Veel arrestaties in Saigon Britse Nazi's verspreiden pamfletten Boter uit Oost-Europa? Grote buitenlandse belangstelling het Nederlandse aardgas voor Het weer Ooet-Duitsland en het kernstopverdrag Jaarrede van Oe Thant WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 6007 Botsingen tussen militairen en stakers in Columbia afwezig van 2 t/m 10 september DE TOESTAND IN COLOMBIA VUURGEVECHT BIJ BOLZANO De mijnwerkersstaking in Spanje ERVARING MET GEWICHTLOOSHEID NEGENDE ARRESTATIE IN TREINROOFAFFAIRE Ernstig busongeluk in Columbia NEDERLANDS VRACHTSCHIP REDT FRANSE FAMILIE VAN ZINKEND JACHT Schietpartij in Jeruzalem Frankering bjj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de straten van de Zuidviet- namese hoofdstad Saigon zijn zondag honderden studenten en andere jongeren aangehouden. Bij een studentenbetoging op de centrale markt, waaraan snel 'n einde werd gemaakt, zou vol gens onbevestigde berichten ten minste één meisje om het leven zijn gekomen. De autoriteiten die beducht z\jn voor massademonstraties, hebben de stad in feite gemaakt tot één groot fort. Zaterdag hadden de studen ten een massabijeenkomst gé- houden om te protesteren tegen het afkondigen van de staat van beleg op dinsdag j.l. naar aan leiding van het conflict tussen de door Rooms-Katholieken ge leide regering en de Boeddhis tische meerderheid van de be volking. De telefoonverbindingen met de buitenwereld werden zondag verbroken toen militairen en politiemannen de belangrijkste punten in Saigon bezetten en pantserwagens en luchtdoelge schut in stelling werden ge bracht. Het paleis van president Ngo Dinh Diem kreeg een zó zware bewaking als het nog nooit had sinds het begin van het conflict met de Boeddhisteen in begin-mei. De universiteiten en middelbare scholen werden ook onder krachtige bewaking van militairen en politiemannen gesteld. Om acht uur in de ochtend richtte de politie met steun van militairen plotseling een weg versperring op bij de juridische faculteit en hield vrijwel iedere voorbijganger aan. Studenten zouden van plan zijn geweest daar een massabijeenkomst te houden De arrestanten werden in vrachtauto's geworpen, die voor het merendeel de kenteke nen van de Amerikaanse dienst voor economische hulp droegen. Volgens welingelichte kringen bevonden zich onder de aange houdenen enige leden van het studentencomité van 17 ter cpördinering van de protesten tegén het optreden van de rege ring. Ook bij andere onderwijs gebouwen werden arrestaties vèrricht. Onder de troepen die een ein de maakten aan een demonstra tie op de centrale markt, wa ren voor het eerst gewapende leden van de republikeinse jeugdbeweging waarvan de lei ding berust bij de broer van de president, Ngo Dinh Nhoe. Naar verluidt zijn twee Ame rikanen en een Brit, die zater dag als fotograaf of als corres pondent getuige waren van in cidenten in Saigon en werden aangehouden, zondag in vrijheid gesteld. De films van de foto grafen waren door de politie onbruikbaar gemaakt. In de noordelijke stad Hue werd zondag door de regering een massabijeenkomst georgani seerd. De naar schatting 12.000 aanwezigen schenen weinig en thousiast. Waarnemers hadden de indruk dat de deelnemers ge dwongen waren mee te doen. Volgens een regeringscom- uniqué is het merendeel van de in Hue aangehouden docenten vrijgelaten. Slechts een gering aantal werd nog gevangen ge houden. Ook zou een aantal Boeddhistische functionarissen naar de pagodes mogen terug keren. In het communiqué werd voorts gezegd, dat de regering met een aantal „officiële verte genwoordigers van 't. Boeddhis me" streeft naar een „bevredi gende regeling van de proble men in de sfeer van het Boed dhisme". De Zuidvietnamese regering heeft later medegedeeld dat alle universiteiten en scholen tot nader order zijn gesloten. Ook de Indianen beginnen zich te roeren Indianen hebben vrijdag voor de rechtbank te Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska geprotesteerd tegen de houding die de blanken tegenover hen aannemen. Twee Indianen, beschilderd en met veren in het haar, voerden een dans uit voor een honderdtal stamgenoten en vele blanken. In deze dans beeldden zij het trieste leven van de roodhuid in de ste den van de bleekgezichten uit. Hun woordvoe'rder zou erop ge wezen hebben dat de Indianen alleen huizen kunnen krijgen die de blanken niet meer wil len en dat zelfs geschoolde Indi aanse arbeiders maar moeilijk werk kunnen krijgen. De Britse nationaal-socialisti- sche beweging heeft in de afge lopen zes weken ongeveer 10.000 vlugschriften met leuzen, waar onder anti-Joodse, naar West- Duitsland gestuurd voor ver spreiding. Dit heeft een woord voerder van de beweging zondag in Londen bekend gemaakt. Hij zei dat er meer propagandama teriaal van de zijde der Ameri kaanse nationaal-socialisten zal volgen. De woordvoerder zei dat het materiaal in eerste aanleg naar Westduitse bedrijven en zaken lieden wordt gezonden. Daarna Botsingen tussen militairen en stakende arbeiders van de raffi naderijen van de „Texas Petro leum Company" hebben zaterdag te Puerto Boyaca aan drie men sen het leven gekost. De onlusten deden zich voor toen de stakers een betoging hielden. In Puerto Boyaca is een avondklok ingesteld. zouden de vlugschriften be stemd zijn voor „algemeen ge bruik". In de nacht van zaterdag op zondag werden uit Engeland af komstige anti-Joodse affiches aangebracht op het gebouw van de Joodse gemeenschap in de Britse sector van West-Berlijn. Twee weken tevoren was dit ge beurd met het gebouw van de Joodse gemeenschap in de West duitse stad Frankfort. Bij de jacht op de bandieten, die verantwoordelijk worden gesteld voor de moord op 42 mensen, zijn 126 bendeleden doodgeschoten en 220 gevangen genomen, zo is van officiële zijde in Bogota, de hoofdstad van Co lombia, vernomen. Na de massa moord, die op 6 augustus in Marquetilia plaatsvond, heeft het leger een grootscheepse ac tie ondernomen in het depart ment Tolima om de moordenaars in handen te krijgen. Bij Bolzanó heeft zich vrijdag een vuurgevecht voorgedaan tussen politie en onbekende aan vallers. De aanvallers, die zich verbor gen hadden in de struiken, wier pen eerst stenen naar een po litiekazerne, kennelijk met de bedoeling de politiemannen naar buiten te lokken. Toen er een paar politiemannen voor de ra men verschenen, werd er van uit het struikgewas rond de ka zerne op hen gevuurd. De poli tie schoot terug. Een van de aanvallers zou gewond zijn, maar is er toch in geslaagd met de an dere te ontsnappen. Volgens de politie waren de aanvallers terroristen, die vech ten voor grotere autonomie voor de Duits sprekende bevolking van de provincie Bolzano. De firma A. Fein in Arnhem heeft 't Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau in Den Haag per brief een hoeveelheid van 2.000 ton boter uit Oost-Europa aangeboden tegen een prijs die lager ligt dan de huidige prijs van 3,78 per kg, die de groot handel thans als minimum aan de fabrieken betaalt voor Neder landse boter. De eerste 500 ton zouden direct leverbaar zijn, het restant zou vóór Nieuwjaar kun nen worden geleverd. De optie van de heer Fein op de partij loopt echter per 1 september af. De heer Fein zegt in staat te zijn meer partijen aan te bieden. Ge zien de korte termijn waarop moet worden beslist, kan hij niet NOG STEEDS ONDER DEPRESSIE-INVLOED Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan bevindt zich bij de Azoren het centrum van een krachtig gebied van hoge lucht druk dat zich in oostelijke rich ting tot over het gehele Middel landse Zeebekken uitstrekt en aldaar nog steeds aangenaam en zonnig zomerweer veroor zaakt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel wind Half tot zwaar bewolkt met,af en toe regen of motregen. Maxi mum temperaturen van 17 tot 21 graden. Matige tot krachtige, in de kuststreken krachtige tot harde zuidwestelijke wind. MAANDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Bres kens 6.04 6.23 Terneuzen 6.39 6.58 Hansweert 7.19 6.38 Walsoorden 7.29 7.48 DINSDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.50 7.15 Terneuzen 7.25 7.50 Hansweert 8.05 8.30 Walsoorden 8.15 8.40 ZON op Aug. 26 5.40 27 28 29 30 31 5.42 5.43 5.45 5.46 5.48 onder 19.43 19.41 19.39 19.36 19.34 19.3è ■f MAAN op onder 13.15 14.20 15.24 16.24 17.19 18.06 22.46 23.13 23.47 0J50 1.24 Langs de noordflank van dit hogedrukgebied staat vooral in de hogere luchtlagen een krach tige westelijke stroming, waar mee regengebieden, samenhan gend met storingsfronten van de pressies snel oostwaarts trekken. Zij dringen hierbij ver het Euro pese vasteland binnen. Het regengebied dat zich zondagna middag bij ons aandiende wordt beden gevolgd door een trogvor- mige storing, waarop do wind krachtig tot hard zal zijn uit zuidwestelijke richting. Hierbij kan opnieuw tijdelijk regen val len. Bij het huidige circulatiepa troon duurt het onbestendige weer voort. Behalve in West-Duitsland schijnt er ook in Oostenrijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Denemarken en Engeland belang stelling te bestaan voor afname van aardgas uit het zeer rijke voorkomen in noordelijk Neder land. In Duitsland zijn de plan nen voor een grote aardgaslei ding van de Nederlandse naar de Oostenrijkse grens zelfs al in een tamelijk ver gevorderd stadium. Dit valt te ontlenen aan een bericht in de Frankfurter Allge- meine Zeitung, waarin wordt ge zegd, dat de plannen voor de ex ploitatie van de aardgasreserve in noord-Nederland en voor de aanleg van een grote buisleiding dwars door de Bondsrepubliek de laatste weken meer concrete vor men hebben aangenomen. Maan denlang heeft er in West-Duits- land een ware „gasoorlog" ge woed, die tenslotte geëindigd is in een wapenstilstand tussen de groepen, die aan het transport en de verkoop van het Nederlandse aardgas willen deelnemen. Onder leiding van de grootste Duitse onderneming op het gebied van het leveren van gas over grote afstanden, de Ruhrgas A.G., heb ben de grote regionale gasver- koopondernemingen in het Wes ten en het zuiden van de Bonds republiek zich aaneengesloten en voor hen samen bij de ministeries van Economische Zaken van Noordrijn-Westfalen, Hessen en Baden—Wurttemberg vergunnin gen aangevraagd voor de bouw van de door hen geprojecteerde buisleiding. Voor dergelijke gro te investeringen op energiegebied moeten in West-Duitsland name lijk nog steeds vergunningen worden aangevraagd. In Noord rijn-Westfalen waren het de Ruhrgas A.G. en de Thyssengas A.S., die de vergunning aanvroe gen, in Hessen de Frankfurter Gasunion, waarin de gemeentelij ke gasbedrijven samenwerken, tesamen met de Ruhrgas A.S. en in Baden—Württemberg de even eens gemeentelijke „Gasversor- gung Süddeutschland". Ook in Beieren zal een vergunning wor. den aangevraagd. Bij de onder handelingen van de laatste maan den hadden zowel de Ruhrgas A.G. als de gemeentelijke orga nisaties getracht de gasverkoop en de bouw van de buisleiding in West-Duitsland alleen in handen te krijgen. De zich aftekenende gemeenschappelijke oplossing vindt instemming in Bonn, in tegenstelling met vyat eerder werd nagestreefd door de afzon derlijke groepen. De buisleiding door West- Duitsiand zal, volgens de plan- In nota's, welke vrijdag in de Amerikaanse en Britse ambassa des in Moskou zijn overhandigd, heeft de Sowjet-Unie aan de Verenigde Staten en Engeland doen weten, dat Oost-Duitsland door de ondertekening van het gedeeltelijke kernstopverdrag een gelijkgerechtigde deelnemer aan dit verdrag is geworden, met alle daaruit voortvloeiende rechten en verplichtingen, aldus meldde de „Izvestia", het orgaan der Sowjet-regering, zaterdagavond. Deze nota's waren het ant woord op nota's, die de Verenigde Staten en Engeland in verband met de ondertekening van het verdrag door Oost-Duitsland op 16 augustus tot de Sowjet-Unie hadden gericht. In de Sowjet-nota's wordt o.m. gezegd, dat met het tekenen van het verdrag werd beoogd „het verbeteren van de betrekkingen tussen landen en niet om daarin complicaties te veroorzaken". „In dit licht bezien is het door Enge land en de Verenigde Staten in genomen standpunt met betrek king tot de Oostduitse onderteke ning niet op zijn plaats en in strijd met de geest van het ver drag van Moskou", aldus de nota's verder. „In de internatio nale betrekkingen zijn beide sta ten gelijk en zij oefenen gelijke rechten en gelijke verplichtingen uit". De beweringen van West- Duitsland als zoude het in inter nationale aangelegenheden ge heel Duitsland vertegenwoordi gen, worden in de nota's „onge grond" genoemd, en in strijd met de gebruikelijke normen van in ternationaal recht. „Zij weerspie gelen het revanchistische streven van bepaalde kringen in West- Duitsland. Geen der twee Duitse staten wordt door de andere overheerst. Elk van hen heeft volledige rechtsbevoegdheid bin nen de grenzen van zijn soeverei ne gebied". De Sowjet-regering „verwerpt categorisch" de pogingen van be paalde regeringen om aan de rechten en bevoegdheden, die door andere onafhankelijke sta ten worden uitgeoefend, afbreuk te doen. „De Sowjet-Unie, als een der bewaarders van het verdrag van Moskou, beschouwt Oost-Duits land, dat het verdrag heeft on dertekend, als een volledige en gelijke deelnemer met alle rech ten en verplichtingen, die uit het verdrag voortvloeien, zo besluit de Sowjet-regering. Naar aanleiding van de Sow- jetrussische nota heeft 't Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zaterdag opnieuw verklaard dat de Verenigde Sta ten de ondertekening van het gedeeltelijke kernstopverdrag niet opvatten als een erkenning van de Oostduitse regering. „Wij hebben de kennisgeving van de ondertekening van het verdrag niet aangenomen en zo wel wij als de Engelsen hebben de Sowjet-Unie hiervan op 16 augustus op de hoogte gesteld", aldus een woordvoerder van het ministerie nen, ten oosten van de Rijn over Frankfort over Karlsruhe lopen, zich daar splitsen en dan onge veer de beide autobanen naar Bazel en München volgen. Het zal waarschijnlijk een buisleiding met een dikte van 90 cm worden, een voor Duitsland ongekend dikke pijp. Tot dusverre blijft de middellijn van dergelijke leidin gen in Duitsland onder de 60 cm. Volgens vakkringen staat het welhaast vast, dat het project zal worden goedgekeurd. De investe- ringscontróle zou slechts een formele aangelegenheid zijn. In Bonn ziet men in het plan boven dien een versterking van de con currentie op de energiemarkt, waarbij in dit geval ook de mijn bouw via de Ruhrgas A.G. deel heeft in de resultaten, aldus de Frankfurter Allgemeine Zei tung. De mijnwerkersstaking in de Spaanse provincie Asturië, die nu al bijna zes weken duurt, blijft zich uitbreiden. Drie mijnen in de buurt van Nalon die wfeer waren opengesteld, zijn zaterdag op nieuw gesloten, waarmee het aantal mijnen dat de afgelopen week werd heropend maar weer moest worden gesloten, alleen al in dit gebied twaalf bedraagt. Bijna niemand heeft zich, toen de mijnen weer werden opengesteld, op het werk gemeld. Sinds vrij dag ligt ook in drie mijnen te Ponderrada, in de provincie Leon, het werk stil. Hier staken onge veer 2500 mijnwerkers. Ook on der de andere mijnwerkers in dit steenkoolbekken zou grote onte vredenheid heersen, zodat een uitbreiding van de staking te ver wachten valt. In totaal zijn mo menteel naar schatting 20.000 mijnwerkers in staking. Passagiers van een vliegtuig, dat deze week in een hevige storm boven Washington verzeild raakte, hebben kennis gemaakt met het verschijnsel van ge wichtloosheid. Het toestel was juist met 39 passagiers opgestegen, toen een hevige storm, die met regen ge paard ging, afwisselend ge wichtloosheid en krachten van bijna vijf maal die van de zwaartekracht opwekte. Geen van de passagiers liep verwon dingen op, maar de jongste, een baby van negen maanden is een nacht in het ziekenhuis gebleven meedoen aan de door het Pro- duktschap voor Zuivel openge stelde inschrijving. Daarom is hij niet optimistisch over de verdere gang van zaken. Zou op zijn aan bod worden ingegaan, zo zei hij, dan zou de handel voor het hoofd worden gestoten. De heer Fein is van oordeel, dat zijn prijs nog verder zal kunnen worden ver- De Londense politie heeft zater dag wederom een man aange houden in verband met de over val op de posttrein Glasgow Londen. Dit is de negende arres tatie in deze zaak. De achtste arrestant, die vrij dag in Leicester werd aangehou den, wordt nog steeds onder vraagd. Scotland Yard meent dat het leeuwendeel van de buit in Lon den of in een van de buitenwij ken is verborgen op een plaats die alleen aan de aanvoerders van de bende bekend is. Het zou hier gaan om een bedrag van twee miljoen pond sterling. De achtste arrestant is de 26-jarige Robert William Pelham, die 551 pond zou hebben aangenomen, terwijl hij wist dat deze van diefstal af komstig waren. Hij werd zater dag in Notting Hiil in Londen aangehouden. Bij een busongeluk in Colum bia zijn zaterdag vijftien landar beiders om het leven gekomen en tien anderen gewond. Tijdens een afdaling begaven de remmen het waarop de autobus, waarin 56 mensen zaten, vanaf een brug in zee stortte. DE MIJNRAMP BIJ HAZELTON Een beeld van liet reddings werk te Sheppton bij de Ame rikaanse stad Havelton, waar drie arbeiders levend zijn in gesloten door een ongeluk ih een mijn. Er is contact bereikt met de mannen, van wie er één bewusteloos zou zijn, door het boren van een gat van vijftien centimeter (zie pijl) waardoor de mijnwerkers be halve frisse lucht, ook eten en drinken krijgen. Tijdens vliegende storm Naar eerst thans bekend is geworden heeft het 820 brt. me tende Nederlandse vrachtschip „Flores" van de rederij Sloots in Vlaardingen donderdag tij dens een vliegende storm in de Middellandse Zee op 20 mijl be zuiden Monaco een Franse fa milie, bestaande uit man, vrouw en 16-jarige zoon, van een snel zinkend jacht gered. De kapitein van de „Flores" meldde het ge beurde later aan zijn rederij in een kort telefoongesprek. De volledige toedracht van de red ding is ook bij de Vlaardingse rederij niet bekend. In zijn telefoongesprek zei de kapitein wel dat het ingrijpen van de „Flores" juist op tijd kwam, want kort nadat de in nood verkerende Fransen aan boord waren genomen verdween het jacht in de golven. De „Flores" was in ballast op weg van La Spezia naar Sète bij Marseille De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zondag alle landen ter we reld opgeroepen het gedeeltelijke kernstopverdrag, „dat de wereld nieuwe hoop op vrede en vooruit gang heeft gegeven", te onderte kenen. Oe Thant deed dit in een voor woord op zijn jaarrapport. De in ternationale toestand is verbeterd en de Verenigde Naties zijn door de ontwikkelingen in het afgelo pen jaar sterker geworden, zo schrijft hij. Het belangrijkste vraagstuk van onze tijd blijft het bereiken van volledige ontwapening. In dit verband zijn het gesloten verdrag en de „hete lijn" tussen Moskou en Washington" van zeer groot belang. De secretaris-generaal wees op de waarde van de Ver, Naties als „een gelegenheid voor een ge sprek" tussen staten die geschil- Tijdens een vuurgevecht tussen Jordaanse en Israëlische militai ren in Jeruzalem, dat 40 minuten duurde, is een Israëlische soldaat om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van 't Israëlische leger heeft Israël 'n klacht ingediend bij de ge mengde Israaliseh-Jordaanse wapenstilstandscommissie in Jeruzalem. De botsing volgde op 'n be schieting van de oude muur van de stad door Jordaanse militai ren. Sinds juli 1962 is het rustig geweest in Jeruzalem. In die maand werd een Israëlische offi cier bii een vuurgevecht gedood. len hebben en haalde als voor beeld aan de Cubaanse crisis van oktober en de vreedzame over dracht van West-Irian door Ne derland aam Indonesië. De toestand in Kongo is in 1963 „zeer aanzienlijk" verbeterd en het mandaat van de Ver. Na ties is er grotendeels vervuld, vooral in militair opzicht. Oe Thant zegt te menen dat het tijd is „de snelle terugtrekking" van de V.N.-troepen te overwegen. De financiële toestand van de wereldorganisatie is in het afge lopen jaar ernstig gebleven, ten gevolge van het niet betalen door enige leden van de bijdragen voor de operaties in Kongo en het Midden-Oosten. Hieronder zijn de Sowjet-Unie, Frankrijk en Zuid-Afrika. Op 30 juni was er voor deze twee operaties een schuld van 72 miljoen dollar (on geveer 260 miljoen gulden) en 27.300.000 dollar (ongeveer 97 miljoen gulden), aldus Oe Thant. De secretaris-generaal noemt de toestand in Zuid-Afrika „een bron van toenemende zorg" en doet een beroep op dat land zijn apartheidspolitiek te laten varen. Portugal „heeft eveneens gewei gerd met de Ver, Naties samen et werken of hun besluiten uit te voeren" in de Afrikaanse gebie den. In zijn laatste rapport had hij gesproken van „een vertrou wenscrisis" die de V. N. bedreig, de door de toetreding van vele nieuwe onafhankelijke Aziatische en Afrikaanse landen en het ver schuiven van de krachtsverhou ding in de organisatie. „Vandaag, een jaar later, voel ik dat ik kan zeggen, zonder van ongegrond optimisme te kunnen worden be ticht, dat deze „crisis" groten deels is opgelost", aldus Oe Thant.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1