r9 9^ Geen erkenning van Oost-Duitsland door Verenigde Staten Het weer Geneefse ontwapeningsconferentie weer bijeen Chroesjtsjov 20 augustus naar Zuid-Slavië De toestand in Zuid-Korea ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT H00GWATER Dinsdag 13 augustus 1963 19e Jaargang No. Rusk voor Senaats-commissie De wederopbouw van Skoplje 50.000 VAN DE NED. REGERING VOOR SKOPLJE Grote Verkoop Fa. J. G. Meyer Zn West-Duitsland zal het gedeeltelijk kernstopakkoord tekenen OVERSTROMINGEN IN NOORD-CHINA Succes voor de bestrijders der rassenscheiding in de Verenigde Staten DE VORMING VAN MALEISIE Chroesjtsiov naar New York? Ontsnapping Frans y erkeers vliegtu ig bij Lion neergestort Pruikertn? bö abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van <Je Sand® Redactie, adres; Noordstraat 5557 AdministratieadresSmldswal Telefoon 01150-2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Swartaal: per maand f 2.per week 48 et. T .oss** nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Versehffnt dagelffks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (gêên handel», advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikaanse minister van bewind gaat. Wij erkennen Oost- Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft maandag voor de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard, dat de V. S. niet van plan zijn om bet Oostduitse bewind te erkennen en dat toetreding van Oost- Duitsland tot liet kernstopver- drag hierin geen verandering brengt. Rusk werd door de com missie gehoord in verband met de tekening van liet verdrag te Moskou op 5 augustus. Men heeft het voorgesteld, al dus Rusk, dat ondertekening van het kernstopverdrag door Oost- Duitsland zou kunnen leiden tot erkenning van het Oostduitse bewind. Maar dit is niet juist. De bedoeling die voorzit, is in het internationale recht het alles overheersende criterium als het om erkenning van een of ander Woningbouwdeskundigen uit geheel Zuid-Slavië zijn gisteren begonnen met de voorbereidin gen voor de bouw van geprefa briceerde huizen met in totaal 10.500 étagewoningen in Skoplje. Men hoopt deze huizen binnen twee of drie maanden opgetrok ken te hebben waarmee de eer ste fase van de wederopbouw van de getroffen stad voltooid zal zijn. De zes Zuidslavische republieken en Belgrado zullen elk een nieuwe woonwijk voor hun rekening nemen. Ongeveer honderd deskundi gen op het gebied ven bouw constructie inspecteren momen teel beschadigde gebouwen om na te gaan of deze voor her stel in aanmerking komen. Er zal de grootste spoed worden be tracht om de huizen weer be woonbaar te maken. De Nederlandse regering heeft vijftigduizend gulden beschik baar gesteld aan de Zuid-Slavi sche regering voor de herbouw van de onlangs zwaar door een aardbeving getroffen stad Skoplje. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. AARDVERSCHUIVING IN NEPAL Bij een aardverschuiving, die zich zaterdag in West-Nepal heeft voorgedaan zijn honderd- vijftig mensen onder grond- massa's bedolven. Volgens de Nepalese minister van Binnen landse Zaken werden drie dor pen weggevaagd. Duitsland niet als staat en ook de plaatselijke autoriteiten al daar niet als regering. Wij zijn ook niet van plan dit te doen. Die autoriteiten kunnen daarin geen verandering brengen door onder tekening van het kernstopver drag. Een en ander volgt uit het internationale rechtsprincipe, dat toetreding tot een multilateraal verdrag niet van invloed is op de al- of niet erkenning van een of ander bewind. De Sowjet-Unie, zo vervolgde Rusk, zal ons wel licht in kennis stellen van het feit dat Oost-Duitsland het ver drag heeft getekend. Wij zijn echter niet verplicht deze kennis geving te aanvaarden en zullen dit dan ook niet doen. Door het verdrag te tekenen zal het Oost duitse bewind echter verplicht zijn zich te houden aan de bepa lingen hiervan. Door deze rege ling behouden de V.' S. zich het recht voor zich te verzetten tegen elke poging van het Oostduitse bewind om op basis van het ver drag van bepaalde voorrechten gebruik te maken zoals het in dienen van amendementen op de tekst van het akkoord. Rusk zéi voorts dat de V. S. op hun hoede zullen blijven onge acht de verwachtingen dat het verdrag zal worden gevolgd door andere afspraken ter bevor dering van de internationale ontspanning. De nationale veilig heid werd door het verdrag niet in gevaar gebracht. De V. S. had den vee] geleerd uit de ervaring van de afgelopen 18 jaar en wa ren niet van plan om deze lessen in de wind te slaan. Rusk meen de dat er nog geen basis is om aan te nemen dat de doelstellin gen van de Sowjet-Unie funda menteel gewijzigd zijn. De we reld was nog steeds gewikkeld in de strijd tussen vrije keuze en dwang. Rusk vroeg om bekrach tiging van het verdrag omdat de V. S. en de Sowjet-Unie eikaars vernietiging niet willen. De verhoren door de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen vormen de eerste stap in de procedure die moet leiden tot ratificatie van het verdrag. Men verwacht dat deze verhoren twee a drie weken zul len duren. Goedkeuring door de senaat eist een meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen. (Adv.) vanaf 15 AUG. van al onze t/m 26 AUG. Twecdehandstenten Vcrhuurtentcn Campinggasbranders Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkadc (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen! Iedere dag geopend. AXEL Telefoon 01155—795 liet Westduitse kabinet heeft maandag tijdens een bijzondere bijeenkomst, die drie uur duurde, besloten, dat West-Duitsland het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou zal tekenen. Volgens de regeringswoord voerder zal dit besluit nog niet officieel bekend worden ge maakt in afwachting van de ver klaring, die minister Rusk giste ren in Washington aflegde en 't bezoek van de West-Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Schroder, aan Londen op woens dag. De woordvoerder liet er echter geen twijfel over bestaan, dat het verdrag zal worden gete kend na overleg tussen Bonn, Washington en Londen, West-Duitsland had van de twee westelijke bondgenoten ga ranties gevraagd, dat Oost- Duitsland het akkoord niet zal „misbruiken" om de interna tionale erkenning te verkrijgen die het Westen dit land tot nog toe heeft geweigerd. Oost-Duitsland heeft het ver drag vorige week in Moskou ge tekend. Het Westduitse kabinet be sprak ook de resultaten van de besprekingen die vorige week zijn gehouden tussen Sowjetlei- ders en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Volgens de Westduitse regeringswoord voerder „is er geen verandering van de Russische houding ten opzichte van Duitsland en Ber lijn waarneembaar". De woordvoerder herhaalde dat West-Duitsland iedere stap zal toejuichen die tot algemene ontwapening leidt, maar elk ge meenschappelijk besluit van Oost en West, dat betrekking heeft op Europa, moet van in vloed zijn op regeling van de Duitse kwestie. „Wij zijn tegen alles wat al leen de status quo in Europa be vestigt zonder dat vooruitgang wordt gemaakt bij de oplossing van de Duitse kwestie." West-Duitsland is „betrekke lijk laat" op de hoogte gesteld van de mogelijkheid dat een groot aantal landen het kern stopakkoord mede kan onderte kenen, waardoor deze weg ook voor Oost-Duitsland werd ge opend, aldus de woordvoerder. Door ongekende zware regens zijn in het gebied van Peking miljoenen hectaren bouwland onder water komen te staan. Nadat het er de gehele afgelo pen week al had geregend kwam er in het weekeinde nog een waar noodweer overheen waar bij meer regen viel dan normaal in een jaar in deze droge Noord- Chinese vlakten het geval is. Gisteren waren de boeren, nu weer onder een brandende zon, met man en macht in de weer om hun velden van het overtol lige water te ontdoen, de gewas sen opnieuw te planten en we gen en bruggen te herstellen. Ook uit andere delen van de provincie Hopei, een van de voornaamste tarwe- en katoen- bouwstreken van communistisch China, komen berichten binnen over ernstige overstromingen. Het grootste gedeelte van de tarweoogst is al binnen, maar de gevolgen van de overstromingen voor de groente- en katoenteelt zijn ernstig. Volgens radioberichten die in Hongkong zijn opgevangen heb ben vliegtuigen van de Chinese luchtmacht levensmiddelen en rubberboten afgeworpen boven plaatsen die door het water zijn geïsoleerd. In de provincie Honan in mid- den-China, waar veel tarwe wordt verbouwd, zijn alle rivie ren met uitzondering van de Gele rivier buiten hun oevers getreden. Honderdduizenden boeren zijn verzameld in „stoot brigades" om de overstromingen te bestrijden. Roy Wilkjns, secretaris van het bestuur der Amerikaanse „natio nale vereniging vóór de voor uitgang der gekleurden", heeft zondag te New York verklaard dat een overeenkomst is gete kend met „The Metropolitan Life Insurance Company", waar bij deze maatschappij op zich neemt al haar flatwoningen be schikbaar te stellen voor neger huurders, dievoldoen aan de normale eisen betreffende kre dietwaardigheid en het goed on derhouden van het gehuurde pand. „The Metropolitan Life Insu rance Company", wier bezittin gen een totale waarde hebben van 20.000 miljoen dollar, is de grootste eigenaressen van wo ningen in de Verenigde Staten. In haar flats wonen 34.170 ge zinnen. Wilkins noemde de overeen komst een „groot succes" in de strijd voor betere huisvesting voor de Amerikaanse negers. Na een reces van tien dagen, in verband met de onderteke ning vorige week maandag in Moskou van het gedeeltelijke kernstopverdrag, is de zeven- tien-mogendhedenconferentie over ontwapening maandag weer in zitting bijeengekomen. Voornaamste punt van behan deling was maandag het opstel len van een nieuwe agenda, in het licht der besprekingen tus sen de Verenigde Staten, Enge land en de Sowjet-Unie, die uit eindelijk tot de ondertekening van het kernstopverdrag, uit gezonderd voor ondergrondse proeven, hebben geleid. Uit de door de Amerikaanse en Russische delegatieleiders. Char les Stelle en Tsarapkin gehouden redevoeringen bleek, dat beide landen overeenstemming hebben bereikt over de te behandelen on- De burgerlijke oppositiepartij en in Zuid-Korea hebben maan dag uiting gegeven aan hun vrees, dat de arrestatie van ex- premier „tijger" Joe Sjan Song zal leiden tot een „sfeer van angst" in de periode die nog rest voor de algemene verkiezingen in oktober en november zullen worden gehouden. Volgens de democratische partij waren de feiten waarvan de generaal nu beschuldigd wordt reeds bekend toen hij in 1961 door het militai re bewind werd aangesteld als premier. De partij voor burger lijk bestuur meent, dat de bevol king „bange vermoedens" zou kunnen krijgen dat generaal Song is gearresteerd omdat hij generaal Joeng Hoei Bark, de waarnemend president, verleden week in een open brief had be kritiseerd. Ex-premier Song wordt ervan beschuldigd, een van zijn batal jons-commandanten in de Kore aanse oorlog „zonder vorm van proces" te hebben laten terecht stellen. Ook zou hij de hand heb ben gv '1 in de dood van een aantal siudentcn tijdens betogin gen tegen ex-president Syngman Rhee in april 1960. De Zuidkoreaanse geheime dienst heeft met de arrestatie van generaal Song „niets te ma ken heeft" met diens politieke activiteit. Tot arrestatie was pas overgegaan na een „zorgvuldige bestudering" van een petitie, die was ingediend door de nabe staanden van de officier die „zon-: der vorm van proces" door ge neraal Song ter dood zou zijn ge bracht. V. N.-groep naar Noord-Borneo en Serawak Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft maandag een groep van negen personen benoemd die in Noord- Borneo en Serawak zal onderzoe ken of de bevolking wenst deel uit te maken van de Maleise fe deratie. Leider van de groep is de Ame rikaanse plaatsvervangend direc teur van het personeelsbureau van de V. N., Laurence Michel- more. Vandaag zal de groep uit New York vertrekken. Oe Thant hoopt dat de groep half september haar taak zal hebben voltooid. Premier Chroesjtsjov en zijn echtgenote zullen op 20 augus tus voor een vakantie in Zuid- Slavië aankomen. Zij zijn hiertoe door president Tito uitgenodigd, toen deze eind vorig jaar een be zoek aan de Sowjet-Unie bracht. De Russische regerings- en partijleider zal worden vergezeld door Joeri Andropov, secretaris van het partijcomité van Mos kou, en Vasili Tolstikov, de eer ste secretaris van het industriële regionale comité van Leningrad. Het wordt het derde bezoek van Chroesjtsjov aan Zuid-Sla vië. De eerste maai was in mei 1955 toen hij Tito zijn veront schuldigingen aanbood voor de vijandige houding van de Sow jet-Unie, die haar hoogtepunt vond in de uitstoting van Zuid- Slavië uit de cominform in 1948. In september 1956 bracht Chroesjtsjov een particulier be- Vredesprijs van Paus Joannes In Vaticaanstad is maandag een brief gepubliceerd van wijlen Paus Joannes, waarin gezegd wordt dat er een stichting in het leven is geroepen voor het ver lenen wan een vredesprijs. Het doel van deze stichting ter nage dachtenis van Joannes de 23ste is „het aanmoedigen van initia tieven ten behoeve van de ware vrede en broederschap onder de mensen en volkeren door het pe riodiek verlenen van prijzen". Het grondkapitaal wan de stichting wordt gevormd door de ruim 800.000 gulden van de Bal- zan vredesprijs, die wijlen Paus Joannes in mei van dit jaar kreeg. De stichting zal gevestigd zijn in Vaticaanstad. De prijs zal om de drie jaar worden verleend. zoek aan het land van Tito. Daar na ontstond weer een verkoeling door het Russische optreden tegen de opstandelingen in Hon garije. Het komend bezoek wordt ge zien als een nieuw bewijs dat Chroesjtsjov, tegen het ideologi sche verzet van communistisch China in, de politiek van „vreed zame coëxistentie" wil voortzet ten. Premier Abdoel Rachman van Malakka heeft maandag ver klaard, dat hij op de topconfe rentie in Manilla over de te vor men federatie van Maleisië ter wille van de vrede heeft toege geven aan Indonesische eisen. Indonesië, Malakka en de Phi- lippijnen kwapien, naar bekend, op de conferentie overeen dat V. N.-teams zullen moeten na gaan of de bevolking van Noord- Borneo en Serawak aansluiting wenst bij Malakka en Singapore in de federatie. De Toenkoe zei maandag in het parlement over de datum waarop de federatie in het leven zal worden geroepen: „Wij zullen genoegen moeten nemen met een kort uitstel, waarschijnlijk een paar dagen," als de V. N.-functionarissen niet op tijd kunnen beëindigen. De oorspronkelijke datum was 31 augustus. De V. N.-teams zullen aan het eind van deze week met hun onderzoek beginnen. De Toenkoe zei in het parle ment dat Maleisië onder meer zou fungeren als een bolwerk tegen het communisme, dat „duivelser, destructiever, boos aardiger is dan elke vorm van imperialisme die de wereld heeft gekend of meemaakt." Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zou pre mier Chroesjtsjov hebben ver zocht de algemene vergadering van de V. N., die in september in New York bijeenkomt, bij te wo nen, zo meldt het Amerikaanse weekblad „Nevüsweek". Oe Thant eou tijdens zijn be zoek aan Moskou, waar hij de ondertekening van het kernstop verdrag bijwoonde, Chroestsjov hebben voorgesteld tijdens zijn bezoek aan New York deel te nemen aan een topconferentie. Oe Thant zou Chroesjtsjov heb ben gezegd, dat een jaarlijkse topconferentie tijdens de algeme ne vergadering van de V. N. zou bijdragen tot ontspanning. Chroesjtsjov zou, volgens het weekblad „Newsweek", noch in stemmend noch afwijzend op het voorstel hebben geantwoord. De Zuidafrikaanse artiest Ar thur Goldreich, wiens woning het illegale hoofdkwartier zou zijn van het verboden Afrikaan se nationale congres, is zondag tezamen met drie andere man nen uit hechtenis ontvlucht. Goldreich was op 11 juli sa men met 18 anderen, onder wie de ex-secretaris van het con gres Walter Sisoeloe, gearres teerd. De politie heeft twee vrouwen der ontvluchten, mevr. Wolpe en mevr. Moella, voor onder vraging aangehouden. Mevr. Moella werd daarna op vrije voeten gesteld, doch mevr. Wolpe bevindt zich nog in hech tenis. o In de bergen bij de Franse stad Grenoble zijn zondagavond 164 schapen van een kudde door de bliksem gedood, Vier dames in Evansville, in de Amerikaanse staat Indiana, hebben zondag bij het bridgen ieder dertien kaarten van een zelfde kleur in handen gekregen. De kans dat dit gebeurt is één op 653.013.559,599. derwerpen waaromtrent van oos telijke en/of westelijke zijde voorstel'en waren ingediend. Er zijn geen afspraken gemaakt om trent de prioriteit der verschil lende onderwerpen. Deze betref fen onder meer het scheppen van kernvrije zönes, een non-agres sieverdrag tussen de NAVO- landen en die van het verdrag van Warschau (een discussie over dit onderwerp hadden de Verenigde Staten tot dusver steeds afgewezen als vallende buiten de opzet van de ontwape ningsconferentie), het blokkeren of verlagen van defensiebegro tingen, het voorkomen van ver rassingsaanvallen en andere maatregelen die tot verminde ring van de internationale span ning zouden kunnen leiden. De conferentie zal zich thans over de prioriteit moeten bera den, doch de Amerikaanse dele gatieleider sprak de hoop uit, dat voorrang zou kunnen worden gegeven aan het door de V. S. in gediende voorstel omtrent de uit wisseling van militaire missies en voorafgaande waarschuwing in geval van omvangrijke troe penverplaatsingen. Zowel Tsarapkin als Stelle spraken hun voldoening uit over het de vorige week in Moskou getekende akkoord. Enerzijds uitte Stelle de hoop, dat de sfeer van goede wil, die tot dit akkoord heeft geleid, ook in de ontwape ningsconferentie zal blijven be staan, doch anderzijds waar schuwde hij tegen onredelijke verwachtingen en irrationele ver langens. Er zal nog veel geduld nodig zijn. Uit de plannen der conferen tie voor de komende weken kan worden opgemaakt, dat voorlo pig niet verder zal worden ge praat over de netelige kwestie der ondergrondse kernproeven. Aan westelijke zijde koestert men geen verwachtingen de be zwaren der Sowjet-Unie tegen internationale inspecties ter plaatse te kunnen overwinnen. MENSEN ALS s SARDIENTJES SAMENGEPERST Door een storing in het beveili gingssysteem moest het in- en uitgaande treinverkeer van Wa terloo-station in Londen worden stilgelegd. Daar de storing juist in het spitsuur optrad, ontstond er een enorme chaos, zoals op de foto te zien. Tijdens dit tijdstip maken doorgaans ongeveer 60.000 forensen gebruik van het station. Een Frans verkeersvliegtuig, met twaalf passagiers en vier bemanningsleden aan boord, is tussen Tramoyes en St. André de Corcy bij Lyon 0p een huis neer gestort. De Franse „Vicount" kwam in een plotselinge storm terecht, toen het vliegtuig daalde om op het vliegveld van Lyon-Bron te landen. Vóórdat het toestel neerstortte raakte het nog een hoogspan ningsmast. Functionarissen van de lucht vaartmaatschappij hebben later meegedeeld, dat bij het vliegtuig ongeluk 13 mensen zijn omge komen. Zeven anderen werden gewond. Tot de 13 omgekomenen beho ren negen passagiers, drie be manningsleden en een jongen uit het huis waarop het toestel te recht kwam. Alle inzittenden waren Fransen. Drie gewonden zijn later in een ziekenhuis overleden, waar mee het aantal doden is gestegen tot 16. De enige overlevende inzitten^ de van het vliegtuig is een drie jarig meisje, wier toestand ech ter zeer ernstig is. PLAATSELIJK BUIEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegebied, dat het grootste gedeelte van Scandina vië en de Noordzee bedekt, be heerst nog steeds het weer in on ze omgeving. De tamelijk koele lucht die om de depressie heen over Europa is gestroomd, heeft haar begrenzing in de omgeving van bet Alpengebied. In de na bijheid van deze grens, ten zuiden waarvan aanzienlijk warmere lucht aanwezig is, kwamen gis teren flinke onweersbuien voor. Zo viel in het uiterste zuidwesten van Duitsland plaatselijk 60 mm regen. Bij ons viel de neerslagactivi teit maandag nogal mee, omdat er geen duidelijke randstoringen van het depressiegebied passeer- ZON MAAN op onder op onder Aug. 13 5.19 20.10 15.20 14 5.20 20.08 0.16 16.34 15 5.22 20.06 0.59 17.41 16 5.24 20.04 1.51 18.37 17 5.25 20.02 2.54 19.22 18 5.27 20.00 4.03 19.57 19 5.28 19.58 5.15 20.25 20 5.30 19.56 6.28 20.48 den. Het is echter waarschijnlijk dat dit heden wè] het geval zal zijn. Er moeten daarom plaatse lijk buien worden verwacht, waarbij de kans op onweer niet geheel afwezig is. Met winden tussen zuidwest en noordwest blijft de aanvoer van tamelijk koele lucht voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Sommige met onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noord west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DINSDAG 13 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.43 8.18 8.58 9.08 n.m. 8.15 8.50 9.30 9.40 WOENSDAG 14 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.00 9.35 10.15 10.25 n.m. 9.38 10.13 10.53 11.03

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1