De rivieren vervuilen DE VERMETELE DOKTER Opinie-onderzoek in de jungle saga* RADIO EN TELEVISIE Geef me je grote teen.... ONREGELMATIGHEID DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM VOOR RECHTEN VAN AMERIKAANSE NEGERS Land- en fabrieksafval, hindernissen voor de scheepvaart Dinsdag 27 augustus 1963 DE VRIJE ZEEUW pagina 5. Na de conferentie van Manilla leek het of de nieuwe staat Ma leisië eindelijk in vrede gesticht kon worden. De Verenigde Na ties zouden de opinie van de be volking peilen in de twee Noord- Borneose gebieden en als de volkerenorganisatie tot de con clusie kwam dat de inwoners van Serawak en Brits Noord- Borneo voor de grote federatie voelden, dan zou de Indonesische president Soekarno verder geen bezwaren maken. i Deze toegevendheid van Soe karno heeft de Britten ertoe ge bracht, de V. N. inderdaad toe te staan dat opinie-onderzoek op Borneo te beginnen. Dat is vrij bijzonder, want Londen heeft tot dusver nooit dergelijke in menging in de zaken van onder zijn -bestuur staande gebieden getolereerd. Hij zou het ook nu niet toe gestaan hebben, mag men wel aannemen, als premier Tengkoe Abdoel Rachman van Malakka er ook niet voor had gepleit. Hij zelf had het er voor over, het uitroepen van de nieuwe staat waarvoor de laatste augus tusdag was gereserveerd uit te stellen tot de missie der Ver. Naties haar taak had volbracht. En nu? De missie moet aan secretaris-generaal Thant vra gen hoe het nu verder moet. Eerst wenste Indonesië dat iedere groep der Ver. Naties van vier man vergezeld zou worden door vijftien Indonesiërs en vijf tien Philippijnen, wat wel een zeer sterke vertegenwoordiging van tegenstanders van het fe deratieplan in de onderzoeks commissie betekent. Het gehar rewar hierover is nog niet be sloten en de internationale mis sie kan niet aan het werk gaan, omdat er helemaal geen Indo nesische waarnemers zijn komen opdagen. Tekort aan maatschap pelijk werkers Er zijn thans in ons land naar schatting ongeveer 4800 personen als maatschappelijk werker werkzaam. De behoefte aan deze krachten is echter veel groter; er is een voortdurend te kort dat bij de snelle ontwikke ling van het werk eerder toe- dan afneemt. Een schatting van 500 vacatures is zeker aan de lage kant. Dit wordt gesteld in de discus sienota over „De Persoonlijkheid van de maatschappelijk werker", welke aan de orde is gesteld op het tiende wereldcongres voor maatschappelijk werk dat dezer dagen in Nijmegen wordt gehou den. Dat het tekort aan maatschap pelijk werkers zo moeilijk wordt ingehaald is een gevolg van het feit, aldus de nota, dat ook in ons land het beroep van maatschap pelijk werker door vrouwen wordt uitgeoefend, die tengevol ge van huwelijk uit het werk verdwijnen. Ongeveer 75 procent van de maatschappelijke werkers zijn vrouwen. Het percentage ge huwde maatschappelijke werk sters is zeer gering. Dreigement van West- duitse boeren De Westduitse boeren zullen „ten strijde trekken" als de re gering niet de landbouw inten sief steunt, zo heeft de voorzitter van de Boerenbond, Rehwinkel, in een vraaggesprek met het blad „Welt am Sonntag" verklaard. Hij zei dat de boeren een „rede lijke" beperking van de voedsel- invoer eisen, geen verdere prijs verhogingen voor landbouwma chines en kunstmest en een ver laging van de vermogensbelas ting. De voorzitter zal binnenkort weer besprekingen met de bondsregering beginnen om een oplossing voor de landbouwcrisis te vinden. Als dit overleg zou mislukken, zullen „drastische maatregelen" onvermijdelijk zijn, aldus Rehwinkel. Hij sprak van massabetogingen en een boycot van de industrie. DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ ONGELUK De zesjarige 'Gerard van Gas tel uit Hilversum is zondag om het leven gekomen toen de auto van zijn vader bij Noordeloos tegen een lichtmast botste. Zijn achtjarige broertje werd ernstig, zijn vierjarig zusje licht gewond. De 37-jarige tandarts Van Gastel liep een shock op. Het on geluk werd veroorzaakt doordat een landbouwtrekker de (voor- rangslweg opreed. L_ Het ziet er sterk naar uit dat Djakarta probeert het de Ver. Naties onmogelijk te maken het opinie-onderzoek uit te voeren en, als 't toch uitgevoerd wordt, de resultaten zal aanvechten omdat er geen Indonesische waarnemers bij zijn geweest. Tot dusver was het verzet van Djakarta tegen de stichting van Maleisië vrijwel ongemotiveerd het voelde er doodeenvoudig niet voor. Men voorziet nu, dat Indonesiërs een min of meer feitelijke reden om tegen Ma leisië te zijn, gaan forceren. Ze zullen aanvoeren dat bij de stichting van die nieuwe buur staat alles niet regelmatig is toegegaan volgens de afspraken dat is dan ook zo wel door In donesisch toedoen en dat ze daarom niet voornemens zijn zich bij het bestaan van Malei sië neer te leggen. Voor de Britten die ook als het Maleisië-plan wordt uit gevoerd, voorlopig althans met de verdediging ervan zijn be last, wordt de sombere waar schijnlijkheid steeds groter dat ze nog wel eens een soort al dan niet openlijke jungle- krijg moeten gaan voeren op Borneo. Een weinig aantrek kelijk vooruitzicht. (Nadruk verboden.) In Amsterdam wordt woensdag een demonstratie gehouden uit solidariteit met de mars naar Washington, die op dezelfde dag wordt gehouden ter ondersteu ning van de rechten van de Ame rikaanse negers. Voorzitter van het Nederlandse actie-comité is de Amerikaanse negerschrijver Paul Harrison, die maandagoch tend op een persconferentie ver klaarde dat .men de toestemming van de politie voor de demon stratie heeft aangevraagd. Het aanbevelingscomité bestaat voor al uit hoogleraren, schrijvers, ac teurs en politici. De heer Harrison verklaarde dat de mars naar Washington wordt gehouden om pressie uit te oefenen op het congres dat mor gen een wetsvoorstel over de bur gerrechten behandelt. De démon stratie is ter ondersteuning hier van bedoeld. De demonstratie begint om 19.30 uur op de Nieuwmarkt, via de Munt, Vijzelstraat en Wete ringschans gaat men naar het Leidseplein en het Museumplein, waar bij het Amerikaanse consu laat een petitie wordt overhan digd. „Wij, die in Nederland wonen, verklaren hierbij dat wij onze oprechte steun geven aan de strijd van de Amerikaanse ne gers voor burgerlijke vrijheden", aldus de petitie, waarin tevens wordt geprotesteerd tegen de mogelijkheid dat bij de behande ling van het wetsvoorstel in het Amerikaanse congres een oneer lijke procedure zal worden ge volgd. (van onze verslaggever) Grave (P P) - Wie de grote verkeersweg volgt van Nijmegen naar 's-Hertogenbosch of omgekeerd, gaat bij het Brabantse plaatsje Grave via een brug over de rivier de Maas. Hier ziet men deze be kende Nederlandse stroom het meest van nabij. Maar wie let er op De auto's razen over de brug op jacht naar nog meer kilome ters. De bestuurders hebben in het moderne verkeer hun aandacht nodig voor de weg en kunnen zich nauwelijks tijd gunnen om even opzij te kijken. Maar wie zich even de moeite getroost om in de naaste omgeving van de brug zijn wagen te parkeren en de rivier eens beter te bekijken, zal ongetwijfeld iets opvallen. De Maas is vuil Dikwijls drijft er veel land- en fabrieksafval in. Het eerste ma nifesteert zich door grote plekken drab op het water en die uit de verte doen denken aan wier. Het tweede constateert men aan grote vlokken rose-wit of blauw-wit schuim, dat met de stroom mee drijft. Is er weinig, dan krijgt men de indruk dat het water schuimkoppen heeft, zoals dat in de branding van de zee voorkomt; is er veel, dan lijkt het alsof de Maas met ijs is bedekt. Probleem voor scheepvaart de WIJ SI AKEN ovesr deze narig heid met sluismeester J. Makkes, die leiding geeft en toezicht houdt op de sluis van Grave-Ne- derhasselt, zoals dit kunstwerk officieel heet. Deze men, ver grijsd in zijn vak en reeds tien tallen jaren in dienst van Rijks waterstaat, weet ons er alles van te vertellen. De vervuiling van vast wanneer ze verward raken in de slierten landafval. Zo'n schip wordt dan onbestuur baar, met alle risico's van dien op een druk bevaren rivier als de Maas. Het vuil moet van de schroef en de as worden verwij derd en dat is geen eenvoudig karwei. Schade en oponthoud •kunnen aardig in de papieren lopen. Het fabrieksvuil komt hoofd zakelijk door 't lozen van chemi- „a. - - - Omspoelt door grote vlokken chemisch schuim ligt er een schip voor de sluis. Toch is er nu maar weinig schuim in de rivier, soms is de gehele oppervlakte er mee bedekt. vormt voor de sche stoffen in de rivier, waar door het rose- of blau- --witte schuim ontstaat, waardoor de scheepswanden worden aange vreten, hetgeen ook weer schade betekent. onze rivieren vormt voor scheepvaart en voor Rijkswater staat een groot probleem, waar tegen men weinig vermag te doen. Het drijvende i'rab veroorzaakt de scheepvaart veel last. De schroeven van de schepen lopen De vuilvanger bij Gennep EIGENLIJK mag het landvuil Twintig schuiven lang en drie hoog, staat er een „muur" in de Maas, waar veel vuil zich ophoopt. niet in de rivier voorkomen. Er bestaat een verbod tot het depo neren van vuil in de rivieren. Maar wanneer de boeren hun walkanten moeten schoonmaken, afsteken en uitdiepen dan voelen velen er weinig voor dit vuil op hun land te deponeren en het la ter, weg te voeren, hetgeen ui teraard kosten met zich mee brengt. Ze deponeren het gewoon in het water, waar het met de stroom meegevoerd wordt en via bijvoorbeeld de Niers bij Gennep in de Maas komt. Het is voor Rijkswaterstaat niet te doen om hierop controle te houden. Als men vervuiling constateert, is het al te laat. En hoe kan men de daders op heterdaad betrap pen? Als er vuil in het water drijft, is het natuurlijk van nie mand! Om de vervuiling van dc Maas zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft men bij Gennep een vuil vanger geplaatst. Maar het blijkt, dat deze vuil vanger niet afdoende is. Er passeert nog zoveel, dat het toch een probleem blijft vormen. Om van het chemische vuil maar niet te spreken, want dat wordt door deze vuilvanger niet opge vangen. Men vermoedt trouwens dat veel van dit vuil uit Duitsland komt en dat maakt het probleem nog ingewikkelder. Bij de sluis hoopt het zich op De sluis van Grave-Nederhasselt, die ruim 500 meter lang is en over 60 sluizen beschikt die twintig breed en drie hoog in de stroom staan, is nog de enige in de Maas met handbediening. Dit kunstwerk dateert van 1928 en is hiermee het oudste in de Maas. Zoals dat een sluis betaamt, is hij gedurende bepaalde tijden ge sloten. Het gevolg is, dat zich voor de sluisdeuren aan de stroomopwaartse kant veel vuil ophoopt, waardoor deze plaats voor de scheepvaart extra gevaar lijk wordt. Als er veel vuil ligt, lijkt het wel of de Maas met een wierdeken is bedekt en wanneer de chemi sche fabrieken grote hoeveelhe den afval lozen, kan de gehele oppervlakte van de Maas hier bij de sluis bedekt zijn met een dik ke laag schuim. Door een straffe wind kan dit schuim dikwijls op de landtongen worden geblazen, waar het zich ophoopt tot mans hoogte Wanneer het schuim verdwenen is, wordt het gras ''at ermee i aanraking is geweest, zwart. Een bewijs welk een funeste invloed deze chemische stoffen hebben op alles wat er mee in contact komt. De Maas hebben we nu als voor beeld genomen, doch dit probleem doet zich in meerdere of mindere mate voor in alle Nederlandse ri vieren en overal hoort men de klachten. Rijkswaterstaat wors telt op vele plaatsen met deze moeilijkheid, doch tot op heden is er geen goede oplossing gevon den. De vervuiling van onze rivieren is en blijft 'n moeilijk en belang rijk probleem! (Nadruk verboden) Een 27-jarige student in de medicijnen, Eberhardt, is donder dag door de rechter in Munster veroordeeld tot 300 Mark boete omdat hij zijn mede-studente Hannelore, die met hem samen leefde, uit jaloersheid een grote teen had afgehakt. Hannelore mocht zich in meer belangstel ling van hun mede studenten verheugen dan Eberhardt lief was, en tijdens een heftige scène in de kamer van Eberhardt stel de deze voor: „Als je zoveel van me houdt als je zegt, geef me dan je grote teen." Hannelore die dacht dat hij het niet meende, liet hem zijn gang gaan en be merkte pas op het laatste ogen blik, toen Eberhardt het mes op door MILL Y GANZ 59) Eens op een nacht heeft hij het helse vuur weer heel dicht bij me laten komen, om me te verbranden. Ik heb de vlammen gevoeld in mijn hals en in mijn ingewanden het was vrese lijk! Op het tafeltje daar naast het bed stond een fles met wa ter, waar de zuster dikwüls uit drinkt. Dan klokt ze zo in haar keel, en dan wordt mijn dorst hoe langer hoe erger. Ik kon het niet meer uithouden, zó brandde het in mij. Toen wildé ik de duivel een poets bakken en trok het tafeltje met mijn voeten naar mij toe". „Waarom niet met je han den?" „Wat een domme vraag die waren immers geboeid!" „Maar toen heb je de fles toch te pakken gekregen en gedron ken?" „O nee! Geen druppel! Het tafeltje viel om en dat maakte lawaai. Toen kwam de nacht waker en sloeg mij op mijn voe ten. Toen gaf de duivel hem di rect de voetboeien, zodat ik nu eindelijk zou verbranden!" „Maar je hebt nu toch geen hand- of voetboeien aan?" „Ja maar, de duivel is ook slim! Die wil niet, dat u die ziet, omdat u ze anders zou kun nen meenemen!" „Dan heeft de duivel gelijk, kindje! Ik neem ze werkelijk mee, die afschuwelijke dingen! Maar zeg eens, heb je ergens pijn?" „Ergens? Hahaha! Overal! Ik kan toch alleen maar altijd op mijn rug liggen, als ik de boeien aanheb. En nu verbrandt Satan ook nog mön rug!" Kreunend draaide het arme schepsel zich op een zij en sloot de ogen. Het fijne regelmatig getekende gezicht was helemaal vertrokken van pijn. Onder de ogen van de biina versteende verpleegster onder- de teen had gezet en met een hamer toesloeg, dat het hem ernst was. Hevig bloedend moest ze naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een psychiatrisch rapport noemde Eberhardt volkomen normaal, maar buitengewoon jaloers. Hannelore werd gedeeltelijk verantwoordelijk gesteld omdat zij zich niet verweerd had, maar werd niet gestraft. Tijdens de zit ting keurde zij haar vroegere levensgezel geen blik waardig. zocht Christen de zieke nu eens nader en kwam tot de ontdek king, dat de rug van het meisje één grote wonde was, die op sommige plaatsen etterde. Zonder iets te zeggen, legde hij de wollen deken weer over het gemartelde jonge lichaam. Hij had kunnen tieren of huilen; spreken niet. Maar zijn gezicht had weer zijn vastbesloten, har de uitdrukking aangenomen. Intussen was de oppaster voor zichtigheidshalve de kamer uit- geslopen. Ik zal de duivel van dit huis onschadelijk maken!, bezwoer Christen in stilte, terwijl hij nogmaals vol medelijden over het haarloze hoofd van de zieke streek, een schedel, die zo week en zacht aanvoelde als die van een zuigeling. Het leek hem een wonder, dat de ongelukkige, die gewoonlijk zo erg in de war was, de juiste woorden had kunnen vinden, om haar kwelgeesten te ontmaskeren. Nog nooit had zij zo samenhangend gedacht en gesproken. Dat wist hij uit het verloop van haar ziekte. Zou dat het begin van een doorbrekende genezing zijn? Kort nadat Christen de kamer had verlaten, klonken er uit het kantoor van de directeur twis tende mannenstemmen, waarvan die van de controlerende genees heer het luidst was. Men hoor de hem onder meer roepen: „Een boer geeft ziin koeien water te drinken, ook al moet WOENSDAG 28 AUGUSTUS '63 HILVERSUM I; 7.00 Nws.; 7.10 Dagopening; 7.20 Klas. gr.; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 8.30 Pianospel met orkestbegel.; 8.45 Amusements- muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de huisvr.; 10.10 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Omroepdubbelkwart.11.00 Inspecteur Scott heeft een idee, detective hoorsp. (3)11.30 Lich- hij iedere dag het stro vernieu wen, omdat volgens de regelen en wetten voor al het gescha pene, weer te voorschün komt wat er wordt ingegoten. Maar zijn de zi'eken in deze verple- gingsinrichting soms minder dan de koeien? Is het niet barbaars, dat u hen, om u moeite en was te besparen, in levende lijve tot mummies laat uitdrogen?" Enkele minuten lang tierden de twee kijvende mannen tege lijkertijd, zodat men nauwelijks nog een woord kon verstaan. Toen sloeg de voordeur dicht als een dof schot door heel het gebouw nagalmend. „Kon men hem maar ver moorden!", siste Bauert de dok ter na en balde zijn vuisten. De onweren, die Christen tel kens bij zijn bezoeken deed los barsten, hadden een goede uit werking. Z" veegden al wat er smerig en lelijk was, tezamen met het ongeschikte personeel en de hebzuchtige directeur in de kortst mogelijke tijd van het toneel. De autoriteiten zagen het ge beuren en glimlachten. Zij had den maar al te goed geweten, waarom zij de heftige platte landsdokter Christen als contro leur van deze helse inrichting hadden aangesteld. Zijn roep was hem bij z:'n uitverkiezing als een schitterende aanbeveling voorafgegaan. (Wordt vervolgd.) te gram.; 12.15 Pianosp.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Geest, muz.; 12.37 Kerkd.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte orkest- inuz.; 13.35 Moderne kamermuz.; 14.40 Milit. ork.; 15.05 Alt, alt viool en piano: Klas. muz.; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Lichte orkestmuz.; 17.15 Jazzmuz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Licht instru ment. trio; 18.00 Klavecimbelrec.: Klas. muz.; 18.10 Koorzang: Geestel. liederen; 18.30 Het spek- trum, lez.; 18.45 Gitaarsp.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Muz. van Het Leger des Heils; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte gram.; 20.00 Omroepork. van Beromün- ster en sol.: Klas. en moderne muz.; 21.00 Curagao drijft op de olie en het toerisme, klankb.; 21.15 Licht instrument, ensem ble; 21.35 Voor en na Waterloo, report, van demonstratie t.g.v. 150 jaar koninkrijk te Nijmegen; 12.55 Gram.; 22.00 Vocaal ensem ble en instrument, kwartet; 22.30 Nws. en SOS-ber.; 22.40 Avond sluiting; 23.00 Walsmuz.; 23.10 Bij de gratie Gods, klankb.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Klaarwakker: Lich te gram., report., meded. en comment.; 8.00 Nws. en soc. strijdl.; 8.18 Lichte gram.; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 Moderne gr.; 9.35 Klas. gram.; 10.00 Het oog wil ook wat hebben, praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Lich te gram.; 10.35 Vrij entree, caba ret; 11.00 Orgelspel en zang: Lichte muz,; 11.25 Klas. piano- ree.; 12.00 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Licht instrument, septet; 13.00 Nws.; 13.15 Moderne gewijde muz.; 13.45 Hoog avontuur, lez. (7)14.00 Gemengd koor, meis jeskoor, Kunstmaandork. en sol.: Fragmenten uit Judas Macca beus, oratorium; 15.00 Op zater dag; vrij van school? of niet, toespr.; 15.10 Voor de jeugd; 16.30 Lichte gram.; 17.00 Weg wijzer: Tips voor vakantie en snipperdagen; 17.50 Regerings- uitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. Brieven van luisteraars; 18.00 Nws. en comment.; 18.20 Act.; 18.30 NoordzeefestivalZweeds progr.; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Licht instrument, trio en sol.; Jazz muz.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Rigoletto, opera; 22.20 Spqrt halverwege; 22.30 Nws.; 22.40 Elektronisch orgel: Lichte muz.; 23.10 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Koormuz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws. en weer- ber.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Operamuz.; 15.30 Jeugdkoren; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Lichte muz.; 17.00 Nws. en weerber.; 17.15 Kamermuz.; 17.45 Klas. kamer muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Pianosp.; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.30 Voor de sold.19.00 Nws. en weerber.; 19.40 Lichte muz.; 19.50 Lez.; 20.00 Operamuz.; 21.35 Pianospel; 22.00 Nws.; 22.15 Ge- var. muz.; 22.35 Dansmuz.; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuz.; 23.55 Nws.; 24.000.45 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Jeugdjournaal De Verrekijker; 17.1047.45 Voor de kind.; 19.30 Alles draait om moeder, tv-feuilleton; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Memo: Kanttekeningen bij feiten en gebeurtenissen van de dag; 20.30 Waagstukjes, kleinkunst- progr.; 21.00 Carrière, ballet film; 21.50 Forum over ontgroe ning; 22.30 Dagsluiting; 22.40— 22.45 Journaal. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Voor de jeugd; 19.55 De Weer man; 20.00 Nws.; 20.20 Eurovi sie; Het TV-Mozart-festivalDie Entführung aus dem Serail, opera; 22.40 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5