Het Amerikaans-Westduitse overleg Ernstig voedseltekort in Zuid-Korea De kippenoorlog tussen de E. E. G. en de Verenigde Staten Senator Kefauver overleden „Volksdagblad" van Peking over kernstopverdrag MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 59^5 HET WEER WEERBERICHT HOOGWAAR ZON- en MAANSTANDEN Grote Verkoop Fa. J. G. Meyer Zn Urenlang in de rij voor vijftiendaagse rantsoen van rijst en meel ZUID-KOREAAN SE EX-PREMIER GEARRESTEERD EGYPTISCHE TROEPEN TERUG UIT JEMEN 350 Oostduitse grenswachten namen de vlucht naar West-Duitsland PATRICK KENNEDY IN FAMILIEGRAF BEGRAVEN Toestand van mevrouw Kennedy gaat vooruit Sowjet-Unie en Cuba stoken onrust in Brits Guiana TYFOON BESS WEROORZAAKTE AARDVERSCHUIVING DE WERVELSTORM IN JAPAN KONING SAOED BINNENKORT NAAR ZIJN LAND TERUG Kardinaal Spellman dringt aan op deelneming aan de protestmars op Washington NIEUWE AARDBEVING IN SKOPLJE Deens militair vliegtuig met twaalf inzittenden boven Groenland vermist Kardinaal Mindszenty 23 DOODVONNISSEN IN KOKSTAD Amerikanen verminderen mansterkte in West-Berlijn Frankerlns bt) abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie, adres; Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smidswai Telefoon 01150 - 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,Der kwartaal: pei maand f2,per wpek 48 ot r ,n«r nrc Q rt, DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temen zen AdverfentlenrHs pef mm 16 et: minimum per advert en tip f2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. KIfeine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bij de besprekingen welke de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken zaterdagmiddag te Bonn heeft gehad met bonds kanselier Adenauer, diens plaats vervanger Erhard en de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Schroder, is een manier gevonden waarop de Bondsrepu bliek het Moskouse kernstopver- drag kan onderschrijven. Dit heeft de Westduitse rege ringswoordvoerder Von Hase be kendgemaakt. Bijzonderheden zei hij niet te kunnen geven, vóórdat minister Rusk president Kennedy heeft ingelicht en maandag voor de Senaat in Washington is ver schenen om voor bekrachtiging van het verdrag te pleiten. De Westduitse regering zal he den op een speciale bijeenkomst zich beraden over het tijdstip waarop zij het verdrag zal onder, schrijven, namelijk of dit vóór of na de bekrachtiging door de Amerikaanse Senaat zal geschie den. Von Hase zei, dat niet alleen Amerika maar ook Engeland aan de Westduitse bedenkingen tegen ondertekening van het verdrag is tegemoetgekomen. Bij het over leg met minister Rusk was van Westduitse zijde met nadruk ver klaard, dat Bonn in het geheel geen bezwaar heeft tegen de in houd van het Moskouse verdrag, maar bepaalde consequenties vreest van het feit dat ook de Oostduitse regering de overeen komst heeft ondertekend. Ander zijds had Rusk nog eens verze kerd, dat de Amerikaanse onder tekening geénszins inhoudt dat de Ver. Staten alle mede-onder tekenaars erkennen. Minister Rusk had op verzoek van dr Adenauer zijn terugreis uit Moskou in Bonn onderbroken. Toen hij met leden van de Bonds regering sprak, had senator Ful- bright een gedachtenwisseling met de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, speciaal belast met economische problemen, Rolf Lahr. Zij spraken over de „kippen- oorlog" tussen de E.E.G. en de Ver. Staten, waarbij Fulbright er op aandrong, dat de E.E.G.-lan- den ob liet gebied van hun land bouwpolitiek meer rekening zul. len houden met de Amerikaanse belangen. Minister Rusk heeft de West duitse regering er tijdens zijn kort bezoek van overtuigd, dat de ondertekening van het kern- stopverdrag door Oost-Duitsland AANHOUDEND KOEL Het weersbeeld in onze omge ving wordt nog steeds bepaald door een depressiegebied dat zich uitstrekt van Zuid-Zweden tot het zeegebied ten westen van Schotland. Aan de zuidkant daarvan bewegen randstoringen die gevuld zijn met onstabiele lucht. Dit gaf zondag in ons land aanleiding tot vrij veel buien. Zo als gebruikelijk bij dergelijke buientoestanden varieerden de hoeveelheden neerslag die gister avond om 7 uur werden afgetapt sterk. Op sommige waarne mingsstations viel minder dan 1 mm, op andere (namelijk Eind hoven en Eelde) meer dan 10 mm. In de huidige weerstoestand komt niet veel verandering. Ook vandaag za] daarom met matige tot krachtige westelijke winden koele en onstabiele lucht worden aangevoerd. Er moeten dus wederom enkele buien wor den verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend koel weer. DINSDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.43 8.15 Terneuzen 8.1S 8.50 Hansweert 8.58 9.30 Walsoorden 9.08 9.40 ZON MAAN op onder op onder Aug. 12 5.17 20.12 23.43 14.01 13 5.19 20.10 15.20 14 5.20 20.08 0.16 16.34 15 5.22 20.06 0.59 17.41 16 5.24 20.04 1.51 18.37 17 5.25 20.02 2.54 19.22 18 5.27 20.00 4.03 19.57 19 5.28 19.58 5.15 20.25 20 5.30 19.56 6.2S 20.48 geen volkenrechtelijke statusver hoging of diplomatieke erken ning van Oost-Duitsland inhoudt. Dit heeft de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Schroder zondag in een interview met het Keulse omroepstation „Deutsche Welle" gezegd. Op dé vraag, of het verdrag ook een eerste stap in de rich ting van een ontspanning rond Berlijn en de Duitse kwestie in houdt antwoordde de minister, dat men op dit punt niet met een snelle vooruitgang rekening moet houden. Ontspanning moet vol gens hem zijn gebaseerd op zelf- bestemmingsrecht, waarover eerst gesproken dient te worden door de vier Westelijke mogend heden (de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland) en daarna met de andere partijen. Over de E.E.G. zei Schroder dat deze aan de kwaal lijdt naar binnen te zijn gericht en niet naar buiten. De Gemeenschap moet zich ook ten doel stellen de wereldhandel uit te breiden, het geen tot een algemene ontspan ning zal bijdragen. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Averell Harriman heeft zondag in een televisieuitzending gezegd, dat Chroesjtsjov het verdrag van Moskou zal respecteren „om het risico van een kernoorlog te ver mijden". Hij voegde er aan toe, dat de Russen steeds hun woord hadden gehouden als hun belan gen op het spel stonden, hetgeen nu ook het geva] is. RUS# IN WASHINGTON Minister Rusk heeft zondag bij zijn aankomst in Washington ge zegd dat geen snelle gedachten- wisseling te verwacWen over het Russische voorstel voor een niet- aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau. Hij verwachtte, dat gedachten- wisselingen tussen de Ver. Sta ten en hun bondgenoten over het voorstel lange tijd in beslag zul len nemen. (Adv.) vanaf 15 AUG. t/m 26 AUG. van al onze Tweedehandstenten Verhuurtenten Campinggasbranders Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkade (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen! Iedere dag geopend. AXEL Telefoon 01155—795 In Zuid-Korea heerst momen teel liet ernstigste voedseltekort sinds de tweede wereldoorlog. Elke dag weer staan in de Zuid- koreaanse steden vermoeide vrouwen, veelal niet hongerige kinderen op hun rug, urenlang in de rij voor de rantsoenen. In de buitenwijken van de hoofdstad Seoel, waar veel ar moede heerst, moeten de mensen vaak vijf of meer uren wachten vóórdat zij hun 15-daagse rant soen van geïmporteerde rijst en meel voor minder dan de helft van de marktprijs in ontvangst kunnen nemen. De normale prijs kunnen zij niet betalen: deze is sidns de Japanse bezetting niet zó hoog geweest als thans. Het voedseltekort heeft twee oorzaken: de rijstvoorraden van de boeren waren veel eerder dan gewoonlijk uitgeput wegens een slechte oogst in de herfst van het vorig jaar, terwijl de zomeroog- sten van aardappels, gerst en an dere graangewassen verleden jaar vrijwel geheel mislukt zijn door de aanhoudende, ongekend zware regenval in de vroege len te. De Zuidkoreaanse regering Generaal Song Jo Sjang, voor malig premier van Zuid-Korea, is zondag gearresteerd. Enkele da gen geleden had hij in een open brief kritiek geleverd op gene raal Park Sjoeng Hee, de voor zitter van de aan de macht zijn de militaire junta, die hij ervan beschuldigde zich tot president te willen laten verkiezen om aan de macht te blijven. In Alexandrië zijn zondag 1.500 man Egyptische troepen, die hebben deelgenomen aan de campagne in Jemen, aange komen. Zij werden verwelkomd door 21 saluutschoten van Egyptische oorlogsschepen en het geloei van scheepsfluiten. Op de kade werden zij opge wacht door president Nasser, die hen in een welkomstrede de „verdedigers van alle Arabieren in hun landen" noemde. De strijd in Jemen was er een om het „recht om het bestaan", aldus de Egyptische president. Nasser zei verder tot zijn mi litairen, dat zij zich erop moe ten voorbereiden de Palestijnse Arabieren in hun wederrechte lijk ontnomen rechten te her stellen „Wij moeten de verne dering' die de Arabieren sinds 1948 hebben ondergaan ongedaan maken", aldus Nasser, wiens redevoering door radio-Kairo werd uitgezonden. heeft een aantal noodmaatregelen getroffen en onder meer hotels en restaurants verboden bij de lunch rijstmaaltijden te serveren. Ook mogen tot na de oogst van dit jaar geen koeken, wijnen e.d. van rijst worden gemaakt. Zuid-Korea heeft voor dollars uit zijn snel verminderde reserve 67.500 ton rijst gekocht van For mosa, Thailand, Birma en Zuid- Vietnam. Dit jaar zullen de Ver enigde -Staten 886.000 ton aan Zuid-Korea leveren, bijna twee maal zoveel als verleden jaar. o Volgens een verklaring van het Westberlijnse stadsbestuur zijn sedert de oprichting van de Ber- lijnse muur, twee jaar geleden, meer dan 350 leden van de Oost duitse grenswachtbrigade naar het Westen gevlucht. Vele deserteurs hadden ver klaard voor een belangrijk deel tot hun vlucht te zijn aangezet door de openlijke minachting die zij van vele Oostduitsers hadden ondervonden. Zij hadden zich als vreemdelingen onder hun eigen volk gevoeld. Een vluchteling verklaarde: „In restaurants werden wij strikt alleen gelaten. Oostduitse meis jes wilden niet met ons dansen". In de nacht van vrijdag op za terdag zijn twee Oostduitse jon gelieden naar Neder-Saksen en drie naar Hessen gevlucht. Patrick Bouvier Kennedy, die vrijdag, minder dan 40 uur na zijn geboorte overleed, is zater dag in een familiegraf van de Kennedy's nabij Boston begra ven. Hij is de eerste die in het graf, dat 15 jaar geleden door de vader van de president werd ge kocht, is begraven. Het kistje was bedekt met witte bloemen. Alleen de president en naaste familieleden woonden de eenvou dige plechtigheid bij. Mevr. Ken nedy ligt nog in het ziekenhuis van de luchtmachtbasis Otis na bij Boston. Tevoren was in de particuliere kapel van de aartsbisschop van Boston, kardinaal Ric-hard Cus- hing, die een persoonlijke vriend van de Kennedy's is, een „enge- lenmis" opgedragen, eveneens al leen in tegenwoordigheid van de naaste familieleden. De kapel telt slechts 18 zitplaatsen. De kardi naal was in het wit gekleed, zo als gebruikelijk is bij een enge- lenmis. President Kennedy zal de ko mende week zijn tijd verdelen tussen Washington en Cap Cod, nabij de luchtbasis Otis waar zijn vrouw nog in het ziekenhuis ligt. Haar toestand blijft bevredigend vooruitgaan. Een Amerikaanse particu liere organisatie, het burger comité voor een vrij Cuba, heeft gezegd over docum-enten te be schikken, die bewijzen dat de Sowjet-Unie en Cuba stoken in Brits Guiana. De documenten zijn volgens het comité afkom stig van een Senaatslid van Brits Guiana, de 26-jarige Anne ardim, die nu in Washington verblijft. Uit vier documenten zou blij ken dat belangrijke bedragen aan Cheddi Jagan, de premier van Brits Guiana „die zelf heeft toegegeven Marxist te zijn", overgemaakt zijn. In een ander document, een brief van het hoofd van een landbouwschool in Brits Guiana aan de Cubaan se leider „Che" Guevaro, wordt verzocht een „adviseur voor het organiseren van guerilla" te sturen. (Adv.) membre „comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing Het „Volksdagblad" van Pe king schrijft dat de Sowjet-lei- ders „openlijk hadden gecapitu leerd" voor de imperialisten door ondertekening van het be perkte kernstopverdrag. De Sow. jet-regering had samen met de imperialisten een vergelijk ge troffen om de volkeren te mislei den. Het verdrag betekent wetti ging van ondergrondse kernproe ven die de Ver. Staten nog nodig hebben en het bindt slechts de andere dan de drie oorspronkelij ke landen aan handen en voeten, want het beproeven van kernwa- pes begint met proeven in de lucht. Zonder de hierdoor ver kregen gegevens is het onmoge lijk kernwapens te vervaardigen, aldus het 'artikel in het „Volks dagblad". Het „Volksdagblad" beschul digde de Sowjet-Unie ervan haar uiterste best te doen om te ver hinderen dat „andere socialisti sche landen en alle verdrukte volkeren" kernwapens krijgen, terwijl zij geen bezwaar maakt tegen het geven van kernwapens door Amerika aan zijn NAVO- bondgenoten. Volgens waarnemers in Peking is dit de meest directe bevesti ging tot dusver dat de Sowjet- Unie de Chinezen weinig of geen hulp heeft gegeven bij de ont wikkeling van kernbewapening. In het artikel van „Waarne mer" werden de Sowjet-leiders „verraders" genoemd wegens de ondertekening van het kernstop verdrag. „Waarnemer" wordt in het algemeen beschouwd als het pseudoniem voor een Chinese topleider. Radio-Peking zond het artikel, dat de eerste twee pagi na's van het Volksdagblad in be. slag nam, verscheidene malen in zijn geheel uit. Georgi Zjoekov, lid van de op perste sowjet der Sowjet-Unie, die aan het hoofd stond van de Sowjet-delegatie naar de wereld conferentie tegen kernwapens in Hirosjima, heeft zaterdag in To kio verklaard, dat het afwijzen van het kernstopverdrag door de Chinezen niets afdoet van het feit dat China nog een socialisti sche staat en lid van de familie der socialistische staten is. Hij veroordeelde de houding der Chi nezen die van de conferentie een veroordeling van het kernstop verdrag hadden gewenst. Een commentator van radio- Moskou heeft zaterdagavond het artikel in het Chinese partijblad „smerig en lasterlijk" genoemd. De Europese Economische Gemeenschap heeft vrijdag avond de wettige basis aange vochten waarop de Verenigde Staten van plan zijn vergel dingsmaatregelen te nemen in de „Kippenoorlog." In een memorandum verklaart een woordvoerder der E. E. G.- commissie dat de Ver. Staten twee fouten hebben gemaakt bij de beoordeling van de gebeur tenissen die hebben geleid tot de aankondiging dat tegen de E. E. G. vergeldingsmaatregelen zullen worden genomen tegen over de invoerbeperkingen op Amerikaans pluimvee. De „onderhandelingsrechten" die de E.E.G. de Verenigde Sta ten heeft toegestaan, zijn afge leid van een concessie die oor spronkelijk vóórdat de E.E.G. in het leven was geroepen door de bondsrepubliek aan De nemarken is gedaan en waarvan de Verenigde Staten als leve rancier voordeel hebben getrok ken. Later werd de Duitse con cessie ingetrokken, zodat de heffing van de Bondsrepubliek kon worden aangepast aan het gemeenschappelijk buitentarief. Het gevolg was dat de bilaterale overeenkomst over pluimvee de enige jvettelijke basis is, waar van de Verenigde Staten kun, nen uitgaan. Naar verluidt is de E.E.G.- commissie van mening dat, in tegenstelling met de Ameri kaanse opvatting, deze overeen komst niet onder de algemene De tyfoon Bess, die de afge lopen dagen het zuiden van Ja pan heeft getroffen, heeft in district Kotsji een aardver schuiving veroorzaakt, waardoor vijf mensen levend werden be dolven. Het aantal doden als gevolg van de tyfoon is thans gestegen tot elf, terwijl nog 36 mensen worden Vermist. Voorts waren er veertien gewonden. overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) valt. De tweede fout die de Verenig de Staten in de ogen van de commissie hebben gemaakt, heeft betrekking op de keuze van het referentiejaar voor de berekening van de invoer op grond van de betrokken conces sie. Gewoonlijk is dat het jong ste kalenderjaar waaróver alle betrokken landen statistische ge gevens beschikbaar hebben. Op de tarievenconferentie van 1960 werden 1958 en 1959 als referen tiejaren gekozen. In die jaren bedroegen de Amerikaanse „on derhandelingsrechten" resp. 2,8 miljoen en 12,8 miljoen dollar. Desondanks heeft de Ameri- kaase regering besloten 1960 als referentiejaar te nemen, waar door de Amerikaanse uitvoer van pluimvee naar de E. E. G. werd gesteld op 23 miljoen dol lar. Door uit te gaan van de GATT-bepalingen eisten de Verenigde Staten „onderhande lingsrechten" voor zich op van tweemaal de omvang van de handel in 1960, dat is dus 46 mil joen dollar. De Verenigde Sta ten deden dit op grond van het feit dat hun uitvoer naar de bondsrepubliek na de opheffing van de beperkingen zou ver dubbelen. De opvatting van de E. E G.- commissie over de Amerikaanse „onderhandelingsrechten" is dat zij 19 miljoen dollar niet te bo ven dienen te gaan. Hierbij wordt uitgegaan van het refe rentiejaar 1958/'59, plus vijftig procent als factor voor de stij ging van de levensstandaard in de bondsrepubliek voor de ver houding tussen de prijzen van pluimvee en andere levensmid delen en voor een zekere veran dering in de smaak van de con sument. Waarnemers beschouwen het memorandum van vrijdagavond als een aanwijzing voor pogin gen tot „vredesonderhandelin gen in de kippenoorlog". De wervelstorm die vrijdag in zuidwest-Japan grote schade aanrichtte en bijna 7.000 men sen dakloos maakte heeft zater dagochtend de westkust van het eiland geteisterd. Terwijl de storm, die de naam Bess heeft gekregen, over de Japanse Zee trok, verdwenen 19 schepen in de golven, 60 bruggen werden vernield en 20.000 huizen kwa men in het water te staan. Voor zover thans bekend is heeft de wervelstorm tot dusver zes do den, acht vermisten en 39 ge wonden op zijn geweten. De Amerikaanse senator Estes Kefauver, democratisch afge vaardigde uit Tennessee, is zater dag op 60-jarige leeftijd over leden. Senator Kefauver, die bekend heid genoot om zijn strijd tegen de misdaad in de Verenigde Sta ten, werd donderdag in een zie kenhuis opgenomen. Vrijdag kreeg hij een lichte hartaanval. Kefauver stelde zich verschei dene malen verkiesbaar als kan didaat voor het presidentschap en het vice-presidentschap. Hij werd door zijn partijgenoten echter' nimmer voor deze plaats uitver koren. Hij stond als liberaal be kend en streed jarenlang voor gelijke rechten voor alle rassen. De laatste jaren richtte hij zijn aandacht vooral op de genees middelenindustrie, die volgens hem uitzonderlijk hoge winsten maakte, en op de beroepsboks- sport, die naar zijn mening ge- Koning Saoed van Saoedie- Arabië is volgens een lid van zijn gevolg van plan om eind augustus of begin september naar zijn land terug te keren. De koning, die drie maanden geleden in Wenen aankwam voor een medische behandeling in verband met maagklachten, woont in een villa in de buurt van Wenen Naar aanleiding van geruch ten, dat er druk op koning Saoed geoefend wordt om af te treden, zei het lid van 'skondngs ge volg: ,-,De koning regeert en iedereen thuis weet dat. Wij staan in voortdurend contact met onze hoofdstad door middel van een korte-golfstation", deeltelijk door de onderwereld werd beheerst. Kefauver werd in 1939 lid van het Huis van Afgevaardigden, waarvan hij tot 1948 deel uit maakte. Daarna kwam ipj in de Senaat, waarin hij thans voor de derde achtereenvolgende periode zitting had. In een herderlijke brief, die zondag in kerken van het aarts bisdom New York is voorge lezen. heeft kardinaal Spellman van New York er bij de Katho lieken op aangedrongen deel te nemen aan de protestmars op Washington tegen de rassen scheiding. De Amerikaanse negerorgani saties hebben deze protestmars voor 28 augustus georganiseerd. Kardinaal Spellman heeft zich reeds herhaaldelijk uitgespro ken voor een snelle en volledige integratie der gekleurde bevol king in de Amerikaanse samen leving. o 0 Bij een reeds vijf jaar duren de strijd tussen twee benden uit de Newyorkse onderwereld zijn weer twee slachtoffers gevallen. Voor zover bekend heeft de strijd in drie maanden tijds aan 19 gangsters het leven gekost. Vrij dag werd een gangster, die van de ene naar de andere bende was overgelopen, vanuit een auto neergeschoten toen hij met zijn wagen voor een verkeerslicht stopte. Enkele uren later stierf een lid van de tegenpartij toen zijn auto vanuit een voorbijrij dende auto werd gemitrailleerd. PRINSES IRENE VOOR HAAR STUDIE TERUG in NEDERLAND H K. H. Prinses Irene is zon dagmiddag uit Italië per vlieg tuig op Schiphol in Nederland teruggekeerd, in verband met haar studie. Ook zal de Prinses een gedeelte van het kamp voor asthmatische kinderen, dat ge organiseerd wordt door de Stichting „Zilveren Jeugdcen tra" in samenwerking met de Van Heemstrastichting op „De Hunneschans" te Nunspeet, mee maken, o In Skoplje heeft zich zaterdag middag een nieuwe aardbeving voorgedaan. Enkele gebouwen, alsook mu ren van reeds door de aard bevingsramp van 26 juli be schadigde huizen stortten in. Deze beving was de sterkste die gedurende de afgelopen week door het seismologische insti tuut van Skopije werd geregis treerd en de 289ste sinds de ramp van de 26ste juli. Boven Groenland wordt oen Deens militair vliegtuig ver mist. Het toestel heeft een be manning van zes leden, alsmede zes burgerpassagiers aan boord. Het was zaterdagavond van een luchtmachtbasis op Groenland vertrokken en had een uur later op een andere basis moeten ar riveren. In gewoonlijk welingelichte kringen in Boedapest is gezegd, dat de gezondheidstoestand van kardinaal J. Mindszenty, de R. K. primaat van Hongarije, „vrij slecht" is. De 71 jaar oude kar dinaal zou door twee Hongaar se professors behandeld worden. De kardinaal zou aan suiker ziekte en astma lijden. (In 1940 werd kardinaal Minds- zenty tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens hoog verraad, spionage en op grond van andere beschuldigingen. Hij werd later op vrije voeten ge steld, maar stond onder huisar rest. Tijdens de opstand van 1956 in Hongarije stelde hij zich on der bescherming van de Ameri kaanse legatie in Boedapest toen de Russische troepen ingrepen.) Een rechtbank in Kokstad, in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, heeft zaterdag 23 Afrikanen ter dood veroordeeld. Zij werden schuldig geacht aan het vermoorden van vijf blanken in februari van dit jaar. Men trof toen de 48-jarige aannemer Nor man Grobbelaar, zijn vrouw en twee dochters alsmede een neef gruwelijk omgebracht aan in een steengroeve in de provincie Transkei. De Afrikanen zouden tot de moord zijn aangezet door de illegale Poqo-organisatie, die de uitroeiing van blanken in Zuid-Afrika nastreeft. Alle beklaagden hadden ver klaard niets van de moorden te weten. Zij zullen beroep kunnen aantekenen. De Verenigde Staten zuilen hun garnizoen in West-Berlijn met 600 man verminderen, doch dit zal door uitrusting met nieu we wapens sterker en mobieler zijn. Dit hebben militaire functio narissen in West-Berlijn zaterdag bekendgemaakt. De reorganisatie begint in september wanneer de Amerikaanse troepen in deze stad met de nieuwe M-60 tank worden uitgerust, terwijl er voorts meer pantserwagens zul len komen,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1