1 Waarom gaat het in de kippenoorlog? Duitsland en het verdrag van Moskou De treinoverval in Engeland Kennedy's zoon overleden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio De Koek Grote Verkoop Fa. J. G. Meyer Zn J Bïanktrteg bö sbacasraeat: Terneuzen Direeteur-Hoofdrafseteur I. van 8e Sarute Redactie, adres; Noordstraat 55—57 AdministratieadresSmidswal Telefoon 01330 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal" per maand ƒ2,per week 48 et T ,n«c- r»rc Q of- DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 59^4 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties Tgêén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Duitse bondsregering wil een eigen voorstel indienen voor de komende verkennende be sprekingen tussen Oost en West over een ontspanning. Dit plan, dat volgens rege ringskringen een „constructieve Duitse bijdrage" beoogt te zijn, zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk van daag al in grote trekken worden meegedeeld als hij Bonn bezoekt. Men hoopt in Bonn, dat liet plan op schrift staat als de mi nister van Buitenlandse Zaken Schroder komende woensdag in Londen met zijn Britse collega lord Home het laatste overleg pleegt voordat Bonn een beslis sing neemt over toetreding tot het kernstopakkoord. De bondskanselier Adenauer heeft vrijdag met minister Schroder en andere naaste me dewerkers de definitieve houding van de regering bepaald voor de als zeer belangrijk beschouwde besprekingen met Rusk en het nieuwe .voorstel in grote trek ken uiteengezet. Het voorstel houdt in, dat het Westen zich met Moskou ver staat over een geleidelijke ont spanning met een etappegewijze oplossing van het Duitse vraag stuk. Op voorwaarde, dat °P derge lijke wijze vooruitgang in de Duitse kwestie wordt gemaakt, is Bonn ook akkoord met mili taire ontspanningsmaatregelen in Midden-Europa. Hoewei de grondgedachte van het nieuwe Duitse plan veel lijkt op het Plan-Herter, dat in 1959 op de conferentie van Genève door de Sowjet-Unie is afgewe zen, bevat het, naar in welinge lichte kring verluidt, nieuwe ge dachten, die zich bij de inmid dels veranderde politieke toe stand in de wereld aanpassen. Vice-kanselier Ludwig Erhard onderbreekt voor de derde maal zijn vakantie, ditmaal om de be sprekingen met Rusk te kunnen bijwonen. Naast het streven om een al gemene lijn voor de Westelijke politiek bij komende onderhande lingen tussen Oost en West vast te leggen, zal de kwestie van de Westduitse toetreding tot het Moskouse kernstopverdrag in het middelpunt van het gesprek met' Rusk staan. In politieke kringen te Bonn rekent men erop, dat het kabinet na het overleg met Rusk en Home een beslissing over de toe treding zal nemen. Voorwaarde is in elk geval, dat de Ameri kaanse regering tegemoet komt aan de wens van Bonn om een politieke waardevermeerdering van het Oostduitse regime te voorkomen. NEDERLAND TEKENDE KERNSTOPVERDRAG De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H, van Roijen, heeft vrijdagmiddag op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken namens de Nederlandse regering het in Mos kou gesloten gedeeltelijke kern stopverdrag getekend. Nederland was hiermee het 35e land dat in Washington zijn handtekening liet plaatsen. Ook uit Moskou is bericht dat Nederland tot de elf landen be hoort die vrijdag het verdrag daar hebben ondertekend. Dr. van Roijen verklaarde bij de ondertekening in Washington dat Nederland het verdrag „niet volmaakt" acht, maar het onder steunt, omdat het een verminde ring van de internationale span ning en een versterking van de wereldvrede beoogt. In Moskou ondertekenden vrij dag negen landen, waaronder Ne derland, het verdrag. In totaal hadden vrijdagavond 42 landen het verdrag in één of meer van de drie hoofdsteden Moskou, Washington en Londen onderschreven. Noord-Vietnam heeft vrijdag de zijde van communistisch- China gekozen wat het verzet van dit land tegen het kernstop verdrag betreft. MONACO NIET LANGER BELASTINGVRIJ Het parlement van Monaco heeft vrijdagochtend vroeg de conventie geratificeerd die een einde maakt aan de belasting vrijheid in het staatje. De con ventie was vorige maand door de Franse nationale vergadering ge ratificeerd. Monaco heeft erin toegestemd belasting te heffen van zaken die meer dan 25 procent van hun handel met Frankrijk voeren. Franse onderdanen die in Mo naco wonen zullen Franse in komstenbelasting moeten betalen, tenzij zij van oktober 1957 in Mo- WISSELVALLIG Het K.N.M.I. deelt mede; Vandaag zal het weer in ons land nog voor een groot deel van de dag beïnvloed worden door een rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden naderbij komt. Hierdoor wordt de buiigheid tij delijk onderdrukt en zullen enke le opklaringen voorkomen. De rug van hogedruk wordt echter onmiddellijk gevolgd door een front van een ten zuiden van IJsland gelegen depressie. Dit front bracht vrijdagavond regen in Ierland en het kan het westen van ons land tegen de avond be reiken. De wind krimpt naar zuidwestelijke richting. Het weg blijft wisselvallig en koel. medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot hedenavond. Enige regen of motregen Half tot zwaar bewolkt met in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen of mot regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het ai- gemeen iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZATERDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.07 5.16 Terneuzen 5.42 5.51 Hansweert 6.22 6.31 Walsoorden 6.32 6.41 ZONDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.50 6.03 Terneuzen 6.25 6.38 Hansweert 7.05 7.18 Walsoorden 7.15 7.28 MAANDAG 12 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.41 7.02 Terneuzen 7.16 7.37 Hansweert 7.56 8.17 Walsoorden 8.06 8.27 ZON MAAN op onder op onder Aug. 10 5.14 20.16 22.50 11.19 11 5.16 20.14 23.14 12.40 12 5.17 20.12 23.43 14.01 13 5.19 20.10 15.20 14 5.20 20.08 0.16 16.34 15 5.22 20.06 0.59 17.41 16 5.24 20.04 1.51 18.37 OPLOSSING GEZOCHT DE BESPREKINGEN RUSK-CHROESJTSJOV Vooral Frankrijk stimuleert dit soort protectionisme, omdat het er nog het meeste voordeel bij heeft en een groot importeur als Duitsland voor het leeuwen deel van de rekening opdraait. En de Ver. Staten vrezen terecht dat als dit het systeem gaat worden van de Euromarkt, zij er op de duur zeer zuur mee zul len zijn: tot het genoemde be drag van twee miljard namelijk. Want die som staat eigenlijk op het spel en daarom kan men het de Amerikanen niet kwalijk ne men dat ze aan de kippendebacle zo'n grote aanstoot nemen. Temeer niet omdat er juist onderhandelingen op komst zijn NIEUW SCHIP VOOR BRITSE SPOORWEGEN Reizigers naar Engeland, die per trein en boot reizen, maken bin nenkort een goede kans, dat zij, voor de overtocht van Hoek van Holland naar Harwich, terecht komen op het sws. „Avalon", de nieuwste aanwinst van de Britse spoorwegen. Het schip, dat met de „Amster dam" en de „Arnhem" de dienst tussen Engeland en Nederland onderhoudt, is volledig aircondi tioned, heeft stabilisatievlakken en kan 21 Vi knopen lopen als kruissenlheid. De „Avalon" meet 6720 ton. Aan het einde van de week die de Amerikaanse minister vn Buitenlandse Zaken, Dean Ru k, in de Sowjet-Unie heeft doorge bracht, zijn er weinig aanwijzin gen dat het gedeeltelijke kern stopakkoord in de naaste toe komst zal leiden tot nieuwe overeenkomsten tussen Oost en West. In het communiqué dat vrij dagochtend aan het einde van het over'eg tussen Rusk en pre mier Chroesjtsjov in de bad plaats Cagra aan de Zwarte -Zee werd uitgegeven, stond slechts dat „in een sfeer van op rechtheid en hartelijkheid was gesproken over kwesties van wederzijds belang". Bij zijn terugkeer in Moskou deelde minister Rusk mee dat men niet tot conclusies was gekomen. De gesprekingen zouden echter via de normale diplomatieke kanalen worden voortgezet. Daarnaast zou hij waarschijnlijk in septem ber a.s. op de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York verder met minister Gromiko van gedachten wisselen. De „kippenoorlog" tussen de Verenigde Staten en de E. E. G. lijkt net zo kinderachtig als de naam klinkt. Washington is boos omdat het Euromarkt-sextet zo hoge invoerrechten is gaan heffen dat de Amrikanen al zijn ze de goedkoopste producenten hun geslacht pluimvee niet meer kwijt kunnen in de E. E. G. Als tegenmaatregel dreigt nu dat een aantal Europese pro- dukten het op dezelfde manier moeilijk krijgt op de Amerikaanse markt. Nu beloopt die nog maar een paar jaar bestaande handel in Amerikaanse kippen per jaar maar een bedrag van honderd vijftig miljoen gulden. volgens Wash ington; in Brussel houdt men het op de helft. Vergele ken met de totale handel over de Oceaan is dat een kleinigheid, waarover al dit lawaai te maken wat over dreven is. Het Amerikaans protest gaat echter niet zo zeer over de kippen als wel over het principe. De kippen behoren tot de eer ste groep van agrarische pro- dukten waarover de zes landen het eens geworden zijn ten aan zien van een gemeenschappelij ke politiek én het is de bedoeling dat het binnen niet al te lange tijd ook zover is met de overige voortbrengselen van de land bouw. En als het dan net zo gaat, dan kan dat voor de Ame rikanen een gevoelige slag zijn; hun agrarische export naar Europa is per jaar tegen de twee miljard gulden waard en dat is een bron van inkomsten die men niet graag mist. Die Amerika volgens de principes van de Europese commissie ook niet behoeft te missen. ECONOMIE EN' POLITIEK De nuchtere cijferaars gaan ervan uit, -dat het voor Europa tdat als geheel voor zijn wel vaart afhankelijk is van zijn in dustriële export) van belang is dat het levensmiddelenpakket zo goedkoop mogelijk blijft. Im mers wordt het brood duurder, dan vraagt de werker in de fa briek meer loon. Dat hoger loon wordt doorberekend en in de export kan dat net betekenen dat een order naar een concur rent gaat. De gezonde oplossing is dus diegene tarwe, boter en in dit geval kippen te laten leveren die dat het goed koopst kan. Dus geen of lage invoerrechten. Dat mag dan economisch ge zond zijn, politiek gezond is dat zeker niet. De konsekwentie zou zijn dat de Europese boer die nu duurder dan zijn Amerikaanse of Canadese collega iets ver bouwt, daar mee moet ophouden en wat anders moet gaan doen. Dat is geen boodschap waarmee een minister van Landbouw bij zijn boeren, die ook kiezers zijn, durft aankomen. En voor het goedkoop houden van het levens middelenpakket kiest men dan maar een omweg. In alle landen van de E E.G. wordt op de een of andere'ma nier de boer gesubsidieerd. Dat betekent dat de klant in de win kel slechts een deel van de reke ning hoeft te voldoen; de rest volgtvia het aanslagbiljet. Zo kan het ook, maar het is een dure methode, die bovendien de eigenschap heeft de produktie te stimuleren, waardoor ze steeds duurder wordt. In een dergelijk systeem past het niet dat ge- importeerde goederen al te goed koop zijn, want daardoor wordt de afstand tussen consumenten prijs en producentenprijs die de schatkist moet overbruggen als maar groter. Vandaar een neiging om hoge invoerrechten te heffen, waardoor men dan ge lijk kans ziet de buitenlandse exporteur ook een deel van de subsidies te laten betalen. die moeten leiden tot verruiming van de wereldhandel tot profijt van alle deelnemers. Daarbij is een protectionisme als de E.E.G. nu met de kippen en aanstonds met andere produkten wellicht, aan de dag legt uitermate ab surd. Het is voor de diverse rege ringen geen prettige taak, maar ze zullen er toch zachtjesaan over moeten denken hun boeren de onaangename boodschap te vertellen De agrariërs mogen dan geen geringe invloed hebben bij de stembus, zuiver econo misch bezien is Europa als ge heel meer afhankelijk van zijn industrie om welvarend te blij ven. En wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De gerechtigheid vergt dat daarbij de Europese boer niet in de kou komt te staan. Voor dit probleem zullen de zes regerin gen een oplossing moeten vin den, waarvan voorlopig alleen maar' vast staat, dat het een kostbare en een moeilijke zal zijn. De zes regeringen kunnen uit de Amerikaanse reactie van nu alleen de lering trekken, dat de tot dusver gevolgde methode niet tot een oplossing voert, be halve misschien voor de Franse boeren en dat het tijd wordt dat ze in dit opzicht wat stelliger stelling nemen tegen het Franse drijven naar protectionisme. (Nadruk verboden) Patrick, pasgeboren zoon van president Kennedy, isvrijdag' in het ziekenhuis te Boston over leden. Kennedy's perssecretaris, die dit meedeelde, zei dat de inspan ning van de baby om te blijven adem te veel van diens hartje heeft gevergd. Patrick Bouvier Kennedy, die twee dagen oud was, was in het ziekenhuis behandeld voor adem halingsmoeilijkheden. President Kennedy had de nacht van don derdag op vrijdag in het kinder ziekenhuis doorgebracht om zo dicht mogelijk bij zijn pasgebo ren zoon te zijn. Twee ploegen artsen hadden bij toerbeurt de baby de hele nacht medische hulp verleend. Zij hebben vergeefs getracht hem normaal te laten ademen. De toe stand van Patrick, die bij zijn geboorte maar 2,1 kilo woog, werd donderdagmiddag slechter. Kennedy's broer Robert, die minister van Justitie is en zich bevindt, gewaar- evenseens in Boston werd vrijdagochtend schuwd. De president en hij wa ren aanwezig bij het sterven van Patrick. Volgens Saliger over leed de baby om vier minuten over negen. Direct na de geboorte consta teerden de artsen dat de baby ademshaiingsmoeilijkheden had. Patrick werd in allerijl overge bracht naar het kinderziekenhuis in Boston. De president vloog woensdag van het Witte Huis naar Kaap Cod en vandaar naar Boston. Woensdagnacht verbleef hij in een hotel te Boston en de nacht van donderdag op vrijdag bracht hij door in het kinderzie kenhuis. De baby, die kort na de ge boorte werd gedoopt, werd Pa trick Bouvier genoemd. De vader en grootvader van de president heette Patrick en de vader van Kennedy's vrouw Jacqueline, Bouvier. Pierre Salinger, de perssecre taris van het Witte Huis, zei dat mevrouw Kennedy nog niet wist dat haar zoon overleden was toen Hoon!«traat 102 Telefoon 8J2* Terneuzen MARINE KOOPT RAKETTEN De Nederlandse marine heeft voor een aanzienlijk bedrag ge leide projectielen gekocht bij de Engelse firma „Short Brothers and Harland". De wapens die van liet type „Seacat" zijn, zul len geïnstalleerd worden aan boord van de vier fregatten die op Nederlandse werven in aan bouw zijn. Dat zijn de ,Van Soeijk". de Tjerk Hiddes", de „Van Galen" en de „Van Nes" De schepen krijgen ieder de beschikking over twee lanceerin- richtingen. De projectielen die besteld zijn kosten tussen de 40.000 en 50.000 per stuk. vanaf 15 AUG. t/m 26 AUG. van al onze Tweedehandstenten Verhuurtenten Campinggasbranders Luchtbedden Slaapzakken Caravans Boten enz. enz. Dit alles is te bezichtigen op een terrein aan het einde van de Kanaalkade (le Verkorting). Sterk gereduceerde prijzen! Iedere dag geopend. AXEL TeWoon 01155—795 dit in Boston bekend werd ge maakt. De baby, die vijf weken te vroeg werd geboren, is in het zie kenhuis te Boston in een reus achtige „ademhalingskamer" ge plaatst. Op deze manier hoopte men het kind normaal te leren ademen. Patrick Bouvier zal vandaag begraven worden. Dr. John Walsh die woensdag assisteerde bij de geboorte, heeft mevr. Kennedy op de hoogte ge steld van het overlijden van de baby. Perschef Salinger'vertel de, dat mevr, Kennedy daarna een zwak kalmerend middel kreeg en sliep tot de president in het hos pitaal aankwam. Zij praatte ver volgens wat met haar man, haar moeder en stiefvader en haar zwagers Robert en Edward. Scotland Yard meent dat aan de roofoverval op de posttrein, die donderdag is geschied, ten minste 10 personen hebben deel genomen. De Britse posterijen zijn be gonnen de juiste waarde te be rekenen van de gestolen goede ren. Vrijdagochtend vroeg heeft de posttrein opnieuw moeten stop pen, ditmaal echter als gevolg van een defecte lokomotief. De trein kwam met een uur vertra ging in Londen aan. Een woordvoerder van Scot land Yard heeft vrijdag gezegd dat het bureau in tegenstelling tot wat in een krantenbericht was gemeld niet was gewaar schuwd dat er een roofoverval zou worden gepleegd. Het grootste deel van het ver lies als gevolg van de overval zal worden geleden door de Blitse verzekeringsmaatschappijen. De banken verzekeren gewoonlijk hun geld. Het totale bedrag aan belonin gen, dat door de verschillende ge troffen banken en verzekerings maatschappijen is uitgeloofd, is inmiddels opgelopen tot 2,6 milj. gulden, het hoogste bedrag dat ooit als beloning is uitgeloofd. De verliezen der verschillende banken werden vrijdagmiddag geraamd op 24.720.000 gulden. Het zal echter nog. wel verschei dene weken duren alvorens de totale waarde van de buit vast staat. De ramingen liepen vrij dagmiddag al dicht bij de dertig miljoen. Een woordvoerder van Scot land Yard weigerde een bericht te bevestigen of tegen te spreken volgens hetwelk de politie een „tip" had gekregen dat er een grote postroof zou worden ge pleegd. Het Britse blad „Daily Mail" had gemeld dat de „vlie gende patrouille" van Scotland Yard zes weken geleden door een hoofdagent in Biggleswade (Bedfordshire) was gewaar schuwd. (Biggleswade ligt in de omgeving van de plaats waar de overval geschiedde.) Er zijn tot nog toe beloningen voor opsporing tot een bedrag van 350.000 gulden in het voor uitzicht gesteld. Een groot deel hiervan is uitgeloofd door de Nationale Provinciale Bank. De trein zou een bedrag van meer dan 5 miljoen gulden van deze bank hebben vervoerd. De directeur van de Britse posterijen heeft gezegd dat de nummers van de bankbiljetten niet zijn genoteerd. Er zouden veel oude bankbiljetten bij zijn geweest die moesten worden ver nietigd. Rechercheurs onderzoeken een van de postrij tuigen na de bru tale treinoverval, waarbij naar schatting 30 000.000 gulden is buitgemaakt. De „National Provincial Bank" heeft bekendgemaakt, dat zich in de trein waarschijnlijk voor een waarde van omstreeks 10 miljoen I gulden van deze bank bevond. Twee andere banken zijn 'be nadeeld voor elk 5 miljoen gul den.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1