Boerderij diende als schuilplaats van de treinovervallers Verklaring van McNamara Radio De Koek Vliegtuigje met vakantiegangers maakte buiklanding op Schiphol Demonstranten belegerden gevangenis en beten gevangenen vrij in Brazzaville Grote Verkoop Fa. J. G. Meyer Zn V. S, zullen kunstmanen lanceren om geheime kernproeven vast te stellen HPT WFFR WFFRRFR1CHT ZON- en MAANSTANDEN Twee jaar .,muur" fnckertn? bfl *bormement: Ternewzeu DJiweteur-Hoofdredaeteur I. van »e Sande Redactie, adres; Noordatraat 55—57 Admlnlstratle-adres: Smldswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs! ƒ6,per Jrwartaal: per maand 11.per wepfc 48 ot. T,o«w nr= 9 <*t. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 59||r Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties 7gé£n handels, advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Wel postzakken maar geen geld gevonden Een woordvoerder van de po litie heeft dinsdag verklaard dat de schuilplaats is gevonden van degenen die vorige week geld ter waarde van meer dan 25 miljoen gulden roofden uit de posttrein LondenGlasgow. Het is een boerderij, Leathersdale genaamd, die geheel geïsoleerd is gelegen in Oakley nabij Brill in Buc kinghamshire, op ongeveer vijf tig km van Londen. Er zijn wel enige postzakken gevonden maar geen geld. De politie vermoedt dat de rovers de boerderij, waar volop voed sel werd aangetroffen, 3 dagen geleden of mogelijk pas zondag hebben verlaten. De mededelingen werden ge daan door Georges Hatherill, plaatsvervanger van de chef van Scotland Yard, die nog ver klaarde dat de mannen zeker enige tijd hebben doorgebracht in de boerderij van rode bak steen, die enkele kilometers van de overval ligt. Er is geen enkele grote weg in de buurt. De ramen waren geblindeerd. Op het erf vond men een vrachtwagen en twee personen auto's. Het doorzoeken van de boerderij zal nog ongeveer drie -dagen vergen. Poging om politie op dwaalspoor té brengen? Volgens Hatherill zijn de man nen van de treinoverval in grote haast uit de boerderij vertrok ken. Naast de boerderij was een vers gegraven put. De ontdek king werd dinsdag kort voor het begin van de middag gedaan. Er was geen meubilair in het ge bouw dat een paar maanden ge leden is verkocht. Het is nog niet bekend wie thans de eige naar van de boerderij is. De vrachtauto, die drie dagen geleden in Nottinghamshire NEDERLANDER LEO VLAANDEREN ZOU BETROKKEN ZIJN BIJ SPIONAGE VOOR DE 'RUSSEN IN LONDEN Een in Londen wonende Neder lander, de 45-jarige Leo Vlaan deren, heeft verklaard contact te zullen opnemen met lord Den ning, die een onderzoek instelt naar de staatsveiligheidsaspecten van de zaak-Profumo. Hij zou dit doen naar aanleiding van ge ruchten dat hij een spion zou zijn voor de Russen. Volgens het boulevardblad „Daily Sketch" was de heer Vlaanderen, die als statisticus werkzaam is bij de internationale rubberstudiegroep in de Blitse hoofdstad, reclasseringsvrijwilli- ger in welke hoedanigheid hij be zoeken bracht aan de gevangenis Wormwood Scrubs, waar wegens spionage veroordeelde gevange nen zitten, zoals George Blake, John Vassal!, Henry Houghton, Peter Kroger en Gordon Lonsda le. Een oud-gevangene zou heb ben verklaard, dat de heer Vlaan deren in de gevangenis contact had gehad met voormalige Rus sische agenten. Voorts zou hij in zijn woning een radiozender heb ben. „Het is onzin dat ik een Russi sche spion zou zijn en het is ze ker niet waar dat ik in mijn flat een zender heb staan. Ik heb daar alleen een radio-ontvanger", a'dus de heer Vlaanderen. Hij \oegde hieraan toe, dat hij zijn ïeciasseringswerk zou opgeven. Naar aanleiding van de ge ruchten dat hij in verband met zijn „spionage-,activiteit" vaak bezoeken aan het buitenland zou brengen, merkte hij op, dat hij viermaal per jaar naar Den Haag, zijn geboortestad, ging, aldus de „Daily Sketch". Als reclasserings-vrijwilliger bezocht de heer Vlaanderen, met toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken, gevan genen, om hun boeken te bren gen en om hen in persoonlijke en gezinskwesties te helpen. werd gevonden en die afkomstig was van een Londense fabriek waarvan het personeel met va kantie was, is in ieder geval niet bij de overval gebruikt. Het om slagpapier voor bankbiljetten, dat in de vrachtauto werd aan getroffen is van een andere soort als dat van de gestolen bankbiljetten. Mogelijk is hier sprake van een valstrik van de organisator van de roofoverval om de politie op een dwaalspoor te brengen. Inmiddels hebben functiona rissen van de „National Provin cial Bank" Scotland Yard de serienummers van een aantal bankbiljetten, die bij de overval zijn gestolen, overhandigd. In geheel Ierland werd dins dag door Engelse en Ierse po litie naar de overvallers gezocht. In het bijzonder werden de vliegvelden, zeehavens, hotels en pensions in de gaten gehouden. (Adv.) 32 DODEN RIJ DYN AM IET- ONTPLOFFING IN INDIA In Gauhati (Noordoost Tridia zijn dinsdag 32 mensen omgeko men toen drie vrachtwagens met dvnamiet en ander explosief ma teriaal in de lneht v!T»e vrachtwagens werden afgeladen voor een opslagplaats van de staatspolitie. Tot de omgekomenen behoren 15 arbeiders, zes politieagenten en de chauffeurs van de pracht- auto's. Een inspecteur van politie heeft gezegd dat niemand de ex plosie had overleefd, waardoor niet kon worden nagegaan hoe zij was gebeurd. De drie vrachtwagens, de op slagplaats en een wachthuisje werden vernietigd. Koordstraat 102 Telefoon 8128 Terneuzen STOPPEN FRANSEN MET DE KERNPROEVEN IN DE SAHARA Uit goedingeliehte officiële kringen in Parijs is dinsdag ver nomen, dat Frankrijk heeft be sloten geen bovengrondse kern proeven meer in de Sahara te riemen. Frankrijk bouwt momenteel een proefstation op de atol Moe- ratoa. ongeveer 200 kilometer ten zuidoosten van Tahiti. Het station zal eind volgend jaar in gebruik worden genomen. Waarnemers in Parijs menen, dat alles erop wijst, dat Frank rijk de kernproeven zal voort zetten tot het zijn eigen water stofbom heeft of tot een al gemene kernontwapeningsover- eenkomst, wordt bereikt waar mee De Gaulle genoegen neemt. Geheimzinnis maar. TELSTAR-2 WEER ACTIEF De communicatiesatelliet Te1- star-S is maandag op geheimzin nige wijze weer geactiveerd, na dat er door een even onnaspeur lijke ooreaak sinds 16 juli het zwijgen toe had gedaan. Een routinesignaal van de aar de werd onverwachts beant woord, toen de kunstmaan haar 622e ronde maakte. Van een tele visiesignaal kwamen bij de vol gende ronde beeld en geluid nor maal door. Men wil nu door mid. del van nieuwe proeven te weten komen wat er vorige maand ver keerd is gegaan. ALLE ELF INZITTENDEN KWAMEN MET DE SCHRIK VRIJ Een „De Havilland Dove" vliegtuigje van Martin's Air Charter Ltd. heelt gistermiddag omstreeks half vijf op Schiphol een buiklanding moeten maken. Het toestelletje, waarin enkele vakantiegangers een rondvlucht boven Amsterdam maakten, had moeilijkheden met het landings gestel. Nadat het vliegtuig onge veer een haH uur boven Schip hol had gecirkeld maakte het 'n buiklanding op baan 06-24. Volgens een woordvoerder van de luchthavendirectie is de buik landing geslaagd. In het vliegtuigje zaten tien passagiers en een vlieger. Nie mand van hen heeft bij de lan ding ook maar een schrammetje opgelopen. Baan 06-24 was over een lengte van ruim 200 meter met schuim volgespoten, zoals gebruikelijk .wanneer een vlieg tuig een abnorma'e landing moet maken. Hoog spatte de witte massa in de lucht toen het toestel na eerst cen schijn- landing gemaakt te hebben op zijn buik over het beton schuurde Enkele tientallen meters achter de schuimdrempel kwam clc „Dove" tot stilstand. Op dat moment wisten de inzit tenden dat zij er veilig afgeko men waren. De vele brandweer - en ziekenwagens hoefden niet in actie te komen. Het toestel werd gevlogen door de 30-jarige Mac-gezag- voerder Rob Andriesse. Volgens zijn directeur, de heer Martin Schroder, weigerde het rechter- hoofdwiel van het landingsgestel te functioneren. Leden van de rijksluchtvaartdienst, die de ge slaagde buiklanding hebben gadegeslagen, zijn onmiddellijk begonnen met een onderzoek naar de toedracht en de oorzaak van het gebeurde. Onder de tien passagiers, voor het merendeel toeristen die zich voor het eerst in hun leven aan een vluchtje wilden wagen, tje. De heer Vos, die als marine man al meer dan 1000 vlieguren op zijn naam heelt, merkte dat het landingsgestel niet naar be horen functioneerde. Hij vroeg gezagvoerder Andriesse of hij behulpzaam kon zijn, waarna de heer Vos in overleg met de vlie ger zijn mede-passagiers op de hoogte stelde van de moeilijkhe den. In spanning wachtte men daar op het ogenblik af, dat het vlieg tuigje op de met schuim over dekte baan zou ianden. De ang stige ogenblikken maakten ech ter al gauw plaats voor een zucht van verlichting, toen de machine veilig tot stilstand was gekomen. De enige schade, die de passa giers bij de buiklanding hebben opgelopen, waren enige bevuilde kleren, aangezien enigen van hen hadden moeten braken. Om kwart voor vijf, ruim een uur nadat de passagiers in het vhegtuigje waren gestapt, zaten zij alweer lachend aan een tafel tje in het Schiphol restaurant. Iemand merkte op, dat zij nooit gedacht had voor 12,50 een buiklanding te kunnen meema ken. „Maar het was de moeite waard," zo voegde zij er schert send aan toe. De heer Martin Schroder was toen al druk bezig de namen en adressen van zijn moedige klan ten te verzamelen omdat hij hen allen gisteravond nog een ver rassing wilde thuisbezorgen. Gezagvoerder Andriesse zal, naar de heer Schroder meedeel de. een groene aantekening op zijn conduite-staat krijgen, dat 'kent: een zeer goede presta tie. VIER NIEUWE KRACHTIGE BEVINGEN IN SKOPLJE Volgens het Zuidslavische persbureau Tan joeg zijn tussen maandag- en dinsdagmorgen vier nieuwe krachtige bevingen in Skoplje geregistreerd. Enkele gebouwen, die reeds door de ramn van de 26e juli beschadigd werden, stortten thans geheel in. Van de mensen, die bij deze ramp om het leven kwamen, zijn er tot dusver tificeerd. NEDERLANDS SCHIP GEZONKEN OP DE MAAS IN BELGIE Jeugdig echtpaar en baby verdronken Het Nederlandse schip „Ma- rianneke" (105 brt.) is gister morgen vroeg op de Maas ter hoogte van Maeseyek in België gezonken. De 22-jarige schipper H. Rennings uit Maasbraeht, zijn 19-,jarige echtgenote en hun zeven maanden oude baby zijn verdronken. Duikers van het duikerbedrijf Van Oost uit Maasbraeht hebben de lichamen van ae slachtoffers geborgen. Het schip is in het 10 meter diepe water verdwenen slechts de mast steekt er nog bovenuit. De „Marianneke" lag vóór de grintbaggermolen „Marie" en was maandag half geladen met grint. Het schip zou gistermor gen worden volgeladen. Toen de molenbaas van de baggermolen gistermorgen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plotse ling een kabel knappen. Op het zelfde ogenblik zag hij hoe de „Marianneke" zeer snel zonk. In Bagdad is een korporaal van het Iraakse leger ter dood veroordeeld omdat hij op de hoogte zou zijn geweest van het plan voor de overval op het mi- 1.032 geïden- litaire kamp bij Bagdad op 3 ju li. In de hoofdstad van Kongo Brazzaville zijn dinsdag duizen den demonstranten mei geweld door de politie en de gendarme rie uiteengejaagd, waarbij ver scheidene malen van vuurwapens gebruik werd gemaakt. De demonstranten, die een hervorming van de regering eisen, wisten op 'n gegeven ogen blik de cordons van de gendar merie te doorbreken waarna zij zich naar de gevangenis bega ven en de gevangenen bevrijd den. De gevangenis werd ver volgens in brand gestoken. De demonstranten zijn intussen teruggedreven naar de twee be langrijkste Afrikaanse wijken van de stad. De toestand blijft echter gespannen. In het handelscentrum van Brazzaville liggen overal grote stenen en glasscherven op straat. Het presidentiële paleis wordt door zwaarbewapende troepen omgeven. Radio Brazzaville heeft nog geen melding gemaakt van de ongeregeldheden, ook is er nog (Adv.) vanaf 15 AUG. t/m 26 AUG. van al onze Tweedehandstenten Verhuurtentcn Campinggasbranders Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkade (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen! Iedere dag geopend. A X E L Telefoon 01155—795 geen officieel communiqué uit gegeven. De stad wordt door een alge mene staking getroffen. De stra ten zijn vrijwel verlaten en er wordt met jeeps gepatrouilleerd. De Afrikanen hebben zelf de toegangen tot de belangrijkste Afrikaanse wijken gebarrica deerd. De demonstranten werden ge leid door de vakverenigingen, die hervorming van de regering eisen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de demonstratie zou worden gehouden voor het arbeidsbureau in Brazzaville, waar president Youlou op een bijeenkomst zou spreken over vormen van één enkele politieke partij en het afschaffen van alle andere partijen. Volgens politieke waarne mers had president Youlou be loofd met de vakverenigingen te onderhandelen nadat deze partij zou zijn opgericht. Ooggetuigen hebben verteld dat de demonstranten naar een groot plein tegenover het sta tion gingen toen bleek dat het arbeidsbureau door gendarmerie bezet was. Hier eisten sprekers de bevrijding van twee vak bondsleiders, die de vorige avond zouden zijn gearresteerd. De 7000 demonstranten rukten daar na op naar de gevangenis. Tij dens de gevechten zou een Afri kaan door een kogel van de gen darmerie zijn gedood. Dit kon ech'ter niet worden bevestigd. De Fransen in Brazzaville zijn binnenshuis gebleven. Er is ech ter nog niets gebleken van enige actie tegen Europeanen. President Youlou is 45 jaar oud, anti-communist en Rooms- Katholiek priester. De laatste functie oefent hij echter niet rrcier uit, hij heeft een menings verschil met de kerkelijke auto riteiten over zijn status, maar zijn titel, abbé, gebruikt hij nog wel. Kongo Brazzaville heeft 800.000 inwoners. Er bestaan nog nauwe banden met Frankrijk, zo wel op economisch als op ander terrein. vredesmanifestaties toetsen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, McNamara, geen paniek uitgebroken. Na de Amerikaanse sp landing klauterden zij één voor neelt voor ae Amerikaanse se- i.ia„,,„ naatscommissie voor buitenland se betrekkingen dinsdag meege deeld, dat de Verenigde Staten binnen twee maanden de eerste van een reeks kunstmanen zul len lanceren om eventuele ge heime kernproeven in de ruimte vast te stellen. Amerikanen willen oprechtheid van Russische die zij willen be- één rustig door de kleine deur van het vliegtuig, daarbij gehol pen door aanwezige functionaris sen van de G. G. D„ de politie en de brandweer. Een brandweer wagen bracht hen naar het plat form, waar de meeste luchtreizi gers al weer van de schrik be komen bleken. De heer en mevr. Vos—Kra mer uit Amsterdam vertelden, dat zij al gauw bemerkten dat er iets aan de hand was, toen het toestel langer in de lucht bleef dan het gebruikelijke kwartier- Volgens McNamara hebben de Verenigde Staten in kernbewa pening een voorsprong op de Sow jet-Unie houden. De Amerikaanse minister zei, dat het door de Sowjet-Unie, En geland en Amerika op 5 augus tus in Moskou getekende kern- stopakkoord de Verenigde Sta ten een gelegenheid verschaft om met de minste risico de op rechtheid te toetsen van de Rus sische vredesmanifestaties. McNamara zei ervan over tuigd te zijn, dat heimelijke kernwapenproeven, zelfs als zij niet ontdekt worden, het funda mentele evenwicht niet zullen wijzigen. De Amerikaanse minister van Defensie zei, dat de Verenigde Sfaten over een voorraad kern koppen voor tactische en strate gische doeleinden beschikken die in de tienduizenden loopt. McNamara gaf toe dat de Rus sen een voorsprong hebben op het gebied van zeer krachtige kernwapens. McNamara gaf ondubbelzin nig te kennen, voorstander te zijn van het kernstopakkoord dat alle kernproeven, behalve de ondergrondse, verbiedt. Volgens de minister hebben de Verenig de Staten belangrijk meer er varing met proeven onder de grond dan de Sowjet-Unie. Door de Russische proeven tot die onder de grond te beperken zou den de Verenigde Staten ten minste de Russische vorderin gen kunnen vertragen en de duur van hun technische supe rioriteit kunnen verlengen. NEDERLAND TEKENT KERN STOPVERDRAG Dr. J. H. van Roijen, de Neder landse ambassadeur in de Ver enigde Staten, is hier gefoto grafeerd op het moment, dat hij voor ons land het kernstopver- drag tekent op het Amerikaanse State Department Staande links: de heer J. Bean van het departement en rechts: de heer H. Jarrissen, kanselier voor politieke aangelegenheden. Negerstudent naar huis James Hood, een van de twee negerstudenten die kortgeleden is toegelaten tot de vroeger vol ledig blanke universiteit van Alabama, heeft zijn studie er voorlopig aangegeven en is naar Gadsden, waar hij woont, te ruggekeerd. Zijn advocaat deelde mee., dat Hood de universiteit verlaten heeft wegens zijn geestelijke en lichamelijke toestand. Men heeft Hood, om een totale instorting te voorkomen, aangeraden zijn studie pas te hervatten als zijn geestelijke toestand verbeterd is. WEINIG WIND Als gevolg van de depressie-acti viteit van de afgelopen dagen is koele lucht tot ver het vasteland binnengedrongen. Het front dat de begrenzing van deze lucht vormt, strekt zich uit van Rus land via de Balkan naar midden- Spanje. Het centrum van deze depres sie-activiteit is een lagedrukge bied boven Scandinavië, dat ge leidelijk opvult, waardoor de aan voer van oceanische lucht zwak ker wordt. Een kleine randstoring die zich boven de Britse eilanden bevindt beweegt zich in de richting van ons land en zal plaatselijk nog wat regen brengen. De wind is zwak en verander lijk. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig wind Veranderlijke bewolking, maar ook hier en daar een bui. Zwakke veranderlijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. HOOGW^R WOENSDAG 14 AUGUSTUS Drie man zijn zondag om het leven gekomen, toen de helikopter waarmee zij een ge wonde bergbeklimmer wilden ophalen uit het bergmassief bij Grenoble, door een rukwind te gen een rots werd geslagen en in brand vloog. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.00 9.35 10.15 10.25 n.m. 9.38 10.13 10.53 11.03 DONDERDAG 15 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.18 10.53 11.33 11.43 n.m. 11.04 11.39 12.19 12.29 ZON MAAN op onder op onder Aug. 14 5.20 20.08 0.16 16.34 15 5.22 20.06 0.59 17.41 16 5.24 20.04 1.51 18.37 17 5.25 20.02 2.54 19.22 IS 5,27 20.00 4.03 19.57 65 MENSEN KWAMEN OM HET LEVEN BIJ VLUCHT VAN OOST- NAAR WEST-BERLIJN De plaatsvervangende burge meester van West-Berlijn Hein- rich Albertz heeft dinsdagoch tend ter gelegenheid van het feit dat twee jaar geleden door de ©ostduitsers de „muur" tussen het Oostelijke en Westelijke stadsdeel werd opgericht, kran sen gelegd bij vijf gedenktekens voor Oostberlijners die bij vlucht pogingen om het leven zijn ge komen. Aan Oostberlijnse zijde waren de wachtposten op vele plaatsen bij de „anti fascistische be schermingsmuur" verdubbeld en ook van Westberlijnse kant wa ren door de politie maatregelen genomen om te voorkomen dat Zich incidenten voordeden. In de vroege ochtenduren hoorde men het geluid van een ontploffing in het oostelijke stadsdeel. Kort daarop was een vijftien meter hoge steekvlam te zien. Ook hoorde men een enkel geweer schot. Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag op twee plaatsen aan de weste lijke kant van de muur plak katen aangebracht met de op roep „niet aan de muur te wen nen" en actief weerstand te bie den aan het Oostduitse regime. West-Berlijn biedt hetzelfde beeld als op iedere andere werk dag. De kranten, die op de voor pagina foto's van de muur af drukken, herinneren aan de 65 mensen die sedert 13 augustus 1961 bij vluchtpogingen door ko gels van de Oostduitse volks- politie om het leven zijn ge komen. Het centrale orgaan van de Oostduitse communistische par tij „Neues Deutschland". noemt de muur in een hoofdartikel een bijdrage tot het vreedzaam samenleven van staten. „De muur heeft de vrede gered", al dus het blad. BETOGINGEN BIJ MUUR Westberlijnse politiemannen hebben dinsdagavond niet wapen stok en waterstralen groepen jongeren uiteengejaagd, die on der de kreet „Hoe lang blijft de muur nog overeind?" naar het twee jaar geleden gemetselde communistische houwsel wilden optiekken. Enkele honderden Westberlijn se jongelui begonnen vroeg in de avond in de Friedrichstrasse spreekkoren te vormen die on ophoudelijk „De muur moet weg" schreeuwden. Op enkele plaatsen wierpen zij stenen over de muur waarachter Oostduitse grensbe wakers ijlings hun kwartiermut sen verwisselden voor stalen hel men. Toen de Westberlijnse politie steeds meer mensen in de rich ting van de zönegrens zag trek ken ging zij over tot het afsluiten van de toevoerwegen. Onder het licht van Oost- en Westberlijnse schijnwerpers moest zij een aan tal charges uitvoeren omdat jon gelui demonstratief op het pla veisel gingen zitten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1