Waar vinden wij heigeluk? Kiel in STILSTAAND wat» enu Haar fictieve lijken brengen een fortuin op Vliegen en muggen zijn gevaarlijke klanten Een hypermodern vest Zaterc Zaterdag 17 augustus 1963 DE VRIJE ZEEUW pagina 5. KANS OP ZIEKTE VAN WEIL! Tenzij alle ratten verdreven zijn DE VLIEG SPUWT BACTERIëN IN ONS ETEN, DE MUG BRENGT ZE ONS IN HET BLOED van de neek DE VROUWENSPIEGEL Agatha Mary Clarisse Miller werd wereldberoemd als Agatha Christie KONINGIN VAN DE THRILLER Zee en lavendel Uit verveling r Het geluk kunnen we niet ergens op een goed verbor gen plaatsje gaan zoeken, want het geluk ligt immers in onze eigen levensbeschouwing besloten? 't Gelukkigst zullen wij in ons leven zijn, als we het beste wat in ons leeft op de juiste manier naar buiten uit weten te dragen en als we open staan voor al het goede en mooie om ons heen. Persoonlijk geluk is wisselend en ook vaak zeer betrekkelijk. En stelt niet ieder zich, binnen de grenzen van zijn levensbeschouwing een eigen, ander doel voor ogen? Er leiden veel ivegen naar geluk Een gelukkige jeugdeen periode waarin een kind met liefde omringd en beschermd wordt en zijn persoonlijk heid ontzien en geacht wordt, is voor elk mens zeker één voorwaarde om een tevreden, evenwichtige en ge lukkig mens te worden, Gemis aan liefde in de kinderjaren is voor velen dik wijls een beletsel om het leven blijmoedig te kunnen aanvaarden. De sfeer in een gezin is daarom van groot belang, de invloed van de houding van de ouders bij zonder groot. En wat ouders hun kinderen door hun opvoeding en liefde meegeven is van grote invloed op heel hun latere leven. HOE ZIJN ONZE MANIEREN Is het niet zo, dat kinderen snel overnemen wat ze zien, horen en ondervinden? Hebben ze een vader, die steeds met ge weld zijn zin doorzet, dan ge beurt het maar al te dikwijls dat die kinderen op hun beurt zul len proberen de baas te spelen over andere kinderen. Ze zullen dit vooral proberen bij jongere of wat minder bij-de-hante vriendjes. De maniertjes van meisjes bij het spelen met poppen, imiteren moeders liefdevolle verzorging van de baby. Ook het feit, dat vaders helpen bij moeilijke en zware werkjes in huis, zoals ver zorgen van kachels, iets schilde ren of repareren, fietsen helpen opknappen, huiswerk overhoren, de zwaarste dingen in huis ver sjouwen of het speelgoed her stellen, is iets wat aan de kinde ren zeker niet onopgemerkt voor. bijgaat. Alles wat vader doet maakt een sterke indruk en het laat zich dus goed begrijpen, dat het doen en laten van vader gro ter en belangrijker invloed op hen heeft dan tot vervelens toe herhaalde vermaningen. Vaders staan doorgaans mid den in de maatschappij. Zij bren gen hun gezin in contact met de buitenwereld en door hun toe doen zal het gehele gezin op deze manier belangstelling krijgen voor wat er buiten de deur ge beurt. Dat het oordeel van vader thuis als belangrijk geldt is een natuurlijke zaak. (OOI) A' WELKESFEER SCHEPPEN Voor moeders met haar opvoe dende en verzorgende taak is het doen van de huishouding lang niet het belangrijkste. Belangrijk is. dat iedereen zich in huis „thuis" en gelukkig voelt. Zij zijn hèt die er op letten dat met iedereen in huis rekening wordt gehouden, dat iedereen apart tot zijn recht komt en dat er volop gelegenheid en ruimte is voor knutselen, lezen en andere lief hebberijen. De kinderen zullen dan zeker met meer plezier leren werken. Beseffen we als moeder altijd wel hoeveel indruk ons voor beeld maakt? Ieder mens weet van zijn eigen jeugd meestal nog heel goed welke liedjes moeder altijd met hem zong en welk ver haaltje zij zo mooi vertelde. Het vieren van verjaardagen en fees ten als Sinterklaas en Kerstmis in je jeugd blijven later als goede herinneringen aan „thuis" eigen lijk wel je hele leven in gedach ten. Van hoeveel belang is het dat we dus ons gezinsleven op de eerste plaats laten komen, de huishoudelijke werkzaamheden in de tweede plaats, want de mensen verdienen toch immers de volle aandacht en niet de din gen om ons heen. Moeders leren hun kinderen ook hóe zich te ge dragen tegenover andere mensen en hoe goed wellevendheid in een mensenleven is. DE BASIS VOOR HET LEVEN. Het zal voor de moeders zelf daarom van belang zijn als ze gedurende de drukke jaren van hun huwelijk, als alle kinderen nog thuis zijn, op de één of an dere manier contact met de we reld buiten het gezin hebben. Dit kan actief deelnemen aan ver enigingsleven, een kleine baan of iets dergelijks zijn. Een huis vrouw, die alleen maar steeds in haar gezin bezig is, komt vaak te weinig met andere mensen in aanraking, wat een belemmering is voor het openstaan voor an deren, het opdoen van nieuwe ideeën of het verwijden van haar gezichtsveld. In het gezin leert het kind an deren te respecteren .911 rekening met elkaar te. houden. Het gezin waartoe het behoort, geeft het de grondslag voor de kans op persoonlijk geluk. Een goede samenleving thuis is voor 'n kind de basis voor zijn latere leven en daarmee krijgt het zijn kans op geluk. In alle gezinnen van een land bij elkaar wordt de bevolking van dat land gevormd, de totale waarde aan geestkracht en kun nen van alle mensen, die voor een zeer groot deel afhangt van de geestkracht en het kunnen van hun verzorgers. Een steeds weerkerend proces. Op te groeien in een gelukkig, harmonisch ge zin is goud waard. (Nadruk verboden.) De riekte van Weil is een aan doening waar niet te lichtvaardig over gedacht moet worden. Het nemen van beschermende maat regelen is beslist geen overbodig heid. Allereerst zullen ratten moeien worden geweerd uit al die wate ren waarin zwembaden worden ingericht. Het bestrijden van de riekte van Weil komt neer op de verdelging van ratten. In en om de zwembaden dienen rommel en etensresten te wor den verwijderd: daar komen die dieren op af! Beschoeiingen van beton kunnen voorts goede dien sten bewijzen. Persoonlijk kan ieder zijn eigen voorzorgen tegen het oplopen van die ziekte van Weil nog wel ne men. Zo zou men er bijv. heel verstandig aan doen zich nooit in stilstaand water te begeven. In stromend water vindt voort durend verversing plaats. Moch ten zich in zulk water onver hoopt ziekteverwekkers bevinden, dan is de kans op besmetting toch nog betrekkelijk gering. Het is dus helemaal niet nodig, dat men aan een algemene water vrees gaat lijden! Duitse en Japanse wetenschap In het jaar 1SS6 heeft de Duit se arts Weil de later naar hem genoemde ziekte het eerst be schreven. Voordien is deze aan doening ook wel eens opgemerkt, maar er is toen blijkbaar niet voldoende aandacht aan besteed. Lang vóór de publicatie van dr Weil kende men namelijk ai een merkwaardige ziekte bij arbei ders, die de riolen van de Franse hoofdstad - moésten schoonhou den. Daar het juist rioolratten zijn, die de ziekte van Weil over brengen, zal dit dezelfde be smettelijke ziekte wel geweest zijn. Twee Japanse onderzoekers hebben later kunnen vaststellen welk micro-organisme het eigen lijk is, dat de ziekte van Weil verwekt: het bleek een langge rekt en smal eencellig diertje te zijn dat de naam van Leptospira Ictero-Haemorragia heeft gekre gen. Deze spirochaeten (want tot deze micro-organismen worden ze gerekend) komen terecht in sloten, grachten en andere wa teren, wanneer er ratten in dat water leven. Jongetje in gracht gevallen Ratten zijn namelijk dikwijls door de ziekte aangetast en ze scheiden de ziekteverwekkers dan met de urine uit. Zo kan de mens worden besmet en het is goed om dit te weten. Vooral stilstaand water is in dit opzicht gevaarlijk. Men zie erop toe, dat er niemand in een stadsgracht valt; men bedenke dat men niet in een sloot of een plas met stilstaand water moet gaan zwemmen. In zulk stilstaand besmet wa ter loopt de mens ernstig gevaar; de spiroehaeten kunnen het lichaam binnendringen door de slijmvliezen van de neus, keel en mond en ook door de huid. Velerlei organen worden aan getast door de inwerking van de Leptospira. Het meest opvallende en zelden ontbrekende verschijn sel van de ziekte van Weil is de geelzucht, téweeggebracht door een ontsteking van de lever. HET IS ZOMER en dat betekent, dat we naast zon, warmte en regen, ook volop van insekten kunnen „genieten". De meesten van ons zijn niet erg op deze medeschepselen gesteld en dat is in veel gevallen ook volkomen begrijpelijk. Het insekt heeft iets antipathieks, men mag ze niet en dat ligt veelal aan het uiterlijk van deze dieren. Ze lijken dikwijls op kleine monsters en dat stoot de mensen af. Overigens is een dergelijke instelling natuurlijk niet juist. 1-Ioe griezelig sommige van deze dieren er ook mogen uitzien, wanneer we ze eens wat nader beschouwen staan we versteld en vragen we ons af hoe het mogelijk is dat de Schepper dergelijke dieren kon creëren. Dat we iets tegen bepaalde insekten hebben, omdat ze gevaarlijk zijn voor de mens of schadelijk zijn, is te begrijpen en te recht vaardigen. Nemen we bijvoorbeeld de insekten waarmee we in deze tijd het meest te maken hebben, zoals de vliegen en muggen, aan hebben we dadelijk al twee kwade rakkers bij de kop. Deze twee insektensoorten, die behoren tot de orde der Diptera (twee- vleugeligenwelke de -le orde in grootte van het insekten rijk is en meer dan 60.000 soorten omvat, zijn voor de mens ronduit gezegd gevaarlijk. DE VLIEG De kamervlieg is de meest ver spreide en beruchtste soort van al ie vliegen en vormt voor de mens een permanent gevaar. De larven van de vlieg zijn af- valeters, die zich niet beperken tot elk vochtig, rottend organisch materiaal. Zij eten van kadavers tot mest en alles wat daarbij behoort. Het gebruik van dit voedsel heeft het de vlieg moge lijk gemaakt de mens overal in de wereld te vergezellen. De monddelen van de vlieg worden gevormd door een korte slurf of zuiger, met aan de top een paar lobben. Wanneer het dier gaat eten spuwt het eerst een druppeltje vloeistof op het voedsel, terwijl de kussentjes over de opper vlakte raspen. Daarna wordt het grootste deel van de vloeistof weer opgezogen, maar het restje dat achterblijft bevat zoveel bac teriën van vorig voedsel, dat eventueel kan zijn: uitwerpselen van mens of dier, geïnfecteerd spe'èksel van een zieke, vocht van etter, zweren en wat al niet meer. Het staat vrijwel vast, dat dit resterende vocht, vrijwel altijd voor de mens schadelijke bacte riën bevat en daarom is de vlieg zo'n gevaar voor de mens, wan neer hij zich op ons voedsel zet. Hebben we te maken met de steekvlieg, dan is de situatie nog erger, want dan worden derge lijke bacteriën nog reehtsstreeks met de prik in ons lichaam ge bracht, Hoe ernstig het gevaar is dat de vliegen voor ons betekenen, blijkt wel uit het feit van de snelle vermenigvuldiging. Eén gewone huisvlieg kan in slechts vijf maanden een nakomeling schap van niet minder dan vijf miljard stuks krijgen. Dat is eën getal dat ons wel even te denken geeft. Gelukkig staan wij in de strijd tegen de vliegen niet alleen en zijn er vele diersoorten die ons daarbij helpen, want anders zou de wereld slechts door vlie gen worden bevolkt! MUGGEN Andere kwade rakkers zijn de muggen, die eveneens behoren tot de orde Diptera. Zij bezitten evenals de vliegen slechts een enkel paar vleugels, die dienen om te vliegen, terwijl de achter ste twee.zijn vervormd tot korte knotsvormige orgaantjes „kolfjes" of „halsters", die in de vlucht als evenwichtsorganen dienst doen. Er zijn niet minder dan bijna tweeduizend soorten steekmug- gen in de wereld. De volwassen dieren zuigen het bloed van huis dieren, wilde dieren en mensen, waarbij ze met het bloed ziekte kiemen kunnen opzuigen, die ze later weer op anderen overbren gen. Hun monddelen zijn speciaal ingericht op het steken en bloed zuigen. Overigens zijn het alleen de wijfjes die bloedzuigen, om dat de mannetjes na het paren dat spoedig na het volwassen worden plaatsvindt sterven. HOE STEKEN ZE? De mond van de mug heeft een zuigbuis voor het opnemen van vloeistof uit een gemaakte wond. Het speeksel dat de mug af scheidt is bedoeld om de huid on gevoelig te maken voor de prik en tevens het bloed dunner te maken, waardoor het dier in staat js het door het uiterst dun- VESTEN zijn vooral in ons land bijzonder geliefde kle dingstukken. De omstandig heden van ons klimaat wer ken hiertoe mee en daarom is er geen Nederlandse vrouw of zij heeft één of enkele van deze nuttige kle dingstukken in haar garde- robekast Het is echter zo, dat iedere vrouw er wel van houdt, dat zij ook in de vesten wat va riatie heeft en dat ze niet allemaal hetzelfde zijn. Na tuurlijk kunnen we om te beginnen verschil in kleur hebben, maar verschillende vormen is toch wel even be langrijk. I Onze illustratie toont een vest in hypermoderne stijl. In wezen bestaat het uit niet meer dan een los voor- en achterschoot, die op de schouderlijn met elkaar zijn verbonden, het idee van een poncho. Je steekt het hoofd door het gat en het vest is a angetrokken. Het aardige van dit vest schuilt in het originele idee van het ceintuurtje. Het voorpand heeft op tail lehoogte opzij twee knopen. Over het achterpand loopt een ceintuur, evenals het vest uit wol vervaardigd en wel in de vorm van een dubbel koord met lussen aan het eind. Deze ceintuur ligt over het achterpand en als het vest aangetrokken is, worden de lussen aan de uiteinden om de knopen van het voorschot geslagen en zie het vest is gesloten en zelfs iets getailleerd. Het model op onze illustratie heeft er wel een bijzonder modern geheel van gemaakt. Zij draagt een lange zwartleren pantalon, met daarop een zwarte sweater met hoge kraag en hierojceihgen h,et besproken moderne vest in zacht groene-wol uitgevoerd. ELLY MARTINS. ne buisje op te zuigen, terwijl tevens door dit, vocht de stolling van het bloed wordt tegengegaan. Het is dit speeksel dat de zwel ling en de jeuk van een mug- gebeet veroorzaakt. Ammoniak is een geschikt middel om de ge volgen van een muggesteek tegen te gaan. Er zijn twee groepen bekende steekmuggen en wel de Culicini en de Anophelini, tot welke laat ste onder andere de beruchte malariamug behoort. Ze zijn on der andere te herkennen aan de manier waarop ze steken. De Culicini brengen de steek toe, terwijl zij hun lichaam evenwij dig met het te steken oppervlak houden, de Anophelini richten bij de steek het achterlichaam omhoog. VAN EI TOT MUG Na de paring gaat het wijfje dadelijk op zoek naar een bloed- maaltijd, want zonder deze komen de eieren niet tot rijping. De eieren worden op het wa teroppervlak gelegd. De larven die uit deze eieren komen, leven van organisch afval en stuwen zeer kleine deeltjes organisch materiaal, dat zich in het water bevindt naar de mond. De lar ven hangen met de kop naar be neden aan het wateroppervlak en halen door een opening aan de achterzijde van hun lichaam adem. De poppen van de steekmuggen zijn in tegenstelling tot die van andere insekten zeer beweeglijk en zwemmen snel en grillig door het water wanneer ze worden gestoord. Evenals de larven halen ze adem door lucht op te nemen aan het wateroppervlak. De meeste steekmuggen bren gen slechts enkele dagen in dat zeer kwetsbare stadium door en worden dan volwassen muggen, waarna de geschiedenis zich weer herhaald. INTENSE BESTRIJDING GEWENST Ook de mug kan de mens door het baöteriënrijke speeksel, dat hij in ons bloed brengt, ernstig infecteren. Zowel de vlieg als de mug zijn daardoor vijanden van de mens, vijanden die we niet genoeg kunnen bestrijden. Men moet niet denken dat dit bestrij den slechts kan plaatsvinden in de zomertijd, wanneer de dieren zich overal laten zien. Ook in het frisse jaargetijde kan dit gebeu ren, aangezien de wijfjes van de muggen bijvoorbeeld in onze ge matigde streken beschutte plaat sen opzoeken om te overwinte ren. In het voorjaar, na het ont waken, gaan ze eieren leggen. In die periode zijn ze kwets baar. Ook gebeurt het wel dat ze hun eieren al afzetten vóór ze in winterrust gaan. Deze eieren worden dan op een be schutte plaats gedeponeerd, die dan wel droog is, maar in het voorjaar onder water zal komen te staan. Zo zien we, dat we deze in sekten ook buiten de zomer kun nen bestrijden door de plaatsen die geschikt zijn voor overwin tering van volwassen dieren of eieren met insektenbestrijdings- middelen te bewerken. In zijn eigen belang dient de mens deze gevaarlijke kleine dieren intens en serieus te bestrijden. (Nadruk verboden.) Hevige pijn in de. kuiten Daarnaast doen zich ook dik wijls ernstige 'ontstekingsproces sen in de nieren voor. Voorts moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat hart en bloedvaten worden aangetast, terwijl ook hersenvliesontsteking kan ontstaan alsmede aandoe ningen van het oog. Heel karakteristiek voor de ziekte van Weil is nog het symp toom van hevige pijn in de kui ten; dit berust op ontstekings processen >in de spieren daar ter plaatse. dr H. W. SCALOGNE (Nadruk verboden) MENU VAN DE WEEK. Enkele weken geleden gaven we u in het weekmenu enige recepten om zelf ijs te maken en ook hoe u door allerlei toe voegsels aan dit vanilleijs een extra feestelijk tintje kunt ge ven. Met dit vanilleijs kan men ook allerlei heerlijke koude melk- dranken, zoals b.v. milkshakes gemakkelijk thuis klaarmaken. Ook een ice cream soda is heel eenvoudig te maken. Doe onderin een hoog glas wat verse vruchtjes (aardbeien, kersen, frambozen, bessen of stukjes sinaasappel), giet hier op een lepel limonadesiroop en hierop weer een schepje room ijs. Vul het glas verder bij met spuitwater en garneer het met wat stijfgeslagen room, waarop wat vruchtjes worden gelegd. Er kan een bros wafeltje bij wor den gegeven. Een coupe is een ijsgerecht, dat met slagroom, vruchtjes, no ten enz. wordt gegarneerd en in een laag, wijd glas wordt opge diend. Enkele voorbeelden vindt u onder dit weekmenu. ZONDAG: kaasbouillon, koude vleesschotel, sla, ravigotte saus, aardappelpuree, coupe belle Hélène; MAANDAG: gevulde paprika's met gehakt, spaghetti, kwark of Bulgaarse yoghurt met kruisbessencompöte; DINSDAG: spitskoolschotel met kaas en tomaten, meloen schijven; WOENSDAG: snijbonengehakte biefstuk, aardappelen, mok kavla; WIE KENT haar niet, deze vriendelijke dame van even zeventig jaar, met twinkelende donkere ogen en grijsblonde haren? Zij is een beetje ouderwets en meestal in het zwart ge kleed en dol op lavendel. Zij heet Agatha Mary Clarisse Miller, maar niemand kent haar ondei deze naam. Doch hebben wij het over Agatha Christie, dan gaat ieder rechtgeaarde liefheb ber van spannende detective-romans even recht zitten. ZIJ is het namelijk, die met haar uitzonderlijk geraffineerd ge schreven boeken over misdaad en griezel miljoenen mensen, van hoog tot laag, over de gehele wereld in adembenemende spanning weet te houden. Het is daarom beslist niet verwonderlijk, dat zij de „ongekroonde koningin van de thriller" wordt genoemd. Iedereen leest haar boeken, staatshoofden, ministers, filmsterren, mannen en vrouwen van de wetenschap, maar ook fabrieksarbei ders, landbouwers, dienstertjes en loopjongens. Agatha's grote kracht is, dat ieder haar kunst weet te waarderen. Zij is onuit puttelijk in het bedenken van nieuwe spannende griezelverhalen. Zij weet deze bedenksels op de meest fantastische wijze te beschrij ven en voor een ieder waar te maken. Zij schotelt haar verhalen in zo'n meeslepende stijl voor, dis het de lezer bijna onmogelijk maakt ze te onderbreken. Wie eert boek van haar onder handen heeft, moet het, of hij wil of niet, in één ruk uitlezen. Zelfs Mariene Dietrich, de zo gevierde en nog steeds vitale filmster, zangeres en cabaretière, kwam eens te laat op een gastvoorstelling op Broadway, omdat zij vlak voordat haar vliegtuig startte, bemerkte dat zij het boek „Vijf kleine biggetjes" had vergeten mee te nemen. Mariene wilde het beslist tijdens de vliegreis uitlezen en de machine moest wachten, totdat het boek was gehaald. DE SCHRIJFSTER vertelt, dat de leegte om haar heen, het igeruis van de branding en de geur van lavendel haar het meest inspireren. Wanneer deze drie factoren samenwerken, dan komt er beslist iets bijzonders uit haar pen. Agatha Christie woont al tientallen jaren in haar Greenway House, een sober landhuisje in' een verlaten streek, vlak bij de steile kust van Cornwall. Hier vindt zij haar bron van inspiratie. Het is derhalve zeer goed te' begrijpen dat hier haar ruim zestig romans het eerste levenslicht aanschouwden. 'Onze „thriller-koningin" heeft een onmogelijk handschrift, dat haar uitgevers slechte ogen bezorgt. Maar zij denkt er niet over een machine te gebruiken. Als we haar vragen waarom zij! niet wil overstappen op een schrijfmachine, dan geeft zij als antwoord „Ik wil graag de oogartsenrekeningen voor de heren betalen, wanneer ik maar met de hand kan blijven schrijven". Wanneer in Agatha's hoofd een nieuw plan rijpt, dan eet zij niet. Zii doet niets anders dan rekenen, berekenen en ze maakt on noemelijk veel aantekeningen. Zij bestudeert dan dagenlang ver schillende naslagwerken, totdat het nieuwe geval haarfijn is uit gedokterd en als vol rijpe vrucht in haar haarscherpe geest voort leeft. Dan sluit zij zich op in haar werkkamer. Niemand mag haar storen, met uitzondering van liet dienstmeisje, dat ieder uur een nieuwe pot thee brengt, want dit is de drank, die de schrijfster bij liters gebruikt, wanneer zij aan het werk is. Koortsig schrijft zij voort en wanneer er een enorm spannend hoofdstuk naar haar tevredenheid is voltooid, holt zii naar de keuken, eet van alles wat voor de hand staat, ook als dat nog niet klaar is, vertelt haar dienstmeisje in het kort wat erin gebeurt en haast zich weer aan het werk. Wanneer zij een manuscript klaar heeft, weegt Agatha Christie vele ponden lichter, maar binnen enkele weken heeft zij haar nor male gewicht weer terug. AGATHA, die op 15 september 1891 werd geboren, heeft een gelukkige jeugd gehad -en kwam eigenlijk door vervéling tot schrijven, toen zij op vijftienjarige leeftijd met angina in bed lag. Hetgeen zij toen schreef, bleef echter in de kast. Aanvankelijk wilde zii graag naar het cabaret, doch hier kwam niets van. Miss Miller werd nachtzuster in een militair hospitaal en in de lange nachten nam zij voor de tweede maal. weer uit verveling de pen op en schreef als jonge vrouw van twee en twintig het manuscript van ,,'De onschuldige moordenaar". Er was echter geen hond, die haar als schrijfster accepteerde. Nu zegt zij, dat de schaduw van Conan Doyle. de wereldberoemde geestelijke vader van Sherlock Holmes, haar lange tijd in de weg heeft gestaan. Tenslotte kreeg zij toch haar kans en boekte zij succes. Inmiddels trouwde zij in 1914 met de door haar verpleegde lui tenant Archibald Christie en bleef schrijven. In 1930 leerde zij de archeoloog Max E. L. Mallowan kennen, scheidde van Archibald Christie en trouwde de archeoloog, die zij regelmatig op zijn reizen door Syrië en Irak vergezelt. Verscheidene van haar boeken spelen zich dan ook in het Midden-Oosten af. Haar ster steeg na elke nieuwe uitgave. Zij schreef de ene thriller na de andere. Haar fictieve lijken brachten en brengen nog steeds een fortuin op. Uitgevers in tientallen landen vertaalden en zorgden voor de uitgave van haar romans in alle delen van de wereld, terwijl haar verhalen gretig worden bewerkt voor toneel, film, radio en televisie. (Nadruk verboden) DONDERDAG: gebakken lever met ananas en kaas, rijst, yoghurtmuesli; VRIJDAG: kaasragout, aardap pelpuree en sla met toma ten óf vleesragout, aardappelpuree en sla met tomaten, brood schoteltje; ZATERDAG: huzarenslaatje, griesmeelschoteltje met schuimkop. COUPE BELLE HÉLÈNE Doe een schep vanilleijs on derin een wijd glas en leg hier op in de lengte doorgesneden gesuikerde peren (of peren uit blik). Giet hierover een warme chocoladesaus en garneer dit met een rand slagroom en wat gehakte noten. COUPE PÊCHE MELBA Vul een coupeglas half om half met vanille ijs en aardbeien ijs. Garneer deze met een halve per zik, die met marasquin is be sprenkeld en met gesnipperde, geroosterde amandelen is be strooid. Spuit er een rand slag room omheen. GEBAKKEN LEVER MET ANANAS EN KAAS 4 plakjes lever a 1000 gram, zout, peper, bloem, boter, 1 blikje ananas (4 schijven ge raspte kaas, paprikapoeder. Wrijf de lever in met wat zout en peper en laat deze 10 minu ten intrekken. Wentel de plak ken door de bloem. Bak de lever in wat boter in de koekepan gaar en aan beide kanten bruin in 15 minuten. Neem de lever eruit on leg deze in de beboterde vuurvaste scho tel. Bak de schijven ananas even in de bruine boter en leg op el ke plak lever een schijf ananas. Strooi er een dikke laag gerasp te kaas over en laat deze in een warme oven lichtbruin kleuren. Strooi er wat paprikapoeder over. Maak de jus af met wat ananasnat en water.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5