Toestand in Zuid-Vietnam nog steeds gespannen De kwestie-Maleisië Kabel Grevelingendam gebroken Nieuwe arrestatie in treinrooi-zaak De ingesloten Amerikaanse mijnwerkers VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 6005 ZUIDVIETNAMESE AMBASSADEUR IN WASHINGTON NEEMT ONTSLAG DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE STAAT VAN BELEG IN ZUID-VIETNAM Opening geregelde luchtdiensten Eelde—Hamburg—Schiphol Grote Verkoop Fa. J. G. Meyer Zn NEHROE KRIJGT VERTROUWÈN STAAT VA-N ALARM IN DE VERENIGDE ARABISCHE REPUBLIEK Dr L1BBY OVER KERNSTOPVERDRAG VEILIGHEIDSRAAD HEDEN BIJEEN NEDERLANDS SCHIP IN MANCHESTER BLIJDE GEBEURTENIS AAN BELGISCHE HOF HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Uir^teur-HooMreriaeteur' I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels - advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De ambassadeur van Zuid- Vietnam in de Ver. Staten, Tran Van Tsjoeong, heeft donderdag zijn functie neergelegd. Hij deel de in een verklaring mee: „Ik kan niet langer een regering vertegenwoordigen die mijn raad in de wind slaat en waar ik af keurend tegenover sta". De am bassadeur, een Confuciaan, is getrouwd met een Boeddhiste. Hij is de vader van mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem, die als de machtigste vrouw van Zuid-Vietnam wordt beschouwd. Tran Van Tsjoeong heeft kort geleden fehe kritiek geleverd op anti-Boeddhistische verklaringen van zijn (nu Rooms-Katholieke) dochter en haar beschuldigd van „gebrek aan eerbied" voor de Boeddhistische meerderheid in Zuid-Vietnam. Enkele dagen geleden betuigde hij zijn sympa thie met de Katholieke rector van de universiteit van Hue die een verzoenende houding ten opzichte van de Boeddhisten had gepleit. Eerder was donderdag uit Sai gon gemeld, dat Tran Van Tsjoeong van zijn functie onthe ven zou zijn omdat zijn invloed rijke dochter verontrust was door kritische uitlatingen van haar vader in Washington. Bij de bestorming van de Xa Loi-pagode in Saigon door poli tie en militairen zijn vier Boed dhistische monniken gedood en zestien gewond, zo heeft een reiziger die donderdagmiddag uit Saigon in Hongkong aankwam meegedeeld. Te Hue zouden bij de aanval op de grootste pago de van de stad 25 gewonden zijn gevallen. Daar zouden ook meer dan vijfhonderd personen zijn gearresteerd, onder wie acht professoren van de plaatselijke universiteit die zaterdag ontslag hadden genomen uit protest tegen de „onverschilligheid" van de regering met betrekking tot een regeling van de Boeddhisti sche kwestie. Volgens de reizi ger is het in de Zuidvietnamese hoofdstad ogenschijnlijk rustig maar heerst er grote spanning, ïïet leger heeft de macht in het land in handen maar er hoeft maar weinig te gebeuren om de gemoederen opnieuw te verhit ten. In diplomatieke kringen te Saigon vreest men ernstige ver geldingsmaatregelen van de Boeddhisten, die geenszins als uitgeschakeld kunnen worden beschouwd. Men gelooft zelfs, dat de Boeddhistische leiders tevoren al maatregelen hadden genomen om eventueel hun cam pagne ondergronds voort te zet ten. In Saigon is men voorts al gemeen van oordeel, dat de rege ring de actie tegen de Boed dhisten nog vóór de komst van de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur, Henry Cabot Lodge, wilde ondernemen om deze voor een voldongen feit te plaatsen. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat, president Kennedy voortdu rend op de hoogte wordt gehou den van de situatie in Zuid- Vietnam. Hij verwacht op korte termijn een rapport van Cabot Afgevaardigden van Italië en Brazilië op de ontwapenings conferentie in Genève hebben donderdag gepleit voor sluiting van een niet-aanvalsverdrag voor de gehele wereld en niet uitsluitend voor landen van de NAVO en van het verdrag van Warschau, zoals door de Sow- jet-Unie is voorgesteld. Het Westen voelt niets voor het Russische voorstel omdat het dan Oost-Duitsland zou moe ten erkennen als lid van de or ganisatie van het verdrag van Warschau. De Italiaanse vertegenwoordi ger Cavallettj betoogde dat de vrede niet alleen in Europa wordt bedreigd. Een niet-aan valsverdrag voor de gehele we reld zou een zaak voor de Ver. Naties zijn. De Braziliaanse af gevaardigde Josue de Castro was van oordeel, dat men het een verdrag voor de gehele we reld politieke en ideologische bezwaren, die tegen een gedeel telijke overeenkomst bestaan, zou ondervragen. Lodge, die donderdag in Saigon aankwam. Donderdag werd een militair communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard dat de toestand in het land rustig is. „De een heid van de bevolking en het leger is nog nooit zo volmaakt geweest", aldus de mededeling. Het vliegveld van Saigon is weer voor het internationale ver keer geopend. In berichten uit Hue wordt gezegd dat 500 mensen daar zijn gearresteerd na de ongeregeld heden waarbij 6000 mensen slaags raakten met de politie. Intussen gaat de Zuidvietna mese regeringszender voort met verbitterde aanvallen op Boed dhistische leiders, die communis tische agenten, feodale heren en kolonisten worden genoemd. Tevens wordt gezegd dat com munisten zich als priesters had den vermomd. Boeddhisten die hun zonden erkennen en onder scheid tussen godsdienst en po litiek weten te maken zullen worden vrijgelaten, maar dege nen die ondermijnende activiteit hebben bedreven zullen door militaire rechtbanken worden be recht, aldus de radio. Naar verluidt heeft de Ameri kaanse ambassade in Saigon ge weigerd twee Boeddhistische priesters uit te leveren die uit de Xa Loi pagode waren ge vlucht. Voorts wordt gemeld dat de autoriteiten in de hooflstad geen passen hadden verstrekt aan Amerikaanse functionarissen die zich na het van Kracht wor den van het uitgaansverbod 's avonds op straat wilden bege ven. De passen waren eerder toe gezegd. Verscheidene belangrijke telefoonlijnen der Amerikanen zouden zijn afgesneden. Volgens Zuidvietnamese rege ringskringen zijn vrijwel alle leden van de Boeddhistische lei ding gearresteerd. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Voe Van Mau, heeft donderdag uit protest tegen de politiek van de regering ten aanzien van de Boeddhisten zijn ontslag aangeboden, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. In Saigon zijn nog steeds tal van telefoonverbindingen verbro ken, waaronder die van de Ame rikaanse ambassade en van een groot aantal buitenlandse diplo maten. Het Vaticaanse dagblad Osser- vatore Romano heeft donderdag gezegd, dat de Katholieke Kerk „alle excessen en alle geweldple ging in Zuid-Vietnam, van welke kant. ook, betreurt en veroor deelt". Twee beelden van de gespannen toestand in Zuid-Vietnam waar de staat van beleg is afgekon digd. Boven: Voor de hoofdpagode van Saigon, de Xa Loi, hebben 15.000 Boeddhisten met span doeken en borden gedemon streerd tegen het beleid van de regering-Diem. Onder: In Hue, de religieuze hoofdstad van Zuid-Vitenam. waar 80 pet van de bevolking Boeddhist is, patrouilleren mili tairen met de bajonet op het ge weer na het afkondigen van de staat van beleg, welke maatregel werd genomen nadat een vijfde Boeddhist door verbranding zelfmoord had gepleegd. De premier van Serawak, Stephen Ningkan, veroorzaakte donderdag nogal wat sensatie door vóór zijn vertrek naar Ma- lakka verslaggevers toe te schreeuwen: „Indonesië kan naar de hel lopen wij laten ons niet overbluffen, en als wij ge dwongen worden te vechten zullen wij vechten, tot de laat ste man". Ningkan reisde donderdag, evenals de premiers van Singa pore en Noord-Borneo, naar Koeala Loempoer om bij de premier van Malakka, Abdoel Rachman, aan te dringen op het vasthouden van 31 augustus als datum voor de vorming van de federatie Maleisië. De premier van Serawak verklaarde, dat er een crisis is ontstaan als gevolg van het wegblijven van de In donesische en Philippijnse waar nemers die de werkzaamheden zouden volgen van de V. N.- functionarissen die' moeten vast stellen of de bevolking van Brits-Borneo voelt voor aan sluiting bij de nieuwe federatie. Deze V. N.-ambtenaren kunnen nog niet aan de slag omdat In donesië en de Philippijnen me waarnemers willen zenden dan het aantal waarin Serawak en Noord-Borneo hebben toege- sttemd. V. N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft donderdag een niet nader bekend compromis voorgesteld en zijn vertegen woordigers .in Serawak en Noord-Borneo opdracht gegeven, hun werkzaamheden voorlopig tot zondag uit te stellen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan „Schreiner Aaro-Contractors" N.V. thans de concessie verleend voor het uit voeren van de regelmatige lucht lijn Rotterdam—-Schiphol-Eelde Hamburg. De dienst zal op 2 sept. worden geopend. Voor lopig voorziet de dienstregeling in vier vluchten per week, waar van twee met keerpunt Gronin gen en twee met keerpunt Ram- burg. (Adv.) t/m 26 AUGUSTUS van al onze Tweedehands ten ten Verhnurtenten Campinggasbrantlers Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkade (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen Iedere dag geopend. AXEL Telefoon 01155—795 Een motie van wantrouwen in het beleid der regering-Nehroe, die door de niet-eommunistischt oppositie in het Indische Lager huis was ingediend, is donder dag met 346 tegen 61 stemmen verworpen. Nehroe noemde in zijn ver dediging van de regeringspoli- tiek de afgevaardigden der op positie, die de motie van wan trouwen steunden, een „merk waardige schare, louter samen gesteld uit generaals zonder een leger". Hij voegde hieraan toe: „De leiders der oppositie hebben noch aan zichzelf noch aan de door hen ingediende motie recht ge daan". Nehroe verdedigde de econo mische regeringspolitiek. Hij verklaarde dat er economische vooruitgang was geboekt. „Ook al wil ik een uitspraak aanvaar den, dat de regering niet snel genoeg is gevorderd op de weg naar het socialisme". Hij vervolgde: „Voor India is het socialisme de enige keus. China heeft vorderingen ge maakt, die ten koste zijn ge gaan van de persoonlijke vrij heid. Dat is niet de weg, die ik wil volgen". De kabel, die zal worden ge bruikt bij de aanleg van de Grevelingendam tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee is gistermorgen, bij het strak trekken, gebroken. Zoals bekend, zou de s'uiting van de Grevelingen geschieden volgens een nieuwe methode. De sluiting zou niet worden verricht met caissons, zoals de laatste jaren gebruikelijk was, maar met behulp van een kabel baan, waarbij gebruik wordt ge maakt van gondels, die langs twee hoofdkabels lopen. De draagkabel heeft een diameter van 92 millimeter. Bij het op spanning brengen van de kabel is deze gistermor gen gebroken. De onderdelen van de kabel baan komen uit Frankrijk. Reeds ontstond vertraging door de vorst. Toen kwamen de stakin gen in Frankrijk, reden waarom het in werking stellen van de kabe'baan opnieuw moest wor den verschoven. De eerste van de serie van tien gondels voor de kabelbaan werd juist vorige week afgele verd. Het strak trekken van de ka bel vond plaats, omdat een „bocht" in de "rabei nog te groot was. Dit strak trekken gebeurde met behulp van een dunnere kabel, die eerst brak en als ge volg waarvan ook de dikke ka bel afknapte. Persoonlijke onge- De strijdkrachten van de Ver enigde Arabische republiek zijn in staat van alarm gebracht om „Israëlische agressie" tegen Sy rië het hoofd te bieden, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten woensdag avond bekendgemaakt. Het besluit hiertoe werd ge nomen na een „militaire bijeen komst" waarop de toestand in Syrië en „de Israëlische agres sie op Syrisch grondgebied" was besproken, aldus het pers bureau. lukken kwamen niet voor. Wel betekent dit (weer) een aan zienlijke vertraging van het werk, daar uit Frankrijk een nieuwe kabel zal moeten worden gezonden. De montage van deze kabel zal verschillende maanden in beslag nemen. Het strak trekken van de ka belbaan geschiedde met een mo torlier vanaf de Fiakkese wal. De kabel moet op 300 ton span ning worden gebracht, doch toen een spanning van 230 ton was bereikt, knapte hij met een har de knal af. Het gewicht van de kabel bedraagt negentig ton. De tweede kabel, die op dat moment een trekspanning van honderd ton had, zou later op spanning worden gebracht. (Adv.) Stichting de Nationale Sporttotalisator op de formulieren voor 25 aug. - 1 sept. en 8 sept. 1963 moet het slot van art. 1 van de voorwaarden worden gelezen: „voor het seizoen 1963-64" (officiële" rectificatie) De Britse politie heeft woens dagavond ren nieuwe arrestatie verricht in de zaak van de roof overval op de posttrein van Glasgow naar Londen. In dit geval is het een jonge blonde vrouw, die in Londen werd aan gehouden en die, na een uitvoe rig verhoor, naar een verblijf voor vrouwelijke arrestanten werd overgebracht. Intusse heeft Scotland Yard donderdag de namen bekend ge maakt van drie mannen die zij „voor een goed verloop van het onderzoek graag zou willen spreken", bewoordingen die er in de regel op wijzen dat tegen de betrokkenen een aan houdingsbevel is uitgevaardigd. Het zijn de 41-jarige antiquair en autoverkoper Bruce Rey nolds, de 31-jarige bookmaker Charles Wilson en de 43-jarige caféhouder James White. Deze laatste zou in gezelschap moe ten zijn van een vrouw, een baby van een half jaar en een witte poedel. Gisternacht kreeg de politie een anoniem telefoontje, dat er plannen bestonden om de post trein van Portsmouth naar Lon den aan te houden en te bero ven. In verband daarmede liet de politie nabij Reading de trein tot stilstand brengen en maak ten vijftien politiemannen de verdere reis naar Londen in de jostwagons mee. De bookmaker Wilson werd later aangehouden. Zijn signale ment was op grote schaal ver spreid. De Britse politie is woensdag avond laat in Liverpool in actie gekomen om te voorkomen dat leden van de bende die op acht augustus een posttrein beroofde, vermomd als bemanningsleden aan boord van de lijnboot „Ca- rinthia" naar Canada zouden vluchten. Vóór het schip met 600 pas sagiers aan boord naar Canada vertrok, werden auto's door zocht en zeelieden ondervraagd. Een hofmeester die ondervraagd was, had vernomen dat er bij de bendeleden twee Canadezen wa ren, die misschien zouden trach ten om als bemanningslid ver momd met de „Carinthia" naar Canada te ontsnappen. De „blonde vrouw", die woens dagavond in Londen werd ge arresteerd, blijkt volgens een of ficiële politieverklaring te zijn Mary Kasih Manson, de vrouw die de zwarte personenauto had gekocht die zondag op de par keerplaats van een Londens vliegveld werd aangetroffen. Zij is in hechtenis genomen op ver denking van heiing van 835 pond sterling, afkomstig van de trein- roof. Alle getuigen, onder wie de verkopers van de auto, had den haar beschreven als een brunette. Zij had de wagen met biljetten van vijf pond betaald. Donderdagmiddag werd zij voor de rechter van instructie geleid, die beval haar tot zaterdag vast te houden. Zij zal dan opnieuw voor de rechter verschijnen, die eventueel een tenlastelegging tegen haar zal opmaken. Tot. nu toe zijn zes mensen, drie mannen en drie vrouwen,' gearresteerd nadat twee weken geleden de klopjacht op de ro versbende begon. Charles Fre derick Wilson, wiens foto tege lijk met de foto's van twee an dere gezochten in de avondbla den van donderdag verscheen, werd twee uur daarna gearres teerd en eveneens ondervraagd. Wilson is naar Aylesbury over gebracht, waar het onderzoek centraal wordt geleid. Detective Frank Williams van Scotland Yard bevestigde dat mej. Manson nooit eerder met de rechter in aanraking is ge weest. Zij was uit eigen be weging met haar raadsman naar Scotland Yard gegaan. Mejuf frouw Manson, bekend onder de naam mevrouw McDonald, had tegenover de politie verklaard niets te zeggen te hebben. Dr. Willard Libby, hoogleraar in de scheikunde aan de univer siteit van Californië 'en voorma lig lid van de Amerikaanse com missie voor kernenergie, heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven dat het verdrag inzake een gedeelteliik verbod op het nemen van kernproeven wellicht de V. S. een achter stand zal geven bij de Sow jet- Unie, wat de vervaardiging van een bom .van 100 megaton be treft. Hij drong er bij de Se naatscommissie voor buiten landse aangelegenheden op aan, zich ervan te vergewissen of het bezit van een dergelijk wapen de Russen een belangrijke voor sprong geeft. Overigens verklaarde dr. Lib by dat hij „over het geheel ge nomen" waarschijnlijk voorstan der van het verdrag zou zijn. De pogingen om de drie in een mijn in Hazleton (Pennsyl vania) ingesloten mijnwerkers te redden zijn donderdag voort gezet nadat het boren van het nieuwe gat waardoor men de mannen omhoog wil halen was onderbroken door technische moeilijkheden. De eerste keer moest men de werkzaamheden staken omdat de gang waarin de mannen zich bevinden ge vaar liep in te storten door de trillingen van de machtige boor. Ook nu moet men het rustig aan doen want men is op een diepte van tachtig meter gekomen, on geveer twintig ...eter van de plaats waar de mijnwerkers zit ten. Het gat heeft een doorsnede van dertig cm en zal later wor den verbreed. Toen men nog ongeveer tien meter van de ingesloten mijn werkers verwijderd was werd meegedeeld dat het de bedoe ling is een twee meter lange ca bine naar beneden te laten zak ken die puntige uiteinden heeft ter vermindering van de wrij ving. Aan de onderkant bevindt zich een klapluik. Men zal ech ter eerst de breedte van het gat groter moeten maken, alvorens de cabine naar beneden kan worden gelaten. Later werd meegedeeld dat het boorgat niet is uitgekomen op de plaats waar twee van de drie mijnwerkers, die men hoopte te bereiken, zijn inge sloten. In de nacht van woensdag op donderdag meldde Fellin dat hij de nieuwe boor kon horen. Hij zei de redders gekscherend, dat zij het kalm aan konden doen omdat hij nu toch al enkele da gen beneden zat en dan wel wat langer kon wachten ook. V/at er van de derde ingesloten mijn werker, de 42-jarige Louis Bova, is geworden, is niet bekend. Sinds dinsdagavond, toen Fellin meedeelde dat hij weer contact met Bova die gewond is De Veiligheidsraad zal heden 20.00 uur (Ned. tijd) bijeenkomen om de klachten van Israël en Syrië, die elkaar over en weer van agressie beschuldigen, in be handeling te nemen, zo is offi cieel bekend gemaakt. Verwacht wordt, dat de raad de verklarin gen van beide partijen zal aan horen en daarna tot maandag uiteen zal gaan. Israël vroeg twee dagen gele den als eerste om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad naar aanleiding van agressie die Syrië sinds 13 juli in het grens gebied zou hebben gepleegd en die maandagavond j.l. culmi neerde in het vermoorden van twee Israëlische jongens. Syrië beschuldigde daarop Israël er van twee dagen geleden vijftien pantserwagens naar de gedemi litariseerde zóne bij het Meer van Tiberias te hebben gezonden die van daaruit Syrische voor posten hadden beschoten. Ook Syrië verzocht om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheids raad. o Op het 235 ton metende Ne derlandse schip Francois Buis man, dat in de haven van Man chester ligt, is woensdagavond brand uitgebroken. Terwijl de brandweer trachtte de brand in een ruim te blussen, werkten twee ploegen havenarbeiders uit alle macht om de meer dan vier honderd balen katoen, die het schip aan boord had te lossen. Toen het vuur zich ook naar een tweede ruim verspreidde, werd het schip naar een andere kade gesleept om het nog snel ler te kunnen lossen. Waardoor de brand werd veroorzaakt is niet bekend. had kunnen krijgen na 40 uur niets van hem gehoord te heb ben, heeft men niets meer over hem vernomen. Bova is, naar geloofd wordt, van de twee an dere mannen gescheiden door een zeven meter brede laag brokstukken. Naar bekend, kreeg men pas zondagavond vijf dagen na de instorting contact met de mijnwerkers. Alle hoop op red ding had men toen reeds laten varen. o In Belgische hofkringen wordt vernomen dat 't „bijna zeker" is dat koningin Fabiola in blijde verwachting is. In een door het hof uitgegeven bekendmaking wordt ver klaard dat de koningin, alhoe wel haar gezondheidstoestand uitstekend is, thans geen lange reizen zal maken. Het Belgische vorstenpaar ver-, toeft thans met vakantie in Spanje. Koning Boudewijn heeft het afgelopen weekein de, in verband met het nako men van officiële verplichtin gen, in België vertoefd. Ko ningin Fabiola, die hem aan vankelijk zou hebben v«rge- zeld, is evenwel in Spanje gebleven. In Brussel wordt nader verno men, dat koningin Fabiola niet ziek is of ziek is geweest. Het Belgische koningspaar trad op 15 december 1960 in het huwelijk. Tot dusverre is het huwelijk kinderloos gebleven. Volgens Radio-Brussel werd van de zijde van het hof in Brus sel later nog verklaard, dat, het „voorbarig" zou zijn te spreken over een komende blijde gebeurtenis. „Maar een zeker optimisme is gerecht vaardigd", werd er aan toe gevoegd. ENKELE OPKLARINGEN Een zwak storingsfront braehi ons. donderdag af en toe wat lichte regen. Daarachter zullen zwakke tot matige winden iets zachtere lucht aanvoeren, waar in enkele verspreide opklaringen verwacht worden en weinig of geen regen. De wind zal waaien uit richtingen tussen zuid en west. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets zachter Verspreid voorkomende opkla. ringen en weinig of geen regen. Iets zachter. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. VRIJDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.22 4.30 Terneuzen 4.57 5,05 Hansweert 5.37 5.45 Walsoorden 5.47 5.55 ZATERDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.55 5.04 Terneuzen 5.30 5.39 Hansweert 6.10 6.19 Walsoorden 6.20 6.29 ZÜN MAAN op onder op onder Aug. 23 5.35 19.50 9.56 21.45 24 5.37 19.48 11.02 22.03 25 5.38 19.45 12.09 28.23 26 5.40 19.43 13.15 22.46 27 5.42 19.41 14.20 23.13

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1