PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Terneuzens actie-comité voor schippersintèrnaat geïnstalleerd 1 WÊ& P DE VRIJE ZEEUW Pagina S ZAAMSLAG IRonderclag 22 augustus '63 TERNEUZEN Verkeersongevallen. Gisterochtend te kwart over elf had in de bocht van de spoor weg aan de dokken een aanrij ding plaats waarbij een Volks wagenbusje van de Waterleiding maatschappij, bestuurd door de heer M. de R. uit Terneuzen, en een personenauto, bestuurd door de heer W. I., eveneens uit Ter- neuzen, waren betrokken. Het busje reed in noordelijke richting, terwijl de auto in zui delijke reed. Bij het passeren kwamen beide voertuigen met el-' kaar in aanraking, waardoor het busje aan de linkerzijde werd be schadigd en de auto aan de voorzijde. Eén der inzittenden van het busje bekwam een lichte ver wonding. Ernstiger was het verkeerson geval op het nieuwe gedeelte van de rijksweg langs het kanaal GentTerneuzen, dat gisteravond te ongeveer half negen plaats had. Onze stadgenoot de heer J. F. reed met zijn auto, waarin tevens gezeten waren zijn echtgenote en drie kinderen, in de richting van de stad, toen een tegenligger naderde, waarop beide bestuur ders dimden. Nadat beide auto's elkaar ge passeerd waren, zag de heer F. op zijn weggedeelte een vracht auto staan, waarvan de achter lichten brandden. Om deze vrachtauto te passeren moest de heer F. naar links uitwijken, doch door het natte wegdek be gon zijn auto te slippen en kwam tegen de linkerachtërzijde van de vrachtwagen terecht, met het gevolg dat de rechterzijde van zijn auto totaal werd vernield. De heer en mevr. F. en de kin deren liepen door de glasscher ven verwondingen op, terwijl een der kinderen bovendien een her senschudding bleek te hebben. Door passerende auto's werden zij naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. De heer F., die later zich per taxi naar het ziekenhuis liet ver voeren, kon. evenals zijn echtge note en twee van hun kinderen, na verbonden te zijn, per auto naar hun woning terugkeren. De vrachtauto van de heer W. J. uit Roosendaal werd aan de achterzijde licht beschadigd. Jeugd vakantieweek ondanks slecht weer een succes Wij hopen van harte dat het weer voor de rest van deze week beter zal zijn dan op het ogenblik, waarop wij dit verslag Alle deelnemertjes ontvingen bij de aanvang een eenvoudig maar smaakvol uitgevoerd speld je: „Jeugdvakantieweek 1963 Terneuzen". Gezien de leven dige handel in gilerlei soorten van deze sieraden, zullen er misschien wel zijn die bezield van de echt-Hollandse handels geest, deze de volgende week voor goed geld van de hand zullen doen, mr_tr ongetwijfeld zullen de meesten het toch wel een tè mooie herinnering aan een sportieve en spannende week vinden. Wij laten hieronder de uitslag volgen van de rolschaatswed- strijc.cn, die gisteren plaats had den, terwijl de uitslagen van de andere wedstrijden in een vol gend nummer worden opgeno men. Meisjes nan S en 9 jaar: le pr. Hildgard de Back; 2e pr. Gerrie Bakker; 3e pr. Ingrid Dieterich. Jongens vah 8 en 9 jaar: le pr. Gerard Kouw:;zer; 2e pr. Peter -aer; 3e r. Mario Willems. Meisjes van 10 en 11 jaarle pr. Gerrie de Vriend; 2e pr. Ita Veldman; 3e pr. Mieke Jansen. J' igens van 1" en 11 jaar: le pr. Ronald Reijers; 2e pr. Martin de Mul; 3e pr. Jan Agten. M:isjes van 12 t/m 14 jaar: le pr. Riet Stoffels; 2e pr. An- kie Dees; 3e pr. E'len Verschu ren. Jongens van 12 t/m 14 jaar: le pr. Hans Dieleman; 2e pr. Martin Goedings; 3e pr. Wim Dieleman. IJZENDIJKE Hcvinncvingskruisen uitgereikt. Dinsdagavond had op de bur gemeesterskamer van het ge meentehuis de uitreiking plaats van het Nieuw-Guinea Herinne- ringskruis. Hiervoor waren door burgemeester Ficq de hiervoor in aanmerking komende militai ren met hun ouders op het ge meentehuis uitgenodigd. Als vertegenwoordiger van de minister van Oorlog was aanwe zig kapitein J. J. Minnaar. Nadat de burgemeester in het kort de gebeurtenissen, die aan de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea waren voorafge gaan, de revue had laten passe ren, speldde hij het herinnerings- kruis met de gesp op de revers van dG dpi. soldaat C. M. M. Scherbeijn, die gediend heeft bij het wapen infanterie, en vervol gens bij de dpi. soldaat M. J, van de Broeke, die was ingedeeld bij het wapen artillerie. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen waarbij foto's van de militairen uit hun Nieuw- Guineatijd werden bezichtigd. Uitreiking militaire onder scheiding een zoon naar dit voor hen on bekend gebied. De gemeente Zaamslag mocht zich gelukkig prijzen dat haar uit gezonden jeugdige militairen be houden in de ouderlijke woning konden terugkeren. Het ver heugde burgemeester Van Wijk dat hij thans aan hen het door de Nederlandse regering ingestelde herinneringskruis kon uitreiken, waarna hij, na een persoonlijke felicitatie, deze onderscheiding opspeldde. Namens het ministerie van De fensie feliciteerde overste Mee tors beide gedecoreerden met dit toegekende herinneringskruis, Van links naar rechts: Overste marinier 2e kl. Hamelink Woensdagavond werd ten ge meentehuize door burgemeester Van Wijk het Nieuw Guinea her inneringskruis met gesp op de borst van onze dorpsgenoten de korporaa] der infanterie C. Schoonakker en de marinier tweede klasse P- Hamelink ge speld. Hierbij waren tevens aanwezig familieleden van de heer Hame link de ouders van de heer Hamelink waren wegens onge steldheid verhinderd overste Meeters uit Middelburg en de ge meentesecretaris de heer J. W. Kusee. Nadat burgemeester Van Wijk de aanwezigen had verwelkomd, wees hij er op hoe in moeilijke tijden Nederland zich verplicht zag ter verdediging van Neder lands Nieuw-Guinea en bescher ming der inheemse bevolking troepen naar dit overzees ge biedsdeel te zenden. Dit bracht met zich mede dat in menig Nederlands gezin een 'begrijpelijke grote ongerustheid ontstond over het vertrek van over de wedstrijden van giste ren maken. Dat zelfde slechte weer was er oorzaak van dat de atletiekwedstrijden, die dinsdag zouden gehouden worden, niet konden doorgaan. Het plan is nu om deze' hedenmiddag om half twee te houden, als tenminste de regenbuien zijn uitgewerkt. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt gehoopt op vrijdag morgen om half tien. Voor de rolschaatswedstrijd waren ongeveer 60 liefhebbers en liefhebsters aan de Koren bloemstraat aangetreden. Rond de vijver aan het Zui dersportpark werden wieler wedstrijden met hindernissen gehouden. Hiervoor bestond méér belangstelling, in totaal rond 100 deelneemsters en deel nemers. Van de zijde van de jeugd is er dus een zeer goede belang stelling en ook de volwassenen geven, voor zover de tijd zulks toeliet, blijk van belangstelling en waardering. De initiatiefnemers zijn ervan overtuigd dat dit een aanloopje is, maar dan in ieder geval ondanks het bar slechte weer een zeer hoopgevende aanloop die hen ertoe zal aanzetten de komende jaren op de ingeslagen weg voort te gaan.- Dat de politie als gebruikelijk in vakantietjd meer aandacht moet besteden aan de school jeugd, die uit verveling bal dadigheid gaat bedrijven, is er, wij zouden haast zeggen, dit jaar niet bij. Niet r11een de jeugd, die op een sportieve en aangename manier wordt bezig gehouden, zal de organisatoren dankbaar zijn, maar zeker ook de ouders, die op het eind van een lange vakantie, waarin het verblijf aan het strand e.d. weer tot het verleden behoren, blij zijn dat er zich een groep mensen wil inzetten om de jongens en meis jes op deze wijze bezig te hou den. De start bij de meisjes van 910 jaar. m «oor MILLY GANZ 55) Toen Christen zijn verklaring ovèr de doodsoorzaak géschreven had. keek hij vond in de wanor delijke woning. De tweelingen lagen in verwaarloosde toestand in de oude wasmand en brulden hun protest tweestemmig de we reld in, waarin het hun aan het noodzakelijkste ontbrak: aan een moeder. Verwilderde broertjes en zusjes, waar het weeshuis al zijn arm naar uitstrekte, waren hun enige verzorgers, daar de twee oudste zusjes, die van zuigelin genzorg wel heel weinig kenden, voor de aardappelhandel moesten zorgen, nu de vader ontbrak. Als hij dronken was, vielen zij altijd voor hem in, waardoor zij beter uitmunten in het verkopen van aardappels dan in het ver zorgen van kinderen, wat zij al tijd aan hun moeder hadden overgelaten. Door de vallende winteravond ging Christen peinzend naar huis. Toen hij de warme hal binnen kwam, was zijn besluit genomen. Hij riep Ursula en had met haar in zijn spreekkamer een geheim zinnig onderhoud. Kort daarop ging zij weer naar boven, naar haar kamer. „Een idioot een heilige idioot!" mompelde zij voor zich heen en schudde wel tien keren het hoofd, voordat zij boven was. Reeds na enkele minuten kwam zij, gekleed om uit te gaan, weer uit haar kamertje. Op de ene arm droeg zij de dikke wollen deken van haar bed, op de an dere twee dikke kussens. Op haar gezicht lag een uitdrukking van vreselijke gewichtigheid, toen zij zich, door de vracht op haar ar men tweemaal zó breed als ge woonlijk, schuin door de enge deur perste. In de waskeuken nam zij de grootste mand van de haak en stopte de deken en de kussens daarin. Terwijl zij een ogenblik later dit alles op de blauwe handslee vastbond die voor de deur stond, werden voor het raam van de huiskamer de witte gordijntjes opzij geschoven. Met het ge dempte licht van de hanglamp achter hen stonden twee scha- duwzwarte gestalten achter de ruiten. Ursula kon hun lachendé gezichten niet zien. Door de witte, besneeuwde stra ten, waarop het rustige licht der huiskamerlampen zwarte ven- sterkruisen aftekende, duwde Ursula haar voertuig voort naar een onbekend doel. Nauwelijks een half uur latei- stond de blauwe slee weer voor de „Weidehof". Uiterst voorzich tig droeg Ursula de mand, waai de kussens boven uitpuilden, het huis binpen. In de hall zette zij ze op de zware, eikenhouten tafel naast de groene kachel. Toen boog zij zich met ogen vol teder heid over de inhoud. Meeters, korporaal Schoonakker, en burgemeester Van Wijk waarop zij trots kunnen zijn en dat hen hun gehele leven zal her inneren aan de zware dagen en nachten van hel patrouillelopen in het vaak ondoordringbare oer woud. De plichtsbetrachting van de Nederlandse militair in Nieuw Guinea kan als voorbeeld gesteld worden aan allen. De dank van de Nederlandse regering, tot uiting gebracht door het erekruis dat thans hun borst zal sieren, is dan ook ten volle verdiend. Na deze plechtigheid bleef men nog enige ogenblikken bijeen on der het genot van een verversing. ZUIDZANDE Aktie Dousadj Zuidzande zal zaterdag a.s. in het teken staan van de „Aktie Dousadj", Op het terrein in het uitbreidingsplan wordt dan een groot tuinfeest gehouden met o.a. judo-demonstraties, een ju nioren voetbalwedstrijd Zuidzan deOostburg; ballonnen-wed strijd; oplaten van postduiven en een gecostumeerde voetbalwed strijd waarbij onder meer een dames-elftal zal aantreden. Des avonds volgen dan nog concerten door het dameskoor „Juliana" en door de Koninklijke muziekvereniging „Veronica", terwijl de dag wordt besloten met een openluchtbal met muziek van een Mortier-orgel. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw De voorbereidingen voor de omlijsting van de in september te houden tentoonstelling door de Maatschappij voor Ooft- en Tuin- bouw beginnen thans vastere vormen te nemen. Voor het or ganiseren van feestelijkheden rondom deze tentoonstelling is thans een feestcomité gevormd, waarvan de heer Jac. Kools het voorzitterschap op zich heeft ge nomen en de heer W. J. Kouwe de functie van secretaris-pen ningmeester. Verder hebben in dit comité zitting de heren Iz. van Cruijningen, A. de Hullu-de Nood. J. A. van Houte, P. de Kra mer, J. Duininck en P. W. de Wit te. Voor de tentoonstellingsdagen op 21, 22 en 23 september heeft het comité reeds een voorlopig programma. Des zaterdags wordt Zo hielden Max en Moritz de vader- en moederloze twee lingen hun intocht op „Wei dehof". De vier kinderen in het doktershuis waren er ineens zes geworden. HOOFDSTUK XVIII. IN HET KRANKZINNIGEN GESTICHT. Op een verblindend heldere winterdag besteeg Christen voor de eerste keer- de heuvel in Kirchdorf, waarop, van ver al zichtbaar, de indrukwekkende gebouwen van een particulier krankzinnigengesticht verrezen. De sneeuw knerpte opgewekt onder zijn schoenen; zijn neus was rood van de kou, die hem ook de tranen in zijn ogen dreef. Niettemin was hij in het beste humeur, want hij verheugde zich, nu hij controlerend geneesheer van het sanatorium geworden was, over dit nieuwe arbeidster rein. Hij nam zich voor,' een toe gewijd helper te zijn voor de on- gelukkigen, die op genade en on genade waren overgeleverd aan hun oppassers. Juist toen hij voor de hal van het hoofdgebouw aankwam, reed met vrolijk gerinkel van bellen een slede voor. Daarin zat, diep in zijn pelsjas gedoken, met een roodzijden foulard om zijn hals gewikkeld de afgetreden dokter. Zijn bijziende ogen half dicht knijpend deed hij moeite zijn col lega te onderscheiden, die met een beleefde groet naar de slee toeliep om de ander te helpen bij het uitstappen. „Goeden dag, collega!" zei de oude heer vriendelijk en erg be dachtzaam. „We zullen het wel gauw met elkaar eens zijn. Een mcdelbedrijf vindt u hier wer kelijk een modelbedrijf!" De stem van de man klonk hees en versleten het was de stem van een vervallen grijsaard. Gistermiddag werd in de raadszaal van het gemeente huis door de voorzitter van de* Stichting Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Nederlands Her vormde Kerk, de heer C. H. W. Smit, in tegenwoordig heid van de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het actie-comité geïnstal leerd, dat zal trachten zo spoedig mogelijk tot de bouw van een nieuw internaat voor schipperskinderen te komen. De bijeenkomst werd verder bijgewoond door de bur gemeester mr. H. Rijpstra die ere-voorzitter van het comité is wethouder M. de Vos (wethouder H. A. M. A. de Meijer was verhinderd), de gemeentesecretaris A. J. van Pagee, H. W. Heykoop, gemeente-econoom, het hoofd van het huidige internaat W. B. van Leeuwen, N. J, Prinsen, namens de Hervormde Synode, mr. H. Fock, B. W. Touw en J. Broeze, die het Schoolfonds vertegenwoordigden, en de architect van het ontwerp ir. P. j. 't Hooft. mm mÊÊÈÊèï De lieer Smit, sprak het openings- en slotwoord. (Links op de foto de Commissaris der Koningin, rechts burgemeester Rijpstra De heer Smit, die de aanwezi gen verwelkomde, noemde het een bijzondere belevenis vanuit Kruiningen met de veerboot Zeeuws-Vlaanderen binnen te komen en zeide onder de indruk te zijn gekomen van het oude stadje Hulst en de geweldige activiteit langs de kanaalzone.' De heer Smit zeide verder," dat aan het schippersonderwijs de naam van de onlangs overleden Gerben de Jong onverbrekelijk verbonden is; hij was het die de stoot tot dit werk gegeven heeft. Over het algemeen weet liet Nederlandse volk weinig van de schippersbevolking af en dat heeft ook zijn weerslag gevon den t.o.v. de belangstelling voor liet onderwijs aan de schippers kinderen. Doch zo ging de heer Smit verder' in Terneu zen heeft men er meer kennis er 's avonds geconcerteerd dooi de plaatselijke muziekvereniging sn wordt er verder een bal geor ganiseerd. De zondag wordt des middags een wielerkoers gehou den voor nieuwelingendes avonds worden zang- en muziek- eoncerten gehouden. Maandag middag wordt er een sterrit ge houden voor de schoolkinderen op gekroonde fietsen en volgens 's avonds nog muziekconcerten waarvoor zijn uitgenodigd de muziekvereniging „Excelsior" uit Cadzand en O.K.K. uit Schoon- dijke. „Het doet me plezier dat te horen," antwoordde Christen be leefd en reikte de eerbiedwaar dige collega de stok, die op de slee lag cn waar deze blijkbaar niet buiten kon. Voor zichzelf overwoog hij, dat een zo oude, gebrekkige man ongetwijfeld al lang niet meer in staat geweest was een dergelijk omvangrijke instelling te controleren. Boven dien moest men bijna schreeuwen om door de tachtigjarige ver staan te worden! In de vestibule van de inrich ting liep de directeur, Bauert, hen handenwrijvend tegèmoet. Zijn begroeting' was buitenge woon eerbiedig en ging gepaard met een stroom van de hoffe lijkste woorden. Terwijl hij hen voor ging verzekerde hij onaf gebroken dat in zijn instelling alles in orde was en dat de nieu we controlerende geneesheer be slist tevreden zou zijn. „Dat zal men moeten afwach ten", merkte Christen droogjes op. Bij zichzelf dacht hij: Als de inrichting werkelijk zo onberis pelijk is, waar is dan al die op dringerige eigenlof voor nodig? Vlug liepen zij door het uitge strekte gebouw. Tenslotte ging het thans alleen maar om de for mele overdracht. Christen wilde de oude heer, die maar heel moeilijk de trappen op kwam, niet langer tot last zijn die man behoorde immers volkomen rust te hebben! Hij zou het alleen allemaal wel uitzoeken. Voor vandaag had hij een indruk van het geheel gekregen: het hoofd gebouw was bestemd voor de geesteszieken; in een afzonderlijk gebouw werden de zwakzinnigen en in nog een ander de epilep tici verpleegd. Een mooie sier- tuin lag om alles heen en naai de bergkant toe strekte zich een heel grote moestuin uit. .Wordt vervolgd.) van dan in veel andere plaatsen, de snelle ontwikkeling van de stad, de vestiging van de indus trie, de toename van scheep vaart door de verbreding van het kanaal GentTerneuzen, het aanwezig zijn van allerlei scholen, kortom de to verwach ten verdere ontplooiing van Zee land maakt het noodzakelijk, dat er hier in Terneuzen een goed uitgerust internaat voor schip perskinderen verrijst. Het be staande internaat wordt steeds voller, zodat er iets moet gebeu ren. De heer Smit zeide zich zeer te verheugen over de medewer king. die het fonds mocht onder vinden van mr. Rijpstra en de Commissaris der Koningin. Hier is de vaste wil aanwezig het schipperskind te helpen: Zeeuws- Vlaanderen en Zeeland gaan hierin nu voorop. Ir. 't Hooft gaf vervolgens aaii de hand van het schetSplan een toelichting op he.t nieuw te bouwen internaat, dat zal komen te liggen aan een terrein aan de Rozenstraat, in een normale woonbuurt dus. Het ontwerp voorziet in een gebouw, dat een behuizing biedt aan 100 kinde ren; de indeling is gebaseerd op groepen van maximaal 16 kin deren, die met hun twee leid sters een vrijwel zelfstandige eenheid vormen, met eigen dag verblijf, recreatie- en slaapzaal, teneinde zoveel mogelijk- het ge zinsverband te benaderen. In feite zijn het losstaande huizen met een gang erdoor. Behalve de gewone woon- en werkruimten als centrale keuken en magazijn, is er ook een logeer, kamer voor voor bezoekende ouders en bezit het internaat een kleine bibliotheek. De heer Smit noemde de pen- sionprijs van 22 per week „een astronomisch laag bedrag". Daar wegens het toenemend aantal kinderen de accomodatie voor personeel en kinderen in het gedrang is gekomen, zal voor de overgangsfase een hou ten barak worden aangekocht met een vloeroppervlak van ca 100 m- waarin 80 kinderen kun nen worden gehuisvest. De kosten van het nieuw te bouwen internaat zijn begroot op 5% ton, waarbij het School fonds rekent op de steun van Rijks-, Provinciale- en Gemeen telijke Overheid en de Kerk. De heer Smit las vervolgens de namen voor van de personen die zitting hebben in het comité en verklaarde dit hierna voor ge ïnstalleerd. Het zijn de heren: Th. A. Bos, D. de Jong, W. B. van Leeuwen, P. Loof, H, A. M. A. de Meijer, PI. Ribbens, ds. P. A. v. d. Vlugt, A. K. de Vries en J. Broeze. De heer Smit besloot de in stallatie-toespraak met erop te wijzen, dat het comité een grote taak krijgt, niet alleen omdat liet internaat de moderne onder brenging van schipperskinderen waarborgen moet, wat niet alleen van betekenis Is voor Zeeuws-Vlaanderen, maar voor geheel Zeeland. Terneuzen is hiermee vóór. Moge God ons met dit werk nabij zijn, aldus de heer Smit. Rede van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ere-lid van de Stichting. De Commissaris der Koningin, die vervolgens het woord voer de, zeide niet te hebben ge dacht, dat hij na vier jaar ge leden het huidige internaat aan de Iepenlaan te hebben geopend dit thans reeds te klein zou zijn. ,,U kunt dankbaar zijn voor de steun, die U toen van het ge meentebestuur ontving", im mers, het meest gewaardeerd wordt altijd iets dat heel moei lijk te krijgen is en dat is nog altijd: een huis Hij zeide verder verheugd te zijn, dat het internaat dusdanig aan de destijds gestelde ver wachtingen heeft voldaan, dat thans reeds plannen gemaakt worden voor een nieuw gebouw. Ook het feit dat Terneuzen ge kozen is, stemt hem gezien de behoeften die door de ont wikkeling van deze gemeente ontstaan tot voldoening. De oecumenische geest der Stich ting spreekt hieruit, dat behalve de Hervormde, ook andere Pro-' testants-Christelijke richtingen evenals de Rooms-Katholieke vertegenwoordigd zijn. „Naar deze samenwerking snakt im mers de gehele wereld". Er zul len veel hindernissen vooral financiële en ambtelijke te over winnen zijn. doch met Gods hulp, zal het comité erin slagen in deze mooie oecumenische sfeer het internaat te bouwen, wat de sympathieke en stijlvolle schippersjeugd zozeer waard is, aldus jhr. De Casembroot. Re.de burgemeester mr. H. Rijpstra Burgemeester Rijpstra zeide getroffen te zijn door de leven dige beschrijving, die de heer Smit van zijn aankomst in Zeeuws-Vlaanderen gaf. Het ge meentebestuur is bijzonder blij, dat door het doel van liet actie comité nog eens de nadruk ge legd wordt op datgene wat Ter neuzen groot heeft gemaakt: de scheepvaart. Hii noemde het verder een bij zonder gelukkig initiatief van het Schoolfonds thans zelf te komen tot de bouw van een nieuw internaat, dat een pas sende huisvesting voor de schoolgaande schippersjeugd wil zijn. Het gemeentebestuur heelt zich wel zorgen gemaakt over de financiële aspecten van de zaak. De zekerheid, dat de Kerk hier bereid is offers te brengen, stemt tot voldoening; ook bij kerkelijk werk wordt wel eens •al te gemakkelijk gebruik ge maakt van overheidssteun. Mr. Rijpstra zeide verder de vaste overtuiging te hebben, dat ook de gemeenteraad sympathiek tegenover het plan zal staan. Hij wenst het comité succes en hoopt dat het internaat er bin nen niet al te lange tijd zal staan. Namens (le Generale Synode sprak (le heer Prinsen. De heer Prinsen zeide, dat Generale Synode zicli verant woordelijk voelt voor het werk van het Schoolfonds en de Ter- neuzense plannen. Deze verant woordelijkheid bestaat niet enkel op papier, mijn tegenwoordig heid alhier is daarvan wel liet be wijs, zowel noodzakelijk ais van zelfsprekend. Het schipperskind is in het verleden vaak ten ach ter gesteld, wat betreft moge lijkheden voor onderwijs, de staatssecretaris van O.. K. en W„ prof. H. H. Janssen, sprak zich uit voor het invoeren van een leerplicht voor schipperskinde ren en financiële hulp aan de internaten van overheidswege. De zaak is in bewöging en de Kerk verheugt zich hierover. De achtergrond van het internaats- werk is, dat schipperskinderen in een verantwoorde omgeving een deel van hun leven door brengen, waar de ouders hun kinderen in vertrouwen aan kun nen afstaan. Er is in Nederland een vraag stuk van de „ontkoppeling" van schippers. Toch ligt er hier voor een internaat nog een taak van vele malen. Spreker zeide te hopen, dat het plan een goede en snelle ontwik keling zal hebben. Ds. Van der Vlugt erkentelijk voor de grote steun. Ds Van der Vlugt zeide geen moment te hebben gedacht, dat de plannen gemakkelijk en op korte termijn zullen kunnen wor den gerealiseerd, doch het doet goed, van alle kanten te horen, dat wij niet alleen staan. Hij zeide verder dankbaar te zijn voor de woorden die de heer Prinsen na mens de Hervormde Kerk heeft gesproken, doch is ook do bur gerlijke overheid zeer erkentelijk voor haar grote steun. Spreker hoopt dat binnen niet al te veel jaren de Commissaris opnieuw naar Terneuzen zal komen om voor de tweede maal een inter naat te openen en dat dit spoedig zijn beslag zal krijgen, niet op papier, doch in steen. Het Schoolfonds geniet in Terneuzen alle medewerking. De heer Broeze, directeur van het Schoolfonds, die de laatste spreker was, zeide, dat het Schoolfonds bij alle besprekingen voor het eerste internaat in Ter neuzen alleen maar medewerking had ondervonden. Dit plan is veel groter en eist meer overleg. Hij sprak de hoop uit dat die mede werking zal worden gecontinu eerd. Het slotwoord. Tenslotte sloot de heer Smit deze bijeenkomst, waarbij hij op» merkte, dat hij vanaf 1944 in dit werk betrokken is, doch nog nooit zo'n verkwikkende middag als deze heeffmeeieemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3