Provinciaal nieuws DE VERMETELE DOKTER Rechtszaken Stijgende prijzen voor energie HANDBOOGSPORT Pagina 2 EXAMENS Lijm hout met CETAFLEX Ceta-Bever MILLJ 9 GANZ 9 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 20 augustus 1963 TERNEUZEN Auto-akrobatiek met „Simca" er later weer (eveneens op twee wielen rijdend) nemen. er weer uit te Driemaal heeft het stuntteam José Canga en Paul Martin gis teren op een „afgezet" gedeelte van de Invalsweg voor vele hon derden ademloos toekijkende toeschouwers een aantal stunts uitgevoerd met twee Simca's, de Simca 1000 en de Simca 1300. Dit team, dat thans een toerné door Nederland maakt, bezocht Terneuzen op verzoek van de Simca-dealer, de heer A. Dees (Verl. Van Steenbergenlaan, Ter- neuzen). Vooral toen gisteravond de laatste demonstratie werd ge geven, waren er vele honderden belangstellende toeschouwers. Zij zagen hoe de auto's met gieren de (Vredestein)banden in minder dan geen tijd om hun as draaiden en stilstonden na een snelheid van ongeveer 70 a 80 km. Zij zagen ook hoe José Canga hon derden meters aan één stuk op twee wielen reed en daarbij kans zag met de linkerhand 'n flesje Coca Cola van de weg te nemen of een handdoek in een Erres- wasmachine deponeerde om deze MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE Aan het Instituut voor Kantoor opleiding te Hulst slaagden voor het diploma machineschrjjven de cursisten R. Asselman, E. de felaeij, A. Lansman, A, Nacssens en A. van Sweeden, allen te Axel; J. Ransijn te Goes; II. Verhaegen te Graauw; A, van Acker, M. de Boy, M. de Coninek, M. Ivens, T. Maas, J. Ornek en C. van Vooren, allen te Hulst; R. de Cock te Middelburg, M. de Brouwer en A. Roelofs, bei den te St. Jansteen; M. de Feijtel le Stoppeldijk; C. de Feijter te Vogelwaarde en L. Florussen te Zaamslag. Van de V. G. I,. O.-school te St. Jansteen slaagden de leerlingen: M. Pauwels te Clinge; Gr. Thuy ie Heikant; C. Naessens, A. Fer- ket en M Morcus, allen te Hulst; H. van Dórsselaer te Kapellebrug; A. de Backer te Kemseke-Paar; E. Heymans te Koewacht; L. van Leuven. M, Verschueren, T. Mor tier en M. Rottier, allen te St. Jan steen. Van de Chr. Ulo-school tc Axel slaagden de leerlingen: C. Beeldens, M. v. d. Berg, J. de Blaeij, J. Dieleman, I. Fraanje, B. Goossen, N. Goossen, R. de Gron- ckel, W. Haak, S. van Hoeve, M. de Kunder, L. de Regt, A. v. d. Velde en J. Verberkmoes, allen te Axel; I. Bakker, B. Hamelink, K. Herrebout, M. Mechielsen en S, Wisse, allen te Zaamslag. Van de R. K. Ulo-school tc Terneu zen slaagden de leerlingen; Th. van Hecke, E. Langerak en R. Serrarens, allen te Axel; M. Ccelaert en D. Steijacrt, beiden te Hoofdplaat; E. de Bock, P.. v, d. Bossche en' P. de Vries, allen tc Philippine; A. de Caluwé, F. Dil- laert, A, Pauwels, A. Roelandt en Fr. Voerman, allen te Sas van Gent; G. v. d. Bosch, A. Bouchaut, G, Brutjns, I de Coninek, D. Cop- pejan, G. Martens, A. van Megen, H. van Megen en J. v. d. Rilt, al len te Sluiskil; Fr. Bakker, R. Bo- gaert, R. Bootsgezel, M. v. d. Bran- de, R, de Buck, G. de Graaf, C. Ja- coby, J. Kegels, E. Verschueren, J. Verschueren en J. Vonk, allen te Terneuzen; W. Gijsel, F. Haak en A, Spuessens, allen te Westdorpc. Van de R. K. Ulo-school tc Hulst slaagden de leerlingen: H. v. d. Berg, A. de Dijckere en B. rle Letter, allen te Axel; R. de Waal te Clinge; F de Koster en E. MatthUssen, beiden te Graauw; C. Inghels, G. Vonck en P.. Wee- maes, allen te Heikant; J. de Bak ker te Hengstdijk; N. Beck, J. de Block, J. Burm, E, Fassaert, J. Hoefijzers, F. Neefs.F. Strooband, P. de Winter, J. van Zon en Jae. van Zon, allen te Hulst; H. v. d. Boogaert te Kapellebrug: J. Baart, R. de Bois, A. Cauwaerl, W. van Kerckhove, A. Verver en G. de Vijlder, allen te Kloosterzande: L. Pusfin, R. Steenaert en E. Ver- schraegen, allen te Koewacht; J. Kouijzer te Kruispolder; F.de Bruijne to Lamswaarde T. Boon. G. Ferket. en J. van Wesemael, allen te Nieuw-Namen; G, Serrarens te Ossenisse; J. Smeets te Overslag; F. Dobbelaer, E. van Hoye, C. Pee- ters. R de Smedt, A. v. cl. Veecken en M. Verschueren, allen 1e Sint Jansteen; G. Muller en P. Scheer ders, beiden te Stoppeldijk, en R. Baart en M, Bogaert, beiden te Walsoorden. Voor het diploma stenografie Nederlands slaagden: C. Verberk moes te Axel; E. Waelpoel te Graauw; L. Tbuij te Heikant; L. de Maat te Hulst; M. IJsebaert te 3t. Jansteen en A. Spronselee te Vogelwaarde. Voor het diploma stenografie Engels slaagde K. Goossen te Axel. Voor het diploma Nederlandse handelscorrespondentie slaagden M. Sturm te Heikant en M. IJse baert te St. Jansteen. Alle wagens worden in strikte serie-uitvoering gereden en dit is de reden waarom met deze wagens deze stunts worden ge toond; dus uitsluitend om te laten zien welke eisen men er aan kan stellen. José Canga heeft, alvorens hij wél altijd in spanning maar nooit zenuwachtig, heel wat oude wa gens versleten vóór hij dergelijke stunts kon vertonen. Hij zit nu, wanneer hij in snelle vaart op twee wielen over de weg rijdt, rustig met één hand aan het stuur en laat de andere heel ge moedelijk op het raampje rusten. Tijdens de drie demonstraties, welke gister werden gehouden, nodigde de heer Canga een twee tal personen uit een ritje op twee wielen mede te maken, waarvoor volop liefhebberij was. Een dergelijke adembenemende demonstratie heeft op het talrijke publiek zeer zeker een diepe in druk gemaakt, maar de (toekom stige) Simca-bezitters zijn er toch ook wel van overtuigd dat zij met zeer deugdelijk materiaal rijden, al zal dan niet ieder op een goeie dag het in z'n hoofd halen op twee (auto)wielen over de weg te gaan rijden. Kraan verdween in de Westerselielde. Een stoomkraan met een ge wicht van 150 ton en twee loa ders, eigendommen van de N. V. Aug. de Meyer Zn's Expeditie- en Agentuurbedrijf alhier, zijn maandagmorgen vroeg in het water van de Westerselielde ver dwenen. Vijf personeelsleden konden juist op tijd op de sleep boot „Jean Claude Gerling" overspringen. Een ponton met het materieel werd naar een vrachtschip ge sleept, dat op de rede van Ter neuzen ligt, om kunstmest in lichters over te slaan. Door de stormachtige wind kwam er steeds meer water aan boord van de ponton. Op een gegeven ogenblik helde deze zó sterk naar de voorzijde over, dat los kraan en loaders van het dek gleden en in de diepte verdwe nen. Op de plaats van het on geval is de Westerschelde 20 a 30 meter diep. In de loop van de dag heeft men de plaats, waar het gezon ken materieel zich bevindt, kun nen vaststelllen. Het is nog niet zeker, dat men zal trachten de kraan en de loaders te lichten; dit zal namelijk veel geld kos ten en de verzekeringsmaat schappij zal moeten beslissen of berging de kosten loont. Daar het gezonken materieel buiten de scheepvaartroute ligt, levert het voor de scheepvaart geen gevaar op, zo meent men in scheepvaartkringen in Ter neuzen. Voetbalvereniging „Terneti- - zen" krijgt nieuwe voorzit ter. Blijkens dc agenda van de op vrijdag a.s. in het clubgebouw „La Belle Vue" te houden jaar vergadering van de voetbalver eniging „Terneuzen" heeft de huidige voorzitter, de heer ir. J. F. Denie, zich niet als bestuurs lid herkiesbaar gesteld. Hiermee komt een eind aan een ruim twaalfjarige voorzit tersperiode van de heer Denie, die in 1950 de heer L. Dobbeleir sr. in die functie opvolgde. Ook de heer P. 't Gilde die een lange reeks van jaren deel heeft uitgemaakt van het bestuur der plaatselijke voetbalvereniging, stelt zich niet herkiesbaar. Als nieuwe bestuursleden wor den voorgedragen de heren K. Groenhof, F. Buijze en P. van der Hooft. Diefstal electromotor De korpschef van de gemeente politie alhier maakt bekend, dat op zondag 18 augustus, vermoe delijk tussen 11.30 en 20 uur, op een terrein aan de Industrieweg een electromotor is ontvreemd. Dit motortje, lichtgrijs van kleur, was gemonteerd op een z.g. oogstdroger. De dader van deze diefstal heeft het motortje van de oogstdroger gesloopt, ter wijl de kachel brandde. De dro ger stond buiten achter een pak huis. De olieleiding van de kachel had men afgesloten. Degene, die hierover inlichtin- kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de korpschef van de gemeente politie, voornoemd. Een aanrijding In de nacht van zondag op maandag, even vóór het midder nachtelijk uur, reed onze stadge noot de heer K. op zijn fiets, met achterop zijn moeder, op het rij wielpad bij de garage Voet In de. richting van Driewegen, toen zijn rijwiel werd geraakt door een bromfiets, die werd bereden door de heer M. van L. uit Axel, die in dezelfde richting rijdend, K. wilde voorbijrijden. Door de botsing kwamen allen te vallen. De heer Van L. bleek een hersenschudding te hebben opgelopen, terwijl mevr. K. in wendige kneuzingen had. Dokter Hoving, die dc eerste hulp verleende, liet de heer Van L. naar het Juliana-ziekenhuis overbrengen. BRESKENS Visserijdagen 1963 ten einde De visserijdagen 1963 behoren weer tot het verleden. Onder ta melijke weersomstandigheden had gisteren een groots opgezet te jaarmarkt plaats, die veel mensen, waaronder talrijke toe risten, op de been bracht. De leestelijkhcden werden be sloten met een schitterend vuur werk aan de oude veerhaven, dat door een duizendkoppige menigte werd bijgewoond. Het slotstuk riep allen een „Tot ziens in 1964" toe. Na alloop van het vuurwerk is het bestuur van de Stichting Visserijdagen bijeengekomen voor een slotbeschouwing. Voorzitter E. Seus zei dat het weer niet 'lad meegewerkt, maai dank zij het optimisme van de organisatoren was toch de moed ei in gehouden en zijn de visse rijdagen toch wel geslaagd. Ook financieel zal het geen grote tegenvaller zijn, hoewel men dc reservepot wel zal moeten aan spreken, Hij bracht dank aan al len die hebben medegewerkt en in het bijzonder aan de visserij koningin met haai' hofdames, die hun eervolle functie op keurige wijze hebben vervuld. Als geschenk en herinnering aan deze feestdagen werd hen een byouterie-specldoos aangebo den. NOORS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Gisterochtend heeft het Noor se s.s. „Basel" assistentie ge vraagd in verband met zware slagzij. Het schip bevond zich op ongeveer tien mijl ten westen van Texel. De reddingboot „Prins Hen drik" uit Den Helder voer on middellijk uit. Ook een Neptune van dc Marineluchtvaartdienst steeg op om nauwkeurig de po sitie van het schip te bepalen, waarna zonodig helikopterhulp zou worden geboden. Via Scheveningenradio is aan de kapitein van de „Basel" ge vraagd of een helikopter ge wenst is voor het verlaten van het schip. „Nog niet", was het antwoord van de kapitein. Het in moeilijkheden ver kerende schip is er later zelf in geslaagd de zware slagzij te verminderen. Het schip helt nu nog ongeveer vijf graden. De sleepboot „Holland" is in de loop van de middag langszij de „Basel" gekomen, terwijl de reddingboot „Prins Hendrik" bij het in moeilijkheden verkerende schip blijft. Het weer ter plaat se is thans wat verbeterd, ter wijl de zee wat minder ruw wordt. Inbrekers hebben kans ge zien uit de kluis van een postkantoor van de Oost- noorse plaats Horton 400.000 kronen (ruim 200.000 gulden) te halen. In het weekeinde zjjn twee Oostduitse militairen, twee jongelui en een loodgieter uit Oost-Duitsland, naar de Duitse Bondsrepubliek uitge weken. Het Beierse minis terie van Binnenlandse Za ken dat dit maandag bekend maakte, voegde hieraan toe, dat omgekeerd twee West duitsers naar Oost-Duitsland zijn gegaan. Een vrouw die gezocht werd wegens diefstal, werd bij de grens door de Westduitse politie aangehou den, toen zij naar het Oosten wilde vluchten. EUROPEES LANDENTOURNOOI TE OVEZANRE GUSTAAF JANSSENS UIT PUURS (B.) EUROPEES KAMPIOEN Bij de zaterdag te Ovezande ge houden 14e Europese kampioens- schieting op de staande wip, waaraan werd deelgenomen door 60 Franse, 60 Belgische en 60 Nederlandse handboogschutters, slaagde de 39-jarige Gustaaf Janssens van het gilde St. Dona- tus van Eikevliet, in drie beurten ook driemaal de kampioensvogel naar beneden te doen tuimelen, een prestatie welke nog nimmer in de geschiedenis van het boog schieten is voorgekomen. Door deze meesterschoten werd K. Vermoe van zijn Europees kampioenschap onttroond. De totale uitslag van de deel nemende équipes was als volgt: 1. België 43 punten; 2. Nederland 35 punten en 3. Frankrijk 31 punten. KORT GEDING Welke informaties moet een V.V.V.-bureau geven omtrent een pension, waarover het vele klachten ontvangt? Deze vraag speelde gisteren een rol bij de behandeling van een kort geding, aanhangig gemaakt door de eigenares van een pension uit Noordwijk tegen de stichting V.V.V. aldaar. Deze stichting gaf en geeft op vragen om inlichtin gen over dit pension ten ant woord, dat daarover vele klach ten ontvangen worden. In het kort geding werd ge- eist, dat genoemd bureau zich zal onthouden van het geven van in lichtingen, hetzij in woord of ge schrift of in gebaar. In het geding voor de vice- president van dc rechtbank in Den Haag, mr J. H. C. Slotema- ker, trad namens eiseres op mr W. H. Heemskerk ujt Leiden en voor de V.V.V. mr C. R. C. Wijc- kerheld Bisdom. Als gevolg van de vele klach- den die worden ontvangen achtte de V.V.V. zich in het belang van het Vreemdelingenverkeer en de aam van Noordwijk verplicht om, wanneer informaties worden ge vraagd, mededeling te doen van de klachten, aldus mr Wijcker- held Bisdom. Hij las uit het in het Duits gestelde prospectus over het pension enkele passages voor, die een gunstiger beeld omtrent ligging, uitzicht enz. van het pension geven dan z.i. met de werkelijkheid overeenstemt. Voorts legde hij een aantal brieven over met klachten om trent voeding, beperkte ruimte van de kamers enz. Hoewel het pension over slechts 15 bedden beschikt, worden wel vijftig gas ten aangenomen, die dan worden ondergebracht bij particulieren, hetgeen ook vaak aanleiding tot ontstemming geefl, zo zeide hij. Mr Heemskerk stelde, dat door het optreden van de V.V.V. dc pensionhoudster ernstig in haar bestaan wordt benadeeld. Tegen over de klachten staan honder den tevredenheidsbetuigingen en permanent is het pension bezet. Het zou alles slechts een gevolg zijn van concurrentiehaat, ook omdat in het pension lagere prij zen worden berekend. Eiseres verzocht op straffe van 5.000 boete per overtreding het geven van inlichtingen door de V.V.V. omtrent het pension te verbieden. De president bepaalde zijn uitspraak op maandag 26 augustus. DRIE LEDEN VAN „DE BENDE VAN ZORRO" VEROORDEELD De politierechter in Almelo heeft gistermorgen conform de eis de 17-jarige soldaat J. M. K. ver oordeeld tot acht weken gevan- gennisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorar rest, de 19-jarige fabrieksarbei der J. IJ. tot zes weken, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest, en de 17-jarige M. H. M. tot vier weken, waarvan twee weken voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en onder toezicht- stelling. Het trio had deel uitgemaakt van „de bende van Zorro" die op 3 en 4 augustus in Losser een groep daar wonende Spanjaar den had lastig gevallen en 1ot een gevecht had uitgedaagd. Tot een ernstig treffen was het niet gekomen. Zowel de officier van Justitie als de politierechter kon digden aan dat van nu af aan tegen ordeverstoorders uiterst streng zal worden opgetreden. De officier sprak van „een nieuw regime". Andere leden van de bromnozem-bende zullen zich nog te verantwoorden hebben. ao>. 53) Zo liepen dokter, en politicman een hele tijd zwijgend naast el kander voort. Zij hadden al een uur gelopen; de weg begon in eens zo te stijgen, dat het gehijg van de twee mannen in de stilts goed hoorbaar was. Toen zagen zij lichten van lantarens en even later waren zij op de plek van het misdrijf. Van koude ch ontsteltenis bevende mannen stonden rond een zwart hoopje, dat een beetje terzijde van de weg in de sneeuw lag. Christen ging er naar toe. Een boer lichtte hem bij en liet het schijnsel van een lantaarn op het gezicht van de dode vallen het was een vrouw! Het scheelde een haar of de districtsarts had een schreeuw gegeven, een ijskoude rilling liep hem over de rug! Onmogelijk! Dat kon immers niet...! Dit ver trokken, gele gezicht onder de verwarde, neerhangende haren! De halfopen, uitgedoofde ogen! Onmogelijk! Hij keerde zich haastig om en nam de mensen op die er ston den. Nee niemand van hen behoorde bij de jonge waardin, die vandaag nog opgewekt en gezond op zijn spreekuur was verschenen. En toch men be vond zich nauwelijks honderd schreden van haar landelijke herberg verwijderd! Een gesteun deed hem naar de berm van de weg kijken. Daar zat, in elkaar gedoken, een beeld van ellende en vertwijfeling, dc jonge waard van de „Zonnehof". Dus toch! Automatisch deed Christen wat hij moest doen, noteerde met steenkoude vingers zijn bevin ding. Daarbij klonk het als ba zuingeschal door zijn hoofd; Jij hebt haar op het idee gebracht, bij nacht en ontij het veilige dak van haar huis te verlaten jij! Had je haar die kaarten niet ge geven, dan leefde zij nog! Waar om kun je ook niets zelf houden, waarom moet je eeuwig en al tijd met cadeautjes om je heen werpen, idioot die je bent! De politieman verwijderde zich, daar hij het zich tot een plicht rekende de omgeving af te zoe ken. Stampend met zijn voeten om deze warm te krijgen en met de handen diep in de broekzak ken verdween nu de een na de ander. Tenslotte bleef Christen alleen achter met de huivering wekkende donkere vlek in de sneeuw en de halfwaanzinnige waard van de „Zonnehof". Hij dankte God, toen de vlokken hoe langer hoe dichter begonnen te vallen en geruisloos een wit lijk kleed over de dode legden. Beneden in het dorp sloeg het 'middernacht. Ook uit dc dorpjes aan dc andere zijde van het meer hoorde men spookachtig dof dc twaalf slagen. Teen viel weer een doodse stilte alleen kraste er nu en dan een hongere raaf op een boom in de buurt. Het was een duivels accompagnement bij de pijnlijke zelfverwijten, die Christen door het hoofd spook ten. Dat hij de vrouw twee kaar ten had gegeven en daarvoor niet verantwoordelijk was voor haar besluit om alleen te gaan kwam aanvankelijk niet bij hem op. In het halfduister van de sneeuwnacht flikkerde een enkel lichtje. Dat had een troostvolle uitwerking kunnen hebben maar het straalde uit een ven ster van de herberg, waarin een meisje van drie jaar nog onwe tend was van de afschuwelijke dood van haar moeder. Tegen één uur klopte Chris ten, reeds half stijf van de kou, op de „Zonnehof" een knecht uit zijn bed. Met behulp van deze sterke jongeman bracht hij de waard, die aan de rand van de weg dreigde te bevriezen on danks zijn hevig verzet naar de herberg terug. Hij hielp de man uitkleden en gaf hem een zo sterke injectie dat de ongeluk kige in een loodzware slaap viel. Naast zijn bed nam met een dom lachje op het gerimpelde gezicht, zijn half kindse moeder plaats. Christen begaf zich, zoals zijn plicht hem voorschreef, weer naar het lijk. Om zich te verwar men, liep hij in de dichte sneeuw jacht snel op en neer, luisterde met groeiend onbehagen naar het gekras van de zwarte ongeluks vogel en lelde iedere slag van de dorpsklok. Eindelijk, toen deze het vier de uur van de ochtend had aan gekondigd, verschenen in enkele sleden, tot aan de kin in bont jassen begraven, de heren van het parket. Kort daarop kon de gerechts dokter gaan. Met een gevoel van opluchting sprong hij als een jongen de hel ling af. Nog lang zag hij, ais hij zich omdraaide, op de plaats van het misdrijf lantaarns heen en weer dwalen. Men zocht plicht matig naar sporen; maar de verse sneeuw was de medeplich tige van de moordenaar gewor den. Toen dokter Christen langs het huis „In de oude Preekstoel" kwam, verbaasde hij er zich over dat er bij de smid Heinzelmann nog licht brandde. Een vlijtig man! dacht hij, die zorgt goed voor zijn moederloze kinderen. Verdiept in deze gedachten cn verlangend naar warmte en rust botste hij bij de huisdeur bijna tegen een vrouwelijke gestalte op. Hij herkende het oudste meis je van Aardappelensepp. „Dokter!" smeekte het meisje met bevende stem an greep hem opgewonden bij de arm. „Zou u direkt bij mijn moeder willen komen? De vroedvrouw meent dat, het niet goed is!" ..Verdraaid! Waarom hebben jullie zo lang gewacht en niet de ander erbij gehaald?" „Zijn huishoudster zei, dat hij voor een zeer. ernstig geval was uitgereden!" „Mogelijk! Is vader thuis?" „Nee, die zit in het wijnhuis in de achterkamer, zoals iedere nacht na een zondag." ,Wel allemachtig! Hebben jul lie hem dan niet laten waar schuwen?" .Jawel. Maar hij is toch niet gekomen. Hij heeft weer teveel gedronken.." „Ga dan gauw naar huis, meis je. Ik kom zo!" GRONDSTOFFEN IN 'T GEDING (Van onze economische medewerker) Tegen de achtergrond van de in Nederland gevonden aardgas-hoeveelheid worden er thans tal van publika- ties gewijd aan onze toekomst in het energie-verbruik. Er zijn goede en bepaald foutieve schattingen bij de pogingen om het Nederlandse aandeel in het wereld- energieverbruik te bepalen. Naar onze mening is elke begroting hier een slag in de lucht omdat hierbij toch in aanmerking moet worden genomen in hoeverre onze industrialisatie-verwachtin gen in werkelijkheid zullen kunnen worden omgezet. En zelfs wanneer wij iets weten over de toekomst van de Nederlandse industrie, dan nog is er geen schijn van kans om te zeggen welke energie-consumptie zij zal opeisen. Welke industrie komt er en in hoeverre zal de verhouding tussen man- en machinekracht in de toe komst nog verder gewijzigd worden? TS NEDERLAND WERKELIJK UIT DE ZORGEN? Verhalen over de belangrijker plaats van Nederland als ener gie-leverancier na de aardgas ontdekkingen missen elke grond wanneer wij ons even bezinnen op het wereld-energieverbruik. Hierbij kan ons aardgas prak tisch worden verwaarloosd, zo gering is de hoeveelheid ervan in het totaalbeeld. Wij mogen dan nog de opti mistische verwachtingen van de Belgische senator Leemans in onze beschouwing betrekken. Deze excellentie meende te weten dat Nederland wel 750 miljard kubieke meter gas onder zijn grond verborg en zelfs schattin gen van 1000 miljard kubieke meter zouden niet overdreven zijn. De senator trok de conclusie dat Nederland uit zijn industria- lisatiezorgen is en dat onze noor delijke provincies een goede toe komst tegemoet gaan. PESSIMISTISCHE VER WACHTINGEN Hoe zit het nu met de wereld energie-voorziening in de toe komst? Deze vraag is veel be langrijker en interessanter. Wan neer wij de commentaren van deskundigen op deze vraag na lezen, komen we over 't algemeen tot een pessimistische conclusie. Zo heeft een Britse deskundige uit de Steenkolenraad de moeite genomen de wereld-energievoor- raad te meten in ton steenkool equivalent.Van deze eenheid zullen wij er dit jaar volgens hem 4800 miljoen consumeren. Hij is in de geschiedenis gedo ken en vond toen dat cr in 1926 nog maar 1570 miljoen ton steenkoolequivalent werd ge bruikt. Vervolgens gaat deze JACHT VOOR SJEIK TE WATER GELATEN Maandagmiddag om tien mi nuten voor één zakte het jacht „Gazal" van sjeik Khalifan bin Sulman al Khalifa van Bahrein in het water van de Grevelingen te Lisse. Daarmee was een ze nuwslopende operatie tot een goed einde gebracht, want het 31,38 meter lange en 6,29 meter brede jacht met een waterver plaatsing van 125 ton, moest door twee drijvende bokken van de helling worden getild en in het water gezet. De helling was namelijk door een aanvaring be schadigd en kon geen jacht van dit gewicht dragen. De heer J. Akerboom, direc teur van Akerbooms Scheeps en Jachtwerf, sprak de wens uit, dat dit nooit meer zou behoeven te gebeuren. 'Hij noemde het jacht de droom van iedere bo tenbouwer. De vertegenwoordiger van sjeik Khalifah, de Nederlander J. Hoekman, vertelde dat het jacht niet uitzonderlijk luxueus is. Dit is speciaal gebeurd op verzoek van de sjeik. Bij Aker boom zijn wel jachten gebouwd, waarin de duurste metalen zijn verwerkt, maar op dit jacht zijn slechts het wapen op de boeg en de gazelle op de schoorsteen van goud. Mevrouw E. M. Hoekman— Bergefurt verrichtte om twaalf uur do doopplechtigheid met rozenwater uit Bahrein, omdat het geloof van de sjeik het ge bruik van alcoholische dranken verbiedt. Daarna begon het moeizame manoeuvreren om dit jacht, waarvan de bouwkosten meer dan een miljoen gulden bedragen, zonder beschadiging in zijn element te tillen. Er stond windkracht zeven, maar alles verliep volgens de bereke ningen. Het jacht zal ongeveer half september de 6.500 mijl lange trip naar Bahrein op eigen kracht afleggen. De reis naar Bahrein wordt uitgevoerd door Smit en Dirkzwager Internatio naal Schepentransport N. V. uit Maassluis. De directeur, de heer J. G. Bijker, vertelde, dat zes Hollandse bemanningsleden on der leiding van kapitein S. Kris uit Voorschoten het jacht naar Bahrein zullen brengen. expert aan het extrapoleren. Hi,i neemt aan dat de stijging van het energie-verbruik op dit on dermaanse in hetzelfde tempo als tot op heden door zal gaan. Hij rekende door tot het jaar 2000 en constateerde dat er dan een slordige 15 miljard ton steenkool. equivalent nodig zullen zijn en die kunnen er nooit zijn. An dere schattingen zouden in dezelfde richting gaan. MEER RODE KOOL Uit publikaties meenden wij te kunnen opmaken dat steenkool nog steeds onze belangrijkste energie-leverancier is. Deze' grondstof neemt 44 «/o van het wereld verbruik voor haar reke ning samen met de minder be langrijke bruinkool. China is nu de belangrijkste steenkoolprodu cent. In 1962 produceerde dit land' 515 miljoen ton. Op een afstand' volgden de Verenigde Staten met 396 miljoen ton en Rusland met 378 miljoen ton. Het communistische blok heeft een grotere steenkoolproduktie dan de westelijke wereld. Het is niet bekend hoeveel (rode) kool er nog verborgen ligt in de on metelijke Russische en Chinese provincies en dit kan een gerust stellende factor zijn bij de pes simistische toekomstverwachtin gen over aanwezige voorraden. In 1962 steeg de wereldkolenproduk- tie met 3 "/o. Een- derde van de wereldener gie wordt door de olieproduk- tie geleverd. De grootste produ cent op de olievelden is de Ver. Staten, terwijl Rusland pogingen doet om de Ver. Staten voorbij te streven. Tot veler verrassing bleek nog onlangs op het wereld- oliecongres te Frankfort de Rus sische efficiency bij de oliepro- duktie sterk verbeterd. De Rus sen willen, evenals de Ver. Sta ten, 70 "/o van hun energiever bruik met olie dekken. HOEVEEL OLIE IS ER NOG? Deskundigen schatten dat de olieproduktie kan worden opge voerd tot 4 miljard ton steen koolequivalent. In het licht van de toekomstige behoefte zou daarmee de bijdrage van olie in de energievoorziening procen tueel afnemen, zelfs wanneer men de winning in de toekomst nog met de helft zou vergroten. Intussen is niet bekend welke oliegeheimen de aardkost en de archieven van de oliemaatschap pijen nog verborgen houden en dit ondermijnt elke nauwkeurige berekening van de toekomstige produktie. De grootste verwachtingen koestert men nog altijd van de kernenergie, die in het vlak van de vernietiging alle berekenin gen reeds van de tafel heeft ge veegd. Om tot massale produk tie te komen, wordt op dit ter rein gevreesd voor een tekort aan splijtbaar uranium. Er zijn echter nu al reactoren in gebruik die hun eigen splijtstof produ ceren. Hun vermenigvuldiging wordt nu nog geremd door eco nomische factoren, maar het is duidelijk dat de vooruitgang in economisch denken en nog meer die in de techniek hier de oplos sing zullen brengen. ZUINIGHEID GEBODEN. De kernenergie zou de wereld moeten redden van een energie tekort. Niettemin schatten de nu aan bod zijnde deskundigen dat op zijn gunstigst binnen 40 jaar op een produktie van 4 mil jard ton steenkoolequivalent kernenergie kan worden gere kend en daarmee zou dan het wereldenergie-tekort een feit zijn. Aardgas cn hydro-electrici- teit zouden samen over de hele wereld maar 6 tot het energie verbruik kunnen bijdragen. De balans opmakend consta teert menig energie-deskundige dat wij zuinig moeten zijn met elke energie-grondstof. De com merciële gevolgtrekking van deze stelling is echter dat'men voor elke vorm van energie een prijs stijging verwacht, die zich in een nabije of verdere toekomst zal openbaren. Gezien de vele onbe rekenbare factoren kan men voorlopig die voorspellingen nog wel met een korreltje zout nemen. Drs. A. G. H.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2