Burgemeester van Zaamslag geïnstalleerd Zaterdag 17 augustus 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De heer en mevrouw Van Wijk—Beloo door de bevolking van Zaamslag op uitbundige wijze verwelkomd Na tien en een halve maand verstoken te zijn geweest van een eerste burger der gemeente heeft een blijde bevolking van Zaamslag gisteren de heer J. van Wijk als burgemeester ingehaald en uitbundig begroet. Het gemeentebestuur had ervoor gezorgd, dat de gemeentenaren zo zij niet in persoon zelve in de raadszaal aanwezig konden zijn via luidsprekers op het plein voor het gemeentehuis konden horen wat er tijdens de installatie ge sproken werd en er zodoende toch bij betrokken waren. Met veel statie en hartelijkheid werd de nieuwe burgervader in gezelschap van zijn echtgenote, mevr. Van Wijk Beloo, en 7-jarig zoontje Hans opgewacht aan de grens der gemeente bij het Veer. Behalve de landelijke ruitervereniging de „Julianaruites" was daar ter verwelkoming een raadscommissie aanwezig bestaande uit de heren H. de Feijter, als oudste, en I. de Jonge, als jongste raadslid. mé* Na de begroeting namen op ver zoek van de nieuw benoemde burgemeester, de heren De Feij ter en De Jonge in de voor de lieer en mevr. Van WijkBeloo gereedstaande landauer plaats en werd onder begeleiding van de „Jqjign^ij^itfi's" naar de kom dei; gemeente gereden. Bij de weide van de heer J. de Klerk hadden zich inmiddels de schoolkinderen, het muziekgezeL schap „De Volharding" en een grote schare belangstellenden opgesteld. De kinderen zwaaiden ter verwelkoming met vlaggetjes en hadden zich voor de gelegen heid met feestmutsen getooid. De voorzitter der Oranjever eniging de heer C. A. de Kraker, gestoken in Axelse klederdracht, sprak hier de burgemeester als volgt toe: Edelachtbare heer Van Wijk en .mevr. Van Wijk, Als voorzitter van de Oranje vereniging is het mij een genoe- een buurtgemeenschap, trekken wij als gezamenlijke dorpsgeno ten strijdvaardig het harnas aan om te vechten voor het behoud en de zelfstandigheid van onze dorpsgemeenschap, centraal ge legen in zijn 4500 ha polderland en ..kreken. Wij vertrouwen dat U straks moedig zult willen deelnemen aan onze strijd, te vechten voor een rechtvaardige zaak. Burgemeester, onze eerste kennismaking vorige week, was van dien aard dat wij U met vol vertrouwen tegemoet kunnen treden, dus met een goed begin. Moge het U met uw gezin voor spoedig gaan in uwe nieuwe woonplaats en moge U zich wel dra thuisgevoelen onder de Zeeuws-Vlamingen. Stel uw ver wachtingen op de Here, Hij zal het U doen gelukken. Hartelijk welkom in ons mid den. Op deze begroetingsrede volgde een driewerf hoera pan de al daar aanwezige menigte. Nadat het bestuur der Juliana- treden, ook de heren De Feijter en De Jonge dank werd betuigd voor de eerste begroetting aan de grens der gemeente en hun ge zelschap bij de intocht in de ge meente. Om half drie vond de officiële installatie plaats in een speciale raadszitting. Wederzijdse ouders, oud-collega's en vrienden uit Rijswijk woonden deze bij, ter wijl wij verder bemerkten de voorzitter der C. H. U. mr. H. K. J. Beernink, hier aanwezig in zijn kwaliteit van gemeentesecre taris van Rijswijk, oud-burge meester H. D. Trimpe, waarne mend burgemeester van Terneu- zen M. de Vos, burgemeester P. J. G. Moithoff van Vogelwaarde, de loco burgemeester van Axel, wethouder M. L. M. IJsebaert, vertegenwoordigers van rijkspo litie, corporaties en verenigingen, Nadat de heer en mevr. Van WijkBeloo in de raadzaal wa ren binnengeleid en hadden plaats genomen, opende de waarnemend burgemeeser, de heer A. Koster, de bijzondere raadszitting, met de volgende installatierede: Mijne Heren, Ik open deze vergadering en ga U voor in gebed. Ik heet de raad van harte wel kom en in deze speciale verga dering mag ik zeker wel bijzon der welkom heten de heer en mevrouw Van Wijk met hun familie en tevens ook alle an dere aanwezigen. Ik verzoek de secretaris het Koninklijk Besluit voor te lezen waarbij tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer J. van Wijk. Ik constateer dat thans kan worden overgegaan tot de in stallatie van de heer Van Wijk als burgemeester dezer gemeen te. Edelachtbare heer Van Wijk, Alvorens aan U het voorzit terschap van deze vergadering over te dragen, acht ik mij als waarnemend burgemeester ver plicht enige woorden van wel kom bij de aanvaarding van uw ambt als burgemeester dezer ge meente, te spreken. Ik wil U namens de raad, ja, ook namens alle ingezetenen van Zaamslag, hartelijk gelukwen sen met uw benoeming tot bur gemeester dezer gemeente. Ik hoop dat het ambt, dat U staat te aanvaarden, U voldoening zal geven en dat God U de nodige wijsheid en kennis zal geven om "hier als burgemeester van Zaamslag te werken. De vacature heeft lang ge duurd: 10% maand. De bevol king van Zaamslag begon on gerust te worden, te meer, om dat ze in de krr.iten begon te lezen dat een plan tot herin deling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen op komst was. gen U namens het bestuur als burgemeestersgezin te mogen begroeten en te onvangen aan de kom van onze gemeente. Burgemeester Van Wijk, van harte wijlen wij U complimente ren, met deze voor U zo bijzon dere hoogtijdag bij de aanvaar ding van uw hoge ambt als hoofd dezer gemeente. U moogt uw in stallatie aanvangen in een goed verzorgde gemeente, een welva rende plattelandsgemeente met een financieel gezond beheer door uw voorganger oud-burgemees ter Trimpe op zulk een uitermate wijze beheerd en verzorgd. Het was zijn lust en zijn leven op te komen voor de belangen van zijn residentie. Burifemeester, U vindt hier 'n spo open bevolking, kalm en rustig, maarnu er twee kapers op de kust verschijnen om onze mooie aloude gemeente met zijn levendige buurtschap pen en vruchtbare uitgestrekte polders te gaan verdelen en Zaamslag willen degraderen tot ruiters aan het burgemeesters echtpaar was voorgesteld ont ving mevr. Van Wijk bloemen van twee jeugdige ingezetenen van Zaamslag, n.l. Sarien de Zeeuw, die dit deed namens de brndweer, en Addie de Leeuw, gekleed in Axelse dracht, namens de Oranjevereniging. Terwijl de klok van het ge meentehuis beierde trok de stoet met de kinderen van de scholen door de gemeente, muzikaal be geleid door de mannen van de „Volharding" die in donker met goud gebiesde uniformen een martiale indruk maakten en overal in de straten gadegeslagen en wuivend begroet door Zaam- slags bevolking. Bij het raadhuis gekomen dankte burgemeester Van Wijk de commandant van de Juliana- ruiters, de heer Iz. de Feijter, voor de keurige wijze waarop de Julianaruiters de stoet hadden begeleid, waarna de heer en mevr. Van Wijk, alvorens de trappen van het raadhuis te be V C.5j V,K c-'v■- :.fi - '4 jij ,.vi Toen ik wegens ziekte in de vacaturetijd uitgeschakeld was, heeft de gemeenteraad een tijde lijk wethouder benoemd in de persoon van de heer De Visser. Nu we weer een burgemeester hebben en ik zelf weer mee kan, is deze taak voor U, mijnheer De Visser, geëindigd. Onze har telijke dank voor al hetgeen U als tijdelijk wethouder in het be lang van de gemeente heeftrige- daan. Ook wethouder De Koeijer be trek ik in deze dank nu hij mij in die tijd ook enkele malen heeft moeten vervangen. Burgemeester Van Wijk, ik hoop dat U de gemeente Zaam slag vele jaren als burgervader zult mogen dienen en dat U, als geboren in een grote stad, de be langen van een plattelandsge meente zult leren begrijpen en waarderen. Moge'God U ae kracht en de wijsheid geven om voor allen een burgervader te zijn, die zo veel mogelijk met de zorgen en vreugden van de ingezetenen zal willen meeleven en die met de wensen en verlangens van de bevolking zoveel mogelijk rekening zal willen houden. Ik twijfel er riiet aan dat dan in de toekomst voor U een mooie taak voor U ligt. Ik wens ook uw echtgenote en wederzijdse familie geluk met deze benoeming en aanvaarding van dit hoge ambt als eerste burger van onze gemeente. Zo dadelijk zal ik U de ambts keten omhangen. Ik wil hier de wens uitspreken, dat U hem nooit zult moeten gebruiken 'voor handhaving van het gezag, maar alleen bij hoogtijdagen en festiviteiten. De ambtsketen is het symbool van het gezag. Nogmaals onze gelukwensen en mag ik U dan verzoeken, na dat ik U de ambtsketen heb om gehangen, de voorzitterszetel in te nemen en dé voorzittershamer van mij over te nemen. Met het overdragen van de ambtsketen is een einde geko men aan de periode van vele maanden, gedurende welke U het burgemeestersambt hebt waargenomen. Een woord van dank voor de uitstekende wijze, waarop U ondanks het feit, dat uw gezondheidstoestand U in uw okti"!+eiten moest remmen de taak van loco-burgemees- de ziel van deze mooie gemeente zoeken te doden. In de op 9 juli j.l. gehouden raadsvergadering werd met alge mene stemmen besloten een krachtig „neen" te laten hor-en als antwoord op de brief van het college van Gedeputeerde Staten dezer provincie inzake herinde ling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaaderen, met name Officieel wisten de gemeente besturen toen nog niets, doch eindelijk kwam er een schrijven van Gedeputeerde Staten, dat door hen een plan tot herindeling ontworpen was. De gemeenteraad heeft deze materie waardig en rustig on derzocht en kwam tot de conclu sie dat hij hierop, voor wat de gemeente Zaamslag betreft, een krachtig neen moest laten horen. U, mijnheer de burgemeester, hebt het verweerschrift van onze gemeenteraad gelezen en wij rekenen er op dat U geheel aan onze zijde zult staan. Immers U bent vorige week door de heer Commissaris der Koningin in Zeeland beëdigd en U hebt gezworen dat U de be langen van de gemeente Zaam slag met al uw vermogen zult voorstaan en bevorderen. Ik kan U de verzekering ge ven, dat het College van Burge meester en Wethouders en de gehele gemeenteraad in dezen geheel aan uw zijde zullen staan. REDE VAN BURGEMEESTER VAN WIJK Mijnheer de loco-burgemeester, leden van de gemeenteraad, Zojuist is U voorgelezen het Koninklijk Besluit van 25 juli 1963, houdende mijn benoeming tot burgemeester der gemeente Zaamslag. Ik wil in de eerste plaats uiting geven aan mijn gevoelens van grote erkentelijkheid en dank jegens H. M. de Koningin, die mij in dit ambt heeft willen be noemen. Deze gevoelens gaan tevens uit naar Zijne Excellentie de mi nister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, die deze benoeming hebben willen bevor deren. De vertegenwoordiging van de Commissaris der Koningin in de persoon van U, stel ik op bijzon der grote prijs. Mijnheer de loco-burgemees- Hartelijk dank wil ik U zeggen voor de vriendelijke woorden, welke U tot mij gesproken hebt. ter hebt vervuld, meen ik zeker te moeten uitspreken. De hartelijkheid, waarmede U cn de andere wethouders mij te gemoet zijn getreden bij mijn eerste bezoek aan de gemeente, heeft mij bijzonder getroffen. Niet minder genoegen heeft het mij gedaan van U te mogen ver nemen, dat ik op uw volledige medewerking en op die van de andere wethouders zal kunnen rekenen. U kunt ervan overtuigd zijn, dat ik mijnerzijds alles in het werk zal stellen om de goede verstandhouding en de sfeer van vertrouwen, welke er tot op heden in het college van Burge meester en Wethouders heeft ge heerst, te doen voortduren. Leden van de gemeenteraad, Als zo juist geïnstalleerd voor zitter van uw raacl ben ik mij be wust te staan tegenover verte genwoordigers van verschillende politieke richtingen en levens overtuigingen. De kiesgerechtigde ingezete nen van Zaamslag hebben U ge kozen en hun mandaat gegeven om de belangen van de gemeen te voor te staan, en te handelen volgens de grondslagen van hun politieke en maatschappelijke idealen. Het spreekt vanzelf, dat de in zichten van de ene groepering niet altijd gelijk zijn aan die van andere groeperingen. Nooit mag men echter uit het oog verliezen die belangrijke pijler van een goede en ware democratie, de verdraagzaamheid. Zoals bij een concert uit ge heel .verschillende muziekinstru menten èen prachtige melodie kan ontstaan, zo is het ook mo gelijk, dat vertegenwoordigers van geheel verschillende partijen in de raad een eensgezind besluit kunnen nemen en elkaar vinden in dat, wat het doel is van de beraadslagingen: het belang te dienen van de gemeente. En zoals een dirigent hoopt en er voor zorgen moet, dat er ge durende het concert geen wan klank zal worden gehoord, zo hoop ik en zal mijn streven erop gericht zijn, dat onze onderlinge samenwerking niet door wan klanken zal worden gestoord. Leden van de gemeenteraad, Ik weet tot burgemeester van Zaamslag benoemd te zijn in een tijd, waarop onweerswolken zich boven de gemeente hebben samengepakt. Uit deze onweers wolken dreigt zich een regenbui te ontlasten, die de grenzen van de gemeente wegvaagt en haar grondgebied maakt tot een on derdeel van het territoir der ge meenten Axel en Terneuzen. Er zijn krachten aan het werk, die waar het de opheffing van de gemeente Zaamslag betreft. U zult begrijpen, dat ik in de korte tijd, dat het mij gegeven is geweest kennis te nemen van de problemen, die met deze samen voeging verband houden, mij nog geen definitief en gerijpt oordeel over deze voor Zaamslag zo be langrijke kwestie, heb kunnen vormen. Ik kan U echter wel zeggen, dat mijn eerste kennismaking met de gemeente, zij bepaald niet de indruk heeft gegeven, dat Zaamslag een dode gemeen te is. Integendeel, de gemeente is springlevend en kerngezond. Zij heeft haar huishouding steeds met zorg en beleid be stierd en haar financiën op ver antwoorde wijze beheerd. Zij heeft de laatste jaren belangrijke kapitaalswerken tot stand ge bracht. Haar wegennet is in uit stekende staat en haar riolering voldoet aan alle eisen. Zij Is een gemeente, die haar inwoners met een bescheiden maar gepaste trots vervult. Opheffing van Zaamslag zou voor velen van haar ingezetenen verlies brengen van het gevoel van eigenwaarde, dat ook in be stuurlijk opzicht van moeilijk te Het spreekt vanzelf, dat het afwijzen van samenvoeging ge paard moet gaan met bereidheid tot samenwerking met die ge meenten, ten gunste waarvan deze samenvoeging bedoeld is. Er zijn vele wettelijke moge lijkheden om deze samenwerking tot stand te brengen. Zolang die mogelijkheden nog niet zijn be proefd, laat staan uitgeput, komt het mij voor, dat opheffing van een levensvatbare gemeente het afhakken is van gen bloeiende tak aan de boom der Zeeuwse gemeenten. De kwestie van de samenvoe ging van Zaamslag zal mijn volle aandacht en het geheel van mijn werkkracht verkrijgen. De door uw raad tot uitdrukking ge brachte mening, die geacht mag worden de overtuiging te zijn van de ingezetenen der gemeen te, zal ik, zoals mijn plicht is te doen, blijven voorstaan en be pleiten. Mijnheer de Secretaris, Op hoge prijs heb ik liet ge steld de toezegging te hebben ontvangen van uw bereidheid mij met raad en daad in mijn nieuwe functie bij te staan. In de afgelopen weken heb ik daar van trouwens reeds de bewijzen ondervonden. Dagelijks zullen wij met elkaar omgaan en uw hulp en bekwaamheid, die ook buiten de grenzen van Zaamslag bekend is, zullen voor mij onmisbaar zijn bij de uitoefening van mijn taak. Gaarne doe ik daarom van deze plaats een beroep op U en op alle ambtenaren in gemeente dienst om de aan onze gezamen lijke arbeid toevertrouwde belan gen der gemeente loyaal, eens gezind en voortvarend te behar tigen. Dames en heren ingezetenen van Zaamslag, Het voorrecht benoemd te zijn tot burgemeester der gemeente Zaamslag ontleen ik niet slechts aan de waardigheid van het ambt, maar niet minder aan 't feit mij omringd te weten van de sympathie der bevolking van dit goede Zeeuwse land. De zware beproevingen, welke zo menigmaal over dit gewest zijn heengetrokken, hebben hier eigenschappen aangekweekt en mensen gevormd, die zich niet door tegenslagen laten overwin nen. Ik ben er trots op een van de uwen te mogen zijn. Mijn vrouw en ik begrijpen, dat het enige tijd zal vergen ver groeid te zijn met de bodem, waarin goede en oude tradities wortelent welke ons nog niet be kend zijn. Gaarne vertrouwen wij, dat U ons zult willen helpen die eigen Zeeuwse gezindheid te begrijpen. Ik hoop, dat velen de weg zul len vinden naar de burgemees terswoning in blijde, moeilijke en droevige omstandigheden. U zult te allen tijde een beroep op mij en mijn vrouw kunnen doen. Gaarne schenk ik U mijn ver trouwen en hoop ook in de toe komst op het uwe te mogen re kenen. Met de bede, dat God onze ge meenschappelijke arbeid met Zijn onmisbare zegen moge be kronen, aanvaard ik hierbij het ambt van burgemeester der ge meente Zaamslag. Namens de raad voerde de heer De Feijter als nestor het woord: Mijnheer de voorzitter, Het is voor ons als raad en voor de gehele gemeente een blijde dag. Het heeft lang geduurd eer een nieuwe burgemeester werd benoemd en men begon al te zeggen: er komt in Zaamslag geen nieuwe burgemeester meer. Maar toch, nog heel onver wachts, was daar het bericht: er is een burgemeester benoemd! Ik wil U thans, als oudste raadslid, mede namens de ge hele raad. van harte gelukwen sen met uw benoeming tot bur gemeester van Zaamslag.' Ook mevrouw Van Wijk, de kinde ren en de verdere familie feli citeer ik hiermee hartelijk. Er zal veel van U gevraagd worden; men zal veel van U verwachten en U draagt een grote verantwoordelijkheid. Ik wens U bij uw arbeid voor onze gemeente veel wijsheid en kracht toe en U kunt ervan ver zekerd zijn, dat de raadsleden al het mogelijke zullen doen om U in uw zware, maar mooie, taak die U thans wacht, te steunen. Mijnheer de - voorzitter, ik wens U en uw echtgenote toe dat God U vele jaren moge spa ren voor het welzijn van onze gemeente. Thans werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris, de heer J. W. Kusee, die zich als volgt tot de burgervader richtte: Burgemeester, Na de goede woorden, die U door de twee vorige sprekers, de waarnemend burgemeester, de heer Koster, en het oudste raads lid, de heer De Feijter, zijn toe gesproken, mag ik als derde iets tot U zeggen. Alle goede dingen bestaan in drieën, zegt een spreekwoord. Ik zal mij daaraan houden en ik wens U dan ook, persoonlijk in uw ambt, en met uw gezin hier in Zaamslag alle goeds toe, U daarbij nogmaals geluk wen send met de benoeming tot bur gemeester van deze mooie ge meente. U zult begrijpen, dat ik met spanning heb uitgezien naar de benoeming van een nieuwe bur gemeester omdat burgemeester en secretaris heel veel met el kaar te maken hebben. U bent de derde burgemeester, die ik in Zaamslag mee mag maken. Met de vorige twee bur- ,(Zie verder pag. 4.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3