Soekarno en de volksstemming O) West-Duitsland en het kernstopverdrag Het weer Opnieuw de zaak Hanratty Toestand Dr. Ward nog zeer kritiek Christine Keeler ziek V.S. boden Frankrijk nuclaire samenwerking aan WEERBERÏCHT HOOGW/MER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 19e Jaargang No. 5978 Indonesië beschuldigt Groot-Brittanië Radio De Koek PORTUGAL WIL VERKIEZINGEN IN ANGOLA HOUDEN GENERAAL KONG LE NAAR MOSKOU Toenemende onweerskansen Het K.N.M.I. deelt mede: Zware onweersbuien ontwik kelden zich vrijdag boven Frank rijk aan de scheidingslijn tussen warme continentale en koelere oceanische lucht. Deze schei- ONENIGHEID IN INDIASE KABINET CHINESE NOTA'S AAN INDIA VER. STATEN EN WEST-DUITSLAND GAAN SAMEN TANK BOUWEN ITALIAANSE LEZING] VAN VLIEGTUIGONGELUK UITBREIDING SPAANSE/ MIJNWERKERS- STAKING K Frankertas Ml abonnement: Ternenaen Mreeteur-Hoofdredaeteur I. van Bs Sand© Redactie, adresNoordstraat 55—5'i Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 ABonnementspriis! ƒ6,per kwartaal: per maanrt f 2.—per week 49 ct. T/Osw nrs 9 rt DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelffks (Adv.) Uitgeefster N. V. V/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentienriis per mm 16 et; mimmuaJ'PSr advertentie ƒ2,40. Rnhrïek: Kleine Advertenties r/dn handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mtr, Korte tijd geleden was de ver standhouding tussen president Soekarno en de premier van Ma- lakka, Tengkoe Abdoel Rach- man, ineens aanmerkelijk verbe terd, een ommekeer die waar schijnlijk niet ten onrechte wordt toegeschreven aan enige Ameri kaanse druk op de Indonesische leider. Dat heeft maar kort geduurd: het verzet van Djakarta tegen de stichting van de federatie Malei sië is opnieuw opgelaaid in zeer Indonesië heeft Groot-Brit- tannië er vrijdag van beschul digd, dat het de aan de gang zijnde topconferentie tussen In donesië, de Philippijnen en Malakka over de voorgestelde federatie van Maleisië tracht te doen mislukken. De officiële woordvoerder "van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsoo, deelde mede dat Indonesië en Malakka bijna overeenstemming hadden bereikt over zelfbeschikking voor de bevolking van Brits Noord-Borneo toen twee Britse nota's dit teniet deden. Groot- Brittannië trachtte volgens hem een akkoord te torpederen „door vast te houden aan 31 augustus als onveranderlijke datum voor de vorming van Maleisië". onvriendelijke woorden in de richtig van Koeala Loempoer, waar de Tengkoe zich er niet al te veel van aantrok: hij ging naar Londen, waar onlangs enige kleinere meningsverschillen het akkoord over de nieuwe federa tie werd getekend, zij het dat de sultan van Broenei op het laatste moment niet meedeed omdat zijn status in het nieuwe rijk hem te gering leek. Daarop begon de nieuwe woe de, van Soekarno. Hij beweert dat de Tengkoe zich niet aan de be lofte had gehouden, dat hij aan de federatie een volksstemming in de drie Borneose gebieden vooraf zou laten gaan. „GEEN TIJD VOOR VOLKSWIL". DE tengkoe zegt evenwel nooit een dergelijke belofte gedaan te hebben. Hij heeft altijd vastge houden aan de datum van 31 augustus en hij zou dat onmo gelijk hebben kunnen doen als eerst dat plebisciet gehouden moest worden; de tijd is er een voudig niet voor. In deze ongezellige sfeer zijn beiden met president Macapa- gal van de Phillippijnen samen gekomen in Manilla, drie buren voor wie eigenlijk de noodzaak bestaat goed met elkaar over weg te kunnen, maar tussen wie zich een grote vete schijnt te gaan ontwikkelen. Soekarno is daarin een hoofd figuur. Men kan zich afvragen waarom hij zo tegen Maleisië is. Is het omdat hij zelf de Borne ose delen ervan begeert? Doet hij het onder druk van de com- muninstische partij in zijn eigen land? Doet hij het uit vrees dat die statenbond aan zijn grens zijn eigen invloed gaat over schaduwen? Zijn kwaadheid over die volksstemming alleen maakt geen ai te reële indruk. Tenslot te is hij zelf druk bezig zich uit te werken onder de verplichting óp Nieuw-Guinea een dergelijke volksstemming te houden (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 - Telefoon 8196 Terneuzen President FulbertJoeloe van Kongo-Brazzaville heeft donder dagavond meegedeeld, dat hij een brief van premier Salazar van Portugal heeft ontvangen, waar in deze belooft vóór het einde van het jaar verkiezingen in An gola te laten houden. Do premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft bekend gemaakt, dat de bevelhebber der neutralistische strijdkrachten, generaal Kong Le, zaterdag naar Moskou vertrekt. Volgens de premier gaat de generaal voor een medische behandeling. Aan de reis zou men geen politieke betekenis moeten hechten. De troepen van generaal Kong Le worden in een hoek van de strategisch belangrijke „Vlak te der Kruiken" belaagd door troepen van de communistische Pathet Lao. In diplomatieke kringen in Vientiane acht men het niet uitgesloten, dat de ge neraal in Moskou hulp zal vra gen tegen de toenemende Chi nese invloed in Zuid-Oost-Azië. Hij zal ook Cambodja en India bezoeken. Volgens welingelichte kringen in Bonn heeft de West-Duitse re gering aan de Ver. Staten en En geland voorgesteld om hun on dertekening van het verdrag over een gedeeltelijke kernstop in Moskou vergezeld te doen gaan van officiële verklaringen dat beide landen Oost-Duitsland niet erkennen. Volgens deze kringen wordt naar aanleiding var dit voorstel intensief contact onderhouden tussen West-Duitsland en de bei de Angel-Saksische bondgenoten. Door middel van dergelijke in passende bewoordingen gestelde verklaringen hoopt men in Bonn een indirecte erkenning van Oost-Duitsland te vermijden wanneer dit land tot het verdrag toetreedt. De Oost-Duitse premier, Ul- bricht, zei dat zijn regering het verdrag zal tekenen. Volgens een Westelijke diplo maat in Bonn heeft het derde ar tikel van het verdrag, dat de mo gelijkheid voor alle landen opent om het verdrag te ondertekenen, de politieke gemoederen in West- medegedeeld door het K.N.M.I., eeldig tot hedenavond. Nog warm Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweer. In het al gemeen zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZATERDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.14 12.41 Terneuzen 0.49 1.16 Hansweert 1.29 1.56 Walsoorden 1.39 2.06 ZONDAG 4 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.01 1.22 Terneuzen 1.36 1.57 Hansweert 2.16 2.37 Walsoorden 2.26 2.47 MAANDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.46 2.01 Terneuzen 2.21 2.36 Hansweert 3.01 3.16 Walsoorden 3.11 3.26 ZON MAAN op onder op onder Aug. 3 5.03 20.28 19.29 2.42 4 5.04 20.27 20.12 3.40 5 5.06 20.25 20.49 4.47 6 5.08 20.23 21.18 6.01 7 5.09 20.21 21.44 7.19 3 5.11 20.20 22.07 8.39 dingslijn bereikte onze omgeving vrijdag nog niet, zodat het ge hele land in de warme lucht bleef, die in de loop van de dag vanuit het oosten was binnenge drongen. In Zuid-Limburg liep de temperatuur in deze lucht op tot 31 graden. In Duitsland werd het op de meeste plaatsen nog iets warmer. In de warme lucht ontwikkelden zich enkele warm- te-onweders, die over Limburg naar de Achterhoek en Twenthe trokken. Een storingsgebied bo ven Midden-Frankrijk zal van daag de onweersaotiviteit waar schijnlijk verder doen toenemen. Als gevolg daarvan zullen de temperaturen geen verdere stij ging ondergaan. Duitsland in beweging gebracht. Er is een geweldige vertraagde reactie, die als een verrassing gekomen is, aldus de diplomaat. Het probleem waartegenover de West-Duitse regering zich ge plaatst ziet en waarover woens dag een heftig debat is gevoerd tijdens een bijeenkom-an het kabinet over leiding van dr. Adenauer, is de duidelijke be dreiging van de reeds geruime tijd door West-Duitsland gevoer de politiek om Oost-Duitsland te isoleren door dit land niet te er kennen.- Het Engelse parlementslid Fen- ner Brockway heeft vrijdag in het Lagerhuis gezegd dat een zeker iemand heeft bekend, de moord te hebben gepleegd waar voor in april van het vorig jaar James Hanratty is opgehangen. De man is destijds enige tijd dooi de politie van de misdaad ver dacht. Brockway las vrijdag en kele gedeelten voor uit de be kentenis van de man, nadat hij een door 75 parlementsleden on dertekende motie aan de orde had gesteld waarin op een nieuw onderzoek wordt aangedrongen. De minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, legde de motie echter naast zich neer, omdat de bekentenis van de heer X" naar zijn mening „vals" is. De bewindsman verklaarde, ervan overtuigd te zijn dat Han ratty wel degelijk de schuldige was. Hanratty is destijds, naar be kend, terdood veroordeeld wegens moord op de 35-jarige natuur kundige Michael Gresgsten en po ging tot moord op diens vriendin, de 23-jarige Valerie Storie. De verklaringen van mejuffrouw Storie zijn het meest belastend voor Hanrattij geweest. Hij had haar aangerand en daarna enkele schoten op haar afgevuurd. De moord, die in Engeland veel op schudding verwekte, werd ge pleegd in een parkeerhaven van de hoofdweg A6, in de buurt van Bedford. Brockway zei vrijdag, dat hij zich meer dan een jaar heeft be ziggehouden met deze zaak. De „moordenaar" had hem in mei van het vorig jaar een afschrift van de bekentenis doen toeko men in de vorm van aantekenin gen die later in een volledige bekentenis zouden worden ver werkt. Dit afschrift had Brock way direct naar de minister van Binnenlandse Zaken gezonden. Na enkele gedeelten uit deze be kentenis te hebben voorgelezen zei Brockway, dat één van de punten die op Hanratty's schuld wezen was, dat hij „thinting" uitsprak als „finking". Dit was mejuffrouw Storie tijdens de misdaad opgevallen. „De heer X" zegt echter ook „finking", wat met een bandopname-apparaat kan worden aangetoond, aldus Brockway. Twee geestelijken die Hanratty in de cel voor terdoodveroordeel- den hadden bezocht hadden ech ter tegen diens vader gezegd, dat zij overtuigd waren van de on schuld van zijn zoon. Minister Brooke wees, als ge meld, het verzoek van Brockway om een onderzoek van de hand. Veel van waf Brockway naar vo ren had gebracht was al tijdens het proces tegen Hanratty ter sprake gekomen en bij een nauw keurig onderzoek dat verleden jaar naar aanleiding van het hem door Brockway toegezonden do-, cument was ingesteld waren ook geen nieuwe aspecten naar voren gekomen. De minister verklaar de. dat hij onmiddellijk een onaf hankelijk, openbaar onderzoek zou laten instellen wanneer daar ook maar enige aanleiding toe bestond. Alles wijst er echter op, zo zei hij, dat Hanratty terecht veroordeeld is. De toestand van de vijftigja rige Londense osteopaat en ar tist dr. Stephen Ward was vrij dagochtend nog steeds zeer kri tiek. Zijn ademhaling geschiedt via een elektronische long. Dr. Ward, die een grote dosis ver dovende midelen heeft ingeno- Er werd donderdag ook een Vele mensen hebben het zie kenhuis van St. Stephen opge beld, om uiting te geven aan hun medeleven met de patiënt. Er werd donderdag ook een groot boeket bloemen voor Ward afgeleverd. De afzender ervan is onbekend. De „Daily Express" meldt dat Wards 22-jarige roodharige vriendin Julie Gulliver heeft gezegd: „Als Stephen sterft, zal ik er voor zorgen dat hij niet voor niets is overleden. Het zal niet gebeuren dat hij dood gaat en een heleboel andere mensen hierdoor verlicht adem kunnen halen. Er zijn er thans velen, die bidden om Stephens ood opdat hun namen niet zullen worden genoemd. Maar als hij sterft zal ik ervoor zorgen dat deze na men wel bekend worden. Ward noemde deze mensen zijn vrien den. Maar hij weet nu wie wer kelijk zijn vrienden waren", al- Christine Keeler is ziek. Zij verkeert, blijkens een medede ling van haar advocaat, in een toestand van diepe neerslachtig heid door de gebeurtenissen van deze week. Met name heeft zij De Indiase minister voor de voedselvoorziening, S. K. Patil, heeft gisteren aan premier Neh- roe zijn ontslag aangeboden, in verband met meningsverschillen met andere ministers, aldus werd in Nieuw Delhi vernomen. Deze ontslagaanvrage, die nog niet werd ingewilligd, demonstreert de verschillen van opvatting, die er tussen de linkse en rechtse groeperingen in het kabinet be staan. Minister Patil is voorstander van een vrije handel om de prij zen, die sinds het uitbreken van het grensconflict met China met 15 tot 20 procent zijn gestegen, omlaag te brengen. Andere mi nisters zijn echter voorstander van prijsbeheersing. ZWEEDSE KROONPRINS OP SCHIPHOL De Zweedse kroonprins Carl Gus- taaf kwam dezer dagen even op Schiphol op doorreis naar Ier land, waar hij zijn zomervakantie zal doorbrengen, vergezeld van zijn adjudant, H. Skioeldebrandt. Fabrieken Zevenbergen De regering van communis tisch China heeft twee nota's aan de Indische regering gezon den. In de ene nota kondigt Pe king aan, dat er een schip zal worden gezonden om de Chine zen die nog in India wonen, op te halen. In de tweede nota be schuldigt de Chinese regering Ihdia van grensschendingen. De twee nota's zijn woensdag in Peking aan de Indische am bassadeur overhandigd. De Verenigde Staten hebben onlangs Frankrijk voorstellen gedaan om, wanneer een kern stopverdrag tot stand zou zijn gekomen, de samenwerking op atoomgebied tussen beide landen bevredigender te regelen. Presi dent Kennedy heeft dit donder dag gezegd op een bijeenkomst met persvertegenwoordigers in Washington. „Afgezien van de opmerkingen die president De Gaulle hierover in zijn jongste persconferentie maakte, hebben wij op onze voorstellen geen antwoord van de Franse rege ring gekregen", zo zei de Ameri kaanse president, antwoordend od een vraaa of de Verenigde Staten overwegen atoomwapen geheimen aan Frankrijk af te staan teneinde het kernstopver drag effectiever te doen zijn. De president zei dat Frankrijk een kernmacht is en dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië met de Franse regering contact had den opgenomen over de kwestie hoe de belangen van de drie landen onder een kernstopver drag het best konden worden be schermd. Kennedy verklaarde dat de Ver. Staten in de afgelo pen periode verscheidene malen een dergelijke aanbod aan de Franse regering had gezonden. Hij herinnerde eraan dat na de Bahamaconferentie de Verenigde Staten aanboden hulp te ver lenen bij het Polarisprogramma. Dat aanbod werd verworpen, zei hij. In antwoord op een vraag zei Kennedy dat de Verenigde Sta ten Frankrijk als een nucleaire mogendheid erkennen volgens de bepalingen van de Amerikaanse wet op de atoomenergie. Deze wet staat toe atoomgeheimen mee te delen aan een bondgenoot die als een atoommogendheid kan worden beschouwd. Kennedy zei dat de kwestie van de nucleaire samenwerking enige maanden geleden voor discussie openstond, k geloof dat we deze discussie zouden moeten voortzetten, al dus de bresident. zich het sterk aangetrokken, dat dr. Ward een grote dosis slaap middelen heeft ingenomen. Een dokter heeft het 21-jarige foto model in de nacht van donder dag op vrijdag bezocht. Hij heeft haar slaapmiddelen gegeven. Christine Keeler logeert thans bij een vriendin, Paula Hamil ton'Marshall. Deze heeft in de afgelopen 24 uur twee maal in de nacht de politie moeten alar meren, eenmaal omdat twee on bekende mannen poogden zich toegang tot haar flat te verschaf fen en de andere maal omdat haar broer, die er fel tegen is dat Christine bij haar verblijft, wilde dat zij het fotomodel zon der meer op straat zou zetten. De ruzie, die hierdoor onstond, liep zó hoog, dat Paula voor de twee de maal een beroep op de poli tie moest doen. Terwijl Christine ziek is, werd zij gisteren door een Londense rechter tot een boete van zestig gulden en twintig gulden ge rechtskosten veroordeeld, we gens overtreding van de par- keerbepalingen. In een brief aan de rechter had zij schuld be kend. De Verenigde Staten en West- Duits'and zullen gezamenlijk een gevechtstank gaan ontwerpen en voorts een gemeenschappe lijke permanente logistieke staf gaan instellen die tot taak krijgt het ontwerpen van een ogistiek bevoorrandingssysteem in tijden van oorlog. Dit is het resultaat van de be sprekingen, dto de Ameikaanse minister van Defensie, Mcnama- ra, de afgelopen drie dagen met zijn West-Duitse collega Von Hassel heeft gevoerd. In een na afloop hiervan uitgegeven com muniqué spreken de ministers de hoop uit, dat ook andere NAVO-landen later aan deze samenwerking zullen gaan deel nemen. De nieuwe t.ank zal in de jaren zeventig in produktie worden ge bracht en volgens het communi qué zullen alle toekomstige snuf jes op het gebied van vuurkracht, wendbaarheid en bepantsering daarin worden toegepast. Enkele jaren geleden kwamen West-Duitsland en Frankrijk overeen samen een tank te bou wen. Kort voordat de prototypen daarvan zouden worden gede monstreerd, besloot West-Duits land echter zijn strijdkrachten met tanks van eigen ontwerp uit te rusten. dus Julie Gulliver. Men meent dat Julie de laat ste is geweest, die dr. Ward heeft gesproken, vóórdat hij zijn grote dosis verdovende midde len innam. In de toestand van de Londen se osteopaat Stephen Ward is nog steeds geen verandering ge komen. De patiënt is nog buiten bewustzijn. Omstreeks half drie vrijdag middag bleef het hart stilstaan, waarop onmiddellijk een injectie werd toegediend en massage werd toegepast, met het resul taat dat spoedig weer een zwak ke hartslag merkbaar werd. De hartslag wordt thans voortdu rend gecontroleerd door middel van een electro-cardiogram. Zo dra de hartslag weer afzwakt, wordt cfe hartspier door toedie ning van een lichte elektrische schok tot nieuwe activiteit ge dwongen. Ook de ademhaling geschiedt nog steeds langs kunstmatige weg. Pogingen om door het in jecteren van een sterkwerkende stimulans de natuurlijke adem haling te doen terugkeren, ble ven zonder resultaat. Volgens een der behandelende geneesheren kan deze toestand nog drie a vier dagen duren. Ward beschikte over een sterk gestel, doch niettemin blijft zijn toestand grote ongerustheid baren. Intussen doen zich treffende staaltjes van medeleven voor van de kant van onbekenden of van mensen, die Ward slechts zeer opperlakkig hebben gekend. Deze staan in schrille tegenstelling tot de houding van Ward's „vrien den". Een zeer groot aantal men sen heeft aangeboden bij de ver pleging van Ward behulpzaam te zijn, terwijl verscheidene fa brikanten van farmaceutische produkten eveneens hulp aanbo den. Voorts werden vrijdagmid dag namens een onbekende af zender weer bloemen bij het zie kenhuis bezorgd, die een plaatsj« in Ward's kamer kregen. V De Italiaanse regering heeft vrijdag de recente uitspraak van een Indisch hof van onderzoek over het verongelukken van een Italiaanse DC-8 bij Bombay ver worpen. Het hof was tot de conclusie gekomen, dat het toestel vorig jaar was verongelukt, doordat de piloot te vroeg was gaan dalen en dat deze de dood van alle 94 inzittenden had veroorzaakt. Het Italiaanse ministerie van Ver keer betoogde vrijdag, dat de verkeerstoren van het vliegveld bij Bombay ten onrechte de piloot van het straalvliegtuig toestemming had gegeven tot 4000 voet te dalen, terwijl zich in dat gebied obstakels van 5400 voet bevonden. De staking onder de Spaanse mijnwerkers in Asturië, die tot dusver beperkt bleef tot enkele mijnen in het steenkolenbekken van Caudal, heeft zich vrijdag morgen uitgebreid tot een der mijnen in het bekken van Lang- reo, waar tweehonderd mijnwer kers het werk neerlegden ter onderstreping van hun eisen om hogere lonen. In het bekken van Caudal wordt, zij het op kleine schaal, het werk weer hervat, doch voornamelijk door bovengronds personeel. Het totale aantal stakers be draagt nog ongeveer 7000 man, van wie ongeveer 4500 onder grondse arbeiders. De onderhandelingen met de mijndirecties duren nog steeds voort.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1