PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Lord Nuffield overleden „Majoor-vlieger" maakte valse rijksdaalders Pagina DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 23 augustus 1963 1 TERNEUZEN BIERVLIET MIDDELBURG STOPPELDIJK ZAAMSLAG Godheid wilde niet in nieuwe tempel Franse monarchisten veroordeeld N.V.V.-bond wil regeling ploegendienst bakkers bedrijf NAVO ACHTER WEST-DUITSLAND DE NALATENSCHAP VAN WARD Bosbrand nabij Port' Ercole MERELS IN DE MUUR.... „Koeienhotel" in Essen De jeugdvacantieweek blijft met slecht weer te kampen. De weersomstandigheden tijdens ie deze week, waarin ter ont spanning in de'vacantietijd voor de schoolgaande jeugd sportwed strijden zijn georganiseerd, zijn tot nu toe zódanig, dat er van belangstelling, buiten de deelne mende jeugd, vrijwel geen spra ke is. Tussen de regenbuien door wer den gistermiddag de reeds woens dagmiddag uitgestelde atletiek wedstrijden gehouden, waarvan ons de uitslagen nog niet worden verstrekt. Wij laten thans echter volgen de uitslagen van de woensdag middag gehouden wielerwedstrij den met hindernissen. Geslipt Gistervoormiddag te 11 uur kwam de heer A. v. d. S., wonen de te Axel, over de provinciale weg TerneuzenAxel gereden in de richting Terneuzen. Teneinde het voor hem van rechts komend verkeer bij het kruispunt St Annapolder voor rang te verlenen, begon hij nog ver vóór dit kruispunt geleidelijk af te remmen. Door het door de regen gladde wegdek begon zijn auto te slippen en kwam in de aan de westelijk van de weg lig gende sloot terecht. De auto werd zwaar bescha digd, doch persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Bedrijfsongeval Op de drukkerij van de heer Bevin te IJzendijke had de te m - I De prijswinnaars van de groep jongens van 10 en 11 jaar Van links naar rechts: Piet Drentli (nr. 19) 3e prijs; George (1e Block (nr. 12) 2e prijs; Chris Louise (nr. 36) le prijs De verdere uitslagen waren: Meisjes van 8 en 9 jaar: le pr. Gildegard de Back; 2e pr. Rachel Hamelink; 3c pr Joke de Mul. •Tongens van 8 en 9 .jaar: le pr. Mario Willems; 2e pr. Jan de Block; 3e pr. Leon Corba. Meisjes van 10 en 11 jaar: le pr. Ellie Gerreman; 2e pr. Nelly van Gorp; 3e pr. Gerry de Vriend. Meisjes van 12 t/m 14 jaar: le pr. Marleen Kouwijzer; 2e pr. Anke Dees. -Jongens van 12 t/m 14 jaar: le pr. Maarten v. d. Staal; 2e pr. ITan v. d. Hooft; 3e pr. Adrie van Gorp. Examen vakopleiding bouwbedrijf. Na de cursus van het landelijk leerlingstelsel in het bouwbe drijf te hebben gevolgd en met succes het examen hiervoor te hebben afgelegd werden gister avond door de voorzitter van de examencommissie, de heer R. Bleyenbergh te St. Jansteen, de diploma's uitgereikt. Deze uitreiking vond plaats in de Lagere Technische School in aanwezigheid van de geslaagden, hun ouders, de vertegenwoordi gers van de plaatselijke com missie te Terneuzen, Oostburg en Hulst, de drie vakbonden van Bouwpatroons en de leraren. De voorzitter betuigde allen die aan het welslagen van dit examen hadden meegewerkt zijn hartelijke dank, alsmede aan het bestuur en de leiding van de Terneuzense L. T. S. De heer Bleyenbergh wees er met grote nadruk op dat er een enorm tekort aar. geschoolde werknemers in de fc' v'akken bestaat en dat er voor de goed- willenden goede mogelijkheden liggen. „Maar wanneer wij wil len dat de jongeren vooruitko men, aldus de voorzitter, dan moeten de ouderen hen ook de helpende hand reiken". Hij sprak de hoop uit dat er onder de ge slaagden zullen zijn die verder zullen studeren. Hij was niet alleen tevreden over het percen tage geslaagden maar ook over hun voornemen na dit eerste succes de Gezellencuftus in Hulst te volgen. Tenslotte bracht hij ook een dankwoord aan de patroons die op verantwoorde wijze hadden meegewerkt aan de praktische opleiding van de Candidaten. Het praktijkwerkstuk bestond uit het maken van een vijfzijdig vloerelement. Deze examenopgaaf bezorgde de candidaten wel enige moeilijk heden, waarvan de maatvoering en het zuiver naar maat werken wel de lastigste punten van dit examenwerkstuk waren. Deze vloerelcmcnten zijn be stemd voor het clubhuis van de padvinders en zullen worden ge schonken aan het overkoepelend orgaan. Op deze wijze werkt de jeugd voor de jeugd. De uitslag van het examen was, dat het diploma kon worden uit gereikt aan: O. de Pooter te Axel; W, A. M. de Loos en A. S. Wauters, beiden to Bosehkapelle; W. P. I. Bolsens en W. H, P. Seghers, beiden te Clinge; D. L. van Hoorn te Hoek; J. P. Gernaert en A. G. de Vilder, beiden te Hoofdplaat; J. Blom- maert en R. S. F. de Smet, beiden te Hulst; J. L. M. van Overmee- ren te Kloosterzande; W. C, J. M. Jansen te Koewacht; W. L. Bos- schaert en P. J. J. Hemelaar, bei den te St Jansteen; R. E. M. Jonkheim (3e pr.) en A. A. de Schepper (2e pr.), beiden te Stop- pelijk; J. Hamelink te Terneu zen (le pr.)J. C. M. Sponselee te Vogelwaarde; E. Hemelsoet te Westdorpe en A. F. de Pooter te Zaamsla,g. ding van de opperbrandmeoster de heer L. W. Hamelink, in tegenwoordigheid van de burge meester Van Wijk, op de speel weide aan de Koepoortstraat een blusdemonstratie met zes stralen. Ditmaal waren, tot grote hila riteit van de talrijke aanwezigen, de stralen niet gericht op een vlammenzee, maar op de brand weerlieden zelf, waarvan velen moeite hadden om de kracht van de waterstralen staande te trot seren. Driewegen (Biervliet) wonende A. Engels het ongeluk te strui kelen, waardoor hij tussen een in werking zijnde machine terecht kwam. Hoewel hem zeer snel hulp werd verleend, waren de ver wondingen aan hoofd en armen van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis te Oostburg werd ver voerd. Een dode, zes zwaargewonden en vijf lichtgewonden bij ver keersongeluk. De 67-jarige Jacobus Johan nes Brouwer uit Middelburg is dinsdagavond om tien uur bij een auto-ongeluk op de Nieuwe Vlis- singseweg om het leven geko men. Bij het gecompliceerde ver keersongeluk werden zes perso nen zwaargewond en vijf perso nen liépen lichtere verwondingen op. De heer Brouwer was door het echtpaar B. uit Middelburg als lifter meegenomen in de perso nenauto, waarin ook de heer A. R. uit Vlissingen meereed. De personenauto botste nagenoeg frontaal op een naderende bestel auto, bestuurd door W. A. uit Middelburg die zijn verloofde, mej. A. L. K., naar huis wilde brengen. De heer Brouwer was op slag dood, de overige vijf per sonen werden zwaargewond in het Middelburgs gasthuis opge nomen. Daar kwam ook de eveneens zwaargewonde 17-jarige H. W. uit Aken terecht. Hij was als be stuurder van een personenauto met grote snelheid op een onver lichte auto gereden, die was ge stopt voor de auto's, die tegen elkaar botsten. De jonge Duit ser, die niet in het bezit van een rijbewijs was, vervoerde in de auto twee landgenoten-vrienden en een Middelburgs meisje, dat door de Duitsers thuis zou wor den gebracht. De vrienden van W. en het meisje kregen geen letsel, ofschoon de auto totaal vernield werd. Door de kracht, waarmee de wagen van de Duitse jongen op de stilstaande auto vloog ont stond een kettingbotsing, waar bij vijf personen licht gewond werden, terwijl vier auto's in el kaar werden gedrukt. Afscheid kapelaan Brooijmans. Op een daartoe belegde avond in het Verenigingsgebouw heb ben de plaatselijke verenigingen afscheid genomen van kapelaan J. Brooijmans, die na een jaar in deze parochie werkzaam ge wcest te zijn, benoemd is lot conrector aan liet St. Ignatius- ziekenhuis te Breda. Hoewel ka pelaan Brooijmans nauwelijks de tijd gekregen heeft om hier te acclamatiseren, heeft hij zich in die korte tijd de sympathie van de gehele parochie verworven. Vertegenwoordigers van het verenigingsleven brachten de scheidende kapelaan dank en als stoffelijk blijk van aandenken boden zij een drietal schilderijen aan. Ook pastoor C. Backx en burgemeester P. Molthoff spra ken woorden van dank. Kapelaan Brooijmans bracht op zijn beurt in zijn afscheids woord dank voor de ondervonden medewerking. Van de geboden gelegenheid om de scheidende kapelaan de hand te drukken, werd een druk gebruik gemaakt. Deze af scheidsavond werd opgeluisterd met muziek door de Vrolijke Klanken onder leiding van de heer L. Weegenhausen. Demonstratie Brandweer Gisteravond om 8 uur gaf de vrijwillige brandweer onder lei Werk gestaakt. Tussen Koeala Loempoer, in Maiakka en het 32 kilometer verder gelegen Klang wordt thans een vierbaansrijweg aan gelegd. De weg zou door een tempel van een Indische godheid voeren. Tevwille van de aanbid ders van deze godheid hadden de autoriteiten in de nabijheid van de oude plaats een nieuwe tempel doen bouwen. De godheid heeft echter, „sprekend" door middel van een vrouwelijk me dium, geweigerd zijn nieuwe heiligdom te betrekken, waarop de Indische arbeidei-s, die het werk uitvoeren, hebben gewei gerd de oude tempel verder af te breken. De rechtbank voor de Franse staatsveiligheid heeft woensdag zes monarchisten tot gevange nisstraffen veroordeeld varië rend van vijf jaar tot een voor waardelijke straf van drie jaar, omdat zij brand hadden gesticht in het huis van de Franse mi nister van Justitie, Foyer. De monarchisten, die iedere band met de O.A.S. ontkenden, zeiden, dat zij de aanslag op 23 mei van het vorig jaar had den uitgevoerd uit protest tegen een doodvonnis voor ex-gene raal Sallan, dat hun onvermij delijk scheen. Een kwartier vóórdat de brandstichting werd uitgevoerd, werd Salan echter tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De bij het N. V. V. aangeslo ten Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen (A. B. V. G.) acht het wenselijk algemene regelingen omtrent het werken in ploegen in het bakkersbedrijf vast te leggen in de nieuwe C. A. O., waarover medio september de onderhan delingen zullen beginnen. In het georganiseerd overleg zijn hier over reeds oriënterende bespre kingen gehouden, zo blijkt uit een publikatie in het bondsor gaan van de A. B. V. G. Tot nu toe worden per bedrijf de werktijdregeling en de be loning voor het werken in ploe gen geregeld, waarbij wel enige uniformiteit in acht wordt, ge nomen. Doch de A. B. V. G, meent dat daardoor een lande lijke regeling niet overbodig is. Het werken in ploegen veroor zaakt volgens de N. V. V.-bond voor heel wat bakkersbedrijven puzzels. Het formeren van ploegen, die uitsluitend in de bakkerij wer ken, brengt volgens de A. B. V. G. veelal de noodzaak mee de bezorgwi.jken te reorganiseren. Het aantrekken van voldoende personeel voor de binnendienst wordt evenwel bemoeilijkt door de personeelschaarste. U-ardoor mankeert er volgens de A. B. V. G. wel eens wat aan de aange vraagde vergunningen voor ploegendiensten. Deze bond acht daarom het vastleggen van al gemene regelen wenselijk. Na een inwerktijd zal een bakkers bedrijf zich volgens de N. V. V.- bond aan deze regels moeten houden. De meerderheid van de NAVei landen heeft op de jongste bij eenkomst van de permanente NAVO-raad ieder verdrag ter verhindering van verrassings aanvallen, waarbij alleen in Oost- en West-Duitsland waar nemers zouden worden gestatio neerd, afgewezen. Dit schreef de „New York Times" donderdag. Van Duitse zijde in Parijs en door het secretariaat-generaal van de NAVO werd hierop geen commentaar verleend. In Duitse NAVO-kringen werd erop gewe zen dat de bijeenkomsten van de NAVO-raad geheim zijn. De „New York Times" schreef verder vernomen te hebben, dat de meerderheid van de NAVO- landen begrip heeft getoond voor het Westduitse standpunt en dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië niet met Moskou over een verdrag kunnen onderhande len zolang daarover geen vol ledige overeenstemming in de NAVO-raad bestaat. Ook de Amerikanen en Engelsen zouden begrip voor de Duitse houding getoond hebben. De Londense osteopaat Ste phen Ward, die op 3 augustus overleed nadat hij een te grote dosis slaapmiddelen had inge nomen, heeft een vermogen van 14.620 pond (ongeveer 150.000 gulden) nagelaten. Zijn broer Raymond Lawrence die erfge naam is, krijgt na aftrek van de successiex-echten slechts onge veer 45.000 gulden. Inmiddels heeft deze erfge naam een gerechtelijke uitspraak gekregen, waarbij het de voor malige zaakwaarnemer van zijn broer, Pelham Pound, verboden is te beschikken over de ma nuscripten, brieven, foto's en tekeningen van de overledene, die hij nog in zijn bezit heeft. Een rechter heeft bepaald dat de machtiging die Pound inder tijd heeft gekregen, door de dood van Stephen Ward is ver vallen. Op verzoek van Raymond Ward is eveneens een tentoon stelling van tekeningen en schilderijen van de osteopaat, die maandag in een nieuwe kunstzaal zou worden geopend, verboden. Aan de kust van Porto Santo Stefano (gelegen op het schier eiland waar het Nederlandse Ko ninklijke gezin een zomerver blijf heeft, is woensdagavond een bosbrand uitgebroken. On danks een gestadig vallende mot regen zijn reeds meer dan tien duizend dennebomen door het vuur vernield, alsmede honder- den olijfbomen en wijnstokken. Met man en macht bestrijden de brandweerkorpsen uit de om liggende plaatsen de brand, bij gestaan door karabiniers, politie, vliegers en vrijwilligers. Nadat het vuur door de geza menlijke krachtsinspanning en mede dank zij de regen aanvan kelijk in de loop van de nacht geblust scheen, laaide het gister morgen weer op in het midden van het heuvelachtige schierei land, doch men hoopt het vuur weer binnen enkele uren mees ter te zijn. Port' Ercole en de villa van het Nederlandse Koninklijke ge zin lopen echter geen gevaar. (Adv.) De Britse autokoning en mil jonair loi-d Nuffield is donder- dagmoi-gen op S5-jai'ige leeftijd in zijn woning in Oxfordshire overleden. Lord Nuffield was de stichter van de Austin- en Mor- risf abrieken. Lord Nuffield, de Britse auto- koning en miljonair, die donder dagmorgen op 85-jarige leeftijd in zijn woning in Oxfordshire is overleden, heeft een prachtige carrière achter de rug. Hij werd, als William Richard Morris, op 10 oktober 1877 in Worcester geboren, als een van de zeven kinderen van de boek houder Frederick Morris. Na zijn schooltijd werd hij een leerling in een rijwielhandel in het dorp je Cowley, doch al spoedig rijp te bij hem het verlangen eigen baas te worden. Toen hij dan ook eens om een shilling loons verhoging vroeg en te horen kreeg dat hij „verdiende wat hij waard was", legde hij zijn baan tje neer en begon hij, op zestien jarige leeftijd, in een gehuurde garage fietsen te fabx-iceren. Om voor zijn eigen produkten reclame te maken, ï'eed hij alle wielerwedstrijden in de omge ving af, met gevolg dat hij bin nen zes jaar kampioen van drie graafschappen was. Toen de verbrandingsmotoi-en hun intrede deden, schakelde William Morris, die geen enkele technische opleiding had gehad, over op het maken van motor rijwielen. In 1902 leverde hij zijn eerste motorrijwiel af en daarna begon zijn omvangrijke organi satie vorm aan te nemen. Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog had zijn fabriek in Cow ley vaste voet aan de grond. Ziin droom om aan de lopende band een goedkope personenauto op de mai-kt te brengen, verwe zenlijkte hij in het begin der jaren twintig, toen zijn Morris- Oxfox-d-auto's op de Britse ver- keex-swegen de eoncui'rentie aanbonden met Ford's „Tin Liz zies". Latei- stichtte hij autofabrie- ken in Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland, en in 1939 be reikte de gezamenlijke px-oduktie van al zijn ondernemingen het peil van 150.000 auto's per jaar. Tijdens de tweede wereldoor log ontwikkelde de Nuffield-or- ganisatie (Morris was in 1934 als lord Nuffield in de adelstand verheven) de „Crusadei*"-tank, waarvan er duizenden op de slagvelden verschenen. In 1951 ging lord Nuffield een fusie aan niet de Austin-auto- fabrieken, waaruit de British Motor Cox-poration ontstond, die ongeveer de helft van de Britse autoproduktie voor haar reke ning nam. Met deze transactie was een bedrag van bijna 660 piiljoen gulden gemoeid. In 1952 trok lord Nuffield zich uit de zaken terug. Ondanks zijn successen en zijn verheffing in de adelstand is lord Nuffield altijd een bijzonder menselijk figuur gebleven, wiens enige genoegen in zijn werk lag. Lord Nuffield genoot ook gro te vermaardheid op het gebied der liefdadigheid. In de loop der jaren schonk hij tussen 300 en 400 miljoen gulden weg, meren deels ten behoeve van speurwerk op wetenschappelijk en medisch gebied. Doch ook ziekenhuizen, onderwijsinstellingen, noodlij dende gebieden, ouden van da gen en zijn eigen werknemers profiteerden van de rijkdom van Engelands grootste particuliere weldoener. Uit zijn huwelijk zijn geen kinderen geboren. Zijn vrouw overleed in 1958. In een gat van een muur aan een onooglijk binnenplaatsje tussen Damrak en Nieuwendijk in Amsterdam, heeft een merel- paar, dat, o wonder, deze be schutte broedplaats heeft ge vonden, een nest gebouwd, dat voor een deel bestaat uit strook jes papier-afval van een naburig fotopersbureau. Met het eerste broed in het voorjaar ging het mis; het ene jong, dat gaaf uit het ei kwam, verongelukte jam merlijk toen het over de rand van het nest scharrelde en op het ondergelegen plat doodviel. Van het tweede broed sijn twee flinke jonge vogels overgeble ven, die op het ogenblik de ouders snavels vol werk bezor gen. Hopenlijk zullen de jongen leren vliegen vóórdat ook zij omlaag vallen en omkomen. Voorlopig hebben buren, die plezier hebben in dit oasetje natuur temidden van de steen woestijn, alweer eenmaal te hulp moeten snellen om één van de diertjes, na een val op het plat, terug in het nest te zetten. Links: het gat in de muur; rechts: merelmaaltijd. Rechtszaken De officier van Justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. J. Muntendam, heeft tegen de 38- jarige kruidenier H. J. S. uit Delfzijl, die terechtstond op be schuldiging van valse munterij, een jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. De man had, aldus de tenlasteleg ging, op een gewone stencilma chine valse rijksdaalders ver vaardigd, er 28 in omloop had gebracht en 3313 in vooiTaad ge had. Verdachte had zich omstreeks de jaarwisseling een stencilma chine aangeschaft, omdat hij als kruidenier zelf zijn folders wilde Tachtig boeren uit de omge ving van Essen, in het Ruhr- gebied, hebben besloten hun 1.500 koeien gemeenschappelijk in een in Essen te houwen „koei enstal" onder te brengen. De koeien zullen in haar hotel ge meenschappelijk worden gemol ken en gevoerd. Haar voer zal met gebruikmaking van de mo dernste machines worden bereid. De boeren zijn tot deze maat regel overgegaan wegens het te-, kort aan arbeidskrachten op het platteland. Begin 1964 zullen de eerste koeien haar intrek in het „hptel" nemen. aoor MILLY GANZ 56.) Christen viel een laag, vier kant stenen huisje op, dat kaal en somber midden in de tuin stond. De directeur zette hem uiteen, dat daarin af en toe tij delijk patiënten werden onder- gebracht, die aan razernij leden. „Ook in de winter?" vroeg de nieuwe controlei'ende dokter. „Ja... U bedoelt...? Ja... ze- ker, ook in de winter", ant woordde Bauert aarzelend. ,En dan zeker zonder verwar ming?" „Ja natuurlijk het gaat vanzelfsprekend maar om en kele uren". „Dat vind ik niet zo vanzelf sprekend! Laat u bij u thuis ook nu en dan de kachels een paar uren uitgaan? Dat zou toch op zijn minst even economisch zijn!" Christens ogen waren bij deze opmerking vol sarcasme in die van Bauert gloeide het eer ste wantrouwen. Na een klein hsjlf uurtje was de formaliteit van de aanvaar ding van zijn nieuwe functie af gelopen. De directeur en Chris ten brachten de afgetreden ge neesheer weer naar zijn slee. Toen bleven zij nog even staan en keken het lichte voertuigje na dat vrolijk met zijn zilveren bellen rinkelend langs de berg rug weggleed. „U hebt nu kunnen zien, dat bij mij alles volkomen in orde is!" zo wendde Bauert zich met een vleiend gebaar tot Christen. ,Jk doe werkelijk mijn uiterste best". „Ik zei u toch al dat we dat zullen zien!" antwoordde deze een beetje ongeduldig. „Aller eerst zou ik u willen verzoeken, mij alle sleutels van de deuren te overhandigen, die toegang ge ven tot het huis, de vertrekken en de keuken. Dan hoef ik u op mijn controletochten niet zo dik wijls lastig te vallen, want u hebt het natuurlijk bijzonder druk!" „Och!" stotterde Bauert, die duidelijk zijn best deed, zijn grenzenloze verbazing te mas keren, „ik ben ander ieder uur van de dag bereid..." „Dat. is absoluut onnodig di recteur!" sneed Chi-isten zonder meer dat al te haastige aanbod af. „Ti'ouwens, nu ik toch hier ben, zou ik ook nog wel een kijkje in de keuken willen ne men". Een nieuwe blos van vei-legen- heid gleed over het gezicht van de directeui-. Hij waagde het echter niet meer tegen te spre ken en ging voor om de weg te wijzen. Innerlijk kookte hij echter van woede over de op dringerigheid van deze .nieuwe'. Die was blijkbaar van plan zijn neus overal te gaan insteken dat was men van geen van zijn voorgangers gewoon geweest! De keuken lag in het souter rain. Toen Christen binnenkwam, werd het ineen stil in de grote ruimte, waaruit zo pas nog ge lach en gepraat geklonken had. Verbaasde blikken namen de indringer op. „Goeden dag!" wendde Chris ten zich vriendelijk tot de kook- vrouw, die dik en breed bij het warme fornuis zat met naast .zich een kop zwarte koffie, die sterk naar kirsch x-ook. „Ik ben de nieuwe contx-olerende dok ter" voegde hij er aan toe en sloeg nauwlettend gade, welke indruk zijn woorden maakten. „Ik zal het genoegen hebben nu en dan hier eens te komen kij ken". De slordige vrouw die niet biizondetfris gekleed was. stond langzaam op. Haar brede mond vol slechte tanden bleef gewoon openstaan van verbazing. „Laat u mij gauw even het vet eens zien, dat u bij het koken gebr-uikt!" ging de nieuwsgierige bezoeker onverbiddelijk verder. Nu kwam er eindelijk bewe ging in de keukenkolos. „Het vet, zei u?" vroeg zij on zeker alsof zij niet woord voor woord maar al te goed ver staan had. „Ja, het vet!" herhaalde Chris ten hardnekkig, „ik interesseer me voor het vet!" Vlugger dan men van haar verwacht zou hebben, begon de dikkerd doelloos rond te schar relen, Zij bevond zich klaarblij kelijk in grenzenloze verlegen heid en scheen volkomen ver geten te hebben, waar zij haar vetvoorraad bewaarde. Christen bleef echter niet lang naar dat heen en weer geschui fel staan kijken. Hij maakte met de hem tot een tweede natuur geworden brutaliteit een kastje open, waarin hij de voorraden vex-moedde en vond ook direct, wat hij zocht. „Hier dokter, hier! Hier is het vet!" De kookvrouw kwam toe lopen en zwaaide een nog niet aangebroken stuk margarine in haar rode handen. ,Ziet u. dokter! Dit vet ge bruiken wij; het is wel maar margarine maar werkelijk een heel gezonde soort, die veel gemakkelijker verteert dan ech te boter!" (Wordt vervolgd). vervaardigen. Hij KWëïiV. op Het idee om een folder,,.ie. maken over het onderwex*p „Het regent rijksdaalders". Op het ontwerp plakte hij echte rijksdaalders en hij liet er een stencil van maken bij een stencilbedrijf in Gronin gen. De afdrukken waren zo goed, dat hij begon te experi menteren. „Zo maar voor de aardigheid, edelachtbare", zei verdachte ter zitting. „Maar u dreef de aai'digheid zo ver dat u de rijksdaalders ging uitgeven", aldus de presi dent mr. C. J. J. W. van Gronin gen. De grote moeilijkheid was om beide kanten van de rijksdaal ders precies op elkaar te krijgen. Dat gelukte hem op een gegeven moment heel aardig. Eerst werd een rijksdaaldei-, bij wijze van proef, in zijn winkel in omloop gebracht, vervolgens nog eens acht en toen twintig. Inmiddels waren de falsificaties ontdekt en was de politie in het gehele land waakzaam. In de week na Pasen werd de zaak plotseling opge lost toen twee jongens uit Delf zijl bij het ophalen van oud papier-, in een kartonnen doos, die zij bij kruidenier S. hadden gekregen, snippers van rijks daalders vonden. Ze gingen er mee naar de politie. Het onder zoek in de kruidenierszaak leger de een stencilmachine met toebe horen op en 3313 afdrukken van rijksdaalders de een beter, de ander minder geslaagd. Ook werd een uniform gevonden van ma joor-vlieger, hoewel verdachte niet in militaire dienst was, ja zelfs niet kon zijn, omdat hem de bevoegdheid om te dienen was ontzegd. Een in zijn huis gevonden revolver bleek afkom stig te zijn van zijn broer, die irx de oorlog bij een bombardement om het leven was gekomen. .Ver dachte wilde meer schijnen dan hij was en daarom schreef hij voor zichzelf een oproep voor de keuring uit. Hij vertelde zijn vrouw, dat hij bij de luchtmacht was ingedeeld, kocht zich een uniform met onderscheidings tekens, ging regelmatig op reis „naar de vliegbasis, maakte snel promotie en gaf voor de buren een feestje toen hij „majoor-vlie ger" was geworden. In zijn requisitoir zei de offi cier van Justitie dat het niet zijn bedoeling was een extra zware straf te vragen voor het ongeoor loofd dragen van het uniform en wapenbezit. Hij vroeg voor deze delicten tweemaal tien gulden boete, subsidiair twee dagen hechtenis, alsmede inbeslagname van de uniform en de revolver. De raadsman, mr. J. J. v. 1. Minne, drong aan op een lichtere straf, waarvan een groot deel voorwaardelijk. Hij schetste zijn cliënt als een fantast, die de rijksdaalders niet had gemaakt met het oogmerk ze uit te geven, en die het luchtmachtuniform droeg om meer te schijnen dan hij was. De man heeft steun en toezicht nodig. Hij is inmiddels al erg gestraft, zei pleiter, want zijn zaak is verkocht en juist vandaag (donderdag) opent een concurrerend kruideniersbedrijf in dit nand een filiaal,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2