DE DOKTER Uit de Provincie De visserijfeesten te Breskens De boterprijs West Duitsland en de verhouding Oost-West Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 19 augustus 1963 ACTIE VOOR DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBARE SCHOLEN IN SKOPLJE PRINS RAINIER TERUG NAAR MONACO SPION AGEPROCES IN BOEDAPEST AUTOBUSONGELUK IN BÉLGIE ZUID-AFRIKA DE GUERILLA IN HAITI Overstromingen in Japan Het Amerikaanse spoorwegconflict VOGELWAARDE ZAAMSLAG Ceylon wil Ver. Naties Betrekken in velcofsgeschil Zuid-Vietnam Chroesjtsjov stelt bezoek aan Hongarije uit De tweede dag der visserijfees ten te Breskens begon zaterdag met een reünie van Zevibel in het gebouw „De Uitkomst". Openingsrede, van de voorzit ter van „Ons Belang" In zijn openingsrede kon de heer C. Kosten, voorzitter van dq visserijvereniging „Ons Belang", een groot aantal leden en geno digden welkom heten. Een bijzonder welkomstwoord richtte hij tot de wnd-Commis- saris der Koningin, de lieer M. J. van Poelje, en zijn echtgenote, ir Lienes, directeur der visserij en, prof. Korringa, directeur van het Technische Visserij-onder zoek Instituut, het bestuur van „Zevibel" en het gemeentebe stuur. De heer Kosten zei verheugd te zijn deze dag weer gezamenlijk te kunnen vieren. Spreker wil de visserijfeesten zien als een ver nieuwing van het moreel; het is een punt geworden waar we naar toe leven. De officiële ontvangst door het gemeentebestuur moet voor allen een bewijs zijn, dat wij een groep mensen zijn die, hoe hard en moeilijk ons beroep ook is, in deze maatschappij alleen iets door samenwerking kunnen bereiken. In de garnalensector hebben we nog geen reden tot klagen gehad en in de voorbije jaren is reeds veel tot stand ge komen op het gebied der ver nieuwing en verbetering der vloot. Toch moeten de vissers ook in de nabije toekomst op hun hoede blijven. Door vernieuwing en modernisering der vloot is ook de produktie toegenomen. Deze produktie zou de handel wc] eens boven het. hoofd kunnen groeien. Deze zet echter alles in het werk om de afzetgebieden uit te brei den. Ondanks dat worden onze collega's in noord-Nederland echter nu reeds geconfronteerd met het feit dat garnalen in grote hoeveelheden worden doorge draaid. Wij hopen echter dat dit van tijdelijke aard is. Voor „Zevi bel" iigt hier een niet geringe taak. Ook in de binnenlandse handel moet hier nog iets aan te doen zijn, eventueel met steun van ho gerhand. Hopen wij dat „Zevibel" zich niet onbetuigd zal laten en dat wij gerust dc zee op kunnen gaan met het idee dat „Zevibel", evenals onze vrouwen in ons ge zin de zorgen overneemt. Rede van de Voorzitter van „Zevibel" De heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst, voorzitter van „Zevibel", zei een bijzondere waardering te hebben dat; zo velen aanwezig zijn. Het bestaan der vissers is hard. Spreker memoreerde nog even de ramp met de Wielingen 64 en verzocht hiervoor een ogenblik stilte in acht te nemen. In de toekomst moeten wij niet bang zijn dat de garhalenvangst het er minder goed zal afbren gen. Bepaalde dingen zijn echter niet te voorzien. De vernieuwing der vloot is een goede zaak ge weest. Ook de financiering voor nieuwbouw, bij besluit der ge meente Breskens, is een lofwaar dig initiatief geweest. Tn E.E.G.-verband ligt Bres kens zeer gunstig en zijn er nog vele mogelijkheden. Dit moet lei den naar ccn grotere vissers- haven. Een waarschuwend woord sprak de heer Lockefeer in de richting van het onderwijs. Men moet zich blijven bezinnen op de noodzaak van het onderwijs. De Visserijschool loopi op zwakke benen en toch is ook bij de visse rij goed vakmanschap een ver eiste. Ten slotte wees spreker nog op het belang der coöperatie. Dank zij een goed bestuur in Breskens ondergaat de Coöperatie een prachtige ontwikkeling en is de omzet, reeds verdubbeld. Met de raad aan de vissers om in dezen het voorbeeld van de landbouw te volgen beëindigde de lieer Lockefeer zijn rede. Rede van burgemeester •J. Eekbout Burgemeester Eekhout zei er trots op te zijn dat de hoogste ambtsdragers de Breskense Vis serij een warm hart toedragen. De visserijfeesten hebben een tweeledig doel: ten eerste dank baarheid jegens de visserij en ten tweede steunverlening aan de middenstand, De vloot was na de oorlog te oud. De schepen werden opge lapt, doch op den duur waren zij het repareren niet meer waard. Ten laatste waren dc schepen nog maar geschikt voor pittores ke afbeeldingen. Het Rijk kon digde toen een sanering der vloot aan. De gemeente Breskens heeft de sanering der vloot zelf aange pakt. door middel van een finan cieringsregeling. Wij zijn Gede puteerde Staten zeer erkentelijk voor hun medewerking. Door middel dézer financie ringsregeling waarbij 75 procent van het aan te trekken kapitaal gegarandeerd wordt voor rente en aflossing, is reeds de helft van df vloot vernieuwd. Parijs wordt dagelijks van gar nalen voorzien, terwijl in de om geving vele viswinkels verrijzen. Breskens is de voornaamste haven voor de Noordzeekotter- vloot. Toen de veerdienst verplaatst werd besloot iiet Rijk een derde haven aan te leggen. De belofte is er, doch tia 5 jaar is er nog geen derde haven hoewel de con touren er zijn. Ook voor de jachten is de der de haven een dringende nood zaak. Vele kapitale jachten lig gen armetierig, omdat er geen accomodatie is. Bovéndien gaat hierdoor een grote bron van in komsten teloor. Aan de BR 21 met schipper P. de Baare is dit jaar de wimpel toegekend voor de gemaakte hoogst gemiddelde prijs per kg, zijnde ƒ3,20. Rede van de waarn. Commis saris der Kóningin. De wnd-commissaris der Ko ningin, de heer M. J. van Poelje, bracht ook de Visserijschool nog eens onder de aandacht. Het vak manschap is ook in E.E.G.-ver band een eerste vereiste. Breskens heeft als eerste ge meente dc garantieverlening in gesteld hetwelk stimulerend heeft gewerkt. De sociale voorzienin gen dienen echter nog verbete ring te ondergaan. Spreker voorzag een concur- rtie om arbeidskrachten tussen de wal en de schepen. Aan dc wal kan men onder gunstger om standigheden mensen aantrek ken. De aanpassing van de visse rij aan de sociale voorwaarden en eisen zullen haar beslag moeten krijgen. Hierna reikte de heer Van Poelje de wimpel uit, waarna on der een druilende regen naar het vismijngebouw werd gegaan om een koffiemaaltijd te gebruiken. De visserij-koningin aan het woord Tijdens de koffiemaaltijd zei de visserijkoningin mej. W. Pèssi- reron, dat het haar een eer en genoegen was deze visserijfees ten te kunnen bijwonen. Grote bewondering had spreekster voor de mensen die bij de visserij be trokken zijn, omdat het werk vaak onder moeilijke omstandig heden moet worden uitgevoerd. Zfj dankte de burgemeester en het gemeentebestuur voor de steun bij de vernieuwing dei- vloot en hoopte dat deze aanpas sing voortgang zal kunnen vin den. Zij besloot met. de hoop uit tc spreken dat de vi.sserijdagen een aangenaam en gezellig ver loop zouden hebben. Do feestelijkheden De wnd Commissaris hees om 2 uur de wimpel op het winnende schip, waarna een feestelijke rondvaart volgde met de gehele vloot op de Westerse helde. Te ongeveer 3 uur kwamen de 11 praalwagens op het plateau voor dc beoordeling door de jury. Ten 4 uur trok het bloemencorso voor de eerste maal door straten van Breskens, voorafgegaan door de muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" uit Breskens en gevolgd door de vis serij koningin. Dit corso werd voorts muzikaal omlijst door „Vlijt en Volharding" uit Sou burg. „Ons Genoegen" uit Vlis- singen, de Jeugdaccordeonvereni- ging uit Vlissingen, „De Volhar- Praalivagen „De Zeeruiters", die de eerste prijs behaalde en de wisselbeker voor de 3e maal won ding" uit Zaamslag, en de turn vereniging „D.I.O.". Het corso was nog maar een kwartier van start gegaan toen het werd overvallen door een ge weldige hagelbui. De muzikanten vluchtten, évenals de duizenden toeschouwers, de langs de route staande woningen binnen. De bloemen van dé praalwagens kre gen een geducht, lwid, terwijl de stoet een kwartier oponthoud had. Verder wérden er in de haven waterskiwedstrijden en demon straties reddingszwemmen ge houden. Onder leiding van de héér C. Sehijve trad de West-Zèeuws- Vlaamse dansgroep op met dan sen in Cadzandse dracht. Het optreden van dè Tirolêr Holzhacker Bub'n o.l.v. Gerard Lebon had pech daar na drie kwartier spelen in de openlucht de regen verdere doorgang ver hinderde. De Breskense muziekvereni ging „Uit het Volk Voor het Volk" gaf tot slot een zeer ge slaagde taptoe, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De volgende dag dreigde alles te verregenen Na dat de prijsuitreiking reeds een half uur was uitgesteld, tfrak de zón door, zodat het corso toch nog kon doorgaan. De volgende praalwagens won nen een eerste prijs: „De Zee- ruiters" van de buurtvereniging Dorpsstraat met 143 punten die hiermede voor de derde maal de wisselbeker ontving welke haar eigendom werd; „Arbeid en Han del" van de Verl. Dorpsstraat, 132 pnt, en „De oude man en de zee", van de Vogelenzang, even eens met 132 punten. Tweede prijzen wonnen: „Storm", van de Julianastraat, 129 pnt; „Vis bréngt geluk over de wereld", van het Oranjeplein, 1.26 pnt, en „Van zee tot dis", Breskense visserij, Boulevard, 123 pnt. De derde prijzen gingen naar: „Octopus", van de Pb. van Klecf- straat, 120 pnt; „Echolood" van Blankenstraat en Gerritsenstraat 119 ptn„Viijserijparels" van de Havenstraat en de Visserijstraat. 114 pnt, „Aquariumfantasie" van Nieuwstraat en Broodmanstraat 110 ptn. Onder leiding van de heer A. Sehijve vonden nog demonstra ties waterskiën plaats, terwijl verschillende muziekverenigin gen op de kiosk concerten ga ven. Het hoogtepunt van de avond had plaats op het Oranje plein, waar een cabaretuitvoering plaats vond, welke ondanks de zeer storende regenbuien door duizenden tot het laatste num mer werd bijgewoond. Tot slot had een muzikale show plaats door het muziekgezelschap „De Unie" uil Breda. De UNESCO té Parijs zal ten behoeve van de wederopbouw van de middelbare scholen in Skoplje (Joegoslavië), welke door de aardbeving grotendeels zijn verwoest, een speciale ge- sch enkbonn én actie voeren. In het kader van deze actie kon door het. UNESCO centrum Nederland reeds een bedrag van 10.000,beschikbaar worden gesteld (bijdragen voor de we deropbouw van scholen in Skoplje kunnen gestort wordèn op girorekening n' 1 9 4 8 0 0 van het UNESCO centrum Neder land te Amsterdam). Zaterdagmiddag is prins Rai nier na een verblijf van 4 dagen in ons land onverrichterzake teruggekeerd naar Monaco. Zijn fraaie nieuwe jacht „Albecaro II" ligt voorlopig weer op de helling. Vrijwel onopgemerkt arriveerde de prins met zijn Amerikaanse vriend Alfred Laupheimer op Schiphol en stapte daar in het particuliere sportvliègtuig van de heer Al fred Heineken, waarin hij naar Brussel vloog. Vandaar reist hij met de Sabena door naar Mona co. Hoe lang de reparatie aan het jacht zal vergen is nog niet pre cies bekend. In de machineka mer heeft de brand kostbare onderdeler) verwoest, die in Duitsland moeten worden nabe steld. Het. hangt er nu maar van af hoe lang de levertijd van deze onderdelen zal zijn. De prins heeft echter goede hoop, dat hij wellicht binnen enkele maanden en zeker nog dit jaar naar Ne derland terug kan komen om het schip in ontvangst te nemen. Naar verluidt beloopt de brandschade naar schatting 750.000. Het jacht zelf kost ongeveer 2% miljoen. Een krijgsraad in Boedapest heeft drie leden van dezelfde familie veroordeeld op besehuldi ging van spionage voor de West duitse geheime dienst, zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Janos Holczmeister kreeg dertien jaar gevangenisstraf, zijn zoon Janos junior acht. jaar en zijn zuster mevr. Kramer drie jaar gevangenisstraf, gevolgd door uitwijzing uit Hongarije. Holczmeister sr was begin 1962 met zijn spionage-aetiviteit begonnen, nadat hij bij bezoeken aan zijn in West-Duitsland wo nende ouders contact had gekre gen met de geheime dienst in dat land. Met medewerking van zijn 20-jarige zoon had hij 16 rappor ten gestuurd aan de Westduitse splonage-organisatie. Later had dè in de bondsrepubliek wonende mevr. Kramer een transistorra dio meegèbracht voor het contact met zijn opdrachtgevers. Van dit toestel was echter nooit gebruik gemaakt, omdat toen de betrok kenen werden aangehouden. Zij hadden allen schuld bekend, al dus M.T.I. Eén pehsoon werd gedood en 34 ernstig gewond, toen een auto bus uit Wupstweze] met meren deels jeugdige passagiers in He- renthals als gevolg van slippen door de leuning van een brug reed en op de lager gelegen dijk van het. Albertkanaal stortte. De "toestand van enkele slacht offers, in de meeste gevallen nog kinderen, is kritiek. In landbouwkringen vraagt men zich af of een drastische verhoging van de boterprijs, zo als dc boterhanclelaar Buisman uit Leeuwarden die wénst, wel in het belang is van de boterafzet Op lange termijn. Het. „Fries Landbouwblad", of ficieel orgaan van de Friese Maatschappij van Landbouw, schrijft; „Wij kunnen ons inden ken dat menige boer een drasti sche prijsverhoging van de boter toejuicht. De grote vraag is ech ter welk prijsbeleid op den. duur het grootste effect voor de pro ducent heeft. De boterafzet in ons land groeide in 10 jaar, mede door oen rustige prijsontwikke ling van 2S.OOO ton tót 68.000 ton en dat aspect is zeer belangrijk". In een marktoverzieht zegt het orgaan van de Friese Maatschap pij van Landbouw, dat het be langrijkste motief voor de ver hoging van de afrekeningsprijs voor boter door de firma Buis man met 40 cent per kg was, dat door verschillende boterhandela- ren een prijs werd geboden die belangrijk hoger was dan de gel dende marktprijs. De boter, op deze wijze verkregen, werd opge slagen in de koelhuizen en ge reserveerd voor het komende krappe seizoen, in welke periode prijsverhogingen werden ver wacht. Hoewel de verkoopvereni gingen van mening zijn dat een verdere uitloop van de botèrprij- zen in de komende winter niet uitgesloten zal zijn, is een zo drastische verhoging (in de voor gaande week was de prijs reeds met 20 cent per kg gestegen) ze ker niet in het belang van de boterafzet op langere termijn. Verder heeft de produktie mo menteel nog een zodanige om vang, dat voldoende boter be schikbaar is voor de binnenland se markt. Het verdere verloop van de botermarkt, aldus nog steeds het marktoverzieht, hangt ten nauw ste samen met de prijs waartegen kan worden geïmporteerd en de hoeveelheden die in het buiten land beschikbaar zijn. De export van boter is, behal ve naar Engeland, praktisch te verwaarlozen. Verwacht kan worden dat, wanneer de prijzen in Nederland inderdaad met 40 cent per kg worden verhoogd, dc export naar Engeland, indien de exporttoeslag niet wordt ver hoogd, stérk zal dalen. De vorige verhoging van de Nederlandse bótérprijs op dé Engelse markt (met ingang van 12 augustus werd de prijs reeds met 10 shil ling pér cwt verhoogd, daar de stijging van de binnenlandse bo terprijs slechts ten dele werd ge compenseerd door een verhoging van de exporttoeslag) zal volgens Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft zaterdag op een bij eenkomst van de Nationale partij in Smithfield gezegd, dat Zuid- Afrika voor zijn belangen zal vechten als degenen die kritiek op het land hebben hun woorden in daden zullen omzetten. Verwoerd zei: „We zullen nooit toegeven, Zuid-Afrika zal niet aarzelen zich tc verdedigen". Hij drong er bij zijn aanhangers op aan zich niet te veel op te win den over de aanvallen met woorden door Afrikaans-Aziati sche landen". Premier Verwoerd zei dat. do 'Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië zich met de jonge Afri kaanse staten verenigen omdat; zij hun stem wensen in de Ver enigde Naties of vanwege econo mische bel rekkingen. Zij zijn ook bang dat. als zij hun sympathie niet winnen dc Sowjet-Unie of China dit zullen doen. aldus Ver woerd. In werkelijkheid echter zijn zowel Groot-Brit tannic als de Ver. Staten zich bewust van de waarde van Zuid-Afrika. 't marktoverziclu wel reeds ten gevolge hebben dat de vraag naar Nederlandse boter, die al niet bijzonder goed was, za] af nemen (Naar wij van andere zij de vernemen, is de Nederlandse boter reeds de duurste boter op dc Engelse markt A.N.P.) Uit het marktoverzieht blijkt verder, dat de boterprijs dc kaas- prijs meesleept. Dc situatie van de botermarkt, zo zegt het over zicht, was er in de overziehtspe- riódé mede oorzaak van dat, te gen de verwachtingen in, dc kaasprijzen weer opliepen. De op lopende boterprijs mot daarnaast dc dalende produktie van kaas en de goede vraag naar de jonge soorten, zullen waarschijnlijk een verdere stijging van de prijzen tot gevolg hebben. IN DE BUIK GESCHOTEN CAFÉBEZOEKER Een tot nu toe onbekende be zoeker van een café in de Pius- straat te Tilburg heeft zaterdag avond een andere cafébezoeker van een afstand van nauwelijks een halve mèter niet een ge weer in de buik geschoten. De dader was eerder op de avond uit het café gezei wegens wan gedrag. Hij heeft daarna een geweer gehaald en de andere cafébezoeker, die hem dit vuur wapen wilde afnemen, bescho ten. Een broer van het slacht offer zette een achtervolging in op de man de politie vermoedt dat het een woonwagenbewoner is die aan de haal ging. Deze broer werd vanuit het struikge was van een plantsoen bescho ten. maar niet geraakt. De gewonde werd in het St. Elisabeth-ziekenhuis opgenomen De kogel i s operatief verwij derd. Men acht geen levensge vaar voor het slachtoffer aan wezig. Zaterdagochtend zijn 27 solda* ten van hét Haïtiaanse leger ge sneuveld toen zij bij Mont Orga nise werden aangevallen door guerilla's onder leiding van ge neraal Cantave. Ook een luite nant van het Haïtiaase leger kwam om. Een groep van enkels hondorden „tontons macoute" van president Duvalior, die de soldaten begeleidde leed zware verliezen en moest zich tenslot te terugtrekken. De guerillastrijders hebben in middels Mont Organise verlaten en zich in het. gebergte terugge trokken, aldus een communiqué van géneraal Cantave. Tengevolge van een zwarè regenval zijn op Kioesjoe, het voornaamste eiland van Japan, duizenden mensen dakloos ge worden. Door aanhoudende stortregens viel er in de afge lopen 24 uur ongeveer 25 cm water. waardoor wegen en spoorlijnen onbegaanbaar wer den. De Amerikaanse spoorweg maatschappijen en vijf vakbon? den van spoorwegarbeiders zijn overeengekomen hun geschil voor te leggen aan een arbitrage commissie. Het voorste] hiertoe was gedaan door de Amerikaan se minister van Arbeid Willarü Wirtz. Do spoorwegmaatschappijen hadden bekendgemaakt op 29 augustus 40.000 machinisten en andere arbeiders tc zullen ont slaan, die .overbodig zijn gewor den als gevolg van afschaffing van stoomlocomotieven. Dc arbeiders dreigden toen op dip datum in staking te gaan ais het overbodig geworden perso neel zou worden ontslagen. 1 Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse regering zaterdag langs diplomatieke weg voorge steld, de kwestie van wederzijd se waarnemingsposten te land tégen verrassingsaanvallen en andere voorstellen dié ontspan ning tussen Oost en West be ogen aan de permanente NAVO- raad voor te leggen. Naar een woordvoerder van het ministerie meedeelde is deze stap onderno men nadat de Amèrikaanse af gevaardigde op de Geneefse ont wapeningsconferentie de bereid heid van zijn land had geuit om over het Russische voorstel in zake Uitwisseling van waarne mers te onderhandelen. De noor Af/LLV GANZ 51) „Natuurlijk!" antwoordde dok ter Christen. „Maar kunnen we ook op u rékenen, Sepp, wat? Het was toch wel goed als u eens een paar dagen niet naar het café liep! Blijf eens wat thuis bij uw vrouw!" „Nou ja.... u moet toch be grijpen!" mompelde dc aardap pelkoopman. „als men de hele dag met zulke kou onderweg is moet men zich al eens een beetje verwarmen." „Drink uw glaasje dan thuis!" „Ja, ja, 't is goed! Goeden dag, dokter!" knorde Sepp, in zijn wiek geschoten en maakte een eind aan het gesprek door met zijn lange spillebenen zo gauw hij kon de kamer uit te lopen, een geui* van jenever en paar denstallen achter zich latend. Gewoontegetrouw deed Chris ten het. raam open en verving de stank door frisse, zuivere sneeuw lucht, totdat er niets meer te merken was. Na een druk spreekuur maakte hij een groot aantal visites in het dorp. De hemel was bedekt met grijze sneeuwvlokken en het was lastig' lopen op de bevroren grond. Vermoeider dan gewoonlijk kwam hij laat thuis en was blij b '-n de lijd g-komen was om te gaan slapen. Hij viel als een blok in zijn bed en deed meteen het licht uit. Het nachtlampje wierp een bevend schijnsel op hei. pla fond en tekende zijn onvermij delijke schaduwfiguren op de muur. Maar Christen zag dat niet meer. Hij sliep de diepe, rustige slaap der ijvèrigen. Mila zat nog met Ursula be neden in de huiskamer, bezig met verstelwerk en zij liet zich lief desverhalen uit het Zwarte Woud vertellen. Christen verroerde zich niet toen zij een uur iater even eens ging slapen. Daar zij niet. direct kon inslapen keek zij peinzend naar de lichtkringetjés op het plafond en liet nog eens de figuren uit Ursula's vertellin gen de revue passeren. Juist toen zij zich de jonge houthakker, die kort vóór zijn huwelijk doodge slagen was, voor de geest, pro beerde te halen en erover na dacht. waarom Ursula bij die her innering uit haar jongemeisjes- tijd plotseling de draad verloren had en stil geworden was, hoor de zij op het pad dat naar de stoep van het huis leidde, haas tige schreden over de knerpende sneeuw naderen. Nu werd er een schoen afgeklópt tegen de ijze- rèii krabber en vlak daarop kloiik de bel door het huis. Christen vloog uit zijn eerste slaap overeind. „Verduiveld!" riep hij uit. „het zou toch vaak wel eens prettig zijn als men eens zou kunnen uitrusten, net; als andere sterve lingen! Wat is er nu weer aan de hand?" Tegen zijn gewoonte in mis moedig slo-:g hij de dekens terug en kwam het. bed uit. Hij deed het raam half open en riep op zijn gewone, barse manier: „Wié is daar?" in de sneeuwhcldere nacht. „"Reiner van de kantonnale po litie". antwoordde de stem bij de huisdeur. „Ik moet de dokter komen halen. Boven bij de berg is een moord gebeurd." De dokter dacht even na. Ja natuurlijk hij stond nu in dienst van de overheid! Hij was pas ten doop gehouden en van nacht begon hét bedrijf dus al te werken en maar liefst meteen met, een moord! Mét de hem eigen snelheid kleedde hij zich aan. Toen hij zich over zijn vrouw heenboog om haar een kus te géven, zag hij dat ze weer precies zo bang keek als toen voor de eerste keer in hun huwelijk een onbe kende hem bij régen en duister nis bij haar weggehaald had. „Een moord, Joost!" zei ze ang stig met haar zachte stem, en twee zachte armen legden zich om zijn hals. „En zo midden in de nacht?" „Maar liefste", antwoordde hij luchtig, „je moet nu maar weer eens met iets nieuws vertrouwd raken namelijk met mijnheer de districtsarts. Bovendien heb ik een politieman bij me, die tot de tanden gewapend is èn een moordenaar blijït,, zoals bekend niet. bij zijn slachtoffer staan om op een tweede te wachtèn. Zal ik Ursula wakker maken?" „Ach nee, Joost, laat die goeierd toch slapen! Ze heelt vandaag weer dc hele dag hout staan hakken." ..Slaap dan maar lekker ver der er ltan mij immers niets gebeuren!" Mila hoorde hém haastig de trap aflopen, toen praten buiten en daarna de stappen van de beide mannén, die zich snel ver wijderden. Zuchtènd legde zij haar hoofd op het kussen terug maar ineens ging zachtjes dc deur open en Ursula keek in de schemering dc kamer binnen. „Bent u niet bang, mevrouw?" fluisterde de |;oede ziel. „Ik zal hiernaast in dè kamer blijven en dc deur op een kier laten staan. Goede nacht!" „Goéde nacht, Ursula! Je bent een schat!" Terwijl dokter Christen met zijn begeleider naar de hoogte buiten het dorp klom, begon het weer zachtjes te sneeuwen. „Dat is jammer," zei de poli tieman. ..dat verbergt de sporen. F,er het parket hier kan zijn uit de hoofdstad van het kanton ligt er al een dik pak sneeuw op hét land en over de schuld heen." Dokter Christen keek om zich heen. Alle vermoeidheid was plotseling van hem weggevallen. Die diepe stilte van het land schap. dat zich in de majesteit van zijn onberoerbare winter- kleéd voor hein uitspreidde, ver vulde hem met een bijna vroom gevoel. Het was mooi, zoals de dansende vlokken hem zacht en koel in bet gezicht, waaiden. Daardoor vergat hij totaal dat hij over enkele ogenblikken tegenover iets afschuwelijks zou komen te staan. (Wordt vervolgd.)' Gemeenteraad. De raad der gemeente Vogel waarde komt vrijdag a.s., des nam. 1e 7 uur. bijeen tor be handeling van o.m. de volgende punten Wijziging destructieverordé- ning. Verlenging werkingsduur verordening reinigingsrechten. Aansluiting op het. electriciteits- net van onrendabele percelen. Wijziging bouwverordening. Aankoop grond in uiibreidings plan Ossenisse. Aanschaffing kooimaaiers. I-Ierstraten Rap en- burg. Benoeming gemeentesecre taris. Ter benoeming worden door B. en W. aanbevolen (in alphabetische volgorde)B. A. de Schepper, eerste ambtenaar ter secretaris; G. E. de Theije, ontvanger, en A. J. Warrens, tweede ambtenaar ter secretarie. Uitstapje „De Volharding". Op uitnodiging van het be stuur van dc Visserijdagen te Breskens bracht zaterdagmiddag het muziekgezelschap „De Vol harding", onder leiding van haar directeur, de heer B. Meijers een bezoek aan Bres kens ter opluistering van de feestelijkheden. Jammer, dat tijdens de optocht van het bloe mencorso, een stevige hagelbui zich boven Breskens ontlaste, waardoor een algemene vlucht in de nabij gelegen woningen ont stond. Te ongeveer 9 uur keerde het gezelschap op het dorpsplein te rug. Verkeersongeval. Gisternamiddag te ongeveer zeven uur kwam een Volkswa gen bestuurd door de heer J. M. uit Kapelle uit de richting van de Axelsestraat het dorpsplein opgereden om in de richting van het Veer de rit naar Perkpolder- haven voort te zetten. Hoewel uit de richting van de Terneuzensestraat een Belgische autobus, bestuurd door de héér F. v. d. S. uit Lembeke, even eens het kruispunt van de voor- rangsweg naderde, verleende de heer M. aan de autobus geen voorrang, tengevolge waarvan een botsing ontstond, waarvan de gevolgen gelukkig beperkt bleven tot materiële schade aan beide voertuigen. Westduitse regering stelt zich op het standpunt, dat de Weste lijke bondgenoten eerst onderling overleg moeten plegen, vóórdat tot dergelijke onderhandelingen mot de Russen wordt overge gaan, Tc Bonn heeft men met grote belangstelling kennis genomen van de opmerking van Se Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, vol gens welke de onderhandelingen over controleposten alleen tot succes kunnen leiden, wanneer de Russen hier gqen andere voorwaarden aan vastknopen. West-Duitsland meent' hieruit te kunnen opmaken dat de Verenig de Stat-en een koppeling van waarnemingsposten aan een nict-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact afwijzen. Bondskanselier Adenauer en minister van Buitenlandse Za ken Gerhard Schroder hadden zaterdag een onderhoud met dc Amerikaanse ambassaeur in de bondsrepubliek, George McGhee, over het. vrijdag door de bonds regering genomen besluit, hel kernstopverdrag van Moskou te ondertekenen, Adenauer zal hedenmorgen naar zijn vakantie verblijf in Cadenabbia'vertrek ken. m Ceylon wenst een speciale bij eenkomst van de algemene ver gadering der Verenigde Naties ter bespreking van het religieuze geschil tussen Boeddhisten en de (Katholieke) regering in Zuid- Vietnam. De Ceyionese afgevaardigde bij de volkerenorganisatie, sir Sene- rat Gunewardene, heeft vrijdag secretaris-generaa] Oe Thant, zelf een Boeddhist, een bezoek gebracht om hem het verlangen van zijn regering mede te delen. Tegenover persvertegenwoor digers verklaarde sir Senerat dat volgens Ceylon de Zuidvietname- se regering van president Ngo Dinh Diem inbreuk maakt op de menselijke réchten van de Boed dhisten. Hij verwacht volgende week een eenvoudige meerder heid van de 111 leden tellende volkerenorganisatie te hebben gewonnen voor een verzoek om bijeenroeping van de algemene vergadering. Volgens betrouwbare kringen in Boedapest heeft Sowjet-pre- mier Chroesjtsjov zijn bezoek aan Hongarije uitgesteld tot april a.s. Aanvankelijk was hij voor nemens direct na zijn „vacantie- reis" naar Zuid-Slavië. die op 20 augustus begint, een officieel be zoek aan Hongarije te brengen. Dit bezoek zou thans zijn uitge steld tot begin volgend jaar en waarschijnlijk tot aan de feeste lijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de Hongaarse „bevrijdingsdag" op 4 april. Genoemde kringen verklaarden verder, dat dit uitstel aanleiding beeft gegeven tot het vermoe den. dat Chroesjtsjov bij die ge legenheid persoonlijk cle terug trekking der Russische strijd krachten uit Hongarije bekend maken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2