De geweldige schade door woningnood Prinses Irene regisseerde Jaloezie in Tsarenland" Finlands kabinet afgetreden Filmcamera nieuw Westduits wapen aan zonegrens Invloed op van vijfdaagse de jeugd schoolweek Om de Federatie Maleisië Pagina S Gemeente Terneuzen Zaterdag SI augustus 1963 DE VRIJE ZEEUW (Van onze economische medewerker) De woningnood blijft ons sarren. De regering heeft aange kondigd, dat er ingrijpende maatregelen zullen worden getroffen om het kwaad effectief te bestrijden. Tot die maatregelen zullen enkele huurverhogingen behoren, waardoor de opschuiving van bewoners naar duurdere percelen wordt bevorderd en de lief hebbers voor woonruimte zich beter rekenschap geven van de daarmee gevraagde offers aan het huizenfront. Misschien zullen er premies worden gegeven aan kleine ge zinnen, die voor hen te grote huizen verlaten. Mogelijk kan er een belastingfaciliteit worden uitgedacht voor degenen, die zich in de bouwsector extra inspannen, hoewel dit zeer moeilijk is omdat al gauw de grenzen der rechtvaardigheid voor anderen worden overschreden. Alle aandacht zal moeten worden gegeven aan de bestrij ding van het verlet in de bouwwereld. Daar kan een betere acco- modatie op de bouwwerken toe dienen. TOCH OP ZATERDAG Stellig moet de regering met de werkgevers- en werknemers organisaties spreken over de mogelijkheid om op de zaterda gen met gunstig weer de bouw voort te zetten. Er kan een bij zondere overurenregeling wor den gemaakt. Pogingen tot ver dere rationalisatie van de bouw moeten tot het uiterste worden aangemoedigd. Kan er op gro tere schaal systeembouw wor den toegepast? Vele problemen grijnzen ons aan uit de bouwputten. Het een is sociaal van aard, het tweede economisch, maar de oplossing van al deze problemen zal met financiële offers gepaard moe ten gaan. Wij zullen die offers moeten brengen, hetzij in de vorm van te betalen belastingen, hetzij door de betaling van huur- kwitanties, die hogere bedragen aanwijzen. Veelal wordt de achterstand in de bouw van huizen, fabrie ken en kantoren louter gezien als een sociaal probleem, dat leed veroorzaakt aan ouders, die hun kinderen geen slaapplaatsen kunnen aanbieden of aan ver loofden, die hun huwelijk maar moeten' uitstellen. Vorming en uitbreiding van gezinnen wor den geremd en dat brengt groot psychischleed. OFFERS"ZIJN NIET VERGEEFS Ditmaal willen wij echter en kele zijden belichten van de ge weldige geldelijke nadelen, die aan de woningnood zijn verbon den. We zien dan duidelijker voor ons dat er veel terugkomt van eventueel te brengen offers. De achterstand in de woning bouw heeft er ook toe geleid, dat de uitbreiding van de indus triële capaciteit is achtergeble ven, terwijl ook tal van over heidsdiensten, onderwijsinstellin gen enz. sukkelen met een ruim tetekort. Hier ligt de schade er al zeer dik bovenop. Wordt een fabriek niet ge bouwd, dan komen er geen nieu we arbeidsplaatsen vrij voor de zich uitbreidende bevolking. Dan betekent dit niet alleen dat de onderneming minder winst geeft, maar ook, dat de produk- ten, die anders in Nederland zou den kunnen worden gefabri ceerd, nu elders moeten worden gemaakt. Niet alleen ontvalt ons de winst maar ook moeten wij de buitenlandse produktie ver moedelijk duurder betalen. Mi nimaal betekent dit een zwaar dere belasting van onze beta lingsbalans en een druk op goe de koopkrachtverhoudingen. MILJOENEN PER JAAR Het niet bouwen van scholen schaadt de vorming van de „REMBRANDT" BLEEK GEEN REMBRANDT TE ZIJN Volgens het Belgische blad „De Nieuwe Gids" is het schilderij, dat deze week in België werd toegeschreven aan Rembrandt, geen doek van de Hollandse meester. Plet blad noemt als de schilder ervan Jacob de Wet, die twee jaar een leerling van Rem brandt was. Het schilderij, „de overspelige vrouw" voorstellend, was naar het museum in Brugge overge bracht, nadat bij het verwijderen van enkele vernislagen de hand tekening van Rembrandt was ontdekt. Het doek had vele maanden gehangen in een ver laten villa aan de Belgische kust en behoort toe aan een Brusselse notaris. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op donderdag 5 sep tember 1963 te 19.30 uur. Terneuzen, 28 augustus 1963. De burgemeester voornoemd, H. KHFSTRA. - jeugd en daarmee wordt ook de produktieve kracht van ons volk getroffen. Het niet tijdig bouwen van kantoren, zelfs al is dit een be lastingkantoor, werkt remmend op een snelle afdoennig van ad ministratieve werkzaamheden, die daardoor duurder worden en dus ergens het prijsniveau na delig beïnvloeden. Ook belastin gen en andere heffingen moeten met een minimum aan kosten worden geïnd om de heffings percentages zo laag mogelijk te houden. De achterstand in de bouw van openbare werken, fa brieken en scholen kost de staat dus miljoenen per jaar. De financiële schade door da achterstand in de woningbouw doet daar nauwelijks voor onder. In de verslagen van een reeks van ondernemingen is reeds dui delijk uiteengezet hoezeer het bedrijfsleven in het algemeen wordt getroffen door stagnatie in de bouw. MENSEN OP VERKEERDE PLAATS De groei van onze economie wordt voorts bepaald door het inzetten van de juiste mensen op de juiste plaatsen. Deze stel regel wordt door de woningnood ernstig bedreigd. Kan een on derneming voor haar geschikte mensen geen huis aanbieden, of kunnen deze mensen 'zelf geen huis vinden, dan moeten zij dik- wij's voor een goede betrekking bedanken, waardoor ook het be drijf schade lijdt dat deze kracht in dienst zou nemen. Het heen en weer reizen van personeel gaat met grote offers gepaard. Het reisgeld verhoogt de loonkosten en de reistijd gaat voor de produktie verloren. Er is een produktiviteitsverlies door de veroorzaakte vermoeidheid bij het heen en weer gaan en een ander bij de betrokkene thuis waar de kinderen minder onder toezicht van het gezins hoofd zijn. Er is schade toege bracht aan de promotiekansen van iemand, die ver van zijn werk woont, want hij heeft geen vrije tijd meer om zich verder te ontwikkelen. ONTWRICHTING Er is economisch nadeel in de maatschappij door het vervoer. Meer reizigers betekent een grotere „inzet van werkkrachten in het' vervoerswezen en een niet onbelangrijke extra belas ting van het verkeer. Hierdoor ontstane opstoppingen en ver tragingen veroorzaken tijdver lies aan duizenden anderen, die zelf niet direkt in woningnood verkeren maar er langs deze weg de last van ondervinden. De woningnood werkt ont wrichtend op de bouw van een harmonische gemeenschap. De trekkende mensen behoren niet tot de plaats waar zij wonen en evenmin tot de stad of het dorp waar zij werken. Zij kunnen geen functies aanvaarden in het poli tieke, kerkelijke of verenigings leven, zodat ook daar schade aan wordt toegebracht. De komende jaren zuPen wij misschien zuchten over de ge stegen woonkosten, maar wan neer wij ons dan realiseren, welke enorme remmen van het economisch leven wij daarmee bestrijden, kunnen wij de van ons gevraagde lasten des te gemak kelijker dragen. Er komt iets voor terug. Drs. A. G. H. De Finse coalitieregering is vrijdag afgetreden na een me ningsverschil over de vraag of de staat dan wel de consument de op handen zijnde stijging in de prijzen van de produkten moet dragen. De val van de door de boeren partij geleide regering werd voorafgegaan door het ontslag van drie leden van de vakbon den, die aftraden nadat de rest van het kabinet onder minister president Karjalainen had ge weigerd om de hogere kosten door de regering te laten dragen. De prijsstijgingen zullen met Ingang van één september in werking treden. Enige tijd gele den is een wetsvoorstel aangeno men waardoor de prijzen kunnen stijgen om gelijke tred te houden met de gestegen kosten van de arbeid. De kosten van levenson derhoud zullen hierdoor 1,3 pun ten omhoog gaan. President Kekkonen heeft het ontslag van de regering aan vaard en tevens heeft hij de af tredende minister-president ge vraagd in functie te blijven tot dat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Het coalitie-kabinet, dat op 13 april 1962 tot stand was geko men, bestond uit vijf ministers van de boerenpartij, drie van de nationale coalitie-partij, twee van de Zweedse volkspartij en drie leden van een linkse vakbonds organisatie. Het aftreden van het Finse ka binet is in overeenstemming met het in 1962 door de boerenpartij genomen besluit, dat er verte genwoordigers van de arbeiders in de regering moeten zitten. Volgens de voorzitter van de nationale coalitie-partij was het echter niet nodig geweest, dat het hele kabinet aftrad omdat het nog kon steunen op een meerderheid van 112 in liet 200 zetels tellende parlement. FRIESE VIERLING WORDT AL VIJF De Friese vierling Lautenbach in Deinum wordt op donderdag 5 september ai vijf jaar. Foto: komt vader al van zijn werk? Onder links Dirkje, rechts Wil lem. Boven links Meint, rechts Ytje. 99 Met de opvoering van „Jaloezie in Tsarenland" is vrijdagavond het kamp van de mr. J. M. H. baron van Heemstrastichting te Uddel feestelijk besloten. Het spel was bedacht en werd opgevoerd door de veertien kampeersters zelf, zeven astmatische meisjes met hun vriendinnetjes, die zich de afgelopen drie weken op het terrein „De Hunneschans" van de Stichting Zilveren Jeugdcentra, ondanks de vaak bij stromen neervallende regen, geen moment hebben verveeld. Dat was mede te danken aan Prinses Irene, die het kamp in die tijd zo vaak bezocht als haar Spaanse studie dat toeliet en dan in dikke trui en spijkerbroek leiding gaf aan verschillende activiteiten van de meisjes. Zij was het ook, die „Jaloezie in Tsarenland" regisseerde, daarbij geholpen door haar vriendin, me juffrouw Mia Boysen. De Prinses en mejuffrouw Boysen heetten op de Hunneschans „Kanga" en „Myra", twee namen uit het boek „Winnie the Poeh". De toneelspeelsters hoefden geen tekst uit het hoofd te leren: Prinses Irene voelt erg veel voor vrij expressie. Het spel werd ge ïmproviseerd rond een zelf be dacht sprookje. „Jaloezie in Tsarenland" ver telt het verhaal van een tsaar en een tsarina met vier ongehuwde dochters. Prins Nicolawitch uij een naburig land wil graag met één van de prinsessen trouwen, maar hij weet niet wie van de vier meisjes hij moet kiezen. Daarom bedenkt hij een list. Hij vermomt zich als bedelaar en klopt bij het tsarenpaleis aan om hulp. Alleen de jongste prinses, Ilona, trekt zich zijn lot aan en dan wi*t hij aan wie hij zijn hart zal schenken. Maar de drie oudste prinsessen zijn hevig jaloers en doen van alles om het „zij leefden nog lang en gelukkig" te voorkomen. Zij bedenken snode plannen en hu ren zelfs rovers die Ilona ont voeren. Maar dank zij het in grijpen van een goede fee vallen de boosdoeners door de mand en kan de prins met zijn prinsesje trouwen. Ilona is zó gelukkig dat zij alles vergeeft en vergeet en ook haar zusjes op de bruiloft uitnodigt. De rol van Ilona werd door de 13-jarige Minie Weenink uit Haarlem gespeeld, terwijl Ellen Thomas uit Hengelo prins Nico lawitch was. De kampleidster mejuffrouw A. G. Zuurbier secretaresse van de Van Heemstrastichting kon trots zijn op de prestaties van haar pupillen. Het kleine pu bliek was enthousiast. De voor stelling werd bijgewoond door mr. M. B. van de Werk, voorzit ter van de raad van advies van de Stichting Zilveren Jeugdcen tra, waarvan ook de Prinsessen Beatrix en Irene lid zijn. Er was eveneens een invitatie gestuurd aan de koninklijk houtvester en de koninklijk boswachter, ir. A. J. Lanz en de heer K. Bant, die met de meisjes veel tochtjes heb ben gemaakt naar de voeder plaatsen en andere mooie plekjes van de kroondomeinen op de Ve- luwe. Verder werd de feestavond meegemaakt door o.a. de leveran ciers van het kamp, de badmees ter, de kampdokter en de archeo- loog, die de oudheidkundige on derzoekingen 'op de Hunneschans leidt. VOPO'S BEVREESD VOOR WESTDUITSE CAMERA'S Aantal grensincidenten hierdoor verminderd De Oostduitse grenswachters aan de Berlijnse muur onttrek ken zich tegenwoordig snel aan het gezicht als het nieuwste „wapen" van de Westduitse poli tie op hen wordt gericht: een filmcamera. Volgens de commandant van het Westberlijnse politiekorps, Premier Rahman van Malakka heeft vrijdag voor de radio ver klaard, dat hij bange voorgevoe lens heeft wat de moeilijkheden rond de totstandkoming van de federatie-Maieisië betreft. Zo als hekend zou deze federatie volgens de oorspronkelijke plan nen vandaag een feit worden. Door diverse oorzaken zal ze nu op 16 september tot stand komen. Brits Noord-Borneo en Serawak zullen vandaag op bin nenlands gebied autonoom wor den. Deze twee gebieden zullen met Malakka en Singapore de federatie-Maieisië vormen. In zijn toespraak voor de radio zei premier Rahman dat hij veel gedaan heeft om de buurlanden van Malakka voor de zaak van de nieuwe federatie te winnen. „Eens was ik er zeker van dat dit mij gelukt was. Maar nu heb ik bange voorgevoelens." 'Premier Rahman, die hierbij op de communisten doelde, zei voorts dat zijn vrees, dat de on dermijnende activiteit in delen van de nieuwe federatie voor 'n belangrijk deel zal worden aan gemoedigd door elementen van buiten, gegrond is. Volgens regeringsfunctionaris sen in Koeala Loempoer verwacht Malakka dat Australië en Nieuw- Zeeland zo nodig voor de nieu we federatie zullen vechten. Bei de landen hebben strijdkrachten in Malakka. Ze hebben ook laten weten dat zij de nieuwe federa tie krachtig zullen steunen. Maar nooit hebben zij in het Wanneer men de indicaties in de b.l.o.-scholen voor ziekelijke kinderen nagaat dan is het op vallend dat de psychische fac tor de overgrote meerderheid van deze indicaties uitmaakt. In tegenstelling tot de vroegere bleekneusjes verschijnt er thans op de openluohtscholen een an der type kind; een kind dat niet tiert omdat het ergens iets dwars zit. Dit zei de hoofdinspecteur voor het buitengewoon lager on derwijs, de heer N. Y. Vlietstra, op het vrijdagmiddag in Krasna- polsky te Amsterdam geopend tweedaagse congres voor open luehtseholen. De neurotiserende factoren nemen in het kinder leven toe, aldus spreker, die eer der had opgemerkt dat het be vreemdend mag lijken dat in een tijd van welvaart de berichten over de gezondheid van kinderen niet eensluidend goed zijn. De heer Vlietstra sprak ver volgens over de invoering van de vijfdaagse schoolweek. Wij drei gen, aldus de heer Vlietstra, over te stappen naar een sys teem dat er op neer komt dat men in 40 schoolweken wil klaar spelen hetgeen anders in 42 schoolweken werd gedaan. Het is een jaagsysteem geworden, het kind wordt afgejakkerd. De gezelligheid van het lager onder wijs is verdwenen. Op het ogen blik kunnen er niet genoeg scho len gesticht worden voor kinde ren met leer- en opvoedings moeilijkheden (l.o.m. scholen). Deze kinderen zouden volgens de heer Vlietstra beter geplaatst kunnen worden op scholen voor misverstand te denken dat men de minder goede situatie uitslui tend kan verbeteren met het stichten van l.o.m.-scholen. Het zijn de onmogelijke schooltijden die er toe leiden dat kinderen uit goede milieus althans wat hun eetgewoontes betreft leven als kinderen uit a-sociale mi lieus. Er wordt op straat een bo terham gegeten met als aanvul ling de waar uit een patates- friteskraam. Tegenwoordig ta felt een groot gedeelte van de schoolkinderen in automatieken of zij slenteren langs de straat, etend uit een papieren zakje. Handen-wassen is er niet meer bij. Deze worden hoogstens afge likt. De jeugd heeft geen weet meer van hygiënisch leven, al dus de heer Vlietstra. Het js volgens de heer Vliet stra de openluchtschool die hier zal moeten aantreden om de ge volgen van dit leven op te van gen. Er zijn in korte tijd 80 l.o,m.-scholen uit de grond ge stampt. Deze zijn volgens spre ker nodig. Maar evenzeer nodig vond hij de openluehtseholen in het grote geheel van het buiten gewoon lager onderwijs. Er zijn thans 18 openluehtseholen in Ne derland. Daarvan bestonden 14 reeds voor de oorlog. De heer Vlietstra was van mening dat men in Nederland nooit erg ge ïnteresseerd is geweest in de lichamelijke handicap van een kind in tegenstelling tot de gees telijke. Het is volgens hem merkwaardig dat het onderwijs aan zieke kinderen in de zieken huizen hier te lande niet wette- luehtseholen betreft is er sprake van gebrek aan inzicht en be langstelling. Een blind kind, een doofstom of spastisch kind spreekt de mensen aan. Maar 't kind met een nervueuze consti tutie slaat men als een lastige vlieg van zich af. Waren, zo verzuchtte de heer Vlietstra, de kinderen die op een o.l. scholen thuishoren maar opvallend bleek of schraal dan zou men even hard om o.l. scholen gaan schreeuwen als men dat thans doet om b.v. mytylscholen. Zo als de zaken thans staan is het volgens hem een riskant bedrijf een o.l. school te beginnen. Een moderne o.l. school kost een miljoen. Een schoolbestuur zal zicfh eerst er van moeten verge wissen of het gemeentebestuur achter zijn plan staat, aldus de heer Vlietstra, die deze sombere klanken zoals hij het noemde niet liet horen om te ontmoedi gen, maar omdat volgens hem het kind dat de wereld rondom zich niet meer aan kan en hier op met zijn lichaam reageert on ze aandacht evenzeer verdient als ieder ander gehandicapt kind. De voorzitter van de Vereni ging voor Openluohtscholen, dr. B. H. Sajet, die het congres opende, zeide dat op dit congres de vraag aan de orde is hoe ten spoedigste te komen tot het stichten van openluehtseholen of buitenscholen daar waar zij nog niet bestaan en waar kinderen aanwezig zijn voor wie ze nood zakelijk zijn. ziekelijke kinderen. Het is een Fik is geregeld. Wat de open ist In de Pyreneën is donderdag op een hoogte van 2000 meter sneeuw gevallen. De tempera tuur daalde tot vier graden on der het vriespunt. openbaar verklaard dat zij bereid zijn haar te verdedigen. Alleen Engeland is krachtens een ak koord verplicht Maleisië te ver dedigen. In Brits Noord-Borneo hebben de Britten nu 6000 man. Deze troepen bestrijden al enige tijd rebellen, die door Indonesië gesteund zouden worden. INDONESIË STEUNT VRIJHEIDSSTRIJD ÓP BORNEO' Indonesiërs die als vrijwilli gers de opstandelingen op Noord-Borneo in hun strijd voor zelfbeschikking willen steunen zijn daar vrij in, zo heeft de In donesische minister van Defen sie Nasoetion donderdag ver klaard. In een door het Indonesische persbureau Antara gepubliceer de bekendmaking zei Nasoetion dat, ofschoon Indonesië geen aanspraken op Noord-Borneo maakt, het „de strijd voor zelf beschikking van de volkeren op Noord-Borneo ten volle steunt". „Wij verbieden Indonesiërs zelfs niet om aan de zijde van deze volkeren te strijden," zo zej hij, hieraan toevoegend dat zijn land de volkeren van Noord-Borneo zou steunen tot zij hun volledige rechten tot zelfbeschikking zou den hebben verkregen. Twee Indonesische officieren hebben zich inmiddels naar In donesisch West-Borneo begeven om een onderzoek in te stellen naar grensschendingen, die van Engelse zijde in een provincie, grenzend aan Serawak, zouden zijn gepleegd. CHINA STEUNT BOEDDHISTEN IN ZUID-VIETNAM In Peking is vrijdag een mas sabijeenkomst gehouden om te protesteren tegen de maatrege len van de Zuidvietnamese auto riteiten tegen de Boeddhisten. Onder de omstreeks 10.000 deel nemers aan de betoging bevon den zich enige honderden Boed dhistische monniken. Sprekers onder wie de voorzitter van het permanente Comité van het Na tionale Volkscongres, maar schalk Tsjoe-Teh, gaven de Ver enigde Staten de schuld van de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam. KRITIEK OP EN BEZORGDHEID OVER ZUID-VIETNAM De minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Vietnam, Xuan Thuy, heeft donderdag een brief geschreven aan de Sowjet-Unie en Engeland, de beide landen, die de conferentie van Genève van 1954 hebben voorgezeten. De Noordvietnamese minister vestigt hierin de aandacht op de ernstige situatie, die zich in Zuid- Vietnam ontwikkelt, aldus radio- Hanoi. De regering van Noord- Vietnam vraagt de beide landen onmiddellijk passende maatrege len te nemen om de staat van be leg in Zuid-Vietnam op te heffen en alle terreur tegen de Boed dhisten te beëindigen. Premier Nehroe van India heeft vrijdag in het parlement gezegd, dat de regering van India zich ernstige zorgen maakt over het conflict in Zuid-Vietnam tussen de Boeddhisten en de regering. Nehroe zei, dat India overleg pleegt met andere regeringen om eventuele stappen te onderne men. Werner, heeft de uitrusting van 60 politiemannen met camera's van bijzondere kwaliteit het aan tal grensincidenten verminderd. De „Vopo's" voelen er name lijk niets voor dat hun foto's in de Westduitse archieven over grensincidenten worden opgeno men. „Zij zouden zelf op zekere dag wel eens kunnen besluiten te vluchten," zo zei Werner. De nieuwe foto-oorlog heeft ertoe geleid dat ook de Oostduit se politie haar mannen van ca mera's heeft voorzien. Zij wor den gebruikt voor het maken van foto's van betogers in West- Berlijn die dan in Oostduitse kranten worden afgedrukt. De Westduitse grenswaohters hebben strenge consignes van de geallieerde autoriteiten om slechts van de vuurwapenen ge bruik te maken als zij zelf wor- den aangevallen, of als zij een persoon moeten beschermen die zich reeds op Westduits grond gebied bevindt. Dat betekent dat menig West-Berlijnse politieman in het verleden hulpeloos moest toezien wanneer Oostduitse poli tiemannen vluchtelingen bescho ten of mishandelden. Met behulp van de camera kunnen zij echter ieder incident vastleggen zodat de Oostduitse autoriteiten dit later niet meer kunnen ontkennen. Foto's die enige documentaire waarde heb ben worden naar Salzgitter ge stuurd; waar zich het archief over grensincidenten van de Westduitse regering bevindt. Men beschikt daar thans over gegevens van 2025 grensconflic ten die in Berlijn of elders langs de 100 km lange zónegrens plaatsvonden. Een derde van de Oostduitse grenswachten die bij deze inci denten waren betrokken kon worden geïdentificeerd. Het is onder de Oostduitse grenswach ters bekend dat bij een vlucht naar het Westen een bezwarende foto in het Westduitse archief zou kunnen leiden tot het weige ren van politiek asiel en een ge rechtelijke vervolging. De West berlijnse politiemannen maken van deze wetenschap gebruik. Als zij een incident aan de an dere kant van de grensverster- kingen zien, richten zij langzaam hun camera's op de Oostduitsers. „Dat verontrust hen meer dan een geweer. Zij duiken dan haas tig achter een boom," aldus Wer ner, die hieraan nog toevoegde dat de filmploegen, die voor ieder incident worden gewaarschuwd, „binnen een kwartier op ieder punt langs de grens kunnen zijn." Uitroeping van Federatie Maleisië niet afhankelijk van onderzoek door V. N .-vertegenwoordigers De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft vrijdagochtend presi dent Soekarno verslag gedaan van de besprekingen die hij don derdag heeft gevoerd met de secretaris-generaal van het Ma- leise ministerie van Buitenland se Zaken, Ghazali Bin Shafie, over de te vormen federatie Ma leisië. De laatste zei vóór zijn ver- trek uit Djakarta, dat hij dr. Soe- bandrio had gewaarschuwd, dat het uitroepen van de federatie Maleisië op geen enkele wijze af hankelijk is van het resultaat van het onderzoek, dat op het ogen blik door vertegenwoordigers van de Ver. Naties in Brits Noord- Borneo wordt gehouden. Na afloop van zijn onderhoud met president Soekarno zei dr. Soebandrio de houding van Ma lakka te betreuren. Volgens de minister is er tot nu toe geen verandering gekomen in de kwes. tie van de Indonesische waarne mers in Noord-Borneo en Sera wak, waarover hij donderdag avond met de Britse ambassa deur in Washington had gespro ken. Dr. Soebandrio heeft don derdagavond eveneens een onder houd gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta over de kwestie-Maleisië.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3