Rusk over betrekkingen tussen Oost en West Vlaamse betoging langs de Belgische kust Executies in Madrid Explosie in Brussels café India en China po Paus Paulus over Boeddhisten inZuid-Vietnam „Havenweek" te Rotterdam met nozemrellen K rrankertng WJ abonnement: Temeuzen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 6001 Het witte jacht en cle Britse treinroof DIEFSTAL VAN KOSTBARE MANUSCRIPTEN DOODVONNISSEN IN PERZIE WRAKSTUKKEN VAN VLIEGTUIG GEVONDEN Kinderhuwelijken in Nepal verboden PRINS BERNHARD PRINSES MARGRIET BIJ HUWELIJKS INZEGENING De pokkenepidemie in Polen Ahoyhal tijdens feest ontruimd AARDBEVINGEN GEREGISTEERD De overstromingen op Kioesjoe Op het zuidelijke Japanse eiland Kioesjoe, waar als gevolg van reeds dagenlang aanhou dende stortregens grote over stromingen zijn ontstaan, zijn tot dusver 18 mensen om het leven gekomen. 9.500 gezinnen zijn dakloos. Twee Oostduitse militairen trappen op landmijn Twee Oostduitse grensbewa kers zijn zaterdag door een ont ploffende landmijn ernstig ge wond. De twee militairen hadden zich enige tijd op Westduits ge bied onderhouden met een groep ionge Westduitsers. Toen zij op de terugweg naar de Oostduitse zijde van de grens over prikkel draadversperringen stapten kwa men twee landmijnen tot ontplof- fig. Hoewel zwaar gewond van beiden was een voet afge rukt kropen zij naar het wes telijk gebied terug, daarbij ge holpen door enkele Westduitsers. WESTELIJK NIEUW-GUÏNEA BETOGING TEGEN MALEISIE Financiële concessies voor immigranten in Zuid-Afrika Tsjechoslowaakse mijnwerkers verdronken FT WFFR ZON- en MAANSTANDEN Dlreetwrr-Hoofdredaeteur I. van de Sand» Redactie, adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— oer kwartaal: per maand ƒ2.—: oer week 48 et T.ncc n« 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Versehffnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; mtmmum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties 7 géén handels, advertenties)5 regels 1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikaanse minister van Euitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft tijdens een persconferentie verklaard uit zijn jongste be sprekingen in Moskou de indruk te hebben gekregen, dat de Sowjet-Unie na het tot stand gekomen gedeeltelijke kernstop- verdrag wel schijnt te voelen voor besprekingen over andere onderwerpen, die tot verdere verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West zouden kunnen leiden. Als voorbeeld noemde minister Rusk het over en weer vestigen van permanente controleposten op belangrijke spoorwegknoop punten en vliegvelden, die het oog zouden moeten houden op troepenverplaatsingen, ter voor koming van verrassingsaanval len. Minister Rusk stelde echter voorop, dat het bereiken van overeenstemming op dit en an dere punten niet zou mogen worden gekoppeld aan een eis tot het sluiten van een niet-aan- valsverdrag tussen de NAVO- landen en die van het verdrag van Warschau, of aan ontwape ningsmaatregelen in breder ver band, zoals het scheppen van kernvrije zones of vermindering van troepensterkten. Wat dit laatste betreft sprak minister Rusk twijfel uit over uit West-Duitsland afkomstige Vlamingen hebben zondag in een optocht van meer dan 500 auto's, bestelwagens en bussen langs de kust betoogd ter onder steuning van hun eisen, waaron der die dat 't kustgebied „Vlaam se aarde" is. Nadat verscheidene duizenden betogers van de „Vlaamse Volksbeweging" in Diksmuide de doden van de XJzer hadden herdacht, trokken zij in 'n lange stoet naar Nieuw- poort, vanwaar zij de gehele weg langs de kust naar Zeebrugge volgden, een stuk van ongeveer 40 km lengte. Op verscheidene plaatsen deden zich botsingen met Walen voor, waarbij 10 per sonen zouden zijn gewond onder wie een politieman. Een tiental mensen zou zijn gearresteerd. De politie moest de vechtenden en kele malen scheiden. Op de voertuigen der betogers waren de Vlaamse kleuren en borden met leuzen aangebracht'. In Oostende riepen Waalse tegenbctogers: „Eenheid, een heid" en zwaaiden met de natio nale vlag. Zij schopten tegen de auto's en een vrouw werd in het gezicht geslagen. De politie maakte aan verscheidene vuist- Het raadsel omtrent het witte jacht, dat de achterdocht opriep van de Britse politie, die de laat ste dagen bijzonder gevoelig is voor zaken die verband zouden kunnen houden met de miljoe- nenroof uit een postrijtuig van de Britse Spoorwegen, is opgelost. Het jacht, dat geruime tijd voor de Engelse kust had gekruist, doch in de mist verdween toen politieboten een onderzoek wil den instellen, liep vrijdagavond de haven van Folkestone binnen. De politie, die de treinovervallers ervan verdacht zich met hun buit overzee uit de voeten te willen maken, ondervroeg de twee leden tellende bemanning van het 14 meter lange witte jacht en toon de zich toen gerustgesteld. Het vaartuig mocht zijn reis vervol gen en koos onmiddellijk weer zee. gevechten een einde. Rookbom men ontploften in het tumult. Na een „aardappelgevecht"' in Oostende verliet de stoet de stad en vervolgde zijn weg naar Blan- kenberge. In Le Coq gooiden Walen rotte eieren, tomaten en appels naar de voorbijrijdende auto's. In Brugge werd de stoet ontbonden. Verscheidene toeristen hadden Oostende zaterdagavond al ver laten in verband met de ver wachte betogingen. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. berichten, volgens welke de Verenigde Staten zouden over wegen de sterkte van hun strijd krachten in Berlijn met tien procent te verminderen. Hij zei over geen enkele informatie te beschikken, die hem aanleiding kan geven berichten als juist te beschouwen. Overigens verklaarde minister Rusk niet te verwachten dat over kwesties als controleposten spoedig overeenstemming zal worden bereikt. Uiteraard zullen daarbij ook de andere NAVO- landen dienen te worden ge raadpleegd. Sprekend over het kernstop- verdrag zei de minister, dat dit de ondertekenaren verbiedt an dere landen behulpzaam te zijn bij het tot standbrengen van niet-ondergrondse kernproeven. De Verenigde Staten zullen hier mede rekening moeten houden als het gaat om het uitleveren van atoomgeheimen aan andere landen, en met name aan Frank rijk. Wat de hulp van de Sowjet- Unie aan China op kerngebied betreft, zei minister Rusk dat de Verenigde Staten geloven dat de Sow.iet-Unie daaraan in 1959 of begin 1960 een einde heeft ge maakt. De door Peking geuite bewering, dat deze hulp door Moskou plotseling werd ge staakt „stemt over het algemeen overeen met onze eigen infor maties", aldus de Amerikaanse minister. In Moskou heeft hij nog zijn bezorgdheid uitgesproken over het blijven van Sowjet-troepen in Cuba. Terugtrekking hiervan zou zeer bevorderlijk zijn voor de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten. De twee Spaanse verzetsstrij ders, die in het begin-van deze week op beschuldiging van het plegen van twee bomaanslagen door een krijgsraad ter dood wer den veroordeeld, zijn zaterdag ochtend vroeg terechtgesteld. De 30-jarige Francisco Grana- dos Gata en de even oude Joa quin Delgado Martinez hadden ontkend dat zij vorige maand bommen hadden geplaatst bij het hoofdbureau van politie en bij een vakbondsgebouw in de hoofd stad. Zij zeiden bij het vooron derzoek tegenover de politie een bekentenis te hebben afgelegd om het leven van anderen te sparen. Wel gaven zij toe kneed- bommen naar Spanje te hebben gebracht voor terroristische doel einden. Volgens de openbare aanklager waren de twee beklaagden zoons van vooraanstaande Spaanse anarchisten, die aan het einde van de burgeroorlog naar Frank rijk uitweken. Beklaagden had den zelf ook vele jaren in Frank rijk gewoond en waren leden van de tegen het bewind van Franco gerichte anarchistische jeugdbe weging „Juventudes Libertarias", waarvan het hoofdkwartier in Frankrijk is gevestigd. Naar verluidt had de Spaanse regering onder voorzitterschap van generaal Franco vrijdag de kwesties van de doodvonnissen Paus Paulus heeft op presi dent Ngo Dinh Diem een beroep gedaan naar vrede en onderling begrip te streven in Zuid-Viet- nam, waar in de afgelopen we ken vijf Boeddhisten zelfmoord pleegden uit protest tegen dis criminatie die de Rooms-Katho- lieke regering tegenover haar Boeddhistische onderdanen zou begaan. Dit werd zaterdag door welingelichte Vaticaanse kringen gezegd. De Paus zou een week geleden via diplomatieke kanalen bij de Zuidvietnamese president over deze kwestie hebben geïnterve nieerd. De Rooms-Katholieke aarts bisschop van Saigon, Paul Nguy en Van Binh, waarschuwde zon dag in een herderlijk schrijven de Rooms-Katholieken in Zuid- Vietnam voor de verleiding zich buitengewone rechten en privi leges toe te eigenen. Zich rich tend tot Katholieken die openba re functies bekleden, vermaande de bisschop hen de eisen van een goed beleid in overeenstemming te doen zijn met de rechten en de belangen der particulieren. Ten behoeve van de interne vrede is het thans meer dan ooit noodza kelijk liefde te betrachten tegen over hen die niet tot de Katho lieke Kerk behoren, aldus de bis schop. Hij leverde tenslotte felle kri tiek op „hen die, voornamelijk in het buitenland, geruchten rond strooien dat de Rooms-Katholie ken in Vietnam de Boeddhisten onderdrukken". Er heerst ondanks incidenten in Saigon en Hue nog steeds ge loofsvrede, gebaseerd op ver draagzaamheid, in Vietnam, zo verklaarde hij. Bij een inbraak in de biblio theek van de stichting Ugo aa Como in Brescia, hebben dieven zich in dit weekeinde meester gemaakt van een honderdta' oude boeken en manuscripten met een waarde van verscheidene miljoenen lires. Tot de gestolen kostbare en zeldzame boekwerken behoorden zes oude bijbels, alsmede een met de hand geschreven kopie van de editie 1487 van Dante's „Godde lijke comedie". Vermoedelijk hebben de daders van een vrachtauto gebruik ge maakt om hun buit af te voeren. op een speciale vergadering in San Sebastian besproken. Het vonnis werd door wurging voltrokken, een methode die nor maal wordt toegepast op burger lijke terdoodveroordeelden. De Spaanse communistische leider Julian Grimau, die ter dood werd veroordeeld wegens zijn optreden tijdens de burger oorlog in Barcelona, werd in april j.l. door een vuurpeleton te rechtgesteld. Francisco Granados Gata, die schuldig was bevonden aan de bomaanslag op het paspoorten bureau van de veiligheidsdienst in Madrid op 29 juli, waarbij een dertigtal personen werd gewond, aanvaardde de laatste bijstand van een R.K. priester. Joaquin Delgado Martinez, wie een bom aanslag op een vakbondsgebouw op 30 juli ten laste was gelegd, weigerde te biechten, aldus werd in doorgaans welingelichte krin gen vernomen. Een militair gerechtshof in Teheran heeft zaterdagavond vijf personen ter dood veroordeeld, van wie beweerd wordt dat zij de leiders zijn geweest van de tegen de regering gerichte rel letjes op 5 juni. Eén man werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en tien andere tot gevangenisstraffen van 5 tot 15 jaar. Een verdachte werd vrij gesproken. Bij de relletjes werden 100 mensen gedood en 200 gewond. Bij het eiland Hacijo, 120 mijl ten zuiden van Tokio, zijn van uit de lucht in zee wrakstukken van een vliegtuig en olievlekken waargenomen. Zaterdagochtend is van Hacijo een vliegtuig opgestegen met 19 inzittenden, dat sindsdien wordt vermist. Het toestel was op weg naar de Japanse hoofdstad. In Nepal is zaterdag een wet van kracht geworden waarbij polygamie en kinderhuwelijken in het vervolg verboden zijn. Meisjes beneden de 14 jaar mo gen niet meer trouwen. Vooi jongens is de leeftijdsgrens op 18 jaar gesteld. tijdsverschil tussen echtgenoten niet groter mag zijn dan 20 jaar. Huwelijken tussen leden van verschillende kasten zijn niet meer verboden en weduwen mo gen weer in het huwelijk treden. Slechts onder bepaalde voor waarden mag een gehuwde man een andere vrouw nemen. Prins Bernhard is zondag in Loesaka aangekomen, op door reis haar Beetsjoeanaland. Het oponthoud duurde 40 minuten. In die tijd werd het vliegtuig van de Prins van brandstof voorzien en dronk de Prins koffie met de gouverneur van Noord-Rhode- sië. Prins Bernhard zal ongeveer 4 weken in Beetsjoeanaland blij ven en keert midden-september via Loesaka naar Nederland te rug. Or- Onder zeer grote belangstelling vond zaterdagmorgen in de Sint Servaaskerk te Maastricht de hu welijksinzegening plaats van de jongste dochter van de Commis saris der Koningin in Limburg, mej. Jenny Gemma Maria Hou- ben met de enige zoon van de burgemeester van Wittem, rm Joseph P. M. H. Merekelbach. De belangstelling werd gesti muleerd door het feit, dat Prin ses Margriet de huwelijksplech tigheid bijwoonde. De Prinsessen van ons Koninkhjk Huis onder houden al jaren lang zeer harte lijke betrekkingen met de leden van het gezin van dr Houben. De Prinses had voor het bij wonen van deze plechtigheid haar vakantie in Porto Ercole in Italië onderbroken. Zij was ge kleed in een witte japon met paarsrode bloemmotieven en dito hoed en werd in de bruidsstoet begeleid door mr dr P. H. Hou ben, de oudste zoon van de Lim burgse gouverneur. De huwelijksinzegening werd verricht door pater Louis van der Vrande O.F.M., hoofdaalmoeze nier van het corps Commando troepen, waarbij de bruidegom tot voor kort als tweede luitenant heeft gediend. Na de indrukwekkende kerke lijke plechtigheid deed mgr J. Jenneskens, pastoor-deken van Maastricht, in een toespraak voorlezing van een telegram met gelukwensen van Paus Paulus VI aan het bruidspaar, de familie leden en deelnemers aan het hu welijksfeest met - de bijzondere pauselijke zegen voor het bruids paar. De burgerlijke sluiting van het huwelijk geschiedde op 31 juli j.l. in Wittem, ten overstaan van burgemeester mr W. Merekel bach, vader van de bruidegom. Heden keert Prinses Margriet naar Italië terug. Tot op heden zijn in Polen zeven mensen gestorven als ge volg van de pokkenepidemie, die daar half-juli is uitgebroken. 115 personen zijn besmet. De meeste gevallen hebben zich voorgedaan in Wroclaw (het vroegere Breslau). Voor de tweede achtereenvol gende keer heeft de Rotterdam se politie vrijdagavond krachtig moeten optreden tegen een flin ke nozemrel in de omgeving van de Coolsingel. de Beurs en de Van Oldenbarneveltstraat. De rust, die althans van de zijde van de jeugd lange tijd in de binnenstad heeft geheerst, werd daar donderdagavond voor de eerste maal onderbroken door een groep joelende en schreeu wende jongens en meisjes, die er op uit waren de buurt eens flink op stelten te zetten. Het metro-terrein bood daarvoor vol doende materiaal. Hekken wer den over de tramrails gezet, bor den verplaatst, het verkeer ge raakte in de war. Een patrouille bere-den politie, die de assisten tie kreeg van vier surveillance wagens, joeg de knapen uit el kaar en toen was de pret er gauw af. Vriidagavond herhaalde zich het rumoer oo dezelfde plaats en opnieuw moest de politie -nu met de hulp van motoragenten er aan te pas komen om de jeugd van de straat te jagen, de beurstrappen op en de zijstraten in. Het verkeer kreeg daarbij oponthoud. De nozemrellen houden waar- schijnliik verband met de ,.Ha- venweek". waarmee Rotterdam het eeuwfeest van de wet op de Nieuwe Waterweg viert. De or ganisatoren doen al dagenlang pogingen het publiek de straat op te krijgen en de vrijdagavond zou gen van de hoogtepunten moeten worden met een massaal openluchtbal, dat Rotterdam het karakter zou moeten geven van Parijs op de 14e juli. Maar de regen was spelbreker. Iets van de feestvreugde kon nog worden gered door de orkesten en de reeks van prominente zangers en zangeressen naar de Ahoyhal en de Rivièrahal te sturen. In het Ahoycomplex, waar tussen de acht duizend en negen dui zend mensen waren, ging het echter al gauw mis, omdat een groen luidruchtige jongens een ..p'cen" karakter aan het feest wilde geven. De zaal werd ten slotte om half elf ordelijk door de politie ontruimd. De Ri vièrahal had op dat moment nog ge°n moeilijkheden gemeld. De „Havenweek". die zaterdag met een bloemencorso en een „root vuurwerk werd afgesloten werd vrijdagavond meegevierd -'oor burgemeester mr. G. E. van Wal sum en diens echtgenote, die om half negen in Hoogvliet aan wezig waren bii de opvoering van het wagenspel „Poort onen". De wethouder van Sociale Zorg In het café „Wangata", in de Brusselse Kolenstraat zijn za terdagavond omstreeks elf uur een rookgranaat en een ge vechtsgranaat ontplqtt. Twintig personen werden gewond van wie verscheidene ernstig, door dat hen een been of een voet werd afgerukt. Op het ogenblik vna de explosie waren ongeveer 100 bezoekers in het café aan wezig. Het café, dat in het centrum van Brussel is gevestigd, wordt vooral door Afrikanen bezocht. Even voor middernacht kwam de zaakgelastigde van de Kon-, golese republiek in Brussel, Ka- hamba, de ravage in ogenschouw nemen. Hij onderhield zich met de eigenaar van het café en met functionarissen van de politie. Bij zijn vertrek zei Kahamba, dat het naar zijn mening om een politieke aanslag gaat. De eige naar van de zaak echter veron derstelde, dat de aanslag was beraamd door een van zijn con currenten met wie hij moeilijk heden had omdat zijn prijzen lager waren. Bij de bomaanslag werden in Het seismologisch instituut van Moskou heeft zaterdag een aard beving geregistreerd die een kracht moet hebben gehad van acht tot negen graden. Het epi centrum lag vermoedelijk in de Oost-Chinese Zee. De seismografen in de Italiaan se stad Pavia registreerden za terdag een aardbeving met een sterkte van negen graden, waar van het epicentrum in de Stille Oceaan, in de buurt van Zuid- Amerika, lag. totaal 41 mensen gewond, onder wie 14 Belgische meisjes. 17 van de slachtoffers konden, na in een ziekenhuis de eerste hulp te hebben ontvangen, naar hun wo ningen terugkeren. De overigen werden opgenomen. Van een 24-jarig meisje en een 31-jarige Kongolees moest een voet worden geamputeerd. Ook de meeste andere gewonden liepen letsel aan de benen op. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar. o o De militairen verklaarden in het ziekenhuis dat zij geen vluchtplannen hadden. Het ongeluk gebeurde in het grensgebied van Hessen/Thürin. gen. en Volksgezondheid, de heer G. Z. de Vos, opende in het Mari tiem museum „Prins Hendrik" de tentoonstelling „Hobby aan boord", dat allerlei werk omvat van mensen in de Rijn- en bin nenvaart, de sleep- en tank vaart en de kleine en grote han delsvaart. Er zijn schilderijen bij, foto's, tekeningen, boetseerwerk, scheepsmodellen, borduurwerk e.d. de expositie is tot 1 oktober te zien. Vijf stamhoofden uit de Ba- liemvallei in Westelijk Nieuw- Guinea hebben de Indonesische regering verzocht, alle plannen voor een volksstemming over zelfbeschikking voor Nieuw- Guinea te laten varen, aldus meldt het Indonesische persbu reau Antara. De stamhoofden hebben zon dag een gesprek gehad met pre sident Soekarno. Zij brengen een bezoek aan Djakarta om de vie ring van de verjaardag der In donesische onafhankelijkheid bij te wonen. Adv.) afwezig' van 2 t/m 10 september. Vanaf het bordes van het Mer- deka-paleis in Djakarta heeft president Soekarno van Indone sië zondag een optocht gadege slagen waarin spandoeken wer den meegedragen met de woor den: „Maleisië is in Londen ge maakt". Er was ook een afbeel ding in de stoet van de premier van Malakka, Abdoel Rachman, met een touw om de nek. Leden van stammen uit Nw- Guinea maakten eveneens deel uit van de stoet, die door dui zenden enthousiaste toeschou wers werd toegejuicht. De Indonesische president onthulde later een monument, dat de „bevrijding" van West- Irian symboliseert alsmede „de strijd van het Indonesische volk tegen het kolonialisme en impe rialisme". Het monument stelt een man voor die zijn ketenen verbreekt. Premier Nehroe heeft vrijdag in het parlement verklaard dat de Chinese „agressieve voorbe reidingen" aan de grens met India toenemen. Hij zei dat In dia zijn verdedigingsmaatregelen zal moeten uitbreiden teneinde iedere nieuwe bedreiging van zijn grondgebied te kunnen weerstaan. Nehroe verklaarde op het Chi nese voorstel tot het houden van een wereld-kernontwapenings conferentie te hebben geant woord dat een dergelijke bijeen komst „pas zin heeft als met een ontwerp-verdrag tot algemene en volledige ontwapening aan zienlijke vorderingen zijn ge maakt". Volgens de Indiase eerste- minister hebben de Chinezen in strijd met hun verklaringen een groot aantal militaire posten in de gedemilitariseerde zóne ge vestigd en bevinden zich weer patrouilles met offensieve oog merken in de grensstreken. Ten slotte beschuldigde Nehroe Chi na ervan nieuwe troepen naar Tibet te hebben gezonden en de garnizoenen aan de grens te hebben versterkt. De laatste maanden is het aantal gevallen waarin het In diase luchtruim werd geschon den aanzienlijk toegenomen, al dus Nehroe die tevens verklaar de dat de Chinese troepenmacht langs de grens met India ster ker is dan ten tijde van de mas sale aanvallen in oktober 1962. De troepen bevinden zich ook dichter bij de grens dan toen het geval was. Hij wees vervolgens op de bouw van barakken, kanonop- Om emigratie naar Zuid-Afrika te bevorderen, speciaal ten aan zien van kapitaalkrachtige emi granten, die in de republiek een onderneming willen stichten, heeft het Zuidafrikaanse depar tement van Financiën verschei dene concessies gedaan, aldus meldt de voorlichtingsdienst van de Zuidafrikaanse ambassade. Zo zullen immigranten in de republiek voor een periode van drie jaar vrijgesteld worden van alle beperkende maatregelen wanneer zij hun buitenlandse baten verkopen of beleggen. Im migranten zullen nu bijv. Zuid afrikaanse aandelen in het bui tenland kunnen kopen met het oog op latere overdracht naar Zuid-Afrika. Terwijl Zuid-Afri kaners die op deze wijze aan delen verworven hebben deze nog steeds geblokkeerd zien, kun nen de immigranten gedurende drie jaar tot een bedrag van 100.000,vrijelijk hierover be schikken. Bovendien kunnen de immigranten, wanneer zij moch ten besluiten om binnen drie jaar de republiek te verlaten, al hun kapitaal dat zij inbrachten zonder enige restrictie repatrië ren. Verder zullen immigranten na een verblijf van drie jaar als Zuidafrikaanse inwoners worden beschouwd, waardoor al hun Zuidafrikaanse baten gedeblok keerd worden. stellingen en opslagplaatsen en het aanleggen van vliegvelden, wegen, ondergrondse telefoon verbindingen en loopgraven in de grensgebieden. De Indiase minister van De fensie verklaarde vrijdag in het parlement dat Chinese troepen sinds april negen maal de grens hadden overschreden, te weten vijf maal bij Ladach in Kasjmier eenmaal bij Londgjoe aan de noord-oost-grens en driemaal nabij Lapass aan de grens met Tibet. o Bij het onderlopen van een mijngang in de Tsjechoslowaak se kolenmijn Lehota zijn zater dag dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Zij werden ver rast door het snel stijgende wa ter. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van het gebeurde. MINDER BUIIG Zondag trok een depressiege- bied juist met de kern over ons land. De bovenlucht nabij de kern van de depressie had een bijzondere lage temperatuur, zo dat het in de loop van de dag onder invloed van het door de zon verwarme aardoppervlak op vele plaatsen tot buienvorming kwam. Daarbij kwamen plaatse lijk zeer zware onweersbuien voor, die met langdurige hagei- val gepaard gingen, o.a. in de zuidoosthoek van Friesland. Het deprëssiegebied trekt lang zaam naar het noordoosten weg, terwijl het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk, over Engeland. Deze rug wordt aan zijn westflank weer aangetast door een nieuw daal- gebied in het luehtdrukveld. zo dat de lichte weersverbetering die ons te wachten staat slechts tijdelijk zal zijn. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en west. Aanhoudend koel weer. MAANDAG 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.53 2.07 Terneuzen 2.28 2.42 Hansweert 3.08 3.22 Walsoorden 3.18 3.32 DINSDAG 20 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.23 2.43 Terneuzen 3.08 3.22 Hansweert 3.J8 4.02 Walsoorden 3.58 4.12 ZON MAAN op ondei op onder Aug. 20 5.30 19.56 6.28 20.48 21 5.32 19.54 7.39 21.08 22 5.33 19.52 8.48 21.27 23 5.35 19.50 9.56 21.45

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1