Staat van beleg in Zuid-Vietnam Syrië en Israël Grote Verkoop ƒ54.188,75 NU Het weer in Europa Amerikaanse topgeleerde voor kernstopverdrag Fa. J. G. Meyer Zn Rusland weigert Westduitse verklaring inzake ondertekening kernstopverdrag AL IN DE POT DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 6004 CUBANEN DOOR BRITS OORLOGSSCHIP AANGEHOUDEN Reddingspogingen voor opgesloten mijnwerkers onderbroken DE POSTTREINROOF Kroonprins van Marokko geboren OPSCHUDDING IN BIRMINGHAM PRINS ALBERT EN ECHTGENOTE NAAR BEIROET VERTROUWENS CRISIS IN NOORWEGEN VOOR DE EXTRA PRIJS MOSKEE INGESTORT Sneeuwstormen en zware regenbuien HET WEER OPWEKKING TOT OPSTAND WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Radio-Saigon heeft woensdag gemeld, dat dc Zuidvictnamese regering voor het gehele land de staat van beleg heeft afgekon digd. De Zuidvietnamese politie heeft de grootste Boeddhistische pagode van Saigon omstreeks middernacht bezet. Baarbij zou geschoten zijn en zouden slacht offers zijn gevallen. Honderden monniken en non nen werden gearresteerd en met auto's weggevoerd. Onder hen bevond zich een groot aantal ge wonden. Volgens sommige be richten zijn verscheidene monni ken, die verzet boden, gedood. Kort voordat de actie begon sneed een Boeddhistische monnik zich de buik open. Hij was de eerste, die op deze wijze zelf moord pleegde uit protest tegen de politiek van de Zuidvietna mese regering. In de stad Hue gingen de Zuidvietnamese militairen het eerst tot actie over. De militaire actie begon daar kort na midder nacht. Terwijl enige troepen naar de belangrijkste pagoden oprukten, bezetten andere een heden het postkantoor en andere sleutelposities in de stad. In de Xa Loi-pagode hielden meer dan 10.000 Boeddhisten drie dagen geleden een hongerstaking uit protest tegen de beweerde discriminatie op godsdienstig terrein die door president Ngo Dinh Diems Rooms-Katholieke regering wordt toegepast. Vol gens onbevestigde berichten heb ben regeringstroepen ook de Toe Dam-pagode in de stad Hue, 640 kilometer ten noorden van Sai gon, bezet, waar verleden week een vijfde monnik zelfmoord pleegde door zichzelf in brand te steken. De verbindingen tussen Saigon en Singapore zijn sinds woens dagmorgen verbroken. Algemeen wordt aangenomen, dat de 'Toe Dam-pagode, Waar een hevige strijd tussen monni ken en militairen is geleverd, vrijwel geheel is verwoest. Vol gens onbevestigde berichten zou den elf Boeddhistische studenten zich in deze pagode in brand hebben gestoken toen de mili taire actie begon. De bevolking werd door luidsprekers en gong slagen gewekt en verscheen in groten getale in de straten van Hue, stokken en stenen naar de politie en de militairen werpend. De twee pagodes, die door de Zuidvietnamese regeringstroepen zijn bezet, zijn de voornaamste centra van waaruit de actie van de Boeddhisten werd geleid. Vol gens radio-Saigon hebben mili tairen en politie een derde pago de doorzocht. Bij de bezetting van de pagode in Hue zijn onder de regeringstroepen negen ge wonden gevallen, van wie er vijf ernstig aan toe zijn. Monniken en Boeddhistische burgers hadden de militairen met stenen en knuppels aangevallen. De toe stand in Hue was overigens nor maal, aldus radio-Saigon. Radio-Saigon meldde later, dat alle pagodes in de hoofdstad door politie en militairen zijn bezet. Het leger heeft een uit gaansverbod uitgevaardigd van 9 uur 's avonds tot 5 uur in de ochtend. Wat er met de honderden mon niken en nonnen, die in Saigon zijn gearresteerd, gaat gebeuren is niet bekend. Volgens sommigen zullen zij voor een militair tribu naal worden geleid, andere vre zen echter dat tal van de gear resteerde Boeddhisten eenvoudig zullen verdwijnen. De Boeddhistische hogepriester Titjs Tri Kwang is'aan arresta tie ontkomen. Het is niet bekend waar hij thans vertoeft. De Boeddhistische leider werd enige tijd geleden, door president Ngo beschuldigd van betrekkingen met de communisten. De Boed dhisten hebben dit echter ont kend. De Boeddhisten hebben ver scheidene malen bij de regering geklaagd naar aanleiding van be richten over op handen zijnde massa-arrestaties. De monniken in Xa Loi hadden prikkeldraad om de muren van de pagode aan gebracht, evenals een alarmin stallatie. In de ramen van de bovenverdiepingen hadden zij tralies aangebracht. Over radio-Saigon werd voorts omgeroepen, dat het Zuidvietna mese leger zorg draagt voor de openbare veiligheid en dat alle openbare bijeenkomsten die deze veiligheid in gevaar brengen ver boden zijn. Alle verbindingsfaci liteiten zijn onder toezicht van het leger gesteld. Er mogen geen publikaties worden gedaan die „schadelijk voor de openbare veiligheid" zijn. De uitzending van radio-Saigon werd aange kondigd als „De stem van het leger van de republiek Viet nam". Politieke waarnemers achten de toestand in Zuid-Vietnam bij zonder onstabiel. De kansen op een staatsgreep zouden zijn toe genomen doordat de macht van het leger door de staat van be leg is toegenomen. Het vliegveld van Saigon is voor het luchtverkeer gesloten. In Washington is bekendge maakt, dat de nieuwe ambassa deur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, die momenteel in Tokio vertoeft, opdracht heeft gekregen onmiddellijk naar Sai gon te vertrekken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei, dat de rege ring van de Ver. Staten niet van tevoren op de hoogte was gesteld van de militaire actie tegen de Boeddhisten. Volgens de woord voerder zijn de 12.000 Ameri kaanse legeradviseurs in Zuid- Vietnam op geen enkele wijze in de staat van beleg betrokken. De toestand in Zuid-Vietnam is op het ogenblik nog zeer ge spannen, maar verder rustig. De autoriteiten beheersen het land volledig. In drie pagoden in Sai gon zouden wapens, explosieven en verbindingsmaterieel in be slag zijn genomen, aldus de woordvoerder. Een Brits oorlogsschip heeft vijf Cubanen op het eilandje Anguilla in de Bahama-archipel aangehouden nadat van Ameri kaanse autoriteiten een aanwij zing w .s ontvangen, zo heeft de Britse ambassade in Washington dinsdagavond verklaard. De vijf Cubanen, die zeiden, dat zij uit Miami kwamen, zul len waarschijnlijk dezer dagen in de hoofdstad van de Bahama- eilanden, Nassau, aankomen. Volgens de Britse ambassade zouden zij ervan worden be schuldigd illegaal het eiland te hebben betreden en zonder ver gunning in het bezit van wape nen te zijn. Op het eilandje Anguilla za gen mannen van de Amerikaan se kustwacht vorige week hoe twee Cubaanse schepen en een helikopter een groep van negen tien Cubaanse vluchtelingen ontvoerden. Israël behoudt zich het recht van handelen voor wanneer de Veiligheidsraad geen maatrege len neemt om een eind te ma ken aan de Syrische agressie, zo is woensdag in een officieel communiqué in Tel Aviv be kend gemaakt. Dit communiqué werd uitgegeven na een lang durige vergadering van de com missie voor verdediging en bui tenlandse zaken van het Israëli sche parlement. Uit het communiqué blijkt dat de parlementscommissie het regeringsbesluit tot het doen van een ber- p op de Veilig heidsraad goedkeurt. „Met het oog op de stemming onder de bevolking ordt er echter de nadruk op gelegd dat Israël niet zal schromen zelf de krachtig ste maatregelc te nemen wan neer de Veiligheidsraad zijn taak niet vervult". De Verenigde Staten zijn voor bijeenroeping van de Veilig heidsraad na de incidenten tus sen Israël en zijn buurlanden, voornamelijk Syrië, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken woensdag in Was^'ngton gezegd. Gehoopt wordt daar echter dat de wa- peivti'. '.andscommissie van de V. N. voordien een diepgaand onderzoek zal doen. In officiële Amerikaanse kringen werd ge zegd dat het- Amerikaanse mi nisterie momenteel al zijn in vloed bij de betroken autoritei ten aanwendt om hun volledige medewerking met de bestands commissie te verkrijgen. Westelijke kringen in New York verwachten niet dat de Veiligheidsraad deze kwestie vóór vrijdag zal behandelen en achten maandag waarschijnlij ker. Dr. Harold Brown, de meest vooraanstaande wetenschappe lijke medewerker van het Ame rikaanse ministerie van Lands verdediging, heeft zich woens dag, in een verklaring voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat ten volle achter het besluit gesteld van de Ame rikaanse regering om een (ge deeltelijk) kernstopakkoord met de Sowjet-Unie aan te gaan. Dr. Brown, die hoofd is van de afdeling wetenschappelijk Een reddingsploeg die drie op honderd meter diepte ingesloten iniinwerkers tracht te bereiken, heeft woensdag haar pogingen mosten onderbreken. De man nen waren in een mijn in Kazle- ton in de Amerikaanse staat Pennsylvania bezig een gat te I -an waard twee mijnwer kers, die sinds vorige week dinsdag door een instorting op gesloten zitten, omhoog gehaald zouden worden. Men moest het boren echter staken omdat er gevaar bestond voor een nieuwe instorting. David Fellin en Hen ry Throne, die samen in één ruimte zijn opgesloten, geschei den van hun gewonde kame raad Louis Bove, meldden dat het plafond van hun gang ging scheuren. De redders zullen zo spoedig 1/EIDSE RIJN IN HARMELEN BUITEN DE OEVERS GETREDEN Als gevolg van de langdurige en zware regenval is de Leidse Rijn bij Harmeien op enkele plaatsen buiten de oevers getre den. Over een afstand van onge veer 40 meter is de provinciale weg tussen Harmeien en Woer den weggespoeld. Eerst werd de berm door het water weggevre ten, dan spoelde het zand onder het wegdek weg en tenslotte ver dween het asfalt. Verder is het water enige wo ningen binnengedrongen. De pol. ders ter plaatse dreigen eveneens onder te lopen. De dijkwacht en het gemeentepersoneel hebben aan beide oevers wallen van zandzakken opgeworpen. mogelijk beginnen met het bo ren van een ander gat. Men hoopt dat dit gunstiger zal lig gen, zodat de trillingen van de machtige boren geen nieuwe gevaren zullen veroorzaken. Intussen is contact gemaakt met Bove, van wie men bijna 40 uur niets had vernomen. Hij is verzwakt door zijn verwondin gen en gebrek aan voedsel. Hij kan alleen water drinken van een ondergronds stroompje. De andere mannen hadden voedsel, medicijnen en tabak gekregen door een smal gat dat al eerder was geboord en waardoor men ook een microfoon had neerge laten. Hoewel Fellin en Throne het redelijk goed maken, kla gen zij over de kou die in de mijngang heerst. o ae straten van Glasgow ijn woensdag snippers van bankbiljetten van vijf pond ge vonden. Ongeveer tien biljetten waren verscheurd en in de goot geworpen. De Londe.ise politie heeft in de opslagplaats van het station Marylebone van de ondergrond se een som geld aangetroffen, die daar in bewaring wa gegeven. De politie is er niet zeker van dat het in deze gevallen geld betreft dat afkomst1" is van de treinroof. De posterijen hebban bekend gemaakt da het juiste bedrag dat "eroofd is, 2.626.784 pond sterling is, 26.784 pond meer dan aanvankelijk was gemeld. Van dit bedrag is, zoals ge meld, thans 273.107 pond ster ling achterhaald. speurwerk en elektrotechniek van dit ministerie, verklaarde voor de commissie dat het de Sowjet-Unie niet mogelijk was enig wezenlijk voordeel te be halen door de ondertekening van dit akkoord, „ook al zou zij het zoveel mogelijk verzaken". Hij voegde hieraan toe: „In dien partijen het verdrag ten volle naleven, za1 de voorsprong, die de Verenigde Staten thans op het gebied der kernbewape ning op de Sowjet-Unie bezit ten, groter worden". De verklaring van dr. Brown was in lijnrechte tegenstelling tot die van dr. Edward Teller, de „vader" van de waterstofbom die dinsdag j.l. tegenover de Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen heeft verklaard dat de beperkte kern- stopovereenkomst „een schrede weg van de veiligheid en moge lijk een stap in de richting van oorlog betekent". Dr. Brown was het evenmin eens met de mening van dr. Tel ler, dat de Sowjet-Unie een voorsprong bezat op het gebied van de raketten-afweer. „Het kan als bijna vaststaand worden aangenomen dat elk ver dedigingsstelsel tegen raketten, waarover de Sowjet-Unie nu of in do nabije toekomst waar schijnlijk zal beschikken, niet doelmatiger zal werken dan een verdediging, die is gebaseerd op de Amerikaanse Nike-Zeus-ra- ketten", aldus dr. Brown. Koning Hassan II van Marok ko is woensdag vader geworden van een zoon en troonopvolger. Dit is het tweede kind van het Marokkaanse koninklijk paar. Verleden jaar werd In- rome, een dochtertje, geboren. De jonggeborene zal de naam Mohammed krijgen, naar zijn grootvader wijl'-n koning Mo1- hammed V. Volgens een officieel commu niqué is de gezondheidstoestand van moeder en kind uitstekend. De naam van de moeder is nooit officieel bekend gemaakt. Volgens Marokkaanse traditie is er geen „koningin van Marok ko", doch slechts de „vrouw" van de koning. Haar identiteit is geheim gehouden. Het ver luidt echter, dat zij Lalla Latifa heet en de 19-jarige dochter is van een stamhoofd uit het Mid den-Atlasgebergte, in Centraal- ï'-"okko, en een nicht van ma joor H aoe Hassan, een adju dant van koning Hassan II. (Adv.) t/m 26 AUGUSTUS van a] onze Tweedehandstenten Verhuurtenten Campinggasbranders Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkade (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen Iedere dag geopend. AXEL Telefoon 01155795 Te Birmingham in de Ameri kaanse staat Alabama loste de politie dinsdagavond waarschu wingsschoten om een grote me nigte woedende negers te ver spreiden, die zich verzameld had nadat de woning van een neger advocaat door een bomaanslag was vernield. De advocaat, Ar thur Shores, was alleen thuis toen de aanslag werd gepleegd. Hij kwam er heelhuids af. De rest van het gezin was naar de bio scoop. Shores is als raadsman opgetreden voor James Hood, een negerstudent die zich eerder dit jaar aan de universiteit van Ala bama die voorheen alleen voor blanken bestemd was liet in schrijven, maar zich twee weken geleden wegens een mentale in zinking terugtrok. Enkele politieagenten werden dinsdagavond gewond toen de negers met stenen begonnen te gooien. Verscheidene negerleiders poogden de menigte tot bedaren te brengen. Een van hen, domi nee A. D. King, wiens woning enige tijd geleden ook het doel wit was van een bomaanslag, klom op het dak van een politie auto en maande de betogers tot kalmte. Toen zijn woorden niet onmiddellijk het gewenste resul taat hadden, schreeuwde hij „Als jullie iemand willen doden, doodt mij dan". De betogers gin gen pas na een uur uiteen. Prins Albert van huik en zijn charmante echtgenote prinses Paola, zijn via Rome naar Bei roet gereisd om het internatio nale Baalbek-festival bij te wo nen. De foto toont het prinselijk paar op het vliegveld van Rome Prinses Paola verwacht haar derde kind. De Noorse premier, Einar Gerhardsen, heeft dinsdagavond de vijf oppositiepartijen in hel parlement uitgedaagd een motie van wantrouwen in zijn regering aan te nemen. De motie werd ingediend na een parlementair rapport over een explosie in een mijn in Spitsbergen in novem ber vorig jaar, waarbij 21 mijn werkers werden gedood. De Noorse regering zou ee:. waar schuwing van deskundigen om de veiligheid in de mijnen te verbeteren, naast zich hebben neergelegd. De stemming wordt vandaag verwacht. Wanneer de motie wordt aan genomen zou het de eerste re geringswisseling sinds 1935 zijn. De arbeidspartij is reeds 28 jaar onafgebroken aan de macht. Zij heeft 74 van de 150 parlements zetels, de conservatieven, libe ralen, boerenpartij en christe lijke v spartij hebben hetzelf de aantal. De socialistische volks partij, een linkse splintergroep, zit met twee zetels „op de wip". Beide parlementsleden van deze partij zeiden later dat zij voor de motie zullen stemmen. Het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag geweigerd de tekst te aanvaarden van een Westduitse verklaring betreffende de onder tekening van het beperkte kern stopverdrag. De tekst van de verklaring werd op het ministerie door de Westduitse zaakgelastigde Scholl voor de plaatsvervangende Sow jetrussische minister van Buiten landse Zaken Koeznetsov voorge. lezen. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade verklaarde dat Koeznetsov aandachtig naar het voorlezen luisterde, waarna hij zei de verklaring niet te kun nen aanvaarden. In de door Scholl voorgelezen verklaring verklaart de West duitse regering dat haar onder tekening van het gedeeltelijke kernstopakkoord geen erkenning van het Oostduitse bewind in houdt en dat zij de enige wettige vertegenwoordigster is van het Duitse volk. Zij voegt hieraan toe: „De Sowjet-zöne van Duitsland bezit geen enkel recht om zich partij te stellen bij het sluiten van in ternationale verdragen". Koeznetsov verklaarde daarop dat hij de verklaring niet kon aanvaarden, „omdat de Westduit se regering hiermede in strijd handelt met de geest, waarin het kernstopverdrag werd gesloten". Hij zei ook: „Het is te betreu ren, dat de regering te Bonn een dergelijke hardnekkige en onrea listische houding aanneemt, die niet in overeenstemming is met de ware toestand in Duitsland. De bondsrepubliek heeft niet het recht voor het gehele Duitse volk. of ook alleen maar voor Berlijn te spreken". Scholl antwoordde: „Mijn rege ring heeft met deze verklaring opnieuw haar mening kenbaar gemaakt over de toestand in Duitsland, dit in verband met haar voorgenomen ondertekening van het kernstopverdrag. Berlijn maakt deel uit van le Bonds republiek." Het Oostduitse persbureau A.D.N. publiceert de tekst van een Oostduitse verklaring, waar in West-Duitsland wordt beschut- digd van „pogingen tot sabotage van het streven naar internatio nale ontspanning en het voorko men van een kernwapenoorlog". Hieraan wordt toegevoegd: „De bondsrepubliek wenst een poii- f Adv 110 personen zijn dinsdag avond om het leven gekomen toen een moskee in Yeotmal. op 135 km ten zuidwesten van Nag- poer in India, instortte. 92 lij ken werden uit het ouin van de moskee gehaald. Achttien men sen stierven op weg naar het ziekenhuis. Er zijn 68 ernstig gewonden. Van de 300 mensen, die tijdens de instorting in de moskee wren, zijn er 100 on gedeerd of met lichte verwon dingen ontkomen. Duitsland werd woensdag het zwaarst getroffen door de kou, die op het ogenblik in Europa heerst. In de Beierse Alpen kwamen sneeuwstormen voor. In het noorden en westen van Duitsland vielen zware regen buien. In Hamburg liepen tal van kelders onder water en wer den 9.000 telefoonkabels be schadigd. Op de hoogste berg in West-Duitsland, de Zugspitze, lag de sneeuw 20 cm hoog. In Zweden was het over het algemeen bewolkt, maar warm; er dreigden onweersbuien. In het zuiden van Noorwegen scheen de zon na verscheidene dagen van hevige regen en koel weer. In' Rome was de hemel woens dag bewolkt, maar de rest van Italië baadde in zonneschijn. Ook voor de komende 24 uur wordt voor het grootste deel van Italië mooi weer voorspeld. Het weer in Frankrijk ver toonde enige verbetering na bij zonder slecht weer in de afge- tiek van vergelding en een kern wapenwedloop voort te zetten." De Oostduitse verklaring werd uitgegeven -naar aanleiding van hetgeen door de Westduitse zaak gelastigde Scholl te Moskou werd gezegd, toen hij te kennen gaf dat zijn regering het beperkte kernstopverdrag wilde onder tekenen. Volgens de Oostduitse autori teiten heeft de regering te Bonn „het akkoord slechts ondertekend onder de krachtige druk van de openbare mening en na aanvan kelijk verbitterd verzet". lopen 14 dagen. In het zuiden van Frankrijk was het zelfs mooi x. eer. In Portugal was het mooi weer. In Lissabon liep het kwik zelfs tot 29 graden op. Voor het zuiden van Engeland wordt slecht weer en regen voorspeld. Ibrahim Yaacob, voorzitter van de „Vereniging voor een onafhankelijk Malakka", heeft tijdens een in Djakarta gehou den vergadering van deze ver eniging alle in Indonesië wonen de staatsburgers van de Maleise fe_' .-atie opgewekt zich gereed te houden om per parachute bo ven Malakka te worden afge worpen teneinde „het neo-kolo- nialistische Maleisië te vernieti gen", nadat deze nieuwe federa tie een feit zal zijn geworden. Aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Ook wekte Yaacob de bevol king van de Maleise federatie en van Noord-Borneo op in op stand te komen en de marionet tenregering van premier Abdoel Rachman te vernietigen. ONBESTENDIG. Woensdag bracht een s.'.—'^es- gebied in ons land p'-ntselijk vrij wat regen. Deze storing ver plaatste zich in de avond naar West-Duitsland. Over Engeland naderde toen een zwakke rug van hoge druk, die ons vandaag tiidelijk een weersverbetering zal bezorgen. Deze rug wordt echter alweer door t i volgende st- ïg gevolgd, welke heden middag het weer in het westen van het land zal gaan beïnvloe den. Vanc'-_g zullen dus in ons land aanvankelijk enkele opkla ringen voorkomen, maar in de loop van de dag zal een nieuwe regenzone ons land bereiken. De wind zal waaien tussen wee' er, zuid en m?''; tot vrij krachtig zijn, terwijl er iets hogere temperaturen verwacht worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets hogere temperaturen Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. In de loop van de dag van het westen uit weer eni ge regen. Matige tot vrij krachti ge wind tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen. DONDERDAG 22 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.49 4.24 5.04 5.14 n.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 VRIJDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.22 4.30 Terneuzen 4.57 5.05 Hansweert 5.37 5.45 Walsoorden 5.47 5.55 ZON MAAN op onder op onder Aug. 22 5.33 19.52 8.48 21.27 23 5.35 19.50 9.56 21.45 24 5.37 19.48 11.02 22.03 25 5.38 19.45 12.09 22123

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1