Kennedy zegt neen tegen Zuid-Afrika DE VERMETELE DOKTER RADIO EN TELEVISIE LoonspiegeE van Europa Uitkering aan nazi-vervolgden Woensdag 7 augustus 1963 DË VRIJE ZEEUW pagina HOE VERHOUDEN ZICH DE LONEN? De laagste kinderbijslag De loonstijging Ongunstige factoren Betere produktie nodig OFFICIËLE PUBLIKATIE Nationaliteit van vervolgden en aanvragers 30.066 nieuwe woningen in het eerste halfjaar van 1963 RUSSISCH HULP VOOR SKOPJLE HAITI ZWARTE BEERTJES 9 Boekhandel VAN DE S A N D E De lijst van „vermiste" personen van de A.N.W.B. MIKOYAN NAAR ZWARTE ZEE NOODWEER IN DE PYRENEEëN Nederlandse toerist overleden na vissen onder water DONDERDAG 8 AUG. T elevisieprogramma's. (Van onze sociaal-economische medewerker) De vertegenwoordigers van onze werkgevers pleiten voortdurend voor een relatief laag loonpeil in Nederland, ook temidden van de Europese partners. Zij' hebben daarvoor twee argumenten. Wij moeten deels leven van onze export, die de helft omvat van onze nationale produktie, en vervolgens moeten wij rekening houden met de bevolkingsaanwas, die hier groter is dan in andere landen en dus in dit land hogere investeringen nodig maakt. Voorlopig kunnen die bezorgde werkgevers tevreden zijn want de ten behoeve van de E. E. G. geproduceerde statistieken leren ons dat het loon peil in Nederland, rekening houdend met de koopkracht, zo onge veer het laagste is van Europa. Alleen de Italianen werken nog goedkoper. De afstand tussen onze lonen en die in België, Frankrijk en W'est-Duitsland bedraagt altijd nog zo'n 12 tot 20 We kunnen dus voorlopig nog concurreren. Daarmee zullen niet alle onder nemers het eens kunnen zijn, want er worden alleen gemid delde cijfers gegeven, maar de lonen in met name de cacao-, suiker- en conservenindustrie zijn nog lager dan in Italië. Daarnaast zijn onze kantoor bedienden in doorsnee er slecht afgekomen. Het laatste vinden wij geen wonder. In Nederland hebben duizenden nog geen uit gesproken voorkeur voor de witte boord en men meent in sociale status een voorsprong te hebben, wanneer men achter een bureau zit. Dit leidt tot voorkeur voor administratieve beroepen en dit ruime aanbod heeft de lonen gedrukt. Intussen verwach ten wij dat de werkgevers in ge noemde sectoren geen gemakke lijke toekomst zullen tegemoet gaan bij loononderhanjdelingen. In breder verband valt er trouwens ook nog wel iets te vertellen van welvaartsverschil len op dit oude continent, al moe ten wij steeds bedenken dat ook statistische cijfers slechts be trekkelijk vergelijkbaar zijn om dat men in verschillende landen andere uitgangspunten kiest. Toch is het zeker dat Neder land en West-Duitsland de laagste kinderbijslag verstrek ken. Geen wonder dat er plei dooien verschijnen voor verstrek king van een kinderbijslag, voor alle kinderen, ook voor de eer ste twee van zelfstandigen. Wij eten in Nederland per hoofd ook minder vlees dan an dere Europeanen. Geen wonder, zullen wij geneigd zijn te zeggen, want lage lonen leiden naar vleesloze maaltijden, maar het heeft een andere oorzaak. Ons voedselpakket is anders samen gesteld. Velen zullen echter hun vleespotten een meer Frans ka rakter willen geven want De Gaulle's volgelingen eten in doorsnee anderhalf maal zoveel vlees als Wij. Er is na de werktijdverkorting en de nogal ferme loonsverho gingen van de laatste paar jaren geweldig geklaagd over de snel le stijging van onze loonkosten. Zij waren beslist ook niet ge ring. Vergelijken wij ons echter met andere Europese landen dan zijn wij niet slecht af. In Nederland is in 1962 het uurloon met 9 gestegen, maar onze kosten van levensonder houd gingen maar 3 omhoog. Dit is vermoedelijk te danken aan de prijspolitiek van oud minister De Pous, want wij mo gen ons gerust spiegelen aan Frankrijk, West-Duitsland en Italië. In deze landen stegen de lonen met 9, 12 en 14 terwijl hun kosten van levensonderhoud een stijging te zien gaven van respectievelijk 4, 4 en 5 Dat lijkt geruststellend, maar de dure Amerikanen met hun legers werklozen lieten de uur lonen met slechts 3 omhoog gaan, terwijl hun kosten van levensonderhoud maar met 1 stegen. Dit is een duidelijke aan wijzing dat de Ver. Staten hun hoge kostenpeil t.o.v. Europa willen doen verdwijnen. De gemiddelde Europeaan mag Nederland nog met recht een goedkoopte-eiland noemen, want nog altijd werken wij onder de gemiddelde prijs. Een Nederlan der verdiende in I960 per hoofd 3.055 en een Westduitser nam per hoofd 3.675 mee naar huis. De loonstijging over het voorgaande jaar, die hierboven werd vermeld, laat zien dat aan deze onderlinge verhouding nog hiet veel is veranderd. J Van grote invloed op ons kos tenpeil bij de produktie is dat wij bijna alle grondstoffen moe ten invoeren en dat wij een brede marge landgenoten heli- ben die- niet meeverdient. Wij denken aan de kinderen en be jaarden. De Italianen verdienden rn 1960 per hoofd gemiddeld 1934 en zij werken dus nog een stuk goedkoper. Toch spelen noch zij noch wij de „Chinezen" of „Ja panners" van Europa. In laatst genoemd land verdiende rnen per hoofd in 1960 nog slechts 1269. De Amerikanen halen bij ons vergeleken nog altijd meer dan het dubbele. In 1960 verdienden zij gemiddeld 8694. Lange tijd had de nieuwe wereld het mo dernste produktie-apparaat. In de praktijk blijkt dat het inkomen per hoofd in die landen het snelst kan groeien waar men met een zeer moderne industrie Werkt. Om deze reden is Zweden de Europese landen die in oor log geweest zijn, vooruit en om dezelfde reden lopen landen als West-Duitsland en Nederland nu snel hun achterstand in, omdat hun produktie-apparaat steed^ efficiënter wordt. Als wij gaan rekenen blijkt voorts Nederland nog een der landen te zijn met grote inko mens-ongelijkheid, al begint op dit punt meer nivellering te ko men. Aan deze statitsische cij fers ontlenen vele politici hun wensen voor de toekomst. Wij mogen verwachten dat vooral het Europese vergelijkingsmate riaal in de naaste toekomst bij de formatie van een aantal po litieke wensen een grote rol zal spelen. Spiegelen wij onze lonen en prijzen voorlopig nog aan een ander, dan spiegelen wij ons zacht. Wel moeten wij bedenken dat niet elk spiegelbeeld zuiver is vooral wanneer het om een niet-Europese kwaliteit gaat. Drs. HERMES. (Nadruk verboden) In de Regeling inzake uitkeringen aan nazi-vervolgden wordt als voorwaarde voor het verkrijgen van een uit kering gesteld, dat vervolgden en aanvragers Nederlander of Nederlands onderdaan waren bij de aanvang van de vervolging. In de tweede officiële publikatie inzake boven genoemde regeling, die op 1 augustus jl. is gepubliceerd in alle Nederlandse dagbladen, werd er reeds op gewezen dat door de Minister van Financiën nader zal worden bepaald welke groepen van g'ev^allen, waarin de staat van Nederlanderföp een later tijd- stip is verkregen, eveneens onder de regeling worden gebracht. Dit is inmiddels geschied bij beschikking van de Minister van Financiën "(Staatscourant 1 augustus 1963). Als resultaat van deze aanvullende beschikking kan thans het volgende overzicht gegeven worden van de gevallen waarvoor, gelet op de nationaliteiten van ver volgden en aanvragers, de regeling inzake uitkeringen aan nazi-vervolgden van toepassing is: A. Nog levende vervolgden die zelf een aan vrage wegens de eigen vervolging op formulier A wensen in te dienen mits zij: 1, bij de aanvang van de vervolging Nederlander of Nederlands onderdaan waren; 2. dan wel (indien zij bij de aanvang van de vervol ging niet Nederlander of Nederlands onderdaan waren) op 10 mei 1940 of bij de aanvang van de vervolging ingezetenen waren vari het Koninkrijk der Nederlanden en bovendien ten tijde van de indiening van de aanvrage de staat van Neder lander wel bezitten. B. Nabestaanden die wegens het overlijden van de echtgenoot of echtgenote, ouder of kind als gevolg van de vervolging een aanvrage op formulier B wensen in te dienen mits: 1. zowel de vervolgde als de aanvrager ten tijde van de aanvang van de vervolging Nederlander of Nederlands onderdaan waren; 2. dan wet de vervolgde bij de aanvang van de ver volging Nederlander was en tevens de aanvrager ten tijde van de indiening van de aanvrage de staat Van Nederlander bezit; 3. dan wel de vervolgde bij de aanvang van de ver volging vreemdeling of staatloos was, doch wel op 10 mei 1940 of bij de aanvang van de vervolging ingezetene van het Koninkrijk der Nederlanden was en de aanvrager ten tijde van de indiening van de aanvrage de staat van Nederlander bezit. Geen aanspraak op een uitkering bestaat in deze gevallen als een aanvrager of de vervolgde in het verleden het Nederlanderschap heeft verloren door zich zonder verlof van de Kroon in vreemde krijgs- of staatsdienst te be geven, tenzij de desbetreffende persoon zulks deed ter bestrijding van een nationaal-socialistisch, fascistisch of daaraan verwant regime. In de gevallen, hierboven vermeld onder A 2, B 2 en B 3, bestaat geen aanspraak op een uitkering, voor zover d« vervolging vóór 10 mei 1940 heeft plaatsgevonden. Zij die blijkens het vorenstaande onder de regeling vallen en nog geen aanvraag hebben ingediend kunnen dit alsnog doen tot 1 oktober 1963, indien zij in Nederland hun domicilie of vaste verblijfplaats hebben, en tot 1 december 1963, indien zij in het buitenland hun domicilie of vaste verblijfplaats hebben. Het Amerikaans besluit om aan Zuid-Afrika geen militair mate riaal meer te leveren nadat de al gesloten contracten van dit jaar zijn afgewerkt, zal de Afrikaanse landen die een diplomatiek of- j fensief tegen dit land en tegen I Portugal zijn begonnen, niet ge- I heel bevredigen. Temeer niet om. j dat de Ver .Staten aan deze I mededeling ook liun afwijzing 1 vastknoopten om niet mee te Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwamen in het eerste halfjaar van 1963 30.066 nieuwe woningen gereed tegen 34.716 in het eerste halfjaar van 1962. In het eerste halfjaar van 1963 werd begonnen met de bouw van 43.060 woningen, tegen 41.710 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in juni gro ter was dan dat van de gereed gekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde wonin- Een Russische legereenheid van omstreeks 500 man met on der meer 125 bulldozers is in Skoplje aangekomen om te hel pen bij de opruimingswerkzaam heden ,zo meldt het persbureau 'Tanjoeg. Maandag werd officieel be kendgemaakt, dat tot dusver 1011 •doden en 3350 gewonden als ge volg van de aardbevingsramp zijn geregistreerd. De leider van de revolutionaire Haïtiaanse beweging in balling schap, Paul Verna, heeft ver klaard, dat Haïtiaanse ballingen die vanuit de Dominicaanse re publiek Haïti zijn binnengedron gen, de dorpen Port Limonade, Fort Liberté en Tru hebben be- :zet. Hij zei dat omstreeks 500 ballingen onder leiding van Leon ■Cantare via de baai van Cap Haï- tien het land zijn binnengevallen. In Haïtiaanse ballingenkringen ii-, verklaard, dat president Du- Viilier de noodtoestand heeft af- gt 'kondigd en dat hij „wanhopige pc igingen doet om de „tontons macoutes" (geheime politie van de president) onder de wapenen te roepen". .President Juan Bosch van de Dominicaanse republiek heeft verklaard, dat hij het bericht van de invasie via de radio heeft ver nomen. De Dominicaanse minis ter van Defensie generaal Vinas Roman, heeft versterkingen naai de grens met Haïti gezonden. gen tot 135.225 op het eind van die maand. De verdeling van de gereed gekomen woningen over de pro vincies is als volgt: Eerste half jaar 1963 1962 Groningen 1.327 1.330 Friesland 1.264 1.248 Drenthe 1.274 997 Overijssel 2.111 1.965 Gelderland 3.440 3.814 Utrecht 2.069 2.300 Noord-Holland 1) 3.839 6.104 Zuid-Holland 2) 6.633 8.296 Zeeland 489 734 Noord-Brabant 5.472 4.899 Limburg 2.019 2.902 Z. IJ. polders 129 127 Nederland 30.066 34.716 1) en 2) waarvan in: Amsterdam 1.068 Den Haag 661 Rotterdam 1.349 1.744 437 1.834 werken aan boycot-acties en der gelijke, waardoor naar hun op vatting de situatie niet zou ver beteren en de apartheidspoliiek waartegen de Ver. Staten zich dus wel scherp uitspraken niet zou verdwijnen. De Ver. Staten hebben de rege ring in Pretoria al laten weten dat ze alles zullen nalaten wat zou kunnen duiden op steun aan het Zuidafrikaanse standpunt ten aanzien van de scheiding der rassen. Dat is in zekere zin een zakelijk standpuntde betrekkin gen met de vele zwarte Afri kaanse naties zijn voor Washing ton van aanzienlijk meer belang dan die met de blanke republiek in het zuiden en in verband met de rassenmoeilijkheden in eigen land kan Washington zich ook niet permitteren in de internatio nale politiek enige discriminatie wegens huidskleur de hand bo ven het hoofd te houden. NIET ÉÉN LIJN Maar het is vooral een princi piële beslissing, waarmee de Amerikanen 't denkbeeld logen straffen dat de blanke naties in de wereld elkaar door dik en dun steunen tegenover de gekleurde, een tegenstelling die toevallig ge lijk valt met die tussen de wel- jvarende en de arme landen. Dit klemt temeer omdat de laatste tijd juist de Chinezen hun best doen om dit soort rassen haat in de internationale verhou dingen aan te wakkeren. De Rus sen hebben dit enige tijd ook ge daan, waarbij ze dan voor zich zelf uiteraard een uitzondering maakten, maar veel meer succes door MILLJ GANZ 41) HOOFDSTUK XIII Loop naar de pomp met zulke „versterkende middelen". ZONDER dat Christen op ad vies van de nachtwaker in de kerk of in de „Gouden Ster" was gaan zitten, breidde zijn prak tijk op Weidehof zich hoe lan ger hoe verder uit. Zijn idee, om meer in de buurt der industriële bedrijven te gaan wonen, bleek hoe langer hoe meer een uitstekende ge dachte geweest te zijn. Ook was hij door de blijvende vriend schap met Niederweg niet meer, zoals in het begin, uitsluitend de dokter der weinig bemiddelden zijn kliënten behoorden nu tot alle kringen van de bevol king. Niettemin bleef zijn wachtkamer onveranderd: de in richting ervan bestond alleen uit een paar stoelen, de ronde, met boeken en tijdschriften bedekte tafel en een tot traditie gewor den geranium, welks knalrode bloemen in de zomer nog triom fantelijker op de vensterbank stonden te pralen dan in het huis in de Stille Hoek. Het enige verschil bestond hierin, dat op de harde houten stoelen nu eens een ruwe vrouwenrok gedra peerd was, dan weer een voor name crinoline nerveus ritselde. Met nieuwjaar was Christen in staat een streep te trekken door de rekeningen van de aller armsten, wat hij in vrolijke on bezorgdheid deed. Er was voor zijn gezin en voor goed voorziene manden met levensmiddelen nog genoeg over. Zo kon hij tenmin ste op bescheiden schaal leven volgens zijn ideaal: dokter te zijn uit liefde tot de mensen. Mila's hart echter hing al gauw aan het mooie, oude huis met de grote, gemoedelijke hal, zijn aan overgrootmoeders tijd herinnerende tuin en het prach tige uitzicht op de bloeiende weilanden, wat zo buitengewoon kalmerend werkte. Mila had rust nodig. Er bevond zich in huis een ge polijst stoeltje met dunne poot jes in Louis XV stijl. Ursula noemde dat het hartkloppingen stoeltje, omdat Mila, als zij weer eens in angst zat, het naar het venster droeg, daar ging zitten en met angstige ogen verlangend over de weg keek waarlangs haar man, die zij maar hoefde te zien om weer te kalmeren, naar huis kwam. Als het wach ten te lang duurde sleepte Ursu- had dit niet, vooral niet omdat als puntje bij paaltje kwam, de hulp voor de Afrikaanse landen uit het Westen aangevoerd werd en door de Sowjet-Lnie meer be loften gedaan werden dan nage komen. De Chinezen maken in hun ver sie van de tegenstelling ge kleurdblank voor de Russen geen uitzondering. Ze hebben er trouwens ook aardige argumen ten voor, zoals de steeds groter wordende handel tussen Zuid- Afrika en de landen van het rode blok; de merkwaardige situatie dat de Sowjet-Unie bij de ver koop van diamanten meeprofi teert van het Zuidafrikaanse mo nopolie in de niet-communisti- scne wereld en nog enige zaken. BEGRIP NODIG Het is nog te vroeg voor de vraag, of de Chinezen succes zul len hebben met hun poging in de internationale politiek de rassen haat te exploiteren. Op reële gronden is er weinig kans op, maar het is een eigen schap van dit soort zaken dat nuchtere verstandelijke overwe gingen het steeds afleggen tegen emotionele motieven. Men moet daarom hopen dat in de Afrikaanse landen de billijk heid van het Amerikaanse besluit meer aandacht krijgt dan dat Washington niet is ingegaan op de boycoteisen. De Ver. Staten laten de rege ring van Zuid-Afrika op een ge voelige manier blijken dat ze de apartheidspolitiek veroordelen, ze gaan niet met een boycotactie en met sancties het hele land met zijn bevolking, waaronder ook de negers wier positie men wenst te verbeteren, treffen. (Nadruk verboden) la een bakje met heet water aan, stak de voetjes van Mila daarin en legde haar tegelijker tijd koude compressen op het hevig kloppende hart. Zij was een volgzame leerling van haar mees ter. Alles wat hem goed toe scheen, was voor haar evangelie. Overigens deed en liet Ursula op Weidehof nog energieker en triomfantelijker wat zij wilde, dan in het huis in de Stille Hoek. Zij ontpopte zich hoe langer hoe meer als een krachtnatuur bij de gratie Gods. Naast haar grote prestaties in het niet gemakkelijke huishou den hield zij de tuin onberispe lijk in orde. Haar groentebedden waren precies langs de lijn ge trokken en geen onkruidje kreeg er een kans. In de winter, als de sneeuw haar belette in de tuin te wef- ken, stond zij erop zelf brand hout in de tuin te hakken. Dan vlogen de stukken hout onder haar machtige slagen naar alle windrichtingen, zodat men haar slechts met lijfsgevaar kon nade ren. De manier, waarop zij de bijl zwaaide, zou een ervaren hout hakker alle eer aangedaan heb ben. Zij beweerde, dat de reuk van het hout haar aan haar vaderland herinnerde: het Zwar te Woud. Daar Mila een tere gezondheid behield, speelde Ursula terloops ook nog voor kindermeisje. Hield zij de kleine Michael of Catharientje op haar armen, dan kregen de bewegingen van haar grote, brede handen met de kor te vingers iets ontroerend teers en moederlijks. De dokter zag wel welke last er op haar schouders rustte en hij zou graag voor al het bijko mende werk hulp hebben geno men. Maar Ursula protesteerde Van de lijst van Nederlanders wier ouders of familieleden on gerust de A.N.W.B. hebben opbe- beld, omdat zij op weg, in de buurt of in Skoplje zouden zijn geweest tijdens de aardbeving, is inmiddels meer dan de helft te recht. Maandagavond waren nog 43 mensen „zoek", terwijl de lijst eerst 90 mensen bevatte, De Russische eerste vice-pre mier Mikoyan is uit Moskou naar Pisoenda, aan de Zwarte Zee, vertrokken. Pisoenda ligt in de buurt van Gagra, het zomerver blijf van premier Chroesjtsjov en het is waarschijnlijk dat hij daar tegelijk met de premier va kantie zal houden, zoals hij vaak doet. Mikoyan, wiens gezondheids toestand de laatste tijd zorgen baart en die kortgeleden enige dagen in een ziekenhuis opgeno-t men zou zijn geweest, heeft de laatste paar weken aan geen en kele officiële plechtigheid deelge nomen. Ook ontbrak hij maandag bij de ondertekening van liet kernstopverdrag. Boven de Pyreneën heeft het maandagmiddag op verscheidene plaatsen zwaar geonweerd met tropische regenbuien vergezeld van hagel. Het station van Hendaye, laag gelegen gedeelten en grotten lie pen onder water. Op verscheide ne kampeerterreinen werden ten ten vernield. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Vooral Sa_ lies-de-Bern heeft vee] van de hagel te lijden gehad. Er vielen hagelstenen ter grootte van dui- ve-eieren, die in een kwartier tijd grote schade aanrichtten aan huizen, de glazen kassen en de aanplant. De 47-jarige R. Gobec uit Rot terdam is maandag in een zie kenhuis van Savona aan de Ita liaanse Rivièra overleden. De heer Gobec was bij het vissen on der water onwel geworden. De toerist viste nabij Savona ter hoogte van Kaap Noli onder water. De heer J. Jongen, een familielid van de heer Gobec, kwam hem onmiddellijk te hulp, evenals enkele andere vissers. Kort na aankomst in het zieken huis overleed de Nederlander. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram. en ber.; 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kin deren; 10.00 NCRV-lied; 10.03 Klass. kamermuz. (gr.); 10.15 Morgenwijding; 10.45 Psalmen (gr.); 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geestelijke liederen (gr.); 12.00 Middagklok; 12.04 Amus. muz.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.38 Lichte gram.; 12.50 Actualitei ten; 13,00 Nws; 13.15 Platen- nieuws; 13.25 Spaanse operette muziek (gr.); 14.00 Lichte gr.; 14.20 Volksliedjes (gr.); 14.35 Lichte gram.; 14.45 Klass. muz.; 15.20 Lichte gram.; 15.45 Klas sieke liederen; 16.00 Bijbel overdenking; 16.20 Klavecimbel- en pianorecital; 16,55 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lich te gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte gram.; 18.15 Sportagen da; 18.20 Licht orkest en zang solist; 18.40 Amus. muz.; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Gees telijke liederen (gr.); 19.30 Ra diokrant; 19.50 Muz. uit Schot land (gr.); 20.05 Amus. ork. (opn.); 20.35 Ensemble Parade; 21.20 Frans programma; 22.00 daar heftig tegen zij alleen wilde de scepter zwaaien. Zij gaf er niet om dat het dikwijls voor twee handen en twee voeten te veel werd. In stilte zegende Christen de brave ziel. Hij wist, dat zijn ge zin veilig was, als hij het alleen moest laten. Ursula zou zich voor elk van hen hebben opgeof ferd daar viel niet aan te twijfelen. De bergpraktijk van de dokter werd intussen zo omvangrijk, dat hij ze vaak nauwelijks meer baas kon. Van paard en wagen wilde hij, eigenzinnig als hij was, niets weten. Het was een soort van eerzucht voor hem, alles alleen met zijn „stelten" zoals hij zijn onvermoeibare benen noem de te willen verdienen. „Wat het paard opvreet, kun nen beter mijn kinderen in hun soep hebben!" zei hij schertsend, „bovendien zou ik graag jong en slank willen blijven!" Deze opvatting was in zekere zin een voordeel voor zijn colle ga, want er waren mensen, die vonden, dat men zich op een dok- ter, die als een jachthond op zijn twee benen rondrende, niet ver laten kon, want hij liep steeds de kans te laat te verschijnen bij geboorte en dood. De mensen waren echter niet schrander ge noeg om op te merken, dat de dokter zonder koetsje, zowel overdag als 's nachts, sneller en gemakkelijker te bereiken was dan die mét het koetsje. Bij velen bleef Christen ook nog om andere redenen onbe mind. Men was bang voor zijn barse openhartigheid,', voor zijn ernst tegenover onredelijkheden. En wie hem vreesden, behoorden merkwaardigerwijze bijna alle maal tot de hogere kringen. (Wordt vervolgd.) Orgelconcert in Mic'naëlskerk te Zwolle; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Lichte gram.; 23.5524 00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws- 7,10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 9.00 De groenteman; 9.05 Werken in Ba rokstijl (gr.); 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Kerkorgelconcert (gr.); 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Praatje; 11.15 Moderne gram,; 11.45 Hel leense reisimpressies; 12.00 Licht instrumentaal ensemble met vo caal ensemble en zangsolisten; 12.25 Elektronisch orgelspel; 12.33 Dansorkest met zangsolis ten; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursber.; 13.30 Licht in strumentaal ensemble; 14.00 Moderne muziek; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Klass. en moderne muziek; 15.30 Klankbeeld over de goeie ouwe tijd; 15.55 Lïcht instrumentaal trio (gr.); 16 10 Voordracht; 16.30 Lichte muz.; 16.50 De wereldkampioenschap pen wielrennen 1963, reportage; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Event, actualiteiten; 18.20 Beroemde ouvertures; 19.00 Een programma dat alle kanten op gaat, met daarin om 19.15 Sport- praatje en om 19.35 Gesoroken brief; 20.00 Nws; 20.05 Klassieke en moderne muziek; 20.55 Hoor spel; 22.30 Nws; 22.40 Actuali teiten 23.00 Sportactualiteiten; 23.10 Nieuwsflitsen en actuali teiten uit de lichte muziek wereld; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Latijns-Ameri kaanse muziek; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Gevar. muz.; 15.00 Kamermuziek; 15.40 Con- certwalsen; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursber.; 16.09 Operettemuz (tussen 16.00 en 17.30: Repor tage wielrennen; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 17.50 Sym fonische muziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Koormuziek; 18.18 Paar- desportber.; 18.20 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Gevar. muziek; 20.00 Symfonische mu ziek; 22.00 Nws; 22.15 Dans muziek; 23.00 Nws; 23.05 Jazz muziek; 23.55—24.00 Nws. NED. T.V.: 14.30 V. d. vrouw; 15.15 Pauze; 15.30 Voor de kin deren; 15.45—18.00 Eurovisie: Wereldkampioenschappen wiel rennen te Herenthals (B.); 19.30 Een paradijs voor bavianen, Engelse T.V.-film; 19.50 Zomer wedstrijd (deel 4); 20.00 Jour naal; 20.20 Van de Brandpunt redactie; 20.35 Zo ik iets ben flitsen uit het leven en werk van Louis Couperus; 22.00 Eurovisie: Aïda, opera, in het Romeinse openluchttheater te Verona (Ita lië); 23.1523.20 Journaal. BELGIë (VI.): 14.00—17.30 Reportage wereldkampioensch. wielrennen op de weg; 19.30 Voor de tieners; 20.00 Nieuws; 20.20 Sport; 20.25 Die vrouw van hier tegenover, politiefilm; 21.45 Voor de vrouw; 22.15 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5