Overleg in Moskou De toestand in Haïti Arrestaties in Columbia Conferentie tegen kernwapensin Hirosjima geëindigd Geen wapenleveranties meer aan Zuid-Afrika Mevrouw Kennedy schenkt leven aan zoon HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 59#? ARM IN ARM IN MOSKOU VERDRAG TER TEKENING RADIO-VRIJ EUROPA Spaanse anarchistenleider gedood Opstandelingen zetten hun opmars voort Veiligheidsraad: VIERLING IN ZUID-SLAVIE Verbetering in toestand van Schuman MR. DE BLOCK GENOEMD ALS STAATSSECRETARIS VAN BUITENLANDSE ZAKEN I Franlwrtns t>ö «bonnèmwitt Ternerczen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sana# Redactie, adresNoordstraat 5557 Admlnlstratte-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per Kwartaal! p«- maand ƒ2,per weeK 48 et. Losse nrs 8 et. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgppfstpr N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek: Kleine Advertenties Igéén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Russische en de Britse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Gromiko en lord Home, hebben woensdag in Moskou van gedach ten gewisseld over eventuele vol gende stappen om de wereld vrede te consolideren. In een rede voor de Russische televisie verklaarde lord Home, dat Engeland veel meer wenst dan alleen maar vreedzaam te leven met de Sowj et-Unie. Hij pleitte voor actieve samenwer king. Het was de eerste maal dat een Britse minister van Bui tenlandse Zaken via de televisie voorts religieuze leiders, zaken lieden en vakbondsbestuurders. De ministers van Buitenlandse Zaken van Roemenië, Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije zijn woensdag in Moskou onder ministers van Buitenlandse Za ken vertrokken naar Londen en Washington met hetzelfde doel. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S. en de Sow- jet-Unie, de heren Dean Rusk en Andrej Gromyko, met hun echtgenotes ter receptie in Mos kou. Mevr. Gromyko heeft haar Amerikaanse gaste een arm ge geven. Naar verluidt spraken zij o.a. over de kwestie-Laos. Lord Home zou uiting hebben gegeven aan de ongerustheid van Engeland over de toestand in dat land. Minister Gromiko zou hebben volstaan met te verklaren, dat zijn land zich houdt aan de ak koorden van de conferentie van Genève over deze kwestie. Voorts zou aandacht zijn be steed aan het Russische voorste) voor een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van de NAVO en staten van het Pact van War schau. Pogingen van Britse zijde om te weten te komen wat de po sitie van Oost-Duitsland en Ber lijn zou zijn, leverden geen posi tieve resultaten op. Tenslotte zouden de twee mi nisters hebben gepraat over het vraagstuk inzake het voorkomen van verrassingsaanvallen. Deze kwestie zal ongetwijfeld langs de normale diplomatieke weg ver der worden besproken. Naar de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Harriman, woensdag op een bij eenkomst van Joodse oud-strij ders in Washington verklaarde, heeft premier Chroesjtsjov on langs afwijzend gereageerd op suggesties voor een uitwisseling van beweeglijke waarnemers- groepen en controleurs bij raket- lanceerinrichtingen ter voorko ming van een verrassingsaanval. De Sowjet-premier had gezegd geen bezwaar te hebben tegen vaste waarnemingsposten. Mo biele groepen betekenden zijns inziens echter noodzakelijkerwijze spionage. Zoals gemeld heeft de Russische leider voorgesteld waarnemers te plaatsen op pun ten als vliegvelden, havens en spoor- en wegknooppunten. Woensdagavond was lord Home de gastheer aan een diner in de Britse ambassade ter ere van Gromiko en verscheidene andere vooraanstaande Russen. Vandaag reist de Britse minister naar Hel sinki om zich te voegen bij pre mier MaeMillan, die een officieel bezoek van vier dagen aan Fin land brengt. zich tot de Russen kon richten. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk vloog woensdag naar Leningrad. Tot de leden van de Amerikaanse Senaat die naar Washington terugkeerden zei hij, dat door de behandeling van het kernstopverdrag in de Senaat de twijfel die in verschillende krin gen over het pact is ontstaan, zal kunnen worden weggenomen. Het Pact van Moskou zal 8 en 9 augustus op het Foreign Office te Londen gereed liggen voor de ondertekening door de ambassa deurs van de landen die zich achter het verdrag hebben ge schaard. Later kan het verdrag elders in Londen nog worden on dertekend. Ook in Moskou en Washing ton kan het verdrag desgewenst worden getekend. Verscheidene landen hebben al de wens te kennen gegeven de overeen komst te ondertekenen. Tot deze landen behoort ook België. Van daag zullen de Belgische am bassadeurs te Moskou, Londen en Washington hun handteke ning plaatsen, zo is officieel in Brussel meegedeeld. Het tekenen in één van deze drie steden is overigens al voldoende. Intussen heeft een vertegen woordiging van het pas opge richte Amerikaanse „burgerco mité voor een verbod op kern proeven" in een onderhoud met president Kennedy haar steun betuigd aan het streven om het kernstopverdrag zo spoedig mo gelijk door de Senaat te laten bekrachtigen. De groep werd ge leid door James Wadsworth, die de Ver. Staten heeft vertegen woordigd bij besprekingen over ontwapening en beëindiging van de kernproeven. Onder de leden van het comité bevinden zich dertien Nobelprijswinnaars en In de Columbiaanse hoofd stad, Bogota, is woensdagoch tend een aantal personen ge arresteerd die worden verdacht van het deelnemen aan een op standige beweging. Onder de gearresteerden bevinden zich Carlos Rojas Correa en Samuel Moreno Diaz, resp. zoon en schoonzoon van de vroegere president Gustavo Rojas Pinil- las. Met het oog op eventuele ongeregeldheden is het garni zoen van de hoofdstad in alarm toestand gebracht. Het Columbiaanse kabinet be sloot dinsdagavond in een bui tengewone zitting maatregelen tegen de opstandige beweging te nemen, aldus wordt in offi- ciëfe^km>83Q-meegedeeld. Aan het komplot zou worden deelgenomen door elementen uit de .Nationale volksbeweging' en uit de linkse „liberale revo lutionaire beweging". Volgens geruchten zóu de vroegere president Pinillas, die aan het hoofd van de „Nationale volksbeweging" staat, eveneens zijn gearresteerd. De negende wereldconferentie tegen kernwapens in Hirosjima is woensdag geëindigd zoals zij begonnen was: in een sfeer van verwarring en onenigheid. Zij is eigenlijk nooit goed op gang ge komen. De Japanse socialisten en vakbondvertegenwoordigers, die oorspronkelijk deel uitmaakten van het organisatiecomité van de conferentie, hebben meege deeld dat zij een nieuwe bewe ging tegen kernwapens zullen vormen omdat de communisten een gemeenschappelijke actie in Japan onmogelijk zouden maken. De socialisten hadden de confe rentie maandag al verlaten uit protest tegen de weigering der communisten om alle landen te veroordelen die kernwapens ver vaardigen en beproeven. Op de slotbijeenkomst werd een resolutie aangenomen waar in onder meer een algeheel ver bod van kernwapens -en de vor ming van een kernwapenvrije zóne in het Aziatische Stille- Oceaangebied werden geëist. Da Een woordvoerder van het Amerikaanse radiostation Vrij Europa, dat van München uit uitzendngen naar Oosteuropese landen verzorgt, heeft woensdag meegedeeld, dat de op Roemenië gerichte uitzendingen niet meer worden gestoord. Uitzendingen naar Polen, Tsje- cho-Slowakije en Hongarije wor den, zo zei hij, nog wel gestoord. Volgens berichten van de Spaanse burgerwacht is een be kende anarchistenleider, de 56- jarige Ramon Vila Capdevila, in een vuurgevecht bij Berga, op 110 km ten noorden van Barce lona, gedood. Wanneer de schiet partij plaats had, werd niet ge zegd. Capdevila, bijgenaamd „Ver brand Gezicht", was lid van de „Iberische anarchistische federa tie", die een belangrijke rol in de Spaanse burgeroorlog heeft ge speeld. Sinds het einde van deze strijd in 1939 zou hij in Noord- Spanje een ondergrondse bewe ging hebben geleid, die verant woordelijk zou zijn voor aan slagen. Capdevila zou van Frank rijk uit hebben geopereerd. Volgens het opperbevel van de burgerwacht in Barcelona kwam Capdevila om het leven toen hij met enige aanhangers onder vuur werd genomen door leden van de burgerwacht. De groep zou on langs dynamietaanslagen hebben gepleegd op televisiezendmasten in Catalonië. aanvaarding werd pas mogelijk nadat de communistisch-Chinese delegatie ermee had ingestemd haar kritiek op het in Moskou getekende beperkte kernstop verdrag buiten de resolutie te houden. In het begin van de week waren de Russen uit de vergadering weggelopen toen de Chinezen liet kernstopakkoord „grote oplichterij" noemden. vrijwilligers van de nationale veiligheidsdienst ernstig gewond. De aanvallers droegen uniformen zoals gebruikt worden bij de Do minicaanse strijdkrachten. De opstandelingen, die maan dag in het noorden van Haïti zijn geland, zetten hun opmars vol gens plan voort, zo heeft de Haï- tiaanse oud-minister van Binnen landse Zaken en Defensie Roger Rigaud woensdagavond in Was hington verklaard. Hij zei niet te kunnen zeggen waarvandaan de gelande ballingen waren ge komen. Volgens hem waren zij niet uit de Dominicaanse repu bliek, Venezuela of Cuba afkom stig. Wel deelde hij mee, dat de groep onder leiding van de voor malige stafchef generaal Cantave per «chip naar de noordkust van Haïti was gekomen. Rigaud verklaarde te verwach ten dat de strijd nog wel maan den kan duren, omdat president Duvalier zich met alle middelen aan de macht zou willen vast klampen. De gelande ballingen zouden veel steun krijgen van de plaatselijke bevolking. Een voormalige Haïtiaanse di plomaat, die als balling in San Domingo woont, onthulde woens dag dat de invasietroepen een niet nader genoemd eiland in de nabijheid van de Haïtiaanse kust als basis gebruiken. Zij zouden in twee colonnes oprukken om het noordelijke deel van Haïti af te snijden van de rest van het land. Intussen is van officiële zijde in de Haïtiaanse hoofdstad Port- au-Prince vernomen, dat rege ringsgetrouwe troepen 27 leden van de invasiestrijdmacht zouden hebben gevangen genomen. Vol gens het radiostation van Cap Haitien, de op een na grootste stad op Haïti, die volgens een woordvoerder van de ballingen dinsdag al zou zijn veroverd, geldt in deze stad een uitgaans verbod. De militie, die president Duvalier steunt, is opgeroepen. De plaats is dus kennelijk nog in handen van medestanders van de president. De Haitiaanse regering heeft woensdagavond in een officieel communiqué verklaard, dat „uit de Dominicaanse Republiek ge komen indringers ten getale van ongeveer honderd man" zondag nacht een aanval hebben gedaan op het hoofdkwartier van het militaire district Fort Liberté. Het garnizoen had de aanvallers De Veiligheidsraad heeft woensdag het Afrikaans-Aziati sche voorstel inzake een boycot van alle Zuidafrikaanse goede ren en een totaal embargo op de uitvoer naar Zuid-Afrika van „strategische goederen van rechtstreeks militair belang" verworpen. Wel werd een ge amendeerd ontwerp-resolutie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op alle leden- staten van de Verenigde Naties om de verkoop aan of het ver voer naar Zuid-Afrika van wa pens, alle soorten munitie en miliaire voertuigen onverwijld stop te zetten. Negen leden, waaronder de Verenigde Staten, stemden voor de resolutie. Groot- Briannië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Ghana, Marokko, de Philippij- nen, de Sowjet-Unie en Vene zuela hadden zich uitgesproken voor de bepaling van de resolu tie inzake de handelsboycot en het embargo op strategische goederen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Noorwegen, China en Brazilië onthielden zich van stemming. Voor het aannemen van een resolutie in de Veiligheidsraad zijn zeven van de elf stemmen vereist. De resolutie in de oorspronke lijke vorm was ingediend door Ghana, Marokko en de Philip- pijnen. Gehandhaafd bleven de punten waarin staat, dat de raad de Zuid-Afrikaanse apartheids politiek „scherp afkeurt" en waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van mensen die in de gevangenis zijn geworpen, omdat zij zich tegen de apart heid hebben verzet. In een in leiding van de resolutie wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad het betreurt, dat de Zuid-Afri kaanse regering de uitnodiging om een afgevaardigde aan het debat te laten deelnemen heeft afgeslagen. Voorts spreekt de raad als zijn overtuiging uit, dat de toestand in Zuid-Afrika „de internationale vrede en veilig heid ernstig verstoort". Secretaris-generaal Oe Thant wordt verzocht, de ontwikkelin gen in Zuid-Afrika te blijven volgen en vóór 30 oktober ver slag uit te brengen aan de raad. Het debat over de apartheids kwestie, dat zes dagen heeft ge duurd, is wél door de Zuid-Afri kaanse permanente gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Mathijs Botha, bijgewoond maar deze fungeerde alleen als waarnemer. Na de stemming verklaarde de afgevaardigde van Ghana, Quai- son Sackey, dat de uitslag „een grote overwinning voor de Afri kaanse zaak" betekent. De Vei ligheidsraad is voor onbepaalde tijd uiteengegaan. echter verdreven, die doden, ge wonden en wapens op het slag veld hadden moeten achterlaten. Fort Liberté ligt in de omgeving van Cap Haitien aan de noord kust van Haiti nabij de grens met de Dominicaanse Republiek. Haiti heeft de Verenigde Na ties laten weten, dat het bij de organisatie van Amerikaanse staten (OAS1 een klacht tegen de Dominicaanse Republiek heeft ingediend. De OA'S heeft een commissie ingesteld die een onderzoek moet instellen. In deze commissie zijn Columbia, Chili, Ecuador en El Salvador vertegenwoordigd. De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de OAS heeft inmiddels verklaard dat de OAS niets kan doen, als het gaat om een strijd tussen Haitianen onderling. Volgens het in Port-au-Prince uitgegeven communiqué zijn bij de gevechten tegen de indringers tot dusver een korporaal en twee Toestand van de baby baart zorg Mevrouw Kennedy, de echtge note van de Amerikaanse presi dent, heeft woensdag in het hos pitaal van de luchtmachtbassis Otis het leven geschonken aan een zoon, het derde kind van het echtpaar-Kennedy. De baby, die vier pond en 112 gram weegt, heeft moeilijkheden met de ademhaling en werd met een ziekenauto naar het kinder ziekenhuis te Boston gebracht, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, meege deeld. Tot overbrenging naar een an der ziekenhuis was besloten na dat dr James E. Drorbaugh per hefschroefvliegtuig uit Boston in het hospitaal was aangekomen om de voortijdig geboren baby te onderzoeken. Volgens Salinger zijn de artsen van mening dat men in Boston over betere middelen beschikt om de baby te behandelen. Het kindje is direct na de geboorte in een couveuse geplaatst. President Kennedy, die direct gewaarschuwd was, begaf zich in allerijl met een helikopter van het Witte Huis naar de even bui ten Washington gelegen lucht machtbasis Andrews vanwaar hij met een vliegtuig naar Kaap Cod, de plaats waar zijn vrouw het grootste deel van de zomer had doorgebracht, vertrok. Het- echtpaar-Kennedy, gehuwd in september 1953, heeft reeds twee kinderen, een dochter van vijf jaar, Caroline, en een zoon van 'twee jaar John. Het is voor het eerst sinds 68 jaar, dat de echtgenote van een Amerikaanse president een baby krijgt tijdens de ambtsperiode van haar man. Het laatst gebeurde dit in 1895, toen mevr. Cleveland het leven schonk aan een dochter. Een woordvoerder van de kin derkliniek in Boston heeft later gezegd, dat ademhalingsmoeilijk heden vaak voorkomen bij te vroeg geboren kinderen. Een 21-jarige Zuidslavische vrouw heeft woensdag het leven geschonken aan een vierling. De kinderen, vier meisjes, maken het goed, aldus Tanjoeg. De gezondheidstoestand van de 77-jarige Franse oud-premier Robert Schuman, die in zijn woning nabij Metz ernstig ziek ligt, is „merkbaar verbeterd", zo is woensdagavond officieel bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat het in het voornemen ligt om binnenkort over te gaan tot een voordracht voor een benoeming van mr. L, de Block tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De heer De Block maakt deel uit van de directie van de K. L. M. Hij is in 1904 in Den Haag geboren. Na zijn eind-examen gymnasium in 1923 bekleedde hij een aantal functies in het bankwezen. Hij deed in 1940 te Leiden doctoraal examen in de rechten. Na de oorlog is hij korte tijd secretaris geweest bij het be heersinstituut. Daarna was hij ruim anderhalf jaar directeur van de Haagse kantoren van de Incassobank. In 1947 trad mr. De Block in dienst van het ministerie van Financiën. In 1953 werd hij plaatsvervangend thesaurier- generaal. Bij het ministerie van Econo mische Zaken werd hij in 1958 benoemd tot directeur-generaal voor de industrialisatie en ener gievoorziening. Op 1 augustus 1960 trad hij toe tot de directie van de K.L.M. Mr. De Block is Rooms-Ka- tholiek. Hij is een broer van mr. A. L. de Block, lid van de Raad van State. Pas indien mr. De Block tot staatssecretaris zal zijn be noemd, zal zijn taak als zodanig worden vastgesteld. KOELER Bij Noord-Schotland is de kern aangekomen van een de pressie. Het frontensysteem van deze depressie trekt over Enge land langzaam naar het oosten. Het veroorzaakt aldaar plaatse lijk regen en motregen. In de loop van de dag zal het front ook ons land bereiken. Op de nadering hiervan krimpt de wind naar zuidwest tot zuid en neemt de bewolking vanuit het westen toe. Plaatselijk zal enige regen vallen. Achter het front ruimt de over wegend matige wind naar zuid west tot west en stroomt koele Oceaanlucht ons land binnen. Vooral in het oosten en zuidoos ten van ons land zullen de tem perauren dan ook iets lager zijn dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tamelijk koei Van het westen uit toenemen de bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 8 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.51 4.00 Terneuzen 4.26 4.35 Hansweert 5.06 5.15 Walsoorden 5.16 5.25 VRIJDAG 9 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.29 4.38 Terneuzen 5.04 5.13 Hansweert 5.44 5.53 Walsoorden 5.54 6.03 ZON MAAN Aug. op onder op onder 5.11 20.20 22.07 8.39 5.12 20.18 22.28 9.59 5.14 20.16 22.50 1119

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1