DE VERMETELE DOKTER Kloeke besluiten van ons NIEUWE KABINET Geen ruimte meer voor monster van Loch Ness door overvloed van nieuws RADIO EN TELEVISIE pagina 5, Voorlopige oogstramiog van koolzaad, karwijzaad en vroege aardappelen 0 MILLY e KOMKOMMERTIJD Vrijdag 16 augustus 1963. DE VRIJE ZEEUW Anders dan in 1959, toen het verscheidene maanden duurde voor de nieuwe regeringsploeg tot daden kwam, is ons nieuwe kabinet o.l.v. mr. Marijnen terstond tot handelen overgegaan. Nederland ondertekende het kernstopverdrag dn drie hoofdsteden tegelijk. Onze regering wist al gedaan te krijgen dat de Duitse invoerbe- lemmeringen op de komkommers enz. werden opgeheven. Minis ter Bot heeft bekend gemaakt, dat hij persoonlijk de brandende kwestie van het tweede televisienet ter hand heeft genomen. In de behoefte aan arbeidskrachten zal bij wijze van proef in Amster dam gedeeltelijk worden voorzien door de tewerkstelling van 200 Turken. En minister Scholten, die van staatssecretaris bij O., K. en W. overstapte naar Justitie, heeft persoonlijk de procedure versneld die noodzakelijk was om drie reeds ingesloten boeren tijdens de oogsttijd in vrijheid te doen stellen, nadat de Boerenpartij een rekest aan de Koningin had gericht met het verzoek de opge legde straffen wegens principiële weigering van het betalen van heffingen van het Landbouwschap niet ten uitvoer te leggen. Wij mogen niet klagen, dat deze regering stilzit. Vermoede lijk zouden er weinig hanen naar gekraaid hebben als de minister van Justitie b.v. rustig de kat uit de boom had gékeken, maar dan hadden drie onvrije „vrije" boeren precies hun hele straf moeten uitzitten vóór het uitge maakt zou zijn of die straf te recht of ten onrechte was opge legd, vóór onze Koningin gratie zou hebben verleend enmid den in de oogsttijd, met alle financiële gevolgen vandien. Minister Scholten verdient daar om een pluimpje, omdat hij de loop van het recht een extra duwtje heeft gegeven en de voorlopige invrijheidsstelling op versnelde wijze liet afhandelen. Nieuwe staatssecretarissen Het kabinet heeft ook spoed betracht bij de benoeming van enkele staatssecretarissen. De rechterhand voor Europese Zaken van mniister Luns wordt mr. L. de Block (KVP)„ de 54- jarige vice-president van de K. L. M. die daar gemakkelijk weg kan omdat deze maatschap pij toch directeuren teveel en geld te weinig heeft. Het won derlijke is slechts, dat mr. De Block per 1 augustus 1960 van het ministerie van Economische Zaken naar de K. L. M. over stapte en daar als een van de belangrijkste sleutelfiguren werd beschouwd. Minister Luns krijgt aan hem wel een kundige hulp. Bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen doet mr. J. H, Grosheide, de juridisch mede werker van de schoolraad met de bijbel, zijn intrede als staats secretaris voor het Onderwijs. Hij is nog geen 33 jaar,, dus een van de jongste leden van het kabinet. Bij Defensie zijn als staats secretarissen voorgedragen commandeur A. van Es voor marine-aangelegenheden (AR en 50 jaar) en de brigade-generaal J. C. E. Haex voor landmacht zaken (GHU en 51 jaar). Ver wacht worden nog de benoemin gen van kolonel J. L. Bosch (VVO en 49 jaar) voor lucht machtaangelegenheden en bij het ministerie van Economische Zaken drs. J. F. H. Wijsen, de directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme (KVP). Daarmee zou Nederland zo niet de minister, dan toch wel een hogere pleitbezorger voor mid denstandszaken en toerisme op ministerieel niveau hebben ver kregen. Vooral de middenstand, die lange jaren een vergeten groep vormde in overheidsbe sluiten, kan thans in de minis terraad een gezaghebbende stem laten horen. V Ministeriële bezem? In Den Haag gonst het ook van hoopvolle verwachtingen over een reorganisatie aan het departement van Defensie. Mi nister De Jong zou plannen koesteren voor een verticale op bouw, wijziging van het perso neelsbeleid en de beslissingen omtrent de aankoop van mate rieel. Aan de personeelsraad en de materieelraad zou nieuw leven worden ingeblazen ter voorkoming van moeilijkheden die zich de laatste jaren hebben voorgedaan en dan dtenken we terug aan de (af)gekeurde hel men en andere onverantwoorde bestedingen, aan felbetwiste ontslagkwesties en dergeüjke. Niemand zal ontkennen dat het nodig is, dat aan defensie eens schoon schip wordt ge maakt. Minister De Jong blijkt concrete plannen te hebben de Augias-stoel te reinigen. Wij wachten op nadere berichten en het zal ons niet verwonderen als er belangrijk nieuws op til is inzake mutaties uit die hoek van het Plein. - LJ t i De commissaris vertelde teveel De Amsterdamse procureur- generaal, mr. H. R. de Zaaijer, wil ook graag schoon schip ma ken. Hij las n.l. in de Haagse Post, dat commissaris Voorcle- wind weer aan het vertellen was geslagen. Nu heeft deze ge pensioneerde politieman al veel verteld in zijn bekende boeken „De commissaris vertelt", „De commissaris vertelt verder", enz., maar nu zou hij toch teveel hebben verteld, want in de Haagse Post stond dan letterlijk „Op dat gebied doet zich zoveel voor, meneer, maar daar wordt niet over gerept. Ik herinner me een nachtelijke vechtpartij in een bordeel op de Reguliers gracht, waar de pooier een be kende jonkheer was. Elke nacht werd er keet gemaakt en dan moest de politie er weer op af. Goed, we hadden het hele zootje er uit geslagen en één van hen, ook een jonkheer, kwam in de gracht terecht. We hadden 'm er best op tijd uit kunnen halen hoor, maar we hadden al zo'n last van die vuile patser gehad. En toen-ie op de wal kwam was-ie dood. Daar was de bur gerij van af en wij ook. Zulke dingen ga je natuurlijk niet rap porteren, dat begrijp ie wel." Commissaris Voordewind heeft al heel was instemmende brief jes ontvangen, zo zegt hij. En het feit van de opzecielijke mis handeling, de dood tengevolge hebbend, is lang en breed ver jaard omdat het plaatsvond in 1919. Tegen de oud-commissaris kan dus niets meer worden on dernomen, of het moest een verbod zijn op z'n laatste boek wegens aantasting van de goede zeden e.d. Wij vragen ons echter af, of bij de politie van nu nóg een dergelijke moraal kan heersen? Dit soort politiechefs heeft leer lingen opgeleid in het harde vak en er is wel eens meer sprake van politierapporten die niet helemaal overeenstemmen met de feiten zoals ze door andere getuigen zijn waargenomen. We denken maar aan de „klop" die Amsterdamse jongelui kregen toen ze deze zomer vreedzaam tegen Portugal demonstreerden. Zijn daar soms ook „patsers" bij waar de politie veel last van heeft? Bierfeest zonder bier Het overige nieuws van deze week bleef beperkt tot de onge lukken van de dag en het ver heugend bericht dat althans op proef een stuk snelweg tussen Utrecht en Woerden met een vangrail in de middenberm wordt beveiligd; tot een biertapverbod op een Breda's bierfeest; tot een hevige brand die een rij van 94 huizen in Ridderkerk verwoest te omdat de binnenmuren niet tot het dak toe doorliepen; tot een reeks geheimzinnige aan slagen op vee in Eemnes, waar veehouders dode en gewonde dieren in de wei vonden; tot moeilijkheden met onze boontjes die nu door overvloedige aan voer werden doorgedraaid en slechts tot enkele verheugende berichten. Om met deze laatste te beslui ten: Willem Vogt, de radiopio nier en stichter van de AVRO, vierde zijn 75ste verjaardag en mocht zich verheugen in een enorme belangstelling, en dr. Jan Schouten vele jaren voor man van de Anti-revolutionaire partij, werd deze week 80. Voor iemand die in de oorlog allerlei gevangenissen en concentratie kampen moest behuizen, toch nog een knappe prestatie. (Nadruk verboden) Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming van koolzaad, kar wijzaad en vroege aardappelen welke eind juli werd gehouden. Voor koolzaad wordt evenals verleden jaar, een totale produk- tie van ruim 10.000 ton geraamd. Van het enigszins kleinere are aal (4.000 ha) wordt namelijk een gemiddelde opbrengst per ha verwacht van 2.540 kg, hetgeen 2 procent hoger ligt dan in 1962. De produktie karwijzaad wordt geschat op 5.800 ton, dit is 17 procent lager dan in 1962. Deze daling moet zowel worden toe geschreven aan een areaalver mindering van ruim 100 ha als aan een te verwachten rende mentsdaling van 14 procent, t.w. (inclusief pootaardappelen) dit jaar gunstig zal uitvallen. Eind juli werd namelijk getaxeerd, dat gemiddeld voor Nederland een rendement van 21.000 kg/ha gehaald zal kunnen worden. Re kening houdende met een areaal uitbreiding tot 9.400 ha kan de totale produktie van vroege aardappelen voorlopig geraamd worden op rond 200.000 ton (1962: 158.000 ton). •fe Italië heeft de 45-jarige anti quair Robert Emanuël Hecht uit gewezen omdat hij „gevaarlijk voor het Italiaanse archeolo gische bezit" wordt geacht. Hecht dreef voornamelijk handel in zeldzame voorwerpen die uil oude Etruskische en Romeinse 1962; 1.760~kg/ha, 1963: 1.500 kg' nederzettingen waren gestolen, per ha. I Vanuit Zwitserland werden deze Het ziet er naar uit dat de naar de Verenigde Staten en teelt van vroege aardappelen Engeland gezonden. 0 door GANZ 49) Terwijl hij de jongen nog eens aandachtig gadesloeg, voelde hij weer eens, zoals nu al zo vaak gedurende de jaren van zijn praktijk gebeurd was, een warm gevoel van geluk in zich opko men, dat voortkwam uit de pret tige zekerheid, in de strijd met Magere Hein overwonnen te heb ben. Hoe vreselijk zou het ge weest zijn, hoe ondenkbaar tra gisch, als de jonge vrouw, wier afgetobd gezicht in het halfdon ker spookachtig bleek was,ook nog haar enig kind had moeten verliezen, nadat haar man een maand geleden in een machine fabriek door een neerstortende kraan verpletterd was. Zijn hoed hing nog aan de spijker en onder het bed stonden nog zijn zware schoenen. Hij was maar 24 jaar oud geworden! Weer liet dokter Christen zich in de donkere hoek op het was goed vallen. Hij dacht: een ding is zeker, dat ik verdraaid moe ben. Als de jongen over een half uur nog zo lekker slaapt, zal ik hem met een gerust geweten aan zijn moeder kunnen overlaten. Hij staarde de duisternis in, luisterde naar het onweer, dat langzaam wegtrok en naar de weer neerstromende regen. Hij probeerde dat uurtje ook nog wakker te blijven. Maar daar ziet hij ineens iets vreemds. Het deksel van de valdeur gaat langzaam omhoog en heel voorzichtig verscnijnt het baar dige gezicht van een man en kijkt in de kamer. Dr. Christen verroert zich niet. Enkele seconden staat zijn hart stil, dan begint het als razend te kloppen. Die man, dat was hem direct duidelijk, hoorde hier niet! Als nu de vrouw maar niet wak ker werd en begon te gillen! Hij voelde bij intuïtie, dat er iets vreselijks zou kunnen gebeuren. Hoewel de kerel naar alle kan ten het hoofd uitrekte, zag hij hem blijkbaar niet, want hij hoor de hoe hij weer langs de trap naar beneden sloop. Beneden j hield de indringer zich een poos je rustig. Wellicht luisterde hij. Nu wordt er een kast geopend en Christen hoort gerinkel van metaal. De schurk zou toch zeker deze armzalige hut niet willen plunderen! De dokter stond haas tig op er mocht dan gevaar aan verbonden zijn of niet: een diefstal ten nadele van de arme weduwe moest verhinderd wor den! Op hetzelfde ogenblik echter, dat Christen de valdeur optilde en een voet op de eerste tree van de trap zetten wilde kraakte er een schot! Nederlandse bus in Duitsland uitgebrand k Bagage van toeristen ging verloren Een bus van een Nederlands reisbureau uit Emmen is woens dagnacht bij Pforzheim in Ba- den-Württemberg in brand ge vlogen. De bus, waarin 14 men sen zaten voor het grootste deel Nederlandse en Westduitse toeristen reed rakelings langs een vrachtauto en twee per sonenwagens. Daarna botste hij in volle vaart tegen een auto uit Mannheim waarvan de bestuur der om het leven kwam. De bus vloog in brand. De inzittenden wisten zich via de achterdeur en de ramen in veiligheid te stel len. Twee Nederlandse meisjes en een jongeman kregen een zenuwschok. De toeristen ver loren al hun bagage. Jeugdherbergcentrale wil samenwerken met Interpol Recente arrestaties van vaak internationaal opererende die ven, die speciaal in jeugdher bergen hun werkterrein zoeken, zijn aanleiding voor het hoofd bestuur der Nederlandse Jeugd herberg Centrale (N. J. H. C.) om op de eerstvolgende internatio nale conferentie van jeugdher bergorganisaties, die nog deze maand in Ierland wordt gehou den, de samenwerking met In terpol op de agenda te laten plaatsen. In de internationaal georganiseerde jeugdherberg wereld bestaat reeds een uitwis seling van criminele feiten en werkt men met een zogenaamde „zwarte lijst". Deze gegevens staan steeds ter beschikking van Interpol of nationale politie-or- ganisaties, doch de N. J. H. C. is van mening, dat het alarm-, op- sporings- en signalementssys teem nog verbeterd kan wordèn. Deze kwestie wordt aangesne den naar aanleiding van de aan houding van de 31-jarige G. en D. uit Hamburg, die sinds 1953 in jeugdherbergen opereert, reeds enige tijd in de gevange nis heeft gezeten en nu weer dank zij de oplettendheid van de heer J. Richter, jeugdher- bergvader te Bakkum, kon wor den aangehouden na diefstal van ruim 2.000,Hierbij bleek dat Interpol de Duitser reeds ge ruime tijd zocht, doch hiervan de jeugdherbergorganisaties niet in kennis had gesteld. In de Oud-strijders protesteren tegen feestelijke ontvangst Indonesiërs De federatie van Nederlandse oud-strijders organisaties heeft in een brief aan burgemeester en wethouders van Amsterdam geprotesteerd tegen het voorne men van het gemeentebestuur, op 19 agustus de bemanning van het eerste Indonesische schip dat na het herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen beide landen een Nederlandse haven aandoet feestelijk ten stadhuize te ontvangen. De federatie is van mening, dat dit neerkomt op het feeste lijk binnenhalen door de besto lenen van hen, die zich hebben vergrepen aan andermans goed en dat enige soberheid in dit op zicht het stadsbestuur van Am sterdam zou sieren. De vrouw in de kamer schrok met een gil uit haar slaap op en de dokter tuimelde als een dron ken man tegen de beddeplank. De weduwe nam het licht van de muur en keek in zijn gezicht: „In Godsnaam, dokter! Is u iets overkomen?" Christen voelde iets warms over zijn voorhoofd lopen, lang zaam tastend gleed hij met zijn hand over zijn gezicht. „Kalm maar> vrouw Rockhau- ser!" zei hij een beetje haperend, „het was niets bijzonders ik voel me weer heel gewoon! En Toneli is er niet eens wakkef van geworden!". De huisdeur knarste, snelle stappen verwijderden zich. De dokter bond een zakdoek om de bloedende plek en ging toen met de vrouw naar de kamer beneden. Het afdalen viel hem nu nog moeilijker, want zijn knieën waren hevig beginnen te beven. Tot hun verbazing ont dekten zij, dat de lamp, die aan een ketting aan het plafond hing. zo diep was neergedraaid, dat ze een stinkende walm verspreidde. De deur van de muurkast stond wagenwijd open. De vrouw, die zich van haar zenuwschok nog niet hersteld had, huilde zacht jes. Plotseling keerde zij zich met haastige bewegingen naar de open kast en haalde er het oude conservenblik uit, waarin zij het weekloon placht te bewaren het blik was leeg. Toen het tot haar doordrong maakte zij een gebaar van ver twijfeling en in haar ogen stond een uitdrukking van radeloze verwarring. Zonder iets te zeg gen zette zij de bus weer in de kast terug. „Heeft die kerel u iets gesto len, vrouw Rosina?" vroeg Chris ten. „Al het loon, dat ik gisteren gekregen heb, dokter! Waarvan vroeger tijd spraken journalisten in juli en augustus van „komkommertijd" als er weinig belangrijke berichten doorkwamen, de grote staatslie den en monarchen met vakantie waren, geen vergaderingen en uitvoeringen werden gehouden, de politici een poosje hun mond hielden en zelfs de strijd op de sportvelden beslecht was. In zul ke dagen kwam het „monster van Loch Ness" opduiken en vulden vele couranten hun maagdelijke pagina's met het meest ongeloofwaardige nieuws hun lezers toch enige teneinde interessante leesstof voor te zet ten. Tegenwoordig komen de kran ten zelfs in de warme zomer maanden nog ruimte tekort om alle belangrijke berichten op te nemen. De komkommertijd: ie nu gevuld met nieuws over de kom kommers zelf en de landbouw politiek, de politici houden geen dag hun mond dicht, de staats lieden confereren nog elke week en tekenen geregeld nieu we verdragen, beramen nieuwe plannen of verscheuren de oude. Inplaats van de vergade ringen. kregen we de opstootjes en de samenscholingen, de vechtpartijen en de dag en nacht voortwoekerende misdaad. ONS KOMKOMMERLAND WERD KLEINER Inmiddels is ons land ver scheidene stukjes kleiner gewor den. Per 1 augustus is onze oostgrens op 43 plaatsen groten, deels ten gunste van West- Duitsland verlegd en werden 6390 hectaren die op 23 april '49 krachtens een beslissing der ge allieerden volgens het „verdrag van Parijs" bij ons land waren gevoegd, teruggegeven aan onze oosterburen. Nederland treurt er niet om, ook al kronkeH de grens nu weer even vreemd als vóór de oorlog en vreet de „heim ins Reich" gekeerde zelfkant een grote „hap" uit Limburg. Door dit laatste gebied ligt nu een Nederlandse weg, die het ver keer tussen zuid- en noord-Lim burg vergemakkelijkt en de in keping neutraliseert. Wie er treuren zullen, weten wij eigen lijk al tevoren, want vooral de Eltenaren profiteerden veertien jaren v.an een druk Nederlands toerisme, terwijl vrijwel alle correctiegebieden dank zij Ne derland snel uit de oorlogsellen de zijn gehaald en in korte tijd een nieuwe aanblik en een wel varende bevolking kregen. Nederland, behoudt 541 hecta ren van het correctiegebied, waaronder de inham Beek-Wijier en 113 hectaren bos langs de nieuwe verkeersweg Den Haag U trechtArnhemEmmerich Ruhrgebied. De kosten die Ne derland aan het nu weer Duits geworden gebied besteedde, zul len door Bonn worden terugbe taald. moeten we nu leven, Toneli en ik?" Cnder een voorwendsel stuur de Christen de snikkende vrouw naar de kamer boven. Toen zij terugkwam lagen er drie goud stukken in het blik. De dokter was verdwenen. In zijn spreekkamer legde Christen zichzelf een licht ver band over het schampschot. Tegen zijn geschrokken vrouw zei hij, dat hij in dat beroerde rovershol in cüe „Oude Preek stoel" zijn hoofd had gestoten. Mila twijfelde niet aan zijn woor- den, maar Ursula daarentegen keek met opengesperde ogen ont zet naar zijn verbonden voor hoofd. Hij legde een vinger op de lippen. Zij begreep hem en zweeg. Enkele dagen later greep de politie een gevaarlijke misdadi ger, waar men al maanden lang vergeefs naar gezocht had. Hij bekende dat hij eigenlijk op „Weidehof" had willen inbre ken. Daar had namelijk een lad der gelegen. Maar die smerige hond had hem verjaagd en zo hardnekkig nagezeten, dat hij zich alleen in de oude barak, waarvan de deur vreemd genoeg openstond, had kunnen redden. De rechter-commissaris vroeg aan de man, die klein en mager was: „Wat zou u gedaan hebben als u de dokter al gezien had toen u in die bovenkamer rond keek?" „Hm!" antwoordde de griezet lige kerel met een cynisch lach je, „in dat geval had ik natuur lijk tweemaal geschoten voordat hij mij naar de keel kon vliegen. Ik kan me immers niet anders verweren, want ik heb maar een zwakke constitutie, zoals u ziet! Overigens wat heeft zo'n kwakzalver ook te betekenen?" (Wordt vervolgd.) GOEDEN MOESTEN ONDER KWADEN LIJDEN De komkommertijd heeft Ne derland afgelopen weken een hoop last en verlies gebracht. Tengevolge van een vergrote aanvoer van komkommers uit Folen en Italië, die in West- Duitsland onder de prijs van de Duitse produkten werden ver kocht, sloot de regering te Bonn de grens voor deze groenten en kwam er ook een beperking op de import van uien, bonen en augurken. De Nederlandse zoete kom kommers van hoge kwaliteit werden nu het slachtoffer van- de Poolse en Italiaanse afbraakprij- zen voor een minder soort bit tere komkommers met grote pit ten, die anders eigenlijk hele maal geen vergelijkbaar produkt vormen. Protesten van Neder landse organisaties en onze re gering hielpen weinig. Pas toen de Duitse conservenindustrie en de producenten van tafelzuur in het nauw kwamen, omdat ze geen komkommers en augurken van goede kwaliteit meer tegen normale prijzen konden inslaan, werd de poort weer op een kier gezet. Inmiddels waren er in ons land al heel wat komkommers doorgedraaid op de veilingklok. Naar schatting moesten er in 9 dagen, dat de grens gesloten was, vijf miljoen komkommers worden vernietigd, omdat er geen koper voor opdaagde. Gelukkig heeft onze regering door het ga randeren van een minimumprijs de Duitse vrees voor „dumping" kunnen wegnemen. Bonn heeft mede door binnenlandse aan drang, de grens weer geopend voor komkommers die tenminste 30 cm lang en 4 tot 6 cm dik zijn en waarvan er niet meer dan 3 in een kilo giaan. Dat zijn precies de eisen waaraan 90 von onze komkommers voldoen, zodat West-Duitsland wel de Neder landse kwaliteit toelaat, maai het aanbod van elders van beslist mindere kwaliteit blijft buiten sluiten. De Nederlandse teleis die hun komkommers zo lang mogelijk hebben vastgehouden, kunnen nu alsnog hun waren tegen behoorlijke prijzen afzet ten. Degenen die net in die 9 zwarte dagen aan de veiling moesten verschijnen, hebben dit jaar een behoorlijke strop. Het is te hopen, dat deze schade vol doende wordt gecompenseerd en dat er internationaal een rege ling wordt getroffen om onze kwetsbare tuinderstand tegen een herhaling van zulke kom kommertijden te vrijwaren. ZATERDAG 17 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Klass. grammofoonmuz.; 7.45 Geestel. liederen (opn.); 7.55 Overwe ging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuz.; 9.00 Djinn. gevar. prog.; 12.30 Mededelingen t.b.v. land-en tuinbouw; 12.33 Lichte grammofoonmuz.; 12.55 Katholiek nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.20 Musi cerende dilettanten; 13.45 Lichte grammofoonmuz.; 14.40 Licht orkest en kinderkoor; 15.15 Tie relantijnen Tops, een herhaling van 6 jaar Tierelantijnen, gevar. prog.; 16.00 Als de dag van gis teren, klankbeeld; 16.30 Euro pese roeikampioenschappen te Kopenhagen; 16.40 Lichte gram mof oonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Pianorecital (opn.): moderne muziek; 17.30 Boekbe spreking; 17.40 Promenade-or kest en zangsolist; 18.20 Pop. grammofoonmuz.; 18.50 Voor de kleuters; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Éuropse roeikampioenschappen te Kopen hagen; 19.30 Licht instrumen taal ensemble; 19.50 Licht or kest; 20.00 Populaire klassieken (gr.); 20.50 Grammof oonmuziek; 21.00 Snipperavond: lichte gram mofoonplaatjes; 21.40 Operette klanken (gr.); 22.20 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Kamermuziek (klassieke - gr.) 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Lichte gram mofoonmuz. (Om 7.35 Van de voorpagina)8.00 Nieuws en soc. strijdl.; 8.18 Lichte fram- mofoonmuziek; 8:50 Wegwijzer: tips voor vakantie en snipperda gen; 9.00 Postduivenberichten en ochtendgymnastiek voor het ge zin; 9.10 Strijkkwartet (gr.); klassieke muziek; 9.35 Klassieke pianomuziek; 9.45 Buitenlands weekoverzicht; 10.00 Samen thuis: praatje; 10.05 Zo rijk als Job, morgenwijding; 10.20 Klas sieke grammofoonmuziek; 10.45 Geknipt voor herhaling; 12.15 Elektronisch orgel: lichte muz.; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw en postduivenbe richten; 12.34 Tussen start en finish: actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor teenagers; 15..15 Van de wieg tot het graf. vragenbeant- woording'; 15(30 Klassieke or- kestmueiek (gr.); 17.30 Actuali teiten; 18.00 Nieuws en com mentaar; 18.20 Operetteklanken (gr.); 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 Voordracht; 19.45 Drie Ja panse dansen (gr.); 19.55 Deze week, praatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Disco-Festival; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Onbewoond: interview en grammofoonmuz.; 22.15 Sportnieuws; 22.30 Nws. 22.40 Zo maar een zaterdag in augustus, cabaret; 23.10 Dans muziek; 23.40 Klassieke gram mofoonmuziek; 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL VI.: 12.00 Nieuws; 12.03 Amusementsmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Amusements muziek; 12.50 Programma-over zicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevar. muziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Ge var. programa; 18.00 Nws.; 18.03 Koorzang; 18.28 Paardesportbe- richten; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Orkestmuz.; 20.00 Gevar. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazz'muziek; 23.5524.00 Nieuws. zolder, doe.; 16.10 Licht instru mentaal kwintet; 16.30 Expedi tie Mannen tegen de bergen, TV-film; 17.00—17.45 Voor de kinderen; 19.30 Vrije nieuwsga ring Michaels verjaardag, TV- film; 19.55 't Manneke; 20.00 Journaal; 20.20 Reactie op reac ties; 20.25 The Williams Show; 21.15 Achter het nieuws; 21.40 Inspecteur Leclerc Per spe ciale bezorging, T V-feuilleton; 22.05 Wereldwijs, quiz; 22.45 22.50 Journaal. BEL. VI.: 17.30 Eurovisie: Re portage van de wereldkampioen schappen roeien; 19.00 Ripcord: De geldmijn; 17.25 Krans van kastelen; 20.00 Nieuws; 20.20 Sport; 20.25 Er kaii altijd eentje bij, TV-feuilleton; 20.50 Echo; 21.20 Fiesta in Mexico, muzikale show; 21.55 't Is maar een woord, quizprogramma; 22.30 Nieuws. Wijziging overeenkomst zet slimme bipatriden voet dwars De ministers van Buitenland se Zaken en van Defensie heb ben de Eerste Kamer de tekst gezonden van een overeenkomst die gesloten is tussen België en Nederland en die slimme jonge mannen die zowel de Neder landse als de Belgische nationa liteit bezitten moet verhinderen onder de dienstplicht uit te komen. In de toelichtende nota zeggen de bewindsheden name lijk dat een eerder tussen beide landen aangegane regeling, die de .dienstplicht regelde voor Bel- gische-Nederlandse bipatriden een lacune vertoont. Het ge beurde namelijk dat Belgische Nederlanders die in België vrij stelling verkregen omdat ze -in Nederland woonden zich onmid dellijk na het verkijjgen van die vrijstelling in België vestigden en zich zo onttrokken ook aan de Nederlandse dienstplicht. Ook het omgekeerde kwam voor. Om hieraan een eind te maken is in de Belgische-Nederlandse overeenkomst een artikel inge last. Moeilijkheden in Griekenland Blijkens een woensdag uitge geven communiqué heeft de Griekse regering een onderzoek gelast naar berichten, volgens welke links-extremistische ele menten het voornemen hebben Griekse politieke persoonlijkhe den „aan te vallen". Volgens berichten die nog niet op hun juistheid konden wor den gecontroleerd, zouden de extremisten hun aanvallen wil len richten tegen leiders van de communistisch gezinde verenig de democratische partij (E.D.A.) en van de centrumpartij „ten einde de regering in verlegen heid te brengen en het publiek een slechte indruk van haar te geven". Een regeringswoord voerder wilde desgevraagd niet precies zeggen wat met „aan vallen" wordt bedoeld. Televisieprogramma's. NED. TV: 15.00 Rawide Professor Wishbone, TV-film; 15.50 Kinderen op de rommél- Een Oekraïense rechtbank heeft dezer dagen een vrouw ter dood veroordeeld wegens ver duistering van ruim 50.000 roe- bel van een collectief landbouw- bedrijf. Het hoofd van dit bedrijf en zes andere medeplichtigen kregen gevangenisstraffen van vijftien jaar en minder. De vrouw was volgens de bekend making een recidiviste.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5