgeschiedenis, Hans Mayer, die aan de univer siteit van Leipzig verbonden was, heeft Oost-Duitsland de rug toegekeerd, zo is maandag in Hamburg bekend geworden. Mayer, die in 1948 uit West- Duitsland naar Leipzig was ge komen, heeft de laatste tijd aan heftige kritiek van de zijde van de communistische partij in Oost-Duitsland blootgestaan. Mayer heeft op een perscon ferentie in Reinbek bij Ham burg de tekst van een brief openbaar gemaakt, die hij ge schreven heeft aan de Oostduit se autoriteit voor het hoger on derwijs. In deze brief schrijft Mayer, dat de campagne, die de leiding van de universiteit tegen hem heeft gevoerd niets te maken had met wetenschappelijke kri tiek en slechts ten doel had zijn opvoedkundige en wetenschap pelijke invloed op de studenten teniet te doen. Enige tijd geleden heeft ook een hoogleraar in de filosofie aan dezelfde universiteit. Ernst Bloch, Oost-Duitsland verlaten. In totaal zijn in de afgelopen vier jaar minstens 1676 weten schappelijke werkers uit Oost Duitsland naar het Westen ge komen. Minister-president naar België De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, zal vandaag een beleefdheidsbezoek brengen aan zijn Belgische ambtgenoot, mi nister-president Th. Lefèvre te Brussel. De minister-president wordt op zijn reis vergezeld door de waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van Alge mene Zaken, mr. O. W. S. Jo- sephus Jitta. GEHEEL BOEDAPEST TOT MET POKKEN BESMET GEBIED VERKLAARD Volgens het Oostenrijkse minis terie van Sociale Zaken hebben de gezondheidsautoriteiten in Hongarije geheel Boedapest tot besmet gebied verklaard. Zaterdag werd één van de grootste hotels in deze stad, ho tel Royal", van de buitenwereld afgesloten omdat bij een perso neelslid verschijnselen waren ge constateerd die op pokken wezen. In het hotel logeerden vele bui tenlandse gasten, die het gebouw niet mogen verlaten. Een Oosten rijker was echter kort vóór de quarantaine werd ingesteld, naar Wenen vertrokken, waar hij in middels in een ziekenhuis is op genomen. Het Hongaarse persbureau M. T.I. sprak later Westerse pers berichten tegen waarin was ge zegd dat in Boedapest nieuwe pokkengevailen waren ontdekt. Volgens M. T. I. was geen mel ding gemaakt van nieuwe ziekte gevallen in Boedapest of andere plaatsen van het land. President Kennedy heeft maan dag tijdens een interview voor de Amerikaanse televisie gezegd, dat hij er aan twijfelt of de oor log tegen de communisten in Zuid-Vietnam gewonnen kan wor den „tenzij de Zuid-Vietnamese regering zich sterker inspant om de steun te verkrijgen van het volk. Kennedy zei, dat de Verenigde Staten bereid zijn om de hulp aan de regering van president Ngo Dinh Diem voort te zetten, maar volgens hem heeft die re gering de afgelopen twee maan den het contact met de bevolking verloren. Met betrekking tot de „onder drukkingsmaatregelen" tegen de Boeddhisten in Zuid-Vietnam, zei Kennedy, dat deze maatregelen bijzonder onverstandig waren. Hij voegde hieraan toe: „Wij geloven niet dat dit de manier is om te wónnen". „Ik hoop, dat aan de regering (van Zuid-Viet nam) in toenemende mate duide lijk wordt, dat zij stappen moet ondernemen om de steun van de bevolking voor de zeer belang rijke strijd (tegen de communis ten) te herwinnen." Kennedy zei, dat het „een gro te vergissing" zou zijn wanneer Amerika zijn militaire hulp aan Zuid-Vietnam zou stopzetten. „Ik ben het niet ééns met degenen, die zeggen dat wij ons (uit Zuid- Vietnam) moeten terugtrekken. Met betrekking tot het voorstel van president De Gaulle, dat alle buitenlandse invloed uit Vietnam zou worden teruggetrokken, zei Kennedy, „ik denk, dat dit een uiting van zijn algemene inzicht was, maar hij heeft daar geen strijdkrachten en ook verleent hij het land geen economische bij stand. „De last wordt, zoals gewoon lijk, gedragen door de Verenigde Staten en het Amerikaanse volk. Alles wat president De Gaulle zegt is overigens het aanhoren waard en wij luisteren naar zijn voorstellen," aldus de Amerikaan president. Over het wetsontwerp betref fende de burgerrechten, zei Ken nedy, dat zijn politiek hem tij dens de presidents verkiezingen in 1964 in de zuidelijke staten stemmen zou kunnen kosten Hij hoopte echter, dat „de republi keinen en de democraten samen zullen gaan om gelijke kansen voor iedereen (ongeacht ras) te scheppen, NEGERBETOGING IN IN LO-UISIANA Politie jaagt betogers uiteen met elektrisch geladen schrikstokken Om zeshonderd tegen rassen discriminatie betogende negers uiteen te jagen heeft zondag de politie van de Amerikaanse stad Plaquemine, in de zuidelijke staat Louisiana, gebruik ge maakt van elektrisch geladen schrikstokken waarmee in nor male gevallen vee bijeen wordt gedreven. De negers werden terugge dreven in de kerk waar zij hun betoging waren begonnen, en toen bestookt met traangas en waterstralen. Terwijl zij voor de bereden politie vluchtten wier pen neger-- stenen naar huizen van blanken. Gouverneur Wallace weer in actie Gouverneur Walace van de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama heeft maandag een school in Tuskegee door zijn militairen laten omsingelen om te verhinderen dat gisteren voor het eerst negerkinderen zouden worden toegelaten. Hij handelt daarmee in strijd met een uit spraak van het Amerikaanse hooggerechtshof dat van mening is dat alle scholen in de Ver enigde Staten vrijelijk cloor negers en blanken bezocht moe. ten kunnen worden. De gouverneur, een krachtig voorstander van rasssenchei- ding, gelastte de opening van het nieuwe schooljaar een week uit te stellen. De school was de eerste in Alabama, waar de rassenscheiding zou worden op gegeven. Dertien negers hadden zich laten inschrijven en over enkele dagen werden nog elf negerleerlingen verwacht. De persdienst van de Christen- Democratische Unie, de partij van bondskanselier Adenauer, heeft maandag gezegd dat de lei der van de Britse labourpartij, Harold Wilson, een politiek van begrip tussen Oost en West pro pageert, „die in feite neerkomt op erkenning van de stellingen van Chroesjtsjov en Ulbricht". Chroesjtsjov en de Oostduitse communistische leider Ulbricht hebben al jarenlang getracht de wereid duidelijk te maken „dat zij het beslaan van een verdeeld Duitsland heeft te aanvaarden", aldus de persdienst. In commentaar op de rede, die Wilson zaterdag op een bijeen komst van de Sociaal-Democrati sche Partij in Hamburg heeft uit gesproken. zegt de persdienst ver der dat zijn voorstel tot Duitse hereniging door middel van een zóne met minder strijdkrachten in Midden-Europa „een oude il lusie" is. „Het Oosten zou hiervan een. zijdig militair voordeel hebben." Kringhoofcl van de B. B. aangehouden De heer J. C. H., hoofd van de kring Drente A van de Bescher ming Bevolking, die enkele maanden geleden op verdenking van het plegen van onregelmatig heden in zijn functie werd ge schorst, is thans op last van de officier van Justitie te Assen aangehouden. Een van de be schuldigingen is, dat hij vergoe dingen voor oefenavonden heeft geboekt, die niet zijn uitgekeerd, omdat de betrokkenen niet waren opgekomen. Het geld heeft hij echter aangewend voor de B. B. Briels gaat met vakantie „Het bestuur van de stichting „Viering 150 jaar koninkrijk" zal nagaan welke verplichtingen het heeft. Dit is pas mogelijk na het accountantsonderzoek. Het is derhalve prematuur ervan te spreken dat de stichting failliet is en de schuldeisers naar de heer Briels, de organisator, zullen worden verwezen". Dit heeft de voorzitter van het stichtingsbe stuur, mr R. O. H. F. Werdmül Ier von Elgg, in antwoord op vragen meegedeeld. Hij zei, dat de stichting inkomsten ontvangt uit het garantiefonds van de in dustrie, de pachtsommen en de recettes van de Europese lande lijke markt en de recettes van het stadionspel, welke laatste echter zeer zijn tegengevallen. Mr Werd- müller sprak van „eenblamage voor de industrie, een zaak die uit De aangewezen opvolger van kanselier Adenauer, prof. Lud- wig Erhard, heeft maandag in Bonn gepleit voor een loyaal samengaan van de Westduitse bondsrepubliek met de Weste lijke geallieerden. Hij eiste te vens voorzetting van de politiek van Europes integratie. Erhard zei dit voor het frac tiebestuur van de C.D.U. Hij sprak hier voor de eerste maal over zijn toekomstige plannen als kanselier. Erhard meent dat bij moge lijke afspraken tussen Oost en West de Duitse vraagstukken in het belang van de gemeenschap pelijke Westelijke politiek in aanmerking genomen moeten worden. De voornaamste punten voor zijn komende regeringswerk achtte hij de hulp aan de Duitse landbouw, een duidelijke socia. Ie politiek en een begrotings- politiek waarbij voorrang wordt gegeven aan nationale belangen en niet aan die van bepaalde groepen. Met deze verklaringen van Erhard is de voorbereiding be gonnen van de regeringswisse ling, die midden oktober zal ge schieden. Oe Thant zendt vertegenwoordiger naar Portugal De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft besloten de Nigeriaan Godfrey Anachree naar Lissa bon te zenden. Anachree is één van de V. N.-secretarissen on der Oe Thant. De Portugese regering nodig de enkele dagen geleden de lei der van de volkerenorganisatie uit tot een bezoek aan Lissa bon. Oe Thant, die in principe de uitnodiging had aanvaard, is echter door drukke werkzaam, heden niet in de gelegenheid New York te verlaten. Volgens het Portugese minis terie van Buitenlandse Zaken, dat dit maandag bekendmaakte, stemt de Portugese regering met het besluit van Oe Thant in. Anachree wordt op 9 september in Lissabon verwacht. de hand was gelopen". Het stich tingsbestuur had geen vat meer op de heer Briels en het contact liep in hoofdzaak via de advoca ten, zo zei hij. „De industriëlen hebben een levensles opgedaan. Zij hadden niet gedacht dat zoiets mogelijk zou zijn", aldus de voor zitter. Behalve het stichtingsbestuur zit ook het gemeentebestuur van Nijmegen met grote kosten. Voor het herstel van de schade aan het Goffert stadion was ƒ140.000 uitgetrokken Het ziet er echter naar uit, dat dit bedrag belang rijk zal worden overschreden. De verwachting in Nijmegen is, dat het verlies voor het stichtingsbe stuur in de honderdduizenden guldens zal lopen. De heer Briels wil thans vakantie in Frankrijk gaan houden. Volgens zijn zeggen heeft hij aanbiedingen uit Ameri ka en Duitsland gekregen. De Israëlische regering heeft besloten meer kracht te zetten achter haar campagne tegen de Duitse geleerden en technici die in Egypte werken aan de ont wikkeling van bepaalde raketten. Het besluit zou genomen zijn op grond van een rapport dat zondag aan de regering is voor- glegd door de ministeriële com missie voor de veiligheid. Moge lijk zal de regering van Israël trachten de Westduitse regering zó ver te krijgen dat deze haar onderdanen verbiedt om in Egyp te aan de bouw van raketten te werken. Men verwacht voorts dat Israël in diverse landen een diplomatiek offensief zal ontke tenen ter ondersteuning van de stappen bij de Westduitse rege ring. De Israëlische regering heeft zondag de benoeming bekrach tigd van een nieuw hoofd van de geheime dienst. De naam van de ze functionaris is niet bekendge maakt omdat deze als staatsge heim wordt beschouwd. Zoals bekend is de vorige chef van de geheime dienst afgetreden als gevolg van een meningsver schil met Ben Goerion. Dit me ningsverschil had betrekking op de activiteit van de Westduitse geleerden in Egypte. W. G. van de Hulst overleden In zijn woning in Utrecht is op 83-jarige leeftijd overleden de heer W. G. van de Hulst, oud- hoofd van een Nederlandse Her vormde lagere school te Utrecht en schrijver van jeugdboeken. De begrafenis geschiedt donder dagmiddag a.s. (13 uur) op de Eerste Begraafplaats te Utrecht. De heer Van de Hulst heeft zeer veel geschreven. Enige van zijn boeken zijn: De Bijbelse Geschiedenissen, Bijbelse vertel lingen voor onze kleintjes, Stille Dingen, Het grote voorleesboek, Jaap Hom en zijn vrienden, Niek van de bovenmeester, Ouwe Bram, In 't kraaiennest, Klaas, De pruikenmaker en de Prins en de Rozemarijntje-cyclus. De heer Van de Hulst was of ficier in de Orde van Oranje, Nassau. Leider van Boeddhistische oppositie zoekt toevlucht in Amerikaanse ambassade Thitsj Tri Goeang, die door politieke waarnemers wordt be schouwd als de voornaamste lei der van de Boeddhistische oppo sitie in Zuid-Vietnam, heeft zon dag toevlucht gezocht in de Amerikaanse ambassade in Sai gon. Dit werd maandag door een woordvoerder van de ambassade bekend gemaakt. Hij zei dat zowel de Amerikaanse als de Zu'dvietnamese regering op de hoogte zijn gesteld. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron verscheen de Boeddhis. tische leider, gehuld in gele mon nikspij en vergezeld door twee monniken zondagavond voor de poort van de Amerikaanse am bassade, roepend: „Laat me er in, help me". Amerikaanse mariniers, die de ambassade bewaken, trachtten Tri Goeang tegen te houden. Zij lieten hem en zijn metgezellen echter door toen de Vietnamese politie hen wilde grijpen. Twee monniken, die vorige week toevlucht zochten bij de Amerikaanse militaire missie in Saigon, hebben zondag het ge bouw van de missie verlaten. Voor zover bekend zijn zij niet gearresteerd. HET ZOEKEN NAAR DE INGESLOTEN MIJN WERKER GESTAAKT In Hazleton heeft men maan dag alle hoop opgegeven de mijn werker Bova levend terug te vin den en de reddingspogingen ge staakt. Er zal niet opnieuw een mijnwerker afdalen in de tunnel, die zaterdag werd voltooid. De minister voor de mijnen, Chambury, heeft, na overleg mét de mijndirectie en deskundigen, besloten de mijn te sluiten. ONVERANDERD Boven Engeland ligt de kern van een lagedrukgebied dat langzaam noordwaarts trekt. Het is tot op grote hoogte gevuld met betrekkelijk koude lucht hetgeen aanleiding geeft tot de ontwikkeling van regengebieden en buiencomplexen die hier en daar van onweer vergezeld gaan. Tijdens opklaringen die de regenformaties afwisselen, loopt het kwik op tot ongeveer twin tig graden. Het huidige weer type verandert maar langzaam. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu en dan een bui Veranderlijke bewolking met enkele zonnige perioden maar op de meeste plaatsen ook nu en dan een bui, met een kans op onweer. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tempe ratuur. DINSDAG 3 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.25 1.37 Terneuzen 2.00 2.12 Hansweert 2.40 2.52 Walsoorden 2.50 3.02 WOENSDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.08 2.16 Terneuzen 2.43 2.51 Hansweert 3.23 3.31 Walsoorden 3.33 3.41 ZON MAAN op onder op onde„ Sept. 3 5.53 19.25 19.45 4.5T 4 5.54 19.23 20.09 6.18 5 5.56 19.21 20.32 7-40

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1