Acht Nederlanders uit Skoplje hebben zich gemeld Ilia president van Argentinië Binnenlands nieuws nieuwe ,aardschokken in skoplje In stad of dorp, overal in Nederland kunt u op Shell rekenen! Noord, Oost, Zuid, West - Shell best! UW 2 TAKT-MENGSEL! Tank ^„SHELLINA", het beste olie/benzine-meng- sel voor uw bromfiets, scooter of motor! ALLES BIJ SHELL IN ÉÉN HAND! Van de Nederlandse toeristen, die op het tijdstip van de aard bevingsramp bij Skoplje daar in de omgeving vertoefden en waar over ernstige ongerustheid heers te, hebben zich inmiddels acht personen gemeld. Zij allen heb ben hun familieleden of kennis sen bericht gezonden. Het betreft hier: mej. J. Geerts uit Amsterdam, de heer G. Ro mein en zijn zoon uit Nunspeet, de heer en mevr. HolGroothof uit Amsterdam, de heer en mevr. G. Aarden uit Amsterdam en de heer J. J. Duyvene de Wit, even eens uit Amsterdam. De A. N". W. B.-aïarmcentrale heeft aan de hand van de be schikbare gegevens gistermor gen meegedeeld, dat familieleden in Nederland zich momenteel nog ongerust maken over 32 ge vallen, in totaal omvattende on geveer 50 personen. Zij allen zouden zich in de omgeving van Skoplje bevinden. De mogelijk heid bestaat uiteraard dat zij, zonder hun familieleden daar van op de hooget te stellen, hun vakantieplannen hebben gewij zigd en naar elders zijn vertrok ken. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag heeft don derdagochtend meegedeeld dat de Nederlandse ambassade in Belgrado ook nog steeds zoekt naar Nederlanders die zich ten tijde van de aardbeving in Skoplje zouden hebben kunnen bevinden. Een aantal Nederlanders heeft bij het ministerie van Buiten landse Zaken inlichtingen ver zocht over familieleden of vrien den in Zuid-Slavië, De namen van dezen zijn doorgegeven aan de ambassade te Belgrado. De directie algemene zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken, die met de behar tiging van de aanvragen is be last, verwacht dat degenen die bericht hebben ontvangen van de familieleden en vrienden over wie zij zich ongerust maakten, dit ter kennis van haar zullen brengen. DIEREN VOORVOELDEN AARDBEVING Oppassers van de dierentuin, die in een zuidelijke wijk van Skoplje lag, verklaren dat de dieren, verscheidene uren voor dat de noodlottige aardbeving kwam, waardoor deze stad bijna van de aardbodem werd wegge vaagd, door een langdurig ge huil uiting aan hun onrust heb ben gegeven. Een hyena begon, kort na middernacht. Het beest huilde gedurende minstens een half uur achtereen. Andere dieren, zoals leeuwen, een tijger en een oli fant, begonnen ook. „Wij hadden nog nooit eerder zo iets meege maakt. Wij probeerden van alles, om de dieren weer rustig te krij gen, doch niets hielp," aldus de oppassers. Zij vervolgden: „Plotseling werden de dieren abnormaal stil. Zij bleven roerloos en zonder enig geluid te geven in hun kooien liggen. En dit bleef zo totdat de aardbeving begon" al dus de oppassers. De dierentuin bleef onbescha digd en geen der dieren werd gewond. Inwoners van Skoplje hebben verklaard dat ook honden ge voelig waren voor de komende ramp. Velen huilden de gehele nacht door. Minstens drie hon den, die vastgebonden lagen,- braken los en vluchtten. Theoretisch deel rij-examens schriftlijk Het bestuur van de „Stichting Centraal Bureau Rijvaardigheid" heeft besloten, zulks in navol ging van andere landen, met in gang van 12 augustus het theo retische gedeelte van het rij examen voortaan schriftelijk af te nemen. Voor het afnemen van dit schriftelijk examen zal ge bruik worden gemaakt van een groot aantal verschillende for mulieren, waarop voorkomen: tien vragen over gedragsregels, een voorangsstrip met vijf af beeldingen, alsmede vijf borden, zuilen of tekens waarvan de be tekenis moet worden gekend. Achter iedere vraag, voorrangs situatie of verkeersbord zijn drie antwoorden opgenomen, waar van het goede antwoord door een kruisje moet worden aange geven. Het theoretisch gedeelte zal aan het praktisch gedeelte ge koppeld blijven, met dien ver stande dat de examinator voor taan niet één maar twee kandi daten tegelijk schriftelijk zal examineren. Deze kandidaten leggen dus ook bij dezelfde exa minator het praktisch gedeelte af. Van dinsdagmiddag tot woens dagochtend zijn in Skoplje veer tien aardschokken waargeno men. Sinds de zware aardbe ving die vorige week vrijdag de hoofdplaats van Macedonië gro tendeels in puin legde, zijn in dat gebied 179 aardschokken ge registreerd. Df. Arturo Illia, kandidaat van oud. Na de radicale volksunie, is door de Aires is op 7 juli aangewezen kiescolleges tot president van Argentinië ge kozen. Tot vice-president werd geko zen Carlos Perette, eveneens kandidaat van de radicale volks unie. Dr. Illia is medicus en 63 jaar TRUC MET „GOEDKOPE HORLOGES" LUKTE NIET De Amsterdamse politie heeft dinsdag drie mannen aangehou den, die ervan worden verdacht gestolen horloges en horloge-on derdelen te hebben verhandeld. Het zijn de 31-jarige horlogema ker W. R. van der K. (wegens verduistering!, de 40-jarige koop man H. O. (wegens heling) en de 42-jarige standwerker E. M. B. (ook wegens heling). De politie kwam op het spoor van het drietal door een tip van een aan de Nes in Amsterdam gevestigde importeur van kost bare horloges. Hij las in enkele kranten een advertentie, waarin kostbare horloges tegen de helft van de inkoopsprijs te koop wer den aangeboden. De importeur, die de diefstal van ongeveer 200 horloges in zijn zaak nog steeds niet had kunnen oplossen, ging op onderzoek uit. Hij ontdekte dat de Haarlemse marktkoopman Van H., die de horloges per ad vertentie te koop had aangebo den, in het bezit was van een deel van de gestolen partij. Bo vendien ontdekte hij tussen zijn voorraad uurwerken van een veel slechtere kwaliteit, die wel waren voorzien (van de kasten en uurwerken van de „kostbare horloges". De politie heeft tegen de Haar lemmer ook proces-verbaal opge maakt, o.m. wegens bedrog in koophandel. Uit het politieonderzoek is ge bleken dat de 31-jarige horloge maker, die bij de importeur aan de Nes werkte, goedkope horlo ges kocht of stal en deze van bij zijn werkgever gestolen kasten en wijzerplaten van het duurdere merk voorzag. Deze kasten en wijzerplaten waren afkomstig van ingeruilde en voor sloop bestem de horloges. Van de 200 vermiste horloges heeft de politie er elf achterhaald. SLACHTOFFER VERKEERSONGELUK OVERLEDEN De 32-jairge bevrachter F. van Es uit Rotterdam is in het Dijk- zigtziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij op 21 juli j.l. heeft opgelopen bij een ver keersongeval op de landscheiding in Rotterdam. zijn studie in Buenos .1962 door de strijdkrachten ge- hij eerst arts bij de arresteerd en op een eiland ge- interneerd. De militairen namen 1 spoorwegen geweest. Op 35-jari ge leeftijd, in 1935, werd hij sena tor van dé provincie Cordoba. In 1940 werd hij tot nationale sena tor gekozen. In datzelfde jaar werd hij tevens vice-gouverneur van Cordoba. Na de revolutie van 1943 ging Illia weer als arts werken tot 1948, toen hij natio naal afgevaardigde werd. In maart 1962 werd hij gouverneur van Cordoba. De stemmenverhouding in het kiescollege was als volgt: Dr. Illia kreeg 268 van de 476 stem men. Zijn belangrijkste mededin gers naar het ambt, Oscar Allen- de en Eugenio Aramburu, kregen resp. 86 en 75 stemmen. Voor het vice-presidentschap kreeg Peret te, die tot dezelfde partij behoort als Illia, 269 stemmen. Dr. Illia, die kandidaat was voor de radicale volksunie, had bij de verkiezingen de steun van een groep middenpartijen. De regering zal dan ook een coali tie-kabinet zijn. Waarnemers verwachten, dat dr. Illia minstens op twee pun ten zal ingrijpen: Er zal geen breuk komen met het Internatio nale Monetaire Fonds en er zal over enkele contracten met de oliemaatschappijen opnieuw on derhandeld worden. Illia zou van Washington reeds de verzekering hebben verkregen dat de Ver. Staten zich tegen deze onderhan delingen niet zullen verzetten. In het algemeen beschouwt men reeds nu dr. Illia als de presi dent van de verzoening, na de conflicten van de laatste jaren. Dr. Frondizi is op de dag van de verkiezing van Illia, in vrij heid gesteld. Deze ex-president van Argentinië werd op 29 maart het Frondizi kwalijk, dat hij de Peronisten had toegestaan aan verkiezingen deel te nemen. Men hoopt in Argentinië, dat Frondi- zl's vrijlating het einde betekent van een periode, waarin de mili tairen, uit vrees dat de Peronis ten de macht weer in handen zouden nemen, herhaaldelijk hebben ingegrepen in het poli tieke leven van het land en daar door een rechtstreekse bedrei ging vormden voor de onafhan kelijkheid van het burgerlijk be stuur. De militairen hebben hier door de crises veroorzaakt die ze juist hadden willen vermijden. De Argentijnen hopen nu op een periode van stabiliteit in het staatsbestuur. Een waarborg daarvoor zien zij in de persoon lijkheid van de nieuwe president van de republiek. Illia heeft als arts uit de provincie een goed gezinshoofd niets over zich van een beroepspoliticus. Hij wenst niets liever dan voor zijn land te zorgen, zoals hij het heeft ge daan voor zijn zieken en zijn ge zin. DIEFSTAL UIT BONTZAAK Voor de tweede keer dit jaar is ingebroken in een bontzaak aan de Lijnbaan in Rotterdam. Door het ingooien van de étalageruit verschafte men zich in de nacht van dinsdag op woensdag toe gang tot het pand. Er wordt bont vermist ter waarde van ruim ƒ8100. (De dader(s) zijn nog voortvluchtig. Op 17 mei verdween uit dezelf de zaak een hoeveelheid bont ter waarde van ruim 30.000. De politie heeft ook deze inbraak nog niet kunnen oplossen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 6