Eric de Noorman - De eerloze krijg Othene ontving nieuwe Burgemeester Binnenlands nieuws ZWEMMEN Maandag 19 augustus 196S DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 DE STRIJD IN SERA WAK bk and in den haag ter gevallen en bleet op de wej liggen, terwijl de scooter in d« berm vloog. Een naderende auto, waarin twee echtparer zaten, stopte. De inzittender trachtten de naderende automo bilisten attent te maken op het ongeval. Hierbij werd de heer Ten Donkelaar uit Enschedé door een auto aangereden. Hi, kreeg een schedelbasisfraetuur en éen gebroken been. Mevr Zinke uit Enschedé, die ook in deze auto had gezet-en, were eveneens geraakt. Zij slaagde et nog in de gewonde scooterrijdei een eindje naar de kant te sle pen, echter niet ver genoeg. Een uit de richting Enschedé nade rende auto reed over Schild-» kamp heen, waardoor deze dode lijk werd gewond. De gewonden werden opgenomen in het zie kenhuis Ziekenzorg in Enschedé. -jongen overleeft vad van twaalf meter De negenjarige Johannes Pie- ler Bruystens uit de Amsterdam se Balistraat heeft zaterdag een val van ongeveer 12 meter ge maakt. Hij werd zonder waar neembaar letsel ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De jongen was zonder mede weten van zijn ouders naar een zoidervertrek gegaan om er te spelen. Toen hij in een raamko zijn speelde, verloor hij zijn even wicht. Hij viel en kwam in een achtertuintje terecht. na botsing overleden De 51-jarige directeur van de dienst van openbare werken van de gemeente Wychen, de heet Th. H. A. de Hair, raakte zater dagmiddag op de rijksweg Den BoschNijmegen in Lunen zó érnstig gewond bij een autobot sing, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis in Nijmegen over leed. De' heer De Hair was betrok ken bij een kettingbotsing. Hij en zijn vrouw werden ernstig ge wond, hun beide kinderen kre gen lichte verwondingen. Alien werden naar een ziekenhui' o vergebrach i. middenberm-ongeluk eist dodelijk slachtoffer De 28-jarige luitenant ter zee dej- tweede klasse H. Jarman, ge legerd in Den Helder en afkom stig uit Wassenaar, is zaterdag kort na het middaguur op de rijksweg tussen de rotondes te Rijswijk en Voorburg om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk. Hij verloor de macht over het stuur, doordat hij een hond, die plotseling over de weg sprong', wilde ontwijken. Zijn auto schoot door de mid denberm, raakte de rand van de andere rijbaan en vloog over de ze rijbaan door de lucht tegen een bestelauto. De marine-offi cier is ter plaatse overleden. De bestelauto werd aan de lin kerzijde opengeschampt en de- bestuurder, de 24ijarige heer J. Hampel, een TV-monteur uit Den Haag, liep een verwonding op aan een oor. De hond kwam ondanks de uil- wijkpoging van de heer Jarman toch tegen de radiateur van diens auto terecht. Het dier moest we gens zeer zware verwondingen ter plaatse worden afgemaakt. Het was kort voor het ongeluk bij de rijksweg losgelaten. dode en twee zwaar gewonden bij auto. BOTSING Bij een autobotsing op de krui sing SchipholwegIJweg in de gemeente Haarlemmermeer is zaterdagochtend omstreeks acht uur de 58-jarige heer J. Thie uit Zaandam om het leven geïtomen. Zijn 22-jarige zoon die naast hem zat is zwaar gewond naar een Haarlems ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de andere auto, de 43-jarige fotojournalist. Cees Pot uit Zandvoort, werd eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De botsing op de kruising tus sen de twee personenauto's ont stond doordat de automobilist die de IJweg bereed, geen voorrang verleende. schippersknecht verdronken De 25-jarige Nederlandse schippersknecht A. M. Verborgt uit Steenbergen is zaterdagmid dag omstreeks één uur verdron ken in de schutsluis te Maas- bracht. Hij bevond zich aan dek van een Belgisch schip uit Ant werpen, de Èmea 1, dat werd ge schut met: nog enkele andere schepen, en was bezig voor op het schip een kabel te hanteren, terwijl de schipper zelf achter op het schip werkte. De schippersknecht moet zijn evenwicht hebben verloren of op het dek zijn uitgegleden. Hij viel plotseling tussen het schip en de sluismuur in het water, waar hij bekneld raakte. Zodoende wist hij zich niet te redden, hoewel hij uitstekend kon zwemmen. Zoekend dwalen zijn ogen rond, dan haast hij zich naar een schildwacht, die op enige afstand heen en weer drentelt. ..Hé, zag jij de vrouw," gromt hij. „Zeker zag ik die", knikt de man. „ze liep kort geleden het kamp uit.... die kant op." ..Het kamp uit," snauwt Harck, ,,en jij stommerd liet haar lopen, dat zal je berouwen, daarvoor zal ik je. „Zeg eens even," bitst de schild wacht terug, „hou je praatjes voor je en ga gauw uit mijn buurt vóór ik mijn geduld ver lies. Ik heb niets met je te ma ken, al beweer je ook dat je Er- wins opvolger bent. En de vrouw van onze aanvoerder kan lopen waar ze wil, dat is haar goed recht en schiet nou op. of ik zal je eens kietelen met m'h zwaard, opgeblazen Harek." Harek heeft deze aansporing niet nodig. Hij draait zich op zijn hielen om en verdwijnt in loop pas uit het kamp, achter Ingrid aan. „Snijboon," bromt de schild wacht, ..waar maak je je druk over, mijn hoofd er af, als daar niet wat achter steekt. Ik zal vriend Harek eens goed in de gaten houden In de Gabriel Metsurstraat is zondagmorgen omstreeks 5 uur 'n zogenaamde voorbakkerij van patates frites door brand vrijwel vernield. De schade wordt ge raamd op 15.000. De brand ontstond doordat de vlam in de oliepan van een van de twaalf ovens sloeg. De op dat ogenblik als enige in het bedrijf werkzame 22-jarige patatesbak- ker C. H. trachtte in eerste in stantie het vuur met natte zak ken af te dekken. Toen zijn po gingen echter faalden alarmeerde hij de brandweer, die met vijf wagens uitrukte. De inmiddels door het dak lekkende vlammen werden in kortejtijd-met-4 nevel- stralen geblust. Eersootdiikatpn- gelukken hebben W'fr»niétMwor- sedaan. In de sprint een succes-nummer De burgemeester dankte voor de vriendelijke woorden en zeide blij te zijn met het spontane plan hier.een genoeglijk samenzijn te organiseren. Het deed hem een bijzonder genoegen hier zoveel dorpsgenoten in klederdracht te zien. Hij betreurde het verdwij nen hiervan en zeide te hopen, „dat er nog jongeren over de drempel zullen stappen en de oude klederdracht weer zullen 2aan dragen." het van de keurig uit het hoofd geleerde verwelkoming. De bejaarden werdén getrak teerd op koffie met gebak, waarna het burgemeesters-echt paar met ieder persoonlijk ken nis maakte. De 82-jarige wed. C. van dei- Hooftde Krijger maakte hier bij de opmorking dat dit de vijf de maal was dat zij in Zaamslag een nieuwe burgemeester zag komen. 43. Met driftige stappen beent Harek, na zijn opgewonden ge sprek met Guttorm en de krij gers, naar Ingrids tent. .Bah. die oude Guttorm is slu wer dan ik dacht, maar ik zal ze wat. Ze kunnen doen wat ze willen, als ik dat dametje...." Dat zeggende rukt hij het tent doek opzij en zwijgt abrupt. ,Leeg", mompelt hij, „lege tentwaar hangt ze uit...." De bevolking van de buurt schap Othene heeft zaterdagmor gen de nieuwe burgemeester met zijn echtgenote, de heer en me vrouw Van Wijk—Beloo. op de meest hartelijke wijze verwel komd. Dit en de installatie een dag tevoren te Zaamslag met alles wat daarmee samenhing ont lokte de heer Van Wijk de op merking: „Het is alsof wij hier al jaren wonen. Wij voelen ons hier reeds helemaal thuis!" Othene wilde voor het dorp biel onderdoen. Enkele dagen vóór de installatie werd in aller ijl een commissie gevormd om de buurtschap te laten delen in de algemene feestvreugde. Lofwaardig was de geste om hierin ook de bejaarden te be trekken. En zo kon het gebeuren, dat de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote, wethouder F. de Koeijer en de gemeente-secreta ris J. W. Kusee zaterdagmorgen om half tien werden ontvangen in het versierde Verenigingsge bouw van het N. V. V. in de Brugstraat, waar een 26-tal be jaarden zich om de tafels had den geschaard. Vóórdat het zovr was, hadden de schoolkinderen, die buiten liet gebouw stonden opgesteld o.l.v. mevr. J. de PutterJon kers een welkomstlied gezongen waarvan de melodie op tekst was gezet door mevr. S. de BruijneKempe. De heer en mevrouw Van Wijk in gesprek met de bejaarden De burgemeester zeide verder dat zijn echtgenote en hijzelf door de spontane en hartelijke ontvangst diep getroffen waren en dat zij hoopten zich spoedig één te gevoelen met de bevolking van Zaamslag. Sprekende over de herinde lingsplannen. verwees hij naai de Engelsen die zeggen, dat er Aan de koffiemaaltijd in het Verenigingsgebouw Zichtbaar verrast namen me vrouw en de heer Van Wijk deze aubade in ontvangst. De heer H. (3e Feijter sprak namens de feestcommissie en de bewoners van Othene een kort begroetingswoord, „Wij stellen het zeer op prijs, dat lij na alle drukte, die de installatie gisteren voor U meebracht, ons het genoegen van Uw bezoek wilt doen. Geografisch zou Othe ne eigenlijk bij Tèrneuzen horen, doch het is en blijft: Zaamslag. rond elke wolk een zilveren lijn tje zit, waarop hij direct liet volgen: „de pap wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opge diend." De Otheense bevolking gaf verder, nog uiting aan liaar blijdschap over de benoeming van hun burgemeester door het aanbieden van een zilveren si garetten-étui, door de heer De Feijter. Bloemen voor de burgemees- teresse ontbraken natuurlijk De vitaliteit van de ouderdom werd hier wel op zeer overtui gende wijze gedemonstreerd: staande voor de tafel, waaraan de gasten zaten, zong do 82- jarige J. Boeije hen toe, waarbij wij konden constateren dat diens zangprestaties waarlijk niet tot de minste behoorden. Hierna ging het gezelschap naar buiten, voor dc rondgang door de buurtschap. waarbij dc schoolkinderen en veel inwoners ondanks de minder prettige weersomstandigheden zich aansloten. Het burgemeesterlijk echtpaar nam hierbij op zich de fruit schalen aan dc zieken te bezor gen, voor welke attentie de vol ijverige commissie gezorgd had. Vervolgens werden de kinderen in het Verenigingsgebouw ont haald. Hoewel door de weersomstan digheden de afwerking van het programma in het water dreigde te vallen, viel het tenslotte toch nog mee en konden om twee uur de volksspelen aanvangen. De uitslagen hiervan laten wij hieronder volgen. Vlagsteken dames: 1. J. Corne- lissende Kraker; 2. S. de Bruii- neKempe; 3. P. Maasde Feij ter; 4. P, Scheelevan Alten; 5. J. Scheele. Koekhappen (12 tot 14 jaar): 1. C. Dieleman; 2. R. Scheel.é; 3. Ina de Regt. Ringrijdon (14 tot 16 jaar): 1. Annie de Putter; 2. Kees Klaas- sen; 3. Rinus Scheele. Aan de hengelweüstrijil, die plaats vond van half zeven tot half negen op de Otheense Kreek namen 41 personen deel (allen bewoners van de buurtschap)..., Uitslag: P. Spruijtenburg 162 punten; J. de Meester 125 pnt; P. de Bruijne 113 pnt; A. Diele man 107 pnt; J. de Vós 105 pnt; C. Jansen 94 pnt; J. de Buijne 92 pnt; P. Florussen 87 pnt; Cobi Verlinde 86 pnt; I. de Jon ge 80 pnt; J. Buijze 79 pnt; J. de Jonge 27 pnt; G. Verlinde 26 pnt; P. Wakker jr 24 pnt; J. Het koekhappen viel niet mee Wij hopen in U. lieer burge meester, een vurig strijder voor de onafhankelijkheid van Zaam slag ft zien", aldus de lieer De Feijter. ook hier niet. Do jeugdige Carolientje Dieleman, die dc bloe men aanbood, was dit voor haar plechtig ogenblik echter te mach tig en de waterlanders wonnen herman wiulemse derde in canadese zwemmarathon De Egyptische legerofficier Abdel Latif Aboheif heeft de jaarlijkse Canadese zwemmara- thon over het Ontariomeer ge wonnen met een voorsprong van honderd meter op de 19-jarige Amerikaanse Ann Arbor. Onze landgenoot, de 29-jarige Utrecht se onderwijzer Herman Willem- se, die de voorgaande twee ma rathons won, eindigde nu als derde na in de eerste 18 van de 24 km lange race te hebben ge leid. Hat totaal-prijzengeld voor de wedstrijd, die voor de 36e maal werd gehouden, bedroeg 15.000 dollars, waarvan 6000 voor de winnaar. De grote favoriete voor de zege bij de dames, de Californische Greta Anderson, moest na 14 km de strijd staken. Hefsehroefvtiegtuigen van de Britse luchtmacht hebben zater dag munitie en andere voorraden gebracht naar Goerka-eenheden die, naar verluidt, in Serawak in het grensgebied met Indonesië guerrillagroepen achtervolgen. Volgens gezaghebbende mili taire kringen in de hoofdplaats van Serawak, Koetsjing, is de druk in het grensgebied toegeno men nadat de Indonesische mi nister van Defensie, generaal Nasution. had verklaard dat „vluchtelingen uit Noord-Bor- noo" op Indonesisch gebied door Indonesische militairen worden geoefend. In regeringskringen werd ver klaard dat guerillatroepen die te gen aansluiting bij de federatie- Maleisië zijn, steun hebben ge kregen van enige Dajakdorpen aan de kust door te speculeren op anti-Chinese gevoelens van de bevolking. Intussen is een groep waarne mers van de Ver. Naties begon nen met een onderzoek naar de vraag, of de bevolking van Sera wak vóór of tegen aansluiting bij de federatie-Maleisië is. Een woordvoerder van het Britse leger heeft zaterdag in Koetsjing meegedeeld, dat een Goerkha-officier bij een gevecht tussen veiligheidstroepen en „vanuit Indonesië opererende guerilla-strijders" ernstig is ge jond. De oflicier maakte deel uit van een patrouille die in de na bijheid van de grens tussen Se rawak en Indonesisch Borneo in een hinderlaag viel. Buijze 23 pnt en M. Bezemer 22 pnt. Men zou zo zeggen dat de „Notenaren'' na afloop van de wedstrijden het toch welletjes zouden vinden, maar een groepje bleef in het Verënigingsgebouw zich nog enkele uurtjes vermakin De feestcommissie van Othe ne, bestaande uit de dames S. de BuijneKempe, F. Dieleman— Harte, M. Maas—do Feijter, P. MaasHofman en J. de Putter Jonkers en de heren: PI. de Feijter. L. Florussen, P. Maas en F. O. F. de Vos, heeft voortref felijk werk gedaan en verdient, met de bevolking, alle lof. Isabel van Fraaijenliovcii kampt met Jantje Cornelissen EEN DODE, VIJF GEWONDEN EN VFEL MATERIËLE SCHADE BIJ ONGELUK OP DE RIJKS WEG NABIJ OfRSCHOT. Op rijksweg 36 tussen Oirschot en Moergestel is vrijdagavond om half tien de 21-jarige A. P. F. M. van den Brand uit Loon op Zand bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Voorts werden twee personen zwaar en drie personen licht gewond, terwijl drie auto's werden vernield en ettelijke andere wagens lichtere schade opliepen. De heer Van de Brand bestuur de een personenauto. Hij wilde een voor hem rijdende truck met oplegger inhalen en botste op een tegemoetkomende bestelauto uit de richting Tilburg. De per sonenauto werd heen en weer geslingerd, rolde om en belandde op zijn wielen in de linkerberm. De bestuurder van de personen auto was op slag dood. Van de drie inzittende Tilburgers werd er een zwaar gewond. De ande ren waren licht gewond. Een in zittende van de bestelwagen werd eveneens zwaar gewond. De bestelauto, die gekanteld op de weg lag, werd even later geramd door een uit de richting Tilburg komende personenauto. De bestelauto kwam door de klap weer op zijn wielen te staan, terwijl de personenauto door schoot en even verder op de an dere rijbaan tegen een in de file stilstaande truck met aanhanger tot stilstand kwam. Eén van de drie mensen uit deze personen auto werd licht gewond. In de richting Tilburg op deze rijksweg naar Eindhoven deden zich kettingbotsingen voor, waar bij ten minste vijf auto's mate riële schade kregen,. Hierbij kwa men geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het verkeer op de weg was ge durende lange tijd gestremd. iongen dood in douche cel aangetroffen In de nacht van zaterdag op zondag is de 15-jarige Jaap Stol- ler uit Oostzaan, die met zijn ouders in Ugehelen logeerde, dood in de douchecel van het huis, waar hij zijn vakantie door bracht, aangetroffen. Omstreeks het middernachtelijk uur is de jongeman naar de douchecel ge gaan, Enige tijd later trof een van de huisgenoten hem daar dood aan, Dr Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. Hij kwam tot de conclusie dat waarschijnlijk door een gebrekkige ventilatie, de jon geman onwel is geworden en door zuurstofgebrek is overleden, verdacht van oplichting van ongeveer twee ton De politie van Roermond heeft een 33-jarige Groningse zaken man gearresteerd, die ervan ver dacht wordt een bandenimpor teur te Roermond, de heer J. Vaessen, voor naar Schatting 200.000 te hebben opgelicht. Dc Groninger zou erin geslaagd zijn de Roermondse bandenimporteur dit geld afhandig te maken door hem een goede zakelijke trans actie voor te spiegelen. Een buitenlandse afnemer van de Groninger zou als gevolg van deze affaire door winstderving eveneens zijn benadeeld en het wordt niet onwaarschijnlijk ge^ acht, dat ook van deze zijde een klacht tegen de Groninger wordt ingediend. De schade, die de bui tenlandse relatie van de Gronin ger heeft geleden, bedraagt ver moedelijk meer dan twee ton. brand in rotterdam Niet meer dan wat kleren en enkele papieren hebben de be-' woners de zeeman H. G. Huy- zer, diens echtgenote en een zoon van 15 jaar kunnen redden bij een felie brand, die zondagmor gen woedde in de tweede etage van een hoekpand in de Geuzen- laan, een oude wijk in Rotter dam-west. De zolder en de etage brandden vrijwel geheel uit; de woning op de eerste verdieping en de daaronder gelegen kruide nierswinkel kregen flinke water schade. De brand is om even vijven ver moedelijk door kortsluiting ont staan in een schakelkast. De fa milie Huyzer was pas enkele uren daarvoor teruggekeerd van een feestje. De brandweer zette direct vrij vee] materieel in, omdat er in de smalle straten het gevaar was dat de vlammen zouden over slaan op andere huizen. Maar door een misverstand bij de mel ding werden de eerste wagens naar een ander adres de Gij- singstraat gestuurd, waardoor de blussing toch vijf minuten werd vertraagd. BEJAARDE FIETSER VERONGELUKT. De 73-jarige M. P. Wielaart uit Apeldoorn is vrijdagavond in zijn woonplaats op de weg Kanaal noord door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Wielaart reed op een fiets zonder achterlicht. Hij kwam uit de richting Vaassen en sloeg linksaf om de derde Sluisweg op te rijden. De wiel rijder werd aangereden door de auto van H. B. uit Apeldoorn, die eveneens uit de richting Vaas sen kwam. VROUW VAN NEGENDE VERDIEPING GEVALLEN De 26-jarige mevr. F. van L. H. uit Maastricht is vrijdagavond van het balcon gevallen van een woning op de negende verdieping van een flatgebouw op het Ko ningsplein in Maastricht. Dc vrouw was op slag dood. De politie, die een onderzoek heelt ingesteld, kwam tot de be vinding', dat de vrouw, moeder van één kind, bij kennissen op het balcon de planten water gaf, waarbij zij is gevallen. politie schoot finse zeeman in een been Na vier waarschuwingsschoten heeft een Amsterdamse politie man zondagmorgen vroeg een 21- jarige Finse zeeman uit Helsinki in het linkerbeen geschoten. Dé zeeman was op de vlucht gesla gen, nadat hij op heterdaad was betrapt, toen hij in de Nieuwe Ellenburgerstraat een motorfiets trachtte te stelen. De zeeman rende de Joden- houttuinen in, waar de politie 3 waarschuwingsschoten loste. Op het Walerlooplein wilde de voort vluchtige zich onder een bakfiets verbergen. Daar viel hij een van de twee politiemannen, die hem achtervolgden aan, waarna hij weer de benen nam. Een vierde waarschuwingsschot had even min 't gewenste resultaat waar op de zeeman in het been werd getroffen. De zeeman is naar het Wees- perpleinziekenhuis vervoerd, llij moest daar in de boeien worden gezet, aangezien hij bijzonder agressief bleef, aldus de politie. uit auto geslingerd en overleden De 21-jarige Otto Bauer uit Weseke CDld.) is in de nacht van zaterdag op zondag om on geveer één uur uit een auto ge slingerd en ter plaatse over leden. Het ongeluk gebeurde in de buurtschap Usselo in de ge meente Enschedé. De auto. be stuurd door de 26-jarige G. R. eveneens uit Weseke, was uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. Een benzinestation werd zwaar beschadigd. De auto werd geheel vernield. nederlands jacht in nood tijdens zware storm op noordzee He Nederlandse jacht „Vrou we Elisabeth" „is zondagmiddag ter hoogte van Oostende op de Noordzee tijdens een zware storm in moeilijkheden geko men. Het bootje, met twee per sonen aan boord, werd door een sleepboot de haven van Oosten de binnengebracht. In de storm met windkracht tien en zware regenbuien was het scheepje onklaar geraakt. De schipper kon niet meer ma noeuvreren en zond noodseinen uit. Hulp werd gevraagd van een sleepboot of een reddings vaartuig. De sleper „Zeetijger" uit Oostende voer uit, terwijl tevens een Belgische helikopter opsteeg om eventuele hulp te bieden. De sleper bracht scheep je en opvarenden in veiligheid. een dode en een zwaargewonde bij verkeersongeluk De 22-jarige J. R. Schildkamp uit Hengelo is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Hen gelo en Enschedé verongelukt. De jongeman was van zijn scoo

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3