't is weer tijd voor Ondernemende spaarders nog zeldzaam Dementie van Cubaans blad TELEVISIE Boterhandelaar Buisman in zenuwinrichting? RADIO EN pagina 5 zo zacht zo geurig Dinsdag 20 augustus 1963 I)F, VRIJE ZEEUW Nederland spaart overvloedig. Elke maand of elk kwartaal maken de spaarbanken record-cijfers bekend en deze getallen zullen nog groter worden wanneer de welvaart blijft aanhouden. Het sparen geschiedt voor vele doeleinden. Sommigen geven hun geld voor korte tijd op de spaarbank af. Zij willen duurzame ge bruiksgoederen kopen of leggen iets opzij voor een royale vakantie. Dat wordt anders wanneer men gaat sparen voor de oude dag of wanneer men van plan is op de duur uit de gekweekte rente een klein neven-inkomen te vormen. Beide laatste vormen kan men rekenen tot het sparen voor de lange duur. In dat laatste geval zal het geld op de een of andere manier weer uitgeleend moeten wor- Het lijkt ons nauwelijks nodig op de noodzaak te wijzen van verdere popularisering van de risico-dragende financiering. Al was het alleen maar omdat de volkskracht erdoor versterkt wordt. Bovendien kan de wel vaart van ons volk van morgen dit soort financiering niet ont beren. En wanneer wij in grote getale aandeelhouders zijn ge worden van onze geen industrie, misschien verdiepen wij ons dan ook nog eens in de ontwikkeling van ons economisch leven. Om dat wij er bij betrokken zijn. (Nadruk verboden.) Frans Hals uit museum in Stockholm gestolen De „Dages Nyheter" meldt dat donderdag j.l. een schilderij van de bekende Nederlandse schilder Frans Hals uit het nationale mu seum van Stockholm is gestolen. Men vermoedt dat een bezoe ker het schilderij, dat „Portret van een jonge man" heet en waarvan de waarde op ruim 70.000 waarde wordt geschat, onder zijn colbertjas het museum uit heeft gesmokkeld. De Zweedse politie heeft de in ternationale politie-organisatie „Interpol" verzocht haar te hel pen bij het achterhalen van het schilderij en het arresteren van de dief. Het in Havanna verschijnende communistische blad „Hoy" heeft het bericht tegengesproken, dat eenheden van de Cubaanse ma rine op dinsdag een groep Cu baanse vluchtelingen van het on der Brits protectoraat staande eiland' Cayo Sal zouden hebben gehaald. Volgens het blad zouden de vluchtelingen in volle zee zijn aangehouden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken had eer der gemeld, dat twee Amerikaan se vliegtuigen hadden gezien hoe de vluchtelingen van het eiland waren gehaald. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat de Ver. Staten en Engeland van gedachten wisselen over de vraag hoe kan worden voorkomen dat Cubaanse vluch telingen van Britse eilanden in de Bahama's worden ontvoerd. Volgens het State Department zouden dinsdag 19 vluchtelingen door Cubaanse marine-eenheden van het eiland Cayo Sal zijn ge haald. Rusk zei dat de vliegtuigen, die getuige waren van de ontvoe ring, niet hadden ingegrepen om dat het geval zich in de territo riale wateren afspeelde waarover alleen Engeland zeggenschap heeft. Een eventuele beschieting van de Cubaanse schepen dooi de vliegtuigen had bovendien ge vaar opgeleverd voor de ontvoer de vluchtelingen, aldus de mi nister. den voor een produktief doel. Het kan nu worden geïnvesteerd, d.w.z. omgezet in produktiemiddelen, want men weet dat men het op korte termijn niet nodig zal hebben. In het geval van duurzaam sparen staat de spaarder voor de vraag of hij de spaarinstelling voor de investering zal laten zorgen of dat hij erzelf toe over zal gaan. Besluit hij tot het eerste, dan laat hij zijn geld op de spaarbank die hem een vaste rente blijft vergoeden, die iets hoger kan zijn dan de rente, die vergoed wordt voor saldi die dagelijks kunnen worden opgevraagd. WAT GAAT DE BANK DOEN? Nu rijst de vraag wat de bank met de toevertrouwde middelen zal gaan doen. Een echte spaar bank zal deze op een solide en veilige manier gaan beleggen, waarbij het risico tot het uiterste wordt beperkt. Dat is zo'n echte spaarbank niet kwalijk te nemen, want die heeft een sociaal doel, n.l. het sparen te bevorderen en verder wordt geen risico gelo pen. Het geld van de spaarder zal vermoedelijk belegd worden in Staatsobligaties, leningen van de Bank van Ned. Gemeenten ot andere dergelijke fondsen, waar bij de spaarinstellingen altijd nog wel een rente van ca. 1 '°/o meer weten te vormen dan zij zeil geven. Dit overschot is alleszins te verdedigen wanneer wij den ken aan de administratiekosten e.d. Een spaarder zou echter ook zelf tot een langdurige belegging of investering kunnen overgaan. Hij kan dat doen door een huis te kopen, zelf obligaties aan te schaffen of door bijvoorbeeld aandelen te gaan kopen. Het is duidelijk, dat een aldus denkende spaarder de kans heeft een hoge re rente van zijn geld te maken, maar dat hij ook veel meer risi co's loopt. Een huis kan stijgen en dalen in waarde en de koersen van aandelen plegen eveneens een wisselend waardebeeld te verto nen. Bij een door de Stichting tot verbreiding van het Effectenbe zit ingesteld onderzoek is geble ken dat de in het buitenland in doorsnee zo als koopman gedood verfde Nederlander helemaal niet zo effecten-minded is. Hij blijft in sparen en geldzaken over 't algemeen aan de veilige kant en laat dat maar over aan ban ken en financiers. Tien procent van onze bevolking tussen 21 en 65 jaar kan zich aandeelhouder noemen. Samen met de obligatie- houders komen wij tot 15 l0/o. Het ellendige is dat er nog zo weinig kennis is over effecten bij de bevolking. Men weet nauwe lijks dat een obligatie steeds een schuldbekentenis is en dat een aandeel geen recht geeft op een vaste rente. De kwestie van cou pons, van de veelal verstrekte dividenden in aandelen enz., maakt het een eenvoudige spaar der al spoedig tot een doolhof, waaruit hij zich met de meeste spoed terugtrekt. Dit is niet zo erg, zal menigeen zeggen, dar kunnen de beroepsmensen het op dit terrein alleen verdienen Niets is onjuister dan deze op merking. TOEKOMST IN DE INDUSTRIE De popularisering van het ef fect en het aandeel in het bij zonder moet tooh van groot be lang worden geacht. Reeds is op duizend en een wijze ons volk verteld dat het zijn toekomst grotendeels in de industrie moet zoeken. Dat is uitstekend, maar voor de opbouw van die indus trie is zoveel geld nodig dat dit niet alleen door de ondernemers bijeen kan worden gebracht. In een tijd waarin er door werkne mers dagelijks meer over winst- BOERDERIJBRANDEN IN JUNI 1963 22 boerderijbranden in juni 1963 hebben naar raming 853.050,— directe schade aangericht. Een van deze branden kwam voor in Groningen, vier in Fries land, vier in Overijssel, vijf in Gelderland, een in Noord-Hol land, twee in Zuid-Holland, vier in Noord-Brabant en een in Lim burg. Zes van deze branden werden veroorzaakt door het spelen met vuur, een door het verbranden van afval, drie door vonken uit een trekker, een door lasvonken, een door oververhitting van een schoorsteen, een door een gas kachel, een door een verwar mingslamp, twee door bliksemin slag, een door zelfontbranding van chemicaliën, een door kort sluiting terwijl in vier gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen om: 3 koeien, 64 kalveren, 4 mestvar- kens, 2 fokvarkens, 21 biggen, 462 kippen, 7683 kuikens en 60 slachtkuikens. deling wordt gesproken, kan het niet uitblijven dat ook diezelfde werknemers worden uitgenodigd aan de financiering van de in dustrie deel te nemen. Dat zal aanvankelijk wel alleen op kleine schaal kunnen, maar zo ergens dan geldt hier dat vele kleintjes een grote maken. Het zal dus in de toekomst niet meer mogelijk zijn dat alle besparingen van de kleine man alleen in de risico mijdende sector kunnen geschie den. Niet alleen de Vereniging voor de Effectenhandel, maar ook de vakbonden, de banken en de on dernemingen zullen meer aan dacht moeten besteden aan de voorlichting voor met name de aandelen. De vakbonden hebben hun pers en zij bereiden zelfs het stichten van beleggingsmaat schappijen voor. De banken heb ben gelukkig thans meer open en inviterende kantoren en hun folders worden ook minder zwaar op de hand, maar aan deskundig effecten-personeel ontbreekt het op menig plaatselijk kantoor of agentschap. De ondernemingen hebben hun jaarverslagen, waar in de cijfers langzamerhand wel iets meer doorzichtig worden ge publiceerd, maar die verder ge speend zijn van elke voorlichting. Bij het dichtslaan van menig jaaroverzicht weet men soms nauwelijks iets meer over het produktie-programma van zo'n bedrijf dan bij het open slaan. Wie zal ooit waardepapieren kepen van een bedrijf waarvan men niet eens de voorgebrachte produkten kent, zelfs niet bij naam Aan de public-relations van vele N.V.'s ontbreekt alles. Hoorspel; 21.45 Operette en filmmelodieën (gr.); 22.20 Sport halverwege; 22.30 Nws; 22.40 Jazzmagazine; 23.25 Klass. muz., 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte muziek; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws en weerber.; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Lichte muziek; 14.30 Jeugdkoren; 15.00 Symfo nische muziek; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Lichte muziek; 17.00 Nws en weerber.; 17.15 Vioolspel; 17.40 Klass. kamer muziek; 18.00 Nws; 18.03 Rus sische volksmuz.; 18.10 Leken- moraal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws en weer bericht; 19.40 Gevar. muz.; 20.15 Operamuziek; 22.00 Nws en be richten; 22.15 Lichte muziek; 22.35 Instrumentale muz.; 23.00 Bondig nieuwsoverzicht; 23.05 Dansmuziek; 23.5524.00 Nws; 24.000.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 17.00 De Verrekij ker, internationaal jeugdjour naal; 17.1017.45 Voor de kin deren; 19.30 Toeristica, derde en laatste uitzending van deze reeks vakantieprogr.20.00 Jour naal en weeroverz.; 20.20 Dixie- landmuziek; 20.35 In AVRO's Televizier; 20.50 Mike kan alles, T.V.-show; 21.40 Rondo Sinfoni- co; 22.4522.50 Journaal. BELGIë (VI.): 19.00 Voor de jeugd; 19.55 De Weerman; 20.00 Nws; 20.20 Televisierechtbank; 21.45 Voor de vrouw; 22.20 Nws. Britse bouwvakarbeiders staken De Britse vouwvakarbeiders zijn maandag begonnen met een stakingsactie waarbij tot nader order het werk aan een vijfhon derdtal belangrijke projecten op ongezette tijden voor een week zal worden neergelegd. Daarbij zijn 150.000 arbeiders recht streeks betrokken maar de ande re 850.000 leden van het vakver bond zijn tot een langzaam-aan- actie tvergegaaii. Dit is de eer ste officiële staking in het bouwbedrijf sinds bijna veertig jaar. De vakbonden besloten hiertoe, nadat de overheid hun eisen voor salarisverhoging en een veertigurige werkweek had verworpen. Z ONVERWARMD ZWEMBAD Een hoteleigenaar in East Grin stead, in het Engelse graafschap Sussex, heeft een openlucht zwembad ontworpen, dat ver warmd wordt door de 'zonne stralen. Het waller van het bad wordt door een groot koperen paneel (op de achtergrond van de foto zichtbaar) geleid; dit paneel heeft de omgekeerde wer king als een radiateur: het water .stroomt er doorheen en wordt door de opvallende zonnestralen verwarmd. Het wader in het bad is nu regelmatig acht graden hoger dan in welk bad in de om geving ook. Geen wonder, dat hotelier Gatward er een glaasje champagne en een stuk cake voor zijn eersfle badgast voor over had toen zijn idee op char mante wijze in gebruik werd genomen. Oostcluitsers arresteren Britten Vier Britten, die zich in de trein bevonden die van Hoek van Holland naar Berlijn gaat, zijn zondagmorgen door de Oostduitse autoriteiten gearres teerd. Reizigers, die ook in deze trein zaten, hebben dit zondag avond aan de Westberlijnse po litie meegedeeld. De identiteit van de Britten is niet bekend. In tegenstelling tot de eerste berichten zou Nederlands meest- besproken boterhandelaar H. H. Buisman uit Leeuwarden geen hartaanval hebben gehad, doch veeleer een zenuwaanval. Na za terdag uit Parijs in Dublin te zijn opgedoken, waar hij de pers on der andere meedeelde 2000 a 3000 ton ongezouten boter te willen kopen, verklaarde hij in alle ernst van plan te zijn het in het hart van Dublin staande stand beeld van Nelson te vervangen door een standbeeld van presi dent De Valera. De journalisten trokken verbaasd hun wenkbrau wen op. Zondagmiddag kwam op Schip hol een bericht binnen met de waarschuwing dat zich een over spannen passagier zou bevinden aan boord van het K.L.M.-vlieg tuig dat om vijf uur op Schiphol zou aankomen. Verzocht werd maatregelen te nemen deze pas sagier op te vangen. Toen het toestel aankwam, bleek het de heer Buisman te zijn. Hij stond onder de hoede van een Engelse psychiater, die met hem meege reisd had. Op Schiphol werd de heer Buisman aan een hem op wachtende Amsterdamse arts en aan enkele broeders van de G.G. en G.D. toevertrouwd. Op om standers maakte hij een over spannen indruk. Per ambulance werd de boter handelaar korte tijd later van Schiphol overgebracht naar de Valeriuskliniek, een psychia trisch neurologische inrichting te Amsterdam. De directie van deze zenuwinrichting weigerde gister ochtend ook maar enige inlich ting te verstrekken of te beves tigen, dat de heer Buisman daar is opgenomen. De compagnon van de heer Buisman, de heer L. Borkhuis in Leeuwarden, houdt staande, dat de heer Buisman een hartaanval heeft gehad. Hij was opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. Welk wilde de heer Borkhuis niet zeggen. Dat was volgens hem niet ter zake doende en onbe langrijk. VAN ZWARTE BEERTJES Boekhandel DE SANDE -5 ARRESTATIES IN TURKIJE De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, Orhan Oztrak, heeft medegedeeld, dat in de af gelopen twee dagen in Turkije 172 personen werden aangehou den. Na verhoor werden er' in Instanboel 16 in arrest gesteld, 19 in Ankara en in de rest van het land drie. Volgens de ministers behoren tot de arrestanten extremisten van zowel rechts als links. Eerst- genoemden zouden betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van 20 en 21 mei, waarvoor ex-kolo nel Talat Aydemir, de organisa tor ervan, op het ogenblik terecht staat. De gearresteerden zullen voor een bijzondere militaire recht bank moeten verschijnen. Hun namen zijn nog niet bekend ge maakt. DE ZAAK VAN DE TREINROOF Rechercheurs van Scotland Yard hebben maandag een zwar te sportwagen en vijftien stel vingerafdrukken onderzocht in verband met de overval op de posttrein, waarbij ruim 26 mil joen gulden werd buitgemaakt. Scotland Yard zou verder na speuringen verrichten in een huis in West-Londen, dat het hoofd kwartier van de bende zou zijn geweest die de trein heeft be roofd. De sportwagen werd zondag avond gevonden in een garage bij Londen Airport. Een man en een vrouw hadden hem 36 uur na de treinroof gekocht en contant be taald. De man had volgens pers berichten in de garage verzocht de wagen schoon te maken. Ook had hij gezegd dat hij op 7 sep tember terug zou komen. Hij zou daarna naar het vliegveld gegaan zijn. De vingerafdrukken werden gevonden in de boerderij waar de bende na de overval heenging. Indonesië verbreekt handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika Indonesië heeft zijn handels betrekkingen met Zuid-Afrika verbroken en zijn havens voor Zuidafrikaanse schepen gesloten uit protest tegen de apartheids politiek, zo heeft het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken maandag meegedeeld. De uitvoer van thee, specerijen en olie naar Zuid-Afrika is de afge lopen jaren overigens reeds sterk teruggelopen en volgens Indonesische functionarissen momenteel vrijwel nihil. Woensdag 21 augustus HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening; 7.20 Oude ka- mermuz. (gr.); 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws; 8.15 Zuid-Afrikaanse liedjes (gr.); 8.30 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Voor de huis vrouw; 10.10 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Radiokoor met orgel; 11.10 Klassieke muziek; 12.05 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet; 12.53 Gram. of actuali teiten; 13.00 Nws; 13.15 Licht instrumentaal ensemble; 13.35 Moderne Tsjechische kamermu ziek (gr.); 14.45 Gram.; 14.55 Oude Weense dansen (gr.); 15.10 Moderne muziek; 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Oude lied jes (gr.); 17.25 Pianospel; 17.40 Beursber.; 17.45 Instrumentaal kwartet; 18.05 Meisjeskoren met orgel en fluit; 18.30 Lezingen; 18.45 Lichte orkestmuz. (gr.); 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Muziek van het Leger des Heils, 19.30 Radiokrant; 19.50 Weense melodieën; 20.00 Klass. muz.; 20.50 Nabeschouwing over de Geref. Oecumenische Synode te Grand Rapids; 21.05 Negro-spi rituals; 21.20 Kapel van de Ko ninklijke luchtmacht; 21.50 Kanttekeningen; 22.00 Liedjes van de Britse eilanden; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 23.10 Lichte gram.; 23.40 Bij de gratie Gods, klankb.; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Social, strijdl.; 7.23 Lichte gram. en reportages; 8.00 Nws en social, strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Oude ka mermuziek (gr.); 9.40 Geluids jagers; 10.00 Lezing; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Lichte orkest muz. (gr.); 10.35 Cabaret; 11.00 Lichte Weense muziek (gr.); 11.30 Moderne muziek; 12.00 Roemeens orkest; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Or gelspel; 13.00 Nws; 13.15 Klass. en moderne kamermuz.; 13.40 Lichte gram.; 14.00 Oratorium; 15.00 Vraaggesprek; 15.10 Voor de jeugd; 16.30 Lichte gram.; 17.00 Wegwijzer, tips voor va kantie en snipperdagen; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten, 18.30 Licht instrumentaal sex tet; 19.00 Paulus, de boskabou ter; 19.10 Licht instrumentaal trio; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Amus. muz.; 20.35

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5