PROVINCIAAL NIEUWS KANTONGERECHT TE TERNEUZEN De verloren raketten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 augustus 1963 AGENDA De sterkte der Westduitse strijdkrachten NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK DE TOESTAND VAN ROBERT SCHUMAN De Amerikaanse onderwereld TERNEUZEN RETRANCHEMENT STOPPELDIJK VOGELWAARDE ZAAMSLAG De gemeenteraad kwam bijeen. Verlichting voor bonen export, grote verbetering voor komkommerexport GEORGANISEERDE MISDAAD IN V. S. OOST-EUROPESE AMBASSADEURS VERLIETEN BIJEENKOMST IN PEKING CHROESJTSJOV EN DE CHINEZEN RUZIE OP WERELD CONGRES TEGEN KERNWAPENS DE STRIJD IN VIETNAM en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter WOENSDAG 7 AUGUSTUS TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Apachen op het oor logspad". De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft maandagavond in Washington gezegd „zeer verheugd" te zijn over de manier waarop West- Duitsland zijn militaire kracht vergroot. McNamara zei dit na zijn te rugkeer uit West-Duitsland, waar hij een overeenkomst heeft getekend waarin West-Duitsland zich verbindt voor de komende 2 belastingjaren ten bedrage van 1.300 miljoen dollar aan militaire uitrusting en diensten te kopen. Bovendien is overeengekomen een Amerikaans-Duitse commis sie voor logistiek in te stellen en gezamenlijk nieuwe wapens, waaronder tanks, te ontwikkelen. McNamara wees erop dat West-Duitsland zijn defensie-be groting de laatste twee jaren met 40 procent heeft .verhoogd. In verschillende delen van Zuid- Frankrijk is het afgelopen week einde een noodweer geweest. In de omgeving van Tournon is een viertal kampeerterreinen als het ware leeggespoeld: vier mensen is dit iveer noodlottig geworden. Op de foto zien we hoe kam peerders tijdens de nachtelijke regenstorm trachten zoveel mo gelijk van hun bezittingen in veiligheid te brengen. De twee raketten, die een straaljager van de vliegbasis Eindhoven woensdag 24 juli heeft verloren, waren niet ge laden met „schérpe koppen". De lading bestond wel uit conven tionele springstof, doch de kop pen waren niet scherp gesteld. Uit veiligheidsoverwegingen ge beurt dit pas bij het afvuren van deze wapens. Als gevolg van het niet scherp gesteld zijn, zijn de koppen ook niet geëxplo deerd bij de inslag. Dit zegt de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid de héér Van Pelt (P.S.P.). De raketten zijn verlorendoor een breuk van de ophanginrich ting. De reden hiervan wordt onderzocht en zo doenlijk zul len maatregelen ter voorkoming van herhaling worden getrof fen, aldus de minister. Bijna dagelijks wordt ter noodzakelijke uitvoering van het schietoefenprogramma van de vliegers met raketbewape ning gevlogen. Dit is reeds ja renlang het geval. Uit veilig heidsoverwegingen zijn deze vliegtuigen echter aan een be paalde route gebonden, waarbij met grondzicht dient te worden gevlogen en waarbij bebouwde kommen worden vermeden. Gelet op de noodzaak van oefening en de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen meent de minister dat niet kan worden gesteld, dat door dergelijke vluchten de levens van zeer vele landgenoten in volle vre destijd onnodig in gevaar wor den gebracht. De bewindsman zegt in zijn antwoord geen aan leiding te zien de bedoelde kop pen uit ons land te verwijderen dan wel het vliegen daarmede in vredestijd te verbieden. ONTVLUCHT EN WEER GEGREPEN Om zeven uur maandagavond is uit het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag een meisje ontvlucht. Zij kon enige tijd later worden ge grepen. Het was de 19-jarige, ongehuwde E. J. M. van der L. Zij werd door de recherche ge hoord in verband met de dief stal van een zonnebril uit een winkelmagazijn in de binnen stad. Toen zij na het verhoor nog even in de recherchekamer moest wachten, wilde zij een pleister op een blaar op haar voet hebben. Omdat zij haar voet eerst even wilde wassen, ging een rechercheur met haar naar het toilet, waar hij haar een ogenblik alleen liet. Even later opende het meisje de deur, waar de rechercheur vóór stond, en zij sprintte langs hem heen de trap af en het bureau uit. In de binnenstad sprak zij de be stuurder van een personenbusje aan. Zij zei dat ze achterna werd gezeten door kerels. De chauffeur is met haar in het busje weggereden. De achter volgende politiemannen hadden inmiddels een personenauto la ten stoppen en gingen het busje achterna. Het werd later ge dwongen te stoppen. Het meisje werd uit de auto gehaald en naar het bureau gebracht. J. M. S., chauffeur te Terneu- zen, verweerde zich uitvoerig tegen de hem uitgebrachte be schuldiging bij het achteruit rijden met een vrachtauto in de Nieuwstraat aldaar verkeerd te hebben gemanoeuvreerd, waar door hij tegen een personenauto zou zijn gereden. Het gebeur de in de nabijheid van het post kantoor, hij had voortdurend in de spiegel gekeken naar achter opkomend verkeer, dat in dit geval volgens hem toch wel met bijzondere snelheid de hoek moest zijn „omgevlogen". De officier kon aan dit ver weer niet de waarde hechten, die de gedaagde hier blijkbaar van verwachtte. „De auto was er natuurlijk wel en u hebt on voldoende aandacht besteed aan de situatie". Eis 15. S. hield vol geen schuld te hebben aan de aanrijding. De kantonrechter hield hem voor, dat men in het verkeer nooit genoeg kan opletten, hij gaf echter wel toe, dat gedaagde in moeilijke omstandigheden verkeerde en halveerde ook in deze zaak de eis door zijn uit spraak van ƒ17,50. R. E. van A. te Westdorpe had op de rijksweg Axel—Sluis kil de doorgang niet vrijgelaten met zijn auto. Het gevolg was een lichte aanrijding met een motorrijder. De heer Van A. zeide even verblind te zijn geweest. De schade was zeer beperkt en beide bestuurders hadden geen lichamelijk letsel bekomen. Het had allemaal heel andei's kun nen lopen en allerakeligste ge volgen kunnen hebben, zeide de officier. De uitspraak was conform de eis; ƒ40. De gezondheidstoestand van de Franse oud-premier Robert Schuman, die in zijn woning in de omgeving van de Oostfranse stad Metz ernstig ziek ligt, is stationair, zo heeft zijn arts gis teren bekendgemaakt. De voormalige eerste-minis- ter die ook voorzitter van het Europese parlement is geweest, kreeg vorige week een trombose in de hersenen. Hij leed reeds enkele maanden aan een vaat ziekte. De 77-jarige patiënt ontving dinsdag een bezoek van de R.-K. bisschop van Metz, mgr. Schmitt. Paus Paulus zond hem zijn beste wensen. Een wijdvertakte misdadi- gersorganisatie in de Verenigde Staten heeft een prijs van 100.000 dollar gesteld op het hoofd van de gedetineerde Jo seph Valachi, die geheimen over de georganiseerde misdaad aan de autoriteiten zou hebben prijs gegeven. Dit is dinsdag verno men in regeringskringen in Washington. De 60-jarige Valachi, die een straf van 20 jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen, zou bijzonderheden hebben ver teld over de organisatie „Cosa Nostra" (Onze zaak) die „con cessies" zou verlenen op het ge bied van ontucht, gokspelen en de handel in verdovende mid delen. Volgens genoemde regerings kringen zal alles in het werk worden gesteld om te voorko men dat Valachi wordt „terecht gesteld". Akte Duits l.o. De heer D. J. Kloosterman, on derwijzer aan de Chr. Nationale School alhier, slaagde te 's-Gra- venhage voor de akte Duits l.o. Diefstal badpakken. De inspecteur-korpschef van gemeentepolitie brengt ter ken nis dat de laatste tijd meerma len aangifte werd gedaan ter zake diefstal van damesbadpak ken. Deze diefstallen hadden steeds plaats vanaf drooglijnen en gedurende de nachtelijke uren. In verband hiermede wordt ge adviseerd des nachts geen bad pakken ter droging buitenshuis te hangen. Concert. De koninkl. muziekvereniging „Harmonie" uit Oostburg gaf zondagavond alhier een concert. Na een» muzikale wandeling door de gemeente. Voor het concert onder directie van de heer Jac le Grand, bestond een goede h langstelling. Concert op kampeerterrein. De gezamenlijke muziekcorp sen „Apollo" uit Sluis en „Ons Genoegen" uit Retranchement geven a.s. donderdagavond om half 8 een concert op liet kam peerterrein „De Wildhof", van de heer Van Soolingen, Vakexamen. Onze plaatsgenoot de heer J. L. Basting, slaagde voor het ge tuigschrift brood-banketbakker. Verbetering fietspad. Het veelbesproken fietspad van Stoppeldijk naar Rapenburg- tol krijgt nu de lang verwachte opknapbeurt. Van deze gelegen heid wordt gebruik gemaakt om het fietspad op een breedte van zeven tegels te brengen. De kos ten van deze verbetering wor den gedragen door do Grindweg commissie en de gemeente Vo gelwaarde. Bejaarden op stap. A.s. zaterdag maken de be jaarden uit onze parochie hun jaarlijks uitstapje. De reis gaat ditmaal naar Breda, waar hot gezelschap do bierfeesten zal bezoeken. Sluitingsuur café's. Hot raadsbesluit van 28 juni 1963, waarbij het sluitingsuur voor de oftfp-'s is bepaald op 24 uur, is op dinsdag 6 augustus in werking getreden. Hoewel blijkens een destijds gehouden enquête de meningen van de café-houders op dit punt ver deeld bleken te zijn. bepaalde de raad het sluitingsuur op 24 uur zulks met het oog op de situatie ten deze in buurtgemeenten. Ook daar gold reeds vrij alge meen dit sluitingsuur, terwijl in Vogelwaarde de café's een uur vroeger moesten sluiten. In de gisteravond te half ne gen gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De Voorzitter, de waarnemend burgemeester, de heer A. Koster, opende de vergadering door het uitspreken van het gebedsformu lier, waarna hij de leden verwel komde. De ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van B. en W„ voor zover deze daar voor in aanmerking kwamen, voor kennisgeving aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd het verzoek van de voet balvereniging „Zaamslag" om een subsidie van ƒ.300 voor het jaar 1963 ingewilligd. Op zijn daartoe gedaan ver zoek werd het hoofd der open bare lagere school, de heer A. Baijens, wegens zijn benoeming tot hoofd der openbare lagere school te Hekelingen-Spijkenis- se, eervol ontslag verleend zulks met ingang van 1 oktober a.s. Met ingang van 16 augustus a.s. werd met algemene stem men tot ambtenaar van de bur gerlijke stand benoemd de nieuw benoemde burgemeester. Zonder hoofdelijke stemming ging de vergadering akkoord met het voorstel van B. en W. tot de aanleg van een rijwielpad in de Axelseweg tot de Axelse- dijk. Voor de uitvoer van Neder landse bonen naar Duitsland is het er wat gunstiger uit gaan zien, nu de Westduitse verwer kende industrie in de gelegenheid is gesteld invoermachtigingen te vragen. De Nederlandse bonen- oogst moet nog op gang komen en hoe groot ze zal zijn is nu nog niet met zekerheid te zeg gen. Vorig jaar exporteerden wij 3000 ton sperziebonen naar Duits land, voornamelijk voor de in dustrie. Met de komkommers ging het dinsdag, zoals te verwachten was, weer goed. Het Produktschap voor Groenten en Fruit had gis termiddag gegevens binnen van negen veilingen: dc coöperatieve veiling Venio. Berk®. Baren- drecht, Delft. Zwijndrecht. Rot terdam, Veur, Westerlee en Kwintshéul. (In tegenstelling tot wat maandag bericht werd zijn in laatstgenoemde plaats dinsdag wel komkommers geveild.) Op twee van deze negen veilingen draaide men nog wat door: in Bavendrecht 5000 van de 75.000 staandglas-komkommers, in Rot terdam 20.000 (alle van de klein ste maat) van de 180.000. De prijs voor de grootste maat komkom mers, 75 kg en meer per honderd stuks, varieerde op deze negen veilingen van 12 tot 31 cent per stuk. Komkommers van 60 tot 74 kg per honderd stuks: van 12 tot 27 cent per stuk. Komkom mers van 50 tot 59 kg per hon derd stuks: van 10 tot 24'cent. Het Amerikaanse federale bu reau onderzoek (F.B.I.) is een organisatie op het spoor geko men die een groot deel van de misdadige activiteit in de Ver. Staten schijnt te beheersen, aldus een woordvoerder van het minis terie van Justitie. De zaak is aan het rollen ge bracht door een 60-jarige gevanl gene, Joseph Valachi, die een straf van 20 jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen. De man, een in de Ver. Staten geboren zoon van Italiaanse landverhuizers, begon met te vertellen dat hij to Atlanta een medegevangene om het leven had gebracht. Daarna onthulde hij bijzonderheden over een on derwereldorganisatie, genaamd „Cosa Nostra" (Onze zaak) en geleid door een „commissie". Deze commissie zou .concessies" op het gebied van de handel in verdovende middelen, gokken en ontucht uitgeven. De vertegenwoordigers van Rusland, Oost-Europese landen en Mongolië hebben dinsdag een massabijeenkomst in Peking ver laten toen de voornaamste Chi nese spreker een felle aanval deed op de Russische politiek. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door meer dan 10.000 Chinezen, werd gehouden ter gelegenheid van het bezoek van dc premier van Somali. Dc Russische ambassadeur, •Stephan Tsjervonenko, verliet de grote volkshal nadat hij de tekst had gelezen van de rede. die de toco-burgcmeester van Peking, Wan Li, hield. Enige tijd later verlieten de zaakgelastigden van Oost-Duitèland, en de ambassa deurs van Polen, Tsjecho-Slowa- kijc. Bulgarije, Roemenië, Hon garije en Mongolië de hal. Wan Li deed in zijn rede een aanval op liet kernstop verdrag, dat maandag in Moskou is onder, tekend. Ook de Chinese premier Tsjoe En-lai en dc minister van Bui tenlandse Zaken Tsjen Yi woon den de bijeenkomst bij. Chroesjtsjov hééft een groep Japanse journalisten laten we ten, dat de Sowjetrussische com munistische partij ernaar zal blijven streven om door overleg tol nauwe betrekkingen met de Chinezen te komen. De Russische premier had dit geantwoord op vragen, gesteld door 15 journalisten die in juni in Moskou waren geweest. Het antwoord van Chroesjtsjov was maandag binnengekomen. Op het wereldcongres tegen kernwapens, dat in Hirosjima wordt gehouden, is het dinsdag tot een heftig debat gekomen tussen een Rus en een Chinees. De Rus Elexei Zjoekov, die de afvaardiging van de Sowj et- Unie leidt, betreurde het dat niet alleen de Chinese delegatie maar ook de delegaties van de Afrikaanse en Aziatische landen verzet hadden aangetekend tegen het kernstopverdrag van Moskou. Hij herinnerde er aan dat de Sowjet-Unie genoeg kernwapens heeft om zich en haar socialistische bondgenoten te verdedigen en vergeleek de houding van de Chinezen en de afgevaardigden van de Afri kaanse en Aziatische landen met die van president De Gaulle van Frankrijk. De leider van de Chinese delegatie, Caho Poet- sjoe, viel scherp tegen de Rus sen uit. De Russen verschilden volgens hem niet veel van de Amerikanen. Rusland had Cuba aan de V. S. verkocht en „mee gewerkt aan de moord op Loe- moemba door met de V. S. sa men te werken bij het zenden van V. N.-troepen naar Kongo". De gevechten in Zuid-Vietnam gaan voort: hier zien we hoe regeringstroepen een guerilla- strijder in bedwang houden, na dat zij met behulp van Ameri kaanse helicopters temidden van de guerillastrijdmacht ge land waren. Aan de operatie, welke op ongeveer 20 km ten noordwesten van de Delta-stad Bac Lieu plaatsvond, namen on geveer 500 regeringstroepen deel; het aantal guerillastrijders werd. geschat 'op ongeveer 200. Zitting 6 augusus 1983. Wegens het voeren van on voldoende verlichting na zons ondergang had zich te verant woorden A. F. de F. te Hoek. Uit het verbaal bleek, dat F. zich bij aanhouding niet zo vriendelijk tegenover de politie had uitgelaten. De waarnemend kantonrech ter, rar. H. C. van Son, vond dit allemaal niet zo mooi. „U had zich toch hoffelijk -kunnen ge dragen" zei hij tot beklaagde. De officier van Justitie eiste vijf en twintig gulden boete. F. verweerde zich uitvoerig en zeide, dat hij slechts drie of vier minuten de wettelijk gestelde tijd overschreden had. Hij vond bet juist hinderlijk om op dat tijd stip koplichten te voeren. De kantonrechter was van mening dat de verkeerschaos nog groter zou worden, wanneer iedereen zijn persoonlijke visie op het autorijden toe zou gaan passen. Dc F. maakte ook nog een op merking over zijn leeftijdsver melding in het verbaal: deze was tien jaar ouder vermeld dan hij in werkelijkheid was. „Ik kan mezelf voorstellen", zeide mr. Van Son, „dat u niet bij de ouden van dagen wilt ge registreerd staan. We zullen u indelen bij de \troege jeugd". Hij veroordeeld De F. tot een boete van 15. Wanneer wc tegenwoordig op het water ook al met hardlopers te doen krijgen, dan wordt ook dit verkeer wel bijzonder ener verend", merkte mr. T. Lebret de officier van Justitie op in de zaak tegen de sleepboot kapitein A. v. D. te Dordrecht. „In dit geval is hier echter geen sprake van", voegde hij eraan toe. „en kan men slechts spre ken van een kleine foute ma noeuvre." Van D. stond terecht, omdat hij als' kapitein van de motor- duw-sleepboot „Savoyard", dat het motorschip „Schedir" duwcle in de West-buitenhaven te Ter- neuzen geen vaart had vermin derd, waardoor een kleine aan varing tussen de „Schedir" en een ander motorschip, de „Flot- tant" ontstond.: De eis van de officier was 15. Verdachte voerde aan, dat hij van de rederij-commissie slechts een berisping had gekregen, hij bekende zijn fout ruiterlijk, hij had een verkeerde reflexbewe ging met de stuurknuppel ge maakt. Hq was zo zeide hij hoewel de 65 reeds gepasseerd, nog steeds bij dezelfde rederij in dienst. „U ziet er nog flink uit; een berisping kunnen we u hier heiaas niet geven, dat doen we alleen bij minderjarigen, wél een zachte waarschuwing", zei mr. Van Son cn halveerde bij zijn uitspraak de eis. De bromfietser P. O. te Ter- neuzen had zich toen bij hem een overschrijding van de maxi mumsnelheid was geconstateerd zeer sportief tegenover de verbalisant gedragen. De officier wees bij zijn eis van 35 voor deze overtreding op de grote gevaren, welke er aan het te hard rijden op brom fietsen vastzitten. De kantonrechter was het er mee eens, dat de bromfietsen een toenemend gevaar in het verkeer vormen. Hij wilde echter rekening houden met de slechts geringe snelheidsovertreding en de sportieve houding die O. tegenover de politie aangenomen had en vonniste hem tot een boete van ƒ20. P. W. te Terneuzen had met zijn bromfiets 51 km binnen de bebouwde kom gereden. Ook hier werd zowel door de officier als door de kantonrechter op liet levensgevaarlijke karakter van deze wijze van rijden ge wezen. „Deze snelheid vind ik veel te groot", zei de laatste en vonnis te conform de eis tot een boete van 30. F. D. te Axel was ten laste gelegd dat hij met zijn auto in de Axelsestraat in de richting Axel rijdende, tegen een vóór hem rijdende wagen, die stopte, gebotst was. D. zeide te Hebben moeten doorrijden om een wielrijder, die uit de Van Steenbergenlaan kwam, te onwijken. Kort commentaar van mr. Lebret bij zijn eis van 20: „Houdt afstand" De uitspraak werd 15. Mevr. E. K.van D. te Bosch- pelle stond terecht omdat zij aldaar op onvoorzichtige wijze de Bossestraat was overgestoken om de garage naast haar wo ning in te rijden. Het gevolg was een botsing met een andere auto. Mevr. K. gaf haar overtreding toe, doch had het in haar ver weer wel telkens over de „dooie hoek" ter plaatse. De eis was 40. „Ik hoop, dat u samen met uw man die hiertoe vanwege zijn beroep onderwijzer goed in de gelegenheid is, de ver keersregels eens doorneemt, ver oordeel ik u tot een boete van ƒ25, zei de kantonrechter. C. M. H. te Terneuzen reed met een bestelauto te Terneuzen vanaf de Nieuwe Kade over het Schuttershof en liet hierbij de kruising Stationsweg-Tram straat niet vrij voor het verkeer van rechts. Een auto, bestuurd door dc heer v. B. V. te Terneuzen die uit de Tramstraat kwam aan rijden, kwam hier met de bestel auto van de heer H. in botsing. Ter zitting werd niet geheel duidelijk wie de botsing veroor zaakt had, daar ook tegen de laatstgenoemde bestuurder een verbaal opgemaakt was wegens het te veel aan de linkerkant van de weg rijden. Ter plaatse bevinden zich obstakels insde vorm van Iosgoederen ,"en «en kraan, waardoor de weg van zijn breedte verliest. De officier vond het moeilijk do objectiviteit van H. in zijn verweer af te wegen tegen de feiten en was evenzeer de me ning toegedaan dat de situatie ter plaatse ook niet zo gemak kelijk was. De eis tegen H. luidde 15 boete. Verbalisant, hoofdagent H. Schutte te Terneuzen, kwam in de zaak tegen de heer v. B. V., die niet verschenen was, aan do hand van een situatie-schets een toelichting geven. Mr. Lebret was hierna van mening, dat er op dit wegge deelte een z.g. halve maan is, waar in feite nooit gereden wordt. De eis in deze zaak luidde ƒ40. Op de vraag van mr. Van Son, of de officier pei'sisteerde bij zijn eis tegen H. antwoordde deze bevestigend. De .kantonrechter zeide de eis aan de hoge kant te vinden. Hij halveerde deze bij zijn uit spraak. die hierdoor voor H. dus luidde ƒ7,50. Bij de eis tegen de heer v. B. V. sloot hij zich ech ter aan. omdat hij de schuld in dit geval groter achtte.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2