Uit de Provincie DE VERMETELE DOKTER Zeehengelconcours te Terneuzen Gemeenteraad van Hulst SPORTNIEUWS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 6 augustus 1963 Geslaagde uitzending over Syncom II Maarschalk Malinovski kri tiseert communistisch China TERNEUZEN IJZENDIJKE ZAAMSLAG Officiële publicatie BURGERLIJKE STAND VOETBAL Ned. Antillen—Suriname 2-1 WIELRENNEN Wereldkampioenschappen op de baan ATLETIEK AUTOMOBILISME NEDERLANDSE TONGEREN BOUWEN IN FINLAND Of het loze vissertjes waren, die j.l. zaterdag aan het zeehén- gelconcours deelanmen. weten wij niet: vast staat echter, dat de vissen deze eigenschap in dit ge val beslist niet toebedeeld waren: zij lieten zich ondanks de mas sale aanval van om en de bij zes honderd aaswerpers slechts in zeer geringe getale verschalken. Het aantal deelnemers zou waarschijnlijk nog groter geweest zijn, maar de regen plensde in de morgenuren zó onbarmhartig uit het zwerk, dat mu i waarschijn lijk visser con amore moest zijn om zich niet te laten afschrikken. De zeshonderd kregen hun doorzetten beloond: vlak vóór het aanvangssein in de vorm van het hijsen van de vader landse driekleur op de Water toren werd gegeven, had een breed lachend zonnetje zijn stra len over de vissers geworpen, die zich kilometers ver aan de boorden van de Schelde hadden opgesteld. Het waren ook ditmaal niet alleen mannen, doch ook enige dames die door hun deelname het cordon zo nu en dan onder broken en voor een afwisselend geheel zorgden. Voor morele steun en commentaar zorgde ook een groot aantal toeschouwers, die niet alleen de „couleur locale" vertegenwoordigden, maar tevens bestonden uit Belgen, Duitsers en Fransen. Zoals gezegd: het geluk was in deze wedstrijd veelal aan de kant der vissen, ondermaats gehalte werd nogal eens opgehaald, doch verdween direct in zijn natuurlijk element. Na afloop werd het bestuur der organiserende vereniging „Ontspanning na Inspanning", benevens een aantal vertegen woordigers der deelnemende ver enigingen, ten gemeentehuize ontvangen, alwaar de waarne mend burgemeester, wethouder M. de Vos, zijn erkentelijkheid uitsprak voor de uitstekende or ganisatie. De voorzitter van O. N. I., de heer C. J. van den Broek, vond een schouderklopje op de han deldrijvende middenstand op zijn plaats voor de belangeloze wel willende medewerking. In zijn dankwoord betrok hij tevens de Terneuzense V. V. V. Wethouder De Vos bood hij als herinnering aan deze wedstrijd een lepeltje aan. De heer W. Gruben uit Bier vliet voerde als vice-voorzitter der Westerscheldefederatie even eens het woord ert dankte het gemeentebestuur voor de prettige ontvangst en O.N.I. voor de keu rige organisatie. In het clubgebouw „La Belle Vue" werden de prijzen tenslotte door cle waarnemend burgemees ter uitgereikt. De eerste prijs was voor een zuiderbuur: de heer J. de Pauw van de „Molenvissers" uit Gent die met 491 punten als eerste prijswinnaar uit de strijd kwam en daarmede een koelkast plus een fraaie beker zijn eigendom kon noemen. Békers voor de best geklasseer de deelnemers gingen naar de buitenlanders M. de Nijs te Nieuwpoort, mevr. Poisonnier uit Heyst en voor de Nederlandse deelnemers mevr. Schoof en de heer F. van Cleemputte, beiden uit Terneuzen. De best geklasseerde Zeeuw was de heer A. de Caluwé uit Sas van Gent. De prijs voor de vereniging die het grootste aantal deelnemers zond ver kreeg de hengelsportvereniging „Sluiskil". Zonder hengelaarslatijn was de man die de zwaarste vis ver schalkte de heer J. de Pauw uit Zondagavond zijn de eerste televisiebeelden overgebracht met behulp van de telecommu- nicatie-kunstmaan „Syncom 11", die veertien dagen geleden werd gelanceerd. De eerste foto's wa ren die van president Kennedy en de gouverneur-generaal van Nigeria, dr. Namdi Azikiwe, die via het Amerikaanse radiosta tion Lake-Hurst te New Jersey en het radiostation in de haven van Lagos over en weer werden uitgewisseld. De ontvangst aan beide zijden was uitstekend, zo deelde een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart mee. Gent, terwijl de Hoekenaar J. Harms het grootste aantal ving. De verdere uitslagen treft men hieronder aan: 1. J. de Pauw te Gent (B.) 491 pt.; 2. F van Cleemputte te Ter neuzen 408 pt.; 3. A. de Caluwé te Sas van Gent 388 pt.; 4. M. de Nijs te Nieuwpoort (B.) 379 pt.; 5. A. Smolenaars te Terneu zen 371 pt.; 6. D. Maas te Ter neuzen 355 pt.. 7. G. Hebbrechts te Gent (B.) 334 pt.; 8. W. Loof te Sluiskil 320 pt.; 9. J. Kiel te Terneuzen 292 pt.; 10. J. Harms te Hoek 286 pt.; 11. P. Coppens te Nieuwpoort (B.) 272 pt.; 12. L. Cornells te Vlissingen 260 pt.; 13. J. A. Faas te Sluiskil 252 pt.; 14. A. M. Verhelst te Terneuzen 248 pt.; 15. mevr. Schoof te Ter neuzen 248 pt.; 16. M. de Bock te Hoek 242 pt.; 17. W. Gevaert te Zeebrugge (B.) 237 pt.; 18. G. van Tilburg te Halsteren 234 pt.; 19. J. Schepers te Halsteren 231 pt.; 20. N. Claeys te Gent (B.) 225 De Chinese leiders hebben zich openlijk tegen de commu nistische gemeenschap uitge sproken en zij vergroten de in ternationale spanning. De Sow- jetrussische minister van Defen sie maarschalk Malinovski heeft dit verklaard in een artikel dat gisteren in het Russische dag blad Prawda verscheen. De mi nister oefende kritiek op de jongste verklaring van zijn Chi nese geestverwanten, waarin de zen de pro-westerse houding van de Sowjet-Unie aanvielen en het beperkte kernstopverdrag zwendel noemden. Vakexamen, Bij liet te Utrecht gehouden examen voor het volledig sla- gersvakdiploma slaagde de heer M. P. C. de Bree te Hoek, werk zaam in de slagerij van de heer G. H. van Damme, Wilhelmina- plantsoen, alhier. Bliksem ingeslagen. Tijdens het kort doch hevig onweer dat zaterdagnamiddag boven IJzendijke losbarstte, sloeg de bliksem op de radio- antennne van de heer J. V. in de Princessestraat. Niet alleen knapte de atenne af, doch ook de radio en een hierop aange sloten luidspreker werden to taal vernield. De bewoners zelf kwamen gelukkig met de schrik vrij. Aanrijding, Op het beruchte kruispunt in de Braakmanweg nabij IJzen dijke en richting Belgische grens botsten weer eens twee auto's op elkaar. De melkhandelaar A. B., die uit de richting België kwam, verleende geen voorrang aan een uit de richting Schoon- dijke komende bestelwagen xan de marktkoopman L., die op weg .was naar de weekmarkt te Axel, De melkauto werd door de bestelauto in de linkerflank ge grepen. Gelukkig liep deze aan rijding voor de beide bestuur ders goed af. De auto van de textielhande laar werd zó zwaar beschadigd dat zij moest worden wegge sleept. Ook de auto van de melhkandelaar werd zwaar be schadigd, terwijl vele flessen melk in diggelen op de weg vlogen. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de heden avond te half negen te houden vergadering van de gemeente raad komen de volgende punten voor: 1. Opening. 2. Ingekomen stukken en mede- delingen. 3. Ontslagverlening hoofd open bare lagere school. 4. Benoeming ambtenaar van de Burgerlijke Stand. 5. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de aanleg van een rijwielpad langs de Axelseweg. 6. Rondvraag en sluiting. pt.; 21. A. Peeters te Zwijndrecht (B.) 220 pt.; 22. J. Jansen te Ot- hene 220 pt.; 23. J. Blommaert te Kloosterzande 220 pt.; 24, mevr. Veldhuis te Halsteren 215 pt.; 25. mevr. Van Deursen te Klooster zande 213 pt.; 26. J. de Bree te Hoek 210 pt.; 27. H. de Koeijer te Zaamslag 210 pt:; 28. M. de Kraker te Othene 200 pt:; 29. M. Schetters te Halsteren 200 pt.; 30. C. Willems te Oostburg; 31. A. van der Heiden te Wouw; 32. A. Hofman te Hóek; 33. J. A. Rose te Axel; 34. A. van Aart (Zee baars): 35. J. van Drongelen te Sluiskil; 36. T. Heye te Hans- weert; 37. A. van den Berge te Terneuzen: 38. N. Claeys te Zo- mergem (B.); 39. mevr. De Buck te Heyst (B.); 40. H. de Bakker te Terneuzen; 41. P. Maas te Ter neuzen; 42. A. Kou wijzer te Ter neuzen; 43. H. Dallinga te Sluis kil; 44. P. Brouwer te Axel; 45. M. van den Bergen te Sluiskil; 46. J. Aarnoudts te Heyst (B.); 47. C. de Bruin te Sluiskil. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester A. L. S. Lockefeer, in openbare vergade ring bijeen. Alvorens tot de opening over te gaan feliciteerde de voorzitter de heer v. d. Walle, die onlangs wegens zijn verdiensten voor de middenstand een hoge kerkelijke onderscheiding ontving. Na vaststelling der notulen werd het voorstel tot verdaging voor de tijd van 3 maanden en tot vaststelling van de partiële wijziging 1963 van het uitbrei dingsplan Zuid X, betreffende gronden in de omgeving van de Stationsweg, z.h.s. aanvaard. Het voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een onteigeningsplan Zuid II, aangaande 508 m2 grond gelegen aan de Steensedijk, eigendom van de heer P. van Esbroek voor de prijs van 4894, volgens het schattingsrapport van Van Noten. De heer Van Esbroek vraagt echter ƒ12.500, namelijk 500 voor het verplaat sen van de benzinepomp aldaar, 2000 voor bedrijfsschade en ƒ10.000 voor de grond. Dit deed veel stof opwaaien. De meeste sprekers waren van oor deel dat hier sprake is van bouwgrond en niet, zoals B. en W. naar voren brengen, tuin- en opslaggrond. Derhalve zou de prijs van de gemeente niet 8 per m2 moeten bedragen maar ƒ15 per m". De heer Picavet merkte op dat de bestemming die de eigenaar aan zijn grond geeft niets af doet aan de aard van de grond. Hij, zag gaarne dat de schadever goedingsverordening werd toe gepast zodat de heer Van Es broek een bedrag van 15 per m- krijgt. Te meer omdat de heer Van Esbroek toch 15 m2 zal moeten neertellen voor de ande re door hem te kopen grond. De heer v. d. Walle wees er op dat het hier slechts om een prin cipieel besluit gaat, zodat de weg naar onderhandelingen nog steeds open blijft staan. De heer Boone stelde voor te komen tot een nieuwe taxatie rapport. De voorzitter was niet de me ning toegedaan dat het taxatie rapport met andere cijfers uit de bus zou komen. OPKOMST EERSTE OEFENING Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 7 augustus a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen wordt een aantal extra-treinen ingelegd. Deze dienstplichtigen moeten van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betrokken station aansluiting hebben op de voor hen bestemde extra-trein. De dienstplichtigen, die hun plaats van opkomst niet met één dezer hierna genoemde treinen kunnen bereiken', moeten reizen met treinen van. cle normale dienstregeling. Ingevolge hun lastgeving moe ten zij _dan reizen met de eerstvolgende reisgelegenheid na 06.59 uur. F.XTRA TREINEN. LeeuwardenVught: Leeuwarden v. 8.07 - Heerenveen v. 8.28 - Wolvega v. 8.37 - Steenwijk v. 8.48 - Meppel v. 8.59 - Zwolle a. 9.17 v. 9.33 - Deventer v. 9.59 - Zutphen v. 10.14 - Arnhem v. 10.45 - Eist v. 10.57 - Nijmegen v. 11.07 - Wijchen v. 11.17 - Oss v. 11.30 - 's-Hertogenbosch v. 11.48 - Vught a. 11.53. GroningenBergen op Zoom: Groningen v. 8.20 - Assen v. 8.39 - Hoogeveen v. 8.58 Zwolle v. 9.32 - Amersfoort v. 10.19 - Utrecht v. 10.40 - Geldermalsen v. 11.03 - 's-Hertogenbosch v. 11.24 - Til burg v. 11.45 - Breda v. 12.05 - Bergen op Zoom a. 12.45. NijmegenRoermond: Nijmegen v. 11.14 - Vierlingsbeek v. 11.42 - Blerick v. 12.01 - Venlo v. 12.05 - Tegelen v. 12.13 - Roermond a. 12.29. Amsterdam—Bergen op Zoom: Amsterdam CS v. 9.18 - Haarlem v. 9.36 - Heemstede-A v. 9.42 - Leiden v. 10.05 - Den Haag HS v. 10.21 - Delft v. 10.32 - Schiedam v. 10.42 - Rotterdam CS v. 10.55 - Blaak v. 11.01 - Zuid v. 11.06 - Dordrecht v. 11.20 - Roo sendaal v. 11.47 - Bergen op Zoom a. 11.58. Amsterdam Eindhoven: Amsterdam CS v. 8.58 - Mqiderpoort v. 9.05 - Amstel v. 9.09 - Utrecht v. 9.36 - Geldermalsen v. 10.00 - 's-Hertogenbosch v. 10.24 - Vught v. 10.31 - Eindhoven a. 10.50. RoosendaalAmersfoort: Roosendaal v. 8.42 - Breda v. 9.01 - Gilze-Rijen v. 9.10 - Tilburg v. 9.21 - 's-Hertogenbosch v. 9.44 - Geldermalsen v. 10.06 - Utrecht v. 10.29 - Soestduinen v. 10.44 - Amersfoort a. 10.51. Rot terdams-Eindhoven: Rotterdam CS V. 9.42 - Blaak v. 9.46 - Zuid 9.51 - Dordrecht v. 10.05 - Breda v. 10.26 - Tilburg v. 10.44 - Eindhoven a. 11.15. De heer Picavet betoogde dat bij een principiële aanvaarding de gemeente een stok achter de deur heeft bij de onderhandelin gen. De voorzitter antwoordde dat juist een principiële aanvaarding B. en W. de verplichting oplegt opnieuw overleg te plegen, te meer daar de onderhandelingen met de heer Van Esbroek geheel zijn vastgelopen. Wethouder Martens wees er op dat de gemeente in deze in een dwangpositie is, in verband met twee aanvragen voor vesti ging op het industrieterrein, zo dat de grond van de heer Van Esbroek ten alle tijde bestemd zaï zijn poor de aanleg van een uitgang. Besloten werd het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Punt 4a. Voorstel tot aankoop van de houtopstand en het plant- recht op de Liniedijk eigendom van A. C. W. M. Ravels alhier. Dit voorstel heeft tot doel mede in verband met de volkshuisves ting de oude vestingdijken in handen van de gemeente te brengen zulks voor een bedrag van 115.500, dat zal worden ge dekt door de reserve gevormd door de opbrengst van de ver koop van bomen op de wallen (205.000) en 4b. Voorstel tot aankoop van grond in het uit breidingsplan Noord li en 'n ge deelte van een perceel bouwland in de Dullaertpolder, groot 50 are en 20 ca en eigendom van mevr. L. van Hees—Dankaert voor 1809 werd met algemene stemmen aangenomen. Wethouder Brandt vond de prijs te hoog, daar de oorspron kelijke prijs van de vroegere eigenaar lager lag. „Commissie Van Noten heeft ons geld uit de zak geklopt", zeide spreker. De heer Picavet merkte op dat de huidige eigenaar een over eenkomstige prijs heeft als het voorstel. Het voorstel in verband met afstand van pacht door de fami lie Verbist betreffende de van wijlen mej. Baert aangekochte gronden in de Dullaertpolder, waarbij 15.639,04 schadever goeding zal worden betaald en het voorstel tot aanvaarding van pachtafstand van gronden in plan Zuid II en Noord II werd vlot goedgekeurd. Punt 8 tot en met 14: Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van begrafenis- rechten, alsmede het voorstel tot wijziging van de Algemene Sa larisverordening 1963, met de opmerking van dc beer Willem- 'stein dat hij van dé zijde van het personeel der secretarie gaarne een welwillender houding en een betere voorlichting zag, alsmede het voorstel tot het voteren van gelden ex artikel 72 der L. O. wet 1920 ten behoeve van de R. K. Meisjesschool „St. Joseph", evenals het voorstel tot vast stelling van de vergoeding ex artikel 101 der L. O. wet 1920 ten aanzien van de lagere school voor Chr. Volksonderwijs voor het jaar 1962. en het voorstel om ingevolge art. 25 der Nijver- heidswet uitbreiding van het on derwijs met een cursus „Oplei ding voor verkoopster" aan de R. K. Huishoudschool „St. Mar tha" nodig te achten, werd z.h.s. aangenomen, evenals het voor stel tot goedkeuring van de 2e wijziging der begroting 1963 van de Instelling voor Maatschappe lijk Werk en liet voorstel tot vaststelling van de 3e wijziging van de begroting 1963 van het gemeentelijk gasbedrijf. Ook door de vaststelling van de 11e t/m de 15e wijziging van de gemeentebegroting 1962 werkte de raad zich vlot. Rondvraag. De heer Verwillighen vroeg hoe het stond met de verlichting in de Fr. van Waesberghestraat en zeide dat er klachten zijn aangaande het uitblijven van de verkoopapparaten aan het zwembad. Wethouder Martens antwoord de dat de uitbreiding van de ver lichting in de Van Waesberghe straat is goedgekeurd, terwijl over de verkoopapparaten ge- sprekingen lopende zijn. De heer Stolte merkte op dat zijns inziens de zwembadcom missie ter ziele is gegaan, aan gezien er in het zwembad dingen gebeuren die niet juist zijn, waarvoor de commissie bijeen had moeten komen. Genoemde spreker drukte zijn ergernis uit over het feit dat volgens hem de waarnemend burgemeester on langs bij de aanvrage voor een grote sportmanifestatie dit niet in B. en W. had willen behande len. Tenslotte vroeg spreker op welke maatstaf de reinigings rechten zijn vastgesteld. Wat dit laatste betreft, ver wees de voorzitter naar de be treffende verordening. Wethouder Brandt, zeide dat de zwembadcommissie zelf ini tiatieven dient te nemen en deze bij B. en W. aanhangig moet maken. Spreker vond dat het gebeurde geen aanleiding gaf om genoemde commissie bijeen te roepen. Wat bet minder goed-vervan- ger van het burgemeestersambt betreft, antwoordde de heer Brandt dat het de gewoonte is dat bepaalde zak-en blijven lig gen tot de burgemeester zelf aanwezig is. Bovendien achtte hij dit geen urgentiegeval daar de sportmanifestatie eerst een maand later zou plaats vinden, terwijl de burgemeester reeds na een week terug was. De heer Stolte was echter van mening dat het wel degelijk een urgentiegeval was. De voorzitter merkte echter op dat een sportevenement tijdig moet worden ingediend. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Tot dusver zijn in Skoplje de resten van 950 slachtoffers van de aardbevingsramp ge borgen. AXEL Huwelijks-aangiften: 2 juu. Roger P. Stofferis, (van Sas van Gent), 37 j. jm. en Maria L. Steenaert, 32 j. jd.; Jan de Klerk, 36 j. jm. en Leenke A. de Klerk, van 's-Gravenhage), 23 j. jd. 4 juli Simon Overdulvc, (v. Zaam slag), 22 j. jm. en Cornelia E. Koekkoek, 21 j. jd. 5 juli. Corne lls Kaijser, 29 j. jm. en Anna M. Willigendael, (van Helmond), 18 j. jd. 13 juli. Johan A. Geeve, 21 j. jm. en Krina J. Dobbelaar, 18 j. jd! 22 juli. Jacob Pijpelink, (van Terneuzen), 21 j. jm. en Janneke C. van de Velde, 20 jd. 26 juli. John de Jager, (van Küsnacht, Zwitserland), 24 j. jm. en Paulina K. Dekker, 23 j, jd. 29 juli Jacob L. van Smaalen, (van Vlissingen), 24 j. jm. en Marianne E. Robijn, 21 j. jd. Huwelijks-voltr.: 4 juli. Joseph Bracke, 48 j., geh. gew. en Clasi- na A. P. Hendrikse, 40 j.. geh. gew. 9 juli. André M. de Block, 41 j., geh. gew. en Magdalena Le Maïre, 45 j., geh. gew.; Hendri- kus A. Vane, (van 's-Gravenha- ge), 28 j. jm. en Janneke Ver schelling, 2è j. jd. 18 juli. Frans W. Knegt, (van Vlissingen), 26 j. jm. en Elise G. Huster, 22 j. jd.; Cornelis Kaijser, 29 j. jm. en An na M. Willigendael, (van Hel mond), 18 j. jd.; Ary M- Heijboer, (van Wissenkerke), 33 j. jm. en Janneke Buijze, 25 j. jd.; Gilles M. Verhelst, (van Zaamslag), 22 j. jm. en Geetruide Scheele, 22 j. jd. 25 juli. Roger P. Stofferis, (van Sas van Gent), 37 j. jm. en Maria L. Steenaert, 32 j. jd.; Al- bertus van Duinkerken, 24 j. jm. en Petronella A. K. van Hilten, 25 j. jd.; Simon Overdulve, 22 j„ jm. (v. Zaamslag), en Cornelia E. Koekoek, 21 j., jd. Geboren: 9 juli. Dina Rachel Simone, d. van Simon C. van der Meulen en Adriana A. C. de Ruijs- scher, Villapark 37. 21 juli. Pe tronella Simone Alger, d. van Frangois A. van Dam en Fran- ciska A. de Munter, Oudeweg 86). Overleden: 29 juli. Antonius H. Sikkema, 73 j., geh. gew. met Jo hanna C. de Bruijn. Het elftal van de Nederlandse Antillen heeft zondagmiddag in het Riff-stadion te Willemstad een overwinning met 2—1 be haald op Suriname in een wed strijd voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi. Alle doelpunten werden in de tweede helft gescoord, voor de Antillen Alberts en Sillie, voor Suriname Waoson. Beide ploe gen telden ;egn-gropt aantal de butanten, hetgeen aan het nerveuse spel duidelijk merk baar was, vooral in de eerste helft. Het winnende doelpunt ontstond uit een strafschop. De Antillianen verdienden de klei ne overwinning wel. Zij waren iets sterker, zonder echter tot grote hoogte te reiken. De wed strijd bereikte zelden enig ni veau. De Italiaan Santé Gaiardoni werd wereldkampioen sprint professionals door zijn landge noot Antonio Maspes, zesvoudig titelhouder, te verslaan. Maspes, die de eerste rit zondagavond had gewonnen, verloor de tweede en ook de belle. De Belg Patrick Sercu werd wereldkampioen sprint amateurs. Sercu had eveneens zondagavond reeds de eerste rit tegen Sergio Bianchetto (Italië) gewonnen, verloor gisteren de tweede rit, maar won de belle. door MILLY GANZ 40) (Nadruk veboden.) Daarmee opende zij de uit tocht uit de oude woning, die de eerste zorgen en noden van een jong doktersechtpaar onder haar hoede had genomen. Voor de weinig omvangrijk bezittingen was er op de open kar plaats genoeg. Helemaal vooraan, boven de ossestaarten, had de groene, krakende canapé de ereplaats ingenomen. Voordat de tocht begon zette Ursula zich breed uit op die geïmproviseerde bok. Op haar knieën had zij be zorgd het theeblad met de mi croscoop van de dokter en de geconserveerde hersens van schoenmakker Lussie gezet. Langzaam trokken de ossen aan. Terwijl zij, rustig voortstap pend, hun machtige lichamen heen en weer bewogen en hun huid achter het juk dikke vou wen vormde, tikten in een kist lege bloempotten tegen elkaar. Anders is alles toch goed ver pakt! dacht Ursula op haar troon. Die potten zullen het bij dit slakkengangetje ook wel uit houden. Op hetzelfde ogenblik, dat het voertuig de hoofdstraat zou inslaan, lgwam er in grote vaart een licht koetsje de hoek om. Met een verschrikte sprong trok het voorgespannen paard het wagentje opzij, toen het zo plotseling de knikkende ossekop- pen voor zich zag. Dokter Glatt, die de leidsels vasthield, opende zijn grote mond voor een pro test, maar sloot hem weer, nog vóórdat hij een enkel woord over zijn lippen kreeg. Met een van verrassing domme uitdruk king op zijn gezwollen gezicht, keek hij de hoog opgestapede rijkdom van zijn collega na. „Nog geen honderd franken is die rommel waard; en die oude kraai op haar groene troon moet zich zeker zo uitsloven om pro paganda voor haar geliefde heer en meester te maken!" mopper de hij tenslotte in zichzelf en gaf het zenuwachtige paard een flinke mep, zodat het opgewon den wegijlde en het koetsje als een stuk speelgoed achter zich aantrok. Het had een haar ge scheeld, of het dier had een jon getje onder de voet gelopen, dat midden op de straat liep. Op het laatste ogenblik wierp een vrouw zich met een gil op het kind en sleurde het opzij. „Vervloekte idioot!" riep de vrouw schel en schudde haar vuist tegen het elegante koetsje. Het blonde kereltje, dat zich huilend in de plooien van de rok der vrouw verborg, was het moederloze, jongste kind van de fabrieksarbeider Hugentobler. Intussen sukkelden de ossen met het huisraad van Christen op hun dooie gemak verder. Ur sula had bij de ongewenste ont moeting een vuurrood hoofd ge kregen. Het liefst had zij tegen de concurent van haar heer haar tong een el ver uitgestoken maar daar was ze nu toch wel een beetje te oud voor gewor den! Het gaf al een hele opluch ting als je je zoiets alleen al voorstelde. Hier en daar werd van een vensterruit een wit gordijntje opzij geschoven en verbaasde blikken keken het merkwaardige meubeltransport na. Voor de bakkerij van zijn vader stond de vierparige Karl Holten met een papieren soldatenmuts scheef op zijn hoofd en een in de zon blinkende kindertrompet in de hand. Toen hij Ursula ge waar werd, kwam hij haastig toegelopen, want hij had erg veel op met Ursula van de dok ter, omdat zij altijd grapjes met hem maakte, als zij deeg kwam brengen, dat zijn vader moest bakken. „Juffrouw Ursula?" riep het kereltje naar boven, „mag ik er bij zitten?" „Waarom nie, als je dat leuk vindt?" antwoordde zij vrolijk. Haneman zette het aardige ven tje naast Ursula op de canapé en de tocht ging verder, maar nu begeleid door een oorverscheu rend trompetgehuil, dat overal de mensen aan de deuren en vensters deed verschijnen. Zoals altijd als zij met kinde ren in aanraking kwam, raakte Ursula in een vrolijke stem ming. Zij lachte zo hartelijk met de kleine Karl om het hardst, dat de laatste roos uit de Stille Hoek, die zij op haar borst be vestigd had, en de hersens van schoenmaker Lussie op haar schoot ervan beefden. Toen echter week plotseling de laatste zweem van opgewekt heid van Ursula's gezicht aan de rand van de weg, daar, waar de wagen het naar Weidehof lei dende straatje moest inslaan, stond dokter Christen in leven de lijve! Woedend zag hij de stoet naderen en bemerkte in zijn kwaadheid niet eens, dat Haneman zijn grote hoed afnam en hem vriendelijk groette. Met enkele stappen was hij naast Ursula's hoge zitplaats en siste haar toe: „Hoe haal je dat in je hoofd? Morgen lacht de hele gemeente me vierkant uit! Als je tenmin ste niet die ezel daar1" Zo kwam het, dat Ursula met betraande ogen haar intocht hield op Weidehof. En zij had het toch zo goed bedoeld! En zelfs dat Christen zijn oude jas tevoorschijn haalde en flink hielp bij het uitladen, kon haar niet verzoenen. Dat duqrt niet lang meer, dan is hij net zo ingebeeld als zijn collega Glatt! probeerde zij vol bitterheid te denken, maar erg gemakkelijk viel het haar niet. (Wordt vervolgd.) Onze landgenoten Peter Post en Henk Nijdam plaatsten zich beiden voor de halve finales ach tervolging professionals. De uit slagen van de kwartfinales wa ren: Eerste kwartfinale: 1. Fomoni (It.) 6.24,28 2. Zoeffel (Zwits.) 6.25,07 Tweede kwartfinale; 1. Faggin (It.) 2. Kemper (W.Dtl.Y ingehaald. Derde kwartfinale: 1. Nijdam (Ned.) 6.26,24 2. Scrayen (B.) 6.53,21 Vierde kwartfinale: 1. Post (Ned.) 6.24,'70'" 2. Covens (B.) 6.33,03 De Belg Romain Deloof pro,—i- geerde zijn wereldtitel bij de amateurstayers. De tweede en derde plaats waren resp. voor de Duitser Matthes en de Zwitser Luginbühl. Rusland behaalde de wereldti tel amateur ploegenachtervolging door in de eindstrijd West-Duits- land te verslaan. De uitslag was: 1. Rusland 4.46,15; 2. W.-Duits- land 4.46,39. Om de derde en vierde plaats: 1. Denemarken 4,50,86 2. Frank rijk 4.54,80. -JOHN PENNEL VERBETERDE WERELDRECORD POLSSTOK HOOGSPRINGEN Voor een wereldrecord tijden: de landenwedstrijd Engeland— Verenigde Staten zorgde de Amerikaanse polsstokhoogsprin ger John Pennel met een sprong van 5.13'/b meter. Het oude record stond reeds op Pennel's naam met 5.10 m. Hij bereikte deze prestatie twee maal en wel op 13 juli j.l. in Londen en 26 juli in Warschau. SNELHEIDSRECORD TER LAND VERBETERD De Amerikaan Craig Breed- love heeft maandag op de zout- vlakte van Bonneville in de Amerikaanse staat Utah het:ab solute wereldsnelheidsrecord ter land verbeterd. Breedlove maak te over de voorgeschreven af stand van 1 mijl, die tweemaal afgelegd moet worden, eerst een gemiddelde snelheid van ruim 624 km/uur en vervolgens- een gemiddelde van ruim 688 km/ uur. Zijn totaal gemiddelde van ruim 656.612 km/uur lag aan zienlijk boven dat van de Brit John Cobb, die in 1947 tot 634 km/uur kwam. Vijf leden van de Nederlandse Katholieke jeugd zijn het afge lopen weekeinde naar Finland gevlogen om er drie maanden te werken aan een oecumenisch centrum in Rekola. Ook ztiilen 40 Belgische voortrekkers vier weken lang de Nederlanders assisteren. De Nederlanders, teamleider Chris van Zitteren uit Roosen daal, Rudy Kerckhof uit Breda, Nico Vermeulen uit Dongen, Kees de Winter uit Ovezande en Wies Cappendijk uit Boschkapel- le, kregen een spoedopleiding van vier weken. Rekola ligt in het bisdom Helsinki, waarvan de Nederlander mgr. G. Cobben bisschop is.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2