W est-Duitsland tekent kernstopverdrag Het gedeeltelijk kernstopverdrag Europees rapport van mr. B. W. Biesheuvel Indiase parlement behandelt motie van wantrouwen Het godsdienstgeschil in Zuid-Vietnam Verf met voldoening Laatste reis van verongelukte luitenant ten einde ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER 1 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 19e JaarSang No. 6002 Ingesloten mijnwerkers na zes dagen nog in leven NIEUW INCIDENT IN ISRAEL BROOD WORDT EEN CENT DUURDER HET OOSTENRIJKSE KIESSTELSEL STROOK DES DOODS WORDT VERBREED De ramp met de Japanse veerboot MALEISIE AARDAPPELGEVECHT IN OOSTENDE PRINSES MARGRIET TERUG NAAR ITALIË CHROESJTSJOV NAAR ZUID-SLAVIE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels - advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De ambassadeur van West- Duitsland in de Verenigde Sta ten en de zaakgelastigden in Londen en Moskou hebben gis teren namens hun land het ge deeltelijke kernstopverdrag on dertekend. Gelijktijdig met de onderteke ning van het verdrag gaf de re gering in Bonn een verklaring uit, waarin zij nogmaals zegt Oost-Duitsland niet als staat en haar leiders niet als regering te erkennen. De Bondsregering verklaart nadrukkelijk dat zij alleen het gehele Duitse volk vertegenwoordigt. Zij spreekt echter de hoop uit dat het ver drag ertoe zal bijdragen, de oor zaken van de politieke spannin gen tussen Oost en West uit de weg te ruimen. De Westduitse ambassadeur in Washington, Knappstein, ver klaarde zeer verheugd te zijn uiteindelijk de opdracht te heb ben gekregen het verdrag te er dertekenen. In Moskou werd het verdrag wegens ziekte van de ambassa deur getekend door zaakgelas tigde Scholl. Na de onderteke ning zei deze: „Ik dank u zeer. Ik heb niets te zeggen". Van Westduitse zijde werd later ge zegd dat Scholl geen instructies had voor een toespraak. Wegens vakantie van de am bassadeur in Londen tekende daar zaakgelastigde Thierfelder het verdrag. West-Duitsland is het 68ste land dat tot het gedeeltelijke kernstopverdrag is toegetreden. De Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Bolz, had Drie mijnwerkers die dinsdag j.l. in een mijn te Hazleton in de Amerikaanse staat Pennsylvania op een diepte van ongeveer 125 meter door een instorting van de buitenwereld werden afgesneden, bleken zondagavond toen men alle hoop om hen te kunnen be vrijden reeds had laten varen nog in leven te zijn. Zij lieten via een telefoon, die was neergelaten door een boorgat, weten dat zij ongedeerd zijn. De redders zijn nu van plan om de ingesloten mijnwerkers, in afwachting van hun bevrijding, via boorgaten van voedsel, dekens en medicij nen te voorzien. het verdrag reeds begin augus tus in Moskou getekend. (Oost- Duitsland heeft geen vertegen woordigingen in Engeland en de V. S.) De democratische senator Wayne Morse zei maandag dat de Westduitse leiders te veel nadruk leggen op het niet erkennen van Oost-Duitsland in verband met 't gedeeltelijke kernstopverdrag. „Wat ze ook van hun eigen poli tiek ten opzichte van Oost-Duits land mogen verwachten, de poli tieke leiders in West-Duitsland dragen oogkleppen wanneer zij denken dat 't Amerikaanse volk nog lang het niet erkennen van de communistische regering zal stellen boven het vooruitzicht van een vermindering van de spanning tussen ons en de Sow- jet-Unie. Iemand in Bonn houdt zichzelf voor de gek wanneer hij denkt dat de Oostduitse kwestie nog lang een ontspanning tussen Oost en West kan tegenhouden, wanneer de voorwaarden daartoe gunstig zijn. „De verdeling van Duitsland is een van de dingen die het Duitse volk moet onder gaan omdat het een oorlog is be gonnen en deze heeft verloren", aldus Morse. Aan het gedeeltelijke kern stopverdrag zijn voor de Ver enigde Staten militaire nadelen verbonden, maar de politieke voordelen zijn groter, vooropge steld dat het nemen van onder grondse kernproeven wordt voortgezet en dat er andere waarborgen komen. Dit heeft de Amerikaanse stafchef van de luchtmacht, generaal Curtis Le- may, maandag gezegd op een bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat ter voorbereiding van de ratificatie van het verdrag. Generaal Le- may meent dat de Verenigde Staten de Russen voor zijn op het gebied van kernbewapening, maar „niet erg veel". Op de bijeenkomst waren ook de stafchefs van de overige on derdelen van de strijdkrachten aanwezig, met name de generaal Earle Wheeler van het leger, David Shoup van marine, en admiraal David McDonald van de mariniers, die zich voor het ver drag verklaarden, vooropge steld dat de ondergrondse proe ven worden voortgezet. Generaal Lemay zei niet erg gelukkig te zijn met het kérn- proefprogramma dat de Verenig de Staten de laatste jaren heb ben uitgevoerd. Hij had liever gezien dat er meer proeven wa ren genomen. Hij zei dat de Verenigde Staten er „tamelijk zeker" van kunnen zijn dat de Amerikaanse raketbases een kernbomaanval kunnen door staan en daarna kunnen terug slaan. De democratische senator Strom Thurmond vroeg aan generaal Lemay of hij het verdrag aanbe volen zou hebben wanneer hij het daarin vervatte vóór de on dertekening had kunnen over wegen. „Ik denk dat ik het af geraden zou hebben wanneer het nog in voorbereiding zou zijn", antwoordde Lemay. De overige drie stafchefs zeiden dat zij het in dat geval wel zouden hebben gesteund. o Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medege deeld, dat zondagavond ten noorden van de strook van Gaza bij een vuurgevecht met een Israëlische patrouille een Ara bier werd gedood en een tweede gewond. Beiden waren gewa pend met machinepistolen en commandomessen en waren uit de strook van Gaza afkomstig. Na overleg tussen de Neder landse Bakkerij-Stichting en het ministerie van Economische Za ken heeft de minister van Eco nomische Zaken zich ermede akkoord verklaard dat de prijs van brood met ingang van heden (dinsdag) met een cent per 800 gram wordt verhoogd, dit op grond van de gestegen prijzen van bloem en meel. De Nederlandse Bakkerij- Stichting is van oordeel, dat een eventuele verdere stijging van de bloemprijs moet worden ge volgd door een verdere verho ging van de prijs van brood met een cent per 800 gram. Socialistische afgevaardigden in het Oostenrijkse parlement hebben een ontwerp voor een nieuwe kieswetgeving ingediend dat in het aanstaande najaar be handeld zal worden. Ook de Ka tholieke Oostenrijkse Volkspartij zal een ontwerp voor een nieuwe regeling indienen. Het socialisti sche voorstel voorziet in vergro ting van het aantal afgevaardig den in de Nationale Vergadering van de huidige 165 tot 180, maar vermindering van het aantal kiesdistricten, dat thans 25 be draagt, tot negen. De socialisten willen verder invoering van een vijf-procents-clausule, zoals in West-Duitsland, om het ontstaan van splinterpartijen tegen te gaan. Volgens die clausule moet een partij, om in het parlement vertegenwoordigd te worden, min stens vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen behalen. Het Indiase parlement heeft maandag een begin gemaakt met de behandeling van de motie van wantrouwen, die vorige week door de oppositie met uitzonde ring van de communisten, is in gediend. Het parlementslid Kripalani, die de motie indiende, noemde De studenten van .de universi teit van Hue in Zuid-Vietnam hebben besloten de colleges niet meer te volgen zolang de zater dag ontslagen rector, pater Van Luan, niet in zijn functie is her steld, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. De studenten wensen ook dat eerst een aanvaardbare oplossing voor het godsdienstgeschil wordt gevonden. Inmiddels is uit Saigon een ministeriële commissie naar de provincie Ph Yen vertrokken om een onderzoek in te stellen naar klachten over discriminatie en onderdrukking van Boeddhisten door de regering. In Hue hebben dertien Boed dhistische studenten zich vrijwil lig aangemeld om zelfmoord te plegen uit protest tegen wat zij noemen de discriminatie op reli- giep&gejxied door de regering,^ Boeddhistische leiders hebben gewaarschuwd dat er nieuwe demonstraties zullen worden ge houden en meer zelfmoorden zul len worden gepleegd. In een brief aan de gouver neur van de provincie hebben Boeddhististenleiders de terug gave geëist van het lijk van een 17-jarige Boeddhistische non, die vorige week zelfmoord pleegde door zich in brand te steken. In Hue was het maandag rus tig. Alleen voor het huis van de nieuwbenoemde rector van de universiteit, Tran Huu The, hiel den studenten een demonstratie die ordelijk verliep. President Ngo Dinh Diem zou het ontslag hebben geweigerd dat 47 docenten van de universi teit van Hue hadden ingediend uit protest tegen het ontslag van de vorige rector, pater Luan De bouwgroepen van de grens wacht in Oost-Berlijn ontplooien weer grote activiteit bij de Ber- lijnse muur. Hier zijn ze bezig om vlak bij de controlepost van de Heinrich Heinestraat de z.g. dodenstrookaanzienlijk te verbreden en van nieuwe afzet tingen te voorzien. De Japanse en Amerikaanse kikvorsmannen doorzoeken mo menteel het wrak van de 300 ton metende veerboot „Midori Ma- roe", die zaterdag in de buurt van Okinawa met vermoedelijk 271 mensen aan boord is ver gaan. Tot dusver zijn 13 lijken geborgen, 116 mensen worden vermist. de binnenlandse en buitenlandse politiek van dè regering een mislukking. Hij eiste verande ring van de Indiaseneutrali teitspolitiek. Ook zei hij dat de diplomatieke betrekkingen met China moesten worden verbro ken en dat het door China ver overde land teruggenomen moest worden. Kripalani, die vroeger voor zitter is geweest van de regeren de congrespartij, eiste ook nieu we verkiezingen en de zonodige vorming van een coalitie-kabi net. Het verklaarde dat het vijf jarenplan verkeerd was opge steld en onnauwkeurig werd uit gevoerd. Op het gebied van de kolenwinning, elektriciteitsvoor ziening en de winning van ijzer erts was geen vooruitgag ge boekt, aldus Kripalani. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden heeft drie dagen voor de behandeling uit getrokken. Niettegenstaande 'het feit, dat alle oppositiepartijen met uit zondering van de communisen de motie steunen, behoudt de rege rende congrespartij een grotere meerderheid in het parlement, n.l. 371 van de 509 zetels. Premier Nehroe verdedigde tijdens zijn verklaring voor het parlement in het debat over de motie van wantrouwen de over eenkomst die zijn land met En geland en de Verenigde Staten heeft gesloten voor het houden van gemeenschappelijke lucht machtoefeningen. Nehroe verklaarde, dat deze oefeningen noodzakelijk waren om de Indiërs ervaring te iaten opdoen bij het gebruik van in gewikkelde radarapparatuur. Nehroe zei ook, dat er „goede vooruitzichten" zijn, dat India van Rusland en Tsjecho-Slowakije materieel zullen kunnen krijgen om de luchtverdediging te ver sterken. Prof. Moekerjee, de plaatsver vangende leider van de 33 leden tellende communistische parle- mentsfractie, zei, dat Nehroe zijn regering zou moeten reorganise ren door „reactionaire ministers" buiten het kabinet te houden. Volgens Moekerjee is de over eenkomst met Engeland en Ame rika een eerste stap naar de ves tiging van luchtbases van die ianden in India. Ook oefende hij kritiek op een overeenkomst met het Amerikaanse radiostation „Voice of America". Deze over eenkomst noemde Moekerjee een voorbeeld van rechtse invloed. Het Maleise parlement heeft maandag in beginsel het wets ontwerp godgekeurd voor de vor ming van de federatie Maleisië. Mr. B. W. Biesheuvel meent, dat men Frankrijk eigenlijk dankbaar moet zijn voor een goede les. De mening dat de po litieke éénwording van de lan den der Europese gemeenschap onvermijdelijk en bijna automa tisch uit de economische inte gratie zou voortvloeien, is een illusie gebleken, zo schrijft hij in een jaarverslag aan de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, dat hij vóór hij minister werd na mens het Europese parlement heeft opgesteld. Zijn conclusie is dan ook, dat de zes landen van de E. E. G. politieke beslui ten zuilen moeten nemen, wil de integratie niet in het thans bereikte stadium blijven steken. Het rapport-Biesheuvel, waar op van Gaullistische zijde reeds kritiek is geuit, zal op 17 en 18 september te Straatsburg het uitgangspunt zijn voor debatten in de jaarlijkse gemeenschappe lijke conferentie van het Euro pese parlement, bestaande uit parlementaire afgevaardigden uit de zes landen der gemeen schap, en de raadgevende ver gadering die afgevaardigden uit de 17 lidstaten van de Raad van Europa omvat. Sedert het afbreken van de onderhandelingen met Enge land is het grote probleem, of het verenigde Europa in staat zal zijn de eigen politieke han delingsbekwaamheid te verwer ven, die het steeds meer nodig heeft, aldus mr. Biesheuvel. Al leen wanneer dat lukt bestaat de kans dat bepaalde interne tegenstellingen worden veref fend. Het Europese parlement heeft na het afbreken van de onder handelingen met Engeland reeds verklaard, dat alleen de spoe dige oprichting van een politie ke unie van Europese volken een oplossing mogelijk kan ma ken van alle vraagstukken waar mee de gemeenschap wordt ge confronteerd, aldus het verslag. Een overeenkomst tussen de staten op zuiver nationaal ni veau, die een vertraging van de gemeenschapsontwikkeling ten gunste van een zuivere re geringssamenwerking ten ge volge zou kunnen hebben, zou echter niet in de behoeften kun nen voorzien, noch voor rege ling van de Europese interne aangelegenheden, noch ten aan zien van de vervulling van de taken van Europa in de wereld. Zondag, na de jaarlijkse Ijzer bedevaart, is een grote stoet, Vlamingen met auto's en bus sen langs de Noordzeekust van België getrokken om aldiLS te protesteren tegen de ver-Fran- sing van de Belgische luxe-bad plaatsen. Foto: In Oostende werden de demonstranten, die Vlaamse vlaggen en spandoeken mee voerden, door tegendemonstran- ten bekogeld met aardappelen. Een produkt van de Sikkens Groep Uitgeleide gedaan door jvr. C. E. B. Röell, hofdame van het paleis Soestdijk, is Prinses Mar griet maandagochtend in een vliegende storm van Schiphol teruggekeerd naar het zonnige Italië. Zij maakte de reis samen met de twee zoons van de Com missaris der Koningin in Lim burg, de heren F. en Ph. Hou- ben, die eveneens met vakantie gaan in Italië. Naar bekend had de Prinses vrijdag j.l. haar vakantie^ in Porte Ercole onderbroken "om zaterdag in Maastricht het hu welijk bij te wonen van mej. Jenny G. M. Houben en mr. Joseph P. M. H. Merckelbach, zoon van de burgemeester van Wittem. Premier Choesjtsjov zal van daag per vliegtuig in de Zuid- slavische hoofdstad Belgrado aan komen voor een werkbezoek van ongeveer veertien dagen. Ver wacht wordt dat hij belangrijke politieke besprekingen zal voe ren met president Tito. Met de Sowjetrussische leider reizen zijn echtgenote Nina, zijn zoon Sergei en zijn dochter Hele na alsmede drie hoge partijfunc tionarissen. President Tito zal premier Chroesjtsjov verwelkomen op het vliegveld Surcin, ongeveer 20 km buiten de hoofdstad. Aangezien het bezoek officieel als een par ticulier bezoek wordt opgevat, ontbreken de vlaggen en slagzin nen die de straten van Belgrado bij dergelijke gelegenheden tooien. Volgens welingelichte kringen blijft Chroesjtsjov ongeveer drie dagen in Belgrado en zal hij een kort bezoek brengen aan het ver nielde Skopje alvorens het land door te reizen. Waarschijnlijk zal hij driemaal een redevoering houden. De laatste reis van res. twee de luitenant P. G. Dekker uit Santpoort is ten einde. Zijn stoffelijk overschot is gister middag met militaire eer op Schiphol ontvangen en per auto naar de begraafplaats Wester- veld vervoerd, waar het woens dag zal worden begraven. Vorige week woensdag kwam lüitenant Dekker te Zanderij in Suriname om het leven, toen hij een handgranaat waarvan de veiligheidshefboom reeds om hoog kwam, iets te lang vast hield. De granaat ontplofte in zijn hand, doodde de luitenant en verwondde twee andere mili tairen zeer ernstig. Eén van hen, soldaat J. L. van Eden uit Vee- nendaal, kwam gistermiddag met het zelfde vliegtuig onder het zorgzaam oog van zijn ouders, die snel naar Suriname waren gevlogen, op Schiphol aan. „Hij is nog steeds niet bui ten levensgevaar", deelde ma joor-arts J. P. Ofner mede, die ter verzorging van de gewonde soldaat de reis uit Paramaribo naar Schiphol had meegemaakt. Geheel bedekt werd soldaat Van Eden op een brancard de trap afgedragen en per ambu lance naar het centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht vervoerd, waar hij ter verple ging werd opgenomen. Intussen werd de baar met het stoffelijk overschot van lui tenant Dekker in de vracht loods van Schiphol met de na tionale driekleur gedekt. Links en rechts stelden zich enkele wachtmeesters van de Konink lijke marechaussee op, die tij dens een korte plechtigheid de wacht hielden. Een óom van de overledene werd vervolgens naar de baar geleid. De ouders zagen deze later in Westerveld. Bij de plechtigheid op Schiphol ZON MAAN op onder op onder WOENSDAG Aug. 21 5.32 19.54 7.39 21.08 Breskens 22 5.33 19.52 8.48 21.27 Terneuzen 23 5.35 19.50 9.56 21.45 Hansweert 24 5^7 19.48 11.02 22.03 Walsoorden was namens de garnizoenscom mandant van Amsterdam aan wezig baron Van Voorst tot Voorst en namens het departe ment van Defensie majoor J. W. Ruymgaart van de afdeling So ciale Zaken. Even later trok de kleine, droeve stoet over het platform naar de uitgang. De lijkauto werd daarbij geflankeerd door de vier wachtmeesters der ma rechaussee. AANHOUDEND ONBESTENDIG Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die zondag langs de kust een zomerstorm veroor zaakte, trekt langzaam weg in de richting van Zuid-Noor- wegen. Ons land komt nu in een wat rustiger circulatie, maar de hoofdstroming blijft weste lijk. Deze luchtstroom voert en kele frontale storingen mee, die opnieuw, maar vermoedelijk zeer plaatselijk, regen kunnen veroorzaken. Tijdens korte op klaringen zal de zon zich laten zien. Het brongebied van de lucht is iets zuidelijker dan gis teren, zodat de temperaturen zeker niet verder zullen dalen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder wind Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. DINSDAG 20 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.23 3.08 3.48 3.58 v.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 n.m. 2.43 3.22 4.02 4.12 n.m. 3.23 3.58 4.38 4.48

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1