Medeplichtigen aan Britse treinroof gegrepen? President Joeloe van Kongo-Brazzaville afgetreden Zware aardbeving geregistreerd Chroesjtsjov weigerde communistisch China inlichtingen over de atoombom Luitenant gedood bij explosie van handgranaat Indonesië beschuldigd Britten van grensschending HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HÖOGW*™? rraafctrfa» fcfl >twiinniniiH-gWn«gêB VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No.- «ft è'9pcj VIJF MANNEN EN TWEE VROUWEN IN BEZIT VAN AANZIENLIJK BEDRAG BANKBILJETTEN Bende zou uit twintig man kunnen bestaan LEGER NEEMT DE MACHT OVER Huizen van regerings functionarissen in brand gestoken Om bloedvergieten te voorkomen Huizen en auto's in brand gestoken DRIE DODEN BIJ TREINONGELUK IN ENGELAND AMERIKAANSE SPION TOT LEVENSLANG VEROORDEELD Beschuldigingen van Marokkaanse oppositie HUIZEN VAN TOKIO AAN HET SCHUDDEN GEBRACHT Nederlandse militairen in Suriname ernstig gewond Nieuwe scherpe Chinese aanval op Rusland Twee doden bij ontploffing in Engelse munitie opslagplaats TRANSKEI IN OKTOBER ZELFBESTUUR Indonesië en Serawak BOEDDHISTISCHE NON VERBRANDDE ZICHZELF Vroegere premier van Hongarije Rakosi zou niet dood zijn tMrecteur-HooMnwtectear I. van 8e Sand® Radactie. adres; Noordstraat 55—57 AémfnfstraHe-adrag; Smldawal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per Kwartaal* per maand /2,—per week 48 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis pcr mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels, advertenties); 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Britse politie heeft gister nacht in Bournemouth, een bad plaats aan de zuidkust, twee mannen gearresteerd die aan de treinroof van Cheddington zou den hebben deelgenomen. De twee mannen die na een vechtpartij met politic werden overmeesterd worden officieel beschuldigd van medeplichtig heid. VERDACHT Een inwoonster van Bourne mouth had verdenking tegen de twee mannen opgevat toen zij haar woensdagavond naar een adres vroegen waar zij de nacht konden doorbrengen. De vrouw had toen de politie gewaar schuwd. BANKBILJETTEN IN BESLAG GENOMEN In de auto van de verdachten vond de politie een aanzienlijk bedrag in biljetten van een pond. Later werd in de buurt een tweede auto ontdekt waar in eveneens een groot aantal bankbiljetten werd aangetrof fen. De mannen, die beide onge veer 45 jaar zijn. zullen naar het graafschap Buckinghamshire worden overgebracht. Het aan tal gearresteerden bedraagt thans zeven, onder wie twee vrouwen. De twee vrouwen werden in de Londense wijk Fuiham gear resteerd. In het huis waar zij zich ophielden werden 500 bil jetten van een pond sterling in beslag genomen. In totaal zou de politie tijdens invallen bankbiljetten ter waar de van 100.000 pond sterling in beslag genomen hebben. President Fulbert Joeloe van Kongo-Brazzaville is afgetreden als staatshoofd en regerings leider. Het Kongolese leger heeft de macht in handen genomen in afwachting van de vorming van een nieuwe regering. Volgens welingelichte kringen trok het leger de macht aan zich nadat Joeloe de hele donderdag morgen moeizame onderhande lingen had gevoerd met vak bondsleiders, waarbij ook ver tegenwoordigers van het leger aanwezig waren. Over radio- Brazzaville wordt om het uur een communiqué omgeroepen waarin wordt bekendgemaakt, dat president Joeloe is ont heven van zijn functies en dat het Kongolese leger de macht heeft overgenomen. Ook wordt daarin gezegd, dat de vakbonden die de betogingen van de af gelopen dagen hebben georga niseerd een beroep doen op alle werknemers om vandaag het werk te hervatten. Het presidentiële paleis in Brazzaville is door Kongolese militairen bezet. De militaire be velhebbers verzochten president Joeloe. nadat deze zijn ontslag brief had ondertekend, in het paleis te blijven. Joeloe was, na zijn aftreden, zichtbaar bewogen. Hij omhelsde zijn vroegere me dewerkers een voor een en ver klaarde, dat hij door af te tre den bloedvergieten wilde voor komen. Toen de menigte die zich in de loop van de ochtend voor het paleis had verzameld hoorde, dat Joeloe was afgetre den, barstte zij in luid gejoel uit. De mensen spoedden zich daarna naar hun wijken terug. Volgens een in Parijs uit Braz zaville ontvangen telexbericht ziin donderdagmiddag ,,op last der autoriteiten" de verbindin gen tussen deze stad en de bui tenwereld verbroken. In Brazzaville hebben zich woensdagavond opnieuw hevige onlusten voorgedaan. Betogers staken huizen van regerings functionarissen en auto's die rond het parlementsgebouw ge parkeerd stonden in brand. De Franse militairen die krachtens een bijstandsverdrag van de Franse regering opdracht hebben gekregen de orde te hel pen bewaren zouden naar ver luidt voornamelijk Franse eigen- nog kwamen uit de Centra al- Afrikaanse republiek Franse versterkingen in Brazzaville aan. Radio-Brazzaville heeft ge»- meld, dat de toestand gespannen blijft. Het uitgaansverbod dat voor de afgelopen 36 uur gold, met uitzondering van een korte periode woensdagavond, werd donderdagmorgen ingetrokken. De winkels en kantoren waren gisteren gesloten in verband met de herdenking van het feit dat de republiek drie jaar geleden onafhankelijk werd. Alle feeste lijkheden ziin echter afgelast. Voor de hekken van het presi dentiële paleis stonden donder dagmorgen pantserwagens ter wijl betogers er samendromden. Het kwam echter niet tot onge regeldheden. Verwacht wordt dat een aan tal deskundigen uit de bank wereld door de politie zal wor den opgeroepen om te onder zoeken of het geld van de trein- overval afkomstig is. Ook de laboratoria van Scotland Yard zijn ingeschakeld om te trachten de herkomst van het geld vast te stellen. INVALLEN Scotland Yard heeft woens dagavond invallen gedaan in honderden huizen in Noord- en Oost-Londen, op zoek naar le den van de bende. Vrouwen, vriendinnen en familie van be kende misdadigers werden on dervraagd. In Soho ging men bars en clubs binnen. BENDE VAN TWINTIG MAN Er is op grond van inlichtin gen van verklikkers uit de on derwereld door Scotland Yard een lijst van verdachten opge steld. Men denkt dat de roof is gepleegd door een bende van ten minste twintig man. Op de boerdereij in het dorp Oakley, die tot schuilplaats, van de bende heeft gediend, werkten deskundigen tot diep in de nacht om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen. CANADEZEN De politie zoekt in hotels naar drie Canadezen, van wie er twee verdacht worden te hebben deel genomen aan een ih 1960 ge nieegde postroof in de buurt van Toronto. De sneltrein van Birmingham naar Londen is donderdagmid dag in botsing gekomen met een rangeerlocomotief en daarna ontspoord. Het ongeluk gebeur de nabij Knowle. Nader is gemeld dat bij het ongeluk drie leden van het treinpersoneel om bet leven zijn gekomen. Zij zaten in de verniel de locomotief van de personen trein. De passagiers kwamen met de schrik vrij. De 34-jarige Nelson C. Drum mond van de Amerikaanse ma rine, die vorige maand schuldig werd bevonden aan spionage voor de Sowjet-Unie, is donder dag tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Drummond, een neger, werd gearresteerd, toen hij in gezel schap van twee Russische func tionarissen geheime documenten bij zich had. Volgens de Marokkaanse Isti- qlal-partij zijn tijdens de ver kiezingscampagne in mei van dit jaar zes mensen vermoord en meer dan 1600 gearresteerd. In een document, dat tot titel draagt: „Onderdrukking in Ma rokko tijdens de parlementsver kiezingen", worden op tal van plaatsen arrestatiesop grote schaal, dwang, (corruptie en knoeierijen met stembusuitsla gen vermeld. Het document is uitgegeven om te bewijzen dat de regerings partij, die bij de verkiezingen een meerderheid in het parle ment behaalde, onderdrukkings maatregelen heeft genomen en misbruik heeft gemaakt van de macht van de regering. In het document wordt geen directe aanval op koning Hassan gedaan. Donderdag werden de huizen in Tokio aan het schudden ge bracht door een hevige aard beving. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. Volgens het observatorium van Uppsala in Zweden is de beving zeven maal krachtiger geweest dan die waardoor vorige maand de Zuidslavische stad Skolpje verwoest werd. Ook de seismograaf van de universiteit van Berkeley in Ca- lifornië heeft de aardbeving, die een uur geduurd zou hebben, geregistreerd. Het epicentrum zou in bet oosten van Siberië kunnen liggen, volgens de ge gevens van Berkeley. De seismograaf van het Bos ton College in Weston, in de Amerikaanse staat Massachu setts, heeft donderdag om 18.33 uur Nederlandse tijd een „zeer Een Nederlandse officier van de troepenmacht in Suriname, de 25-jarige reserve tweede-luite nant P. G. Dekker juit Santpoort, is woensdagmiddag om het leven gekomen door een ontploffing van een granaat. Zeventien an dere Nederlandse militairen raakten gewond, onder wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde bij een demonstratie van een aanvals- handgranaat op de schietbaan te Zanderij. Luitenant Dekker zou het projectiel te lang hebben vastgehouden voor hij het weg wierp. Hij zal vanmiddag te Pa ramaribo met militaire eer wor- Een woordvoerder der commu nist iseh-Chinese regering heeft donderdag te Peking verklaard dat de Sowjet-Russische eerste minister en partijleider Chroesjt- sjov in juni 1959 heeft geweigerd de Chinese volksrepubliek een model van een atoombom te ge ven, of haar in te lichten over de wijze, waarop kernwapens worden vervaardigd. Communistisch-China heeft, door de verklaring van deze regeringswoordvoerder, thans voor de eerste maal officieel toe gegeven dat de Sowjet-Unie ge weigerd heeft de Chinese volks republiek te helpen bij de ver vaardiging van een atoombom. Volgens het communistisch- Chinese persbureau „Nieuw- China" verklaarde de woord voerder dat Chroesjtsjov dit deed „als een geschenk aan de Verenigde Staten, die hij in sep tember van dat jaar bezocht, om er besprekingen te voeren met de toenmalige president Eisenhower." De woordvoerder zei ook: „Te zelfdertijd, toen er aan het poli tieke firmament nog geen spoor tje te bespeuren was van de mogelijkheid om tot een verdrag do mme n bewaken. Woensdag betreffende bet verbieden van kernwapenproeven te komen, werd het op 15 oktober 1957 dooi de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek gesloten verdrag, dat voorzag in technische hulp van Sowjet-Rusland aan China bij de opbouw van zijn nationale verdediging, eenzijdig door Rus land opgezegd.'' De woordvoerder verklaarde verder dat de Chinese volksrepu bliek, „bij de ontwikkeling van haar eigen kernmacht," niet langer op de Sowjetrussische hulp rekent. De regeringswoordvoerder ver klaarde ook dat de Sowjet-Unie „bereid is Oost-Duitsland op te offeren, om de Verenigde Staten in het gevlei te komen." In een kommentaar op het Moskouse beperkte kernstopak- koord verk1 aarde de woordvoer der: „De wijze, waarop de Sow jet-Unie het verdrag verdedigt, is armzalig en onsamenhan gend. Men kan het gebazel noe men." De officiële Chinese woord voerder gaf commentaar op een Sowjetrussische regeringsverkla ring van drie augustus, waarin eerder geuite Chinese kritiek werd verworpen. den begraven. Hij was niet .ge trouwd. De gewonden zijn opgenomen in het militaire ziekenhuis te Paramaribo, op vijftig kilometer afstand van de plaats van het ongeluk. De ernstig gewonden zijn de twintigjarige dienstplich tige soldaat eerste klas A. M. Dibbits uit Winsen bij Ewijk en de even oude dienstplichtige sol daat J. L. van Eden uit Veenen- daal. Luitenant Dekker wilde de soldaten laten zien hoe lang men een reeds op scherp gestelde granaat kan vasthouden alvo rens hem net vóór de ontploffing weg te gooien. Naar de legervoorlichtings- dienst ons meedeelde is de ver moedelijke oorzaak van het on geluk dat de handgranaat te lang in de hand is gehouden ter wijl de veiligheidshefboom reeds omhoog kwam en de granaat dds reeds geactiveerd was. In verband hiermede zijn mu nitie-deskundigen thans doende soortgelijke handgranaten te on derzoeken. In een munitiedepot van de R. A. F. te Konloss in Schotland heeft zich donderdag een ont ploffing voorgedaan die aan twee mensen het leven heeft ge kost. Eén man is zwaargewond. De opslagplaats is volkomen ver woest. •fr Grote opschudding ontstond woensdag in de Franse stad Li moges toen de alarmschellen van alle bankgebouwen in een hels gerinkel losbarstten, De politie rukte uit om de meesterbende die alle banken tegelijk kon over vallen onschadelijk te maken. De schuldige bleek echter de blik sem te zijn. Een van de voor naamste verbindingen tussen de stroomkring van de banken en het hoofdbureau van politie was door blikseminslag verbroken. De Zuidafrikaanse regering zal in oktober het burgerlijk be stuur over Transkei overdragen aan de bevolking van dat ge bied. In november zullen, in overeenstemming met de Zuid afrikaanse politiek voor geschei den ontwikkeling van de neger bevolking, verkiezingen worden gehouden voor een eigen rege ring. Dit heeft de Zuidafrikaan se minister voor het Bantoebe- stuur, De Wet Nel, gisteravond tot een studentenafdeling van de nationale partij in Stelienbosch gezegd. Gedurende de opleiding van de Afrikanen tot hoofden van de departementen zullen deze pos ten worden vervuld door blan ken. Transkei zal de eerste geheel door negers bewoonde „Bantoe stan" worden. Volgens het Indonesische pers bureau Antara heeft het district- hoofd van Sambas, aan de grens tussen Borneo en Serawak, Brit se patrouilles ervan beschuldigd het Indonesische grondgebied zowel te land als in de lucht re gelmatig te hebben geschonden. Op 26 juli zou een Britse pa trouille bij Sunga Pemadjoh een halve kilometer op Indonesisch gebied zijn doorgedrongen, terwijl tussen 24 en 28 juli een Brits gevechtsvliegtuig en een helikopter in de buurt van een ander dorp iedere ochtend kwa men. Begin juli, aldus een telegram uit Pontianak, vloog een Britse helikopter over enkele Indone sische grensdorpen. Door middel van een luidspreker werd de be volking gezegd, gedurende de nachtelijke uren thuis te blijven. Volgens een ander telegram uit Pontianak, aldus Antara, zijn twee Indonesiërs van Chinese afkomst uit Kuching, de hoofd stad van Serawak gevlucht om aan een onbehoorlijke behande ling door Engelsen te ontkomen. Volgens deze mannen wordt een groot aantal Indonesiërs in Se rawak gevangen gehouden en gemarteld. Het aantal Indone sische gevangenen in Kuching schatten zij op 100. zware" aardbeving geregis treerd. Het epicentrum lag ver moedelijk op 5.440 kilometer af stand, in het grensgebied van Peru en Ecuador. Deze beving werd om 18.35 uur geregistreerd door de uni versiteit van Californië, in Ber keley. De sterkte ervan was de zelfde als die van de aardbeving in San Francisco in 1906, waar bij 450 mensen omkwamen en een materiële schade van 350 miljoen dollar werd aangericht. Ook het seismologisch station van Moskou heeft een krachtige aardbeving geregistreerd waar van bet epicentrum is bepaald op 7600 km van Moskou, ten oosten van het Japanse eiland Honsjoe. In La Paz, Bolivië, werd don derdag om 13.27 uur plaatselij ke tijd een beving van middel matige sterkte gevoeld, die vier seconden aanhield. Zij veroor zaakte verscheidene aardver schuivingen en scheuren in de woningen in de buitenwijken van de stad. Het observatorium van San Calixto meent, dat het epi centrum in Chili of in Peru lag. Gistermorgen heeft een Boed dhistische non in de Zuidviëtna- mese provincie Chan Hoa uit protest tegen de discriminatie op religieus gebied zelfmoord ge pleegd door zichzelf in brand te steken. Zij is de eerste non die het voorbeeld van de drie mon niken die dit in de afgelopen twee maanden deden heeft ge volgd. Volgens officiële kringen hebben de autoriteiten zich snel meester gemaakt van het lijk om dit te laten begraven. In de provinciale hoofdstad, Na Trang, werden later kleine betogingen gehouden maar er deden zich geen ernstige incidenten voor. Bij botsingen tussen betogen de studenten en militairen zijn gisteren in de stad Hue ver scheidene mensen gewond. Er werd 'n groot aantal arrestaties verricht. De betogers protesteer den tegen het „verdonkerema nen" door de autoriteiten van het lijk van een Boeddhistische monnik die dinsdag zelfmoord pleegde. Volgens de eerste be richten voerden de militairen met de bajonet op het geweer charges uit toen de betogers zich niet wilden verspreiden. De geruchten als zou de vroe gere Stalinistische premier van Honarije, Raskosi, enkele dagen geleden in de Sowjet-Unie zijn overleden, zijn ongegrond, zo is gisteren uit goede Russische bron in Bonn vernomen. Rakosi zou volgens deze bron tezamen met zijn vrouw in een Russische provinciestad leven. Het is niet bekend waar deze plaats ligt. Rakosi, die in maart van dit jaar 71 jaar werd, heeft de afgelopen jaren geruime tijd in Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan, gewoond. Een betrouwbare weste" zegsman verklaarde gisteren echter van Russen vernomen te hebben dat Rakosi in het Krem- linziekenhuis in Moskou is overleden. Men had hem geen nadere bijzonderheden willen verstrekken. PRINSES ANNE VAN ENGELAND 13 JAAR Een recente foto van Prinses Anne van Engeland, die gisteren haar dertiende verjaardag vier de. Zij is hier gefotografeerd In de uniform van padvindster van de eerste Buckingham paleis- ronde, waarin zij patrouilleleid- sder is. Zij is tweede-klasser en heeft de insignes paardrijden en zwemmen. TOENEMENDE BEWOLKING Na een korte onderbreking is de depressie-activiteit op onze breedte weer toegenomen. Na het passeren van enkele fronten die met regen vergezeld gingen breidt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk over ons land uit, die gepaard gaat met enkele opklaringen. Ten zuidwesten van Ierland ontwikkelt zich evenwel een nieuwe depressie die in de rich ting -van het Kanaal koerst. Op de nadering hiervan zal bij ons de wind naar zuid tot zuidoost krimpen en wat zachtere lucht aanvoeren. De bewolking neemt in de loop van de dag toe terwijl 'n regengebied ons land in de mid dag kan bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, ia- ter toenemende bewolking en van het Westen uit regen. Over wegend matige wind, krimpend raar zuid tot zuidoost. Aug. 16 5.24 17 5.25 ZON op onder MAAN op onder 20.04 20.02 1.51 2.54 18.37 19.22 VRIJDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.25 11.32 Terneuzen 12.07 Hansweert 0.40 12.47 Walsoorden 0.50 12.57 ZATERDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.13 12.28 Terneuzen 0.48 1.07 Hansweert 1.28 1.47 Walsoorden 1.38 1.57

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1